Loop 4 verkort wachttijd heupoperatie Management team zoekt veelzijdige secreta resse/assistent. Brief fractie Van de Vorle verworpen Europese aanbesteding collectief vervoer Voldoende interesse voor treintaxi in Venray e.o. Kindervakantiewerk zet geen bussen meer in Daling aantal kwijt scheldingen Schoonmaak actie gaat niet door Wijk Kennedyplein wil speelveldje opknappen Woedend over besluit tienerdisco Koninginne- pop in de Evenaar PEEL en maas donderdag 15 maart 2001 - Pagina 9 "WOZ-waarden zijn objectief en onafhankelijk vastgesteld" In een reactie neemt het college m B en W afstand van de brief van de fractie Van de Vorle. De oppositiepartij nam het in zijn schrijven op voor de bewoners van de goedkoopste woningen. Deze huizen zijn na de hertaxatie het meest in waarde gestegen waardoor de bewoners de OZB (onroerende zaak belasting) het meest zien stijgen. Terwijl bezit ters van vrijstaande woningen, door een beperktere waardestij- zelfs minder OZB gaan beta- Fen. Het college antwoordt dinsdag in haar brief aan fractie Van de Vorle dat de WOZ-waarden objectief en door een onafhankelijke taxateur zijn vastgesteld. Het OZB-tarief is in dezelfde mate verlaagd dan dat de waarde van de huizen is gestegen. 'In principe ondervinden de Venrayse burgers dus geen effect van de gestegen woningwaarde. De stijging van de OZB betreft enkel de toename van het tarief van 7% zoals door de raad is vastgesteld. Uw stel ling dat de WOZ-waarden - met stij gingen van 100 tot 300% - tot een onredelijke stijging van het OZB- tarief leidt, is feitelijk onjuist", zo vermeldt de brief. Verderop in het schrijven geven B en W aan dat de waarde-ontwikke- lingen per categorie woningen en in individuele gevallen uiteen lopen. "Dat is meermalen in commissie en raad toegelicht. De forse waardestij gingen die voorkomen leiden tot een beperkte stijging van de OZB-aan- slag." Het college geeft aan dat waardestijgingen van 300%, zoals de fractie Van de Vorle suggereert voor flats, bejaardenwoningen en kleinbehuisden in etagewoningen, niet juist zijn. "De gemiddelde eta gewoning is met 167% in waarde gestegen. De gemiddelde huurder in deze categorie krijgt met een OZB- stijging van 29% te maken." B en W zien in de brief van Van de Vorle dan ook 'geen enkele aan leiding om actie te ondernemen'. Wel wordt nog verwezen naar de mogelijkheid van kwijtschelding. "Een instrument dat wij zo ruimhar tig mogelijk inzetten om met name de laagste inkomensgroepen te rvij- waren van onevenredig grote belas tingdruk." Maandagavond in de commisie Finecza (financin en economische zaken) kwam de brief van fractie Van de Vorle eveneens ter sprake. "Ik heb het met verbazing gelezen", zei Paul Vriesekoop (PvdA). "Het is niks nieuws dat de goedkoopste woningen het meest in waarde zijn gestegen. Wij hebben ons daarom destijds sterk gemaakt voor de toe passing van de zogenaamde 'ingroeivariant'. De fractie Van de Vorle blonk toen uit door er geen mening over te hebben." Rein Dupont (CDA) vond het 'een goedkope manier om de pers te halen'. Truus Kemmelings (PvdA) zei dat de fractie van de Vorle de burgers 'alleen maar een worst voorhoudt' Ook wethouder Houba (VVD) nam afstand van de brief van de locale partij. "Ik ben het volstrekt eens met PvdA en CDA. Want ik heb me ook verwonderd over de inhoud en de toonzetting. Ik vind de term 'goedkoop' nog netjes uitge drukt. De hertaxatie is een zorgvul dig proces geweest en dan heeft het geen pas dat een fractie zich zo opstelt", aldus Jan Houba. VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur Het aantal kwijtscheldingen van gemeentelijke belastingen is de laat ste twee jaar behoorlijk gedaald. In 1998 kwamen er nog 899 verzoeken binnen, in 1999 waren dat er 693 en vorig jaar verzochten 636 belasting- plichtingen om kwijtschelding. Het bedrag aan kwijtschelding dat hier mee gemoeid is, is daarentegen vrij wel onveranderd gebleven. In 1998 320.000 gulden, in 1999 315.000 gulden en vorig jaar werd door de gemeente 309.000 gulden belasting geld kwijtgescholden. Dit komt omdat het aantal afgewezen verzoe ken gestaag is gedaald. In 1998 werd nog een ruime een derde van de binnengekomen aanvragen afge wezen. In 1999 was dit ruim een kwart en in 2000 is het percentage verder gedaald naar 19% afwijzin gen. Sinds 1999 is de afwikkeling vereenvoudigd door het instellen van een verkorte procedure. Belastingplichtigen die in de voor afgaande twee jaar volledige kwijt schelding hebben gehad, komen hiervoor in aanmerking. De afdoe ning van de verzoekschriften is daardoor veel sneller gegaan. Vorig aar werd 53% van de aanvragen linnen twee maanden afgehandeld, in 1999 lag dit percentage nog op 40%. In de begroting voor het jaar |2000 was rekening gehouden met een bedrag van 370.000 gulden voor kwijtscheldingen. Achteraf blijkt dit 309.000 gulden te zijn geworden, ieen voordeel van 61.000 gulden. In 1999 bedroeg het voordeel 41.000 gulden. De kwijtscheldingen in 1999 waren, uitgesplitst per belas tingsoort: afvalstoffenheffing 161.100 gulden, rioolrecht 51.600 gulden, OZB 90.700 gulden en hon denbelasting 5.500 gulden. Komende zaterdag zou de grote Natuurschoonmaakdag worden gehouden op initiatief van de pro- vindie Limburg. Diverse verenigin gen en milieu-groeperingen zouden de natuur intrekken om zwerfvuil en ander afval te gaan verzamelen om op die manier te voorkomen, dal onze natuur een grote 'vuilnisbelt' gaat worden. Helaas wordt er steeds meer afval in de natuur gedumpt. In 4e gemeente Venray waren de leden/jagers van de [Wildbeheereenheid Venray gemobi liseerd om in grote getale aan die schoonmaakactie mee te gaan hel- jpen. De leden/jagers van de WBE Venray zien het als hun plicht om oen bijdrage te leveren aan een [Schoon milieu en de verantwoorde lijkheid die zij als jagers en tevens benutters van het buitengebied hier in hebben voor een goed beheer van cn zorg over de natuurgebieden. |Helaas is thans echter besloten om deze schoonmaakactie op dit [moment geen doorgang te laten vin den. Om alle mogelijkheden uit te sluiten dat in Nederland de gevrees de ziekte mond- en klauwzeer zou kunnen uitbreken of zou kunnen worden verspreid, heeft het Ministerie van Landbouw en Visserij in samenspraak met de diverse groeperingen dit besluit moeten nemen. Dat de actie nu geen doorgang vindt betekent overigens "iet, dat deze helemaal wordt afge jast. Hopelijk kan binnenkort wor- 'en besloten om de Natuurschoonmaakdag in de loop [Van de komende lente/zomer alsnog [,e organiseren. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Eerste reacties over nieuw programma positief In het St. Elisabethziekenhuis in Venray wordt op termijn ook gestart met een programma voor een volledige knieprothese. Dit zei orthopeed W. Morrenhof afgelo pen vrijdag bij de presentatie van de eerste resultaten van het pro gramma Loop 4, waarin patiënten in aanmerking komen voor een totale heupoperatie. "Bijzonder, is de vernieuwende aanpak waarbij de 'niet-ziek-bena- denng' geldt en patiënten dan ook als 'cliënten' worden gezien. Meest belangrijke aspect van de aanpak binnen Loop 4 is echter dat de patiënten vijf dagen na de operatie weer naar huis kunnen. In het verle den stond daar twee weken voor", zegt orthopeed W. Morrenhof van de ziekenhuizen in Venlo en Venray. Doelstelling van het project is het verkorten van de totale doorstroom- tijd en het optimaliseren van de nazorg voor patiënten die in aan merking komen voor een totale heupvervanging. In een speciaal programma werken verpleegkundi gen, orthopaedisch chirurgen, fysio therapeuten, maatschappelijk wer kers en intake-verpleegkundigen nauw samenwerken om de cliënten zo goed mogelijke zorg te bieden. "De cliënten doorlopen een inten sief traject. Er is een gedegen voor bereiding, bestaande uil een voor lichtingsbijeenkomst en twee instructiebijeenkomsten", aldus Morrenhof, "Vier personen worden gelijktijdig opgenomen en op dezelfde dag geopereerd. Tijdens de opname, verblijven de cliënten gezamenlijk in een speciaal hiervoor ingerichte huiskamer. Zij worden bijgestaan door een persoonlijke coach, een partner, familielid of buur, die de nodige hand- en span diensten verricht. De groepsbenade- ring blijft gedurende het gehele ver blijf in het ziekenhuis centraal staan." PROEFKONIJNEN Het project staat of valt met een goede planning en samenwerking. De eerste resultaten zijn positief. Zowel van de kant van de cliënten en coaches als de betrokken zorg verleners is men tevreden over de gang van zaken. Tineke Jacobs behoorde tot de eerste vier 'proefko nijnen' die volgens Loop 4 een tota le heupoperatie ondergingen. Een cliënt met ervaring, want 2,5 jaar geleden onderging zij al eens een heupoperatie. "Een wereld van ver schil. De vorige keer heb ik drie dagen in bed gelegen. Nu gingen we meteen de eerste dag na de operatie 'aan de wandel'. En na een kleine week ben je weer thuis." Zij bena drukt vooral het belang van het groepsproces. Vier patiënten en evenzovele coaches die een week lang intensief werken aan het herstel na een ingrijpende operatie. "Samen loop je weer voor het eerst met elkaar. Je stimuleert elkaar tijdens de revalidatie, je deelt de pijn met elkaar en je wisselt ervaringen uit." Frans Verstappen werd 34 jaar gele den voor het eerst aan een heup geopereerd. Hij onderging onlangs de vijfde heupoperatie via het pro gramma Loop 4. Ook hij steekt de loftrompet uit: "Het samen doen is de belangrijkste stimulerende factor. Tijdens de therapie, twe ekeer per dag, je aan elkaar optrekken. Je hebt ook absoluut geen ziekenhuisge- voel. De sfeer is heel ontspannen, mede dankzij de grote steun van het Voor het nieuwe vervoersysteem dat diverse Noord-Limburgse gemeenten willen opzetten, zal op korte termijn gestart worden met de Europese aanbesteding. In overleg met gebruikers, vertegen woordigd door het Gehandicap tenplatform Venray, de Senioren raad, de Dorpsraden en Rover (belangenorganisatie voor open baar vervoerreizigers) is voor het pilotproject Collectief Vraagaf hankelijk Vervoer (CVV) een model ontworpen waaraan het systeem moet voldoen. B en W hebben ingestemd met het model. De gemeenteraad bslist op 24 april over het voorstel. Het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer zal voor iedereen toeganke lijk zijn. Vanuit elk punt binnen de gemeente kan men vijf (gesubsi dieerde) openbaar vervoerzones rei zen. Het systeem sluit aan bij het openbaar vervoer; de service gaat van deur tot deur. Indien men van het CVV-vervoer gebruik wil maken, dient men zich minimaal één uur voor aanvang van de reis aan te melden. De taxi zal op het afgesproken tijdstip terplaatse zijn, met een maximale afwijking van een kwartier voor of na de afgespro ken tijd. De reiziger krijgt telefo nisch bericht als de taxi er aankomt. Cliënten met een financiële tege moetkoming in de vervoerskosten, betalen het OV-tarief van 80 cent per zone, overige reizigers betalen 1,65 gulden per zone. Net als bij het openbaar vervoer, geldt er een instaptarief van één zone. Naast de provincie en het gewest Noord- Limburg, zijn de volgende gemeen ten bij het project betrokken: Horst aan de Maas, Helden, Kessel, Maasbree, Meerlo-Wanssum, Meijel, Sevenum en Venray. Op 1 januari 2002 zou het systeem in werking kunnen treden. PEEL E2Nf MAAS 'nabonnement waant personeel. Hun enthousiasme toen ze ons voor het eerst weer op eigen benen zagen staan. De hele week hebben ze voor ons klaargestaan." OVERSTEEK Het nieuwe programma Loop 4 werkt kostenbesparend en vermin dert de wachtlijst van mensen die een heupoperatie dienen te onder gaan aanzienlijk. Sinds begin febru ari krijgen iedere week vier mensen een nieuwe heup. De wachttijd voor een heupoperatie wordt daardoor verminderd van minimaal zes maan den naar twee tot drie maanden. Jaarlijks worden ruim 200 heupope raties in de ziekenhuizen in Venlo en Venray uitgevoerd. Het project past geheel binnen de organisatie verandering Oversteek, waarbij de hoogcomplexe zorg en spoedeisen de hulp in het St. Maartens Gasthuis in Venlo wordt geconcentreerd, ter wijl het St. Elisabeth Ziekenhuis in Venray een planmatig karakter krijgt toebedeeld. Dat wil zeggen dat orthopaedische patiënten uit de regio Venlo voor de van het Loop 4 progamma alleen in het Venrayse ziekenhuis terecht kunnen. De wijk rondom oe Vveee>ecD.Dei Di-eDyieeu; er:;e;Lzi:cL-aI: gsruhtiü rijd ''.ver -ié slecht 7,7 vp..■:■■■- '.4; 7-. week ook de zandbak werd weggehaald vonden de buurtbewoners het de 'hoogste ;in v 7.77,7.-77 .7, 1 7. 7 --77 .- z 07:7 17777 777ij: cdtc e ..77 Ó)J !7 7 7 - j.-; j. 777:7 7 77 7 7 7 r,;:;77-- -7 .fnj 7 7:7 7-7 /speelveldje .k: 77 rz D—-. D? wok''wil da;uhij ook/eff dé:hahdéh':--: 77: ,'k, 77777: 7- steken' k7 ..77kkzkz^'Z.viz ;i 7-7:7^7.K7A4;77,: k:n '770177; i 7.V k"7i 77 77' kyhovD 77 7:7 l;7'7 707<:7;'7 vvk.!,, .70 ik.:; 7 7.77C.M Kempweg. Langeweg, Langstraat en Westsingel heeft de laatste jaren een z:7;7:iO'7 7ifD'7la7 77p;Hi7-7i:.77 7. ^orzpkko,) e?;- kaai'v.7.77 io.de pDajio 77 77' 7 7 7- 77 - 7 - 7 7 7 "k: .77 Dï rijk k D 4 70777! <07> 7 77 dan 14 jaar. j Deelnemers aangewezen op eigen vervoer Kinderen uit de kerkdorpen die deelnemen aan het Kindervakan tiewerk Venray worden dit jaar niet meer iedere morgen per bus opgehaald. De organisatie heeft hiertoe besloten omdat de kosten voor het vervoer met meer dan 100 procent zouden stijgen. In het verleden regelde de firma Van Ham het vervoer voor een aan gepaste prijs. De organisatie heeft echter geen andere firma kunnen vinden die het vervoer op dezelfde manier kon regelen. Dit betekent dus dat ook de kinderen uit de kerk dorpen voortaan op eigen gelegen heid naar het Kindervakantiewerk zullen moeten komen. Zelfs het ver voer van de kinderen op de dag van het uitstapje is dusdanig gestegen dat er helaas niets anders opzit dan de aanmeldingskosten te verhogen van 30 gulden naar 40 gulden. De organisatie zal in de week zelf de nodige maatregelen nemen om ervoor te zorgen dat de verkeerssitu atie veilig blijft. Overigens worden op 17 april de boekjes en de aanmeldingsformulie ren van het Kindervakantiewerk in Venray weer op de diverse scholen uitgedeeld. Aanmelden is mogelijk tot 24 april. De Kindervakantiewerk week zal dit jaar plaatsvinden van 2 tot en met 6 juli en zal in het thema staan van 'Feest' omdat het Kindervakantiewerk voor de 50e keer wordt georganiseerd. Net als in andere jaren is de organisatie ook weer druk op zoek naar leiding. Leiding zijn betekent dat je een week een groepje kinderen tijdens het programma begeleidt. Ze begin nen iedere dag om 9.00 uur en stop pen om 15.45 uur. Natuurlijk zijn ook ouders die willen helpen wel kom. Vorig jaar was er niet genoeg leiding en hebben we helaas 100 kinderen moeten weigeren. Als er iemand namens een kind een week leiding draait, is dit kind gegaran deerd van deelname. Heb je dus zin om met het Kindervakantiewerk mee te doen als leiding en ben je ouder dan 15 jaar. of wil je meer informatie neem dan contact op met het secretariaat via telefoon (0478)587560. NS en Transvision, het bedrijf dat landelijk de treintaxi exploi teert, zijn voornemens vanaf 2002 te stoppen met de Treintaxi-servi ce vanaf de stations Cuijk en Boxmeer. De belangrijkste reden hiervoor is, dat er weinig vraag is naar de treintaxi in dit gebied. Indien de gemeenten bereid zijn de financiering van de 'treintaxi over te nemen, kan de treintaxi blijven bestaan. De treintaxi zal wel blijven rijden in Venray, waar wel voldoende belangstellig is. Sinds 1996 biedt de NS op de sta tions Cuijk en Boxmeer de treintaxi service aan, maar helaas blijven de passagiersaantallen ruim onder de minimumnorm. Tot nu toe maakten slechts enkele passagiers per dag gebruik van deze voorziening in de beide plaatsen. Eén van de voor waarden voor de exploitatie van een deeltaxi-systeem is echter dat er voldoende vraag is naar de service, zodat de reizigers gecombineerd kunnen worden vervoerd. Als mini mumgrens hanteert de NS veertien passagiers per dag, ofwel minder dan één per uur. Bij l'agere passa giersaantallen kan in feite niet meer gesproken worden van een deeltaxi, maar is sprake van een gesubsidieer de individuele taxirit. De vaste kos ten staan daarbij niet meer in ver houding tot het geringe aantal reizigers. De NS zal vanaf 2002 het exploitatietekort niet langer finan cieren. Echter dit hoeft nioet te bete kenen dat de treintaxi ophoudt te bestaan in Cuijk en Boxmeer. Indien de gemeenten belang hechten aan het voortbestaan van de treintaxi kan de NS de landelijke treintaxi- productformule ter beschikking stel len. Het gaat daarbij om het lande lijk uniforme telefoonnummer, het distributiekanaal van de NS-loketten en -automaten, de standplaats met oproepknop bij het station en het meelopen in de landelijke reclame acties. Voorwaarde is dan wel dat de gemeente of de regionale overheid de financiering van het tekort voor haar rekening neemt. De regionale overheid kan voor de treintaxi subsi die krijgen op grond van de Experimentenregeling Collectief Vraagafhankelijkj Vervoer (CVV). Dingus-voorzitter Pieter Gijsbers is woedend over het besluit van het college van B en W van de gemeente Venray om met het een bovenwijkse tienerdisco van start te gaan in een vernieuwd OJC Dingus. "Dit is werkelijk niet te geloven. Wij weten hier niks van. De gemeente probeert met de verbouwing jongeren boven de zestien jaar uit Dingus weg te krijgen. Omdat de plannen van de gemeente maar een minimaal geluidsniveau toestaan, zijn fat soenlijke activiteiten voor jonge ren ouder dan zestien jaar nauwe lijks te organiseren. Er is ook veel te veel bezuinigd op de verbou wing. Nee, wij werken hier niet aan mee." De gemeente stelt alles in het werk om medio dit jaar met de ver bouwing van start te gaan. Naar ver wachting zullen de werkzaamheden ongeveer een half jaar in beslag nemen. Met het bestuur van Dingus is volgens de gemeente Venray in een eerder stadium reeds afgespro ken dat ook tieners na de verbou wing van Dingus onderdak zullen krijgen. Na de renovatie, die naar verwachting eind dit jaar klaar is, moet een deel van het gebouw geschikt zijn als tienerdisco. Ook Venrayse jongeren van zestien jaar en ouder kunnen vanaf dat moment volgens de gemeente terecht in een vernieuwde ruimte. Tijdens de jeugddebatten is de behoefte aan een tienerdisco nadrukkelijk naar voren gekomen. Door de gemeente is deze behoefte steeds onderkend. Realisering hiervan werd op ver zoek van een aantal wijkraden over gelaten aan het particulier initiatief. Een werkgroep Bovenwijkse Tienerdisco (BWT), bestaande uit vertegenwoordigers van de dorps- en wijkraden, heeft na een hele zoektocht vastgesteld dat er op dit moment geen bestaande accommo daties zijn die zonder veel ingrijpen meteen geschikt zijn voor dit doel. De BWT heeft hierop geconclu deerd dat een bovenwijkse disco in het centrum van Venray op korte ter mijn niet realiseerbar is. Hierop heeft de BWT zichzelf opgeheven. Door het college is daarom besloten de verbouwing van OJC Dingus in snel tempo uit te voeren, zodat dit pand na de renovatie ook geschikt is disco-activiteiten voor tieners. In de voorbereiding van de verbouwing is met dit gegeven al rekening gehou den. Voor de derde keer organiseert café de Evenaar op 30 april weer een popfestival. De opzet van het festival is dat er op die dag ongeveer zeven tot acht bands zullen optre den. Er worden geen onkosten aan deelnemende bands vergoed. Er is een vaste back-line aanwezig. Er wordt gestreefd om van elk optreden een opname te maken. Opgave vóór vrijdag 30 maar bij: café De Evenaar Merseloseweg 96, 5801 CE Venray, tel. 0478-510036, of bij Thijs Verberk, Akelei 20, 5803 CA Venray, tel. 0478-586080. MANDERS INDUSTRIES in Venray stuurt vier werkmaatschappijen aan. leder van hen is gespecialiseerd in de ont wikkeling en bouw van speciaalmachines en geïntegreerde systemen. Voor de ondersteuning van ons manage mentteam hebben wij op korte termijn behoefte aan een secretaresse/assistent. Behalve ondersteunen van het uit vier personen bestaande managementteam notuleert deze assistent vergade ringen, soms ook bij werkmaatschappijen. Omdat MANDERS INDUSTRIES veel in het buitenland opereert, spreekt en schrijft de assistent in de Nederlandse, Duitse, Engelse en Franse taal. Beheersing van MS-office en minimaal MBO-opgeleid in secretariaats- en administratief werk beschouwen wij als vanzelfsprekend. Onze nieuwe assis tent houdt de agenda bij van de directeur, schrijft en redigeert voor het personeelsblad, doet dit allemaal zeer zelfstandig en neemt bovendien de telefoon aan. Is jouw veelzijdigheid groot genoeg voor dit veelzijdige takenpakket? Stuur dan je sollicitatie, mét motivatie en CV, naar Manders Industries, t.a.v. Elma Halferkamps, postbus 5024, 5800 GA Venray. Je kunt haar ook bellen voor meer informatie: 0478 546477. Reageer wel binnen tien dagen want, zoals gezegd, we zijn dringend naar je op zoek. Het is een 32-38-uurs baan en flexibele werktijden zijn bespreekbaar, evenals de mogelijkheid van een duo-baan.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9