Aid Mersele Dag heet voortaan 'Merselo grenzeloos' 0 QG Ik doe mee voor de lol' Leesbril zoek??? Business Vision debatteert over 'Venray in 2015' Varkenshouder wil geen woningen in Laagheide 35 extra woningen voor Venray CONTACTLENZEN S Financieel debacle dreigt na bouwstop Dronken achter stuur JKJJR STJEJ4S Agora terecht gesloten VERHAEGM EN MAAS donderdag 1 maart 2001 - Pagina 5 Multicultureel festival in plaats van oude ambachten De organisatie van de muziek feesten in Merselo breekt met een jiraditie. Vanaf dit jaar is er op Tweede Pinksterdag geen 'Aid Mersele Dag' meer. Daarvoor in idc plaats komt een multicultureel festival dat 'Merselo grenzeloos' aat heten. Vorige week dinsdag werd de [nieuwe naam gekozen uit dertig inzendingen. De titel 'Merselo gren zeloos'. ingezonden door Nelly Muijsers, werd door de jury als beste uitgekozen. "Die naam geeft coed aan dat het over de hele wereld gaat", zegt Wilma Zegers, secretaris Ivan de stichting Muziekfeesten Merselo. In de gloriejaren trokken de muziekfeesten zo'n 15.000 bezoekers. De laatste jaren werden [dat er wat minder. Dat was een van de redenen dat de organisatie naar een andere formule zocht. "Al ruim twintig jaar hebben we de 'Aid Mersele Dag' met zijn oude ambachten. Hoewel we steeds naar afwisseling hebben gezocht was het toch ieder jaar veel van hetzelfde. Willen we met onze muziekfeesten overleven dan moeten we een keer het roer omgooien", vertelde voor zitter Huub Muijsers die vorige week zondag met Wilma Zegers en kroegbaas Jan Fleurkens te gast was in het programma Praatcafé van Omroep Venray. "Het multiculturele komt in plaats van het nostalgische. Er komt een spiksplinternieuwe feesthal waarin het multiculturele festival gehouden wordt. Met een terras en een podium waar de dans groepen en de bands kunnen optre den." Het bestuur van de stichting Muziekfeesten zocht begin dit jaar contact met Jan Fleurkens van café De Evenaar. Hij is tevens importeur van het Afrikaanse Mongozo bier waarmee hij vele festivals in Nederland bezoekt. Vanwege zijn goede contacten met diverse organi saties werd hem gevraagd mee te helpen het eerste Merselose multi culturele festival op poten te zetten. TOPACTS De tijd begint te dringen want op maandag 4 juni is het al zover. "Ondanks de korte tijd kunnen we best een goed programma in elkaar zetten. Hier in de regio zijn weinig van dit soort festivals. In het westen van het land zijn er veel meer. Ik heb samenwerking gezocht met Mundial in Tilburg. Dit is met zijn 200.000 bezoekers een van de grootste festivals in Europa", vertelt Fleurkens. "Er zullen internationale bands uit Afrika en Indonesië optre den. Die toeren in die periode door ons land. Er zijn allerlei topacts, exotisch eten en spullen uit die lan den." De organisatie heeft al contact gezocht met de buitenlandse dans groepen die in Venray actief zijn. Unicef, Amnesty International en de Wereldwinkel hebben ook hun medewerking toegezegd. Huub Muijsers: "Het enthousiasme is bij iedereen groot. Ik ben benieuwd hoe het zal aanslaan. Want het is toch een nieuwe formule is die zal moe ten groeien." Ramen Deuren Serres Tel: 0478-571 481 Vervolg voorpagina WOONZORGCOMPLEX De onderhandelingen met Van Dijck waren inmiddels in volle gang. "Indien rekening gehouden werd met cumulatie, zou het het ver der onderhandelen zinloos maken. Door hel college is daarop besloten voor Merselo geen rekening te hou den met de cumulatieve stankhinder en de onderhandelingen voort te zet ten", zo schrijven de ambtenaren H. Clement en J. Kniest in hun rapport. Het college beroept zich erop nooit op het begrip cumulatie te zijn gewezen, niet door provincie, IRO of externe adviseurs. B en W beslo- len zich desondanks bewust op zeer glad ijs te begeven. Uit vrees voor rerregaande financile en maatschap pelijke consequenties besloot het college het begrip cumulatie te negeren. De infrastructuur in de plannen in Merselo en Castenray was immers aangelegd en een bouwstop zou grote gevolgen heb ben voor de kopers van de kavels, de dorpen, het grondbedrijf en de gemeente. Burgemeester Waals besloot vori ge week hoogstpersoonlijk open heid van zaken te geven. In de wetenschap dat vroeg of laat de dek- :1 toch van de beerput zou zijn Igaan. Voor vier particuliere bou- ers en zes seniorenwoningen in (erselo, drie seniorenwoningen in lastenray en het woon-zorg-com- jlex in Ysselsteyn, bestaande uit 23 ipartementen, is de bouwaanvraag :r direct stopgezet. In de loop van leze maand zal de volle omvang van dit nieuwe bouwdrama zicht baar moeten worden. Hen 24-jarige automobilist uit Helmond is zaterdagmorgen aange houden op de Overloonseweg met teveel drank op achter het stuur. Na ademanalyse op het politiebureau in Venray kreeg de man een rijverbod ivoor vijf uur opgelegd. De zaak zal [worden afgehandeld door middel (Van snelrecht. Majorie Scholtz bijt spits af in 'De Kans' Op woensdag 7 maart is de eer ste voorronde van 'De Kans', een open podium voor amateurtalen ten op het gebied van muziek, theater en cabaret. Majorie Scholtz bijt in de Schouwburg Venray de spits af. Zij is ook de enige Venrayse van de vijf regio nale deelnemers aan de eerste ronde van deze talentenwedstrijd. De Kans begint om 20.00 uur. Majorie Scholtz (22) zingt al een jaar of vijf bij de theaterzangschool van Lynn Steverink. "Via haar hoor de ik ook van deze talenten wed strijd. Ik vind het leuk om te zingen dus ik dacht ik probeer het eens. Het is de eerste keer dat ik aan zo'n open podium meedoe. Maar veel kans om te winnen geef ik mezelf niet. Want het publiek beslist wie er wint en er zullen best deelnemers zijn die veel mensen meenemen. Dat maakt me ook niets uit want ik doe het puur voor de lol." Het open podium voor amateurta lenten is een gezamenlijk initiatief van de schouwburg en theaterzang docente Lynn Steverink. Er vinden in de Venrayse schouwburg drie voorrondes plaats: op 7 maart, 26 april en 17 mei. De vijf beste talen ten gaan in september naar.de grote finale. Tijdens de voorronde van 'De Kans' krijgt iedere deelnemer vijf tien tot twintig minuten voor een optreden. "Ik denk dat ik drie of vier liedjes ga zingen. Maar dat moet ik nog eerst overleggen met de pianist. Het zijn allemaal musical-songs. Nee, niet dezelfde liedjes die we bij de Lynn's Dinershows zingen." AUDITIES Majorie Scholtz verblijft alleen Het woningbouwplan Laa gheide dat mogelijk wordt door het bestemmingsplan "De Brabander" zorgt ervoor dat een varkenshouderij aan de Laag- heidseweg in de toekomst niet meer kan uitbreiden. De wonin gen, die te dicht bij zijn bedrijf komen te liggen mogen dus niet worden gebouwd. Dit betoogde zijn advocaat Mr. Goorts vrijdag in een zitting voor de Raad van State waar een verzoek om schor sing van dit plan werd behandeld. Mr. Goorts zei verder dat het bedrijf wil uitbreiden met betere stallen, waardoor meer ruimte gebruikt wordt en meer dieren kun nen worden gehouden. Het aantal varkenseenheden hoeft dan niet te Worden vergroot. Maar de bebou wing schuift wel op richting de nieuwe woningen. Deze woningbouwplannen zijn in de ogen van de heer Aarts van de gemeente van veel meer belang dan eventuele toekomstige uitbreidings plannen van een individuele vee houder. In zijn pleidooi zei hij letter lijk: "Binnen een relatief korte periode is Venray uitgegroeid van een dorpje in de Peel tot na Venlo de tweede stedelijke kern in Noord- Limburg. Naast een ambitieus gemeentebestuur waren gunstige factoren in het afgelopen decennium daar mede debet aan, zaken zoals de doortrekking van de rijksweg A73 tussen Nijmegen en Venlo, pal langs Venray's grotere bedrijventerreinen Smakterheide en Keizersveld; de overplaatsing van hel krijgsmacht onderdeel Dienst Geleide Wapens vanuit Duitsland naar de lucht machtbasis De Peel; de verplaatsing van de Nestlé-fabriek van Amsterdam naar het bedrijventer rein De Witte Vennen in Venray- Oostrum; de vestiging van een TBS- kliniek. Mede of wellicht als gevolg van die ontwikkelingen werd de bestaande voorraad aan gronden voor wonen en werken in een snel tempo opgebruikt". Mr. Dolman, voorzitter van de Raad van State leek niet erg onder de indruk van deze opsomming, hij keek vooral naar de juistheid van het voorliggen de plan. De woordvoerder van de geirieente zei verder:Voor het cen trum van Venray wordt ingezet op een verdere omslag van dorp naar stad. Herstructurering en verdichtin gen moeten leiden tot een compact, attractief, herkenbaar en bereikbaar stadscentrum dat kan functioneren als visitekaartje van Venray". Het lijkt moeilijk om als veehouder tegen dergelijke plannen in te gaan. De provincie is van mening dat het bedrijf nu al geen uitbreidings mogelijkheden heeft, vanwege de woning Laagheidseweg 10. Tijdens de zitting werd duidelijk dat vanwe ge de moeilijkheden in de varkens branche de veehouders al eens gesproken hebben met de gemeente over de aanleg van een palingkwe kerij. Toen was de gemeente het daar niet mee eens. Nu zegt de heer Aarts namens de- gemeente: "Wij hebben vorig jaar een nota uitge bracht over de mogelijkheden voor palingkwekerijen, dus wij zullen daar positief over oordelen, omdat het weinig vuil oplevert." Uitspraak volgt binnen twee maanden. tijdens de weekeinden in Venray. De rest de week woont zij in Amsterdam waar zij studeert aan de Frank Sanders Academie voor musical en theater. De Venrayse zit in het derde en laatste jaar van deze particuliere musical-opleiding. Het acteren, zingen en dansen zit bij Majorie in het bloed. Op de Venrayse muziekschool en later bij Lynn Steverink begon ze met zang lessen. Nadat zij op het Raayland college slaagde voor haar atheneum diploma kon ze haar talenten ont wikkelen bij de prestigieuze musi cal-opleiding van Frank Sanders. Over een paar maanden is zij afgestudeerd als musical-actrice. Ze is al druk bezig om een plaatsje te krijgen in een of andere grote musi cal maar dat valt zeker in het begin niet mee. "De komende tijd doe ik enkele audities. Als ik afgestudeerd ben dan ben ik 23 jaar. Dat is nog te jong voor sommige musicals maar je bent ook weer te oud voor kinder musicals. Het duurt daarom meestal een paar jaar voordatje ergens een vaste plaats hebt gekregen." Majorie, die van het acteren haar beroep wil maken, heeft op school ook ervaring opgedaan met het zelf schrijven van musicals. "We hebben zelf een programma gemaakt waar mee we onlangs vijf dagen heb opgetreden in Klein Carré in Amsterdam. Dat was een geweldige ervaring." CONTRAST Naast Majorie Scholtz grijpen nog vier artiesten woensdagavond hun kans. Kamerkoor Contrast bestaat uit zestien vrouwen met als uitvals basis Venray. Het is een koor met een zeer gevarieerd repertoire, dat een uitdaging niet uit de weg gaat. In 1999 behaalde het koor een eerste prijs met promotie op het Nederlands Korenfestival in Rotterdam. Close-harmonygroep That's Close uit Venlo, showballet groep Poertwa uit Liessel en het duo Relish uit Cuijk (gitaar en zang) completeren het vijftal. De presenta tie is in handen van Simone Trustfull. De voorstelling begint om 20.00 uur. De entree bedraagt 15 gulden. De prijs voor alle drie de voorronden van De Kans is 30 gul den. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de schouwburg. BIJ ONS VINDT U BIFOCALE CONTACTLENZEN MET EEN VERAFLEESDEEL VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 hC-BBEN RUIME Sic enhoog OPGELEIDE »<=TÊNll Venray in 2015 is een kwalitatief hoogwaardige woon- en werkstad. Dat is althans het beeld dat de leden van Business Vision Venray (BW) voor ogen staat. Hoe ondernemers mede invulling kun nen geven aan dit beeld, dat is onderwerp van gesprek. Daarover debatteert de Venrayse vereniging voor MKB-ondernemers in han del, industrie, ambacht en dienst verlening op donderdag 8 maart, tijdens het Venray Business Debat. Peter Theuws, voorzitter van BW: "Venray als stad waar het goed wonen en werken is, over deze visie zijn we het allemaal eens. Nu is de tijd rijp om vast te stellen hoe we deze visie gaan inkleuren, waar onze prioriteiten liggen en wat con crete actiepunten zijn. En: wat kun nen we er zelf aan bijdragen en met wie moeten we gaan samenwer ken?" De gedeelde visie kwam al eerder tot stand, tijdens een van de thema avonden van BW. Peter Theuws: "Als bestuur zien we het als onze taak om het beeld dat we als vereni ging van Venray in 2015 hebben te realiseren. Dat doen we door ideeën te ontwikkelen en plannen te maken We vinden het belangrijk dat onze leden actief meedenken over de manier waarop we de visie het beste kunnen uitdragen en op welke wijze we die het beste tot stand kunnen brengen. Vandaar dat we het Venray Business Debat organiseren." SPEERPUNTEN VOOR ACTIES Ter voorbereiding op het debat heeft BW vier speerpunten voor acties geformuleerd. De speerpun ten zoomen ieder afzonderlijk in op een aspect van Venray als kwalita tief hoogwaardige woon- en werk stad. Gezamenlijk geven ze het gewenste totaalbeeld weer. De speerpunten worden tijdens het debat gepresenteerd door vier zoge heten eigenaren. Een panel beoor deelt de perspectieven kritisch en zet de eigenaren aan tot aanscher ping van hun aanpak. LI-journaliste Karin Hillebrand treedt op als dis cussieleidster van het debat. Peter Theuws: "Van de leden ver wachten we dat ze hun mening geven over de speerpunten en mee denken over de wijze waarop we de ideeën kunnen realiseren. Uiteindelijk willen we concrete afspraken maken over de uitvoering en de samenwerking met andere partijen." NATUURLIJK BUITENGEBIED Bij speerpunt 1 ligt het accent op wonen in een natuurlijke, groene omgeving. Er zijn riante woonmo- gelijkheden in een natuurrijk buiten gebied, maar ook de stad zelf is voorzien van zorgvuldig aaftgelegde groenstroken en natuurparken. Vanwege de aantrekkelijke woon- mogelijkheden vestigt (top)kader- personeel zich in Venray. De inrichting van het buitenge bied bestaat uit een zorgvuldige afstemming van natuur, landschap, landbouw en woonruimte. Samen met de boeren wordt continu gezocht naar een zo goed mogelijke verdeling van de ruimte en naar oplossingen ter vermindering van stank- en geluidsoverlast. De land bouw is ondersteunend aan de diver siteit van het landschap en natuur. Een deel van de bestaande land bouwgronden hebben een andere bestemming gekregen, bijvoorbeeld als natuur- of bouwgrond. Een deel van de bestaande agrarische activi teiten is verplaatst naar agrarische bedrijventerreinen. Op de vrijko mende kavels mogen huizen worden gebouwd. Er zijn clusters ontstaan van landbouw en veeteelt die schoon, diervriendelijk en milieu verantwoord produceren. Er is geen ruimte voor uitbreiding van boerenbedrijven anders dan op de agrarische bedrijventerreinen. Boeren hebben gezocht naar nieuwe initiatieven om hun ondernemer schap voort te kunnen zetten. Sommigen hebben zich toegelegd op productie in hightech bedrijven. Anderen hebben hun hoofdactiviteit verlegd naar de verhuur van speciaal daarvoor gebouwde en ingerichte buitenhuizen. GROENE INRICHTING BEDRIJVENTERREINEN Speerpunt 2 richt zich op het aan leggen en inrichten van groene en multifunctionele bedrijventerreinen. Een landschappelijke aankleding is erg belangrijk en wordt mogelijk gemaakt door meervoudig ruimtege bruik. Door maatregelen als onder gronds parkeren, gebruik maken van gezamenlijke voorzieningen, gemeenschappelijke opslag, dubbel grondgebruik en meerlagenbouw blijft er voldoende ruimte over voor groen. Landschapsarchitectuur zorgt ervoor dat alle bedrijven en groen voorzieningen een mooi geïnte greerd geheel vormen. Doordat Venray het voortouw heeft genomen in de uitvoering van dit unieke concept, willen bedrijven zich graag vestigen op één van de terreinen. Dit geeft een enorme impuls aan de werkgelegenheid. Vestiging op de bedrijventerreinen is extra aantrekkelijk, omdat Venray gewerkt heeft aan een goede bereik baarheid. Door het professioneel PR-beleid dat de BBV (Belangenvereniging Bedrijventerreinen Venray) voert, geniet het concept volop landelijke en zelfs internationale belangstel- ling. De esthetisch verantwoorde bouwwijze en inrichting van wer kruimtes zorgen voor een inspire rende werkomgeving, waar mensen zich prettig voelen. Doordat sommi ge terreinen aan de snelweg liggen, hebben ze een positieve uitwerking op het aangezicht van Venray. HOOGWAARDIG VOORZIENINGENNIVEAU Het accent in speerpunt 3 ligt op flinke investeringen in het voorzie ningenniveau. Niet alleen in kwanti teit, maar ook in kwaliteit. Venray biedt de eigen inwoners naast basis voorzieningen ruime mogelijkheden voor recreatie, sport, kunst, cultuur, ontspanning, ontmoeting en ont plooiing. Winkels, organisaties en verenigingen zorgen voor een geva rieerd aanbod. De onderlinge samenwerking zoret ervoor dat acti- Venray mag van Gedeputeerde Staten (GS) 35 extra woningen realiseren. Dit aantal komt overeen met het aantal woningen waarop de gemeente heeft ingetekend in het kader van 'Ruimte voor ruimte', de regeling voor bedrijfsbeëindiging in de intensieve veehouderij. Eind januari heeft de gemeenteraad van Venray ingestemd met de voorfinan ciering van sloopbijdragen voor 35.000 m2 stalruimte. Op basis van het streekplan is het mogelijk dat per 1000 m2 gesloopte bedrijfsge bouwen een extra woning kan wor den gerealiseerd. Een deel van de opbrengst van de woningbouw wordt gebruikt om deze sloop te bekostigen. Met de toekenning van extra woningcontingenten geven GS de gemeente snel antwoord op de intekening. Venray kan de woningen bouwen binnen de normale planolo gische randvoorwaarden. pres; k ,u r -■ de rerb s.-:d' v.; e vrik!urne i c: verzoek tol opheffing x d dvbi-e - r ede. e.e e .s V: .1; ;v.-> vee-rel vee' -e:e e- _p -e de e e ve gesloten wegens handel 'm harddrugs. Eerder had de exploitant al zonder kr idee- e e l'.e- .vp dv ê'oUukL hv bed:vee d-.- :ee:iv oe sjuiring ingediende Dd' seve-ee er-vb vii ed deVevevIder; ede .maken; zo. mug worden afgeleid uit de uitspraak van vrijdagmorgen. viteiten en aanbod goed op elkaar zijn afgestemd. Bewoners in de regio komen graag naar Venray voor een dagje uit. Venray is dan ook goed bereikbaar. Het aantrekkelijke winkelcentrum is slechts één onderdeel van het totaal aan voorzieningen. De horeca, schouwburg, musea, ateliers en nieuwe culturele verenigingen en voorzieningen hebben van Venray een bruisend cultureel uitgaanscen trum gemaakt, geschikt voor jong en oud. Er worden regelmatige bijzon dere activiteiten georganiseerd voor iedereen van en buiten Venray. Doordat veel inwoners van Venray lid zijn van en actief zijn bij één of meerdere verenigingen is de sociale cohesie groot. Dit bevordert een veilig en positief leefklimaat. Ook de zorgvoorzieningen zijn van goed niveau. Er is geen sprake van personeelstekort, omdat poten tiële werknemers graag voor Venray kiezen vanwege het aantrekkelijke leefklimaat. ARBEID, SCHOLING EN PERSONEEL Speerpunt 4 legt de nadruk op arbeid, scholing en personeel. Zowel voor scholieren als voor wer kenden heeft Venray veel te bieden: beroepsopleidingen van uitstekend niveau, aantrekkelijke perspectieven op werk en uitdagende werkomstan digheden. Venray heeft de bedreiging van een tekort aan geschoold personeel in alle sectoren tijdig ingezien en maatregelen getroffen. Er is een innovatiecentrum gerealiseerd waar zowel studenten als personeel van ondernemingen in Venray terecht kunnen voor opleiding, scholing, cursussen en uitwisseling van ken nis en ideeën. De nieuwste onder wijsinstrumenten worden gebruikt voor het overdragen van kennis en het inbrengen van praktijkervarin gen. Zo wordt de instroom van stu denten bevorderd, uitval en uitstro- ming op de lokale arbeidsmarkt voorkomen en waardevol personeel vanuit de regio aangetrokken. Voor het onderwijs aan studenten geldt dat de aangeboden kennis en vaardigheden direct van belang zijn voor de dagelijkse beroepspraktijk: de aansluiting op en verwevenheid met de regionale arbeidsmarkt is een van de sterkste pijlers van het centrum. Het innovatiecentrum is tot stand gekomen door samenwer king van onderwijsinstanties, gemeente en vooral het bedrijfsle ven. Het bedrijfsleven heeft zich niet alleen sterk gemaakt voor de oprichting van het centrum, maar zorgt ook voor een continue inbreng en is medeverantwoordelijk voor het hoge niveau van het aanbod. In de opleiding heerst een sterk onderne mersklimaat: ondernemerschap wordt ruimschoots gestimuleerd. Het centrum staat niet op zichzelf, maar werkt samen met instellingen in Helmond, Eindhoven, Cuijk, Nijmegen, etcetera. Door de toenemende economi sche dynamiek, snel veranderende markten en technologische ontwik kelingen beschikken de Venrayse bedrijven over een goed aanpas singsvermogen, flexibiliteit en ver nieuwingsgezindheid. Het begrip 'lerende organisatie' is van toepas sing op de meeste bedrijven. De economie is steeds meer een net werkeconomie geworden: bedrijven gaan telkens nieuwe partnerships met elkaar aan om innovatieve pro ducten en ideeën te ontwikkelen. Er wordt gebruik gemaakt van eikaars kennis en ervaring. Het centrum fungeert als marktplaats voor uit wisseling en stimuleert bedrijvig heid. In kennisteams worden erva ringen ingebracht en creatieve brainstormsessies gehouden. dea*!* HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOM REINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN muMWimm Bui Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5