Toenemende ongerustheid over toekomst Venrays ziekenhuis Feestelijke afsluiting Jonge Jury Oirlonaar vecht wet voorkeursrecht aan Meer geld voor specialisten Basisonderwijs Venray krijgt Zorg Advies Team Vergunningverlening Het Zuivere Ei nadert climax 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Milieucontrole in Venray Winkeldief aangehouden Info-ochtend slechthorenden Snelheids controle Waals fietst door winkelgebied. 'Türbo op herinrichting Leunseweg' PEEL EN MAAS donderdag 8 februari 2001 - Pagina 5 Ondanks de afzeggingen van algemeen directeur G. Peeters en medisch directeur T. van der Vet, sprak de commissie Sociale Zaken en Volksgezondheid donderdag avond toch over het Ven ray se zie kenhuis. Aanleiding was de petitie die actievoerder Theo Michiels voor de vergadering aanbod. Wethouder Heidens (CDA) wilde het agendapunt, waarin de twee directeuren van Ziekenhuizen Noord-Limburg een toelichting zou den geven op het functieverdeel plan. overslaan. Peeters en Van der Vet hadden afgezegd omdat er bin nen een maand duidelijkheid komt over de Eerste Hulp in het St. Elisabethziekenhuis. En dat wilden ze liever eerst afwachten. "Ter elf der ure laten zij het afweten. Daar ben ik zeker niét blij mee", zei Lei Heidens. De commissieleden wilden toch reageren op de toenemende onge rustheid die Theo Michiels, voorzit ter van het platform Behoud Ziekenhuis Venray, uitsprak. "Het is duidelijk dat er meer aan de hand is", zei Truus Kemmelings (PvdA). "Er gebeuren een heleboel vreemde dingen en dat kunnen we niet zom aar voorbij laten gaan. Het wordt ook tijd dat de politiek weer eens van zich laat horen." John Niessen (VVD) uitte zijn bezorgdheid over de brief waarin de ziekenhuisdirec tie zich afmeldt. "De schrik sloeg mij om het hart. Dit belooft niefvèel goeds." Ook Wiske Koster (CDA) was ongerust. "Het liefst wilden we -daLalles in Venray bleef zoals het was. Maar het wordt hier alsmaar minder terwijl het ziekenhuis Boxmeer juist meer geld krijgt en floreert." Wethouder Heidens meldde dat hij binnenkort een gesprek heeft met de directie van het Maasziekenhuis in Boxmeer. "Toch wil ik waarschu wen voor een vlucht richting Boxmeer. Want dat gaat ten koste van het verzorgingsgebied rond Venray. Terwijl we juist proberen de voorzieningen hier zoveel mogelijk intact te houden." Het was lang stil geweest rond het platform Behoud Ziekenhuis Venray. Maar donderdagavond liet Theo Michiels weer eens van zich horen. "Menheeft ons enkele maan den niét gehoord maar dat wil niet zeggen dat er achter de schermen niets gebeurde", zo sprak hij de commissieleden toe. "De heer Peeters komt helaas vanavond niet. Dat heb ik al eens eerder meege maakt. We hebben ons zo lang stil gehouden omdat we de broedende kip niet mochten storen." Michiels doelde daarmee op de werkgroep EHBO die aan een eindvoorstel werkt over de Eerste Hulp-post in het Venrayse ziekenhuis. "Maar die tijd is nu verstreken. We hebben de indruk dat er iets goed mis is met het personeelsbeleid. Daarover zijn ons veel klachten bekend. Er heerst een groot verloop terwijl er zich ernstige misstanden voordoen bij sollicitaties." Theo Michiels opperde het idee om in Venray een nieuwe kraamkli niek op te starten. Dat verwoordde hij in een petitie waarin tevens om een onderzoek wordt gevraagd naar de personeelsproblematiek en het mogelijke vertrek van de intensive care-afdeling uit Venray. De com missieleden beloofden de petitie door te spelen naar hun raadsfrac ties. Michiels hoopt dat de gemeen teraad later deze maand de actiepun ten zal overnemen. In samenwerking met het Korps Landelijke Politie Diensten, de Rijks Verkeers Inspectie, de douane en het politiedistrict Venlo is dins dag door het politiedistrict Venray een milieucontrole georganiseerd. Op een parkeerplaats aan de A73 controleerden de negentien betrok ken ambtenaren 160 voertuigcombi naties, waarvan 36 afvaltransporten. In totaal werden er 22 processen verbaal opgemaakt; Er werd onder andere bekeurd voor rode diesel in een bedrijfsauto, verlopen rijbewijs, aanhangwagen niet in orde, wet gevaarlijke stoffen, het niet voeren van het eurovignet (8 x) en de begrenzer die niet in orde was. De controle was met name gericht op afvaltransporten. Daarnaast werd jook aandacht geschonken aan de wet gevaarlijke stoffen, de wegen verkeerswet en bijzondere wetten. Een 22-jarige Pool werd dinsdag middag aangehouden nadat hij in een winkel aan de Bleek op diefstal was betrapt. In overleg met justitie werd de verdachte weer in vrijheid gesteld nadat hij een geldboete van 250 gulden had betaald. De man had een fles rode port ter waarde van twintig gulden gestolen. Het boek 'Kampen' van schrijf ster Carry Slee is door de brug klassers (VMBO-TH) van het Raayland College in het kader van het Jonge Jury Project tot beste boek uitgeroepen. Dinsdag werd het project, dat ih september startte met het uitnodigen van de leerlingen in de bibliotheek, op het Raayland College locatie Oost feestelijk afgesloten. Spelenderwijs zijn de leerlingen in de afgelopen maanden wegwijs gemaakt in de bibliotheek. Ook werd de brugklassers uitgelegd waar ze op moeten letten bij de keuze van een boek. Alle boeken die in 1998 en 1999 verschenen zijn, hadden een Jonge Jury-etiket. De leerlingen konden uit deze boeken kiezen voor hun boekverslagen en verder moch ten ze een stemformulier invullen voor de landelijke Jonge Jury. Op 27 februari wordt de uitslag van de lan delijke Jonge Jury bekendgemaakt; ook vindt dan de prijsuitreiking plaats. Misschien wint één van de brugklassers van het Raayland wel de hoofdprijs; een jaar lang een tien tje zakgeld per week! BOEKENBON Het project, opgezet door het Raayland College, de Openbare Bibliotheek en het Literair Café, werd dinsdag feestelijk afgesloten door de schrijver Wim Daniels, die op boeiende wijze vertelde over zijn werk. De bijeenkomst werd geo pend met een korte inleiding door Marita Peeters van de bibliotheek, waarna Aad Ouwerkerk, docent Nederlands, een zelfgeschreven lied ten gehore bracht. De boeken die door de VMBO-TH brugklassers als hoogste gewaardeerd werden zijn: 1) Carry Slee met 'Kappen' 2) R.H. Schoemans met 'Koning van de goudmijn' 3) Roshwitha Wiedijk met 'Jij hebt talent' 4) Stasia Cramer met 'Help. ik ben weer ver liefd' en 5) R.T. Cusick met 'Doodsbang'. Tenslotte werd de winnaar van de boekenbon bekend gemaakt: Miranda Bloemen. Advocaat hoopt op vrijstelling voor pluimveebedrijf Colbers De gemeenteraad ging vorige week dinsdag akkoord met vesti ging van de Wet voorkeursrecht gemeenten (WVG) in zuid-oost Venray. Er zijn in juridische krin gen echter twijfels gerezen over de juiste toepassing van de wet. Rechtsbijstand gaat de zaak aan vechten en heeft bij de rechtbank in Roermond al een verzoek om schorsing ingediend. In het gebied tussen A73, Deurneseweg en de spoorlijn moet een grootschalig bedrijventerrein komen. Om grondspeculanten en projectontwikkelaars de loef af te steken paste de gemeente per 12 december 2000 de WVG toe. Grondeigenaren in het gebied zijn sindsdien verplicht om hun eigen dommen eerst bij de gemeente te koop aan te bieden. Zoals vorige week al gemeld doorkruiste de WVG de verkooptransactie van de veehouders Van Dijck/Colbers aan de Blakterweg in Öirlo. In oktober 2000 hadden beiden een koopover eenkomst gesloten bij notaris Mathijsen in Venray. Per 1 maart 2001 zou pluimveebedrijf Colbers de woning, stallen en grond van overbuurman Van Dijck overnemen die met zijn veebedrijf naar Broekhuizen vertrekt. Maar omdat de acte van de koopovereenkomst niet gepasseerd is, waarvan zowel Colbers als Van Dijck niet op de hoogte was, beschouwt de gemeente Venray de koop niet rechtsgeldig. Volgens de WVG moet Van Dijck de grond nu eerst aan de gemeente aanbieden. Piet Colbers verwijt notaris .Mathijsen nalatigheid. De Oirlose pluimveehouder heeft een advocaat in de arm genomen. "De acte had bij de belastingdienst gere gistreerd moeten worden. Dan was er niets aan de hand geweest. Maar dit is niet gebeurd. Terwijl de nota ris zelf in de koopovereenkomst heeft opgenomen dat de acte geregi streerd zou worden", verklaart mr. Peter Goumans van advocatenkan toor Goorts Coppens. Vandaag (donderdag) heeft hij een gesprek met notaris Mathijsen. FORMEEL Omdat Van Dijck zijn veebedrijf geleidelijk wilde overplaatsen naar Broekhuizen was de daadwerkelijke koopdatum vastgesteld op 1 maart 2001. Had de overdracht eerder, voor 12 december 2000. plaatsge vonden dat was er geen vuiltje aan de lucht geweest. De WVG zorgde dan ook voor een onaangename ver rassing voor alle betrokken partijen. Advocaat Goumans schreef voor de raadsvergadering van 30 januari de fractievoorzitters van de zes politie ke partijen een brief. Met het ver zoek om een uitzondering te maken voor de zaak Van Dijck/Colbers. Maar dit leverde niet het gewenste resultaat op. De meeste fracties pleitten wel voor een vrijstelling voor de Oirlonaren maar wethouder Bert Kersten (PvdA) wilde hier niets van weten. Goumans is van mening dat Van Dijck en Colbers te goeder trouw gehandeld hebben en zeker niet grondspeculatie als motief had den. Want dit probeert de WVG juist te voorkomen. De advocaat van Colbers gaat binnenkort met de gemeente praten. Want tegenover een mogelijke fout van de notaris, die hiervoor trouwens verzekerd is, kan alleen een schadevergoeding staan. Het tóch laten doorgaan van de koopovereenkomst kan alleen door de gemeente bewerkstelligd worden. "En dat heeft dan ook onze voorkeur. Ik had echter van de gemeenteraad verwacht dat zij zich wat sterker zou maken ten opzichte van de wethouder. Want de gemeen te stelt zich wel heel formeel op", vindt Goumans. Er is haast geboden want 20 februari is de fatale datum. Daarna is de koop definitief van de baan. In juridische kringen zijn er twij fels gerezen of de gemeente de WVG wel had mogen toepassen op het gebied van ruim 100 hectare in zuid-oost Venray. In het bestem mingsplan buitengebied en het Structuurplan wordt namelijk met geen woord gerept over de mogelij ke komst van een bedrijventerrein. "De WVG heeft allerlei randvoor waarden en de vraag is of Venray daaraan wel voldoet. Want er is in dit geval geen sprake van gemeente lijk beleid. De WVG is er niet voor bestemd om zomaar in de wildeweg toegepast te worden", meent Peter Goumans die Weert als recent voor beeld noemt waar het gemeentebe stuur na enkele procedures ook de WVG weer moest intrekken. "Het is aan de rechter om dat te beoordelen. Via de Rechtsbijstand gaat er alvast een schorsingsverzoek naar de rechtbank." PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De afdeling Venray-Boxmeer van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS) houdt op donderdag 15 februari een inloop ochtend in wijkcentrum De Hoender in Venray. Na een korte inleiding worden vragen over slechtshorend" heid, hoortoestellen, hulpmiddelen etc. beantwoord door H. de Wit, informateur van de NWS. De bij eenkomst duurt van 09.30 tot 12.00 uur. Voor meer informatie: H. de Wit, telefoon (0485)571754. Bij een snelheidscontrole op de Noordsingel in Venray zijn zondag middag 135 weggebruikers bekeurd. De toegestane lirniet van 50 km per uur is door 135 van de 586 passan ten overschreden. De hoogstgeme- ten snelheid bedroeg 79 km per uur. VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur De Ziekenhuizen in Venray en Venlo ontvangen van de zorgver zekeraars drie miljoen extra om specialisten aan te trekken. Zo komen er onder meer een cardio loog, een internist en een neuro loog bij. Het structureel verhogen van het ziekenhuisbudget en het maken van productie- en volumeafspraken vor men de belangrijkste onderdelen van de ondertekende overeenkomst tussen de stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg en de zorgverzeke raars. Personeelskrapte, kwalitatief en kwantitatief specialistentekort, de onmogelijkheid tot subspecialisatie en technologische ontwikkelingen zijn problemen waarmee de gezond heidszorg dagelijks te kampen heeft. Onlangs heeft minister Borst de "Nota Zorg Verzekerd' uitgebracht, waarin helder staat omschreven dat nadere afspraken tussen verzeke raars én ziekenhuis noodzakelijk zijn om de krapte van uitbreidingen te financieren en te komen tot een meer reëel beeld. De stichting Ziekenhuizen Noord- Limburg heeft in het verleden ondanks krapte zelf uitbreidingen gefinancierd en wordt nu voor deze inspanningen beloond. BETERE AFSTEMMING Zorgverzekeraar VGZ en de regiovertegenwoordiging van de overige verzekeraars, hebben samen met de Raad van Bestuur en de Vereniging Medisch Staf van het ziekenhuis de handen ineen gesla gen en afspraken gemaakt: met de structurele verhoging van het budget is het mogelijk nieuwe specialismen aan te trekken (uitbreiding neurolo gie en interne geneeskunde), er zal betere aansluiting plaatsvinden met de medisch- technische ontwikke lingen en de CVA-zorg zal worden gehandhaafd. Dat wil zeggen dat mensen met een hersenbloeding of - infarct snel de juiste hulp krijgen. Bedoeling is dat ze het ziekenhuis zo snel mogelijk verlaten om ver volgens in een verpleeghuis of reva lidatiecentrum verder behandeld te worden. Het ziekenhuis draagt dan bij aan de kosten. De verzekeraars en ziekenhuizen gaan vanaf nu tweemaal per jaar overleggen om de kosten en baten van het ziekenhuis beter op elkaar af te stemmen. De afspraken moeten op korte termijn leiden tot een verkorting van de wachtlijsten. Het college van B en W van de gemeente Venray heeft dinsdag besloten in te stemmen met het realiseren van een Zorg Advies Team (ZAT) ten behoeve van het basisonderwijs in de gemeente Venray. Het Zorg Advies Team voorziet in een vorm van hulp in een zo vroeg mogelijk stadium. Deze hulp wordt zo dicht mogelijk bij huis en school gegeven, zo kort mogelijk en in een zo licht moge lijke vorm. Vanuit scholen én maatschappe lijk werk kreeg de gemeente signa len dat er sprake is van een toene mende problematiek met leerlingen op school, die gelegen zijn in het kind, in het gezin of in de omgeving van de school en die een negatief effect hebben op het functioneren binnen de school. De scholen zijn onvoldoende toegerust om deze pro blemen adequaat op te vangen en de bestaande vormen van hulpverle- PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ ning zijn in dit stadium vaak nog niet -en zeker niet snel- bereikbaar. Als ook de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport in haar vergade ring van maart met het plan instemt, zullen de deelnemende organisaties aan de slag gaan om het Zorg Advies Team basisonderwijs met ingang van het nieuwe schooljaar te realiseren. DESKUNDIGEN In het Zorg Advies Team komen de terzake deskundigen, te weten een gedragswetenschapper (psycho loog of orthopedagoog), een jeugd- hulpverlener van Synthese, de jeug- darts van de GGD en de leerplichtambtenaar, elke veertien dagen samen om de ingekomen adviesaanvragen van de basisscho len te bespreken. Deze bijeenkomsten hebben tevens een spreekuurfunctie, waarop vertegenwoordigers van de basis scholen meer informatie kunnen krijgen over een probleem waarte gen zij op hun school aanlopen. Zorg Advies Teams bestaan in het voortgezet onderwijs al een aantal jaren. De ervaringen daarmee zijn erg positief. Gezien de schaal van de scholen wordt het ZAT in het basis onderwijs -anders dan in het voort gezet onderwijs- niet opgezet op het Bij de gemeente Venray lopen al jaren vergunningprocedures van diverse deelnemers aan het pro ject Het Zuivere Ei. Daarbij gaat het om pluimveehouders. Nieuwe wetgeving en verschillende juridi sche procedures zorgden voor vertraging van de vergunningver lening. Binnenkort komen vier beroepszaken tegelijk voor bij de Raad van State. Venray hoopt dat eindelijk duidelijkheid ontstaat voor alle betrokkenen. In 1996 is de LLTB gestart met het project 'Het Zuivere Ei' waarbij de pluimveesector kansen kreeg voor bedrijfsontwikkeling. Hierdoor konden diverse pluimveehouders in Noord- en Midden-Limburg het aantal dieren op hun bedrijven fors uitbreiden. Een belangrijke pijler van het pro ject is het drogen van de kippenmest in een zogenaamde biothermische droogunit. Het resultaat is dat de mest beduidend minder stinkt en dat deze geschikt is voor export. Belangrijk onderdeel van dit project is de milieuvergunning. Om de stankbelasting van het mestverwer kingssysteem te beoordelen zijn onderzoeksgegevens nodig. Deze gegevens ontbreken echter. Daardoor heeft de gemeente andere normen gehanteerd bij de vergun ningverlening. DIERENWELZIJN Intussen hebben organisaties van milieu- en dierenbescherming de gelegenheid aangegrepen om de problematiek rondom dierenwelzijn op de politieke en maatschappelijke agenda te plaatsen. Het gevolg is, dat tegen alle vergunningprocedures van Het Zuivere Ei in Venray juridi sche procedures zijn gestart. Daarbij is de afgegeven vergunning ter dis cussie gesteld. De milieu-organisa tie die beroep heeft aangetekend is van mening dat de stankbeoordeling op een verkeerde wijze is uitge voerd. De gemeente heeft het afge lopen jaar bij de LLTB regelmatig aangedrongen op afronding van het stankonderzoek. Dit zou~tot een goede onderbouwing bij de behan deling van de beroepszaken leiden. Eind februari komen de vier beroepszaken voor zonder dat er onderzoeksresultaten zijn. Het is redelijk uniek dat deze zaken tege lijkertijd worden behandeld. De ver wachting is dat de stankbeoordeling van de droogunit het centrale en bepalend onderwerp zal zijn. niveau van de individuele school, maar wordt voor een centraal ZAT- loket gekozen. De reconstructie van de Leunseweg tussen de rotonde Leunseweg-Zuidsingel en de Paterslaan moet voor de bouw vakvakantie zijn afgerond. Dat vertelde wethouder Driessen maandagavond in de commissie Stedelijk Beheer. "Het is de derde keer dat de Leunseweg open komt te liggen. Voor de bouwvakvakantie moet de weg weer rijklaar zijn. De turbo moet erop", aldus Driessen. De gemeente Venray wil in mei 2001 met de werkzaamheden starten. PLATEAUS De weg wordt door de gemeente Venray heringericht overeenkomstig de uitgangspunten van 'Duurzaam Veilig', waarmee de verkeersveilig heid en de doorstroming van het verkeer wordt bevorderd. Daarnaast wordt het achterstallig onderhoud weggewerkt en de riolering vervan gen volgens het gemeentelijk riole ringsplan. Bij de herinrichting wordt met name rekening gehouden met (krui sende) fietsroutes van en naar het Raayland College, parkeerplaatsen en bushaltes. Ondanks dat de Beukenlaan en de St. Franciscuslaan erftoegangswe- gen B zijn, wordt ter hoogte van de kruising met de Leunseweg een drempelplateau aangelegd met een voorrangsregeling, waarbij het ver keer op de Leunseweg voorrang heeft. Óp het plateau komen haaie- tanden en er worden verkeersborden geplaatst. Het drempelplateau wordt aangelegd omdat de route Beukenlaan-St.-Franciscuslaan een belangrijke fietsroute is van en naar het Raayland College. PARKEERPLAATSEN Het kruispunt Leunseweg- Paterslaan-Patersstraat-Oude Oostrumseweg wordt uitgevoerd met een gelijkwaardig plateau, waar verkeer van rechts voorrang heeft. De Paterstraat blijft éénrichtingsver keer in de richting van het centrum. Ter hoogte van het politiebureau worden aan weerszijden van de weg bushaltes aangelegd. Aansluitend aan de bushalteplaats aan de oostzij de van de weg in zuidelijke richting worden ongeveer zeven parkeer plaatsen aangelegd. Ter hoogte van de Paterskerk komen ongeveer vijf tien parkeerplaatsen, tijdens de werkzaamheden fungeren de Zuidsingel, Oude Oostrumseweg, Paterslaan en Langstraat als omlei dingsroute van en naar het centrum.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5