berden Commotie over plannen de Rooyse Wissel Wisselvallige Mök "De lucht is opgeklaard" 11 Hf Opruiming showroom DE GROOT B.V. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Bandoetere Duitse interesse in TBS-kliniek ongen por en tegelwerken! Zoektocht naar daders ramkraak VALENTIJN Arme prins Cor.... Bouw Tegels - Seniteit DONDERDAG 8 FEBRUARI 2001 Nr. 6 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG in (stille) verkoop gevraagd PEEL EN MAAS vanaf ƒ650.000,- FRED OLFENl uw sleutel tót succes! 0478-513980, www.fredolfen.nlj aan- en verkoopmakelaardij Grotestraat 68 - Postadres: Postbus 1, 5800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 email adres: peelenm@tref.nl - internet site: http//www.vandenmunckhof.nl/nieuws www.hilhorst-makelaars.nl PATERSSTRAAT 19a VENRAY TEL. 0478 585958 Advertentieprijs: ƒ0,44 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar 36,50 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ55,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Esssst., Even onder ons; vergeet u niet dat hel woensdag 14 februari Valentijnsdag is. De dag bij uitstek om uw (geheime) liefde mei de prachtigste lingerie van Eindessa te verrassen. Dus pak eens uil. dan pakken wij hel mooi in! Grotestraat 23 5801 BE Venray CD D Q -< Tel. 0478-581526 Directeur De Beer trekt boetekleed aan De uitspraken van directeur Toine de Beer hebben in de afgelo pen week voor veel commotie gezorgd. Er heerste enorme opluchting in de wijk St. Antoniusveld omdat de komst van de resocialisatieafdeling op het aangrenzende St. Servatiusterrein van de baan zou zijn. Oostrum raakte daarentegen in rep en roer omdat er naast de TBS-kliniek een aparte afdeling voor verlof gangers komt. De Beer, sinds maart 2000 alge meen directeur van forensisch psy chiatrisch instituut de Rooyse Wissel, had de afgelopen dagen heel wat uit te leggen. Maandagavond vond een gesprek met het omwo nendencomité plaats. "Het heeft heel wat stof doen opwaaien. Mijn bedoeling was om jullie als eerste te informeren voordat de pers erover heen viel", zei hij. Ook het gemeen tebestuur knoopte een gesprek met de TBS-directeur aan. Want de gemeenteraad besloot twee jaar geleden dat de resocialisatieafdeling op het terrein van St. Servatius zou komen. Dinsdag kwam de gemeente met een persverklaring. "Het blijkt op een misverstand te berusten. Het raadsbesluit van 30 maart 1999 staat niet ter discussie en blijft onverkort van kracht. Dat is de uitkomst van het overleg tussen gemeentebestuur en de directie van De Rooyse Wissel", zo meldt het persbericht. VERLOFGANGERS Toine de Beer slikte maandag avond de uitlatingen van en week eerder, die hij deels uit onwetend heid had gedaan, weer in. Het pro bleem is dat de directie van het eer ste uur alweer verdwenen is. Zowel de algemeen directeur als de direc teur zorg en behandeling dr. Verwaayen zijn blijkbaar niet geheel op de hoogte van de complete voor geschiedenis. Sandra Verwaayen, voormalig directeur van een jeugd inrichting in Amsterdam, is pas sinds 1 januari 2001 in dienst getre den. Toine de Beer beseft nu, alhoewel hij andere inzichten heeft, dat hij niet in zijn eentje een - omstreden - raadsbesluit kan terugdraaien. "De komst van de resocialisatieafdeling is een raadsbesluit. En daar moet ik mij ook aan houden. Willen we daarvan afwijken dan zal ik eerst met het college van B en W moeten praten. Dus die optie is niet van de baan. Alleen weet ik nu nog niet of die er afdeling er wel of niet komt", aldus de TBS-directeur. Wat wel zeker is is dat er naast de kliniek aan de Wanssumseweg een aparte afdeling voor verlofgangers komt. De Rooyse Wissel kocht daar voor een hectare grond van Nieuw Commotie In Oostrum is men in rep en roer en in Antoniusveld is de euforie verdwenen. De ontwikke lingen rondom de TBS-kliniek is bij menigeen in hel verkeerde keelgat geschoten. Het al dan niet realiseren van een resocialisatie afdeling op 'Servaasterrein* is weer een hot item. Vorige week nog liet tbs-directeur De Beer weten dat de plannen van de baan waren. Deze week moest hij zijn woorden terugnemen omdat hij onvoldoende op de hoogte was van de voorgeschiedenis. Jammer voor de bewoners van Antoniusveld die 'de huid al had den verkocht voordat de beer geschoten was.. In Oostrum was alles pais en vree. een jaar na de opening van de kliniek. Er was geen overlast en het leven ging zijn gangetje. Totdat bekend werd dat inmiddels al enkele patiënten verlof hebben gehad en zich dus buiten de kli niek hebben mogen begeven. Oostrum was ineens te klein. Terecht? Ja en nee. Ik kan mij de onbekendheid met het fenomeen TBS best wel voorstellen. Op dal gebied ligt er nog wel wat werk voor de tbs-directie. Het zou niet onverstandig zijn om de procedu res rondom de TBS-kliniek ken baar te maken bij de omwonen den. De directie heeft dat inmiddels toegezegd en dat is goed. Toch is de kritiek niet hele maal terecht. Het personeel van de TBS-kliniek zal met haar kennis en ervaring genoeg wetenschap in huis hebben om te kunnen beoor delen of iemand wel of niet rijp is voor een verlof. Als je weet dat een patiënt niet zomaar direct op straat wordt gestuurd, denk ik dat het allemaal wel meevalt. Met de vier gevallen is het immers ook goed gegaan en het doel van de kliniek blijft natuurlijk om tbs-ers op termijn terug te kunnen plaat sen in de maatschappij. Christ BEGRIP GESPROKEN. De eerste drie voorstellingen van Circus Mök zitten erop. De commis sie Mök van De Piëlhaas heeft weer een zeer gevarieerde voorstelling op de planken gebracht. Variatie in het gebodene, maar ook variatie in kwaliteit. Sterke acts wisselden met mindere acts af, waardoor het con trast tussen de kwaliteit bij de bezoekers groot overkwam. Positief is dat er weer ruimte werd geboden aan nieuwe acts, waarvan sommige wel de potentie hebben om uit te kunnen groeien. Want Willie Voesten en Rob van Lieshout (foto), die al jaren in Mök op eenzame hoogte staan, kunnen best wel wat meer gezelschap op die hoogte gebruiken. Het duo Wist ook dit jaar weer met veel eenvoud de zaal te bewerken. Vrijdag en zaterdag zijn de laatste voorstellingen van Circus Mök. Vanuit Duitsland is er veel belangstelling voor de Rooyse Wissel in Oostrum. In Nordrhein-Westfalen worden in de komende jaren namelijk verschillende TBS-klinieken gebouwd. Volgende week brengt een delega tie van veertig Duisters een bezoek aan de kliniek aan de Wanssumseweg. "Het zijn vooral technici die komen kijken naar het gebouw en de beveili ging ervan", aldus directeur De Beer. Ook de Duitse media zijn geïnteres seerd. Deze week hadden de buurvrouwen J. Coopmans en I. Creemers. die pal tegenover de Rooyse Wissel wonen, een vraaggesprek met de Duitse radiozender WDR 5. "Ze vroegen hoe wij vanaf het begin de komst van de kliniek ervaren hebben en hoe het is om er directe buur van te zijn", aldus mevrouw Creemers. Het interview wordt op vrijdag 9 februari uitgezonden tussen 15.05 en 16.00 uur. WDR 5 is op de kabel te vinden op frequentie 99,7. Spraeland. Tevens wordt er een gro tere werkplaats gebouwd. "Verlofgangers komen onder bege leiding in een apart gebouw. Dat is geen behandelafdeling meer. Het is nog niet zeker of die verlofafdeling binnen of juist buiten de hekken van de kliniek komt", lichtte De Beer toe. Dit nieuws sloeg bij de omwonen den in als een bom. "Want er is altijd gezegd dat de TBS-kliniek besloten zou blijven. Dat er geen open afdeling voor verlofgangers zou komen. Die zou op een andere plaats komen", zegt M. Frederix van de dorpsraad Oostrum. "Hierover is in Oostrum veel commotie ontstaan. Zondagmiddag tijdens een receptie in het gemeenschapshuis had ieder een het erover. Want we krijgen hierachter een prachtig nieuw sport park waar veel kinderen gaan spor ten. Dan kunnen we het niet hebben dat die mensen er rondlopen. Dit is onverantwoord want 20% van de patiënten valt terug in herhaling. Er zijn al sportclubs die zeggen dat ze dan het sportpark niet eens meer willen." A. Albers uit Wanssum zei "geschrokken>te zijn van het verhaal in de krant. Waarom wisten wij het niet eerder. Want goede informatie is toch heel belangrijk." EXTRA BEVEILIGD Sandra Verwaayen probeerde de omwonenden gerust te stellen. "De patiënten worden nooit zomaar met verlof gestuurd. Dit gaat stapsgewijs en er gaat een heel zorgvuldig tra ject aan vooraf. Eerst onder begelei ding, dan als haal-breng-verlof en en tot slot krijgen ze helemaal ver lof. Alle risico's worden nadrukke lijk bekeken." Th. van de Mortel schrok ervan om te horen dat er nu al vier TBS'ers regelmatig met verlof gaan. "Als de mensen dat wisten dan zou de commotie nog groter zijn. Want vanaf het begin is ons voorgehouden dat de patiënten hier niet buiten zou den komen. Anders hadden we toen niet zo gemakkelijk ingestemd met de komst van de kliniek", verzeker de Van de Mortel. Toine de Beer zat duidelijk met de kwestie in zijn maag. "Ik vind dit heel vervelend. Ik wil daarvoor mijn excuses maken. Maar ik dacht dat die verlofregeling bekend en van zelfsprekend was. Het is immers wettelijk opgedragen. Iedere TBS- kliniek is verplicht om de patiënten in het eindstadium verlof te geven." Dat er in de Rooyse Wissel nu al vier patiënten buiten de kliniek komen heeft alles te maken met de komst van de "minder zware geval len die sneller door de behandeling gaan", aldus De Beer. Na negatieve ervaringen uit het verleden worden startende klinieken niet direct opge zadeld met de zwaarste delictple gers. De Oostrumse kliniek telt twaalf patiënten in de extra beveilig de afdeling. Zij zijn voorlopig nog niet aan verlof toe. De directie van De Rooyse Wissel beloofde het omwonendencomité beter naar buiten te zullen treden met informatie. Via de dorpsblaad jes. advertenties of bijeenkomsten zullen de ontwikkelingen binnen de kliniek voortaan bekend gemaakt worden. Chrysler Jeep Dodge -VERKOOP NIEUWE- EN GEBRUIKTE AUTO'S -VAKKUNDIG ONDERHOUD EN REPARATIE Officieel Servicedealer CEZELLENBAAN 8 5813 EA YSSELSTEVN TEL: 0478-541945 FAX: 0478-541876 E-mail: VAKGARACE-ffiCOM MANSENDEW1T JS L Internetsite: WWW.GOMMANSENDEWIT.NL TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en Iaat u vakkundig adviseren. Keizérsveld 22 Venray ïl,; (0478) 55 04 10 De politie Land van Cuijk heeft dinsdag samen met o.a. de Venrayse politie gezocht naar de daders van een ramkraak in een elektrozaak aan de Schoolstraat in Venray. Daarbij werd het rolluik voor de zaak vernield waarna een onbekend aantal krakers zich toegang tot het pand verschafte. Er werden diverse elektrische apparaten ontvreemd. Daarnaast werden diverse apparaten die nog in de win kel stonden beschadigd. De daders sloegen direct na de kraak met twee per sonenauto's op de vlucht. Ze werden achtervolgd door de politie. Eén auto werd in Overloon klemgereden, de ander in Gemert. De daders wisten echter te voet te ontkomen. Kort daarna hield de politie op de Beeksedijk in Gemert een 27-jarige Echtenaar aan. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de ramkraak. Nadat een inwoner van Wanroij meldde dat twee mannen zich ver dacht ophielden in de omgeving van de Steeg in Wanroy, kamden zestien agenten met behulp van vier speurhonden en een helikopter de omgéving uit. De zoektocht leverde echter niks op. De auto waarmee de ramkraak werd gepleegd en die in Overloon werd klemgereden, bleek in Echt te zijn gesto len. Later op de dag werd in Wanroy ook een 23-jarige inwoner van Echt gearresteerd als (tweede) verdachte van de ramkraak. Verras je geliefde met: Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN: TEL. 0478-51 1466 Michiels na gesprek met ziekenhuisdirecteur Na de schermutselingen van vorige week donderdag in de com missie Sociale Zaken en Volksgezondheid nodigde alge meen directeur Guy Peeters Theo Michiels uit voor een gesprek. Om enkele misverstanden uit de weg te ruimen. Afgelopen maandag vond een 'verhelderend gesprek' plaats. Aanleiding was ondermeer een artikel in een regionaal dagblad van afgelopen zaterdag. Daarin werd Theo Michiels. voorzitter van het platform Behoud Ziekenhuis Venray, weggezet als een activist die volgens Peeters schuldig zou zijn aan de ondergang van het Venrayse ziekenhuis. "Daar ben ik woedend over. Want dat is een belachelijke voorstelling van zaken", aldus Michiels die na de publicatie werd opgebeld door Peeters. Na het gesprek van maandag blijkt de erg ste kou weer uit de lucht te zijn. "Gelukkig is de lucht weer opge klaard. Er zijn zelfs positieve ont wikkelingen te melden. Want omdat de ziekenhuizen miljoenen meer te besteden krijgen, liggen er ook voor Venray nieuwe mogelijkheden", vertelt Michiels die binnenkort opnieuw met Peeters aan tafel zit om te vernemen wat het extra geld voor het St. Elisabethziekenhuis precies oplevert. Dit staat overigens los van de Eerste Hulp-post waarvan de invulling eind deze maand bekend wordt. Theo Michiels, die zich donder dagavond tijdens de commissiever gadering nog zeer somber uitliet over de toekomst van het zieken huis, ziet weer lichtpuntjes. "Er ligt voor het platform weer een basis om samen te werken met de directie. Want al op korte termijn moeten er structurele verbeteringen zichtbaar zijn, ook voor Venray. Alhoewel het nog te vroeg is om te juichen." Ongeveer een jaar geleden wierp Michiels zich op als voorman van het door hem opgerichte platform. Er is ondanks alle actie nog niet veel bereikt. "Maar ik ben een volhou der. Ik krijg nog dagelijks kaarten en telefoontjes binnen van verontruste Venraynaren die mij een hart onder de riem steken. Alhoewel ik er zeker geen levenswerk van wil maken. Want ik ben gepensioneerd en had nu ook ergens in de zon kunnen zit ten." Samen uit, samen thuis. Een gevleugeld gezegde waar prins Cor I van De Schanseknuppels zondag stiekem nog even aan gedacht zal hebben. De hoogheid van de Custenrayse carnavalsvereniging"bezocht zaterdagavond samen met zijn adjudanten en de Raad van Elf de receptie van collegaprins Marc II van De Peg in Lottum. Het bijna twintig man lellende gezelschap vertrok vroeg op de avond met twee taxibusjes richting Lottum. Na ettelij ke biertjes, de beentjes van de vloer, slap ouwehoeren, zingen, hossen én dansen, keerden De Schanseknuppels rond halfeen 's nachts huiswaarts. Opnieuw in twee taxibusjes. Zoals het hoort. In café Hesen, de thuishaven in Castenray, kreeg het prinselijk uitstapje een verrassende wending. Ook nu weer werd het aantal gla'zen bier, dat al de hele avond was besteld" door gegeven aan Jac en TilTus. Echter, in tegenstelling tot alle voorgaande keren, bleef een glas bier nu onaangeroerd. We missen iemand', was de eerste conclusie van een nog wakkere Schanseknuppel. De koppen werden geteld, iedereen keek elkaar aan. De prins... Cor d'n urste. Het zal toch niet waar zijn.... De prins was vergeten. Een coup, een voorop bedacht plan van de ontevreden Raad van Elf om de carnavalsvereniging van de prins te ver lossen? Of was er gewoon teveel alcohol in het spel? Niets bleek minder waar. gewoon een foutje.... bedankt. De nieuwe vorst Jac Seijkens. nog iet wat onwennig in zijn functie als verantwoordelijke voor de hoogheid, trok het boetekleed aan. Gezwind werd een nieuwe taxi besteld die de arme prins Cor alsnog in Lottum ophaalde en veilig in Castenray afzette. In de Koster deed prins Cor er vervolgens het zwijgen, toe. Hij ging door waar mee hij in Lottum was geëindigd..... het drinken van een goudgele'rakker. Maai" goed dat 't HaÖltere PÖllëke afgelopen week al is vergeven, want Vlinders In onze sanitair- en tegelshowroom moeten we plaats maken vóór nieuwe collecties. Profiteer nu van hoge kortingen op sanitair, tegels en zelfs complete badkamers! De vakmensen van ons bouwbedrijf kunnen uw tegels leggen of uw badkamer maken! dïroots ik uCe-e. dn outnoe-niAtz Kloosterstraat 18, Stevensbeek. Telefoon: (0485) 38 23 05 i -<; ,.-i Rühl Haegens van Aar uitdaging: de juiste koers te vinden V V Noorderhof 8, Postbus 68, 5800 AB Venray telefoon (0478) 58 43 33. fax (0478) 58 46 24 e-mail info@rha.nl internet: www.rha.nl

Peel en Maas | 2001 | | pagina 1