Heren uni pantalon Heren stretch pantalon PEEL EN MAAS Banana nieuwste Mongozobier Pantalon-maand bij Lezing over huidtherapie "Een bijzonder goed doel" Jan Vinkenvleugel nieuwe directeur Rabobank Familie Van Dijck wint kerstpuzzel 7, corridor heren mode SPa Ckc r I machine wasbaar Normaal 59.- 5 kleuren met ceintuur nu 2 stuks stretch-stof elders 98.- stretch-band stretch-ceintuur nu bij ons Jenniskens Jz Verkoop Vlakwater II verloopt volgens plan Dierenvertier in Zoo Pare Rijverbod Winkeldiefstal m Voor de dames van LVB en OVB Oostrum verzorgt mevrouw J. Sharpe-Swart een lezing over huid en oedeemtherapie. De bijeenkomst op donderdag 15 februari in het gemeenschapshuis in Oostrum begint om 20.00 uur. Sharpe zal een informatieavond verzorgen over de zieke of beschadigde huid. Dit houdt onder ander in: - Camouflage (van littekens, spat aderen, wijnvlekken of donkere of lichte vlekjes). - Littekenbehandeling (huid die verkleurd, verhard,verkleefd of ver dikt is), - Borstprothesen (het aanmeten van een borstprothese, speciale lin gerie). - Oedeem therapie (opeenhoping van vocht). Met manuele lymfdrai- nage, een speciale massagetechniek of specifieke oedeemgrepen zorgt de huidtherapeut ervoor dat het vocht wordt afgevoerd. - Ontharen (elektrische epilatie zorgt er voor dat storende haren in het gezicht of elders op het lichaam definitief verdwijnen). - Acnebehandeling (de behande ling van acne gebeurt vaak in com binatie met de behandeling door een arts, de huidtherapeut geeft advie zen om de acne zelf aan te pakken). - Therapeutisch elastische kousen (dit voor mensen met spataderen, trombose, vermoeide benen en vochtophopi ngen). - Dematografie (medische tatoe age). De huidtherapeut brengt met speciale apparatuur pigmentstoffen in de huid. Dat gebeurt zodanig dat deze kleur de natuurlijke kleur van de huid goed benadert. Mevr. Sharpe zal ons verder over het onderzoek, behandelplan, behandelingen en aanvullende adviezen vertellen. Vragen kunnen (eventueel anoniem), voor de lezing of onder de pauze afgegeven wor den. wintercollectie alles Vz prijs en minder José Peeters Steenstraat 4 Horst Tel. 077-3986570 FEBRUARI 98; 79: Vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service '9'™ Afrikaans speciaalbier verovert de wereld DONDERDAG 8 FEBRUARI 2001 - NR. 6 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Peter Jansen gaat tekeningen verkopen voor leprastichting Een boek van Anthony van Kampen, 'Midden in de Amazone', maakte onlangs diepe indruk op tekenaar Peter Jansen (42) uit Venray. De schrijver van het boek maakte een rondreis door het Amazonegebied in Zuid- Amerika. "Een indrukwekkend verhaal. Dan besef je pas hoe goed wij het in Nederland hebben", vertelt de Venraynaar. "Vooral zijn verslag over de situatie van de leprapatiënten in Peru en Brazilië was hartverscheurend." Jansen, die na de LTS afgerond te hebben in de jaren '70 een opleiding repro-tekenen volgde op de grafi sche school in Eindhoven, vond na het lezen van het boek dat hij iets voor de leprapatiënten in Zuid- Amerika zou moeten doen. Maar wat? "Ik heb in de loop der jaren veel (pen)tekeningen gemaakt die bij mij in de kast liggen. Ik doe er niets mee en wil ze nu gaan verko pen. De opbrengst van mijn 'actie' zal ik aan de Nederlandse lepras tichting schenken. Een bijzonder goed doel in mijn ogen." PORTRETTEN Het werk van de lichamelijk inva lide Peter Jansen, die voor 50% is afgekeurd, bestaat voor een groot gedeelte uit potloodtekeningen op pastelpapier en pentekeningen. "Mijn techniek is nauw verwant aan het grafische. Ik hou er van om dui delijk en gedetailleerd te werken. Een duidelijke tekening vind ik meer verwoorden dan vele bladzij den tekst. Ik ga meestal uit van foto's. Mijn eerste tekening was afgeleid van een foto van Brigitte Bardot." En vele portretten volgden. "Ik heb in de loop der jaren ontzettend veel tekeningen van mensen gemaakt en hoop dat er belangstel ling voor is. Over de prijs valt altijd te praten. De opbrengst gaat immers naar een goed doel." Mensen die een portret van zich zelf of iemand anders door de Venrayse tekenaar op papier willen laten zetten of meer informatie wil len over de actie voor de leprastich ting, kunnen contact opnemen met Peter Jansen, tel: 510862. Peter Jansen: Ik hoop dat veel mensen mijn portrettekeningen wil len kopen." Twee jaar geleden presenteerde het bedrijf Exotic African Beer het Afrikaanse speciaalbier Mongozo. Al spoedig volgde het Mongozo Lager en onlangs werd op de nieuwjaarsreceptie van Max Havelaar, in het bijzijn van minis ter Herfkens, de derde loot aan de Mongozo-loot gepresenteerd: Banana. Venraynaar Jan Fleurkens (van café De Evenaar) en zijn compag non Henrique Kabia van Exotic African Beer volgen met stijgende verbazing het succes van Mongozo. "Al is het het enige Afrikaanse spe ciaalbier dat professioneel op de markt is gezet, het gaat allemaal wel razendsnel. Mongozo Speciaal gaat inmiddels richting tien landen in voornamelijk Europa. De handteke ningen ondêr een contract voor de export naar Amerika zijn daarente gen nog vers." Het brouwproces van Mongozo speciaalbier vindt zijn oorsprong in de achttiende eeuw in het dorpje Saluseke, centraal gelegen in zuide lijk Afrika. In Saluseke woonden de over-over grootouders van Henrique Kabia. Deze vrouw haalde palmwijn uit de palmnoot er verkocht deze wijn. De over-over grootvader van Henrique was een dappere jager van 'Shimbiriki' (stekelvarkens), het favoriete vlees van het volk Lunda. Op een dag ging de over-over groot vader van Henrique jagen maar keerde niet terug. In het dorp kon niemand zijn verdwijning verklaren. De familie verloor alle hoop en besloten hem dood te verklaren. Ze begonnen een rouwperiode van een week, maar op de derde dag werd het dorp vroeg wakker gemaakt door het geluid van de 'marimba' (xylofoon), het populaire muziek instrument van het Lundavolk. dat vroeger als communicatiemiddel werd" gebruikt. Het goede bericht luidde, dat de over-over grootvader van Henrique terug keerde naar het dorp met een 'Shimbiriki' (stekel varken). Hiermee was de slechte periode voorbij en volgens Afrikaanse tradities ontving iedere dorpeling een deel van het vlees. Het dorpshoofd verzocht hierop de over-over grootmoeder om een spe ciaal bier te brouwen, om zo deze triomf te kunnen vieren. Ze besloot oni, in plaats van palmwijn te distil leren, palmnoten als ingrediënt te gebruiken voor het maken van bier. Ia vijf weken was het bier klaar, opgeslagen in grote 30 liter kalebas sen. Een kleine kalebas is traditio neel een natuurlijke Afrikaanse drinknap. Elke dorpeling proostte op de gezondheid van hun buurman door het uitspreken van het woord 'mongozo'. Dit betekent: op je gezondheid. Er werd genoten van de heerlijke smaak van het bier en het feest zou nog drie maanden duren. TRADITIE De unieke smaak van het bier werd door het hele dorp op prijs gesteld en al snel ook door het hele rijk. Er was grote vraag naar dit bier en daarop bouwde de over-over grootmoeder van Henrique een klei ne brouwerij achter haar strooien hut. Een grote kruik van aardewerk diende als vat. Haar oven bestond uit 3 a 4 stenen rondom een paar stukken brandend hout. Hieruit bestond het grootste gedeelte van haar uitrusting. Grote kalebassen dienden als flessen en uit de kleine werd gedronken. Henrique Kabia is de enige zoon, en daarom leerde zijn moeder hem, buiten de traditie dat alleen vrouwen bier mochten brou wen, de traditionele brouwtechniek van Mongozo. In 1993 kwam Henrique in Nederland wonen en besloot om de familietraditie van Mongozo in Europa voort te zetten. Henrique slaagt erin om Mongozo te brouwen met behoud van de Jan Fleurkens laat zich de nieuwe Mongozo Banana smaken. Uiteraard uit de traditionele kale bas. authentieke receptuur van vroeger, gebruik makend van dezelfde pro ductie fasen. Dit gebeurt nu met moderne apparatuur om de kwaliteit en het niveau aan alcohol te stabili seren. Het hoofdingrediënt van Mongozo, de palmnoot, wordt gekocht van Afrikaanse boeren, een voorbeeld van ontwikkelinghulp. Hetzelfde geldt voor de kalebassen. Mongozo kan nog steeds uit een kalebas gedronken worden om zo de eeuwenoude Afrikaanse traditie van drinken te mogen meemaken. Dit alles maakt het verschil zo duidelijk tussen Mongozo bier die bij de cate gorie van speciale bieren behoort en de meeste Afrikaanse bieren die voornamelijk vallen onder de cate gorie van pilseners vallen. MAX HAVELAAR KEURMERK Het succes van Mongozo lijkt stil aan wereldse vormen te gaan aanne men. West-Europa heeft het Afrikaanse speciaalbier in het hart gesloten, Amerika komt eraan, en dan is het een kwestie van tijd of Mongozo verovert de wereld. "Het gaat inderdaad ontzettend hard. Ik vraag me weieens af we niet te hard gaan. We leveren nu onder andere al aan exotische restaurants, Grandorado, Burgerzoo, het Afrika- museum en talrijke multiculturele festivals. Daarnaast zijn we in onderhandeling met winkelketens en de betere slijterijen", zegt Fleurkens. Samen met Kabia, onlangs uitgeroepen tot Afrikaan van het Jaar in Nederland vanwege zijn verdiensten om de Afrikaanse cultuur in ons land uit te dragen, presenteert Fleurkens nu de nieuw ste Mongozo: de Banana. Ook vol gens Afrikaanse traditie gebouwen met een avontuurlijke (bananen)smaak en een alcoholper centage van 4,8 procent. Tijdens de presentatie onlangs op de horeca- beurs in Maastricht werd de Banana al positief ontvangen. Een verras send bier dat voorzien is van het Max Havelaar Keurmerk. De OK- banaan dient dan ook als basis voor de Banana, waardoor met de opbrengst van het bier ook de 'arme' bananenboeren worden gesteund. Het is tot nu toe ook het enige bier in de Wereldwinkels in Nederland. "Ook dat gegeven spreekt Henrique en mij enorm aan." Tel: 0478-571 481 installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Jan Vinkenvleugel is benoemd tot algemeen directeur van Rabobank Venray Meerlo- IVanssum benoemd. Vinkenvleugel heeft van 1975 tot 1985 diverse functies bij Rabobank Nederland vervuld. Van 1985 tot eind 1994 was hij directeur van Rabobank Someren (thans Rabobank Someren-Mierlo). Vanaf 1994 is hij weer werkzaam bij Rabobank Nederland, eerst als hoofd Kredietrisicomanagement en sinds 1999 als hoofd Bedrijfsvoering Lokale Banken. Vinkenvleugel is 50 jaar, gehuwd, heeft twee kinderen en woont in Someren. Per 31 december 2000 zijn de Rabobanken Venray-Oostrum en Zevenrode gefuseerd tol Rabobank Venray Meerlo-Wanssum. De heer Moers, tot 1 januari 2001 algemeen directeur van Rabobank Venray- )ostrum, heeft per 1 februari 2001 tfscheid genomen van de bank. De heer Van Winkel fungeerde als inte- Foto: Fotoburo Bart van Hattem rim directeur bij Rabobank Zevenrode na het vertrek van de heer Wim Bens in april 2000. Tot de komst van de nieuwe directeur is de heer Van Winkel algemeen directeur van Rabobank Venray Meerlo- Wanssum. Met de term Vlakwater II wordt de "natuurlijke driehoek" bedoeld tussen de Hoendersiraat en de Merseloseweg bij de Totempaal (Gussen Wie, Venray. 1970). Het is e'en van de meest herkenbare stukjes Venray. De oudst bekende eigenaar (1819) volgens de kadastrale legger van de gemeente Venray is de familie Van den Boogaaet (vooraanstaande familie i"Noord- en Midden-Limburg in de 19e eeuw). Vanwege dc goede toegan kelijkheid en relatieve vruchtbaarheid is deze grond tot nu altijd in gebruik geweest als landbouwgrond. Er rust sinds enige tijd een woonbestemming op het gebied. Vrijstaande woningbouw van hoge kwaliteit. Alle kavels hebben een herkenbare ligging aan de Merseloseweg en aan de Hoenderstraat. In net najaar 2000 is de verkoop van deze kavels gestart. De prijs is voor venmyse begrippen stevig, maar de kwaliteit is ongekend. Het aantal geïn- jeiesseerden is bij/onder groot. De heer Wcmiekers van Dirkx Van Soest, hy! kanioof <im: do .ven:<>op verzorgluidden verwacht 'darde verkoop: zich rustig zou omwikkelen, want het zijn geen hapklare broodjes, maar ecu investering met vergaande consequenties, waarvoor bij iedere verkoop BOed de tijd genomen moet worden: zo bezien verloopt de verkoop boven vérwachting" Op dit moment zijn meer dan de helft van de kavels verkocht. Er lopen Besprekingen mei diverse gegadigden. Zoals verwacht zijn de kopers afkomstig uit Venray en omstreken en van builen de regio. Spiegeltje Spiegeltje! Vanaf woensdag 7 februari 2001 vindt voor de kindéren elke woensdag om 14.30 en op zaterdag om 13.30 de activiteit Spiegeltje Spiegeltje plaats in Zoo Pare Overloon. In de voor jaarsvakantie is er elke dag Spiegeltje Spiegeltje om 13.30 uur. Tijdens de activiteit worden er gezichtuitdrukkingen getoond van allerlei dieren. Aan de dieren kun je namelijk heel goed zien hoe ze zich op dat moment voelen. Vaak denken mensen dat een aap lacht als hij zijn tanden laat zien. De mensen lachen dan vrolijk terug, maar eigelijk voelt de aap zich op dat moment helemaal niet zo happy. Want wanneer een aap zijn tanden laat zien is hij meestal boos en soms bang. Nadat alle gezichtsuitdrukkingen zijn doorgenomen. f gaan de kinderen onder begeleiding van de dierenver zorger het park in om een goed te kijken naar de mimiek van de apen in Zoo Pare Overloon. Ook kunnen de kinderen gezichtsmaskers maken. De kosten van de activiteit zijn ƒ1,00 per kind, dit is inclusief het dierenmasker en exclusief de entreeprijs. Voor meer informatie' kunt u contact opnemen met Bernou Wagenaar tel. 0478-640046. Openingstijden: september t/m april 10.00-17.00, mei t/m augustus 9.30- 18.00. Entreeprijzen: volwassen ƒ15.50. kinderen 3 t/m 11 jaar ƒ12,00. De familie Van Dijck is winnaar geworden van de monsterkerstpuz- zel in'Peel en Maas van donderdag 21 december. Mevrouw Van Dijck kwam de prijs, een boekenbon van 75 gulden, onlangs ophalen in Boekhandel Van den Munckhof. De families Symons-Van Helden uit Venray, Van Wylick uit Ysselsteyn en Kusters uit Oostrum wonnen een boekenbon ter waarde van 25 gul den. Gefeliciteerd! Mevrouw Van Dijck ontvangt de boekenbon van Ron Koenen, redac teur van Peel en Maas. Een 38-jarige man uit den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag door de politie gecontro leerd op alcoholgebruik. Hij reed op dat moment over de Langeweg. Hij kreeg een rijverbod van acht uur en een proces-verbaal. Tijdens de controle bleek tevens dat het rijbewijs van de man was verlo pen. Ook hiervoor kreeg hij een boete. In een doe-het-zelf zaak aan de Oploseweg in Overloon heeft een onbekende man zaterdag tussen de middag 3 blikken verf weggeno men. Voor meer informatie: Jos Klaren, door kiesnummer: 073- 6991870 PEEL EN MAAS 'n abonnement waard ISI IVI O D Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13