Ruimteregeling: bouw 27 villa's Convenant over ouderenhuisvesting Raadsleden zetten windenergie op de politieke agenda Maasziekenhuis Boxmeer gaat uitbreiden Gemeente Venray koopt historisch werk Henschenius Jeugdkennismakingsproject van start Witte Hoeve in de clinch met gemeente 'T VENROJS LARVE GETAEKEND Bewoners wijk Zuid knappen zelf hun straat op UW "Boek voor de toekomst" ingemetseld Vertrek directeur Wonen Venray Automobilist gewond UW PEEL EN MAAS donderdag 11 januari 2001 - Pagina- De gemeente Venray heeft over eenstemming bereikt over het realiseren van woningen in het kader van de regeling ruimte voor ruimte. De regeling ruimte voor ruimte is bedoeld om stallen in het buitengebied te slopen en de sloopkosten daarvan te kunnen betalen uit de bouw van nieuwe woningen. In Venray gaat het om 35.000 vierkante meter te slopen stalopper- vlakte waarvoor 35 woningen gebouwd mogen worden. Van de 35 te bouwen woningen worden er acht gerealiseerd op eigen kavels van agrarische bedrijven en 27 wonin gen worden door de gemeente gere aliseerd. De gemeente realiseert deze 27 woningen niet zelf maar gaat hiervoor een overeenkomst aan met twee marktpartijen, bouwbe drijf Fleuren en woningstichting Wonen Noord-Limburg. Deze twee partijen vormen voor dit project een bouwcombinatie. De woningen worden gerealiseerd op een terrein gelegen aan de Beekweg- Buitenweg, direct aansluitend aan de nieuwe wijk Brabander. Het voorstel wordt toegelicht in de com missie Sociale Ontwikkelin g en Agrarische Economie en Milieu van woensdag 11 januari en behandeld in de gemeenteraadsvergadering van dinsdag 30 januari. Zodra de gemeenteraad hiermee heeft inge stemd zal met spoed de procedure voor wijziging van het bestem mingsplan worden opgestart, zodat zo snel mogelijk met de bouw van de 27 vrijstaande woningen, op kavels variërend van 750 tot 1250 meter, gestart kan worden. Vorig jaar heeft de wijkraad Zuid het initiatief genomen om wat aan de leefbaarheid in de wijk te gaan doen. In samenwerking met de gemeente Venray en Wonen Venray zijn er diverse zaken in de wijk aangepakt. Zo is er wat aan de bestrating gedaan en de wijk is verkeersvriendelij- ker gemaakt. Aan de achterzijde van de flats aan de Zuidsingel is verlichting aangebracht, zodat bewoners van de flats en de omwonende bewoners van de gezinswoningen 's avonds met een veiliger gevoel thuis kunnen komen. Omdat Wonen Venray plannen had om het voeg- en metselwerk van de woningen met trapjes in de Esdoornstraat en Eikenlaan te gaan opknappen, is het idee ontstaan om dan ook meteen de bestrating onder de trapjes aan te pakken. Op initiatief van de wijkraad en met ondersteuning van Synthese en Wonen Venray zijn de bewoners van deze woningen benaderd en zij ble ken bereid om hier zelf energie in te steken. Op zaterdag 13 januari om 08.30 uur zal in de Esdoornstraat gestart worden met de werkzaamhe den. De bewoners verwijderen zelf de oude bestrating. Hierna zal een bedrijf nieuwe fris gekleurde bestra ting aanbrengen. Naar verwachting zal men ook op zaterdag 20 januari nog bezig zijn. Wonen Venray zorgt ervoor dat binnenkort ook alle trap pen een schoonmaakbeurt krijgen en de traphekjes en de voordeur worden geverfd met frisse kleuren. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Ouderen krijgen adviserende rol bij bouwplannen De ouderen in Venray krijgen meer zeggenschap over de huis vesting van ouderen en senioren. Met de ondertekening van een convenant bekrachtigden de gemeente en de commissie Ouderenhuisvesting maandag middag op het gemeentehuis hun toekomstige samenwerking. Wethouder Bert Kersten en voor zitter Toon Broeksteeg plaatsten beiden hun handtekening onder het convenant. "Dit is een feestelijk moment", zei Kersten. "De commis sie zal zich actief en met veel des kundigheid in de materie verdiepen. Want de bouw is een moeilijke markt. De gemeente belooft de com missie Ouderenhuisvesting vroegtij dig bij haar plannen te betrekken. Maar bovenal moeten we elkaar serieus nemen en kiezen voor een zakelijke benadering. De onderteke ning is alvast een goede start. We hopen goede huizen te bouwen voor senioren want deze groep wordt steeds belangrijker." ZELFSTANDIG De tendens is dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig in hun eigen vertrouwde omgeving willen blijven wonen. Een comfortabele en sociaal veilige woonomgeving is daarbij van belang. Naast geschikte nieuw bouw zullen ook bestaande wonin gen aangepast moeten worden zodat ouderen er zo lang mogelijk kunnen verblijven. Voorheen liep de commissie Ouderenhuisvesting vaak achter de feiten aan omdat bouwplannen al in een te vergevorderd stadium ver keerden waardoor aanpassingen niet meer mogelijk waren. Het gevolg was dat na oplevering er nog vaak kostbare ingrepen uitgevoerd moes ten worden die voorkomen hadden kunnen worden. Vanaf nu wordt de commissie van meet af aan betrokken bij de woningbouwplannen voor senioren en ouderen. In overleg met gemeen te, projectontwikkelaars en architec ten kunnen de ouderen voortaan hun stem laten horen en tijdig advies uit brengen. Met de ondertekening van het convenant wordt de rol van de commissie Ouderenhuisvesting als erkend adviseur officieel bekrach tigd. Het convenant geldt voor onbe paalde tijd en wordt jaarlijks geëva lueerd. HUISVESTING Toon Broeksteeg, voorzitter van de commissie, herinnerde eraan dat op 24 februari 2000 beide partijen ook al bij elkaar zaten. "Op de vraag of de ouderenhuisvesting millenni- umproof was, moest toen 'nee' geantwoord worden. Samen met de gemeente en Wonen Venray hopen we nu wel een adequate huisvesting voor ouderen te bewerkstelligen". Het convenant is een mijlpaal voor de commissie. Hopelijk blijft het niet alleen bij mooie woorden en krijgt het convenant ook praktische waarde. Dat de bouwers in de toe komst niet meer aan de eisen van de ouderen voorbij kunnen", sprak Broeksteeg. Charles de Vilder, voorzitter van de Seniorenraad en de Centrale van Ouderenverenigingen, toonde zich eveneens verheugd over het conve nant. "Dit is bereikt omdat de com missie Ouderenhuisvesting een seri euze en betrouwbare gesprekspartner is gebleken. De acceptatie door projectontwikke laars en Wonen Venray moet echter nog gebeuren", zei De Vilder die zelf afkomstig is uit de bouwwereld en wellicht daarom waarschuwde voor de grote commerciële belangen die er in omgaan. Charles de Vilder feliciteerde Toon Broeksteeg en zijn club met het bereikte resultaat. "De commissie bewijst de ouderen van Venray hiermee een grote dienst. Ik denk dat jullie hiermee in Nederland zelfs vooroplopen", complimenteer de De Vilder. Initiatief voor rij van acht windmolens in Veulen/Ysselsteyn Vanavond wordt het thema 'windenergie in Venray' toch bespreekbaar gemaakt. Op aan dringen van meerdere raadsfrac ties buigen de commissies Stedelijke Ontwikkeling en Agrarische Zaken en Milieu zich donderdag (vandaag) over de toe komst van windenergie in Venray. Dankzij de Ysselsteynse/Veulense initiatiefgroep die de laatste maanden flink gelobbyd heeft. In oktober kwamen Burgemeester en Wethouders tot de conclusie dat de komst van windmolens voor het opwekken van elektriciteit binnen de gemeentegrenzen (nog) niet wen selijk was. Er werden weliswaar een vijftal mogelijke locaties in Vredepeel, Veulen en Ysselsteyn aangewezen maar omdat de ervarin gen met windmolens in niet windrij- ke gebieden, zoals de provincie Limburg, nog beperkt zijn en er nog weinig kennis is over de ruimtelijke beleving van windmolens in agrari sche landschappen, besloot het gemeentebestuur ervan af te zien. Bovendien zou het landelijk gebied in de komende jaren door de uitvoe ring van de Reconstructiewet toch al aan veel veranderingen onderhevig zijn. WINDENERGIE In de raadsvergadering van 19 december hamerden de partijen De minister van VWS heeft extra geld beschikbaar gesteld voor de gezondheidszorg. Geld waarmee ziekenhuizen en andere instellingen de wachtlijsten gaan wegwerken. Het Maasziekenhuis in Boxmeer gaat in 2001 fors investeren in mensen en middelen om meer patiënten te kunnen hel len en de wachtlijsten aan te pak- Op Prinsjesdag kwam het goede nieuws. Ziekenhuizen, waaronder het Maasziekenhuis, krijgen extra budget om nieuwe specialisten en medewerkers aan te trekken en te investeren in middelen. Het Maasziekenhuis zal tien nieuwe specialisten en medewerkers aan trekken, waarmee dè specialistische ■capaciteit met bijna een kwart zal ■toenemen. UITBREIDING SPECIALISTEN Vrijwel alle specialisten in het Maasziekenhuis worden uitgebreid: de maatschappen cardiologie, chi rurgie, dermatologie, gynaecologie, interne geneeskunde, neurologie, radiologie, orthopaedie, urologie en anesthesie krijgen versterking. Niet alleen specialisten zullen het Maasziekenhuis komen versterken, ook nieuwe verpleegkundigen, ope- ratiepersoneel, polikliniekmedewer kers en medewerkers op ondersteu nende afdelingen zullen zich gaan inzetten om meer patiënten op te vangen. Hel Maasziekenhuis heeft tot op heden geen probleem gehad om vacatures van specialisten, medisch en ondersteunend personeel bezet te krijgen. Het Maasziekenhuis schenkt veel aandacht aan het wel zijn, scholing en ontplooiing van medewerkers. Daarnaast zijn de arbeidsvoorwaarden en -omstandig heden erg gunstig. Zo heeft het Maasziekenhuis met 4,8% het aller laagste ziekteverzuim in de Nederlandse ziekenhuizen. Goede loopbaanmogelijkheden kunnen worden geboden omdat het zieken huis deel uitmaakt van het Zorgnetwerk en daarbinnen binnen kort één organisatie vormt met alle verpleeg- en verzorgingstehuizen. De verwachting is dat de wervings campagne voor nieuw personeel ook weer zal slagen. DOELMATIGER WERKEN Behalve de investeringen in nieuw personeel en middelen zal het Maasziekenhuis doorgaan met doel matiger werken. Naast optimalise ren van de interne zorgorganisatie, speelt het Zorgnetwerk Land van Cuijk en Noord-Limburg een belangrijke rol. Alleen in de keten van de totale zorg waarin ook thuis zorg, verpleeg- en verzorgingstehui zen en huisartsen deelnemen, is het mogelijk een optimale instroom, doorstroom en uitstroom van patiën ten te realiseren. Tenslotte wordt het Maaszieken- huisgebouw voorbereid op de grote re patiëntenstroom. In de loop van 2001 gaat de grootscheepse renova tie van start. Het 'nieuwe' Maasziekenhuis bevat innovatieve concepten als een observatorium, een herstelafdeling van het ver pleeghuis en een zotel. Deze afde lingen zijn bestemd voor patiënten van het het nog niet zeker is of ze medische behandeling nodig hebben of voor wie behandeling niet meer nodig is, maar die ook nog niet naar huis kunnen. Bijvoorbeeld omdat de specialist ze eerst een tijdje wil observeren of omdat ze wachten op een plaats in een verpleeghuis. Goede samenwerking met thuiszorg en de verzorgings- of verpleeghui" zen is erg belangrijk, om de druk op de ziekenhuisbedden te verlichten. In 2003 en 2004 is tevens nieuw bouw voorzien van een transmurale geriatrische afdeling, als onderdeel van het GGZ-centrum op het terrein van het ziekenhuis. Op donderdag 4 januari heeft burgemeester Waals in Brussel de eerste achttien delen van het Acta Sanctorum aangekocht, een boek werk uit de zeventiende eeuw van de Venrayse geleerde Hen schenius. Aan deze achttien delen heeft de geleerde Henschenius zelf meege werkt. De reden van de aankoop is het feit dat deze "grootste geleerde die Venray ooit heeft grootge bracht", 400 jaar geleden in Venray is geboren. De aankoop is gedaan bij de Sociëté des Bollandistes, een groep binnen de orde van de jezuïe ten, waaraan Henschenius in de zeventiende eeuw was verbonden en die nog steeds bestaat. ONDERZOEK Burgemeester Waals werd verge- Wethouder Houba verricht op zondag 14 januari de officiële aftrap voor het jeugdkennismakingsproject, een samenwerkingsverband tussen de gemeente Venray, stichting Synthese en een groot aantal Venravse sportclubs. Omdat dit jaar is gekozen voor het thema "Allochtonen in het Venrayse sportleven' vindt de start van het project plaats in het Marokkaans: Activiteiten Centrum, gelegen aan de Beukenlaan 2a te Venrav. FOLDERS Inmiddels zijn op de Venrayse scholen al 6000 folders uitgereikt met informatie over dit project. De door de gemeente Venray aangeschreven scholen zijn alle basisscholen in de gemeente Venray en klas 1 en 2 van het Raayfand College. Doel van dit project is om zoveel mogelijk kinderen via een sport te laten bewegen; dit kan door in te schrijven bij één van de deelnemende clubs. Hiervoor heeft een club een actieperiode van een maand, waarin de kinderen onder deskundige begeleiding gratis kunnen kennismaken met de sport. Vorig jaar was dit project een groot succes. Dit jaar hopen de organisatoren (volleybalclub Rooyse VK en tafeltennisvereniging Red Stars) op nog meer deelne mers, gezien het ruime aanbod van achttien clubs. Tijdens de bijeenkomst in het Marokkaans Activiteitencentrum zal de organisatie uitleg geven over de doelstellingen' van het project en ingaan op vragen van (allochtone) belang stellenden. zeld door gemeente-archivaris Paul van Meegeren, Piet Kienhuis, voor zitter van museum Het Freulekeshuus en de Venrayse histo ricus Anton Kroft. Anton Krolt, die veel onderzoek heeft gedaan naar de geleerde Henschenius, wist dat de eerste druk van het Acta Sanctorum uit 1643-1680 in Brussel te koop zou worden aangeboden en lichtte de gemeente hierover in. De acht tien delen van het zeventiende eeuws boekwerk zijn te bezichtigen in het gemeentearchief (geopend: dinsdag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.30 uur). In 1601 is Henschenius geboren als Gaert Henskens. Deze naam ver anderde later in het Latijnse Godefridus Henschenius. Geleerden schreven in die tijd immers alleen in Latijn; dat was de voertaal van geleerden. Het was dan ook gebrui kelijk dat een Nederlandse naam omgezet werd in een Latijnse. Godefridus Henschenius speciali seerde zich in kerkgeschiedenis en dan met name in heiligenlevens. Het Acta Sanctorum beschrijft dan ook een groot aantal heiligenlevens waarmee Henschenius in die tijd beroemd werd. Het Lokaal Historisch Platform gaat dit jaar, in het kader van het 400e geboortejaar van Henschenius. veel aandacht aan deze Venrayse geleerde besteden. Medio 2001 organiseert het platform in samen werking met museum Het Freulekeshuus een expositie over Henschenius. Ook publiceert het platform dit jaar een boek. Bovendien plaatst het dit jaar een plaquette in de Grote Straat voor de plaats waar het geboortehuis van Henschenius heeft gestaan (ter hoogte van het winkelpand Nooyen) VVD, CDA en fractie Van de Vorle er opnieuw op om de komst van windenergie wél mogelijk te maken. De raad behandelde de milieuvisie, de voorloper van het milieubeleids plan, waarin de plaatsing van wind molens als een belangrijke ambitie genoemd wordt. Ven"ray streeft er namelijk naar in het jaar 2025 een energieneutrale gemeente te zijn. Jan Slangen uit Veulen is een van de zeven participanten in het wind molenproject. In tegenstelling tot een bericht in een regionaal dagblad is de komst van windmolens in Venray niet van de baan. "Wat in de krant heeft gestaan dat klopt niet helemaal. Dat heeft de gemeente ook aan mij bevestigd. In het nieu we milieubeleidsplan krijgt wind energie zelfs een prioriteit. We zijn blij dat het nu ook op de politieke agenda gezet is. Want de meeste fracties zijn positief over de komst van windmolens. Dit betekent dat er nieuw beleid moet komen dat ons meer kansen biedt." De initiatiefgroep waartoe Jan Slangen behoort bestaat uit zeven agrariërs. Drie uit Veulen, drie uit Ysselsteyn en een uit Horst- America. Zij hebben het plan om langs de Middenpeelweg acht wind molens in een rij plaatsen. De molens zullen gesitueerd worden aan de oostzijde tussen de Steegsepeelweg en recreatiepark Het Meerdal. WINDMOLENS Minister Jorritsma van Economische Zaken oefent momen teel veel druk op de provincies uit om windmolens te plaatsen. Want de hoeveelheid opgewekte wind energie blijft achter bij de doelstel lingen van het kabinet. De overheid en de energiebedrijven hebben afge sproken om in het jaar 2002 mini maal 5% van de totale energievoor ziening duurzaam op te wekken. Windparken behoren tot de speer punten van het overheidsbeleid om deze doelstelling te realiseren. Dat windmolenprojecten zo moeilijk van de grond komen heeft ook te maken met de langdurige inspraak- en vergunningsprocedures. Gezien de geluidsproductie van 100 db(A) zal de afstand van molen tot woning zo'n 300 tot 500 meter moeten bedragen. De windmolens zullen ongeveer 80 meter hoog zijn omdat de gemeente Venray niet erg wind- rijk is. In het westen van het land kan een hoogte van 30 tot 40 meter al volstaan. Het zal vanavond van de beide commissies afhangen of het gemeentebestuur het genomen besluit zal herzien. "B en W vinden dat er eerst meer duidelijkheid moet komen over de efficiency en de gevolgen van de komst van wind molens. Omdat raads- en commis sieleden om een toelichting hebben gevraagd wordt de nota nu bespro ken. En dit kan er toe leiden dat de komst van windenergie opnieuw opgepakt gaat worden", laat gemeentevoorlichter Silvia van Nispen weten. Maandagmorgen behandelde de commissie voor bezwaar- beroep en klachtschriften van de gemeen te Venray het bezwaar van party centrum De Witte Hoeve tegen de bouwvergunning voor de bouw van 119 appartementen, het zoge naamde ribgebouw, aan de Raadhuisstraat. Bouwbedrijf Verhoeven is inmiddels al begon nen met de aanleg van apparte mentengebouw. Eigenaar Piels van De Witte Hoeve heeft bezwaar tegen de bouw aangetekend omdat hij vreest dat de bewoners van de appartementen in de toekomst gaan klagen over geluidsoverlast, ondanks" de goed isolatie van het Venrayse partycen trum. ""De woningen komen te dicht bij De Witte Hoe"ve te liggen", stel de advocaat Vermeulen van Piels. "Met name tijdens het laden en los sen van orkesten die in De Witte Hoeve optreden, voorzien we pro blemen. Met name in de nacht. Een goede oplossing zou zijn om de bin nenplaats te overkappen zodat de geluidsoverlast afneemt, We maken ons zorgen over de exploitatiemoge lijkheden van De Witte Hoeve." Volgens Jan Zanders van de gemeente Venray wil het partycen trum op deze manier alsnog toe stemming krijgen voor het realise ren van die overkapping. De gemeente Venray heeft de vergun ning hiervoor eerder geweigerd omdat ze in de overkapping van de binnenplaats een uitbreiding van het complex ziet. "Maar aan dat spelle tje wensen wij niet mee te werken. De bouwvergunning voor het ribge bouw is in orde. De Witte Hoeve wil op deze manier de uitbreiding erdoor krijgen", aldus Jan Zanders. De commissie geeft binnenkort haar advies aan het college van B en W. Ger Houben (41) uit Goirle stapt als directeur van Wonen Venray. Ger Verstegen, hoofd Woon diensten, volgt Houben tijdelijk op als directeur van de Venrayse woningcorporatie, totdat er een nieuwe directeur aangesteld is. Houben wordt directeur van de woningbouwcoöperatie Nieuwe Unie in Rotterdam, een stichting die bijna 25.000 huizen beheert. Ger Houben was bijna anderhalf jaar werkzaam als directeur van Wonen Venray. Op de Horsterweg in Castenray raakte een automobilist (gegevens nog niet bekend) gewond bij een botsing waarbij drie auto's betrok ken waren. Twee auto's raakten total loss. Het slachtoffer werd per ambu lance overgebracht naar het zieken huis. PEEL EN MAAS WEEKBLAD

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5