c Harold LENSSEN FRANSOL Mode Thomassen sluit de deuren Voorjaarsgeuren en - kleuren bij Intratuin Voorlichtingsavond project agrarisch natuurbeheer Werkstress Voorlichtingsavond over de Euro Jezelf tegenkomen? Verrassend! Cursus leren masseren Laatste winnaar najaarsactie WIJ GUNNEN NIEMAND HET LICHT IN DE OGEN! Nieuwjaars receptie De Kemphaan PEEL EN MAAS 'n abonnement waard o PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? Diftar 1 Diftar 2 PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Oplegger losgeschoten Onder invloed m^eelenmaas donderdag 4 januari 2001 - Pagina 13 Voor de familie Thomassen van le gelijknamige modezaak aan de ïrotestraat in Venray werd het een ;edenkwaardige jaarwisseling. Op aterdag voor oud en nieuw werden, ia 114 jaar de familiezaak in Venray >erund te hebben, de deuren geslo- en. Met Esther Thomassen als eige- laresse was de familie al vier gene- aties aktief in Venray. De nodezaak is met ingang van het lieuwe jaar overgenomen door lout-Brox Duthler, een onderdeel het BROVN-concern. Thomassen Interieurs, een geheel zelfstandige BV, staat uiteraard geheel los van deze overname. Voor de huidige directie vormden de omvang van het bedrijf en het grote scala aan werkzaamheden wat het managen van een groot modehuis met zich meebrengt, een te zware belasting. Met pijn in het hart werd vorig jaar besloten om te gaan zoe ken naar een geschikte partner, die de zaak zou kunnen overnemen. Die werd uiteindelijk gevonden in het Hout-Brox-concern. De in december gezellig ogende iUiskamer ziet er in januari, na het npakken van de kerstspullen vaak roosteloos uit. De kerstboom laat :en lege plek achter en tevens ver wij nt de heerlijke geur van dennen- aalden. Maar de leegte is snel pgevuld me vrolijke bloeiende loembollen, speciaal gekweekt oor binnenshuis. Het duurt nog ven voordat de bollen die in het ajaar in de grond zijn gestopt hun op opsteken maar de 'bollen-voor- innen' zijn nu volop te verkrijgen. >let deze bollen, zoals hyacinten, arcissen en blauwe druifjes, wordt :vens de geur van het voorjaar in uis gehaald. Intratuin Venray demonstreert aterdag 6 januari hoe deze bollen p originele wijze in huis kunnen vorden geplaatst. Het ligt voor de land om een bol in een potje te zet- n, maar de Intratuin-stylist laat ien hoe dit volgens de laatste trend lok kan gebeuren. Bijvoorbeeld een antal kleurrijke hyacinten in een ;rote metalen pot afgewerkt met til- andsia of een aantal speciaal ont worpen bollenglazen naast elkaar oor op tafel. Maar de laatste trend volgens Intratuin Venray bollen in lazen en vazen planten en eventu- el de binnenkant van het glaswerk lekleden met mos. Dat is nog eens let voorjaar in huis halen. Januari is bij het groene waren- uis tevens de maand van de kamer- ilant. Met kamerplanten kunt u uw woning weer sfeervol aankleden net een groot assortiment groen olgens de laatste trends. Erg trendy ijn momenteel kamerplanten in lazen vazen/bokalen afgewerkt met llandsia of mossoorten. Intratuin fenray start het nieuwe voorjaar iet een geheel nieuwe collectie amerplanten, potterie, accessoires, feerartikelen, glaswerk, bloembol- in en voorjaarsbloeiers. Van 2 t/m 13 januari 2001 zijn bij Intratuin (enray kamerplanten in de aanbie- ing in de populaire groen- en grijs tinten. En de planten zijn alvast in een bijpassende vaas of pot gezet zodat een zoektocht naar de juiste pot/plant-combinatie wordt bespaard. Een frisse start van het nieuwe jaar met een decoratieve kamerplant of vrolijke voorjaarsbol. Tip: als u nog potjes, mandjes, glazen bokalen e.d. in de kast heeft staan, dan is het ook een goed idee om deze weer met fris groen te laten vullen. U kunt bij binnenkomst bij Intratuin Venray bij de klantenser vice uw eigen artikelen aanmelden, deze worden hier geregistreerd en u kunt uw accessoires weer opnieuw laten opmaken. Ook voor moeilijke plekjes in huis kunnen onze mede- werk(st)ers u adviseren, voor de juiste plant op de juiste plek. Graag tot ziens bij Intratuin Venray aan de Langstraat 133 te Venray. De gezamenlijke ouderenvereni gingen hebben in samenwerking met Stichting De Kemphaan de eer alle ouderen uit Venray en omge ving uit te nodigen voor een Nieuwjaarsreceptie.De receptie wordt gehouden op vrijdag 5 januari 2001 van 16.00 tot 18.00 uur in De Kemphaan aan het Kennedyplein 4.De verenigingen verzorgen een drankje en een hapje voor de bezoe kers, die wensen kunnen uitwisselen en kennis kunnen maken met de accommodatie en de mogelijkheden van De Kemphaan. Alle senioren, leden en niet-leden, zijn van harte welkom op deze receptie. tn (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum KEUKENINRICHTING Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Zelden werden er zoveel negatie ve signalen door de samenleving uitgezonden als de afgelopen tijd over de diftar. Het doet daarbij merkwaardig aan, dat de politieke partijen in de gemeenteraad op zijn minst de indruk wekken zich daar weinig aan gelegen te laten liggen, althans geven zij er geen blijk van bereid te zijn deze signalen op te pikken en er iets mee te doen. Dit bleek ook het geval tijdens de behandeling van het voorstel tot de nieuwe tariefsverhogingen van de afvalstoffenheffing in de raadsver gadering van 19 december jl. CDA en PvdA kwamen niet verder dan en paar opmerkingen 'in de marge' en stemden met het voorstel in. samen werking en v.d. Vorle plaatsten, zij het schoorvoetend, een paar kriti sche kanttekeningen en stemden zowaar tegen. VVD en D66 hadden er zelfs helemaal geen behoefte aan het woord te voeren over dit onder werp en stemden dus voor. Zij die op dit punt een politieke discussie hadden verwacht of misschien enige herkenning van wat er in de samen leving op dit punt heerst, kwamen dus bedrogen uit. Dit ook tot teleur stelling van de Seniorenraad. Die had n.b. in een brief van 6 december aan de gemeenteraad en de politieke partijen afzonderlijk, nog eens uit drukkelijk aangegeven het niet eens te zijn met de voorgestelde tariefs verhogingen. Dit was al gedaan tij dens de behandeling van het voor stel in de raadscommissie Milieu op 29 november. Want, zo stelde de Seniorenraad: met deze verhoging is sinds de invoering van de diftar op 1-1-1999 het variabel tarief met 25% en het vast tarief met 20,2% gestegen en worden de ouderen en gehandicapten het kind van de reke ning die niet de mogelijkheid heb ben hun afval naar het milieustation te brengen om daardoor voordeliger uit te zijn. Dit laatste ondanks het feit dat de stortingsbijdrage daar vanaf 1999 ook al met 50% ver hoogd is. Een grote onrechtvaardig heid dus. Bovendien verwacht de Seniorenraad dat, als gevolg van de tariefsverhoging, er volgend jaar nog minder containers aan de straat gezet worden, wat dan weer zal lei den tot een verdere tariefsverho ging. Immers, in het voorstel was duidelijk aangegeven, dat minder containers leiden tot minder inkom sten voor de gemeente en dus juist, tot tariefsverhoging. De Seniorenraad heeft verder aangege ven het de gemeenteraad kwalijk te nemen destijds besloten te hebben tot invoering 'kostendekkende tarie ven'. Als gevolg van dit besluit heb ben de partijen een deel van hun politieke doelstellingen prijsgege ven. Hen rest slechts in deze een controlerende taak van administra- tief-boekhoudkundige aard, nl. het bereiken en handhaven van kosten dekkende tarieven. De Seniorenraad is van mening dat, waar het afvoeren van afval tot een van de wettelijke taken van de gemeente behoort, een structurele bijdrage uit de algemene middelen mogelijk gemaakt moet worden. Daarmee kan deze spiraal van de ongebreidelde tariefsverho gingen een halt worden toegeroepen en een maatschappelijk draagvlak voor het diftargebeuren worden ver worven. En dit laatste is hoognodig. Het wordt tijd, dat de politieke partijen zich eens achter de oren krabben, zich wat meer verdiepen in de problematiek van het diftarsys- teem en de gevolgen ervan voor de burgers van Venray en bovendien meer aandacht gaan schenken aan de signalen die hen bereiken. Seniorenraad Venray. Agrarisch natuurbeheer wordt vanuit de overheid en de samenle ving steeds meer gestimuleerd. Dit kan bedrijven nieuwe perspectie ven bieden. Het Praktijkonderzoek voor de 'Akkerbouw en de Vollegrondsgroenteteelt (PAV) is op zoek naar enthousiaste akker bouwers en vollegrondsgroentete- lers in de regio Oost-Brabant die deze nieuwe ontwikkelingen als uitdaging zien en graag willen meedoen aan een meerjarig pro ject over de inpassing van agra risch natuurbeheer op hun bedrijf. Geïnteresseerden zijn van harte welkom tijdens een voorlichtings avond op maandag 22 januari op de PAV-ZON locatie Vredepeel aan de Vredeweg 1c in Vredepeel. De avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur (vanaf 19.45 uur staat de koffie klaar). Op deze avond lichten onder zoekers van het PAV alle ins en outs van het project toe. Het maken van een bedrijfsna- tuurplan is de basis voor het inpas sen van agrarisch natuur op een bedrijf. Een goed bedrijfsnatuurplan houdt rekening met het landschap waarin het bedrijf zich bevindt, het beleid en het bedrijf zelf (zowel teelttechnisch als bedrijfsecono misch). Het PAV heeft de afgelopen jaren gewerkt aan de ontwikkeling van een methode voor het opstellen van een bedrijfsnatuurplan. In het vierja rige project waar wij nu deelnemers voor zoeken, wil het PAV deze methode in de praktijk testen en ver beteren. Dit doen wij door voor alle deelnemers een bedrijfsnatuurplan op te stellen en dit samen met de telers uit te voeren. De telers kunnen op deze manier onder intensieve begeleiding en een financiële vergoeding ervaring opdoen met het inpassen van agra risch natuurbeheer in hun bedrijfs voering. Uiteindelijk moet het project lei den tot een eenvoudig stappenplan voor het opstellen van een bedrijfs natuurplan waar ook andere agrari sche ondernemers hun voordeel mee kunnen doen. Voor informatie over het project of voorlichtingsavond kunt u con tact opnemen met: Annemiek van Beek (0320-291333) of Andries Visser (0320-291347). Een man sleurde, met kennelijke moeite, zijn afgedankte kerstboom door de straten. De kleur van zijn haar maakte duidelijk, dat hij niet meer tot de allerjongsten behoorde. Schichtig keek hij aan het eind van de straat om zich heen. De afstand tot de plek waar dit jaar de kerst boomversnippering moest plaats vinden was nog ver. Na een snelle blik om zich heen liet hij de boom de boom maar, en keerde huis waarts. Thuis wachtte ook nog de loodzware klus om de resten van het tapijt, dat vlak voor de feestdagen was gelegd, kwijt te raken. Omdat hij niet beschikt over de zegeningen van een auto met aanhanger, was dat een niet op te lossen probleem. Op het gemeentehuis was hem laconiek meegedeeld, dat er best wel een familielid of bekende bereid moest zijn om die klus te klaren. Nou, mooi niet! In zijn bergruimte beken den in de flat was ook geen plaats meer. Die was volledig afgeladen met allerlei overbodige rommel, waarin ook de Cirkel geen brood zag. Als het lukte met de kerstboom, moest hij over een paar dagen maar eens voorzichtig zijn geluk beproe ven in het nabijgelegen parkje. Niet alles tegelijk natuurlijk, dat valt teveel op. Nee, steeds een klein beetje en ook niet op dezelfde plek. Conclusie Dit verhaal uit het dagelijks leven maakt duidelijk, dat er iets mis is met de manier waarop veel inwo ners hun huisvuil en ander afval kwijt moeten raken. 'Gedifferentieerd tarief', jawel, iedereen betaalt voorde hoeveelheid afval, die hij produceert. In wezen een prima gedachte, maar allang achterhaald. Buren laden samen hun aanhanger vol afval en gaan eens per maand naar het milieustation. Totale kosten: ƒ15,-. Maar dat geldt niet voor de sukkels zonder eigen vervoer. Die zijn daarvan de dupe. Er worden minder containers gelegd, waardoor de prijs per leging van de afvalbakken omhoog moet. De bekende spiraal! Waar is de tijd gebleven dat de vuilniswagen gewoon zijn ronde deed en alle bur gers dezelfde service gaf? Diftar had nooit ingevoerd mogen worden. Er zijn genoeg Nederlandse gemeenten, waar men verstandiger is, maar ja, daar is ook voldoende tegengas van de oppositie, die seri eus wordt genomen in de lokale politiek. Daar is geen coalitie, die breder dan breed is. Is het de gemeente Venray indertijd ontgaan, dat al voor de invoering van dit sys teem. in het buitenland veel betere technieken zijn ontwikkeld om het afval te verwerken? Hierbij is het niet nodig om huisvuil en grof afval gescheiden in te leveren. De bruik bare elementen haalt men eruit voor recycling en het restproduct wordt in de ovens van de energiebedrijven verbrand en levert op de meest mi lieu-vriendelijke wijze extra ener gie op. Gemeente keer alstublieft terug op uw schreden en bewijs daarmee uw inwoners, die over een tijde weer op u moeten stemmen en het milieu een grote dienst. Will de Groot, Venray. Ook in 2001 zullen stress, over spanning en burnout veel mensen in hun gezondheid treffen. In dit jaar zullen naar schatting 30.000 man nen en vrouwen in de WAO komen vanwege psychische klachten. Eenderde hiervan komt door stress en overbelasting. Overbelating op het werk komt voor in alle bedrijf stakken en in alle beroepen. In bepaalde beroepen lopen mensen en hoger risico, bijvoorbeeld in de zorg, het onderwijs en de journalis tic. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek heeft 10% van de Nederlandse beroepsbevol king last van burnout-verschijnse- len. De Riagg Noord-Limburg geeft dit voorjaar opnieuw een cursus voor mensen die niet het slachtoffer willen worden van werkstress of burnout. In een tijd van tien weken leren ze hoe ze zichzelf tegen werk druk kunnen beschermen en ze weer tijd hebben voor eigen ontspanning en plezier. Beter voorkomen dan genezen Bij burnout ben je echt ziek. Je lichaam wil niet meer. Je bent con stant moe en iedere inspanning is teveel. Voordat het zover is merkje dat je vaker moe bent en dat het werk je niet gemakkelijk afgaat. Je voelt je onrustiger dan normaal en je loop vaker te piekeren. Op dat moment zou je iets moeten gaan doen ter voorkoming van erger. De cursus begint op 20 januari 2001. Geef je op bij de afdeling pre ventie of vraag informatie aan: tel. 077-3550222. De Rabobank zal op maandag 15 januari om 14.00 uur te gast zijn bij de Vereniging Voor Ouderen Noord west in Wijkcentrum "Den Hoender". Van de gulden naar de euro. Op 1 januari 2002 is het dan zover: dan rollen de eerste munten over de toonbank en komen de euro bankbiljetten uit de geldautomaten. U kunt dan overal betalen met euro's. En in korte tijd wordt in heel Nederland alle guldens vervangen door euro's. Alle bank- en giroreke ningen worden per 1 januari 2002 in één klap omgezet in euro's. Dat gaat volledig automatisch en kost u niets. Uw rekeningnummer verandert niet en alle automatische betalingen lopen gewoon door (tenzij u ze zelf stop zet, net als dat nu gebeurt). Alle prijzen in het eurogebied zijn in euro's. Uw salaris, pensioen of uit kering komt in euro's binnen op uw bank- of girorekening. Als u na januari 2002 door andere landen van het eurogebied reist, hoeft u geen verschillende valuta's bij u te heb ben. U kunt vanaf dat moment in al deze landen met euro's betalen. U hoeft dus niets meer om te rekenen, geen geld te wisselen en u hebt ook geen omwisselkosten meer. Als u binnen de eurolanden ietswilt kopen, kunt u voortaan in een oog opslag, zien wat het u kost. U kunt de prijzen in het buitenland dus veel gemakkelijker vergelijken met de prijzen van thuis. Met de komst van de euro verandert er veel, maar daar hoeft niets voor te doen. Omdat zowel uw uitgave als uw inkqmsten op dezelfde manier worden omgere kend, kunt u hetzelfde blijven kopen met uw geld. Iedereen is welkom op de themamiddag van de gulden naar de euro op maandag 15 januari om 14.00 uur in wijkcentrum "Den Hoender" ook mensen die geen lid zijn van een "ouderenvereniging". In januari 2001 gaari er twee nieu we cursussen van start. Een nieuwe cursus groei kracht, ditmaal om de 14 dagen, waarin het werken en beleven vanuit je eigen kracht en eigen-wijsheid centraal staat. Iedere avond heeft een boeiend thema waarmee je zelf aan het werk gaat. Onderwerpen zijn o.a. wichelroede lopen, klankhealing, macht en spel, de hêlpende hand van de natuur e.a. De cursus start op 23 januari en wordt gegeven in Venray-Heide. Het zijn acht avonden van 20.00-22.15 uur. begeleiding: Piet Alberts (medi um) en Els Stax (regressie en sjama nisme). In deze cursus wordt gewerkt van uit sjamanistisch ervaren en bele ven; een kracht die ieder van ons als een oerweten in zich heeft. Je ver bondenheid ervaren met al wat bezield is en voor de sjamaan zijn dat ook de stenen, bomen en de die ren. De cursus start op woensdag 10 januari in Venray-Heide, bestaat uit zes avonden en is tweewekelijks van 20.00-22.15 uur. Deze wordt gege ven door Els Stax. Meer informatie over beide cursussen is te krijgen door 0478-513122 te bellen. De politie heeft dinsdagmiddag op de Maasheseweg in Venray een half uur het verkeer moeten regelen toen een oplegger losraakte van de trekker. De 37-jarige chauffeur uit Woldendorp reed met de combinatie van een bedrijf uit 't Zandt vanaf de Metaalweg de Maasheseweg op toen bij het maken van de bocht de oplegger losschoot en zowel de trek ker als de oplegger daardoor geblok keerd raakten. Bij een routinecontrole is in de nacht van dinsdag op woensdag een 25-jarige man uit Oirlo betrapt met teveel drank op achter het stuur. De politie controleerde de man op de Eindstraat. Na een ademanalyse kreeg hij een rijverbod voor 8 uur. is zijn rijbewijs ingevorderd en is er proces-verbaal opgemaakt. Na een lange wandeling wrijven we over onze vermoeide kuiten. Na een zware inspanning beginnen we intuïtief over onze rug te strijken. Massage is zo oud als de mensheid en een goed uitgevoerde massage wordt als prettig ervaren en de stof wisseling in ons lichaam wordt er door gestimuleerd. Met andere woorden, een goede massage is bevorderlijk voor het welbevinden en de gezondheid. Het Groene Kruis Noord-Limburg stelt zich als doel dit welbevinden en de gezondheid te bevorderen. Daarom organiseert het Groene Kruis de cursus Leren Masseren. De (Zweedse) massage, die centraal staat in deze cursus, is gericht op ontspanning van huid en spieren. De cursus start op woensdag 10 januari 's ochtends in de nieuwe cursusruimte van het Groene Kruis in het ziekenhuis in Venray. Voor meer informatie over de cur sus Leren Masseren kunt u contact opnemen met het Bureau Klantenservice van het Groene Kruis, bereikbaar van maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren, tel. 077-3209595. VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur Dinsdag verrichte notaris Wim Weijs de zesde en laatste trekking in de najaarsactie van Winkelcentrum Venray. De weekprijs van ƒ1000,- ging dit keer naar mevr. Van der Zanden- van Hoof uit Venray. Mevr. Van der Zanden-van Hoof ontving bij haar aankoop bij Elektro World Martens in de Bleek de stem pelkaart die zij inleverde bij het VVV/ANWB kantoor. Dit bleek een gelukskaart te zijn die haar de zesde weekprijs in de najaarsactie van WCV opleverde. Dinsdag nam de blije winnares de cheque van ƒ1000,- in ontvangst. 'Dit is zeker een goed begin van het nieuwe jaar', lacht de laatste winnares van de najaarsactie. 'Van dit leuke extraatje ga ik gezellig met mijn kinderen uit eten'. Mevr. Thomassen uit Venray was vorige week de winnares van de vijfde hoofdprijs van ƒ1000,-. Zij heeft haar prijs inmiddels in ont vangst genomen. 'Toch een mooi adeautjc aldus mevr. Thomassen. kerstcadeautje, zo op de valreep'. Mevr. van der Zanden-van Hoof neemt de cheque in ontvangst bij Electro World Martens. Foto: Foto Video Rini v.d. Leur De najaarsactie is inmiddels en einde. Alle ingezonden stempelkaar ten dingen nog wel mee naar kaartjes voor de spetterende theatervoorstel ling op 14 februari. Die avond over handigt Winkelcentrum Venray de cheque met de opbrengst van haar najaarsactie aan een vertegenwoordi ger van het Toon Hermans Huis. Verder treedt dan caberetier Reinder van der Naait op en is er muziek van Diep Sjit. Er zijn 300 keer twee kaart jes te winnen. De winnaars krijgen persoonlijk bericht.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13