Gemeenteraad keurt fikse stijging diftartarief goed FRANSOL Leesbril zoek??? Klokken luiden weer 'Venray hecht grote waarde aan volwaardige EHBO' 'Debat platteland krijgt vervolg' Op papier fuseren de banken, in de praktijk bundelen ze hun krachten Levende kerststal op Grote Markt Aandacht voor zwerfvuil HET KOST EEN PAAR CENTEN, MAAR DAN HER JE OOK WAT! CONTACTLENZEN ZONWERINGEN Reiniging huisvuil containers Jeu de boulesbaan in centrum? De Rabobank is een bank die gelooft in samenwerking. In de eerste plaats in samenwerking met Maar ook in samenwerking tussen Rabobanken onderling. Daarom worden de Rabobanken Venray-Oostrum en Zevenrode vanaf 31 december 2000 samengevoegd. Hierdoor ontstaat een nieuwe bank: Ook in de toekomst willen we onze klanten een goede en betaalbare financiële dienstverlening bieden. Deze fusie schept hiervoor de juiste voorwaarden. Dankzij de krachtenbundeling ontstaat de mogelijkheid voor een kwalitatief optimale service door het inzetten van meer deskundig en gespecialiseerd personeel. Een bank die de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. Koopavonden voor kerst Pal 'EEL EN MAAS donderdag 21 december 2001 - Pagina 5 Fracties Samenwerking en Van de Vorle verwerpen tariefsverhoging I Opvallend lauw stemde de poli- iek dinsdagavond tijdens de aadsvergadering in met de plot selinge verhoging van het diftar- arief. Terwijl in de begroting •oor 2001 nog een verhoging van je afvalstoffenheffing van 4,3% was afgesproken, stijgt het diftar tarief nu met 13,6% ten opzichte van dit jaar. Alleen de oppositie- prtijen Samenwerking Venray :n fractie Van de Vorle verwier- ien de forse tariefsverhoging. 1 Wethouder Houba werd door neerdere partijen bekritiseerd. Tijdens de begrotingsbehandeling ip 31 oktober wist de portefeuille- louder van financiën namelijk al dat Ie afvalstoffenheffing in 2001 een ekort van enkele tonnen te zien zou even. En dat daardoor het vastge- itelde tarief in de begroting bij ange na niet toereikend zou zijn. De jemeente streeft immers naar kos- endekkende tarieven. Dat bekende louba op 4 december tijdens de :ommissievergadering. "Ik had op II oktober zicht op dit plaatje. Vchteraf was het beter geweest dit ijdens de begrotingsbehandeling al n te brengen. Het is nu eigenlijk te aat". verklaarde Houba in de com missie Financiën en Economische Zaken. Jan Houba ontkende dit dinsdagavond weer. "Wat in de krant gestaan heeft is niet waar. Ik had op 31 oktober namelijk nog geen volledig en betrouwbaar beeld van de cijfers. Daarom heb ik het tij dens de begrotingsbehandeling niet ingebracht. Had ik dit wel gedaan dan zou dat de aandacht alleen maar hebben afgeleid. Dat hadden we ook zo van tevoren in het college afge sproken", zei Houba die toegaf 'hiervan wel wat geleerd te hebben.' Hij kreeg steun van zijn diftar-colle- ga Heidens. "Ik ben het er absoluut mee eens dat er toen geen gewag van gemaakt is. Want er was onvol doende inzicht in de cijfers. Een verhoging van het diftartarief zou een donderslag bij heldere hemel geweest zijn", vulde Lei Heidens aan die een week later, op 8 novem ber. in een commissievergadering wel de exacte getallen van de tariefsverhoging wist te noemen. ZONDER UITZICHT Hoe dan ook het vaste tarief wordt volgend jaar verhoogd van 233 naar 267 gulden. Terwijl het ledigen van een container dan 10,50 kost in plaats van nu 9,35 gulden. Richard de la Roy (Van de Vorle) sprak van "inschattingsfouten waarvan de bur gers het gelag moeten betalen. Dit treft de mensen diep in de porte monnee." Truus Kemmelings (PvdA): "Het was van de wethouder correcter geweest als hij hiervan melding had gemaakt tijdens de begrotingsbehandeling." Ike Busser, fractieleider van Samenwerking Venray, is altijd al fel gekant geweest tegen het gevoerde diftarbe- leid. "Een actie zonder inzicht die leidt tot ellende zonder uitzicht", zo typeerde hij het. "Het hele traject is een stelselmatige keuze geweest van verkeerde partners en rekenmetho des die niet kloppen. Zitten alle claims en missers verwerkt in het tarief', vroeg Busser zich af. Wethouder Heidens antwoordde dat dit niet het geval is. Dat de tarieven van de afval stoffenheffing zo stijgen heeft voor al te maken met de veel hogere kos ten van het milieustation dat veel meer bezocht wordt dan verwacht. Een bezoekje aan het milieustation kost namelijk slechts 15 gulden en dit tarief blijft ook in 2001 zo. Jan Reintjes (CDA) stelde voor in de loop van volgend jaar het tarief als nog te verhogen. "Want het succes van het milieustation is te verklaren door dit lage tarief. Ook hier moet het principe gelden van 'de vervui ler betaalt'. In april kunnen we een hoger tarief invoeren. Dat kan dan weer in mindering gebracht worden op het diftartarief', stelde Reintjes. Maar wethouder Houba verwierp het voorstel. "Omdat restitutie tech nisch een te grote operatie is en veel te veel werk met zich meebrengt." Het diftartarief stijgt ook omdat de gemeente volgend jaar 50.000 gulden uittrekt voor een communi catiecampagne. "Het negatieve imago van diftar moet worden omgebogen. Vandaar dat we die campagne gaan voeren. Daarnaast wordt er een projectleider aange steld om de zaken gestructureerder aan te pakken", lichtte Heidens toe. De facturering, die de gemeente zelf ter hand gaat nemen, gebeurt niet meer met voorschotnota's. Het vaste tarief van 267 gulden wordt bere kend op het aanslagbiljet voor gemeentelijke heffingen dat alle burgers in februari zullen ontvan gen. Na ieder halfjaar wordt het werkelijke aantal aangeboden con tainers afzonderlijk in rekening gebracht. STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 Gemeente Venray wil duidelijkheid van minister Borst De gemeente Venray wil van minister Borst (Volksgezondheid, welzijn en Sport) weten wat zij verstaat onder een volwaardige eerste hulp. 'Welke functies dient de eerste hulp minimaal te kun nen vervullen? Welke bijdrage verwacht u hierbij van de Stichting Ziekenhuizen Noord- Limburg en huisartsen? Binnen welke aanrijtijd dient een spoed eisende eerste hulp voor burgers bereikbaar zijn?' In een deze week verstuurde brief laat de gemeente Venray minister Borst weten dat de gemeenteraad van Venray grote waarde hecht aan een volwaardige eerste hulp in Venray. 'In de afgelopen periode hebben wij u regelmatig geïnfor meerd over de zorgelijke ontwikke lingen in het St.-Elisabeth Het is bijna drie weken geleden at in het gemeentehuis van Venray ruim 170 verschillende organisaties, belangengroeperin gen, dorpsraden en inwoners uit de kerkdorpen en het centrum debatteerden over de toekomstige invulling van het platteland van Venray. En nog steeds krijgt wet- G houder Heidens, de initiator van iet debat, complimenten voor het •pp initiatief en de opzet van de bij eenkomst. De overweldigende belangstelling en de positieve reacties verrasten en streelden de wethouder. Maar ze hebben ook consequenties voor de verwerking van de gegevens. "Het was oorspronkelijk de bedoeling om de gemeenteraad medio december de rapportage aan te bieden. Dat bleek door de vele reacties en meningen absoluut niet haalbaar. Ter voorbereiding op het politiek debat dinsdag 30 januari, ontvangt de raad het rapport medio januari." De grote interesse om te debatteren over de toekomst van het platteland van Venray heeft wethouder ieg( Heidens aangenaam verrast. "Ik wei hoopte op veel belangstelling, omdat de discussie van essentieel belang is voor Venray. Daarom wilde ik die discussie in eerste I instantie ook voeren met belangheb benden en belangstellenden, en daarna met de politiek. Want per slot van rekening gaat het om de [>NIN toekomst van veel burgers. Zij moe ten kunnen meepraten, samen moe ten we richting geven aan het beleid lat de gemeente gaat uitstippelen. 4aar het was in de aanloop naar het iri debat natuurlijk de vraag of al die i|ie| belanghebbenden en belangstellen den ook actief zouden deelnemen, of ze inderdaad bereid waren om naar het gemeentehuis te komen om samen te"debatteren. Die wens is in vervulling gegaan. De geweldige opkomst was een aangename verras- 591 GROTE WINST Wethouder Heidens noemt de positieve sfeer tijdens het debat 'heel bijzonder'. "Vijfjaar geleden zou het onmogelijk zijn geweest om met alle groeperingen en sectoren zo open en constructief te praten en 0 debatteren over het buitengebied. De tegenstellingen waren indertijd zo scherp, dat de verschillende par tijen met de hakken in het zand J recht tegenover elkaar stonden. „sï« iedere discussie was op voorhand al bijna gedoemd om te mislukken, omdat partijen niet bereid waren een duimbreed toe te geven. Maar nu blijkt iedereen wél bereid tot een Dat vind ik de grote winst van het debat. Dat de verschillende belangengroeperingen de intentie hebben om gezamenlijk en con structief op te trekken." Het staat voor Heidens buiten kijf dat de dialoog een vervolg moet krijgen. "Voor mijn gevoel is de dia loog nu pas gestart. De raad buigt zich dinsdag 30 januari over de rap portage van het debat. En daarna mag het niet stoppen, vind ik. Nu de verschillende partijen hebben laten blijken open te staan voor een dis cussie en een dialoog, moeten we dat proces continueren. We zijn aan het bekijken hoe we het debat en de dialoog een vervolg kunnen geven. Een themagerichte aanpak is één van de opties." REGIODIALOOG Dat tijdens het debat veelvuldig werd opgemerkt dat Venray verder moet kijken dan de eigen gemeente grenzen, sterkt Heidens in zijn opvatting dat de tijd rijp is voor een regiodialoog. "Het geeft aan dat de regiodialoog een goed initiatief is. Venray alleen staat minder sterk dan een Noord-Limburg mét Venray. Samen kunnen we een vuist maken. De gemeenten in Noord-Limburg moeten over hun eigen schaduw durven te kijken. Niet alles in de eigen gemeente willen hebben, maar analyseren waar je sterk in bent en dat verder uitbouwen. En andere gemeenten die in andere aspecten sterk zijn, steunen om zich daarin verder te bekwamen. Ik vind dat de regiodialoog een kans verdient. En met mij ook anderen, zo bleek tij dens het debat." De grote belangstelling en de vele meningen en suggesties hebben consequenties voor de rapportage van het debat. Het was oorspronke lijk de bedoeling om de gemeente raad medio december de rapportage aan te bieden. Dat wordt nu medio januari. "Omdat het ondoenlijk bleek om alle reacties in zo'n korte lijd te verwerken tot een rapportage waarmee de gemeenteraad verder kan. De rapportage moet een slag verder gaan dan sec alleen een opsomming van meningen en ideeën. De werkgroep van het debat, onder leiding van Eisso Woltjer, is bezig om het rapport te schrijven." Het rapport krijgt een oplage van enkele honderden exemplaren. Alle deelnemers aan het debat, alle leden van de gemeenteraad en alle naburi ge gemeenten zullen een rapportage ontvangen. "Ook geïnteresseerden die niet aanwezig zijn geweest bij het debat, kunnen het rapport bij de gemeente opvragen. We willen de discussie zo breed mogelijk hou den." Ziekenhuis Venray. Alle zorg voor moeder en kind (zowel hoog- als laagcomplex) is per 15 juli reeds vooruitlopend op de definitieve besluitvorming verplaatst naar Venlo. Met betrekking tot de eerste hulp zijn nog besprekingen gaande over een oplossing, maar het is vooralsnog onzeker of zorgverzeke raar, Raad van Bestuur van de Stichting Ziekenhuizen Noord- Limburg en huisartsen tot een geza menlijk gedragen oplossing zullen komen', zo laat de gemeente de minister in de brief weten. BEREIKBAAR In een debat op 7 december ver telde minister Borst de vaste kamer commissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport dat zij het van groot belang acht dat regionale zie kenhuizen de afdelingen eerste hulp, verloskunde en kundergeneeskunde Het college van B en W van de gemeente Venray heeft aan het bedrijf SOB Dienstverlening uit Oud-Beijerland een vergunning ver leend voor de reiniging van huis vuilcontainers op de diverse ophaal dagen. De colporteur die de klanten werft moet zich kunnen legitimeren en het jaartarief van een contract bedraagt 127,50 gulden. Dit con tract kan overeenkomstig de Colportagewet door de klant binnen acht dagen worden herroepen. De vergunning geldt in eerste instantie voor één jaar en zal daarna afhanke lijk van de ervaringen door de gemeente Venray worden verlengd. Wethouder Jan Driessen (Stedelijk Beheer) gaat op korte termijn met zijn college Bert Kersten (Ruimtelijke Ontwikkeling) overleg voeren over de aanleg, zij het misschien tijdelijk, van een jeu de boules baan in het centrum van Venray. Er wordt gedacht aan het terrein- tje langs de Deken Thielenstraat, tegenover het parkeerterrein bij de Edah. Als dit plan doorgaat komt er naast een speelplaats voor de jeugd ook een speelplek voor de senioren. "In overleg met wethouder Kersten zal bekeken worden of de aanleg van een jeu des boules-baan de ruimtelijke planontwikkeling in dat gebied niet in de weg staat. Maar ik sta positief ten opzichte van dit plan. Voor de leefbaarheid in het centrum is zo'n ontmoetingsplek voor senio ren best interessant", aldus Driessen. De financiële investering mag vol gens Driessen geen problemen ople veren. Al eerder was door het plat form Venray Centrum een verzoek voor een jeu de boulesbaan inge diend, maar de renovatie van het Blekersveld gooide toen roet in het eten. PEEL EN MAAS on line www.vaDdpnmunckhof.nl/ nieuws behouden, zodat de basiszorg in het hele land bereikbaar is. De gemeente Venray uit in de brief haar grote teleurstelling over het feit dat de Stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg de zorg voor moeder en kind geheel geconcentreerd heeft in Venlo. 'In uw brief aan de vaste commissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft u aangegeven, dat u ervan uit gaat dat de aanrijtijd tot een locatie met klinische verloskun de maximaal 45 minuten mag bedragen. Omdat de regio Venray voor een groot gedeelte uit platte landsgebied bestaat zal deze aanrij tijd tot het ziekenhuis in Venlo vaak overschreden worden. Kunt u ons aangeven welke consequenties er voor de Stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg verbonden zijn aan het overschrijden van de norm. Tevens vernemen wij graag van u welke maatregelen u bij overschrij ding van de aanrijtijd zult treffen'. Wethouder Heidens: "De gemeen te Venray wil van minister Borst schriftelijk weten wat haar uitspra ken nu daadwerkelijk voor het Venrayse ziekenhuis betekenen, wat de consequenties zijn. Zodat we met haar standpunt in de hand naar de Raad van Bestuur van de Stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg kun nen stappen. De kwaliteit van de zorg voor de patiënt moet toch ook de insteek voor de Raad van Bestuur zijn. Een volwaardige EHBO-post is in dit geheel natuurlijk cruciaal, en dat vindt de minister gezien haar uitspraken ook. We willen dit nu echter wel zwart op wit hebben." BIJ ONS VINDT U BIFOCALE CONTACTLENZEN MET EEN VERAF LEESDEEL K URSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 WIJ HEBBEN Ru<"^ ERVARING EN HOOG OPGELEIDE: I CONTACTLENSSIN CCIALISTENt De klokken van de Grote Kerk luiden weer. Na zes maanden in de steigers te heb ben gestaan, werd woensdag avond, muzikaal omlijst door de MMSK St.-Petrus Banden, de toren van de Grote Kerk weer officieel in gebruik geno men. Na een toespraak door drs. P. Teeuwen, voorzitter van het stichtingscomité, stelde drs. W. Kremer, vice-voorzitter van het kerkbestuur, de verlichting van het gerenoveerde uurwerk en het carillon weer in werking. Ook liet hij de klokken weer luiden. Hoewel de fondsenwerving voorspoedig verloopt en er intus sen, dankzij de vrijgevigheid van velen, ruim 150.000 gulden bij een is, blijft er toch nog een tekort. Giften zijn daarom nog steeds welkom op rekeningnum mer 57.97.19.545. Tijdens de bijeenkomst, woensdagavond, kreeg dhr. Charles de Vilder van het kerbestuur een zilveren kerk je overhandigd, als blijk van waardering voor de grote inzet van De Vilder bij de realisatie van de renovatie van de toren. De coöperatieve Rabobank Venray Meerlo-Wanssum U.A. Voor het eerst dit millennium ver zorgt de VVV/ANWB Venray de levende kerststal op de Grote Markt. Schutterij 't Zandakker tekent tradi tiegetrouw voor de opbouw. De kerststal komt tot stand door de inzet en sponsoring van vele onder nemers en particulieren. Zo zorgt de Venrayse horeca voor de maaltijden van de bewakers, de gemeente voor de kerstbomen en kinderboerderij Mariahoeve voor de dieren. Ook vele particulieren nemen een deel van de kerststal voor hun rekening. Bijvoorbeeld Coen Goumans van dierenpension Op de Smakterheide. Hij vervoert al jaren de levende have van en naar de kerststal. Bovendien zorgt hij ervoor dat het de dieren niet aan hooi en stro ontbreekt. Vanzelfsprekend is de verzorging van de dieren weer in vertrouwde handen van Harry Arts en Piet Hermsen. De kerststal staat tot en met 29 december op de Grote Markt. Voorafgaand aan de gemeente raadsvergadering maakte Cor Bijl dinsdagavond namens het wijkplatform Brukske gebruik van het spreekrecht. Hij sprak zijn verontrusting uit over de voorgenomen stijging van de dif- tartarieven in 2001. "Gevreesd wordt dat de wijk te maken krijgt met een toename van zwerfvuil rond de flats en in het winkelcentrum. Het is tot nu toé niet gelukt dit probleem onder controle te krijgen en we vrezen verergering voor de toekomst", sprak Cor Bijl uit. Hij herinnerde het college van B en W eraan dat tijdens het werkbe zoek van 13 juni 2000 was toege zegd dat er een betere voorlichting rond milieu en diftar voor de bewo ners van Brukske zou komen. "Helaas is deze voorlichting nog niet gegeven en hebben wij over dit voornemen ook nog geen informatie ontvangen", verklaarde Bijl die de jemeenteraad dan ook met klem verzocht om de toegezegde voor lichting alsnog te realiseren. Tevens eist het wijkplatform dat het zwerf vuil en het illegaal vuilstorten wordt aangepakt en dat de aangekondigde tariefverhoging niet doorgaat. Wat het laatste punt betreft kreeg het wijkplatform Brukske nul op rekest want de gemeenteraad ging, met uit zondering van Samenwerking en fractie Van de Vorle. akkoord met de verhoging van het diftartarief. Gezellig winkelen in sfeervol ver lichte straten met kerstmuziek en prachtig versierde etalages. De laat ste dagen voor kerst houden de ondernemers van Winkelcentrum Venray hun winkels extra lang open. Op donderdag 21 en vrijdag 22 december kunt u tot 21.00 uur terecht voor uw aankopen. Ook tijdens deze extra koopavon den kunt u nog meedoen aan de najaarsactie van Winkelcentrum Venray. Als u iets koopt bij een deelnemende winkelier steunt u daarmee het Toon Hermans Huis. Voor elke volle, ingeleverde stem pelkaart storten de winkeliers f. 5,- in de kas voor het goede doel. Bovendien maakt u met elke inge leverde kaart nog kans op de laatste twee weekprijzen van elk f. 1000,-. Daar houdt het echter niet mee op. Winkelcentrum Venray verloot ook nog 300 keer twee kaar ten voor een onvergetelijke theater voorstelling in Schouwburg Venray met cabaretier Reinder van der Naait. Aan het programma werkt ook Toons zoon Maurice mee. De actie loopt nog tot 23 december. De deelnemende winkeliers zijn te her kennen aan het affiche in hun win kel. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5