'Iedereen is welkom, maar ze moeten zich wel gedragen' "Ik dacht: mij overkomt dat niet" DUUI CM W A AC Zomeravond Grote Markt K apel Sint Anna toekomstig meubelcentrum? Indy Cars op circuit De Peel? Collecte voor verstandelijk gehandicapten Aanhouding na fietsdiefstal Jenniskens J Vernieling Anita Emonts vecht tegen de ziekte van Crohn DONDERDAG 24 AUGUSTUS 2000 - NR. 35 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG geleden kreeg Anita I |«Mi HU U U M 1 H lV1 AA MM N# prje jaar geleden kreeg Anita nionts uit Oirlo te horen dat ze e ziekte van Crohn, een chroni- j,e darmontsteking, heeft. Na •n moeilijke tijd besloot ze een gen hobby-atelier, 'Kre-Anita', ande Gertrudisstraat 16 in Oirlo beginnen. Een eigen zaak waar haar werktijden zelf in kan :len. "Ik begon rustig met het geven ineen paar cursussen en het atelier no twee dagen open voor de ver- ,op van zelfgemaakte artikelen". :gt Anita Emonts. "Dat ging goed. snel werd het drukker, en de _ag naar andere materialen en cur- issen werd steeds groter. Ook het sortiment, cursusaanbod en de leningstijden werden ruimer en inter. Met het atelier verliep alles RUST ;Een mooie toekomst voor Anita haar atelier gloorde. Maar toen jon de ziekte van Crohn meer en ér op te spelen en had de Oirlose -»eds meer rust nodig. Ze onder- 102 een operatie en na een uitge- efd onderzoek bleek dat de ziekte n Crohn alweer actief was. Het vies van de specialisten luidde: :er rust nemen. "Ik heb altijd dacht: mij overkomt dat niet. aar natuurlijk werd ik door de uit- imst van het onderzoek aan het inken gezet. Wat is belangrijker? ijn gezondheid komt voor mij op eerste plaats. Daarom heb ik sloten de dagelijkse activiteiten in it hobby-atelier te verminderen." AANBIEDINGSDAGEN Hierdoor vervallen de opening stijden maar wél blijft hobby-atelier 'Kre-Anita' na telefonische afspraak geopend voor de verkoop van materialen, exclusieve cadeau's (ook op bestelling) en informatie en/of deelname aan creatieve cur sussen, dag en tijd in overleg met Op zaterdag 26 en zondag 27 augustus kunnen belangstellenden een kijkje nemen in liet atelier van Anita Emonts. Anita Emonts te bepalen. Op zaterdag 26 en zondag 27 augustus zijn er in plaats van de geplande open dagen aanbiedings- dagen in het atelier. Bezoekers bepalen dan zelf hun 'dubbelkor- ting": het aantal gedobbelde ogen x 10 is de korting. Tijdens deze dagen is het atelier geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Er is dan tevens de gele genheid tot het bespreken van een creatieve cursus (gemaakte afspra ken blijven gehandhaafd). Evenement met historisch tintje Op vrijdagavond 25 augustus illen de Grote Markt en de aan- ■enzende straten het decor vor en voor een gevarieerd en spec- culair evenementenprogramma »nd het thema historisch Venray. et programma start om 18.00 ir en loopt de hele avond door. raieravond Grote Markt is een initiatief van de w inkel- en hore- bedrijven in dit deel van het ntruni en heeft tot doel de histo- iche Grote Markt te promoten 5 gezellig en sfeervol ontmoe- igsplein in Venray. [n vroeger eeuwen werd op de oie Markt recht gesproken, even, struikrovers of andere mis- digers moesten, staande op een rechlssteen, de aanklacht aanho- en bevestigen. Daarna werd het nnis uitgesproken. Deze gerechts- en wordt weer in ere hersteld en krijgt een plaats in het plaveisel n de Grote Markt. Burgemeester Waals zal op deze avond de rechtssteen onthullen. In een lieke act zal vervolgens een boef worden gearresteerd en berecht. Schutterij 't Zandakker heeft hierin ook een belangrijke taak als rechts- dienaar en zij is dan ook prominent van de partij. Volgens oud gebruik zal er ook een stadsomroeper door de Venrayse straten trekken, om de bevolking kond te doen van wat er allemaal te gebeuren staat. Rond de onthulling van de steen is een enter- tainmentprogramma georganiseerd, waarbij het publiek zowel passief als actief kan genieten van zang. dans, straattoneel en acts. Speciaal voor deze gelegenheid wordt op de Grote Markt een schavot opgericht. De Venrayse toneelgroep Balans zal hier verschillende acts uitvoeren, waarbij het publiek actief betrokken wordt. Hiervan worden foto's gemaakt, en ook U kunt zich laten fotograferen bij het schavot. Dat levert ongetwijfeld verrassende kiekjes op voor het familie-album. MUZIEK. ZANG EN DANS Geen feest zonder muziek, zang en dans. Een draaiorgel zorgt voor vrolijke deuntjes en het percussie duo Ariël laat u genieten van mee slepende en virtuoos gespeelde drumritmes. De mannen van de Venrayse Liederentafel trekken rond en zullen op straathoeken en terrassen oude Hollandse liedjes ten gehore brengen. Ongetwijfeld her kent u veel melodieën van vroeger, en... meezingen mag! Voor de lief hebbers van historische dansen zal volksdansgroep de Hakkespits een tweetal optredens verzorgen. Ook aan de kinderen is gedacht. Een huifkar maakt tussen 18.00 uur en 21.00 uur vanaf de Grote Markt rit jes door Venray. De kinderen mogen gratis mee. De stichting Innovatief Platteland heeft een minikinderboerderij ingericht en zal ambachtelijke producten van het platteland aanbieden. Zoals u ziet, is het evenement Zomeravond Grote Markt bedoeld voor het hele gezin. U kunt shoppen, gezellig een terras je pikken en genieten van alle acti viteiten die zich op het marktplein afspelen. U bent daarom van harte welkom op de Grote Markt, hét sfeervolle trefpunt van Venray. Stichting Stadspark Venray (26) De afbouw van Sint Anna gaat rd en allerwegen zijn de sporen 'an zichtbaar. Bewoners ver- izen naar elders en diverse gebou- staan leeg of hebben tijdelijk n andere bestemming gekregen. de huidige inrichting blijven en de gebouwen Den Heuvel en 't impke, op de hoek 'erloonseweg - Noordsingel, hun ïctie behouden. Deze paviljoenen jven eigendom van het Vincent nGogh Instituut. De rest van de ichting wordt verkocht en meente en het VvGI verwachten arover eind dit jaar tot overeen- mming te komen. De afbouw at intussen in hoog tempo door en I aantal bewoners is inmiddels daald tot ongeveer honderd. De bijoenen Den Heuvel en 't mpke daarbij buiten beschou- ig latend. Dat is net zoveel als er >eger op paviljoen Sancta Maria onden. waar nu kinderopvang timelot is gehuisvest. Enkele ;n terug telde Sint Anna nog ruim 0 bewoners. EEN MEUBELCENTRUM IN DE KAPEL VAN SINT ANNA )ver de herbestemming van de luwen op Sint Anna wordt uurlijk volop gespeculeerd. De leste paviljoenen krijgen een onbestemming, dat is wel duide- maar voor enkele gebouwen is der onderzoek nodig. Dat geldt der andere voor paviljoen ncent Paulo en voor het klooster- nplex met kapel en voormalige "ken. Als mogelijke herbestem- ig voor de kapel wordt genoemd vestiging van een meubelcen- m en dat is toch wel even wen- Er is al eens het idee geopperd 'hiereen museum te maken voor igieuze kunst en voor de vele •osters en instellingen die Venray 'wenlang heeft gekend. Dat zou lombineerd kunnen worden met concertruimte voor religieuze ^>ek want de akoestiek is bij uit- c geschikt voor kerkzang en can- 'jen. Dal hebben we afgelopen A~~ weer kunnen beluisteren tij- is een plechtige hoogmis waarin II Anna afscheid nam van haar lanist Frans Verholstadt. Deze tende Venrayse musicus was vele op het instituut werkzaam, 'vankelijk als muziektherapeut, r als kerkorganist en begeleider het Anna-koor dat al meer dan jaar onder leiding staat van Frans Verhofstadt voor de laatste maal achter het kerkorgel van Sint Anna. Op de achtergrond het koor o.l.v. 2e dirigente zr. Anne José (foto: Jos Vaessen) Zuster Lelitae de Boeck. Maar eenieder beseft dat het einde ras naderbij komt en dat over enige tijd alleen nog de herinnering rest aan de fraaie en ingetogen zang van dit koor. Wanneer dal moment daar is? Niemand die dat waagt te voorspel len, volgend jaar wellicht. BEELDEN VOOR HET ARCHIEF De kerkdienst van afgelopen zon dag werd door Jos en Mart Vaessen op video opgenomen. Samen met Twan van Els zijn deze twee enthousiastelingen al meer dan 1,5 jaar bezig om de inrichting op videoband vast te leggen ten behoe ve van het VvGI archief. Ook diver se fotografen zijn regelmatig in de weer met het schieten van mooie plaatjes op dit parkachtige terrein. Joost Geeraedts stuurde ons onlangs weer een 10-tal fraaie foto's toe en met veel belangstelling kijken we uit naar het werk van de Venrayse Amateur Fotografen Vereniging met wie wij graag t.z.t. een expositie zouden willen organiseren van his torische en recente foto-opnamen van Sint Anna. Heeft u een mooie foto in bezit, dan zijn we daar zeer in geïnteresseerd. Ons adres luidt: Stichting Stadspark Venray, Engelenstraat 8. 5801 RT Venray. Tefefoon 581191, e-mail: tw.els@wxs.nl Wat wordt de toekomstige bestem ming van deze mooie monumentjes? Op de achtergrond de ingang van de kapel, op de voorgrond de rouw kapel Arie Luyendyk die geconcen treerd in zijn bolide met ruim 300 kilometer per uur over de Indy-carbaan van circuit De Peel in Venray raast. Utopie? Misschien wel. Maar toch hoopt eigenaar Maessen van het cir cuit aan de Middenpeelweg zijn droom in de toekomst te kunnen verwezenlijken. '"We zijn via onze contacten in de Verenigde Staten aan het onderzoeken of het wellicht mogelijk is om de Indy Cars naar Venray te halen. Een concreet plan is ove rigens nog niet gemaakt.want eigenlijk is het nog veel te vroeg om meer hierover te vertellen. Maar die gedachte leeft inder daad. Eind van dit jaar zal er denk ik meer duidelijkheid over de mogelijkheden en haalbaar heid zijn." Mocht het 'plan' van Maessen en co doorgang vinden dan zou op circuit De Peel, naast de circuits in Engeland en Duitsland, de derde Indy yCarbaan van Europa verrij^y PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Een 25-jarige man uit Polen is zaterdagmorgen rond 04.45 uur aangehouden op de Oirlosewëg terwijl hij op zijn fietsdrager een andere fiets meevoerde. Het sig nalement vim de man kwam over een met dat van een melding van getuigen die vrijdagavond rond 22.45 uur hadden gezien dat een persoon fietsen aan het stelen was uit het centrum. De man werd meegenomen naar het politiebu reau waar hij verklaarde meerdere fietsen te hebben gestolen. In totaal had de man deze avond en nacht negen fietsen gestolen en verstopt in Venray. Oirlo, Oostrum en omstreken. De man verklaarde tevens de laatste tijd vaker fietsen te stelen en deze te verkopen. De man werd: vervol gens:ingesloten in het politiebu- reau. installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl 25 Jaar Spaanse Kolonie in Venray Eind jaren vijftig, begin jaren zestig en zeventig kwamen er veel Spaanse gastarbeiders naar Nederland. In Venray streken er ongeveer 250 neer en ze werkten bij bedrijven als Blitta, Inalfa en ook Friko. Ze werkten hard, een aantal had zelfs zelfs twee banen. Halverwege de jaren zeventig werd de Colonia Espanoia de Venray opgericht om gedachten en ervaringen uit te wisselen. Secretaris Herminio Alvarez kijkt samen met beheerder Juan Garcia en voorzitter Manuel Conejo toch met enige weemoed op deze tijd terug. "We zijn indertijd gekomen om hard te werken. Thuis waren we ook gewend om de hele dag te wer ken om geld te verdienen. De mees ten van ons hadden in Nederland twee banen, we maakten overuren of gingen 's avonds en op zaterdag nog aspergesteken", vertelt Alvarez. Alleen de zondagen had men vrij en dan kwam men bij elkaar om wat te praten en een biertje te drinken. De behoefte ontstond aan een eigen plek en de groep die toch al bij elkaar kwam in café de Halve Maan belegde een aantal vergaderingen over het onderwerp. Daaruit ont stond in I975 de 'Spaanse Kolonie Venray'. met hulp van de Limburgse Immigranten Stichting werd aan aan de Antoniusstraat een zaal gevon den. Met wat hulp van de gemeente en een heleboel werk van de leden zelf kwam het ontmoetingscentrum van de grond. Vanaf het begin heb ben zowel de Spaanse regering als de gemeente Venray de Colonia Espanoia gesteund. De Spaanse regering heeft een subsidieprogram ma waarbij alle 'nationale'-vereni- gingen in het buitenland gesteund worden, niet alleen met geld maar ook met boeken en kranten en alge mene informatie. Ook over de steun van de gemeente Venray hebben de drie heren alleen maar lovende woorden: "We worden altijd gehol pen. nooit problemen en als het nodig was kregen we ook een voor schot. Volgens ons is Venray een van de beste gemeenten in Nederland, net als Leiden en Rotterdam." ACTIVITEITEN Via het eigen voetbalelftal en deelname aan de bedrijfs- en café voetbalcompetitie ontstonden in de beginperiode al snel contacten in Venray zelf en via toernooien leer- der men de Spaanse verenigingen uit de omgeving kennen, uit Helmond. Venlo en Cuyk. "We waren allemaal jong in die tijd en sommigen ken je inmiddels al bijna dertig jaar. Het zijn allemaal vrien den, nog steeds." Deze verenigingen organiseren met elkaar jaarlijks een groot feest, met orkest en hapjes, waarbij van tevoren al gespaard is om het betaalbaar te houden. Alhoewel het aantal leden in Venray op het ogenblik ongeveer 85 bedraagt, blijkt er nog steeds een grote Spaanse 'kolonie' in Venray en omgeving te bestaan. Dat komt omdat pakweg 95 procent van de Spanjaarden is gebleven in Nederland en slechts 5 procent is teruggegaan, precies het omgekeer de van wat de Nederlandse regering jaren geleden gedacht had. Men kwam om voldoende geld te sparen om in Spanje een huis te kopen, en deed dat uiteindelijk in Nederland. Er vond gezinshereniging plaats en een aantal trouwde met Nederlandse meisjes. De huidige generatie heeft het nog te druk met werk en gezin maar het bestuur heeft alle vertrou wen in de toekomst van de 'Colonia Espanoia de Venray'. Secretaris Alvarez: "We organiseren nog steeds activiteiten. Onder andere een hele goede folkloristische dans groep, met daarin zowel kinderen van Spaanse als van Nederlandse afkomst. De Spaanse gemeenschap heeft hier een goede basis gecreëerd, de Spanjaarden zijn goed geïntegreerd in Venray en de nieu we generatie betrekken we in ons programma." Het ontmoetingscen trum staat open voor de leden, die van zowel Spaanse. Italiaanse, Griekse als Nederlandse afkomst zijn. Maar ook buitenstaanders wor den regelmatig binnen de muren gesignaleerd, 'iedereen is welkom, maar ze moeten zich wel gedragen' is het motto. TOEKOMST Over een paar jaar hoopt het bestuur dat het ook weer mogelijk is om de Spaanse school te herstarten, op woensdagmiddag en zaterdag morgen. Daartoe zijn ongeveer 14 kinderen nodig en die heeft men al gesignaleerd bij de jonge gezinnen. Hun ouders moeten, zo hoopt het bestuur, over een paar jaar ook de leiding van de Kolonie overnemen. Alvarez: "De kinderen zijn volledig geïntegreerd, ze spreken drie tot vier talen, hebben veel werk en weinig tijd voor ontspanning. Ze zijn eige- lijk goed terechtgekomen. En als hun kinderen weer naar de Spaanse School gaan dan zullen ze als ouders het werk van ons overne men." De toekomst van het ontmoe tingscentrum aan de Goudsmidstraat 9a is in ieder geval voor de komende tien jaar zeker gesteld. Het bestuur is tevreden met de manier waarop het overleg over de privatisering loopt, er zijn nog wel wat kleine puntjes zoals een lamp bij de ingang die eigenlijk voor de ouderen wat meer licht op de trap zou moeten geven. "Daar komen we ook wel uit, net als wat andere kleine dingetjes die nog ger- geld moeten worden", lacht Alvarez. De drie heren vormen samen met penningmeester mevrouw Robben het dagelijks bestuur van de Colonia. Zaterdag 16 september is er om 17 uur een receptie, voor al die men sen die iets te maken hebben met de Spaanse gemeente in Venray. De consul-generaal komt speciaal naar Venray om het woord te voeren en ook wethouder Jan Driessen zal niet op de gastenlijst ontbreken, 's Avonds is het feest voor de leden en alle oude vrienden, uit Venlo, Helmond, Cuyk en Venray. Spetterende optredens van de folk loristische dansgroepen en een bekend Spaans orkest zullen zorgen voor de nodige nostalgie bij de aan wezige feestvierders. Van maandag 25 tot en met zaterdag 30 september organi seert de Stichting NKGG de 41e Nationale Collecte Verstandelijk Gehandicapten. In deze week col lecteren tienduizenden vrijwilli gers voor dit goede doel. Het doel van de collecte is geld bijeen te brengen ter ondersteuning van activiteiten en projecten voor mensen met een verstandelijke handicap. Verstandelijk gehandicapten wil len zoveel mogelijk zelf hun leven inrichten. Eigen keuzes maken. Mensen met een verstandelijke han dicap kunnen vaak meer dan de 'gewone' mensen denken. Maar ze Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur hebben wel extra hulp nodig. Hulp van een coach, die bijvoorbeeld helpt op de werkplek. Of van een begeleider die meegaat op vakantie of naar zwemles. En van sympathi santen die bereid zijn een financiële bijdrage te leveren. Daarom is het thema van de campagne 'Talent alleen is niet voldoende'. Daarin betuigt Willem van Hanegem zijn steun" aan de Nationale "Collecte Verstandelijk Gehandicapten. Hij werkt als voetbalcoach samen met verstandelijk gehandicapte terrein knechten. Hij weet als geen ander dat verstandelijk gehandicapten talenten hebben. Ze zijn net als iedereen in staat zich te ontwikke- Een 17-jarige jongen uit Venray is vrijdagavond rond 23.30 uur aange houden op de Prins Bernhardstraat waar hij een telefooncel had ver nield. De verdachte is aangehouden voor vernieling c.q. openlijke geweldpleging en overgebracht naar het politiebureau. Met toepassing van snelrecht werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. len. Als ze maar op de juiste manier begeleid worden. Daar is coaching voor nodig en veel geld. Een belangrijk deel van de opbrengst komt ten goede aan projecten in de eigen regio. Het overige deel is bestemd voor landelijke projecten. U kunt uw gift ook overmaken op giro 1122222 te name van Nationale Collecte Verstandelijk Gehandicapten te Utrecht. Wilt u praktisch meewerken aan de collecte-organisatie, als collec tant. als wijkhoofd. als plaatselijk organisator of als rayonleider? Neem dan contact op met de heer Peters, telefoon 0478-582911 Tel: Q478-571 481

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13