[^eugd zorgt voor meer overlast Doek lijkt te vallen voor Het Zuivere Ei 11; P.frame: muziek vanuit het hart 26.000 gulden voor gehandicaptensport Financiële situatie gemeente Venray matig 900 gulden voor slachtoffers Enschede Onderzoek betaald parkeren in Venray Dorpsraad wil veilige overweg in Holthees E.H.B.O. DE BROEKEN VAN GARDEUR Politiebureau 's nachts gesloten Vernielers opgepakt Pool bekeurd Venrode - Pa EL EN MAAS donderdag 25 mei 2000 - Pagina 9 Jaarverslag politie: forse toename berovingen ■stelbar» deuren: {et aantal autodiefstallen in de litieregio Noord-Limburg daalt lit. Dat blijkt uit het jaarverslag 99 dat de politie Limburg- lord vrijdagmiddag in het nlose politiebureau presen- trde. In 1998 werden nog 1489 to's weggehaald, in 1999 waren er 1477. it het verslag blijkt verder dat in 99 sprake is van een forse toena- van het aantal berovingen en tas- iroven. In 1999 werden 161 men- beroofd, in 1998 waren dat er c 105. Meer dan de helft van het ntal berovingen is door de politie gelost. Ondanks de groei van de Dbiliteit is het aantal dodelijke gevallen de laatste twee jaar sterk daald (1997: 1231, 1999:1250). DRUGS Regionaal is het aantal drugsover- stmeldingen met 18% teruggelo- n. In 1999 werden 548 meldingen daan, in 1998 635. Het aantal ireca- overlastmeldingen is daald van 517 meldingen in 1998 496 in 1999. Het aantal jeugd- :rlastmeldingen in de regio stijgt :t 21%. In 1999 is een mobiel igdteam bestaande uit twaalf per- nen opgestart. In totaal is bij 1274 beurtenissen het mobiel jeugd- am om assistentie gevraagd, nvendien is het team 177 maal ojectmatig (kermis, school, etc.) ezet. )e inrichting van een aparte eldlijn maakt een snelle reactie op identen mogelijk. Deze meldlijn daagt de drempel om overlast te melden aanzienlijk. Mede daardoor ontstaat een beter zicht op ontwik kelingen in de regio. Er is een allochtone jeugdmedewerker aange trokken, die de taal spreekt van met name jongeren met een andere cul turele achtergrond. In 1999 is in elke basiseenheid een fulltime medewerker jeugdza ken aangesteld. De inspanningen zijn onder andere gericht op het terugdringen van het uitgaansge- weld door jeugdigen. Er is veel tijd geïnvesteerd in op de jeugd gerichte voorlichtings- en preventieprojec ten, zoals 'Veilige School', 'Doe effe normaal' (schooladoptieplan) en 'Kei cool' (schöoladoptieplan). Daarbij is ook nauw samengewerkt met bureau Halt. Bovendien is er aan het eind van het jaar een speci aal vuurwerkproject opgestart, gericht op het alternatief straffen van jeugdigen die voortijdig vuur werk in het bezit hadden. CRIMINALITEIT Met het ontmantelen van een groot XTC-laboratorium en de aan houding van zes verdachten heeft de politie Limburg-Noord in 1999 een criminele organisatie die zich op grote schaal bezighield met de pro ductie van XTC-pillen opgerold. Daarbij zijn ook vuurwapens en een geldbedrag in beslag genomen. In verband met onderzoeken naar moord en doodslag in de regio zijn zeven recherche-assistentie-eenhe- den gevormd. Dat heeft in zes gevallen geleid tot aanhouding van de verdachten. Deels in samenwer king met de basiseenheden zijn negentien middelzware zaken, hoofdzakelijk met betrekking tot drugshandel en geweld opgelost. Ook zijn de daders van diverse overvallen op shoarmazaken in heel Nederland opgepakt en veroordeeld. Bovendien is een witwaslijn opge rold. waarlangs minimaal 3.700.000 aan criminele gelden is gelegali seerd. Over het hele jaar is in 1999 een bedrag van 1.500.000 gulden aan crimineel verworven gelden ontnomen, hetgeen 50% meer is dan het gestelde doel. In verband met onderzoeken naar moord en doodslag in de regio zijn in 1999 zeven recherche-assistentie- eenheden gevormd. Dat heeft in zes gevallen geleid tot aanhouding van de verdachten. Deels in samenwer king met de basiseenheden zijn negentien middelzware zaken, hoofdzakelijk met betrekking tot drugshandel en geweld, opgelost. Ook zijn de daders van diverse overvallen op shoarmazaken in heel Nederland opgepakt en veroordeeld. Bovendien is een witwaslijn opge rold, waarlangs minimaal 3.700.000 gulden aan criminele gelden is gele galiseerd. KINDERPORNO De maatschappelijke aandacht voor kinderpornozaken- brengt meer slachtoffers aan het licht. Bovendien heeft de introductie van internet, kinderporno voor een grotere groep mensen bereikbaar gemaakt. In 1999 is gestart met een nieuw regis tratie- en onderzoekssysteem. Er zijn 29 meldingen geweest, die tot vier onderzoeken hebben geleid. Daarbij zijn zes verdachten aange houden. Op dit moment wordt gewerkt aan landelijke afstemming om te voorkomen dat verschillende korpsen hun onderzoek richten op dezelfde dadergroepen. Er is een duidleijke procedure opgesteld voor verbetering van de opvang en bege leiding van vaak zeer jonge slacht offers. SNELHEID In 1999 is het toezicht op snel heidsovertredingen verder geïnten siveerd. Er zijn ongeveer 70.000 snelheids- en 2500 roodlichtovertre- dingen geconstateerd. De politie constateerde 5500 overtredingen inzake het gebruik van beschermen de middelen, zoals de helm, gordel en kinderzitplaats. Op de Napoleonsbaan N273 reed 10% van de 130.000 automobilisten te hard. ALCOHOL In 1999 heeft de politie Limburg- Noord circa 20.000 blaastesten afgenomen. In totaal zijn er 734 alcoholcontroles gehouden, waarbij 996 bestuurders werden bekeurd wegens het rijden onder invloed. Het ziekteverzuim onder de 1033 werknemers van de politie Limburg-Noord is verbeterd van 7,2% in 1998 naar 6,6% in 1999. De gestelde norm van 6% is nog niet gehaald. In de loop van het jaar is er ten opzichte van 1998 effectief 4,4% meer politiemensen op straat inge zet. 72,7% van de burgers vindt dat de politie snel ter plaatste is. udten Isets, Hoi ii (5x ^D, Ie De dorpsraad van Holthees en nakt wil dat de Nederlandse loorwegen de spoorwegover- ng in het centrum van Holthees at beveiligen met slagbomen. ~'it naar aanleiding van het emsti- ongeluk in april, waarbij twee woners van Overloon om het /en kwamen. Waarom wel slagbo- en in Smakt en niet in Holthees?, raagt de dorpsraad zich af. ikele jaren geleden kaartte de ipsraad de kwestie al eens aan bij NS, maar zonder resultaat. Bij de S vond men dat er bij de overweg Holthees, die slechts met knipper- :hten bewaakt is, onvoldoende igelukken plaatsvonden met dode- ke afloop. De dorpsraad vindt hter dat een slachtoffer er een te tel is. Daarom is de dorpsraad van lening dat het tijd wordt voor nieu- e actie, want het aantal bijna onge- kken is volgens sommigen niet eer te tellen. Bewoners van Smakt Holthes zouden regelmatig aan dood ontsnappen. Door de lig- ng van de overgang zien automo- listen pas op het laatste moment it de rode knipperlichten branden, ver de bijna-ongevallen is echter ets bekend, vandaar dat de dorps- twoners worden opgeroepen hun varingen te vertellen. Graag zou dorpsraad ervaringen, meningen ergernissen van de inwoners oren. Reacties, Achiel Wardenier, 1: 636816. De NS zijn uitgeno- gd voor een bijeenkomst over de ivaarlijke overweg op 13 juni in ollhees. Ook de gemeente opxmeer. Veilig Verkeer lederland en de politie zijn evraagd de bijeenkomst bij te 'onen. Inzetten Nu de vakanties weer beginnen en aanvragen voor inzetten toene en dreigt de EHBO Vereniging enray aan organisaties nee te moe- in verkopen Zij doen dan ook een dringend eroep op hun leden, die wat tijd ïschikbaar willen stellen zich te lelden bij André Grotens, tel. 13050). U helpt de druk bij de hui- ge vrijwilligers te verlichten en te oorkomen, dat evenementen afge- ïgd moeten worden. Uit voorgaande moge ook blijken het voor organisaties en vereni gen van dringend belang is om BO-assistentie minstens zes (eken op voorhand aan te vragen, ervoor dient men zich eveneens te :lden bij André Grotens. Nieuwe basiscursus Dit najaar wordt (onder voorbe- >ud) weer gestart met een oplei- Jg voor het EHBO-basisdiploma. zijn op dit moment nog enkele atsen voor de cursus vrij. De sluitingsdatum voor de jjaarscursus is zaterdag 1 juli. U int u telefonisch aanmelden bij -vr. I. Comelissen, tel. 589365. Peter Verbeme en Frank Kranen presenteren nieuwe cd P-frame, bestaande uit Peter Verberne uit Venray en Frank Kranen uit Venlo, presenteert op vrijdag 2 juni vanaf 21.00 uur in De Evenaar zijn tweede cd: Loray. P-frame maakt muziek die beklijft. Eigen composities met teksten die ergens over gaan. En het eigen werk wordt moeiteloos afgewisseld met uitgekiende gear rangeerde covers. Peter Verberne en Frank Kranen hebben beiden hun sporen verdiend in de muziekscène. Verberne (zang, gitaar, mondharmonica) en Kranen (zang, gitaar, basgitaar) zijn veerti gers, maar nog altijd vol vuur en passie. "Op onze nieuwe cd staan zeven nummers, die vooral de jeugd van de jaren zestiger en zeventiger jaren zullen aanspreken, maar ook de jongeren van nu reageren zéér positief', zegt Peter Verberne. HISTORIE Via de pop-rockformatie The Clue troffen Verberne en Kranen elkaar en besloten ze in 1994 samen het duo P.frame te gaan vormen. En dat bevalt het muzikale duo uitste kend. "Frank en ik hebben beiden erg verschillende karakters, zijn eigenlijk tegenpolen van elkaar, maar dat komt onze muziek alleen maar ten goede", meent Verbeme. Al zes jaar trekt P.frame langs kroegen, eetcafé's, festivals en jeugdhonken. "Mensen zeggen wel eens dat we gewoon erg herkenbare muziek maken, met een geheel eigen stijl. P.frame brengt muziek vanuit het hart", zegt Verbeme. De Venraynaar is nog altijd beze ten van muziek. "Net als Frank is muziek me met de paplepel ingege- Peter Verberne en Frank Kranen presenteren op vrijdag 2 juni hun tweede cd in De Evenaar. geven. Ik heb onder andere in ver schillende regionale funk- en blues bands gespeeld. Frank heeft als bas sist onder andere twaalf jaar door Europa gereisd met de Mark Foggo Skasters." Ook speelde de Venlonaar bij Whale, Grunge-Sun en Oswald en Symphoband. Hij vindt het een uitdaging om eigen songs, over twintig jaar bij mekaar geschreven, samen met Peter ten gehore te brengen. WAPENFEITEN P.frame won in 1995 de eerste prijs van Radio Rozah in Horst, wal resulteerde in de CD Lokaal- Bokaal. In 1997 was het duo sup port-act bij Skik en in 1998 wonnen Verbeme en Kranen de tweede prijs tijdens de Singer-songwriters Contest in 042 te Nijmegen. In 1999 was P.frame support-act bij Dyzac. "Het aantal mensen waarvoor we spelen, maakt ons niet zoveel uit. Mensen die geboeid naar onze muziek luisteren, dat is voor ons iedere keer weer kicken", zegt Peter Verbeme. P.frame neemt ook deel aan Muzikaal Totaal op vrijdag 23 juni. De cd (27,50 gulden) is ook bij het VVV/ANWB-kantoor in Venray verkrijgbaar. Einde dreigt voor omstreden milieuproject Het doek lijkt te gaan vallen voor het experimentele milieupro ject Het Zuivere Ei. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft besloten de milieuvergunning voor het pluimveebedrijf Leendert VOF in Tienray, een van de deelnemers aan het project, weer in te trek ken. Woordvoerder V. Wosten van de Vereniging Milieu-offensief maakte dit afgelopen dinsdag bekend tij dens een zitting bij de Raad van State in Den Haag. Milieu-offensief heeft de Raad van State gevraagd de omstreden vergunning te vernieti gen. Wosten: "De vergunning is weliswaar door de gemeente inge trokken, maar zolang dit besluit nog niet definitief is, handhaven wij ons verzoek om vernietiging." Aan het project doen op dit moment zo'n 15 bedrijven in Noord-Limburg mee. Het doel van de deelnemende pluimveehouders is de uitstoot van ammoniak vergaand te beperken. Daartoe wordt de mest op speciale wijze bewerkt. Als ruil voor deelna me aan het experiment worden de pluimveehouders vrijgesteld van de aankoop van mestrechten. Bij het project zijn zeer grootschalige De Torch Run Politie Regio Limburg-Noord heeft zo'n 26.000 gulden opgeleverd ten gunste van de Special Olympics, de gehandi captensport. In totaal negen groepen lopers, wandelaars, fietsers, skaters en skeelers met in totaal circa 160 poli tiemensen en 50 verstandelijk gehandicapten kwamen uit diverse richtingen in Midden- en Noord- Limburg om dinsdagmiddag in Venlo te finishen. Ze waren gestart in Echt, Weert, Gennep, Horst, Venlo en Roermond. Sommige groepen bestonden uit politiemen sen en gehandicapten met begelei ders. Alles verliep in een gezellige sfeer, met veel enthousiasme en onder zeer goede weersomstandig heden. Het geldbedrag is ingeza meld middels sponsor- en donatie- gelden. door het korps Limburg-Noord zelf. van de perso neelsvereniging van de Politie Regio Limburg-Noord en door de verkoop van Torch Run t-shirts onder de politiemensen in de regio die ze dinsdag droegen. bedrijven betrokken. Het ziet er naar uit dat de Vereniging Milieu-offen sief nu een bres heeft geschoten in het enorme project. Woordvoerder V. Wosten: "Als je ammoniak uit de mest haalt, haal je de stank er nog niet uit. En precies daar gaat het project in de fout. Bij het verlenen van vergunningen voor de deelne mende bedrijven is de stankoverlast over het hoofd gezien. Dat is het probleem met de vergunning voor Leendert VOF en alle andere ver leende vergunningen." Wosten ver wacht daarom dat ook de andere verleende vergunningen hierop gaan sneuvelen. Het project wordt door de milieubeweging ook argwanend bekeken, omdat de betrokken pluimveehouders tegelijk hun bedrijf sterk hebben uitgebreid. "Het positieve milieu-effect wordt door deze enorme uitbreidingen meteen de das weer omgedaan", aldus Wosten. "De uitbreidingen worden bovendien toegestaan onder voorwaarde dat de mest wordt geëx porteerd. Dat is zeer bedenkelijk, want hiermee scheep je andere lan den op met een mestprobleem." De gemeente Meerlo-Wanssum ver scheen niet tijdens de zitting bij de Raad van State. De Raad van State doet binnen twee maanden officieel uitspraak. De bermuda en capribroek van Gardeur zijn verkrijgbaar in wit, zand, olijfgroen en marine. Bermuda fl. 139,- normaal fl. 189,-. Capribroek fl. 149,- normaal ft.199,-. VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond. Breda. Roosendaal, Boxmeer, Oss De financiële positie van de gemeente Venray is matig. Dit blijkt uit de kerngegevens gemeentefinanciën 2000 zoals die door de provincie Limburg zijn opgesteld. Venray is voor wat betreft de financiële positie in goed gezel schap van onder andere Venlo, Tegelen, Maastricht en Sittard. De financiële positie van onder andere Meerlo-Wanssum. Gennep, Bergen, Grubbenvorst en Heerlen is goed te noemen. De provincie Limburg heeft de financiële positie van de gemeenten onder andere beoordeeld op de begroting 2000. Zo hebben veel lokale overheden maatregelen moeten nemen om die begroting sluitend te krijgen. Om geld vrij te maken voor nieuw beleid zijn verdere maatregelen noodzakelijk, zoals bijvoorbeeld het structureel of incidenteel beperken van de uitgaven. Belangrijkste maatregel om de begrotingsproble men op te lossen is de verhoging van de gemeentelijke belastingen. Alle Limburgse gemeenten hebben hun belastingen verhoogd, maar de mate verschilt sterk. De provincie Limburg constateert wel dat voor de komende jaren een veel geringere groei van de belastingdruk te ver wachten is. De stijging van de belas tingdruk bedraagt in 2000 gemid deld 58 gulden per inwoner. Bij alle gemeenten in Limburg is sprake van een stijging, die varieert lussen een en 48 procent. De belastingdruk ligt in 2000 vijf procent boven het lan delijk gemiddelde. Het rioolrecht ligt met 116 gulden zelfs 29 procent boven het landelijk gemiddelde. MIDDENMOOT De Venrayse wethouder van financiën, J. Houba, is niet veront rust over de positie van zijn gemeente: "Het is in feite een oud verhaal. Onze vermogenspositie van de algemene reserve is niet op peil. waardoor onze financille positie als matig wordt aangemerkt." Volgens Houba gaat Venray op korte termijn die positie verbeteren. "Het college gaat de raad voorstellen om ruim twee miljoen gulden aan de algeme ne reserve toe te voegen." Die twee miljoen is een overschot van de rekening 1999. De algemene reser ve, nu nog ruim 3,2 miljoen gulden, zou dan naar bijna 5.4 miljoen gul den stijgen. Houba: "En dan komen we nog iets meer dan 300.000 gul den tekort om de norm van de pro vincie te halen. Daarbij moet wor den aangetekend dat de belastingdruk in Venray heel gema tigd is. Voor wat betreft het belas tingniveau zitten we in Limburg in de middenmoot." Het politiebureau van de basis eenheid Venray-Centrum is met ingang van donderdag 25 mei 's nachts gesloten. De inzet van per soneel dat hiermee wordt uitge spaard, zal in de weekeinden extra worden ingezet. Het bureau in Venray wordt nu in de nachtelijke uren door een politie agent bezet. Het bureau wordt 's nachts weinig bezocht voor het doen van aangifte of het verkrijgen van informatie. Binnenkomende telefo nische meldingen worden automa tisch doorgeschakeld naar het regio nale meidcentrum. Ook hoeven er geen arrestanten meer te worden ondergebracht in het bureau. UITGAANSLEVEN Gezien de behoefte aan extra poli tiezorg, gericht op het uitgaansleven in het weekend, de lage bezoekfre quentie van het bureau tijdens de avond- en nachturen en de garantie voor de handhaving van de bereik baarheid en aanspreekbaarheid is het verantwoord om de openingstij den van het bureau in Venray te beperkèn. Het bureau sluit voortaan iedere avond om 22.00 uur. Door de week gaat het bureau om 08.00 uur open, 's zaterdags om 09.00 uur en 's zondags om 10.00 uur. In de nachtelijke uren rijden in het district Venray drie patrouilles met ieder twee agenten. Het uitgaansleven in het district Venray is beheersbaar en voorals nog niet problematisch. Toch is het gewenst, gezien de ontwikkelingen in het land, om in het weekend meer politiecapaciteit vrij te maken voor het houden van toezicht op het uit gaansleven. Het is van belang om het huidige niveau van openbare orde en veiligheid te handhaven, ontwikkelingen op de voet te volgen en problemen in de kiem te smoren. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond 01.45 uur op de Leunseweg twee jonge mannen uit Venray, 18 en 19 jaar oud, aangehouden. Ze worden verdacht van enkele vernielingen. De politie zag hoe het tweetal bij een tankstation een bloemenbak omver gooide en korte tijd later bij een woning een hekje kapot trapte. De politie kon hen op heterdaad aanhouden, waarna ze werden over gebracht naar het politiebureau. Daar bekenden ze de vernielingen. Ze kregen een proces-verbaal en zullen opdraaien voor de schade. De politie heeft zaterdagavond rond 19.45 uur een 25-jarige auto mobilist uit het Poolse Kaliscie Sycow bekeurd, omdat hij met een snelheid van rond de 100 km/u reed over de Oude Oostrumseweg. Henri Dunantstraat en Oirloseweg. Daar mag niet harder worden gereden dan 50 km/u. Zijn auto bleek niet te zijn verzekerd en hij had ook geen gel dig kenteken. Zijn auto werd inbe- slag genomen. Het Venrayse kerkdorp Heide stond afgelopen weekeinde hele maal in het teken van het 75-jarig bestaan van basisschool De Hei. Het feest werd gevierd met tal van acti viteiten zoals een circus, een reünie, een toneelstuk, veel muziek en een expositie. Een 'bonnenactie' voor de slachtoffers van de ramp in Enschede leverde 900 gulden op. De deelnemers aan de reünie werd gevraagd om consumptiebonnen (twee gulden per stuk) die men over had, of zo maar, in een ton te stop pen en daarmee de landelijke Maester Herman Staal opende zijn eigen paadje Giroactie 777 voor Enschede te steunen. In totaal 450 bonnen lever den dus het mooie bedrag van 900 gulden op. Tijdens het feestweek- einde werd tevens het Maester Staal paadje geopend. Herman Stael was hoofd van de school in Heide van 1957 tot 1983. Als waardering voor zijn grote inzet voor de Heidse school, en de gemeenschap, is het straatje naar de school toe naar hem vernoemd: het Maester Staal paadje. De gemeente Venray heeft Q- Park Beheer BV verzocht advies uit te brengen omtrent de ontwik keling van de parkeertarieven. Daarbij zal tevens de investe ringsbehoefte worden betrokken in verband met de mogelijke ont wikkeling en exploitatie, al dan niet in eigen beheer, van een par keergarage^) waaronder Bleekersveld en Gouden Leeuw. De gemeente Venray zal met het oog op dit advies het onderzoeks rapport van Goudappel Coffeng, de Detailhandelsnota van Kolpron Consultants en het ontwikkelings programma voor de nieuwbouw als achtergrondinformatie aan Q-Park ter beschikking stellen. Q-Park stelt een advies op ten aanzien van de tariefontwikkeling voor de middel lange termijn. Hierbij zullen onder andere de huidige tarieven per doel groep, de tijden van betaald parke ren (inclusief koopzondag) en het parkeergebied nu en in de naaste omgeving worden betrokken. De totale kosten van het onderzoek worden door de gemeente Venray op 40.515 gulden geraamd. De kos ten worden ten laste gebracht van de exploitatie 2000 betaald parkeren. Extra kosten die Q-Park maakt wor den op basis van nacalculatie aan de gemeente Venray in rekening gebracht. Door Q-Park is inmiddels een offerte uitgebracht voor het ver richten van het onderzoek. Het bedrijf kan het onderzoek voor 27.300 gulden uitvoeren. Niet inbe grepen zijn de personele kosten van de gemeente en de kosten van der den, waaronder mediakosten en de kosten voor software-aanpassingen in de parkeerapparatuur, en de kos ten voor aanvullende bebording. Per onderdeel zullen de kosten van der den ter goedkeuring aan de gemeen te Venray worden voorgelegd. De eerstvolgende repetitie is woens dag 31 mei a.s. bij zaal Thielen. Voorafgaande aan de repetitie wordt er een cursus "choreografie" gege ven door Martin Mitchell. Aanvang 19.00 uur. Afmeldingen bij Jeanny Jenniskens, telefoon 516877. Agenda 16 juni barbecue Wij zijn op zoek naar uitbreiding van ons koor en willen graag nieu we sopranen, mezzo en alten ver welkomen. Heb je zin in zingen en denk je dat je het bij ons koor wel naar je zin zult hebben dan nodigen we je van harte uit geheel vrijblij vend enkele repetities bij te wonen. Bel voor verdere informatie even met onze voorzitter, Jeanny Jenniskens, telefoon 516877.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 8