Manifestatie Venray 19 februari 2000 .Venray als technologiecentrum IC Basisscholen al druk in de weer! dabTiSitf] A DU U Spectaculaire opening Kies Techniek 2000 met Mister Metaliica! Doe-Dag Techniek in het Technisch Opleidingscentrum !!£!2^eel en maas ie aandacht voor de technische beroepen versterken, lat was een aantal jaren geleden de belangrijkste doel- 5elling om in Venray de Manifestatie Kies Techniek te \rganiseren. Met name de jongeren laten het meer en eer afweten als het gaat om keuzes voor de techniek. \ammer, want gezien het aanwezige potentieel is Venray en technologiecentrum aan het worden. "Met een knip- iog naar het Massachusetts Institute of rechnology en Sillicon Valley in de 'erenigde Staten, kun je Venray gezien aanwezige bedrijven gerust \Aechatronic Valley" noemen, aldus Jan driessen, directeur van Speciaalwerk j/enray en uit dien hoofde lid van de ndustriële Club Venray (ICV), destijds Ie initiatiefnemer van Kies Techniek. )e roep om technisch geschoolde irbeidskrachten wordt steeds luider. De crapte op de arbeidsmarkt neemt toe, erwijl binnen het onderwijs steeds min- jer voor de technische beroepen wordt ;ekozen. Jan Driessen: "Wat je eraan cunt doen? Allereerst moet het imago van de techniek in jositieve zin veranderen. Teveel wordt nog gedacht aan iet indraaien van schroefjes of het lassen van metalen inderdelen. Techniek behelst echt veel meer dan dat. Dat mago kleeft echter aan de term 'techniek' en dat moet lus veranderen. Daarnaast is het zo datje in deze tijd van schaarste' goede arbeidsvoorwaarden moet bieden aan legenen, die wél voor de techniek kiezen. Tenslotte wil je leze mensen voor je bedrijf behouden. Dit is bij de i/enrayse bedrijven goed geregeld." long geleerd, oud gedaan ir gaat echter nog een stap vooraf aan de twee genoem- le aspecten. "Wat misschien wel het belangrijkste is, is iet kweken van interesse voor technische vakken bij de lasisschool-leerlingen. Een positieve imagoverandering >egint bij hen. Het bedrijfsleven kan daaraan bijdragen ioor intensief contacten te onderhouden met de basis- icholen en regelmatig initiatieven te ontplooien. Denk naar aan gastdocenten, excursies of doe-dagen. Met het TOC (Technologisch Opleidingscentrum) hebben we de beschikking over alle faciliteiten en deskundige begelei ding. Ook contacten met de Pabo's zijn nuttig. Tenslotte zijn de leerkrachten een belangrijke schakel tussen leerlin gen en bedrijfsleven." De Manifestatie Kies Techniek, die zich op deze kinderen richt, is een uitgesproken voor beeld van wat in samenwerking met de basisscholen ge ïnitieerd kan worden. "De Manifestatie is goed gelukt in Venray en heeft landelijk als voorbeeld gediend voor andere, soortgelijke initiatieven. We mogen hier best trots op zijn, evenals op de bedrijven die inmiddels in Venray zijn gevestigd." Mechatronic Valley Venray Juist de aanwezigheid van een behoorlijk aantal technologisch hoogwaardige bedrijven biedt Venray ongekende kan sen, meent Jan Driessen. "Kies Techniek is een begin. Nu moeten we het verder oppakken en als het aan ons (ICV) ligt wordt Venray een echte technologiestad. Momenteel onderzoeken we de haal baarheid van een onderzoeksinstituut voor technologie en mechatronica in Venray. Dat instituut zou dan in een Internet-netwerk moeten komen met bijvoorbeeld de TU in Eindhoven of de RWTH in Aachen, maar ook met het MIT in Boston en Sillicon Valley bij San Francisco. In feite is in Venray al sprake van een 'Mechatronic Valley' als je kijkt wat voor bedrijven we 'in huis' hebben. Om maar enkele voorbeelden te noemen als Xerox, Inalfa, Speciaalwerk, Custers Hydraulica, Manders Machine Industrie. Allemaal bedrijven die aan eigen research en ontwikkeling doen." Venray beschikt dus over technologische bedrijvigheid en ontwikkeling op hoog niveau. De infrastructuur is aanwe zig, het TOC als praktijkplaats en contacten met het mid delbaar beroepsonderwijs zijn gelegd. "Bovendien ligt Venray geografisch zeer gunstig: tussen de industriële mainport Eindhoven en het Duitse Nordrhein-Westfalen. Venray moet dus in staat zijn een hoogwaardig centrum van technologische kennis te worden. Dit zou ook goed zijn voor de profilering van Venray." Openbare basisschool De Landweert was al een stukje verder: de kinderen van groep 8 zijn daar reeds met de uitvoering begonnen. De Landweert heeft een speciale aanpak opgezet voor het project. Begeleider John Duyf werkt telkens met een klein groepje leerlingen. Hierdoor kan er doelmatig gewerkt worden: noem het maar een soort ploegendienst, wat in de techniek wel vaker voor komt. Ook op De Landweert zijn alle leerlingen van groep 8 betrokken bij het ontwerp van het voertuig. Een groot aantal van hen leverde een zelfgemaakte schets in van hun idee van het voertuig van de toekomst. John Duyf maakte daar een compilatie-ontwerp van, waarbij hij van elke schets een aantal elementen heeft verwerkt tot het uiteindelijke ontwerp. Als de Kies Techniek-repor ter op school is, zijn Jorn, Hannen en Frank aan de beurt om John te helpen. Hoewel er nog voornamelijk getim merd wordt (wat de kinderen overigens heel leuk vin den), zijn de contouren van het voertuig al zichtbaar. En over enthousiasme niet te klagen: Jorn, Hannen en Frank willen ook 's middags nog een uurtje meehelpen. Groep 8 van de Mariabasisschool in Oostrum kwam enige tijd geleden bij elkaar om onder leiding van 'mees ter' Henk (Hermsen) te brainstormen over het ontwerp. De Mariabasisschool doet al voor de zesde keer mee en won de eerste ontwerpwedstrijd van Kies Techniek, des tijds met 'het huis van de toekomst'. Deze keer worden er wederom behoorlijk wat inventieve ideeën naar voren gebracht door de leerlingen. Wouter komt met een voer tuig, dat via een ingenieus luchtsysteem wordt aangedre ven. Noord- en Zuidpool magneten zijn populair bij Jochem: hij presenteert een trein die door middel van magneten wordt voortgestuwd. Ook luchtvoertuigen zijn van de partij in Oostrum. Anne maakte een ingewikkeld ontwerp van een vliegtuig, dat eveneens gebruikmaakt van luchtstuwing. Meester Henk leidt vervolgens de dis cussie in goede banen, want vanuit de klas komen er veel opmerkingen en aanpassingen van de gepresenteerde ideeën. Gezien het enthousiasme mag de bezoeker van Kies Techniek op 19 februari een bijzonder ontwerp ver wachten van deze groep. J TECHNISCH OPLEIDINGSCENTRA VENRAY Techniek leeft bij jeugd! Nou, helemaal waar is dat lQr natuurlijk niet en dat is een van de belangrijkste rede nen, waarom de Manifestatie Kies Techniek wordt gehouden: het informeren en enthousiasmeren van de jongste jeugd. Vandaar dat ook dit jaar weer een ont werpwedstrijd wordt gehouden: techniek in mobiliteit. >e deelnemende basisscholen in Venray en omstreken gaan hun best doen om een voertuig te ontwerpen, dat voldoet aan alle eisen die er tegenwoordig worden gesteld: zuinig, veilig en goed voor het milieu. IG donderdag 17 februari 2000 - Pagina 11 Techniek De Manifestatie Kies Techniek 2000 op zaterdag 19 februari zal op spectaculaire wijze geopend worden. Bij MMT International zullen twee leerlingen van het Raayland College om klokslag 11.00 uur het startschot geven door het introduceren van de speciale gast van deze dag, via het indrukken van knopjes en het overhalen van hendeltjes: 'Mister MetallicaT Wie meer over deze mysterieuze gast wil weten, dient dus om 11.00 uur anwezig te zijn! Kies Een dag met vele leuke prijzen! Verspreid over de drie locaties MMT International, Custers Hydraulica en het TOC presenteert een keur van bedrijven zich tijdens de Manifestatie Kies Techniek aan het jonge publiek (en hun ouders natuurlijk). Bedrijven werkzaam in de verschillende technische sectoren zijn aanwezig met een stand, waar de bezoekers verschillende doe-activiteiten kunnen uitvoeren. Met de uitgereikte stempelkaart krijgt iedereen stempel per activiteit. Als de kaart vol is kan die, voorzien van naam en adres, in een grote ton geworpen worden bij het TOC, waaruit aan het einde van de dag (om 16.00 uur, wel te verstaan) 20 kaarten worden getrokken. De bezitters van die 20 kaar ten krijgen een Euro-calculator en een kleine verrassing. Natuurlijk wil iedereen ook zien welke prachtige voertui gen de deelnemende scholen hebben gemaakt in het kader van de Kies Techniek-ontwerpwedstrijd. Deze staan de hele dag tentoongesteld in het TOC. De drie mooiste en meest originele ontwerpen krijgen, eveneens om 16.00 uur, een leuke geldprijs, door de betreffende school vrij te besteden. De winnaar ontvangt 500,- en boven dien een compleet uitgeruste Personal Computer, beschikbaar gesteld door Iris Automatisering BV. De num mers 2 en 3 krijgen respectievelijk 300,- en 200,-. Zowel deze prijsuitreiking als de bekendmaking van de winnaars van de Euro-calculators vindt plaats in het TOC. Trouwens, elke deelnemende school ontvangt tijdens deze prijsuitreiking een cheque van 100,- én een doos K'nexx of Mecano! Op de stempelkaart kunnen bezoekers overigens ook een slagzin afmaken. De meest originele daarvan wordt beloond met een interessante prijs: een kleurenprinter, beschikbaar gesteld door Xerox Manufacturing Nederland BV. De winnaar hiervan wordt twee weken na de Manifestatie Kies Techniek op de hoogte gebracht via Peel Maas. Naast de bekende Manifestatie zelf en de daaraan gekoppelde ontwerpwedstrijd is de 'Doe-Dag Techniek' in het TOC dit jaar een nieuwe activiteit om groep 8-leerlingen uit Venray en omstreken met techniek kennis te laten maken. Die dag kunnen zij in het TOC deelnemen aan talrijke doe-activiteiten, onder begeleiding van leerkrachten en enkele ouders. Vanuit acht sectoren kunnen de leerlingen aan de slag met verschillende opdrachten: bouw techniek, grond- weg- en waterbouw, electrotech- niek, metaaltechniek, installatietechniek, voer tuigentechniek, procestechniek en transport logistiek. In totaal is elke leerling van groep 8 anderhalf uur met techniek bezig. De 'Doe-Dag Techniek' begint om 8.30 uur en ruim 30 basis scholen doen met in totaal 800 leerlingen mee. Techniek in

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11