'Gaat het goed met de boeren, dan gaat het goed met Ysselsteyn' en minded Jaspers mag ondergoed verkopen Privatisering sportaccommodaties ligt op schema Parkeerterrein meest geschikt voor vechtsportcentrum PEEL EN MAAS BEZORGEN? 'Verzelfstandiging openbaar onderwijs kost veel geld" Automobilist gedupeerd Blazers voor kleine prijzen. Belasting formulieren FNV leden gina PEEL EN MAAS donderdag 10 februari 2000 - Pagina 7 De voorstellen zijn ontwikkeld door zeven themagroepen. Sommige werkgroepen hebben zich beziggehouden met de sociale gevolgen van de malaise in de intensieve veehouderij en de bete kenis daarvan voor de leefbaar heid van Ysselsteyn. Andere werk groepen hebben geprobeerd oplossingen en alternatieven aan te dragen voor de problemen in de intensieve veehouderij. AGRI-BUSINESS De problemen in de agrarische sector lijken zich vooral te concen treren op de primaire productiebe drijven, maar zullen op de lange duur ook hun invloed hebben op de rest van de keten. Dit concludeert de themagroep Agri-business. Een mogelijkheid om deze problemen het hoofd te bieden is door extra waarde toe te voegen aan de keten. Hiervan zullen op dé wat langere termijn alle onderdelen van de keten profiteren. Om dit in Ysselsteyn te kunnen realiseren dient plaats gevonden te worden voor deze nieu we bedrijvigheid. Gedacht wordt aan de realisatie van een dertien hectare groot bedrijventerrein met een agrarische oriëntatie. Dit bedrij venterrein biedt als bijkomend voor deel dat een deel van de bedrijven die nu of nabij de dorpskern zijn gesitueerd kunnen worden ver plaatst, wat de leefbaarheid van het dorp ten goede zal komen. De vrij komende gebouwen kunnen dan functies krijgen die de hele gemeen schap ten goede komen. Om een en ander te kunnen reali seren is medewerking van gemeente en provincie nodig bij het verkrijgen van de nodige vergunningen, zowel voor het bedrijventerrein als geheel, als voor het opstarten van de indivi duele initiatieven. In specifieke situ aties wordt financiële hulp van de rijksoverheid verwacht. Nieuwe woningen worden geconcentreerd in de kern en de kern wordt vrijge maakt van semi-industriële activi teit. Voor de opstartkosten van dit plan vraagt de initiatiefgroep een bijdrage van 5 miljoen gulden. De verplaatsing van bedrijven vanuit de dorpskern naar het bedrij venterrein maakt het mogelijk dat de overlast in de woonkern volledig wordt weggenomen. Hierdoor ont staat ruimte voor nieuwbouw in de dorpskern. Voor reeds geïnteresseer de bedrijven vraagt de initiatief groep een bijdrage van 50% voor de verplaatsings- en nieuwbouwkosten. Het totaalbedrag van deze kosten is 52.250.000 gulden, dus een reserve ring van 26.125 gulden is noodzake lijk. Voor nieuwe bedrijven vraagt de initiatiefgroep een reservering, gericht op verdere stimulering van behoud, vergroting en vervangende werkgelegenheid als toegevoegde waarde ten behoeve van de leefbaar heid van Ysselsteyn: 5 miljoen gul- deh. VERENIGINGEN De Ysselsteyner kent nog echte gemeenschapszin en is nauw betrokken bij de dorpsgemeenschap. Dit blijkt uit het actieve vereni gingsleven. En ook in financiële zin heeft men wat over voor de gemeen schap: het gemeenschapshuis wordt geheel op eigen kosten onderhou den. De agrariërs spelen een belang rijke rol in de Ysselsteyn se gemeen schap. Velen van hen zijn actief binnen de verenigingen, terwijl zel den of nooit een vergeefs financieel beroep op hen wordt gedaan. De themagroep Dorpsraad, Verenigingen en Parochie is echter Ysselsteyn is het centrum van de varkenssector in Limburg. bezorgd over de toekomst. Door de malaise in de intensieve veehouderij staan de inkomens sterk onder druk. De themagroep verwacht dat dit tot gevolg heeft dat de agrariërs zich minder makkelijk en minder vaak als vrijwilliger zullen opwerpen en van minder verenigingen lid kunnen blijven. De themagroep is bang dat daarmee een negatieve spiral in wer king wordt gesteld, die op den duur gevolgen heeft voor het totale ver enigingsleven en daarmee voor de leefbaarheid van het dorp. Om een levenskrachtige gemeenschap te blijven is het van levensbelang dat vrijwilligers gemotiveerd blijven. In dat verband is een gedegen sociaal flankerend beleid belangrijk, zodat de gevolgen draaglijk blijven. Daarom pleit de themagroep voor een goede ondersteuning door pro fessionele krachten van bijvoor beeld leraren, peuterleidsters, jeugd leiders en gespreksgroepleiders om de gesignaleerde problemen aan te pakken. In dit beeld past de finan ciële ondersteuning voor een peuter speelzaal, jeugdactiviteiten en van verenigingen en enkele sociaal maatschappelijke voorzieningen. Het directe verband tussen vereni gingsactiviteiten, vrijwilligersinzet en leefbaarheid is moeilijk duidelijk te maken, Het behoud van vrijwilli gers acht de theagroep van levens belang. Een effectieve manier om dit op peil te houden is een pot waaruit kleine bijdragen kunnen worden gedaan. Voor 1000 of 2000 gulden kan met vrijwilligerswerk heel veel worden gedaan. De parochie wil mensen behulpzaam zijn op het vlak van geestelijke en mentale ondersteuning. Dat kan onder andere via gespreksgroepen. Daarvoor moeten de begeleidsters worden ingeschakeld en is zaalruim te bij de kerk nodig. MESTVERWERKING Mestverwerking wordt door de themagroep beschouwd als een essentiële voorwaarde voor het voortbestaan van intensieve veehou derij in Ysselsteyn. Wanneer dit niet of onvoldoende van de grond komt, dan leidt dit in een negatief scenario tot sluiting van 90% van de bedrij ven en het verdwijnen van 95% van de dieren. De themagroep voorziet dat het gevolg hiervan een verlies van de huidige, agrarische identiteit zou zijn en op korte termijn leidt tot werkloosheid en verpaupering van het buitengebied. Mestverwerking wordt mogelijk geacht tegen een kostprijs van circa 25 gulden per m3 mest. Bij deze prijs zullen nog altijd 10% van de bedrijven gedwongen worden te stoppen, zonder dat dit overigens veel gevolgen zal hebben voor het totaal aantal dieren. De afzet van mest kan, eventueel gemengd met compost, plaatsvinden nar het buitenland of naar niet-tradi- tionele binnenlandse afnemers. Om mestverwerking op deze schaal mogelijk te maken dient deze activi teit beschouwd te worden als agra risch en daarmee passend binnen het bestemmingsplan. Daarnaast dienen blokkades in de milieuvergunning- problematiek opgeruimd te worden die het realiseren van mestverwer king ophouden, zoals bijvoorbeeld het ammoniak- en geuremissie. LNV dient mestverwerking te accepteren als invulling van mestaf- zetcontracten. Tenslotte vraagt de themagroep actieve ondersteuning bij certificering en bij het ontwikke len van hoogwaardige kennis op het gebied van mestverwerking. In Ysselsteyn zijn op dit moment tien initiatieven voor mestverwer king. De aanloopkosten van deze initiatieven bedragen in verband met risico's 100.000 gulden per ini tiatief. Voor actieve ondersteuning van hoogwaardige kennisontwikke ling is 2 miljoen gulden noodzake lijk en voor het opzetten van een pilot milieuvergunning- en ruimte lijke ordeningsproblematiek 500.000 gulden. Een speciaal 'knel- punf-initiatief is het project 'Zuiver Ei'. Dooreen aantal oorzaken zoals: Toezeggingen vanuit de overheid, geen mogelijkheid tot aankoop mes- trechten pluimvee en door oneigen lijk gebruik van bezwaarschriften zijn enkele ondernemers flink in de knel komen te zitten. De thema groep wil dan ook een deel vergoe ding 4,5 miljoen gulden meer kosten) voor de kosten; 60% van de investeringskosten of doorgang laten vinden van het traject. Ze ver wacht maximale inzet van de minis ter om project doorgang te laten vin den (o.a. gesprek met tegenstanders). EMOTIONELE BEGELEIDING dt dit onvermijdelijk tot grote span ningen binnen het gezin van de ondernemer. Dit geldt voor alle bedrijven, maar in nog sterkere mate voor agrarische gezinnen. Zij zien niet allen hun bedrijf in gevaar komen, maar ook hun manier van leven en werken. Daarbij komt dat veel ondernemers in de Ysselsteynse situatie het gevoel hebben niet te mogen falen omdat het niet past bij de Ysselsteynse pioniersmentaliteit. Veel ondernemers hebben het gevoel dat gedwongen bedrijfsbeëindiging zal leiden tot sociale isolatie en ont sluiting uit de gemeenschap. Voor deze mensen en hun gezinnen staat dus veel op het spel. Op het sociaal maatschappelijk vlak beschikt de gemeente Venray, en daarmee Ysselsteyn, over verschillende mogelijkheden om mensen in nood te helpen, voor zover mensen in hun isolement bereikt kunnen worden. Uniek is het SEBA-project (Sociaal Emotionele Begeleiding Agrariërs), waarbij het maatschappelijk werk op de boer afstapt, in plaats dat wordt afgewacht tot de boer zelf komt. Momenteel wordt gewerkt aan het opstarten van een hometeam om de hulpverlening nog beter te kunnen coördineren en aan het orga niseren van laagdrempelige groeps bijeenkomsten. Uit gesprekken met ondernemers in nood komen duide lijk drie suggesties naar voren, die de ondernemers kunnen helpen in het proces van bedrijfsbeëindiging: een fatsoenlijke opkoopregeling die snel kan worden afgewikkeld, schuldsanering en een mogelijkheid om bestaande bedrijfsgebouwen warm te saneren. VROUWEN Aan de themagroep vrouwen namen zowel agrarische, als niet- agrarische vrouwen deel. De agrari sche vrouwen zijn bezorgd over de toekomst. De reactie van niet-agra- rische vrouwen was begripvol, maar met een kritische ondertoon, omdat niet altijd duidelijk is waarom var kenhouders een andere behandeling zouden moeten krijgen dan andere onderénemers of burgers. Ook zij zien echter het belang van een renderende intensieve veehouderij voor de gehele gemeenschap. De Ysselsteynse vrouwen maken zich tegen die achtergrond zorgen over de voorzieningen die vermoe delijk onder druk zullen komen te staan, zoals kinderopvang, het win kelbestand en bijvoorbeeld de zorg voor ouderen. Agrarische vrouwen kunnen een bijdrage leveren aan het bespreekbaar maken van toekomst- vragen, omdat zij andere contacten hebben en meer gericht zijn op com municatie, in tegenstelling tot de mannen, de meer gericht zijn op het vergaren van informatie. Dit is van groot belang tegen de achtergrond van de specifieke Ysselsteynse pio nierscultuur, waarin stoppen moei lijk bespreekbaar is. Verbreding van het SEP-Varkenshouderij naar de pluimvee en rundveesector kan daarbij behulpzaam zijn. Daarnaast zijn vrouwen op zoek naar moge lijkheden om een aanvullend inko men van buiten het bedrijf te ver werven. ONTWIKKELINGSMOGELIJK HEDEN De themagroep heeft geprobeerd na te gaan wat de aangekondigde maatregelen zullen betekenen voor de intensieve veehouderijsector in Ysselsteyn. Voor de varkenshouderij verwacht zij dat op korte termijn circa 15% van de bedrijven zal ver dwijnen en in een negatief scenario 20-35% (cijfers met mestverwer king). Dit zal echter nauwelijks van invloed zijn op het totaal aantal die ren. Ook op de lange termijn ver wacht de themagroep dat er een toe komst is voor grootschalige en kwalitatief hoogstaande' varkens houderij. Door dit gebrek aan bewe ging zullen de problemen groot zijn in 2003. Om ondernemers tot stop pen te bewegen stelt de themagroep een vergoeding voor van minimaal 600 gulden per m2 te slopen stal, vrij van belasting. Voor dit bedrag worden de rechten overgedragen aan de overheid en worden de bedrijfsgebouwen gesloopt. Dit bedrag is enerzijds gebaseerd op de hoogte van de opkoopregeling en marktconforme sloopkosten en anderzijds op de imkomsten die stoppers uit de markt kunnen halen door hun bedrijfsruimten aan derden te verhuren. Op deze manier zou circa 10% van de fosfaatrechten uit de markt gehaald kunnen worden, te weten circa 75.000 kilogram. Volgens dezelfde systematiek is gekeken naar de rundvee- en pluim veehouderij. Verwacht wordt dat een aantal bedrijven met legkippen en vleeskuikens onder deze voorwaar den zullen stoppen. Dit wordt niet verwacht voor de kalkoenen- of rundveehouderij. In totaal verwacht de themagroep dat circa 130.000 kilogram fosfaat uit de markt geno men kan worden, waarbij de sane- ringskosten circa 16 miljoen gulden zullen bedragen. Hierbij wordt er van uitgegaan dat veehouders de ruimte krijgen hun mestprobleem op te lossen door middel van be- en verwerking van mest. Om de komende jaren snel te kunnen anti ciperen op alle noodzakelijke veran deringen pleit de themagroep voor een experiment, waarbij een over koepelende instantie een fïaterende bevoegdheid krijgt ten aanzien van vergunningen op allerlei gebied. MOGELIJKHEDEN Zowel binnen als buiten het agra risch bedrijf bestaan er volgens deze themagroep mogelijkheden om de economische basis van Ysselsteyn te verbreden en daarmee de afhanke lijkheid van de intensieve veehoude rij te verminderen. Gedacht kan worden aan recreatie, huisverkoop, omschakelen naar biologsiche land bouw, en het oprichten van zorg boerderijen. Voor de meeste activi teiten geldt dat ze hooguit een deeloplossing kunnen zijn voor de problemen in de agrarische sector. Agrarisch natuurbeheer is in de Ysselsteynse situatie een beperkte optie, als het er om gaat een extra inkomen te genereren. De thema groep heeft geconstateerd dat er een overvloed aan omscholingsmoge lijkheden bestaat. Van de bedrijven die gaan stoppen zullen er een aan tal kiezen voor verbreding. Voor andere, traditionele intensieve vee houderijen is dit echter niet de oplossing om in de toekomst te overleven. Verbreding voor sommi ge bedrijven kan in deze dan ook parallel aan schaalvergroting voor andere bedrijven verlopen. ARBEIDSBEGELEIDING Het Groene Arbeidsbureau Horst heeft voor 75 agrariërs uit de regio ruimte gereserveerd om een inten sief heroriëntatietraject in te gaan (Project Overstap). Er wordt een eigen bedrage van 750 gulden gevraagd. Het pilot-project De Peel is een activiteit van het ministerie van VWS. Deelnemende partijen zijn VWS, provincies Noord- Brabant en Limburg en negen gemeenten in de Peelregio, waaron der Venray. Voor de komende jaren is naast voorbereiding van de uit voering circa 640.000 gulden beschikbaar voor projecten (op basis van cofinanciering). Het fraaie centrum van Ysselsteyn is mede gerealiseerd door de goede tijden die de boeren in het verleden kenden. De gemeente Venray heeft de familie Jaspers terecht en op goede gronden een vergunning verleend voor een standplaats voor de verkoop van ondergoed op de weekmarkt in Venray. De rechtbank van Roermond heeft een beroepschrift van mevrouw Lenzen-Bronnenberg ongegrond verklaard. Mevrouw Lensen- Bronnenberg zal dus op 6 maart 2000 voor het laatst een stand plaats innemen op de Venrayse Weekmarkt. De heer Jaspers uit Handel heeft op 14 februari 1998 een bezwaar schrift óver de standplaats van de weekmarkt Venray ingediend. De heer Jaspers was van mening dat hij recht had op de standplaats van mevrouw Lenzen-Bronnenberg voor de verkoop van ondergoed, iomdat Wil jij of andere bladen zoals E3JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray hij sinds 1980 op de wachtlijst stond ingeschreven, terwijl mevrouw Lenzen-Bronnenberg 'illegaal' een standplaats innam op de Venrayse weekmarkt. OVERNAME Mevrouw Lenzen-Bronnenberg assisteerde namelijk sinds ongeveer 1975 de familie Dieteren die hier voor wel een vergunning had. Echter sinds 1988 verscheen de familie Dieteren niet meer op de markt en werd de stand 'illegaal' overgenomen door mevrouw Lenzen-Bronnenberg die op grond van de marktverordeing hiervoor geen vergunning kreeg. Het bezwaarschrift van Jaspers is op advies van de commissie bezwaar-, beroep-, en klachtschrif ten op 20 oktober 1998 gegrond ver klaard. Dit betekende dat Jaspers per 1 januari 2000 een vergunnng zou krijgen voor een standplaats. Mevrouw Lenzen-Bronnenberg zou dan hel veld moeten ruimen. Hiertegen heeft Lenzen- Bronnenberg op 18 november 1998 bezwaar ingediend. Dit is op advies van de commissie BBK op 23 maart 1999 ongegrond verklaard, waar door zij vervolgens op 17 April 199 beroep heeft ingediend bij de recht bank in Roermond. Fran Janssen (VVD) vroeg zich donderdagavond in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport af of het onderzoek naar de verzelfstandi ging van het openbaar onderwijs in Venray 88.000 gulden moet kosten. Hij vond dit veel geld. "Moeten we in Venray opnieuw het wiel uitvinden, of hadden we gebruik kunnen maken van ervarin gen in andere gemeenten?", zo stel de Janssen. "De verzelfstandiging van het openbaar onderwijs is een gevoelig traject. We waken er als gemeente voor om een dubbelrol te spelen, daarom is een extern bureau inge schakeld voor dit onderzoek", ant woordde onderwijswethouder B. Kersten. Dat hiermee kosten gepaard gaan, neemt hij op de koop toe: "'Het bureau staat goed aangeschreven. Bovendien gaat het om maatwerk en kan er geen algemeen model uit de kast worden getrokken." De privatisering van de sportac commodaties in Venray ligt op sche ma. Dit zei sportwethouder J. Houba donderdagavond in de com missie Cultuur, Onderwijs en Sport. Nog voor het einde van deze maand hoopt de gemeente, in navolging van de sportparken in Merselo en Oirlo-Castenray, de privatiserings overeenkomsten te tekenen met de Woensdagmiddag is een 37-jarige automobilist uit Well het slacht offer geworden van doorrijding na een aanrijding. De man reed omstreeks 13.00 uur over de Gasstraat in Venray toen een onbekende bestuurder van een scooter vanuit de Kloosterhof met hoge snelheid de Gasstraat op kwam rijden. Deze verleende daarbij geen voor rang aan de automobilist waarna een aanrijding ontstond. Na de aanrijding is de verdachte op de scooter direct doorgereden zonder zich bekend te maken aan de automobilist. De man uit Well is hierdoor gedupeerd aange zien zijn auto aan de linkerzijde is beschadigd. De politie stelt een onder zoek in om de identiteit van de scooterbestuurder te achterhalen. Getuigen kunnen zich melden bij politie Venray. telefoonnummer 0478 531152. verenigingen die de sportparken in Leunen en Ysselsteyn gaan beheren. Houba verwacht dat na de zomer vakantie het nieuwe sportpark in Oostrum, dat wordt gerealiseerd door Maessen BV. in gebruik geno men kan worden. "Het komende halfjaar willen de verenigingen zo goed mogelijk doorkomen, zonder nog in het huidige sportpark te investeren", aldus Houba. Waarschijnlijk in april worden overeenkomsten gesloten met de gebruikers van sportpark De Wieën in Venray. Alle binnensportaccommodaties, met uitzondering van de gymzaal van St. Christoffel aan de Langeweg, gaan zoals bekend door een commercieel bedrijf gerund worden. Aan het einde van deze maand zullen de twee overgebleven gegadigden presentaties verzorgen. "Er zit schot in", aldus Houba, "Medio 2000 hopen we met een van beide partijen tot overeenstemming te zijn gekomen." O E> A. Tvt O D E Schoutenstraatje 16 - 5801 BS Venray - tel. 583422 De parkeerplaats bij de atletiek- accommodatie op sportpark De Wieën is volgens sportwethouder J. Houba de meest geschikte loca tie voor een vechtsportcentrum. Houba zei dit donderdagavond in de commissie Cultuur. Onderwijs en Sport op vragen van commis sielid V.d. Velden (Samen werking). Die vroeg zich af of er nog nieuwe ontwikkelingen waren rond de komst van een dergelijke accommodatie in Venray. De twee judoverenigingen en de taekwondovereniging in Venray hebben samen plannen om een vechtsportcentrum te realiseren. "De bal ligt dan ook nadrukkelijk bij die verenigingen", zo zei Houba, "Wanneer zij met een goed onder bouwd plan komen, zal de gemeente beslist meedenken." "We weten dat de verenigingen druk bezig zijn hun plannen gestalte te geven. Daarom willen we een broedende kip ook niet storen." PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ PEEL EN MAAS 'n abonnement waard FNV leden kunnen op vertoon van hun lidmaatschapskaart, of een bewijs van betaling op het laatste afschrift van giro of bank hun belas tingformulier laten invullen in Venray. Dit kan op 24 e 28 feb., 2-9- 13-16-20-23-27-30 maart 's avonds van 19.15-22.00 uur en op dezelfde dagen van 09.00-12.00 uur. in het FNV kantoor. Henseniusplein 10 te Venray. Men moet hiervoor een tele fonische afspraak maken vanaf 16 februari, op tel.nr. 0478-511378, van maandag tot en met donderdag tussen 17.30 en 19.00 uur. Zonder afspraak wordt uw biljet niet inge vuld. Zorgt ervoor dat U alle relevante gegevens bij U heeft.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7