Sophie Ryder bouwt hazen de Studio PEEL EN MAAS Castenrayse Film klaar Afscheid bij schouwburgbestuur wtéYeis Honderd inzendingen voor Venrayse literaire prijzen Su-ture Design genomineerd Omroep Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Vacaturebank vrijwilligers- centrale Auto gestolen Wereldwinkel Venray Paranormale avond Jenniskens Internationaal bekende beeldhouwster in Venray Venray heeft iets met hazen - dat is bekend. De Engelse kunste nares Sophie Ryder heeft ook iets met hazen en dat is nog niet zo bekend. Zondag 16 januari wordt een tentoonstelling van haar werk in het Venrayse Odapark geo pend. Sophie Ryder werd in 1963 in Londen geboren. Van 1981 tot 1984 bezocht ze de Royal Academy Schools, een kunstacademie, in Londen. Al tijdens haar academie tijd begon ze te werken met draad, eerst tweedimensionaal, later ont wikkelde ze deze techniek verder. Ook haar voorliefde voor minotau- russen en hazen stamt uit deze tijd. "Ik vind het makkelijker om mijn gevoelens via dieren uit te drukken", zegt Sophie Ryder, "Ik had een vrouwenlichaam gemaakt en zocht r een hoofd bij. Bepaalde uitdruk kingen zien er namelijk raar uit op een beeld met een mensenhoofd, bij dierenhoofden is dat niet zo." Ze kwam uit op het hoofd van een haas en die hazen zijn sindsdien altijd bij haar gebleven. Net zoals de mino- taurussen. De eerste die ze ooit bouwde was meteen drie meter hoog en die stortte ook direct weer in. Ryder gebruikt tegenwoordig verschillende materialen. Haar draadsculpturen zijn van binnen ver sterkt met een metalen frame. De bronzen beelden worden eerst gemaakt van gips. Meestal zijn ze zo groot dat ter plekke, in haar reus achtige atelier, de gietvorm gemaakt moeten worden. Deze wordt dan in delen naar de gieterij gebracht en daar worden vervolgens de beelden gegoten. Voor haar 200-konijnen installatie gebruikte ze weer ander materiaal, polyester, in de bovenste laag gemengd met ijzervijlsel. INTERNATIONAAL 1 snel bleek er ook buiten de Britse grenzen belangstelling voor haar werk te bestaan. Via haar agent, Berkeley Square Gallery in Londen, werden veel contacten gelegd. In Aarhus, Denemarken, maakte werk van haar onderdeel uit van de ten toonstelling best of Young British Art. In Nashville, Tennessee in de Verenigde Staten staat een kruipen de haas van haar in het Cheek wood Museum of Art. Vijf meter lang, drie meter hoog en ter plekke gemaakt van ijzerdraad. De tentoonstelling 'Best British Art of the Century' in Den Haag bleek de verbinding te zijn naar Venray. 'Venray' zag het en Sophie Ryder bij haar inmiddels veelbesproken hazen. bleek onmiddellijk geinteresseerd in de hazen van Sophie Ryder. Van 16 januari tot en met de hele zomer zal haar werk te zien zijn in het Odapark. De collectie bestaat uit onder andere een slapende haas, drie gigantische, imposante dansende hazen en een paard. Na de zomer komt er binnen in de kelder het schitterende werk 'Temple to the 200 Rabbits' bij. Daar zit een ver haal achter. Tien jaar geleden was Sophie Ryder met vakantie in zuid- Frankrijk en op een dag liet een buurman haar trots de dieren zien die hij fokte om op te eten. In een laag en donker hok met slechts één raam, waar maar weinig zonlicht doorheen kwam, zag ze honderden konijnen zitten. Sommige dood, sommige levend, sommige rondhup pelend. Het maakte zoveel indruk op haar dat ze besloot het gegeven te verwerken, maar ze kwam niet ver der dan sketches en de eerste tien gipsen hazen omdat ze niet wist hoe ze zoveel konijnen moest maken. BOMEN In 1995 zat ze met haar gezin twee maanden in Mexico, in een dorpje genaamd Tepoztlan. Op de top van een berg in de buurt stond een tempel: 'Teposteko' en dat bete kende letterlijk 'Tempel naar de 200 konijnen'. De verbazing was groot want er was geen konijn te zien, alleen een kleine stenen piramide met drie wanden, niet eens een vaste vloer. Terug in Engeland ging ze onmiddellijk aan het werk. Ze besloot gietvormen van de tien al gebouwde konijnen te maken. Brons en ijzer waren echter te duur voor het aantal van 200 wat ze voor ogen had, cement te zwaar, gips te kwets baar. Ze kwam uit op glasvezel en de roestige kleur kreeg ze door ijzervijlsel aan de bovenste laag toe te voegen plus een zuur om het roes ten te bevorderen. Sophie Ryder is heel tevreden over het Oda-park als 'show-room': "Het is een goede plek, ik hou er van om mijn werk tussen bomen te kunnen laten zien." Ze is bijna twee weken in Venray geweest om alles op zijn plaats te krijgen, daar moesten soms andere werken even voor wijken. Als ze voor langere tijd van huis is gaan haar man en twee dochters altijd mee. Deze keer was dat ook makke lijk omdat de kinderen schoolvakan tie hadden. Haar volgende project bestaat uit weer een reusachtige kruipende haas, van maar liefst 4,5 bij 6 meter, die uiteindelijk in brons gegoten gaat worden. "I love wor king big", glimlacht ze bij de verba zing over de afmetingen. Verder werkt ze aan een installatie van een 'hond met minotaurus in bos'. Wie het fascinerende werk van Sophie Ryder met eigen ogen wil aanschouwen, die moet beslist naar het Odapark gaan. Zondagmiddag 16 januari zal de tentoonstelling officieel geopend worden, "Maar", zo benadrukt curator Joop Wismans, "Deze opening is voor iedereen, niet alleen voor een select gezelschap genodigden. Daarna zijn de bron zen- en draadbeelden in drie jaarge tijden te bewonderen." Michel van Weers, Bart Derksen en Ton Ederveen nemen donderdag (vandaag) afscheid als leden van het bestuur van Schouwburg Venray. Michel van Weers was sinds 1995 voorzitter. Bart Derksen was sinds 1987 en Ton Ederveen sinds 1983 bestuurslid. Ze zijn alledrie heel intensief betrokken geweest bij de recente vernieuwingen van de Venrayse schouwburg. Charles de Vilder zal Michel van Weers tijde lijk opvolgen. Na een inwerkpe- riode van enige maanden zal Jan Hurenkamp, oud-rector van het Raayland College, het voorzitter schap van hem overnemen. 'De tijd en energie die zijn nieuwe functie als medisch directeur van de Pompekliniek in Nijmegen van hem vraagt', legt directeur Peter de Neef uit, 'waren mede reden voor Michel van Weers om zijn voorzitterschap nu over te dragen. Ton Ederveen en Bart Derksen vinden het een goed moment om een punt achter hun bestuurswerk te zetten. De nieuw bouw is helemaal afgerond, inclu sief de verbouwing van de toneelto ren. Dat is een tour de force geweest waar het bestuur met recht trots op mag zijn. Nu zijn we met Schouwburg Venray weer een nieu we fase ingaan, dragen zij het vaan del graag over aan 'anderen'. Terugblik Het afscheid van Van Weers, Derksen en Ederveen is voor direc teur Peter de Neef een mooie gelegenheid om stil te staan bij wat :r de laatste vijf jaar allemaal lereikt is. In dat tijdsbestek is het lantal professionele voorstellingen oegenomen van 75 naar 115 en is iet aantal bezoekers gestegen van ongeveer 28.000 naar zo'n 53.000 per seizoen. Verder is de theaterzaal uitgebreid van 550 naar 700 stoelen, ie foyer opgeknapt, het. theatercafé jebouwd en de toneeltoren gereno veerd. Ook zijn de sponsorarrange- nenten Theater Zaken en Theatervrienden van Schouwburg Venray van de grond gekomen en flink gegroeid en is het aantal mede- verkers en vrijwilligers gestegen an 40 naar 80. Inmiddels is er een lieuwe organisatiestructuur ent- taan waarbij Schouwburg Venray lestaat uit Stichting CC De ieejekurf en BV De Artiest, beiden financieel strikt van elkaar geschei- len, en is de bestuursstructuur van le stichting aan de nieuw situatie langepast en gemoderniseerd. 'Voor le inzet en de bereikte resultaten is en woord en van dank aan de testuursleden zeker op zijn plaats', ildus De Neef. Cultureel podium Maar, De Neef wil ook nog wel ven vooruit kijken. 'Onze missie oor de komende periode', zegt De leef, 'is om Schouwburg Venray Scheidend voorzitter van Weers nadrukkelijk als cultureel podium voor het hele Peel- en Maasgebied te profileren. Met ons brede aanbod aan kwalitatief hoogstaande voor stellingen en onze high-tech tonee luitrusting onderscheiden wij ons duidelijk van voorzieningen in de ons omringende gemeenten. We zijn op dit moment een van de best draaiende en technisch meest geavanceerde gemeenten. Dat maakt ons voor organisaties een aantrekke lijke partner. Dat betekent ook dat we op bestuurlijk gebied nog meer uitdagingen aan zullen gaan. We zullen, onder ander in het kader van onze meerjarenovereenkomsten, met de gemeente Venray als grootste subsidiegever, op basis van goedge- formu leerde prioriteiten nog nadrukkelijker een marktgericht meerjarenbeleid formuleren, onze kwaliteitsnormen nog verder aan scherpen en ons sponsorwerving in groter regionaal perspectief zen. We zullen meer nog dan vroeger kiezen voor een zakelijke aanpak. Zonder overigens te tornen aan onze eerste opdracht een cultureel theaterpakket voor een breed publiek te bieden. Wel met het doel ons aanbod nog meer te verbreden en onze toegan kelijkheid nog te vergroten. Het ligt in de lijn van de verwachtingen dat we, als het om de podiumkunsten gaat, het voortouw zullen nemen in de culturele profilering van de regio Venray'. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur INTERIEURSTYLISTEN CD LO C\J O CM O co CO LO lO co LO <st" zo co CE LU QC I- Z LU CE In de Studio kunnen wij op een persoonlijke maar bovenal creatieve verrassende manier vormgeven aan uw interieur. Het persoonlijke is samen met u, in alle rust. Wij hebben daarom gekozen voor advisering op afspraak. Wij maken voor u een kleurenplan, gecombi neerd met alles op het gebied van tapijt- en raamdecoratie, zoals bijzondere zonwering en een aparte collectie gordijnen. Dit samen in een perfecte kleurencompositie. Op vrijdag en zaterdag zijn wij open, loop eens binnen en proef onze sfeer en bent u geïnteresseerd, maken wij een afspraak Afscheid Pastor Piet Cöp Vrijdag 14 januari tussen 18.00- 19.00 uur kunt u luisteren naar een herhaling van een gesprek die Omroep Venray had met Pastor Piet Cöp die afscheid nam als pastor van het St. Elisabeth Ziekenhuis. 'n wandeling dur 't Rooise land Donderdag 13 januari hoort u of we ook daadwerkelijk de sapstroom van de bomen hoorden, ik kan u ver tellen dat het moeilijk was. Daarna gaan we terug naar het st. Annaterrein dat in 1999 volop in de belanstelling stond. Niet alleen wer den er rondleidingen georganiseerd maar ook werd hier de Open Monumentendag gehouden.Om ongeveer 19.35 uur kunt u luisteren naar het Venrods Ketierke waarin, zoals in de nieuwse Hazegaerf staat, Koeëbus Oeëme weer een verhaal vertelt. Donderdag 19.00 - 20.00 uur, her haling maandag 18.00 - 19.00 uur. "Waar zijn de Troubadours gebleven" Erik Pullens uit Eindhoven zal 13 januari te gast zijn, van 20.00 tot 22.00 uur. Hij heeft in diverse bezet tingen op internationale podia gestaan. Nu echter zoekt hij met veel succes nadrukkelijk de combi natie als solist met zang en gitaar. Erik zal gedurende zijn bezoek het nodige live ten gehore brengen. Zijn repertoire bevat naast licht klassieke muziek ook liederen van Jacques Brei, Jules de Corte, Wim Sonneveld, maar ook traditionals en evergreens Programmering Maandag t/m Vrijdag Maandag 15.00 - 17.00 uurNon stop muziek 17.00 - 18.00 uurLokaal Centraal 18.00 - 19.00 uur Wandeling dur t' rooise land (herh.) 19.00 - 20.00 uurVenrodse Hutpot 20.00 - 21.00 uurPeelgrass Dinsdag 15.00 - 17.00 uur Non stop muziek 17.00 - 18.00 uur Lokaal Centraal 18.00 - 19.00 uur Praatcafe Rond de tafel (herh.) 19.00 - 20.00 uur Hitjungle 20.00 - 21.00 uurTimeswitch Woensdag 15.00 - 17.00 uur Non stop muziek 17.00 - 18.00 uur Lokaal Centraal 18.00 - 19.00 uur Horizon 19.00 - 21.00 uur: Verzoekplatenprogramma Donderdag 15.00 - 17.00 uur Non stop muziek 17.00 - 18.00 uurLokaal Centraal 18.00 - 19.00 uurPeelgrass 19.00 - 20.00 uur Een wandeling dur 't rooise land 20.00 - 21.00 uur Gér Gedoan 21.00 - 22.00 uur Waar zijn de Troubadours gebleven? Vrijdag 15.00 - 17.00 uur Non stop muziek 17.00 - 18.00 uur Lokaal Centraal 18.00 - 19.00 uur Non stop muziek Jazz uur Vrouwen op weg naar 2000 19.00 - 20.00 uur Rock 'n roll all flavours 20.00 - 23.00 uur Heartbeat FM DONDERDAG 13 JANUARI 2000 - NR. 2 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Meer dan vijftig deelnemers en op eentje na honderd inzendingen leverde de jaarlijkse proza- en poëziewedstrijd van Literair Café Venray-regio op. Dat organiseer de ditmaal twee wedstrijden. Zondag 23 januari, vindt de prijs uitreiking plaats en treedt tegelijk het cabaretduo Miel en Ik op. Voor de zevende wedstrijd om de 'Raadselige Roos' 1999 stuurden 46 amateurschrijvers uit Zuid- Nederland 35 gedichten en 22 ver halen in. Vanwege de eeuwwisseling werd ook een landelijke themawed strijd de 'Raadselige Eeuw' gehou den. Deze wedstrijd met als inzet de ING-Eeuwprijs leverde 29 gedich ten en 13 verhalen op van 36 deelne mers. Zondag 23 januari worden de winnaars van de beide wedstrijden bekend gemaakt in partycentrum De Witte Hoeve in Venray. De Venrayse literaire prijzen worden uitgereikt door Venrays burgemeester J. Waals. De prijswinnaars lezen hun bekroond gedicht of verhaal voor. Tevens vindt de presentatie plaats van een boekje, dat bekroonde en ook andere lezenswaardige inzen dingen voor de twee wedstrijden bevat. De bijeenkomst is voor ieder een toegankelijk en begint om 11.30 uur. De entree bedraagt vijf gulden, het boekje kost eveneens vijf gul den. Het werk van schrijvers uit vooral Limburg en Brabant is weer beoordeeld door twee afzonderlijke jury's voor proza en poëzie. Ook boog een publieksjury zich over de gedichten voor de toekenning van de BIJ-prijs, de publieksprijs voor poëzie. Deze jury bestond weer uit deelnemers aan de maandelijkse Dichtregelwedstrijd in het weekblad Peel en Maas. Tijdens de bijeen komst worden ook de prijzen uitge reikt aan de winnaars van deze wed strijd van Literair Café Venray-regio. Voor ontspannende intermezzo's zorgt tijdens deze lite raire happening het cabaretduo Miel Ik, bekend om hun weemoedige liedjes maar anderzijds hun grappen en grollen. Na afloop verzorgt par tycentrum De Witte Hoeve een Literair Buffet. Voor deelname is opgave vooraf bij de Witte Hoeve nodig. Dat kan door 30 gulden per persoon over te maken op bankrek.nr. 6075 76472 (of gironr. 103 1471 ABN) ten name van De Witte Hoeve met vermelding van Literair Buffet. Na 17 januari is tevens een telefoontje nodig: (0478)581626. DE 3 BIJZONDERE prijswinnaars van de Oudejaarsloterij van harte gefeliciteerd Nieuwe trekking 25 januari a.s. Sigarenhuis Jansen Grote Markt 22 Venray De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activi teiten. In Peel en Maas zal regelma tig een oproep hiervoor geplaatst worden. VROUW/MAN Synthese zoekt voor de Stichting Peuterspeelzalen Venray iemand die, uitgaande van een pedagogisch werkplan, de leidster assisteert op de peuterspeelzalen bij het laten spelen van peuters van 2,5 tot 4 jaar. De werkzaamheden vinden plaats in Venray: Centrum, Veltum, Brukske en Landweert. U moet goed met kleuters om kunnen gaan en conse quent zijn. Er wordt gewerkt in twee dagdelen, namelijk de maandag- en donderdagmiddag. Meer informatie: Vrijwilligers centrale. Merseloseweg 59, 5800 GA Venray, tel. 0478-516995. Vorige week donderdagmorgen is tussen 10.00 uur en 11.30 uur een zwarte Volkswagen Vento gestolen. De auto, eigendom van een 27-jari- ge man uit Oostrum, stond gepar keerd op een tijdelijke parkeerplaats langs de Raadhuisstraat. De waarde van het voertuig is onbekend. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Het Venrayse bedrijf Su-ture Design, een ontwerpbureau in wor ding dat zich wil gaan specialiseren in grafische ontwerpen (o.a. van websites), is samen met de Venlose kledingwinkel Superfly en de Baarlose autohandel Autotrend genomineerd voor Start, de ondememingsplannenwedstrijd voor (door-)startende ondernemers. Su-ture Design verwacht een vlie gende start te maken door samen werking met collega-ondernemers in dezelfde en aanverwante branche. Aan de ondememingsplannenwed strijd kunnen bedrijven deelnemen die tussen 1 januari 1998 en 1 janu ari 2000 zijn gestart in de gemeen ten Arcen-Velden, Beesel, Belfeld, Bergen, Broekhuizen, Grubbenvorst. Helden, Horst, Kessel, Maasbree, Meerlo- Wanssum. Meijel, Sevenum, Tegelen, Venlo en Venray. Op don derdag 20 januari vindt in het Venlose gemeentehuis de vierde verkiezing plaats. De jury let o.a. op creativiteit, innovatie en haalbaarheid van het ondernemingsplan. Waar denkt men aan bij het woord theebrood? Dit theebrood kan men zelf maken om vervolgens bij een kopje Fair Trade Thee oftewel bij een eerlijk kopje thee te nuttigen. Thee en koffie zijn niet meer weg te denken binnen ons huishouden. De een drinkt de hele dag liever thee; de ander is weg van een lekker kopje koffie. Waar je voorkeur ook naar uit gaat, één ding is zeker: bij de wereldwinkel kunt u terecht voor eerlijke thee of koffie. Met de aan koop van bijv. Fair Trade thee kunt u ervan uitgaan dat de klein thee- boeren uit Sri Lanka of uit India er een eerlijke prijs voor hebben gekregen. Dit biedt de boeren zeker heid over afname van hun oogst en dus zekerheid over hun inkomen. Hier volgt het recept van theebrood. U heeft hiervoor nodig: 225 gram tutti frutti; 2,5 dl Fair Trade thee; 4 eetl. Lacondona honing: 1 losge klopt ei; 225 gr. Zelfrijzend bak meel; snufje zout; 30 gr. Boter. Voor de garnering: 1 eetl,. Lacandona honing; 30 gr. Fair Trade rietsuiker; 30 gr. Fair Trade noten. Bereiding: overgiet de tutti frutti met de thee en de honing in een schaal en laat ze een nachtje staan. Verwarm de oven de volgende dag voor op 180 C. Roer het losgeklopte ei door de geweekte vruchten met de thee. Roer er dan het meel, het snufje zout en de gesmolten boter door. Doe het geheel in een ingevet cake- blik. Bak het brood 50 min. in de oven en haal het er dan even uit om de bovenkant met honing te bestrij ken. Strooi er de rietsuiker en de fij ngemaakte noten over en plaats het nog 20 min. in de oven. Voor al deze spullen kunt u terecht bij de wereldwinkel. Kom eens Wereldwinkelen op het adres Henseniusstraat 3a, tel. 588571. Vlag uit, winkel open. Lezing-psychometrie... fotobe werking. Aan de hand van foto's en voorwerpen .worden boodschappen gegeven uit verleden, heden en toe komst. Helderziende waarnemingen van en met boodschappen van over ledenen (foto's of voorwerpen van dieren zijn ook welkom). Deze avond wordt verzorgd door Mieke uit Boxmeer. De avond zal gehou den worden op vrijdag 14 januari in zaal den Hoender aan de Ursulastraat 2 te Venray. De deur is open vanaf 19.15 uur; de avond begint om 20.00 uur. i n s t a I I a t i verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Met een kleine variant op Julius Caesar kan men in Castenray roe pen: 'de teerling is geworpen'. De film over het dagelijks leven van Castenray is dus klaar. Misschien dat het af en toe meer 'ik worstel en kom boven' was, maar de twee en een half jaar durende klus is dan nu toch geklaard. Piet Arts, Truus Tacken, Hay Willemsen en Tinie Claessens vor men de werkgroep die met het pro ject Film 2000 begon. Eerst was daar ook nog de toenmalige voorzit ter van de dorpsraad bij, Stef Lintzen, maar hij moest helaas wegens gezondsheidsredenen afha ken. Jac van Sinten van Sinvid Video uit Venray was de 'technische' begeleider. De dorpsfilm zal op VRIJDAG 21 januari, na twee voor voorstellingen, om acht uur 's avonds officieel gepresenteerd wor den op een scherm van maar liefst drie bij vier meter groot. Plaats van de handeling, uiteraard, gemeen schapshuis 'De Wis'. Daar zullen de aanwezigen zien wat het resultaat is van twee jaar filmen door Piet Arts en Truus Tacken. De opnamen wer den geheel in eigen beheer gemaakt. Arts: "Iedereen heeft meegewerkt, we werden 's avonds opgebeld door mensen dat ergens wat te doen was en dat dat wel wat voor de film zou kunnen zijn." Alhoewel hij met enige weemoed terug denkt aan al die evenementen en mensen die hij op de videoband heeft vastgelegd is Arts toch tevreden: "Ik heb een goed gevoel dat het af is," zegt hij, "je hebt daar echt naar toe geleefd." Uiteindelijk bleken er 50 uur vol- gefilmd. te zijn. Jac van Sinten maakte van te voren met de dorps raad een werkbare constructie en een kostenplaatje. "Anders was het niet gelukt", legt hij uit, "en dan krijg je nog het monteren, waar je wel een paar weken mee bezig bent." Samen met Piet Arts maakte hij een eerste selectie, naar vijf uur, en daarna knipte en plakte hij net zo lang tot de beoogde 60 minuten op de band stond. Nu staan er maar liefst 630 items op de video. Van Sinten: "Het is een prachtig product geworden, Castenray leeft en daar is hard voor gewerkt." De videoband is nu voor f 25 te koop. In de voorverkoop werden er maar liefst 150 van verkocht en dat is heel veel voor een dorp met 800 inwoners. Bij de presentatie op 21 januari wordt de hele bevolking uit genodigd. Om drie uur 's middags is er een voorstelling voor de school jeugd, om half zes een voorstelling en dan om acht uur de officiële voorstelling.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13