PEEL EN MAAS donderdag 30 december 1999 - Pagina 7 Raadhuisstraat/ Hofstraat Ven ray werd in de oorlog zwaar getroffen door bombardementen van de geallieerden. Slechts weinig pan den overleefden de strijd. Deze foto is vanuit de huidige Raadhuisstraat (toen nog Maasheseweg) richting Hofstraat genomen. Het markante pand, waar toendertijd Fonck en thans Leo Hendriks is gevestigd, is nog het enige herkenbare. Links ziet U nog de voorgevel van het huis van Dr. Poels waar thans een assuran tiekantoor in is gevestigd. Rechts de restanten van de kloostermuur van Jerusalem. Achter het pand van Leo Hendriks ziet U de markante gevel van het oude gemeentehuis. Gymnasium Leunseweg Het Gymnasium Immaculatis Conceptiones (foto links) is oor spronkelijk een van de voorgangers van het huidige Raaylandcollege. Het Gymnasium was een jongens school met daaraan verbonden een internaat. In de zestiger jaren ver huisde de school naar de Zuidsingel en werd dat het Boschveldcollege, thans Raayland locatie Zuid. Nadien heeft het pand diverse bestemmingen gehad zoals een dependance van het gemeentehuis en het Interven College. Deze zomer werd het pand, tot ontsteltenis van velen, met de grond gelijk gemaakt om zo ruimte te maken voor woning bouw. De foto dateert uit de dertiger jaren. Rechts achterin het pand waar thans de apotheek is geves tigd. Ouderen weten het nog, maar de jongeren of inwoners van Venray die nog niet zo lang in Venray wonen, kunnen zich deze bomenpracht op de Grote Markt maar nauwelijks voorstellen. De foto is gemaakt aan het begin van de tweede wereldoor log. Albert Heijn links op de hoek met de Marktstraat) was pas geo pend in Venray. Daar tegenover lag hotel 't Hert. Aan de rechterzijde lag o.a. een bakkerij (thans Pijpers), was het woonhuis van de koster en rechts voor op de foto het pand van sigarenzaak van Opbergen (thans Jansen). Tussen de bomen in de schaduw is enigszins waarneem baar de pomp. Deze werd in de tachtiger jaren, in een nieuwe vorm, herplaatst voor het oude WV-kan toor Putten weg Ysselsteyn Het peeldorp Ysselsteyn is nog niet zo oud. Deze foto stamt uit de vijftiger jaren. Het gemeenschaps huis staat er hier nog maar eenzaam bij. Later is aan de achterzijde nog een complete wijk gerealiseerd. Enkele jaren geleden is Ysselsteyn aan die zijde nog verder uitgebreid. De woningbouw in het peeldorp is lange tijd belemeerd geweest door de milieuwetgeving. Nieuwe wonin gen mochten niet binnen de "stank cirkels" van met name de varkens houderijen worden gerealiseerd. Grote Markt Wit Desselke In de vijftiger jaren breidde Venray zich aan de westelijke zijde uit. Wit Desselke werd deze buurt genoemd. De foto is genomen vanuit de Fr. Michelsstraat in 1967 door Gerard Kruijsen. Het wijkje kreeg de naam Wit Desselke vanwege de witte kleur van de huizen. Uiteindelijk moesten deze huizen begin negentiger jaren wijken voor patiowoningen en een aantal wonin gen voor ouderen. Deze sloop ging niet zonder slag of stoot omdat niet elke bewoner vrijwillig bereid was om te gaan verhuizen.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7