Venray door de eeuw veranderd PEEL EN MAAS Grotestraat De Grotestraat rond 1928. Op de achtergrond de Grote Kerk, waarvan de oude toren nog duidelijk herkenbaar is. Op het linker weggedeelte ziet u de rails van de paardentram die tussen 1909 en 1926 vanaf het station in Oostrum naar Venray reed. Door de conccurrentie van de autobus werd de tramlijn opgeheven. In het derde pand links was toen, en nu nog, de drukkerij en boekhandel van van den Munckhof, de uitgever van Peel en Maas, gevestigd PE donderdag 30 december 1999 - Pagiij— V«1 lil lil tSSr 1 iW f fte it 4;'- Henseniusplein Het Henseniusplein (foto links) in 1902. Het feit dat de mensen, voor namelijk kinderen, op deze foto poseren geeft aan dat fotograferen honderd jaar geleden nog iets bij zonders was. Links op de foto het pand waar thans foto Hoede- maekers is gevestigd. Rechts daar van het vermaarde hotel De Gouden Leeuw, dat in de zestiger jaren ges loopt werd. Thans is daar de Albert Heyn gevestigd. Op het plein het oude beeld van Hensenius, waar over onlangs in Peel en Maas nog een oproep stond. Het beeld werd tijdens de oorlog verwoest. De kop werd nog lang bewaard maar is inmiddels ook vermist. De Grote Kerk Het interieur van de Grote Kerk aan het begin van deze eeuw. Dit fraaie interieur ging aan het eind van de oorlog in oktober 1944 verloren. De Duits bezetter die de toren als uitkijkpost gebruikte, blies deze op om zo te voorkomen dat de geallieerden hiervan gebruik konden maken. Daarmee gingen nu name de fraaie beschilderingen van de gewehen en de pilaren verloren. Schilderingen die bij een eerdere restauratie werden blootgelegd toen het oude stut werk vervangen werd. Veel van de heiligenbeelden zijn vlak na de oorlog gerestaureerd. Thans is men bezig met een nieuwe restauratierond van de veelal mit deleeuwse beelden. Schoolstraat De Schoolstraat rond 1921 I Rechts café Kemps, waar thans ht Chinees restaurant Peking is geve5 tigd. Het pand aan de rechterkou wat iets vooruitspringt was hoU Schaeffers, thans ligt daar de apo theek en de ingang naar de Passagt Het hoge gebouw links is de jon gensschool die daar destijds wa gevestigd. In het gebouw link woonden vroeger de gemeentesectt larisssen van Haren en Vorst. He kleine bouwsel op de hoek voor d omheining is een openbaar toilet Het bouwsel was in staal uiige voerd. Later is dat vervangen doo een gemetselde uitvoering. Hofstraat Een blik in de Hofstraat aan het begin van deze eeuw (1905). De loop van de straat vanuit de Grote Markt was toen anders omdat het linker gedeelte van hét oude gemeentehuis pas in de twintiger jaren werd aangebouwd. Achterin blijft het huis van Dr. Poels herken baar. De linkerzijde van de straat is geheel onherkenbaar. Thans is daar het warenhuis van Coenen.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 6