Venraynaren blikken vooruit op een nieuw millennium Vuurwerk!!!! Wees verstandig Politie start werving vrijwilligers Nieuw afsprakensysteem vreemdelingendienst Doe mee met het Literair Café Venraynaar mishandeld GEBUNDELDE DIENSTEN GEVEN KRACHT A&A GROEP www.s-o-s.nl PEEL EN MAAS BEZORGEN? 4iJr Rongen dè specialist voor tegels, sanitair en tegelwerken! EN MAAS donderdag 30 december 1999 - Pagina 13 :k van dit jaar tegen de deadline te schrijven. Want in het voor- wordt het boek, dat Van jtander Naar Santander gaat in, uitgegeven. Igens de uitgever bestaat er nu :hoorlijke belangstelling voor. hoor ik van op. Het verhaal erover hoe ik wielrenner werd. is in de vorm van een briefwis- w tussen een persoon die onder is en mijzelf. Natuurlijk komt beladen onderwerp doping er in voor. Want daar wil ik wel een en ander over kwijt. Vooral doping toen aan de wielrenners rd opgelegd. Maar ik schrijf er tover in de onthullende zin. En is ook geen afrekening. Het izeiet een mooi en openhartig ver- nai J worden. ar let nieuwe millennium doet me ie. enlijk niet veel. Ik laat de dingen ar op me afkomen. Toen ik in En Dl stopte als wielrenner wilde ik ei emaal uit de sport en de publici- en i verdwijnen. Maar als columnist schrijver zit ik er nog middenin. langs ben ik met een groepje te iuntainbikers een maand door et getrokken. Voor De Volkskrant 3gh ik daar een reisverhaal over Ve ichreven. Maar aan een tweede ipl< sk wil ik nog niet denken." risi lel iry Greevink, taekwondoka ray jaar naar de (Olympische Spelen" ik in het jaar 2000 niet naar Iney mag betekent een flinke furstclling. Ik heb daarvoor jam- genoeg niet de kans gekregen, ir over vier jaar hoop ik wel naar 'mpische Spelen te gaan. iet nieuwe jaar richt ik me op de World Cup en het EK. ïaast hoop ik in het voorjaar te jen voor mijn HAVO-diploma, eerste helft van het jaar wordt j druk voor mij. Maar op het fndron college in Horst zijn ze el soepel en krijg ik alle mede- erking. Na de vakantie ga ik in Iburg Speco, dat is sport en econo- ei ie, studeren. Dit wordt mijn tweede jaar bij de nioren. Mijn doel is om op het [e a iropees Kampioenschap bij de laarrsle drie te eindigen. Dat moet nilalbaar zijn. Het EK wordt in mei, r 2 iddenin de examentijd, in Patras in iekenland gehouden. De World 'P wordt daarvoor afgewerkt en zijn t toernooi wil ik als voorbereiding i ka 'het EK gebruiken, jam Ik ben nu achttien jaar en merk n w tik technisch en taktisch met de ygel ereldtop meekan. Op het laatste K eindigde ik bij de laatste acht. uwt aar op fysiek gebied kom ik nog Peel kort. Dat komt ook omdat ik met En ijn gewicht laag in de zwaarge- l all ichtklasse zit. In 2000 wil ik voor- )0pi ervaring opdoen en sterker wor- I n" e tal /ind urki Jan Fleurkens, uitbater van te w café De Evenaar "Ons nog meer onderscheiden" Tweeëneenhalf jaar geleden ben egonnen met café De Evenaar, onze activiteiten wil ik het café Ierse heiden van het gebruikelij- Zoals door de themafeesten, het jaar 2000 wil ik op de inge- jen weg voortgaan. We gaan ir met ons uit te zonderen. Er zul- nog meer activiteiten ontplooid len vooral in de richting van de iafeesten. Daarnaast zal het EK [etbai niet onopgemerkt voorbij Dat moet een groot feest wor- vooral als Oranje goed pres- Rond het EK wil ik dan ook speciaals doen. Iteeds meer bedrijven maken for feesten of recepties gebruik jeein onze zaal. Dus ook dat loopt ied. Met de samenwerking tussen de ;t m nrayse horecabedrijven zijn we i laai de goede weg maar die samen werking kan in 2000 nog beter wor den. De verkoop van het Afrikaanse Mongozo bier groeit gestaag. In januari komt daar een twee soort, Mongozo-lager bier, bij. Daarmee gaan we de vakbeurs Horecava bestormen. De export van dit uit Angola afkomstige bier neemt hand over hand toe. Er komen steeds meer landen bij. Dus ik zie het jaar 2000 heel zonnig tegemoet." Victorine Derks, gemeete- raadslid van fractie Van de Vorle "Het Sint Annaterrein behoeden voor woningbouw" "Natuurlijk is de vraag naar nieu we woningen groot. Maar waarom moet er juist woningbouw komen op een van de mooiste plekjes die Venray rijk is. Het Sint Annaterrein met zijn prachtige groen moet behouden blijven. Ik denk dat alle Venrayse burgers daar ook zo over denken. Als oppositiepartij blijven we ook in het jaar 2000 het college nauwge zet volgen. Ik zit nu bijna zes jaar in de raad. Ik merk dat ik nu veel beter op de hoogte ben dan in mijn eerste raadsperiode. Ik maak ook deel uit van de commissies Sociale Zaken en Welzijn. Alhoewel veel wetgeving op sociaal gebied landelijk geregeld wordt, willen we proberen om de regels voor Venray zo gunstig moge lijk uit te leggen. Ik merk dat wij als plaatselijke partij, die niet gebonden is aan een landspolitieke partij, veel respons vanuit de bevolking krijgen. We zit ten nu, net als in de vorige periode, weer met vier mensen in de raad. Daaruit blijkt dat we een stabiele achterban hebben. Of Joost van de Vorle bij de volgende verkiezingen opnieuw de lijsttrekker is, dat is nog de vraag. Hij heeft al vaker aange geven te willen stoppen. Maar bij Joost weetje dat nooit zeker." Ed Cadirci, gemeenteraadslid van het CDA "De burgers moeten hun stem laten horen" "Ik wil een oproep doen aan alle mensen van Venray. Laat je stem eens horen. De mensen zouden veel actiever moeten meedenken, mee praten en ook meebeslissen. Helaas beginnen de meesten pas achteraf te praten als het te Iaat is. Het is jammer dat de afstand in de politiek, tussen bestuur en kiezers, zo groot is. Maar ook wij als raads leden kunnen die afstand overbrug gen. Door vooral goed naar de kie zers te luisteren en de mensen te stimuleren om mee te denken. Er staan in Venray in het jaar 2000 weer veel belangrijke zaken te gebeuren. Zoals de bestemming van het Sint Annaterrein en het onder houd aan de wegen. Allemaal din gen die 'belangrijk zijn voor de inwoners van Venray en waarover iedereen zeggenschap kan hebben. Ik kom regelmatig in steden elders in het land. De multi culturele samenleving vereist acceptatie en respect voor elkaar. Wat dat betreft ben ik trots op Venray. De minderheden wor den hier heel opgevangen en geaccepteerd. Venray is nei één grote fami lie. Pastoor Jenniskens, pastoor van Ysselsteyn "Meer begrip voor eikaar in de nieuwe eeuw" "Laten we hopen dat in de nieuwe eeuw de mensen meer begrip voor elkaar krijgen. Dat er meer en betere samenwerking komt en dat de men sen meer naar elkaar toegroeien. Wat dat betreft wil ik graag over de dorpsgrenzen van Ysselsteyn heen kijken. De vele brandhaarden in de wereld zijn meestal het gevolg van afgunst. Er kan alleen maar vrede komen als de mensen reke ning met elkaar houden. Dichter bij huis zal de 'clustering' van de kerkdorpen in het jaar 2000 van start gaan. Iedere pastoor zal dan drie parochies onder zijn hoede krijgen. Voor mij betekent dat dat ik de dorpen Merselo en Vredepeel erbij krijg. Maar ik kan niet op drie plaatsen tegelijk zijn. Daarom is de inzet van vrijwilligers onmisbaar. Veel vrijwilligers zullen nodig zijn om de parochies draaiende te hou den. De samenwerking tussen de kerkdorpen zal ook verbeterd moe ten worden. De clustering is het gevolg van een tekort aan priesters. Helaas zijn er te weinig mensen die zich tot het ambt geroepen voelen." Wim Bens, directeur Rabobank Zevenrode "Fuseren om krachten te bundelen" "Het jaar 2000 zal vooral in het teken staan van de fusie van Rabobank Zevenrode met Venray- Oostrum. Dit wordt de derde fusie in een vrij korte tijd. In 1993 zijn de banken uit de zeven dorpen Leunen, Veulen, Ysselsteyn, Merselo, Vredepeel, Castenray en Oirlo gefu seerd tot Rabobank Zevenrode. Vier jaar later zijn daar Meerlo, Wanssum, Geijsteren en Blitterswijck aan toegevoegd. Met de volgende fusie zijn we nu volop bezig. In het nieuwe jaar zul len we de leden en het personeel informeren over de voorgenomen samenvoeging, die mijns inziens de laatste zal zijn. Als de fusie met Venray-Oostrum er komt dat ont staat er één krachtige bank met zo'n 160 medewerkers. Het voordeel is dat kennis en expertise gebundeld worden zodat de dienstverlening op een hoog niveau blijft. In het werkgebied van Rabobank Zevenrode zal het nieuwe agrarische bedrijventerrein in Ysselsteyn in exploitatie gaan. Daarnaast ver wacht ik dat er in 2000 meer duide lijkheid en heldere regels van het ministerie van landbouw komen, zodat de bedrijven een keuze kun nen maken. Nu is dat voor de agra riërs vaak een probleem omdat de regels niet duidelijk zijn. Rabobank Zevenrode begint in het jaar 2000 ook met iets nieuws. We gaan een innovatieprijs uitreiken aan het bedrijf of onderneming die het beste nieuwe idee heeft. Op de jaarvergadering zal de winnaar uit drie genomineerde bedrijven bekend worden gemaakt. Zie het als een sti mulans om de innovatie en bedrij vigheid van onze klanten kracht bij te zetten." Nu het jaar ten einde loopt, maken we de balans op van weer een jaar genieten van poëzie. Het fragment van de novembermaand kwam uit het gedicht "De zachte krachten zuilen zeker winnen" van Henriëtte Roland Holst-van dér Schalk Het gedicht is een ode aan de kracht van de liefde. De zachte krachten van de liefde zuilen uiteindelijk ovenvinnen; de kluistere die de liefde gevan gen houden zullen verbroken worden en de grote zaligheden zullen kunnen Beginnen. Liefde is de zin van al het leven. Door volmaakte liefde wordt alles van hogere waarde. H. Roland Holst: De zachte krachten- De zachte krachten zullen zeker winnen in 't eind - dit hoor ik als een innig fluistren in mij: zoo 't zweeg zou alle licht verduistren alle warmte zou verstarren van binnen. De machten die de liefde nog omkluistren zal zij, allengs voortschrijdend, overwinnen. Dan kan de grote zaligheid beginnen die w'als onze hanen aandachtig luistren. In alle teederheden raischen hooren als in kleine schelpen de groote zee. Liefde is de zin van 't leven der planeten en mensche' en diere'. Er is niets wat kan storen 't stijgen tot haar. Dit is het zeekre weten naar volmaakte Liefde stijgt alles mee. Ook deze laatste opgave van het millennium kende meer goéde oplossin gen. Na een jaar plezier in het poëzie-herkennen kan de balans worden opgemaakt. De hoofdprijs is voor mevrouw L. Colsen; de incidentele prijs voor mevrouw J. van Roov. die op zondag 23 januari a.s., tijdens de Raadselige Roos-uitreiking, gehuldigd zullen worden (11.30 uur in de Witte Hoeve te Venray). Mevrouw Colsen leverde een prima prestatie, zij vond 9 x de goede oplossing. De eindstand is als volgt: mevrouw L. Colsen met 90 punten, de heer A. Leijssen en mevrouw H. van Beek met S0 punten, mevrouw R. van Daal en de heer J. Craghs met 70 punten, de heer A. Kroft met 60 punten. Mevrouw W. Vink met 40 punten. Mevrouw L. Getirts en mevrouw J. van Rooy 10 punten. Ook volgend jaar gaat de wedstrijd door Elke laatste donderdag van de maand zal er een citaat van een of meer dichtregels verschijnen op het spe ciale plekje in Peel en Maas. Aan elke poëzieliefhebber of poëziekenner wordt dan de vraag gesteld van welke dichter en uit welk gedicht de aange haalde dichtregels afkomstig zijn. Elke maand zijn er zo 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de juiste titel van het gedicht. Elke maand wordt ook het klassement gepubliceerd. De uiteindelijke win naar daarvan wordt tijdens de feestelijke zitting rond de uitreiking van de Raadselige Roos gehuldigd. Uit reacties, die het Literair Café regelmatig krijgt, blijkt dat velen in Venray-regio de poëzie in deze rubriek lezen en waarderen, ook zonder dat zij aan de wedstrijd meedoen. Zij genieten van de prachtige gedichten die er in de Nederlandstalige literatuur zijn, zonder dat zij een heel jaar lang willen wedijveren om 'de ie plaats, Maar ook wanneer zij wel eens een oplossing weten kunnen zij meedoen en de prijs die beschikbaar gesteld wordt voor incidentele deelnemers verdienen. Reserveer zondag 23 januari 2000 voor de Raadselige Roos om 11.30 uur in de Witte Hoeve te Venray. Donderdag 23 maart Theatervoorstelling naar de roman "Het Bureau" van .1. Voskuil hi de Schouwburg te Venray v regio HL vz:e iX;- goed nieuwjaar toe en mocht u donateur willen worden van het Literair Café - minimale bijdrage van f30.- per jaar - dan krijgt u het programma toegezonden. Als donateur steunt u hiermede de activiteiten van hei Venrayse Literair Café en krijgt u bovendien reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen hij het secretariaat: Rochusstraat 1, 580! RR VENRAY, Telefoon: 0478-582948. Hoe werkt vuurwerk? Je hebt enorm veel soorten vuurwerk, maar allemaal hebben ze een ding gemeen: er zit kruit in dat ontploft. Een ontploffing krijg je als je bus kruit in een afgesloten buisje stopt en aansteekt. Er komt dan plotseling veel gas vrij, dat niet meer in het kleine buisje past. Zit onderin het buisje een gat. dan spuit het gas eruit en stijgt het geheel op, net als bij een raket of straalvliegtuig. Zitten er in de bodem een paar klei nere gaatjes, dan geeft dat een flui tend geluid. Als je het buisje pot dicht maakt, dan wordt de druk zo groot dat de boel met een knal uit elkaar spat. Een explosie dus. Je hebt vuurwerk dat beweegt en vuur werk dat stil blijft staan. Vuurpijlen zijn voorbeelden van bewegend vuurwerk. Het meeste vuurwerk beweegt niet, dit vuurwerk moetje neerzetten, weggooien en soms (b.v. sterretjes) vasthouden. Om het kruit aan te steen gebruik je de lont. Dit geeft je nog even de tijd om te maken dat je wegkomt, voordat de zaak de lucht ingaat. Dit lontje gaat razendsnel, soms 30 cm in 1 seconde. Je snapt dan ook wel waarom het bloed link is om vuur werk af te steken waarvan het lontje is afgebroken of halverwege is uit gegaan. Voor je het weet knalt het in je handen uit elkaar! Wat kan er misgaan met vuurwerk? Vuurwerk hoort tot de explosie ven. net als munitie en dynamiet. Gevaarlijk spul dus. Een paar din gen die mis kunnen gaan: Bewegend vuurwerk: een vuurpijl kan grillig rond gaan vliegen, je weet niet waar hij terecht zal komen. Dus nooit afsteken als er mensen of dieren vlakbij staan en netjes lanceren van uit een fles. Knal vuurwerk: zo'n knal kan erg hard zijn. Zeker als dit vlakbij je oor plaatsvindt, dit kan je je trommelvliezen kosten. Gooi dus nooit een rotje naar iemand toe, pro- Flexibele IT specialisten systeembeheer Windows - NT - Novell bel 0800 - 767 0 767 beer ook geen 'superknal' te maken door rotjes aan elkaar te binden. Vonken: vonken doven snel maar zijn wel gloeiend heet, 1000 graden Celcius is heel normaal. Je kunt raden wat er gebeurt als je zo'n vonk in je oog of op je kleren krijgt. Dit geldt ook voor sterretjes: koud vuur bestaat niet! Artikel uit de krant Jongen uit Berlikum raakt twee vingers kwijt Leeuwarden: De dertienjarige M. moet twee vingers missen. Op oude jaarsavond stak hij met een paar vriendjes vuurwerk af. Hij had de vuurpijlen nog in zijn hand toen ze ontploften. De jongen werd direct naar het ziekenhuis gebracht, maar de artsen konden zijn gewonde vin gers niet meer redden. De afdeling EHBO van het ziekenhuis draaide die nacht overigens op volle toeren vanwege de vele verwondingen door vuurwerk. Het HALT-bureau Steunpunt Venray wenst je een gezellige, fees telijke. knallende en vooral ook een veilige jaarwisseling Een 37-jarige man uit Venray is dinsdag mishandeld door vermoede lijk een 34-jarige plaatsgenoot. Daags te voren kreeg het tweetal ruzie in een ontmoetingscentrum waarbij het slachtoffer met een mes op zijn hoofd is geslagen. Dinsdag werd dat nog eens overgedaan waar bij de twee elkaar in de haren vlo gen en door omstanders uit elkaar zijn gehaald. Volgens de aangever is hij toen buiten door de verdachte met een onbekend voorwerp gesla gen. De 34-jarige verdachte heeft zich bij de politie gemeld en zijn versie van het gebeuren gegeven. Wat er allemaal precies is voorge vallen is onduidelijk. Daarom vraagt de politie getuigen zich te melden. ACCOUNTANCY ADVIEZEN FISCAAL/JURIDISCHE ADVIEZEN BEDRIJFSKUNDIGE ADVIEZEN AUTOMATISERINGS ADVIEZEN LOONSERVICE en PZ-CONSULTANCY ACCOUNTANTS EN ADVISEURS REGIOKANTOOR: Leunseweg 51 5802 CG Venray iel.: (0478) 582 556 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN, HORST. MAASTRICHT, PANNINGEN. ROERMOND. SITTARD, VALKENBURG. VENLO en WEERT De korpsen van de regiopolitie Limburg-Noord en Limburg Zuid zijn gestart met de werving van nieuwe vrijwilligers van politie. Stapsgewijs willen de beide Limburgse politiekorpsen het aantal vrijwilligers van politie uitbreiden. De regiopolitie Limburg-Noord beschikt over bijna 1.100 beroepsmede-werkers. De regiopo litie Limburg Zuid heeft ruim 1.800 beroepspersoneelsleden. Beide korpsen willen het aantal vrijwilli gers uitbreiden tot het aantal dat overeenkomt met 15% van de sterk te van het beroepspersoneel. Naast de beroepsagenten hebben de politie Limburg-Noord (gebied dat zich uitstrekt van de gemeente Echt tot en met de gemeente Mook en Middelaar) en de politie Limburg Zuid (omvat het zuiden van de pro vincie Limburg) een korps vrijwilli ge politie. De politie Limburg- Noord be-schikt over ongeveer 115 vrijwilligers. De vrijwillige politie wordt gevormd door mensen die in hun vrije tijd bij de politie werken. Dat doen ze op een avond of in het weekend. Gemiddeld werken ze jaarlijks tussen de 200 en 250 uur. In hun dagelijks leven hebben de meesten een totaal ander beroep. De vrijwillige politie is een aanvulling op de beroepsagenten. De vreemdelingendienst van de politie Limburg-Noord is vanaf 1 januari voor afspraken bereik baar via een centraal telefoon nummer. Om de afspraken met de vreemdelingendienst beter in de tijd te kunnen plannen en op alle vier de locaties (Roermond, Venlo, Venray en Weert) een gelijke wachttijd te kunnen hanteren, wordt met ingang van 1 januari een nieuw afsprakensysteem inge voerd. Voor alle vier de locaties wordt voortaan via een telefoon nummer de afspraak gemaakt. On-Line ComputerShop met meer dan 20.000 artikelen Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Het voordeel hiervan is dat de planning van het personeel beter op de afspraken kan worden afge stemd, terwijl ook inhoudelijk de afspraken beter voorbereid kun nen worden. Daarnaast worden eenvoudige aanvragen vanaf 1 januari schriftelijk afgehandeld. Dit betekent dat vreemdelingen in deze gevallen nog maar een keer naar het politiebureau hoeven te komen in plaats van meedere keren zoals dat in het verleden wel eens voorkwam. In het afgelopen jaar is de wacht tijd bij de vreemdelingendienst meermalen onderwerp van gesprek geweest. In de vier districten van de politieregio Limburg-Noord is mede als gevolg van vacatures, ziekte e.d., maar ook door aanbod aan vreemde lingen een zeer wisselend beeld van wachttijden ontstaan. Werd in een district de wachttijd extreem lang, dan sprong men bij vanuit een ander district en op dat moment liep de wachttijd daar op. Kortom geen ade quate oplossing. Op korte termijn is er op dit punt nog geen uitzicht op een acceptabele wachttijd. Wel wordt ernaar gestreefd om daar waar mogelijk winst te boeken, onder andere door een centraal telefoon nummer in te stellen. Dit centrale telefoonnummer is: 077 3555620. Vreemdelingen die een afspraak wensen te maken kunnen daarvoor vanaf 1 januari telefonisch terecht op maandag tot en met donderdag van 09.00 en 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. In juli 2000 zal er een eerste evaluatie plaatsvinden aan gaande deze nieuwe afspraakrege ling. Zonodig zal er tussentijds wor den bijgestuurd. Directe hulp bij PC-problemen dagelijks van 9.00 tot 22.00 uur bel 0900 - 767 0 767 T I] G HLS SANITAIR TKGHLWLRKKN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze nieuwe showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray (0478) 55 04 10 7TT3 illi

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13