Venraynaren blikken vooruit op een nieuw millennium Venray op weg naar 2010 Met de millenniumwisseling in het vooruitzicht laat Peel en Maas in haar laatste editie van deze eeuw een aantal bekende en minder bekende Venraynaren aan het woord. Zij geven hun visie op de nieuwe eeuw. PEEL EN MAAS donderdag 30 december 1999 - Pag Piet Kienhuis, voorzitter van museum 't Freulekeshuus Coen Goumans, dierenpension/opvang Op de Smakterheide "Het asiel gaat op internet" "Het wordt als maar drukker wordt. De mensen gaan steeds vaker op vakantie en brengen hun huisdier dan meerdere keren per jaar naar het pension. Het aanbod varieert van een paard tot een kanarie en alles wat daar tussenin zit. Ook het asiel loopt als een trein. Dat komt omdat Venray enorm gegroeid is. Daarnaast heeft bijna elk gezin wel een dier in huis. Want de ouders vinden dat dat bij de opvoeding van hun kinderen hoort. Maar dan komen ze er vaak achter dat ze niet weten hoe ze een hond of kat moeten houden. Of ze kunnen het gewoon niet. En die dieren komen dan vaak bij ons terecht. Gelukkig kunnen we veel huisdie ren weer snel herplaatsen. Maar al die advertenties met foto's in de kranten en huis-aan-huis bladen kosten enorm veel tijd. De foto's maken, het fotorolletje wegbrengen en ophalen, een verhaaltje erbij schrijven, de advertenties wegbren gen en ga zo maar door. Daarom stoppen we daar volgend jaar mee. We hebben nu een nieuwe computer en gaan in het jaar 2000 de adver tenties op internet zetten. Als enige in Nederland hebben we sinds kort een rusthuis voor oudere honden. Dat zijn meestal honden van bejaarden of demente mensen die hun beestje niet meer zelf kun nen verzorgen. Het is een succes want we hebben nu al dertig oudere honden, die uit het hele land komen, in de leeftijd van 10 tot 15 jaar." Theo van Waaijenburg, voorzitter Vereniging van Zelfstandige Ondernemers "Een snelle bestemming voor het oude raadhuis en WV-gebouw" "De Venrayse ondernemers zijn erg optimistisch over het jaar 2000. Ik verwacht ook dat het voor de Venrayse bedrijven een heel goed jaar wordt omdat het bestedingspa troon blijft groeien. De middenstand heeft het het afgelopen jaar niet slecht gedaan en er is momenteel een groot aanbod van industriële bedrijven. Alleen zit daar ook het knelpunt. Want het duurt veel te lang voordat een nieuw bedrijf zich in Venray kan vestigen. Daarover zijn we met de gemeente in de slag. Want we vin den dat die periode van aanvraag tot vestiging veel korter moet worden. Het hele traject voordat een bedrijf daadwerkelijk zijn deuren kan ope nen. moet veel beter en efficiënter afgehandeld en begeleid worden. We zijn erg tevreden over de komst van het terrein Hulst II. Daarheen kunnen grotere winkelbe drijven uit het centrum verhuizen zoals Praxis en Leenbakker. Waardoor er ruimte vrijkomt voor kleinere winkels uit bijzondere branches. Minder tevreden zijn we over de lege winkelpanden in het centrum. Vooral het oude gemeentehuis en het voormalige VVV-gebouw staan al veel te lang leeg. Ik hoop dat vooral deze twee mooie panden in het jaar 2000 snel een bestemming zullen krijgen." Tiny Grebenjak, voorzitter Platform Lage Inkomens "Eruit halen wat erin zit" "Onze drempel is heel laag en daarom is het hartstikke druk. Steeds meer mensen weten hun weg naar het Platform Lage Inkomens te vinden. We zijn nu twee jaar bezig en we ziin tevreden met wat we al Voorspellen is erg moeilijk, voor al als het de toekomst betreft. Maar als de redactie van Peel Maas aan de burgemeester van Venray vraagt om, voor hun laatste editie in 1999, iets over de toekómst van Venray op papier te zetten, dan is dat een uit nodiging die je niet naast je neer kunt leggen. Ik zal "Venray op weg naar 2010" in vier niet geheel wille keurig gekozen ontwikkelingen beschrijven, waarbij Venray "bestuurlijk en politiek Venray" is. Ik spreek niet over de toekomst van St. Anna en doe ook geen voorspel ling over het aantal rotondes die in de volgende eeuw worden gereali seerd. 1: De betrokkenheid van de burgers bij het bestuur zal toene men. Na een periode van desinteresse van de burger voor het lokale bestuur, zal het gemeentebestuur zich kunnen verheugen in een her nieuwde belangstelling. Maar wel anders dan voorheen. De politieke betrokkenheid van de burger zal minder via politieke partijen, raad en college lopen maar meer thema gericht zijn We hebben dat de afge lopen jaren al kunnen waarnemen. Het armoededebat en het architec tuurdebat waren belangrijke politie ke momenten, waarbij de politieke partijen, de raad en het college aan de zijlijn stonden. Politiek gezag zal rond 2010 worden verkregen door op tijd met de juiste thema's bezig te zijn die de burger belangrijk vindt. De politiek zal dus meer gaan meten om te weten wat de burger belang rijk vindt De lokale NIPO enquête zal in 2010 meer dan gewoon zijn. 2: Nieuwe vormen van commu nicatie geven de samenleving een nieuwe vitaliteit. De uitdaging van het Internet ligt niet alleen in de eindeloze globale toepassing, maar juist in de eigen wereld van dorp, buurt en stad. Het traditionele verenigingsleven wordt nu nog bedolven onder de last van administratieve rompslomp, waar steeds minder mensen voor te por ren zijn en iedere bespreking kostje een avond, die ook anders besteed kan worden. Maar het leggen van contacten en het maken van afspra ken en het houden van vergaderin gen wordt een peulenschil als ieder een over enige jaren een e-mail heeft met multimedia toepassing. Zodra de meerderheid van de bevol king daarover beschikt krijgen buurt- en verenigingsleven een nieu we impuls. Welzijnsvoorzieningen worden door de aanleg van virtuele netwerken voor alle mensen toegan kelijk, ook voor die groepen die in de marge dreigen te blijven. Oudere mensen en mensen met een handi cap zullen door deze netwerken uit hun isolement gehaald worden en middels e-commerce weer zelf bootschappen kunnen doen, dien sten inkopen en actief deelnemen aan het maatschappelijke leven. Informatie- en communicatietech nologie (ICT) is er voor iedereen en maakt de samenleving weer vitaal. ICT opleidingen als volwassenene ducatie zullen begin volgende eeuw steeds hoger op de politieke agenda komen 3: Globalisering zal niet aan Venray voorbij gaan. Nog slechts één keer zal de gemeente haar begroting in guldens opstellen, daarna is de de munt eenheid waarin we rekenen. Het is van meer dan psychologische bete kenis dat Kevelaer (D), Hamont (B), Luino (I) en Venray (NL) hun begrotingen in één munteenheid opstellen. Grondprijzen, kosten van levensonderhoud, belastingen en subsidies worden vergelijkbaar en burgers en bedrijven krijgen meer keuzemogelijkheden om zich te ves tigen. De concurrentie tussen gemeenten binnen de EU zal toene men. Venray zal daarom veel meer gaan investeren in kwaliteit. De beschikbaarheid van goede oplei dingen is zeker zo belangrijk als de beschikbaarheid van goede wegen; de leefkwaliteit van een gebied voor werknemers is de belangrijkste ves tigingsfactor voor bedrijven. Rust, ruimte, veiligheid en stedelijke voorzieningen zijn daarbij van groot belang. Daarnaast zal de toenemen de welvaart en de toenemende verg rijzing moeten leiden tot een perma nente instroom nieuwkomers. Nieuw talent, al dan niet als asiel zoeker, zal zich hier moeten vesti gen en de gemeente zal dat talent aan zich moeten binden om een ade quaat niveau van voorzieningen, werkgelegenheid en welzijn in stand te kunnen houden. 4: Het lokale bestuur zal dras tisch veranderen. Europa zal niet bestaan uit landen, provincies, gewesten en gemeenten, maar zich meer ontwikkelen tot een Europa van regio's en gemeenten. Het landelijke, provinciale en gewestelijke bestuur zal aan invloed verliezen ten gunste van regio's en gemeenten. Een regio is dan een Euregio, die qua omvang gelijk of groter zal zijn dan Nederland en die zowel het Ruhrgebied, het gebied Arnhem/Nijmegen als het gebied Eindhoven/Venlo omvat. En derge lijke regio zal een democratisch gekozen bestuur hebben. Gemeenten zullen daarin een grote zorg- en beheerstaak krijgen en het gemeentebestuur (burgemeester, wethouders en raad) zal ook demo cratisch gekozen worden. De voor bereidingen daartoe zijn al ter hand genomen. In jiat licht is het niet onjuist te veronderstellen dat ik de laatst benoemde burgemeester van Venray ben. De volgende zal op eni gerlei wijze gekozen worden en zo hoort dal ook in een volwaardige democratie. "De gemeente heeft 'ja' gezegd" Na een jaar vol onduidelijkheid heeft de gemeente een keuze gemaakt. Want de vraag was: wil de gemeente nu wel of geen museum. Daarop hebben we nu een duidelijk 'ja' gekregen. De gemeente heeft onze subsidie verruimd. Dat is ook wel nodig want we hebben grootse plannen voor het jaar 2000. Als eerst gaan we een conserva tor/beheerder aantrekken. Voor het eerst in ons bestaan gaan we een betaalde professional in dienst nemen. Hij moet de registratie van de voorwerpen volgens de eisen uit voeren om de kwalificatie van 'museum' te kunnen behouden. En zorgen voor een viertal wisselten toonstellingen want die zijn bepa lend voor de bezoekersaantallen. Daarnaast komt er een commercieel plan waarmee we verder aan de weg kunnen timmeren. Zo zullen we sponsors gaan zoeken die hun naam koppelen aan een ruimte in het museum. Ook kunnen bedrijven de inrichting van een tentoonstelling verzorgen. We hopen zo de betrok kenheid met het museum te vergro ten. Het zoeken naar een nieuwe loca tie staat ook in 2000 te gebeuren. Of we blijven zitten waar we zitten of we verhuizen naar het Sint Annaterrein of naar het mavo gebouw. Het liefste blijven we zitten waar we zitten. Want hel is een mooie locatie die gunstig ligt dicht bij het centrum en het kunstencen trum. Maar dan moeten we wel uit breiden want we kunnen nu slechts vijftien procent van ons bezit ten toonstellen. De rest ligt opgeslagen in depot." bereikt hebben. Er is al veel voor uitgang geboekt. Maar we willen nog meer bereiken. Zo hebben we ervoor kunnen zor gen dat de minst draagkrachtigen 200 gulden krijgen voor deelname aan sociale activiteiten. Daarnaast is er een mini-armoede debat geweest. We zijn voor de gemeente en andere instellingen een partij die serieus genomen wordt. We hebben een goed contact met de afdeling sociale zaken van de gemeente. Het is voor hen ook wennen geweest dat wij nu meedenken en meepraten. Want we blijven alert. In het jaar 2000 hopen we voor nog meer mensen iets te kunnen betekenen. Van jongeren tot hoogbe jaarden. Of het nu bij het WVG, het ziekenfonds of de afdeling sociale zaken is, we blijven vragen 'waarom is dit niet gebeurd' en 'waarom duurt het zo lang'. We proberen er voor de mensen uit te halen wat erin zit." Deken Coenen, pastoor-deken van Sint Petrus' Banden Kerk "Meer stilstaan bij het leven" "Mijn wens is dat de mensen meer tijd nemen voor bezinning. Ik hoop dat de mensen eens meer stilstaan bij de dingen. Om na te denken over hun leven. Waar gaan we naar toe? En waar komen we vanaf? Dat iedereen zich eens afvraagd waar ie mee bezig is. En wat nu eigenlijk echt belangrijk en wezenlijk in het leven is. In materiële zin zal onze Grote Kerk er in het jaar 2000 flink op vooruit gaan. Er komen twee prach tige altaren bij. Eentje is er al geplaatst maar moet nog wel opge knapt worden. Het tweede altaar, van 9,5 meter hoog, zal er rond car naval staan. Het zijn twee beauty's en echte aanwinsten voor de kerk. Daarnaast is nu eindelijk het geld bijelkaar gebracht om de toren op te knappen. Die moet opnieuw gevoegd worden en het betonrot wordt verwijderd. Ook het uurwerk wordt gerestaureerd zodat in het najaar vanuit de vier windrichtingen de kerkklok weer goed zichtbaar is. Bij dag en nacht. In de parochies zal in het jaar 2000 ook veel veranderen. De 'clus tering' moet dan zijn beslag krijgen. Dat wil zeggen dat drie parochies het voortaan met één pastoor moe ten doen. Dat vergt veel extra inzet van vrijwilligers. Daarbij hoop ik dat de samenwerking tussen het dekenaat en de parochies beter gaat verlopen." Pieter Gijsbers, voorzitter van Open Jongeren Centrum Dingus "Het jaar van de waarheid" Op 6 november 2000 bestaan we 35 jaar. En dat gaan we vast en zeker halen. Het wordt het jaar van de waarheid waarin het keerpunt moet komen. Want slechter als in 1999 kan het niet meer gaan. Dat houden we niet nog een jaar vol. We zitten al vanaf 1995 in de problemen door tegen werking van de gemeente. Jongeren die destijds op hun achttiende hier binnenkwamen zijn nu 23 jaar. En zij hebben in die vijfjaar alleen maar ellende meege maakt. Maar alle vrijwil ligers en het bestuur zijn vastberaden. Wij geven dit niet op want we willen er nog ooit iets heel moois van maken. Desnoods moet in het jaar 2000 de rechter maar uit komst bieden. Wij staan sterk want onze kaarten liggen goed. Maar we willen begin januari nog één keer proberen er met het college van burgemeester en wethouders uit te komen. De gemeente zal tot inkeer moeten komen dat ze al jaren goed fout bezig zijn. Ze hebben Dingus nu totaal lamgeslagen door de "Met internet en e-mail op de hoogte blijven" "Op 12 januari vertrek ik met mijn vriendin naar Australië- En we komen op 7 mei pas weer terug. Dus ik heb tegen Heerlen wellicht mijn laatste wedstrijd van dit seizoen voor Venray 1 gekeept. In het jaar 2000 moeten we vooral slimmer gaan voetballen. We heb ben onnodig wedstrijden verloren waarin we gewoon de punten had den kunnen pakken. Maar we heb ben veel jonge jongens in het team. Zij hebben al veel progressie geboekt maar we kunnen ons nog verder doorontwikkelen. Misschien dat we dit seizoen al een periode kunnen pakken. Als we op de vijfde plaats blijven staan dan hebben we het in het eerste jaar in de eerste klasse goed gedaan. Maar ooit wil len we terug naar de hoofdklasse. Dat willen wij met deze spelers groep bereiken. Binnenkort zit ik aan de andere kant de wereld te zweten in de zon. We maken in die vier maanden een rondreis door Australië. We komen aan in Darwin dat aan noordkust ligt. Daar huren we een auto en trek ken door de woestijn naar het zui den. En via de oostkust reizen we weer terug naar Darwin. Op de terugvlucht maken we een tussen stop op Bali, waar we nog een paar dagen blijven. Via internet kan ik op de hoogte blijven van de resultaten van Venray. Want daar zal ik heel benieuwd naar zijn. En met Rob Scholten, Rogier Peters, Alex de Swart en Hugo Lenkens kan ik e- mailen. Van het voetbal zal ik wei nig missen." Betty Bradley, directei VVV/ANWB Venray •V* "Lol en persoonlijke records" "In het weekeinde van 12 en 13 februari wordt het Nederlands kam pioenschap afgewerkt. Dat moet voor mij het hoogtepunt van het indoorseizoen worden. Daar loop ik de 800 meter wat mijn favoriete afstand is. Vorig jaar, mijn eerste seizoen bij de senioren, was ik nog vijfde of zesde op die afstand. Of er nu een plaats in de top drie inzit, dat hangt ook ervan af wie van de concurren ten wel of niet meeloopt. Het belangrijkste voor mij is om in het jaar 2000 vooruitgang te boeken en nog dichter aan te sluiten bij de nationale top. Ik wil mijn persoon lijk record van 2.08,96 weer zien te verbeteren. Daarnaast wil ik me ook op de 400 en 1500 meter gaan toe leggen maar de 800 meter blijft toch mijn belangrijkste afstand. Ik ben tweedejaars studente fysio therapie in Nijmegen. De studie valt soms moeilijk te combineren met de atletiek. Voor mij staan beiden op de eerste plaats. Behalve dat ik mijn persoonlijke records wil verbeteren wil ik ook veel lol beleven in het hardlopen. Mijn einddoel is om ooit deel te nemen aan de Olympische Spelen. Maar dat is nog ver weg. Dat zullen wel de Spelen van 2008 worden." Rick Ewalts, doelman van SV Venray 1 Katja Broers, atlete en Venrays sportvrouw van het jaar "Het boek wordt afrekening" "Twee jaar ben ik al met boek bezig. En ik zit nu in de geldkraan dicht te draaien. We zijn nog maar twee dagen per week open. Het is moeilijk om in deze bouwval nog gemotiveerd te blijven. Maar ik ben trots op onze vrijwilli gers die door willen blijven vechten. Als we ons gelijk krijgen dan kan het pand eindelijk opgeknapt wor den. Op termijn willen we helemaal los van de gemeente komen. Hopelijk kunnen we straks in november onbezorgd ons 35-jarig bestaan vieren. "Een spannend rdoj fusiejaar" "1999 was het jaar van onze iet ee huizing van de Grote Markt na il wo Henseniusplein. Maar het jaar Iet n wordt het jaar van de fusie, enlij VVV's in de regio van Genne ar o en met Weert gaan fuseren. En >1 st licht komt daar Roermond ei erna; gebied rond de Maasplassen |ver< nog bij. schr Het beloofd daarom een span lang en hopelijk vruchtbaar jaar te lunta den. Door de fusie kan de marki iet ge en promotie van de streek nog 1ik worden aangepakt. Want Veischre alléén - en nu moet ik me diplcck w tiek uitdrukken - is toerisi gezien te mager. Maar in het rrv van Peel en Maas is prachtig product met zijn horeca, evenementen, Sint enzovoorts. Venray is daarom voor een ééndagsbezoek van ten die in de regio vertoeven. Door de nieuwe, ruimere kunnen we alleen groeien. We willen nog mei ducten en diensten aanbieden meer richten op bepaalde pen. Ook willen we Venray betrekken bij evenementen streek zoals de opening aspergeseizoen." Peter de Neef, Schouwburg Venray :rkii bur Dit mor "Hét cultuurpodium het land van Peel eife, Maas" "Het theaterbezoek is in de al>roP lopen drie jaar verdubbeld. Maairste zou te gemakkelijk zijn om n a'b< zeggen dat we in het jaar 1 dde alleen maar willen doorgroe iek Nee, we zijn ons aan het afvrs 'P wat onze missie is. En die zijn lt0< aan het formuleren. Daarom ka>heI alvast verklappen dat we in jan 'k I met een nieuwe slogan komen w 1 'k aan het hele bedrijf wordt opgei|re' gen. Ke De essentie is dat de schouwlaar hét cultuurpodium van het Peel korl Maas gebied moet worden. En fjn gaan we ook uitdragen. Niet all cht door een internationaal popp gramma naar Venray te halen. M n." vooral ook door het regionale tal bij ons een plek te geven. Ik vind eigen talenten en amateurku Jan beter gepresenteerd dienen te w den. Wij willen ons niet beperkei de schouwburg alleen. Die besti dertig jaar en zal voor het publiek bereikbaar zijn en bl Maar we willen de vele en culturele ontwikkelingen in breed ondersteunen. Zoals het festival in De Witte Hoeve f activiteiten in het Theehuis Odapark. Het grand café De Artiest nadrukkelijk bij onze activit» betrokken worden. Want de col natie van een avondje uit schouwburg én in De Artiest isi succes gebleken." Peter Winnen, oud-wielrenj en Limburgs sporter eeuw

Peel en Maas | 1999 | | pagina 12