Loopgra venstrij d Dingus-Gemeente LII7JE oncl ft tfïotiï PEEL EN MAAS de Studio KORTINGEN TOT Het vreemde is dat ik niet kan schaatsen" - ïlofaï "Sister John" even in Venray ƒ279.- Onverstandig met vuurwerk is duur! enniskens. Fietser gewond SPORT FILA ofcaasifl oxbow SPORT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING millennium smoking Poging tot beroving Schaatsenverzamelaar Harry Bloemen exposeert in De Locht )e zo der van het huis van mraynaar Harry Bloemen (70) 1 ilt uit met allerhande maten en erken schaatsen: houten schaat- metalen schaatsen, schaatsen I schoenen en metalen kinder- haatsen. "Hier heb ik een Friese haats en een Friese doorloper", gt Bloemen terwijl hij enkele ihentieke, houten schaatsen uit n van de vele dozen tevoor- bijn tovert, "maar ook Noren, nieuwste ijshockeyschaatsen en Viking klapschaats maken tuurlijk deel uit van mijn col- ;tie van zo'n 600 paar schaat- Het leven van de gepensioneerde oemen staat voor een groot deel te in het teken van het verza den van krulschaatsen, Friese orlopers, kunst- en andere schaat- Frappant is dat Bloemen zelf g nooit op zijn favoriete ijzers er het ijs heeft gezwierd. "Het is tuurlijk vreemd als ik je nu vertel ik niet schaatsen, maar toch is i echt zo", zegt de schaatsenver- melaar en -kenner bij uitstek hend. De Venraynaar poseert sinds twee weken in iseum De Locht in Melderslo met schaatsen. De expositie van lemen geeft een overzicht van de [wikkeling van de schaats in de tste honderd jaar. Naast 110 laatsen treft de bezoeker er onder dere ook veel schaatsliteratuur i, vooral ook uit de regio. Verder :ft hij een overzicht gemaakt van winnaars van de Elfstedentocht, :t aantal deelnemers, toerrijders, irsgesteldheid en snelheid, ituurlijk is er in het museum ook echte koek-en-zopie-tent inge- ht. VERZAMELING larry Bloemen, die werd geboren Overloon, verhuisde in 1952 naar nray. Hij was 32 jaar werkzaam het Vincent van Gogh Instituut ging in 1988 genieten van een lverdiend pensioen. "Het verza len van schaatsen begon in 1985 :n onze zoon een paar schaatsen 1de hebben", vertelt Bloemen, laar nieuwe schaatsen waren duur Schaatsenverzamelaar Harry Bloemen showt een een houten schaats rechterhanden de Easy-Glider (linkerhand) en een jaar later weer te klein. Ik bracht met mijn zoon een bezoek aan een adres waar ze gebruikte schaatsen verkochten en tikte daar voor 25 gulden een paar schaatsen op de kop. Ik weet het nog precies: maat 43." Wat later brachten de familie Bloemen in de lente een bezoek aan een rommelmarkt en daar lagen in een kraam schaatsen voor 2,50 gul den. "Een rekensommetje was snel gemaakt", zegt Bloemen. "Vanaf dat moment bezochten we regelmatig rommelmarkten en kochten we schaatsen voor onze en andere kin deren. Mijn collectie schaatsen groeide en groeide en het werd me snel duidelijk dat er een groot ver schil was tussen onder andere Noren, kunst- en ijshockeyschaat sen." Van het een kwam het ander. Bloemen ging zich meer en meer verdiepen in de geschiedenis van de schaatsen en bracht onder andere een bezoek aan het Schaatsmuseum in het Friese Hindeloopen. "Het is bekend dat de Geuzen al in 1572 in Holland op schaatsen rebelleerden tegen het katholieke gezag. Hertog Alva, de Spaanse legercommandant, besloot Haarlem aan te vallen, omdat deze stad de smalle doorgang tussen Noord- en Zuid-Holland beheerste. Zijn troepen waren stom verbaasd over de flitsende aanvallen die de Hollanders op het ijs uitvoer den", zegt Bloemen grijnzend. JAPAN EN CHINA Het verzamelen zit Harry Bloemen in het bloed. Hij verzamel de eerder munten, postzegels, luci fersmerken, patroonhulzen voor de jacht en, in de oorlog, pamfletten van de Engelsen. "En verder verza melt mijn vrouw Annie eierdopjes", zegt Bloemen. Toch blijft het natuurlijk enigszins verwonderlijk dat Bloemen zich nog nooit op 'glad ijs' heeft begeven. "We woonden in Overloon, maar dan in de richting van Vierlingsbeek", vertelt Bloemen. "Eigenlijk kon ik gemak kelijk naar het Vlakwater gaan om daar te schaatsen, maar ik vond de winter maar niks. Altijd die koude tenen. Ik hou het nu maar bij het verzamelen van schaatsen en sleeën." Harry Bloemen exposeert iedere dinsdag-, donderdag- en zondag middag van 14.00 uur tot 17.00 uur in muzeum De Locht. Het museum is doorlopend geopend van 26 december tot en met 30 december. De Locht is gesloten op 25 decem ber, 31 december en 1 januari. n s t a II a t i e erwarming entilatie irconditioning elektro sanitair iide Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum 1.0478-532441, fax 0478-532645 nail: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl laandag rond 8.20 uur deed zich de Grotestraat in Sambeek een rkeersongeval voor waarbij een ïjarige fietser gewond raakte. De igen stak de Grotestraat over en rd vervolgens geschept werd >r een auto bestuurd door een 22- ige inwoner van Venray. Het chtoffer is met verwondingen aan 1 arm opgenomen in het zieken- De kwestie van de stopzetting van de subsidie aan en bet terug- trekkeri van de jóngerenwérker bij Open Jongeren Centrum Dirtgus sleept zich voort. Maandag jongstleden draafden alle betrokkenen, Dingus, Gemeente, Synthese, bij de zaak weer trouw op voor de volgende fase in het geheel. Deze keer wer den de degens gekruist bij de Commissie Bezwaar-, beroep- en klachtschriften. Bij het begin van de zitting moest nog verlichting in twee feitelijkhe den gebracht worden. De eerste bleek het besluit van de gemeente van 3 maart 1999 te zijn terwijl de brief op 2 maart verzonden werd. De advocaat van Synthese kreeg er later ook geen genoeg om dit steeds weer te herhalen. Verder bleek er onduidelijkheid of het bezwaar van Dingus nu wel of niet op tijd inge diend was. Dingus-voorzitter Pieter GijsbetïS heeft een gestempeld bewijs dat hij Het bezwaar de 13e april heeft ingediend, op tijd, terwijl dé brief bij cfë'gemeente pas de 14e april is afgestempeld, een dag te laat dus. Inhoudelijk Wat de inhoudelijke kant van de zaak betreft kwam er niet veel nieuws boven water. De voorzitter van de Commissie wilde van de gemeente weten op welke wettelijke grondslagen het besluit gebaseerd was. De gemeentewoordvoeder ver wees naar de algemene subsidiever ordening. Bovendien wist Dingus volgens de gemeente al eind oktober 1998 dat per 1 april 1999 gestopt zou worden met subsidie als Dingus niet aan de randvoorwaarden van de gemeente zou voldoen. Toen dus Dingus niet mee wilde werken aan RESTANTEN COLLECTIE VERKOOP Lu i<rtv Au&tyciUaAfy acüctas -tMj|9- MATINIQUE INWEAR PART TWO MAN PART TWO WOMAN HENRI BAKER CO ARTICLES COLLUMN CHER FASHION TURN OVER COREL B.C. de vervulling van de gestelde voor waarden zette de gemeente de subsi die stop. Aangezien er ook een kop peling was tussen subsidiëring en renovatie van het pand, kwam dat laatste ook stil te liggen. Stichtingsvoorzitter Pieter Gijsbers bevestigde dat er inet de gemeente over subsidie was gespro ken, op basis van de algemene sub sidieverordening. Probleem alleen was dat in de voorwaarden die er bijkwamen ineens sprake van was dat Dingus controle over bepaalde zaken zou verliezen aan een beheerscommissie. En dit was niet acceptabel voor het OJC. Gijsbers wees ook op het belang van 34 jaar OJC Dingus en de inzet van de vrij willigers. De advocaat van Synthese stelde zich zeer formeel op. Behalve de verwijzing naar de 2 maart/3 maart brief en het besluit wees hij ook op het feit dat het subsidiebesluit iets heel anders was dan het verzoek van de gemeente aan Synthese met betrekking tot de jongerenwerker bij Dingus. Aangezien Dingus in zijn bezwaarschrift tegen de maatrege len geen omschrijving heeft gege ven van het besluit met betrekking tot de jongerenwerker, kan er dus ook geen bezwaar zijn en is Synthese dus geen belanghebbende. Pieter Gijsbers ontkende dit ten stelligste: "We hebben het bezwaar wél gericht tegen de terugtrekking van de jongerenwerker, Synthese had 'nee' kunnen zeggen tegen de gemeente maar was natuurlijk Dingus ook zat." Dit laatste, de ver houdingen waren 'door toedoen van Dingus' verslechterd, werd beves tigd door Synthese. Voorwaarden Door het steekspel met juridische kwesties, data en de vele, vele foto- kopiën die werden rondgedeeld, kwam men niet toe aan het belang rijkste geschilpunt tussen gemeente en het jongerencentrum: de voor waarden die gesteld zijn bij de ver lening van de nieuwe subsidie. Daar moet ergens iets mis gelopen zijn. Dingus verdenkt de gemeente van boze opzet, de gemeente vind dat Dingus onredelijk is en Synthese is een beetje gemangeld tussen deze twee strijdende partijen. Gijsbers: "De beslissing is niet correct, men moet daar op terugkomen. Maar ik zie niet hoe we er met de gemeente uitkomen." De Commissie zal zo snel mogelijk een advies over deze zaak aan het college van burge meester en wethouders geven. ANiëVeis ^>5 Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur DONDERDAG 16 DECEMBER 1999 - NR. 50 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Vuurwerk heeft buskruit, of het nu knalt, vliegt of alle twee doet. Dat knallen was vroeger bedoeld om de boze geesten van de donke re maanden weg te jagen op het moment dat de dagen het kortst waren om zo weer aan het licht voorrang te geven. Dat we dat nu op 31 december doen heeft met de geboortedag van paus Sylvester I te maken. Er zijn enorm veel soorten vuur werk en de grootste gemene deler is dat overal kruit in zit dat ontploft. Die ontploffing krijg je als je bus kruit in een afgesloten buisjes stopt en aansteekt, Er komt veel gas vrij en dat wil uit het kleine buisje. Zit onderin het buisje een gat dan wordt het een vuurpijl, zijn het een paar kleine gaatjes dan is het een fluiten de vuurpijl, zit er geen gat in dan ontploft het ding met een harde knal. GEVAREN Om het kruit aan te steken gebruik je de lont en dat geeft je de tijd zelf afstand te nemen, letterlijk, voordat de boel ploft. Lonten kunnen heel snel branden dus wees voorzichtig met afgebroken of al half verbrande lonten. Voor je het weet knalt het in je handen en ben je er één kwijt. Vuurpijlen kunnen alle kanten opvliegen dus wees voorzichtig als er mensen of dieren in de buurt zijn. Het knallen van knalvuurwerk, bij voorbeeld een donderslag, kan zo hard zijn dat je er een gehoorbe- schadiging aan over houdt. Maak dus nooit zelf superknallers want voor je het weet ben je doof. Ook de vonken van een vuurpijl zijn link. Ze kunnen heel snel 1000 graden Celcius worden, koelen weliswaar ook weer snel af, maar als zo'n hete vonk in je ogen komt ben je er een kwijt. BOETES Omdat er tijdens de jaarwisseling altijd ongelukken gebeuren en over last veroorzaakt wordt door het gebruikt van vuurwerk, zal de poli tie streng optreden tegen overtreders van die paar regels die er zijn ten aanzien van vuurwerk. Die regels zijn ten eerste dat goedgekeurd vuurwerk alleen te koop is op 29, 30 en 31 december, ten tweede dat vuurwerk alleen afgestoken mag worden vanaf 31 december 1999 10.00 uur tot 1 januari 2000 02.00 uur. Elke minuut daarbuiten is een overtreding, en dat kost geld. Vuurwerk te vroeg afsteken: f 110,- vuurwerk op een publieke plaats bij je hebben f 110,-. tussen de 1- 100 strijkers in bezit hebben f 170,- en bij een bezit van 101-300 strij kers loopt dat op tot f 280. Het vuur werk wordt bij overtreding in beslag genomen. Tot slot wat tips: - bewaar vuur werk op een droge en veilige plaats en niet in je broekzak, - lees de gebruiksaanwijzing en ga niet expe rimenteren. - gooi geen vuurwerk naar mensen of dieren, - steek vuur werk dat niet is afgegaan nooit opnieuw aan, - ruim de rommel op en maak 'weigeraars' onschadelijk. De wereld telt ongeveer 4.000 zusters van de Missionary of Charity. Dat zegt niet veel mensen iets, maar als de naam moeder Theresa klinkt dan gaat er een belletje rinkelen. Bijna iedereen kent haar werk in de sloppenwij ken van Calcutta en inmiddels weet men ook wel dat haar orde op heel veel plaatsen in de wereld actief is in de zorg. Een van de zusters van de orde is Gerdi Muysers uit Venray, voor de kin deren in Sr Lanka 'sister John'. Zuster Johannes is acht jaar gele den ingetreden in de orde. Tijdens een verblijf en werk in Pakistan kwam ze in contact met de orde en het werk van de Missionary of Charity. Ze voelde zich steeds ster ker aangetrokken en besloot acht jaar geleden tot de overstap naar de orde: "Sociaal werk alleen was niet voldoende voor mij, het werk moet meer diepgang hebben." En dat vond ze bij moeder Theresa en haar zusters. De dag begint met een gebed, meditatie en een mis. Daarna verkoops prijs ook verhuur STEENSTRAAT 60, BOXMEER TEL. 0485-576226 Twee mannen hebben zaterdag middag om 17.30 uur geprobeerd een 40-jarige mqp uit Venray te beroven. Het slachtoffer pinde geld bij een automaat aan het Schouwburgplein. Hij was op dat moment alleen in de automaten- ruimte. Plotseling verschenen er twee mannen waarvan er een hem naar voren duwde en het geld eiste. Daarbij werd gedreigd met wat mogelijk een vuurwapen zou kun nen zijn. De Venraynaar weigerde zijn geld af te geven waarna de beide overvallers omdraaien en weglopen. Hun signalement luidt: beide tussen de 21 en 24 jaar, onge veer 1.70 meter groot, zwart haar en een normaal postuur. Beiden hadden een getinte huidskleur en droegen donkere of zwarte kleding. De poli tie zoekt getuigen van de overval 0478 531111. Het overlijden van Moeder Theresa twee jaar geleden heeft geen gevolgen gehad voor haar orde: "Wij werken verder in de geest van Moeder Theresa, we missen haar, maar we gaan op dezelfde voet verder. werken de zusters de hele dag, en besluiten de dag weer met gebed, bezinning en een mis. Gerdi Muysers: "Die momenten heb je hard nodig. Je moet Jezus in je werk kunnen vinden, anders is het gewoon sociaal werk. Dat is ook goed, maar er moet meer zijn." Door het intreden in de orde ont stond voor haar een nieuwe, geeste lijke wereld, waarin ze een andere naam kon kiezen. Gerdi Muysers koos voor Johannes, de beste vriend van Jezus: "Je doet een belofte aan de orde voor een jaar en elk jaar her nieuw je die belofte. Voordat je dan de eeuwige belofte doet ga je eerst een jaar in bezinning, je kijkt terug en gaatje spiritueel verdiepen." Zij staat nu voor deze laatste fase, als ze begin januari van het familiebezoek in Venray vertrekt, gaat ze naar Rome voor een jaar in het klooster van de orde, PLAATSELIJKE BEHOEFTE 'Sister John' werkte de laatste jaren op Sri Lanka. De orde heeft daar een aantal huizen en elk huis dekt een verschillende behoefte, al naar gelang wat de situatie ter plaat se vereist. Zo is er een huis voor geestelijk gehandicapten, een voor straatkinderen, voor moeder en kind, ongehuwde moeders of oude ren. Zuster Johannes werkte tot voor kort in het tehuis voor kinderen van 'gebroken families', de kinderen waar niemand voor zorgt. Haar verblijf nu is eigenlijk de periode vrij af die elke zuster onge veer een keer per tien jaar krijgt. Vaker niet, want: "We leven van donaties en het geld dat we krijgen is voor de armen. Zelf leven we sober, dat lijkt streng maar als je hier in stapt moet je dat helemaal doen." De overstap naar het kloos terleven in Rome zal niet zo groot worden denkt ze, omdat overal dezelfde orde-regels gelden. Buiten de kloostermuren is het leven natuurlijk heel anders. Iets wat Gerdi Muysers ook tijdens haar ver blijf in Venray merkt. Het is niet alleen de toename van het verkeer, of de volgens haar erg opgeruimde straten en het feit dat overal ineens computers staan. "Het is de drukte, de stress. Wij hebben het ook druk, maar anders. Wij hoeven geen suc ces te hebben maar willen liefde geven." Dat mensen geen tijd heb ben voor rust of meditatie ziet zij als een gemis. INTERIEURSTYLISTEN co m c\j o C\J O co CO LO m w ix LU CC I- Z LU Q- In de Studio kunnen wij op een persoonlijke maar bovenal creatieve verrassende manier vormgeven aan uw interieur. Het persoonlijke is samen met u, in alle rust. Wij hebben daarom gekozen voor advisering op afspraak. Wij maken voor u een kleurenplan, gecombi neerd met alles op het gebied van tapijt- en raamdecoratie, zoals bijzondere zonwering en een aparte collectie gordijnen. Dit samen in een perfecte kleurencompositie. Op vrijdag en zaterdag zijn wij open, loop eens binnen en proef onze sfeer en bent u geïnteresseerd, maken wij een afspraak

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13