Actieplan voor allochtonen Venray til Feestelijke start 'Venray Centrum' lulu wang koi zaterdag 4 dec. a.s. van 12 tot 13 •Mnm martin cuypers in venray signeren Inther opnieuw verhuisd Schrijfster Lulu Wang in Venray illrtl.t III Petitie Gehandicapten Platform Expositie van Jan Sloots Regionale aanpak ^subsidieerde arbeid Md Adjudant Rooj Autodiefstal Omroep Venray 25 mille veiligheidsplannen op school BMW gestolen Fietsster gewond PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS martin cuypers nalulu wang's verpletterende roman 'het lelietheater' is er nu de meer dan waardige opvolger; 'liet tedere hind' Ad van Zwol erevoorzitter Blaoskompeneej Lang Zök Week van het Sieraad tot en met 12 december g)eel en maas donderdag 2 december 1999 - Pagina 9 Actievere rol voorwaarde voor betere integratie Plezier hebben in je werk daar draait het om bij Dactylo in Venray. Want wie met plezier werkt, presteert beter. Dat geldt zowel voor flexkrachten, werk gevers als voor ons hechte team aan de Grote Markt 17. In de jaren dat Dactylo in Venray is gevestigd, zijn wij uitgegroeid tot een zeer succesvolle vestiging. Al vele werkzoekenden hebben wij aan een tijdelijke of vaste baan kunnen helpen in diverse sectoren. Bent u op zoek naar gemotiveerd personeel dat voor u aan de slag gaat? Neem dan vrijblijvend contact met ons op, .wij helpen u graag verder! Venray, Grote Markt 17. 0478-511708. www.dactylo.nl /Óactylo Om allochtonen aan te zetten ot grotere deelname aan de 'enrayse samenleving gaat de emeente Venray begin 2000 een ctieplan samenstellen. Een actie- ere rol is een voorwaarde voor en betere integratie van de llochtonen. Dat vertelde wethouder Driessen felzijn) vorige week vrijdag bij de fficiële opening van het nieuwe iirks-Marokkaans ontmoetingscen- um aan de Beukenlaan. PROGRAMMA Driessen wil dat het moderne ebouw, waarin ook een aparte ver aderruimte voor het multi-cultureel latform is opgenomen, ten dienste omt van de Turkse en larokkaanse gemeenschappen in e volle breedte. "Niet alleen exclu- ief voor een beperkte groep kaar- irs, kieners en praters. Maar voor en reeks van activiteiten ten dien- le van de allochtone jongeren, aderen, mannen en... vrouwen. Die proep wil ik hier als wethouder van relzijn publiekelijk uitspreken, enut de mogelijkheden van dit ebouw volop... Organiseer uw gen sociaal- culturele activi- iten." Verder stelde Driessen dat ook Schilder en dichter Jan Sloots nposeert vanaf vrijdag 3 december i internetcafé De Toekomst aan de atersstraat 4 in Venray. De opening an de expositie wordt die avond 20.00 uur verricht door niemand ïinder dan Sint Nicolaas in hoog- eigen persoon. Jan Sloots werd in 928 in Geffen geboren. Ondanks e artistieke achtergrond van zijn imilie heeft hij zich pas op latere :eftijd gewijd aan de schilder- en ichtkunst. Dit heeft direct geleid it een aanzienlijk aantal exposities i binnen- en buitenland. Zijn schil- erwerk wordt in recencies veelvul- ig vergeleken met werk van incent van Gogh en Willem de ooning. En veelzeggend, wat zijn chtwerk betreft, is wellicht dat Jan loots, Schierbeek en Vasalis ken- in, maar vooral dat zij hem kenden herkenden als collega, als dich- r. Ook Kees van Kooten heeft een n Sloots in zijn boekenkast staan, oots weet zowel met zijn schilder- dichtwerk zowel jong als oud te aeien. Zijn 15e bundel is alweer in emaak. Het college van B&W van ènray stemt in met de oprichting an een regionaal bedrijfsbureau in behoeve van de regionale uit- oering van gesubsidieerde rbeidsmaatregelen. De gemeen- in in de regio Noord-Limburg illen de samenwerking tussen de emeentelijke sociale diensten itensiveren. Door decentralisatie van over- eidstaken hebben de gemeenten en aantal instrumenten in handen ekregen om de uitstroom uit de uit ering en de reïntegratie van uitke- ngsgerechtigden en werklozen in et arbeidsproces te bevorderen. De emeente Venray heeft de afgelopen vee jaar voor twee regelingen al de nanciële administratie en enige Dördinerende taken uitgevoerd. BEDRIJFSBUREAU De regiogemeenten hebben evraagd een plan te ontwikkelen oor een regionale aanpak van alle esubsidieerde arbeidsmaatregelen. [iervoor gaat Venray een soort edrijfsbureau oprichten dat bepaal- e diensten voor acht gemeenten itvoert. Het bureau is geen zelf- tandige organisatie maar een pro- uct dat de gemeente Venray aan de Jgiogemeenten aanbiedt. Het gaat m een tijdelijk aanbod: maximaal vee jaar. Na die periode dient dui- elijk te zijn hoe de nieuwe samen werkingsstructuur tussen de emeentelijkse sociale diensten orm krijgt. De werkzaamheden van et bureau worden uitgevoerd onder e verantwoordelijkheid van de emeente Venray en ondergebracht ij de afdeling Sociale Zaken van de emeente Venray. De personele kosten op jaarbasis iedragen 174.790 gulden, waarvan |e gemeente Venray 59.259 gulden 'oor haar rekening neemt. Woensdag 8 december 1999 ver- adert de energieke Aid Adjudante lub van Rooj. Deze belangrijke rgadering staat geheel in het teken an het nieuwe carnavalsseizoen. agenda ziet er als volgt uit: pening; afmeldingen, ingekomen ukken en boodschappen, notulen orige vergadering, Herren itsung????. Inauguratie 2000, arm en Jens op 31-01-00; studie- is 2000; taken diverse commis- es; rondvraag; sluiting. De vergadering begint wordt houden in restaurant Buitenlust begint om 20.33 uur. allochtonen, net als alle burgers van Venray, een tweezijdige verant woordelijkheid hebben. "Verantwoording nemen en verant woording afleggen. Zelf antwoord geven op opkomende vragen. Zelf opkomen voor eigen zaken. Dat geldt voor alle burgers, voor autochtonen en allochtonen. Er wordt van de burgers een positieve grondhouding verwacht. Niet alleen consumeren, maar ook deelnemen aan het maatschappelijk proces. Consumeren vereist ook vooraf pro duceren. In het dagelijkse maat schappelijke verkeer betekent dat actief bezig zijn. Dus niet alleen leu nend en steunend op de overheid, maar zelf aan de slag gaan. Zelfredzaamheid dus, waar moge lijk." INTEGRATIE De gemeente Venray heeft een onderzoek naar de beleving van allochtone ouderen op de gebieden van wonen, werken, welzijn en gezondheid door Synthese laten ver richten. De aandacht is in het onder zoek met name uitgegaan naar de beleving van Turkse en Marokkaanse ouderen van 45 jaar en ouder. Uit het onderzoek blijkt dat de ondervraagden grote behoefte Het logistieke automatiserings bedrijf Inther is onlangs voor de tweede maal dit jaar verhuisd naar een nieuwe locatie. Nadat in het voorjaar al een nieuwe ruimte was betrokken bleek al snel dat deze lokatie qua ruimte niet kon voldoen aan de groei van het bedrijf. De nieuwe bedrijfsruimte aan de Nieuwhuisweg 1 in Venray is fors groter en heeft wel deze groeipotentie. Vanuit de nieuwe lokatie biedt Inther een compleet pakket van pro ducten en diensten geënt op de behoefte van bedrijven actief in de logistiek. Dit pakket valt als volgt samen te vatten: Logistieke systemen: Ontwikkeling en installatie van het warehouse management systeem (WMS) Inther LC. Complete turn key levering van een logistieke oplossing inclusief software, hard ware, periferie apparaten, installatie en implementatie. Consultancy: Het ontwerp, de design en de specificatie van logis tieke systemen. Daarnaast het uit- Tijdens een feestelijke bijeen komst aan de Trijnesstraat te Leunen waarbij Ad's winnende car navalskraker "Hojje Wor" gespeeld werd, is Ad van Zwol benoemd tot erevoorzitter van Lang Zök vanwe ge zijn grote verdiensten voor Aanstaande zaterdag 4 december zal de inmiddels bekende schrijfster Lulu Wang één uur te gast zijn bij boekhandel Martin Cuypers in de Passage te Venray. Ter gelegenheid van haar nieuw verschenen boek zal zij van 12.00 tot 13.00 uur in de Passage haar boeken signeren. Lulu Wang (1960) is geboren in Peking en vertrok op 25-jarige leef tijd naar Nederland. Ze debuteerde in 1997 met haar verpletterende roman Het Lelietheater, dat een van de bestverkochte Nederlandse debu ten aller tijden is: binnen drie jaar werden ruim 400.00 exemplaren verkocht. Daarnaast is het Lelietheater ook aan veertien bui tenlandse uitgevers verkocht, en werd het in 1999 in Italië met de zeer prestigieuze Nonino Prijs (met in de jury onder andere V.S. Naipaul, Claudio Amado en Emanuel La Roy Ladurie) bekroond. En nu verschijnt, na driejaar, de langverwachte tweede roman van Lulu Wang. getiteld Het tedere kind. Opnieuw is het een vuistdik boek geworden dat drie beslissende periodes uit het leven van hoofdper soon Lilan omvat. De tijd tussen haar eerste zes levensjaren, dat onder meer gaat over misbruik en hebben aan meer activiteiten binnen hun eigen ontmoetingscentra. Men is om uiteenlopende redenen nu niet tevreden met het aanbod: te kleine ruimte, er wordt te weinig aangebo den. Bij mannen is ook het aanbod van ouderencentrum De Kemphaan aan de orde geweest. Ze kennen het centrum niet, maar willen wel graag meer informatie. Ook Turkse vrou wen zouden af en toe gebruik willen maken van het Turks ontmoetings centrum als vrouwengroep of als gezin. "De aanbeveling is daarom; meer informatievoorziening; meer inventariseren door de besturen van de activiteitencentra naar de behoef tes die er leven onder mannen, vrou wen en de jeugd. Splitsing naar oudere en jongere deelnemers is ook aanbevelingswaardig", aldus Driessen. ACTIEPLAN Wethouder Driessen vindt dat Synthese de aanbevelingen uit het onderzoek moet omzetten in concre te maatregelen. "De weg naar inte gratie dient verder te lopen. Stapsgewijs naar die tweezijdige verantwoordelijkheid, naar het vol waardig deelnemen aan het maat schappelijke", meent Driessen, "het multi-cultureel platform is daarvoor voeren van project management. Simulatie: De (complexe) mate riaal stroom in een distributiecen trum wordt gemodelleerd. Vervolgens kunnen verschillende scenario's worden doorgerekend en deze joekskapel. Ad was een van de medeoprichters van Lang Zök 19 jaar geleden. Het was Ad's enorme inzet door de jaren heen die er voor gezorgd heeft dat Lang Zök nog steeds een actief muziekgezelschap is. incest; de periode dat ze op de uni versiteit zit waarin het vooral gaat over leven en (ontluikende) liefde op de campus; en gebeurtenissen die zich in het heden afspelen, over Lilan's liefdesleven en auteurschap. Lulu Wang was overigens al eer der te gast in Venray, onder andere op uitnodiging van het Literair Café Venray rego. De goede herinnerin gen daaraan hebben haar en haar uitgever doen besluiten bij deze pro motietour daarom ook Venray aan te doen. Alle medewerkers van boek handel Martin Cuypers nodigen u dan ook van harte uit aanstaande zaterdag. Let vooral op de tijd: van 12.00 tot 13.00 uur. PE3EL EN MAAS 'n abonnement waard Afgelopen maandag is vanaf een parkeerplaats aan de Langstraat een rode Volkswagen Golf gestolen. De waarde van de auto, eigendom van een 48-jarige vrouw uit Wellerlooi, is nog onbekend. een prima gesprekspartner. Dat moet uitgebouwd worden met inhoud en opdracht. De oproep van het multi-cultureel platform is: Nederlandse taallessen volgen om aanspreekbaar te worden en te blij ven. Ik sta daar volledig achter. De mogelijkheden zijn er. Mijn oproep aan het multi-cultureel platform is ook om een minisymposium te organiseren in 2000 met als thema: Minderheid en Overheid." KANSEN M. Charif, woordvoerder van de Stichting Marokkaans Activiteitencentrum en A, Kocyigit, voorzitter van het Turks activiteiten centrum, bedankten de gemeente Venray hartelijk voor de goede samenwerking en de realisatie van het gebouw. Ze lieten wethouder Driessen weten zich graag te willen inzetten voor een betere integratie in de Venrayse samenleving. "De accommodatie biedt daar ook goede kansen voor. Het wordt eeii nieuw millennium met veel activiteiten", beloofde Charif. Kocyigit was het met Charif eens. "Eigenlijk hebben we nooit anders gewild. Sinds de komst in 1978 van een Turks activi teitencentrum in Venray werken we aan integratie." what/if analyses worden uitgevoerd, die ieder hun effect hebben op de totale throughput. Inther, Nieuwhuisweg 1, 5804 AN Venray tel: 0478 502575, fax: 0478 636432 en info@inther.nl. Donderdag 2 december hoort u rond 19.35 uur in 't Venrods ketierke weer een gedeelte van de Venrodsen Aovend van Veldeke Venray. U hoort dan 2 heren die u misschien wel eens op zaterdagmiddag om 17.30 uur gehoord hebt. Harrie en Sjaak stonden in levende lijve in den Engel en lieten het publiek daar in het ongewisse of de koffie nu wel of niet beter was. In het eerste gedeelte van de wandeling fietsen we onder leiding van de IVN gidsen Nic Min en Marden Verstaelen ver der en komen dan bij de Weverslose berg waar Hans Pikkemaat weer laat boren om te laten zien hoe ver het stuifzand in de grond zit, de eeu wenoude boerderij Martiene plats en de ontginningsboerderij Janslust. Donderdag 19.00 - 20.00 uur, herha ling maandag 18.00 - 19.00 uur. "Waar zijn de Troubadours gebleven" 2 december zal Ivo Smeets uit Uikhoven (België) weer te gast zijn. Deze keer naar aanleiding van maar liefst 3 CD's ."Vastelaovend aan de Maaskant deel 8" "Keersmis aan de Maaskant" en de nieuwste CD van de Maaszuipers "Aanders dan Aanders" die op 6 november j.l. gepresenteerd werd. Donderdag 21.00 tot 22.00 uur. Op 16 decem ber zullen de programma! GÈr Gedoan en "Waar zijn de Troubadours gebleven?" te gast zijn in de Evenaar aan de Merseloseweg. Het programma is om meerdere redenen uniek te noemen Ben Verdellen (Venlo) en Anja Bovendeaard (Sittard) zullen met gitaarbegeleiding van Pieter Bartels een speciaal Kerstprogramma ten gehore brengt Behalve kerstlied jes in het Lin. rg zullen zowel Ben als Anja uit hun repertoire een keuze maken van die liedjes, die zij nor maal gesproken haast nooit kunnen "brengen" omdat deze een echt luis terpubliek vragen. Twee Limburgse artiesten die hun liedjes brengen met uitsluitend een acoustische begeleiding is werkelijk uniek te noemen. Het programma wordt behalve in Venray ook in Geleen, Horst en Venlo gebracht. Als deze tour slaagt zal deze in het volgend jaar een vervolg krijgen. Gezien de kosten die er met deze kersttour gemoeid zijn, wordt er een entree prijs gevraagd van 15,- per per soon. Reserveren kan via de Evenaar tel: 0478-510036 en Omroep Venray. Rock in Ballads De hele maand december draait Geus Geurts in het programma Rock !n Ballads de beste platen van de laatste 50 jaar. Op zaterdag 4 december komen de jaren 50 en 60 aan bod. Op 11 december de jaren 70 en 18 december de jaren 80. Rock !n Ballads zaterdags tussen 11.00 en 12.00 uur. Een afvaardiging van het bestuur van het Gehandicapten Platform Venray gaat vrijdag 3 december, European Disability Day, een dag om in beweging te komen voor de rechten van gehandicapte en chronisch zieke mensen, wethouder Janssen een brief aanbieden bij het document Speerpunten voor Gelijke Kansen 2000. In heel Nederland worden vrijdag petities aangeboden aan gemeentebesturen. Het platform wil meer inspraak in het gemeentelijk beleid. De onder linge communicatie dient op een aantal punten verbeterd te worden en de gemeente Venray zou het plat form geregeld om zijn mening die nen te vragen en van informatie moeten voorzien die van gehandi capten van belang is. Verder wil het platform op tijd geïnformeerd wor den over toekomstige wijzigingen in verordeningen en uitvoeringsmoge lijkheden, zoals de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). De petitie wordt wethouder Janssen om 10.30 uur aangeboden. In januari 2000 organiseert de Provincie een werkconferentie met als thema 'Hoe veilig is de school'? Deze werkconferentie maakt onder deel uit van het provinciale project over veiligheid in en rond scholen. Dit project is er op gericht om de integrale aanpak van veiligheid op scholen te bevorderen. GS constate ren dat er op en rond scholen steeds veel initiatieven op het vlak van veiligheid worden ontwikkeld, maar van een integrale aanpak is daarbij in de regel geen sprake. Na de werk conferentie wordt op vijf scholen een pilot gestart om en integraal veiligheidsplan op te stellen. Hiervoor stelt de provincie 5 x ƒ5000,- ter beschikking. De veilig heid op school kan worden bevor derd door het opstellen en imple menteren van integrale veiligheidsplannen. Scholen zullen door de provincie worden uitgeno digd om, met een goed onderbouw de motivatie, zich in te schrijven voor de pilots. Uiteindelijk worden uit de aanmeldingen twee basis- en drie middelbare scholen geselec teerd. Begin 1999 is besloten om in het kader van het provinciaal inte graal veiligheidsplan extra aandacht te schenken aan de integrale veilig heid op en rondom scholen. Het pro vinciaal onderzoeksbureau (PBW) heeft een beknopt onderzoek uitge voerd naar de veiligheid op scholen en de mogelijke rol die de provincie zou kunnen vervullen bij het bevor deren van objectieve en subjectieve veiligheid op en rondom scholen. Het PBW concludeert dat integrale veiligheid een brede aanpak vergt waarbij alle partijen ie een bijdrage kunnen leveren betrokken moeten zijn. Ook constateert het PBW dat er al veel initiatieven bestaan, maar dat geen van deze initiatieven alle aspecten dekt. De indruk bestaat dat door bundeling en betere afstem ming van de (reeds lopende) inspan ningen van scholen op uiteenlopen de terreinen van de veiligheid een meer integrale aanpak kan worden gerealiseerd. Integraal is immers 'meer dan de som der delen' van inspanning op het gebied van bij voorbeeld verkeersveiligheid, pes ten, verslaving, vandalisme, sexuele intimidatie, arbo, weerbaarheid enz. Reden voor de provincie om alle betrokken partijen uit te nodigen voor een werkconferentie in januari 2000. Gedacht wordt aan vertegen woordigers uit de Limburgse onder wijswereld en uit organisaties als gemeenten, openbaar Ministerie, politie, GGD en bureau HALT. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Vanaf een parkeerplaats aan de Kwietheuvel in Venlo is in de nacht van donderdag op vrijdag een blau we BMW gestolen. De 23-jarige eigenaar uit Venray lijdt hierdoor een schade van 53.000 gulden. De feestelijke bijeenkomst ter ere van de oprichting van het Wijkplatform Venray Centrum werd extra feestelijk vanwege het grote aantal aanwezigen. Het bestuur had 75 tot 100 mensen verwacht, maar uiteindelijk bleken er vorige week ruim 200 bezoekers in zaal In den Engel aanwezig te zijn. Behalve burgemeester Waals en wethouder Driessen waren ook de begeleidende ambtenaren van het gemeentehuis aanwezig plus de politieke partijen en veel inwoners van het centrum. Grote afwezigen waren de vertegenwoordigers van Na het succes van de eerste natio nale 'Week van het Sieraad' in 1998, wordt in de periode van 1 tot en met 12 december aanstaande opnieuw de spot gericht op, sieraden en horloges. De tweede 'Week van het Sieraad' benadrukt dat sieraden en horloges tot de schitterende din gen horen die het leven kleur geven; een sieraad dat met zorg is uitgeko zen geeft glans aan iedere dag. In de actieperiode krijgt de aanschaf van een sieraad of horloge ook letterlijk meer glans: iedereen die dan bij Juwelier Harrie Frencken te Venray f.250,- (of meer) besteedt, krijgt een exclusief zilveren sieraad cadeau dat is vormgegeven door de bevlo gen acteur en kunstschilder Jeroen Krabbé. Een 17-jarige fietsster uit Oostrum is vorige week woensdagmiddag op de Wanssumseweg gewond geraakt bij een aanrijding met een brom fietser. Beiden reden over het fietspad, het meisje in de richting van Oostrum en de bromfietser komen de vanaf Oostrum. De bromfietser hield niet voldoende rechts en botste tegen de fietsster waardoor ze alle bei ten val kwamen. Het meisje liep daarbij een gekneusde schouder op. De bromfietser bood aan een ambu lance te bellen maar weigerde zijn naam te geven en reed na een paar minuten verder. De politië is op zoek naar getuigen van het ongeval. Zij kunnen contact opnemen met de politie in Venray: 0478 53 11 11. het Winkelcentrum. Sinterklaas bleek gelukkig een goede vervanger. Hij schonk de bestuursleden een bij enkorf met de opmerking dat ze eerst boze bijtjes waren maar dat ze dankzij de positieve reacties en algehele ondersteuning inmiddels verworden waren tot zachtmoedige bijtjes. Volgens Justien Janssen van het Wijkplatform was de bijeen komst "Een goed hart onder de riem, want we hadden in het begin zo onze twijfels of we wel door moesten gaan." De geweldige steun van gisteravond ziet hij als een bevestiging van de noodzaak van het wijkplatform 'Venray Centrum'. Het sieraad 'Vögelsangh' (winkel waarde f.59,-) geeft uitdrukking aan het verlangen om het dagelijkse leven te vullen met momenten van ingetogen schoonheid. Een gevoel dat op de drempel van het nieuwe millennium internationaal veel weerklank vindt. Bezinning is het sleutelwoord. Gëïnspireerd door de natuur koos Krabbé voor een figura tieve weergave van een bosland schap. Het ontwerp is zo veelzijdig als de man die het creëerde: het kan als hanger en als broche gedragen worden. Het geschenk voor de 'Week van het Sieraad' is uitge voerd in zilver, een logische keuze gezien de enorme populariteit van witte metalen op dit moment. In de 'Week van het Sieraad', een tijd waarin de consument op zoek is naar originele cadeaus, zal de han ger/broche van Jeroen Krabbé een bezoek aan Juwelier Harrie Frencken extra aantrekkelijk maken. Evenals de overige activiteiten die Juwelier Harrie Frencken in petto heeft zoals bijvoorbeeld het gratis polijsten of reinigen van sieraden. Op zaterdag 27 november wordt het winkelend publiek bovendien uitge nodigd mee te doen aan een prijs vraag. KANTOORBOEKHANDEL MARTIN CUYPERS PASSAGE 17 VENRAY TEL 0478 584007 FAX 510850 Ted Peters opende de nieuwe bedrijfsruimte van Inther Juwelier Harrie Frencken presenteert:

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9