EHQGDEïJQ uw, dak al Sintev^Maar Eén miljoen voor Overloons groen Drie jubilarissen bij Euterpe Millenniumprobleem Oostrumse jongeren aanhang wagens Joep Hermans plant eerste boom Gemeente overweegt parkeerverbod Langeweg Bibliotheek voert leengeld in PEEL EN MAAS EJEZORGEN? 'romotieprijs Venrayse ondernemer Woningbouw gaat meer investeren in wijken u Dorpsraden- overleg Verkeersdagen Raayland College Muvero Food Technic voor de rechter Verdubbeling extraatje minima Winkeldievegge krijgt bon Schaeffers Dakbedekkingen Schenking voor de kanker bestrijding p; ;el en maas donderdag 2 december 1999 - Pagina 7 be:; eenr :k list De komende 10 jaar krijgt het orp Overloon in totaal 1 miljoen ilden van de gemeente Boxmeer n het groenbeleidsplan vorm te iven. Eind november vond een isprek plaats tussen gemeente, orpsraad en een aantal bewoners jdens een info-avond. De opzet van de avond bleek eteen al tot enige misverstanden te iden, omdat een aantal aanwezi- :n in de zaal verwacht hadden dat it wegen-riool-net uitgebreider aan bod zou komen, terwijl de beleids medewerker ruimtelijk beheer van de gemeente alleen het groenbe leidsplan voor binnen de Overloonse bebouwde voor ogen had. PRIORITEITENLIJST De belangstelling viel met 28 aan wezigen wat tegen. De Dorpsraad riep al vanaf eind september de inwoners van Overloon voor de avond op en vroeg de mensen met knelpunten en eventueel oplossin gen te komen. Behalve een paar briefjes en telefoontjes bleef het echter stil van de bevolking uit. Op de avond zelf wisten de aan wezigen toch een prioriteitenlijst voor Overloon samen te stellen: - herinrichting Pater Bleijstraat en Frank van Beijenstraat, - renovatie 14 Oktoberplein (wegen, groen en parkeervoorziening), - groenstroken Irenestraat. De afwerking van dit lijstje wordt uitgesmeerd over de komende jaren. De gemeente zelf maakt dit voorjaar een beleidsplan voor de hele gemeente en een belangrijk punt daarin zal zijn dat als er renovatie plaatsvindt aan wegen of riool men dat tegelijk het groen meeneemt. In het jaar 2000 zullen de volgen de werkzaamheden in Overloon uit gevoerd worden: - nieuwe deklaag Gen. Whistlerlaan plus aanpak groen, - onderzoek fietsvoorzienin- gen op de Vierlingsbeekseweg tot aan de Venrayseweg, - vervanging riool Engelseweg, - aandacht voor de verlichting. Wil jij of andere bladen zoals Irens en Maas,Zondagskrant E3-Journaal, Trompetter, De Telegraaf Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray ■fore ■and. ■uwe Welke ondernemer bracht Venray i 1999 op positieve wijze in het ieuws? Wie sleept de promotieprijs 999 in de wacht? Wordt het Elly winkels, die als meest markante ireca-ondernemer van Nederland ndelijke bekendheid kreeg? Of jwelier Verlinden met de prachtige pinkel, die klanten trekt uit verre 8 reken. Of de drie ondernemers van 6neet lekkerste straatje van Limburg Ie It Veulen, die iedereen laten smullen an streekproducten. Er zijn al heel wat nominaties oor de promotieprijs 1999 binnen, laar die van u is er nog niet bij. 'och is ook uw mening van belang, aten wij het de jury goed moeilijk naken en zend z.s.m. een brief met itP. I w kandidaat en uw motivatie naar fenray Innitiatief, p/a lenseniusplein 13. Of bel gewoon ven op tel. 0478-510505 Wonen Noord-Limburg is lereid meer dan voorheen het OI ■ay voortouw te nemen bij het onder houd van de wijken waarin zij luurwoningen heeft staan. Een lantal wijken zoals Brukse wordt luder en er moet flink geïnves- eerd worden om ze weer op peil e krijgen. Rudy de Jong, directeur Wonen foord-Limburg, signaleert dat de mensen in Nederland, door de toe- jenomen welvaart, over de hele ireedte meer kwaliteit wensen en lus ook in hun huurhuizen. jQ De Jong: "Wijken met huurwo ningen moeten dus dezelfde kwali teit hebben"als die met koopwonin gen. Wij zijn dan bereid hierin te nvesteren, zelfs als het openbaar ;ebied is dat de gemeente zou moe- en opknappen." De woningbouw vereniging heeft een structureel overleg met de gemeente over het onderhoud van de wijken, "We realiseren ons dat de gemeente geen geld heeft. De gemeente heeft een smalle financiële marge en dus zijn haar mogelijkheden beperkt. Wij willen actief de kar gaan trékken voor verbetering van de woonomge- ving. We hebben tot nu toe veel gevolgd omdat we vinden dat de gemeente verantwoordelijk is, maar nu hebben we duidelijk ambities die kant uit." De gemeente Venray toont zich in haar reactie positief over het voornemen van Wonen Noord- Limburg, maar stelt dat er nog geen concrete plannen zijn. "Binnenkort k hebben we weer overleg", aldus woordvoerdster Thea Koot. Samen 150 jaar muzikant De St. Ceciliaviering had dit jaar bij Venray's harmonie Euterpe wei een zeer bijzonder karakter. Maar liefst drie jubile rende muzikanten werden gehul digd wegens hun vele verdiensten voor de harmonie en de blaasmu ziek in Venray. Samen zijn zij goed voor 150 jaar inzet en enthousiasme voor de muziek en dé vereniging. Afgelopen zaterdag werden zij tij dens de Cecilia-avond uitgebreid in het zonnetje gezet en onderschei den^ De jubilarissen kregen hun ere teken opgespeld door Venray's wet houder Bert Kersten. De nestor in het gezelschap; is Jan Verstegen die zijn 70-jarig(!) muzikantenjubileum vierde. In de Venrayse muziekwe reld neemt hij een bijzondere plaats in. Oostrummer van geboorte kwam hij al jong met de muziek in aanra king. In 1929 werd hij lid van de Oostrumse Harmonie Sub Matris Tutela, waar hij de trombone leerde bespelen. Later, toen hij op St. Servatius als verpleger ging werken, sloot hij zich aan bij de harmonie van het gesticht. Hij viel hier op door zijn vele talen ten en werd al snel belast met de directie van dit gezelschap. In 1948 werd hij aangesteld als dirigent van Venray's harmonie Euterpe. Hij had weliswaar geen dirigentenopleiding gevolgd maar door zijn talent en volharding werd hij elke muzikale uitdaging de baas. In die na-oorlogse jaren trok Jan de harmonie weer omhoog, nadat het gezelschap een aantal moeilijke oor logsjaren achter de rug had. De leer lingenopleiding werd weer met kracht ter hand genomen, en Jan verzorgde deze opleiding gedurende vele jaren in zijn eentje. Op concoursen bracht Euterpe het van tweede afdeling tot de afdeling uit muntendheid. In 1964 besloot het bestuur om een professionele diri gent aan te trekken in de persoon van Pierre Steyvers. Jan respecteer de deze beslissing ten volle en bleef als hulpdirigent actief. Hij gaf par tijrepetities, werkte volop mee aan de leerlingenopleiding en had de lei ding bij optredens op straat. Naast zijn activiteiten bij Euterpe nam Jan een vooraanstaande plaats in bij het Venrayse seniorenorkest en was hij betrokken bij de totstandkoming van de Rodse Blaosk&pel. Jan Verstegen, met zijn onafscheidelijke sigaar, is een levend muzikaal monument. Musicus tot in zijn tenen, eigenwijs en eigenzinnig, volhardend, en met een groot hart voor Venray en de Venrayse muziekcultuur. MARTIEN WIJNANDS Veertig jaren bespeelt Martien de trompet. "En met welk een soepel heid, snelheid en lichtvoetigheid," zegt collega-trompettist Twan van Els. "Ik ken hem al als kleine jon gen, toen hij aan de hand van zijn vader Hein (toen ook lid van Euterpe) bij ons kwam voorspelen. Al destijds viel hij mij op door zijn bijzondere muzikale vaardigheden. Met hem hebben een van de beste Het open jongeren centrum Iduna is al twee en twintig jaar oud maar of Iduna de volgende eeuw of mil lennium haalt is twijfelachtig. Woordvoerder Gijs Wijdeven: "We hebben op het moment gewoon te weinig bezoekers dus hebben we de zaak vier maanden geleden geslo ten. Daarvoor was het ook al erg rustig." Dat is teleurstellend en een beetje vreemd, temeer dat nog maar net twee jaar geleden Iduna een groots muziekevenement organi seerde met extra grote tent voor ruim 750 bezoekers. Het bestuur van Iduna begrijpt hel ook niet helemaal en heeft inmid dels de ondersteuning van Synthese uit Venray ingeroepen. "Het is zonde als de soos van de Oostrumse jeugd verloren gaat, maar ja, wat wil de jeugd nu eigenlijk?" vraagt het bestuur zich af en daarom wordt op donderdag 2 december een avond gehouden voor de gehele Oostrumse jeugd van boven de 12 jaar. Wat zien zij graag in de soos gebéuren? is de hamvraag van deze avond. Mocht de opkomst redelijk zijn en de plannen positief dan hopen de jongeren van Iduna weer een stap verder te zijn richting bloeiende soos. De avond in Iduna begint om 20.00 uur. Maandag 6 december begint om 20.00 uur in het gemeenschapshuis in Leunen het dorpsradenoverleg. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Dhr, Ger Houben van Wonen Noord Limburg over 'de eigen huurwo ning'; 3. Dhr. M. Rutten van gemeente Venray over Evaluatie verkiezingen-stembureaus enz.; 4. Notulen van 1-11-1999; 5. Verslag van 24-11-1999 over woningzaken met de gemeente; 6. Bestemmingsplannen buitengebied (zie verslag november); 7. Mededelingen; 8. Verslagen diverse werkgroepen en commissies; 9. Nieuws vanuit de dorpen; 10. Rondvraag; 11. Sluiting. Dagelijks fietsen 's morgens zeker wel 2000 leerlingen naar hun 'werk', het Raayland College en 's avonds dezelfde route weer tiaar huis. Nu het 's avonds al weer vroeg donker wordt is het belangrijk extra aandacht te besteden aan de veiligheid van de schoolgaande leerlingen. Dit is een van de redenen waarom de school in hel eerste leerjaar, aandacht besteed aan de veiligheid en de conditie van, hetbrugklasieerlingvervoermiddel, de fiets. De komende weken worden alle fietsen van de ruim 500 brugklassers van de afdeling voertuigentechniek van het Raayland college. Ook is het een goede zaak dat het zich van dc verkeersdeelnemer in optimale staat verkeert. Het bezoek aan een opticien voor een oogmeting is daarom in het programma opgenomen-Ook dit jaar hebben-de opticiens.Milling Speciaal Optiek, Optiek Verhoeven, Van Meurs Opticiens en Rob van Dijk Optiek, geen moment geaarzeld en zich bereid verklaard bij al deze brugklasleer lingen oogmetingen te verrichten. Veiligheid bevorderderen met. 'goed zicht' en een in goede staat verke rende fiets is een stapje op de goede weg naar veilige verkeersdeelname. Om ook de verkeersregels op tc frissen krijgen alle Teerlingen in de brug klassen ook een videofilm te zien over verkeer en dienen er opdrachten en vragen beantwoord te worden in een werkboekje. Op deze wijze wil het Raayland College de leerlingen wijze op zaken die belangrijk zijn voor de ^verkeersveiligheid van haar leerlingen en andere weggebruikers. trompettisten uit de wijde omgeving in ons midden." Martien is een rus tig en bescheiden man, maar als muzikant is hij zeer sterk aanwezig. Hij valt op door het gemak waarmee hij de moeilijkste stukken de baas wordt. Er zijn dan ook maar weinig concerten van Euterpe, waarin Martien geen solo verzorgt. Daaraan ligt natuurlijk wel een voortdurende en consequente training ten grond slag. Graag denkt hij terug aan de grote successen van Euterpe in 1967 en 1972, toen het korps landskam pioen werd. Maar hij staat ook graag open voor nieuwe ontwikkelingen en kijkt volop mee in de toekomst. Hoewel hij zich vooral als klassiek muzikant heeft ontwikkeld, schuwt hij het moderne genre geenszins. Ook dat beheerst hij als geen ander. Sinds jaar en dag maakt Martien deel uit van de Rooyse Hofkapel, en zijn trompettonen zijn op menige Venrayse carnavalsplaat en cd te horen. Euterpe is er trots op een muzikant als hem in haar midden te hebben. BRUNO LUCASSEN Waar kom je zijn naam niet tegen in de Venrayse muziekwereld? Trompettist en baritonist bij de har monie, trompettist en zanger bij de Hofkapel, spreekstalmeester tijdens het jaarlijkse Joekskapellenfestival, onderdirigent bij Euterpe, dirigent van het jeugdorkest, instructeur van joekskapellen, en lid van de muziek- commissie bij de harmonie. Daarnaast kent iedereen hem als oud-Prins Carnaval van Rooy, lid van de Aid Prinse Kompeneej (APK) en -het kan bijna ook anders leider van de APK-kapel. Bruno stamt uit een bekende Venrayse muziekfamilie en het is dan ook niet verwonderlijk dat hij de muziek als het ware met de paplepel ingegoten kreeg. De namen van zijn vader Willem en zijn broers Gerrit, Ben en Eddy komen ook in de annalen van Euterpe voor. Ook Bruno viert zijn 40-jarig muzikantenjubileum. Hij kwam in 1959 bij Euterpe, heeft tus sentijds nog kortstondig in Deurne gewoond en daar bij de harmonie gespeeld. Met succes volgde hij de tweejarige opleiding tot hulpdiri gent, waarvan de harmonie thans volop haar vruchten plukt. Bruno staat bekend om zijn nuchterheid, relativeringsvermogen en milde humor. Een jubilaris, die terecht in het zonnetje is gezet! De vakbonden De Unie en FNV spannen binnenkort een kort geding aan tegen het Venrayse bedrijf Muvero Food Technic. De vakbonden willen het bedrijf via de rechter dwingen tot het tijdig uitbetalen van de lonen. Muvero, een bedrijf dat kookke- tels en rookkasten levert aan grote slagerijen en industriële vleesver- werkers, had in augustus al beter schap beloofd, maar van die belofte is volgens de vakbonden tot op heden niks terechtgekomen. Sinds 1994 is het bedrijf in handen van de Duitser Betram Brökelmann. PROBLEMEN Door crises als de varkenspest en de gekkekoeienziekte zakte de afzet van Muvero de afgelopen jaren fors in. Begin 1996 volgde een sanering, waarbij veertien van de vijftig werk nemers een andere baan konden zoeken. De maatregel hielp het bedrijf er niet bovenop. De vakbon den werd gevraagd of het mogelijk was tijdelijk af te wijken van de CAO. Afgesproken werd in 1997 en 1998 het aantal atv-dagen te beper ken van dertien naar negen per jaar. Het kantoorpersoneel bood vrijwil lig aan vijf procent van het loon in te leveren tussen juli 1997 en juni 1998. Muvero nodigde de bonden juni dit jaar uit om die regeling dit jaar te verlengen. De FNV wilde best meedenken als de directie de noodzaak kon aantonen met een gedegen financiële onderbouwing. Die bleef uit. FNV en De Unie eis ten dat dat het bedrijf zich aan de CAO ging houden. Muvero deed dat ook. Echter, vanaf juli kreeg het per soneel regelmatig het loon niet op tijd. Sommigen kwamen in moei lijkheden met het betalen van de huur of hypotheek. Volgens het bedrijf stelt de FNV de zaken ernsti ger voor dan ze zijn, waardoor het bedrijf in diskrediet wordt gebracht. De FNV wil dat een extern bureau Muvero gaat doorlichten om te zien hoe groot de problemen zijn. Het college van B&W van Venray gaat akkoord met de ver hoging van de participatieregeling (100 gulden-regeling) tot 200 gul den per gezinslid. Het college gaat de uitvoeringsregels niet wijzigen. Dit betekent dat cliënten met een inkomen op minimum-niveau voor deze regeling in aanmerking komen wanneer zij 50 gulden van de kosten kunnen aantonen. De regeling heeft duidelijk tot doel om de deelname aan het maat schappelijke verkeer te bevorde ren. In aanmerking voor de regeling komen alleenstaanden, alleenstaan de ouders en gezinnen met een netto maandinkomen dat in het jaar voor afgaande aan de beoordeling niet hoger was dan 100 gulden boven de maandelijkse bijstandsnorm. Om te bevorderen dat het bedrag van 200 gulden gebruikt wordt voor deelname aan sociaal, maatschappe lijk of culturele activiteiten blijft de voorwaarde gehandhaafd dat per gezinslid 50 gulden van de kosten moet worden getoond. Er wordt niet gekozen voor een verhoging van het bedrag van 50 gulden omdat het voor mensen met een inkomen op mimnimumniveau moeilijk is om 100 gulden voor te schieten. Een 58-jarige inwoonster van Venray is maandagmiddag aange houden op verdenking van diefstal uit een winkel aan de Veltumse Kleffen. De vrouw stopte een aantal goederen met een totale waarde van ongeveer veertien gulden in een tas en probeerde de winkel te verlaten zonder te betalen. Ze werd hierbij tegen gehouden door een winkelme dewerker en overgedragen aan de politie. Tegen de verdachte is proces-ver baal opgemaakt. Ruim 35 jaar uw fabrikant van topkwaliteit Verkoop, inruil, reparatie, verhuur Oploseweg 10 - Overloon Telefoon (0478) 64 22 00 VENRAY 58 32 26 VENLO 3 510 669 Joep Hermans, voorzitter van de Stichting Innovatief Platteland Venray en omgeving plantte afgelopen vrijdagmorgen op het terrein van de familie Janssen in Ysselsteyn samen met pastoor Jenniskens de eerste boom van het erfbeplantingsproject. Het doel van het project is het aanleggen van erfbeplantingen voor en door de streek, die het imago van de agrarische sector verbeteren en een bijdrage leveren aan de kwali teit van het landschap. Afgelopen zaterdag werden op het terrein van de Boerenbond in Leunen de bomen verdeeld onder de 25 deelne mende bedrijven, waarvan dertien uit de gemeente Venray. Vervolgens gingen de bedrijven de bomen op hun eigen terrein planten. De orga nisatie sprak gezien het aantal deel nemers van een erg geslaagd pro ject. Joep Hermans en pastoor Jenniskens plantten afgelopen vrij dag de eerste boom. De herinrichting van de binnen ring van de gemeente Venray vor dert gestaag. Als de eerste twee fases van de werkzaamheden aan de Langeweg zijn afgerond gaat de gemeente Venray in de periode juni-juli 2000 met fase drie begin nen. De bestaande riolering is van een dusdanige kwaliteit dat deze vervangen moet worden. Er wordt ook rekening gehouden met de aansluiting van de in- en uitrit van de Gouden Leeuw. Hierbij zal een stuk riolering en fundering op voorhand worden aangebracht. De kosten van dit project zijn geraamd op 832.500 gulden, waarvan de exploitant van de Gouden Leeuw 95.000 gulden betaalt. Gelet op de huidige parkeerpro- blematiek op de Langeweg wordt overwogen na realisatie van deze fase een parkeerverbod in te stellen. Een aparte nota over parkeerproble- matiek op de binnensingel zal hier over nog in het college verder besproken worden. Ten aanzien van de monumentale bomen is reeds een vitaliteitsonderzoek in gang gezet om de groeiomstandigheden te opti maliseren. De bestaande mnumenta- le bomen, met name rond het kapel letje, zullen worden gehandhaafd. Met betrekking tot het al dan niet handhaven van de overige bomen, die gedeeltelijk op of net naast de bestaande riolering staan, zal nader gemeentelijk overleg plaatsvinden. In een apart groenplan zullen de te realiseren groenaanpassingen in de Langeweg worden uitgewerkt en worden besproken. De aanleg van het groen is gepland in het najaar van 2000. De uitvoering is gepland in de periode juni-juli 2000 na het afronden van de werkzaamheden aan de geplande rotonde Noordsingel-Westsingel. Met ingang van 1 januari 2000 vraagt de bibliotheek Venray een kwartje leengeld voor het lenen van boeken, tijdschriften, blad muziek en cassettes van de afde ling volwassenen per object per uitlening. Waarom wordt hiermee begonnen? Er zijn drie goede redenen: 1De gemeente Venray heeft de bibliotheek een bezuiniging opge legd van 70.000 gulden met ingang van 2000. Dit bedrag kan slechts ten dele uit de normale^begroting vrij gemaakt worden. 2) Boeken die in de bibliotheek door het publiek worden geleend, worden door dat publiek vaak niet meer gekocht in de boekhandel. Schrijvers van boeken lopen zo inkomsten mis. Bibliotheken beta len daarom aan schrijvers een leen rechtvergoeding. Ook de biblio theek Venray ontkomt er niet meer aan om die vergoeding door te bere kenen aan de lener. 3) De bibliotheek Venray wil natuurlijk ook in 2000 en volgende jaren een goede voorziening blijven voor de Venrayse bevolking. Hierbij horen een goede collectie, ruime openingstijden, Intemet-voorzienin- gen en deskundig personeel. Daar is ook geld voor nodig. Het kwartje leengeld is een deel van de oplossing voor deze proble men. Daarnaast is ook op andere begrotingsposten bezuinigd. Degenen die veel lenen, kunnen het leengeld afkopen voor 20 gulden per jaar, naast de gewone abonne mentskosten. Voor meer informatie kunt u in de bibliotheek terecht. Op 190 november 1999 werd op de veiling te Grubbenvorst de eerste rabarber aangeboden door dhr. H.G. Holtackers uit Leunen. De opbrengst 3270,- is door dhr. Holtackers geschonken aan de Kankerbestrijding. Namens het KWF wil de afdeling Venray harte lijk dankzeggen voor dit mooie bedrag en ook voor dit geweldig ini tiatief.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7