"Ik hoor er nu weer bij" PEEL EN MAAS "We zullen het contact met de kinderen missen" saflSn Oude waterputten pronken in Venray Mimi Janssen wint Vredesposter wedstrij d vvv Lulu Wang in Venray Monumentaal altaar in Venray millennium smoking WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Reisbureau Nederland Fietsster gewond Jenniskens_ - ƒ279.- ook verhuur STEENSTRAAT 60, BOXMEER TEL. 0485-576226 ^j^nny en Wim Verschuuren men op vrijdag 17 december scheid van 'hun' kinderen van «O, sisschool St. Oda in Ysselsteyn. A et een beetje pijn in het hart, it zeker, maar zorgen over een l/) ede invulling van hun vrije uur- maken de twee 61-jarige oners van het kinderrijke ildorp zich allerminst. Het pen- wacht, officieel overigens naf 1 januari 2000. "Het leek |j| s mooi om bij de start van het m luwe millennium afscheid te men van de basisschool", ver- Wim Verschuuren, die na fst 38 jaar en vier maanden, larvan 27 jaar als directeur van sisschool St. Oda, samen met n vrouw Anny gaat genieten een welverdiend pensioen. Mm Verschuuren werd geboren Leunen. "We waren er ai vroeg wat de liefde betreft", lacht :lose Anny, want vlak na de lage- school werden we al verliefd op aar en we zijn vanaf die tijd altijd een gebleven." De lagere school zou in hun ver- re leven centraal blijven staan. - m ging naar kweekschool irardus Majella' te Dongen om fijne kneepjes van het onderwijs- onder de knie te krijgen. Anny Igde in Venlo de Klos-opleiding. stond van 1 september 1995 tot 1 itember 1962 voor de klas van de Mariaschool te Oirlo. Wim schuuren begon zijn loopbaan onderwijzer in Ysselsteyn, waar startte met 54 leerlingen in de s, om er nooit meer weg te gaan. herinner me nog goed dat de deren destijds in drie houten ban- zaten met houten klaptafels, k hadden we slechts vier team- gaderingen per jaar." HOOGTEPUNTEN \nny, die in 1964 een jaartje voor klas stond van basisschool St. nes in Venray, werkte van 1 janu- 1965 tot 23 november 1967 op iisschool St. Oda. "Toen onze deren Ed en Ingrid geboren wer- moest ik tijdelijk gestopt. Dat destijds gewoon een overheids- el. Maar vanaf 1992 heb ik de Wim en Anny Verschuuren poseren trots bij het logo, dat ze tijdens het 75- jarig jubileum van St. Oda aan de basisschool schonken. draad weer volledig opgepikt en ben ik één of twee dagen per week gaan werken. Ik heb ongeveer 15 jaar voor de klas gestaan. En altijd met heel veel plezier." Vooral het contact met de kinde ren, de collega's, de ouders en voor al ook de ouderraad zullen Wim en Anny missen. "In Ysselsteyn is de betrokkenheid bij de school altijd erg groot geweest", vertelt Wim Verschuuren, die de bouw van de nieuwe school (1977), de uitbrei ding van de basisschool (1987) en de viering van het 75-jarig bestaan (1997) als hoogtepunten noemt. "Bij het 75-jarig bestaan van de school hebben mijn vrouw en ik St. Oda een logo geschonken dat nu naast de voordeur van de school hangt. We meenden iets te moeten doen om ook in de toekomst een band met de school te behouden. We hebben altijd met heel veel plezier gewerkt en wilden met het jubileumcadeau onze dankbaarheid tonen." ll-mag-inspr:Wim Verschuuren, die opgevolgd wordt door Ben Ruhl, directeur van de basisschool in Castenray, heeft het directeurschap al die jaren als een boeiend beroep ervaren. "Het heb het altijd als een enorme uitdaging gevonden om alle lopende zaken in goede banen te lei den", vertelt hij enthousiast. "Je hebt veel contact met de mensen en het werk is enorm afwisselend. Het belangrijkste is datje als directeur en leraar iets voor een ander kunt betekenen." Door de teamsfeer binnen de 'St. Oda-club' van leraren en leraressen heeft het Wim en NAnny nooit veel moeite gekost om de bijna dagelijk se gang naar de basisschool te maken. "We hebben werk en privé altijd goed gescheiden kunnen hou den", vertelt Anny. "Als we dit gebouw binnenlopen zijn we eigen lijk geen man en vrouw meer, maar collega's. Die omschakeling is bij ons eigenlijk altijds als vanzelf gegaan." Het afscheid valt het duo zwaar; maar bang voor de toekomst zijn ze absoluut niet. "We hebben erg veel gezamenlijke hobby's", zegt Wim. "Fietsen, wandelen, exposities bezoeken en reizen bijvoorbeeld. Nee, over ons hoeft zich niemand zorgen te maken." Anny blijft overigens in de toe komst wel als vrijwilligster werk zaam in de bibliotheek van de bovenbouw van de basisschool. "En ik zal zo af en toe nog wel eens bin nenwandelen", vertelt Wim Verschuuren, "maar ik waak ervoor dat ik de nieuwe directeur voor de voeten ga lopen. Ik neem met een gerust hart afscheid van de school want ik heb het volste vertrouwen in mijn opvolger Ben Ruhl." ijwilliger Johan Waltmann steekt weer lekker in zijn vel £W* In de Studio kunnen wij op een persoonlijke maar bovenal creatieve verrassende manier vormgeven aan uw interieur. Het persoonlijke is samen met u, in alle rust. Wij hebben daarom gekozen voor advisering op afspraak. Wij maken voor u een kleurenplan, gecombi neerd met alles op het gebied van tapijt- en raamdeooratie, zoals bijzondere zonwering en een aparte collectie gordijnen. Dit samen in een perfecte kleurencompositie. Op vrijdag en zaterdag zijn wij open, loop eens binnen en proef onze sfeer en bent u geïnteresseerd, maken wij een afspraak Nieuwe expositie in museum 't Freulekeshuus DONDERDAG 2 DECEMBER 1999 - NR. 48 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Anny en Wim Verschuuren niet meer voor de klas lo'n vier jaar geleden begreep lan Waltmann uit Venray even wereld niet meer. Na een inci- it raakte hij lichamelijk en stelijk diep in de put. Sinds een r krabbelt hij langzaam maar er uit een diep dal. Als vrijwil- ir heeft 'natuurmens Johan' aan weer zijn draai gevonden, 'e geboortige Amsterdammer an Waltmann (47 jaar) verhuisde tï zijn veertiende naar Venray. Op boerderij in Veulen vond hij wat zocht; vrijheid, natuur en een ale uitlaatplek als dierenliefheb- J "De natuur, mensen en dieren, *3$ r draait het toch allemaal om. zijn, genieten van al het moois deze aarde te bieden heeft." tmann kijkt op, lijkt om een estiging te vragen. Eigenlijk u je hem wel gelijk geven, want wereldje wordt al genoeg |leerst door strebers, chaoten en nsen die zichzelf eigenlijk geen weinig tijd gunnen. Maar ook ""de natuurmens Waltmann liep alles van een leien dakje. Het egde twaalf ambachten, dertien elukken gaat letterlijk voor hem Werken in een melkfabriek, als der. bij de Plantkundige Dienst lo, NLW-bedrijven, overal liep wel om een of andere reden ak. Een kleine vier jaar geleden S het helemaal mis. Bij werk- nheden in een bos liep een lingsverschil met een collega ïel uit de hand. Waltmann kreeg een stuk hout een klap op zijn fd, met een herschenschudding levolg. Er knapte op dat moment nitief iets bij hem. De boze eld had zijn droom wreed ver- 4rd. Het lijkt dan ook uitgesloten hij nog onder een baas aan de gaat. Ook niet bij NLW-bedrij- waarmee hij een knipperlicht verhouding had. Maar liefst vier keer werd hij daar aangenomen, evenzovele keren draaide hij het bedrijf de rug toe. Gezondsheidsproblemen, stress, het keurslijf van een modern bedrijf is niet aan hem besteed: "Bazen hè, die liggen me niet zo. Ik kan er niet tegen als ze me achter de vodden zitten. Ik moet mijn gang kunnen gaan, het liefst in de natuur." VRUE VOGEL Johan Waltmann kwam in de ABW (Algemene Bijstands Wet) terecht. Het niets doen, het thuis zit ten (ondanks de aanwezigheid van twee Labradors en zijn vissen) brak hem op. Hij wilde iets om handen hebben, zich nuttig maken voor de gemeenschap. Zonder zich 'als slaaf' te moeten onderwerpen aan de grillen en kuren van een werkge ver. Een jaar geleden kwam hij via de gemeentelijke sociale dienst in contact met de Vrijwilligerscentrale Venray. Sindsdien is hij weer onder de pannen. Hij klust in en rond basisschool St. Jan de Doper in Merselo, het opvanghuis voor min derjarige asielzoekers aan de Kempweg en voor het Limburgs Landschap verricht hij 'boswerk'. Hij houdt de tuinen bij, repareert indien nodig de afrastering rond de school, werkt composthopen weg, zaagt bomen, het maakt hem eigen lijk bitter weinig uit. Als vrijwilli ger, maandelijks krijgt hij een extra premie van 100 gulden op zijn uit kering in het kader van de ABW, heeft hij zijn draai gevonden. Geld deert hem echter niet. hij kan zich uitleven en doen wat hij graag doet. Hij is weer een vrije vogel: "Maar het belangrijkste is, ik ben weer onder de mensen. Ik krijg waarde ring voor hetgeen ik doe, bovendien is er niemand die zegt van 'Johan doe dit, of doe dat'. Als ik een dag niet kan of geen zin heb, is het ook goed. Ik word weer als mens gewaardeerd, dat geeft ontzettend veel voldoening. Ik hoor er nu weer bij." Een keer geen zinnen, hebben is er nauwelijks bij. Eerder het tegen overgestelde. Ruim 25 uur per week is hij in de weer. Karin Longstaf van de Vrijwilligerscentrale Venray: "Ik het begin waren we zelfs bang dat Johan zich over de kop liep. Hij wilde meteen alles aanpakken, liep veel te hard van stapel. We hebben hem af moeten remmen. Hij is zo enthousiast, behulpzaam." In het kader van de sociale activering hou den gemeentelijke sociale dienst en Vrijwilligerscentrale Venray een oogje in het zeil. Longstaff: "We hebben regelmatig contact met elkaar. Johan weet dat hij hier altijd welkom is. Hij kan hier zijn ei kwijt. Vanaf hij vanuit de Vrijwilligerscentrale aan de slag is gegaan, hebben we hem dan ook echt zien opbloeien." De nieuwe vakantiegidsen van de VVV zijn uit. De gidsen staan bol met vertrouwde maar ook nieuwe arrangementen. Wat dacht u bij voorbeeld van een skate-vakantie in Brabant of de Elfstedentocht op ska tes, met de kano de grens over of een zeiltocht op de Friese meren. Wilt u het wat rustiger? Dat kan ook! Met de huifkar trekt u op uw gemak door Drenthe of u gaat op heksensafarie in de Achterhoek. Ook wandel- en fietsarrangementen behoren tot de mogelijkheden. Meer spanning en sensatie? Dan is er voor u de survivaltocht of een pitt stop arrangement. En echt, dat is heus niet alles. U staat verbaasd van de ruime keuze van Nederlandse vakanties. Haal snel de nieuwe gids bij de VVV/ANWB Venray. Bij een aanrijding op de krui sing Langeweg/Merseloseweg is vorige week donderdagmiddag een 42-jarige fietsster uit Venray gewond geraakt. De vrouw is met een hersenschud ding en diverse kneuzingen overge bracht naar het ziekenhuis. De aan rijding ontstond toen een 40-jarige automobiliste uit Merselo die over de Langeweg reed op de genoemde kruising geen voorrang verleende aan de fietsster die door de botsing ten val kwam. Aanstaande zaterdag 4 december zal de inmiddels bekende schrijfster Lulu Wang één uur te gast zijn bij boekhandel Martin Cuypers in de Passage te Venray. Ter gelegenheid van haar nieuw verschenen boek zal zij van 12.00 tot 13.00 uur in de Passage haar boeken signeren. Lulu Wang (1960) is geboren in Peking en vertrok op 25-jarige leef tijd naar Nederland. Ze debuteerde in 1997 met haar verpletterende roman Het Lelietheater, dat een van de bestverkochte Nederlandse debu ten aller tijden is: binnen drie jaar werden ruim 400.00 exemplaren verkocht. Daarnaast is het Lelietheater ook aan veertien bui tenlandse uitgevers verkocht, en werd het in 1999 in Italië met de zeer prestigieuze Nonino Prijs (met in de jury onder andere V.S. Naipaul. Claudio Amado en Emanuel La Roy Ladurie) bekroond. En nu verschijnt, na drie jaar, de langverwachte tweede roman van Lulu Wang, getiteld Het tedere kind. Opnieuw is het een vuistdik boek geworden dat drie beslissende periodes uit het leven van hoofdper soon Lilan omvat. De tijd tussen haar eerste zes levensjaren, dat onder meer gaat over misbruik en incest; de periode dat ze op de uni versiteit zit waarin het vooral gaat over leven en (ontluikende) liefde op de campus; en gebeurtenissen die zich in het heden afspelen, over Lilan's liefdesleven en auteurschap. Lulu Wang was overigens al eer der te gast in Venray, onder andere op uitnodiging van het Literair Café Venray rego. De goede herinnerin gen daaraan hebben haar en haar uitgever doen besluiten bij deze pro motietour daarom ook Venray aan te doen. Alle medewerkers van boek handel Martin Cuypers nodigen u dan ook van harte uit aanstaande zaterdag. Let vooral op de tijd: van 12.00 tot 13.00 uur. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Museum 't Freulekeshuus in Venray exposeert vanaf 1 maart 2000 meer dan tien oude water putten. De tentoonstelling is tot stand gekomen door de samen werking met Oudheidkundige Kring Geldern en het museum Kevelaer. De waterputten zijn tot en met februari in het museum in Kevelaer te zien. Het gaat om verschillende soorten putten die onder andere gevonden zijn tijdens de bouwwerk zaamheden op het Antoniusveld in Venray. De expositie is een eerste aanzet tot grensoverschrijdende samenwerkingsverbanden met musea in de regio en het Duitse grensgebied. Nu er meer duidelijk heid is over de toekomst van het museum wil 't Freulekeshuus vanaf 2000 intensief gaan samenwerken met andere musea om zo interessan te exposities naar Venray te kunnen halen. Het museumbestuur denkt dan aan samenwerking met onder andere Streekboerderij De Lochting in Melderslo, het Limburgs Museum in Venlo en musea in grensplaatsjes als Kevelaer. Overigens is 't Freulekeshuus op zondag 5 december gesloten. Ook op beide kerstdagen, zaterdag 25 en zondag 26 december, en nieuwjaars- dag, zaterdag 1 januari, blijven de deuren van het museum gesloten. Mimi Janssen van basisschool De Kemp in Venray heeft met haar tekening de eerste prijs van de Vredesposterwedstrijd van de Lions Club gewonnen, Een deskundige jury, bestaande uit kunstenares Liesbeth Rutten, kunstenaar Joop Wismans, Lions Club-president Han Kaanen en burgemeester Waals, vond haar getekende visie op het thema van dit jaar 'Een nieuw begin voor vrede' de beste. In december wordt de Nederlandse winnaar bekendgemaakt en volgend jaar in de VS de wereldwinnaar. Winnende poster per school: Bart de Bruin (Coninxhof), Dik de Brouwer (St. Jan de Doper), Thin Pham (De Flierefluit), Tom Verkoelen (De Foekepot), Guus Gielens (De Hei), Evi vd Velde/Annemarijn Vriesekoop (De Hommel), Femke Jansen (St. Josef), Mimi Jansen (De Kemp), Kimberly van Steenkiste (De Kruudwis), Hannen Vermeulen (De Landweert), Eveline Gootzen (Petrus Banden), Agneta Sabajo (De Vlaswei) en Anne Kunen (St. Een glunderende Mimi Janssen Willebrordus). wordt gefeliciteerd door kunstena res Liesbeth Rutten. De Grote Kerk krijgt een ander altaar. Het is neogotisch altaar uit het begin van deze eeuw en afkomstig uit de kerk van St. Annaparochie in Breda. De ver huizing is een initiatief van de Stichting Altaar- en Kunstverwerving Grote Kerk. Deze heeft als doel met het ver werven van kunstvoorwerpen het cultuur-historische karakter van de Grote Kerk nog meer te benadrukken. Het nieuwe altaar is een indrukwekkend meester stuk van de Roermondse archi tect Pierre Cuypers en staat in de boeken als een rijksmonument. Het is tien meter hoog en opge bouwd uit stenen elementen. Inmiddels zijn de onderdelen van het altaar en van een bijbe horend nevenaltaar in Venray aangekomen. Vrijwilligers heb ben het in de Bredase kerk onderdeel voor onderdeel afge broken en na vervoer naar Venray achterin de Grote Kerk opgeslagen. Nu kan de restaura tie van beide altaren beginnen. Op de foto de vrijwilligers die de klus in Breda klaarden. Stuk voor stuk zijn het vaklieden die er veel vrije tijd in staken om de altaren met zorg te demonteren. Op de foto zien we van links naar rechts: Piet Arts, Math Arts, Deken Jo Coenen, Jac Hendriks, Leo Janssen (boven), Piet van der Marck en Henk Janssen.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13