FRANSOL IÉ Eendagslenzen! Actiecomité Raayland wil staken DE SINT HOEFT NOOIT TE DENKEN, AAN WIE EEN ZONWERING TE SCHENKEN... Venraynaar Michiel Wismans schrijft eerste reisboek Opening Turks- Marokkaans ontmoetingscentrum Help Ambon in Nood groot succes Mestinjecteur voor laanbomenteelt Provincie: meeste klachten over Nijsen Granico CONTACTLENZEN Brug gjOverloonseweg Nioch op moeras [Wachtlijsten )iefstal beurs Gewond Op heterdaad betrapt Gewonden Veritas neemt activiteiten Computer- Work over Winkeldief aangehouden p PEEL EN MAAS donderdag 25 november 1999 - Pagina 5 De klachtentelefoon van de i Provincie Limburg heeft in 1998 de meeste klachten van overlast gekregen over het Veulense ledrijf Nijsen Granico. In totaal 253 telefoontjes over Nijsen Jranico kreeg de klachtentele foon vorig jaar te verwerken. Het k bedrijf voert daarmee de top tien ^aan van de Limburgse bedrijven, die samen goed zijn voor 60 pro cent van het aantal klachten f (ongeveer 1900). De tien locaties waarover het meest geklaagd wordt, vertegenwoordigen samen f 60% van de klachten. Klachten over overlast, veroor zaakt door bedrijven en instellingen linnen de provincie, kunnen worden Jgemeld bij de klachtentelefoon van W de provincie (043-3617070). Ook in 0H 1998 was stankoverlast veruit de belangrijkste klacht (995 meldin gen), gevolgd door geluidsoverlast (580), stofoverlast (124) en klachten over bodem en afval (92). In totaal 87 telefoontjes gingen over overlast door rook, gas en damp. Bij de Provincie Limburg zijn in 1998 opvallend veel klachten over geluidhinder binnengekomen. De provincie gaat extra aandacht beste den aan de problemen via vergun ningverlening en specifieke sane ringsprogramma's. Dit blijkt eveneens uit de Monitorings- rapportage milieu en water 1998 die dinsdag is gepresenteerd. In de rap portage worden iedere vier jaar de hoofdzaken van het provinciaal milieugebied vastgelegd. Het beleid concentreert zich op negen hoofd thema's: afvalverwijdering, verzu ring, verstoring (geluid en stank), bodemsanering, verbruik van natuurlijke grondstoffen, verdroging en de kwaliteit van lucht, grondwa ter en oppervlaktewater. Volgens de provincie zijn op het gebied van afvalverwijdering, luchtkwaliteit en grondstoffengebruik goede resulta ten behaald; de bescherming van het grondwater tegen vermesting, de aanpak van de verdroging en het aantal klachten rond geluidhinder zijn terrein waarop het beleid tot dusverre nog niet de gewenste resul taten heeft opgeleverd. Opvallend is dat het aantal klachten over stank sinds 1997 sterk is gedaald. Alle zwemgelegenheden in opper vlaktewater voldeden vorig jaar aan de normen voor zwemwater. Van de meeste andere stilstaande wateren is de kwaliteit redelijk tot goed. Voor de natuur is de verlaging van de grondwaterstand in een aantal gebieden een probleem. Het beleids doel van de provincie is om de ver droging te stoppen en waar mogelijk terug te dringen. Daartoe zijn de provincie, waterschappen en Limburgse gemeenten gestart met antiverdrogingsprojecten. een aantal van die projecten loopt trager dan gepland. In 1998 is op veel gebeiden de bestaande achterstand op het gebied van vergunningverlening verminderd of weggewerkt, maar de wettelijke afhandelingtermijn wordt voor enkele soorten vergunningen nog altijd niet gehaald. De stank klachten zijn echter de laatste jaren fors afgenomen. Raadslid Joost van de Vorle was gill est wel een beetje trots toen hij van pk vethouder Driessen gelijk kreeg. De erzakkende brug aan de Overloon- eweg staat inderdaad op een moe- assige ondergrond, zoals hij veron- lerstelde. Op de vraag of met deze )57 ieuwe informatie tegelijkertijd het udget fors wordt overschreden eeft gemeente-woordvoerder atrick Schoenmaker een voorzich- g antwoord: "Het wil niet direct iggen dat we over het budget heen aan. We hebben ruim gebudget- it erd met veel posten onvoorzien. fe kijken op dit moment wat er -Hogelijk is en begin december pre- enteren we een college-nota met de osten," Of de overlast voor het ver eer daarmee langer duurt is niet ekend. In ons artikel van vorige week iver de "Wachtlijsten Thuiszorg ylpver zes maanden weg" hebben ve abusievelijk gemeld dat er prake is van een samenwerking ussen Stichting Thuiszorg Noord- iraburg en START. Dat klopte iijna, slechts één lettertje hadden fe teveel. Thuiszorg Noord- -imburg heeft de wervingscam- lagne namelijk opeezel met STAT en MEDl-interim. Snelheidscontroles Bij snelheidcontroles op diverse okaties in het district Venray zijn linsdagmiddag in totaal 192 auto- ^1001115(611 bekeurd wegens te ard rijden. Bij een controle op de H 'eurneseweg bij Heide werden 64 I utomobilisten bekeurd. Van de 706 Mecon trol eerde voorbijgangers was hoogst gemeten snelheid 132 km terwijl de limiet 80 km per een controle op de uin loordsingel in Venray werden 64 lutomobilisten bekeurd. Van de 449 ateI econtroleerde voorbijgangers was ip:e hoogst gemeten snelheid 80 km ijl ler uur, terwijl 50 km per uur is toe- estaan. een controle op de Beekweg in ilerselo werden 64 automobilisten ekeurd, Van de 269 gecontroleerde Wbijgangers was de hoogst geme- in snelheid 115 km per uur, terwijl Okm per uur is toegestaan. Vrijdagmiddag is een 55-jarige vri. fenraynaar in de Grotestraat aange- touden nadat hij een portemonnee it een winkel had ontvreemd. De ian bekende de diefstal en kreeg iervoor een boete van 240 gulden. Een 80-jarige fietsster uit Oirlo sch aakle vrijdagmorgen gewond bij en aanrijding op de Henri 'unantstraat. Het ongeluk gebeurde oordat een 26-jarige automobilist "Venray geen voorrang verleende de kruising van de Henri 'nantstraat met De Hulst waarna botsing ontstond. De fietster 'am ten val en brak een arm. Zij [rd met de ambulance overge- icht naar het ziekenhuis. Zes maanden India per motor Michiel Wismans is geboren en getogen in Venray en in 1994, direct na zijn studie communica tiewetenschappen, toerde hij samen met zijn vriendin Nicole Schoeber uit Horst, zes maanden door India. Zijn belevenissen heeft hij opgeschreven en onlangs kwam zijn eerste reisboek uit. Een aanleiding voor Wismans boek was er in eerste instantie niet echt: "Eerst heb ik een stukje voor een reisblad geschreven en de men sen vonden dat wel leuk. Dan schrijf je wat meer, want het is gewoon leuk om te schrijven." 'India per motor' is een toegankelijk boek geworden met een persoonlijke schrijfstijl. De lezer zit als het ware achterop bij Wismans en kijkt over zijn schouder mee naar de indruk wekkende natuur, de verbazingwek kende miljoenensteden en de bij zondere tempels. Iedereen die India kefit weet dat de wegen bar slecht zijn, zelfs de meeste zogenaamde Reisboekschrijver Michiel Wismans en zijn vriendin Nicole Schoeber tijdens hun reis in India snelwegen, en dat bijvoorbeeld Indiase vrachtwagenchauffeurs vaak levensgevaarlijk rijden. ACHTEROP In werkelijkheid zat zijn vriendin Nicole achterop de motor, een oude Engelse Enfield Superdeluxe 350 van het leger: "Voor de passagier was het echt wennen, want ze kan niks doen, ze heeft ook wel met hartkloppingen achter op gezeten." Een van de redenen van het bezoek aan India was dat Michiel Wismans broer bij een motorongeluk in India om het leven was gekomen. "Ik wilde kijken op die plek en je pro beert dat dan op een redelijke manier op te schrijven." Wismans beschrijft de typische Indiase cultuur met een voortduren de, lichte verbazing. "In dit land is zoveel en er zijn zoveel tradities. Je komt van alles tegen. Als je daar zes maanden rondreist ga je toch meer nadenken. De filosofieën stijgen je vanzelf in je hoofd." INTERNET Een aardige bijkomstigheid bij Wismans boek is dat uitgever Gopher Publishers met bestellingen via internet werkt en rechtstreeks aan de lezer levert. Een tweede aspect hierbij is het 'printing on demand'waarbij boeken in de opla ge van 1 exemplaar vervaardigd kunnen worden en dat biedt weer de mogelijkheid om bijvoorbeeld elk boek van een persoonlijk voorwoord te voorzien. "Op deze manier kun je je boek een peroonlijke tint geven", bevestigt Michiel Wismans. Het boek is nu een week uit en wie er meer over wil weten moet dus via e- mail contact opnemen met de uitge ver: jkingma@euronet.nl. De werkzaamheden aan het Turks-Marokkaans ontmoetings centrum aan de Beukenlaan zijn nagenoeg afgerond. Het centrum wordt komende vrijdag om 16.00 uur officieel geopend. Ook het multi-cultureel platform zal van de ruimte gebruik gaan maken. Het Beukenhöfke, waar vroeger een kleuterschool en de Vrije Academie waren gevestigd, blijft eigendom van de gemeente Venray. "De gemeente wil de meeste welzij nsaccommodaties zo veel mogelijk privatiseren, maar dat gebeurd de komende jaren nog niet met het ontmoetingscen trum. Het is toch een groeiproces in de tijd", vertelde wethouder Driessen dinsdagmiddag bij de persconferentie over de opening van het ontmoetingscentrum. Wethouder Driessen verricht vrij dag, in het bijzijn van de ambassa- duer van Marokko en een vertegen woordiger van het Turkse consulaat, de officiële opening van het gebouw. Zaterdag kunnen bezoekers een kijkje nemen in en om het gebouw, dat de afgelopen maanden voor een miljoen gulden is ver bouwd. Er zijn vanaf 12.00 uur tal van activiteiten: muziek, zang, dans, etc. Ook staan er infostands en is er een tentoonstelling van schilderijen. INTEGRATIE Venray telt op dit moment 1374 'vreemdelingen', waarvan er 294 Marokkaan en 229 Turk zijn. "Het zijn de twee grootste minderheids- partijen in Venray. De Turken heb ben al een eigen gebedshuis aan de Eindstraat en de aanvraag voor een moskee voor de Marokkanen in 't Brukske ligt bij de gemeente", zei Driessen. "Ik ben blij dat we voor beide partijen na de vele omzwer vingen zo'n prachtig ontmoetings centrum hebben weten te realise ren." In hel kader van de integratie en participatie van minderheden, zijn de beide gemeenschappen vanaf het begin bij de verbouwingsplan nen betrokken geweest en hebben ze hun eigen wensen kunnen inbren gen. Zo heeft de Turkse gemeen schap een grote zaal waar jonge en oude Turken door elkaar heerl ver toeven. De Marokkanen hebben een eigen ruimte, die bestaat uit aparte gedeeltes voor jong en oud. "Ik wil benadrukken dat het terecht is dat we één miljoen gulden voor het gebouw hebben uitgetrokken, maar hel centrum is natuurlijk geen geschenk van God of Allah", vertel de Driessen, "de Turkse en Marokkaanse gemeenschap moeten zelf laten zien dat het geld terecht beschikbaar is gesteld. Het bestuur van beide partijen moet vanaf vrij dag de kar gaan trekken. De kwali teit van het centrum-zoals het nu is moet behouden blijven. Jullie heb ben die verantwoordelijkheid, want voor wat hoort wat." KANSEN Wethouder Driessen, die vrijdag bij de opening van het pand ook de resultaten van een belevingsonder zoek in de buurt bekend zaï maken, benadrukte verder dat hij het een goede zaak vond dat de besturen de buren apart uitgenodigd hebben om de officiële opening bij te wonen. Lachend: "Denk maar aan het spreekwoord 'beter een goede buur dan een verre vriend'." De Turkse en Marokkaanse gemeenschap wil het ontmoetings gebouw ook gaan gebruiken om allerlei activiteiten te organiseren. "Er kwamen bijvoorbeeld erg wei nig meisjes of vrouwen. Het nieuwe gebouw is echter een stuk groter dan de vorige panden. Ook was er geen ruimte om gasten te ontvangen", vertelde A. Kocygit (Turkse gemeenschap en voorzitter multi cultureel platform). "In dit nieuwe centrum is die ruimte er wel. Op feestdagen en met bruiloften kunnen hele families er terecht. Ook kunnen we nu grotere groepen mensen uit nodigen bij activiteiten." De politie heeft maandagavond aan de Rooseveltstraat een 31- jarige man uit Helmond aange houden die op heterdaad was 'yyilraafoy '«sa: ■wsimgtobnsak, Hij -heirapiéïy den door een 22-jarige Venraynaar terwijl hij uit diens berging kwam. De verdachte pleegde hevig ver zet en probeerde de 22-jarige met een bierfles te slaan. Dit mislukte. De Venraynaar kreeg hulp van zijn broer en twee vrienden die hem hielpen de verdachte, die ook nog een mes trok. in bedwang te hou den. De Helmondenaar werd ver volgens overgedragen aan de politie en is voor nader onderzoek in ver- V^zekering gesteld. Bij een verkeersongeval op de Venrayseweg raakten een 19-jari- ge jongen en een 41-jarige vrouw uit Wanssum gewond. Het ongeval gebeurde doordat de jongen door nog onbekende oorzaak tegen de achterzijde van de auto van de vrouw botste die op dat moment voorgesorteerd om linksaf de Postbaan op te gaan. Door de bot sing is het voertuig van de vrouw terechtgekomen op de weghelft van het tegemoetkomende verkeer uit de richting van Venray, waarna een 50- jarige bestuurder uit Deume de auto niet meer kon ontwijken en nog een aanrijding ontstond. De man raakte niet gewond bij het ongeval. De 41- jarige vrouw is vermoedelijk met rug- en nekletsel overgebracht naar het ziekenhuis. De jongen liep licht onbekend letsel op. SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD K U R S T J ENS VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Veritas Automatiseringsdiens ten BV uit Venray neemt met onmiddellijke ingang de activitei ten van het failliete ComputerWork oyer. De overge nomen activiteiten betreffen de opleidingen, het netwerkbeheer en de serviceafdeling. Veritas Automatiseringsdiensten BV zet de activiteiten voort onder de bestaande handelsnamen ComputerWork Opleidingen en ComputerWork Netwerken. Het bedrijf gaat ervan uit dat de relaties van het inmiddels gefailleerde ondernemingen van ComputerWork zowel op het netwerkgebied als op het opleidingengebied adequaat ver der geholpen kunnen worden. Dit gebeurt met diverse voor de relaties vertrouwde gezichten alsmede met een aantal nieuwe medewerkers. De directie ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet, omdat diverse klanten te kennen hebben gegeven de samenwerking met Veritas voort te willen zetten. De activiteiten van Veritas BV kunnen in twee activitei ten worden onderverdeeld: het onderdeel opleidingen, bestaande uit begeleiding van migratietrajec ten, het verzorgen van trainingen voor eindgebruikers en systeembe heerders en maatwerk softwareont wikkeling voor Microsoftproducten. De activiteiten van de netwerktak bestaan uit het adviseren bij aan koop van een netwerk, het leveren van de netwerken en netwerkcom ponenten, het installeren, onderhou den en beheren van netwerken en het verlenen van service en nazorg, waarbij ook via een helpdesk even tuele storingen en vragen kunnen worden behandeld. Veritas BV blijft onder het oude telefoonnummer van ComputerWork bereikbaar, (0478) 555888. Een 65-jarige man uit Venray is vorige week woensdagmorgen aan1 gehouden op verdenking van dief stal uit een winkel -aan de Kruidenlaan. De verdachte stopte een aantal levensmiddelen met een totale waarde van ongeveer 24 gul den in zijn tas en probeerde zonder te betalen de winkel te verlaten. De man werd aangehouden en overge dragen aan de politie, waarna hij werd meegenomen naar het bureau. Daar is proces-verbaal tegen hem opgemaakt waarbij hij een boete kreeg van 240 gulden die hij direct betaalde. De stichting Batu Badaun liet afgelopen zondag nog één keer flink van zich horen. Zij organi seerde de manifestatie 'Help Ambon in nood!' in De Witte Hoeve in Venray om aandacht te vragen voor de onrust, oorlog en opstand op Ambon, de Molukken. Er was een optreden van de H.o.u.J.S.T.D. Band en ook de Molukse dansgroep Parang Salawaku verzorgde een spetterend optreden. Ook hield Mozes Tahitu, die intensief contacten onderhoudt met de mensen op de Molukken, een lezing. Verder konden de honderden bezoekers een tentoonstelling over de situatie daar en een diapresenta tie over het leven van de Molukkers in Nederland en in het bijzonder Venray van 1951 tot nu bekijken. Uiteraard kon men ook volop heer lijk smullen van Moluks-Indische •gerechten en drinken. De manifesta tie was een groot succes! De bezoekers konden zondag genieten van prachtige optredens in de Witte Hoeve. Op initiatief van boomkwekerij Mts. Michels-Classens te Venray wordt dit najaar een mestinjec teur specifiek voor de laanbomen teelt ontwikkeld. De heer Michels heeft naast de laanbomenteelt van voornamelijk eik en beuk (zwaar dere maten) een varkenshouderij. Met de nieuwe injecteur kan het bedrijf circa 400 m3 zeugenmest per jaar verwerken. Dit levert een besparing van kunstmest op van circa 600 gulden per hectare. Er hoeft alleen nog maar extra mag nesium te worden toegediend. De bedoeling is dat de mest ondergewerkt wordt tussen de laan bomen, op ongeveer 5 tot 10 centi meter diepte. De injecteurs zijn in de breedte variabel instelbaar, waar door de mest met de groeirichting van de wortels mee kan worden geïnjecteerd. Gelijktijdig zal onkruidbestrijding plaatsvinden in en tussen de rijen. De firma Meulenpas te Oss ontwikkelt het prototype voor de mestinjecteur, die in het voorjaar van 2000 operatio neel moet zijn. STUDIE Het initiatief wordt mogelijk gemaakt door Stichting Innovatief Platteland Venray e.o. Zij heeft hier voor een studie verricht naar de mogelijkheden van mestinjectie. Het project wordt uitgevoerd met financiële steun van NUBL. DLV- Boomteelt en het Proefstation voor de boomkwekerij begeleiden het project. Zij bekijken wat de gevol gen zijn van mestinjectie op de groei en de wortelontwikkeling van laanbomen. De planning is dat er half juli 2000 een demonstratie op het bedrijf van Mts. Michels- Classens georganiseerd wordt, waar het prototype en de resultaten van de mestinjecteur worden getoond. Venrayse scholieren naar Den Haag Duizenden scholieren gaan maandag 6 december naar Den Haag om te protesteren tegen de gevolgen van het Studiehuis. Ook op het Venrayse Raaylandcollege is woensdagmorgen een actieco mité opgericht, zij roepen de leer lingen van 4 HAVO en 4 VWO mee te doen met de stakingsactie. Het actiecomité bestaat uit de 4HAVO leerlingen Bas Janssen, Patrick van Leuken en Geerd van Ochten. "Wij zijn een stakingsco mité, alleen voor deze staking van 6 December", verduidelijkt woord voerder Bas Janssen. Hij werd vori ge week gebeld door een nichtje uit Breda die bij haar op school aan het organiseren was. Daarna keek hij op www.staking.cjb.net om meer over de stakingsoproep te weten te komen. "Vervolgens hebben we eerst pos ters neergehangen en gevraagd wie er mee wilde staken. Dan gaat het leven en nu is het zo dat de helft van de leerlingen van 4HVO/VWO heeft gezegd mee te gaan", legt Bas uit. STUDIEDRUK Er zijn een aantal redenen waar om de middelbare scholieren in Venray en de rest van Nederland naar het stakingsmiddel grijpen. Natuurlijk wegen de verdubbeling van het boekengeld en de verplichte aanschaf van een dure rekenmachi ne zwaar, maar het gaat met name om de studiedruk. Bas Janssen: "Je moet heel veel zelf doen, vooral werkstukken, en dat ben je nog niet gewend. De basisvorming bereidt je er gewoon niet op voor en dan is de overgang erg groot." Verder blijkt de werkdruk, vooral bij het VWO, erg hoog te zijn. Met name de nieuwe en verplichte vakken als Algemene Natuurwetenschappen en Creatieve en Kunstzinnige Vorming worden als zware last ervaren. Staatssecretaris Adelmund van Onderwijs heeft inmiddels de Tweede Kamer toegezegd snel een onderzoek naar deze werkdruk te laten uitvoeren. Voor 16 december hoopt ze meer te weten. De staking is volgens de leden van het comité een signaal naar de politiek om die tweede fase nog een keer te bekijken. Afschaffen hoeft niet van de scholieren, maar minder zwaar toch wel. Er gaan in ieder geval twee bussen met Venrayse scholieren naar Den Haag. Verzameld wordt er op het Malieveld en om één uur 's middags vertrekt de stoet naar het Binnenhof. Woensdag zijn de brieven met de oproep aan alle vierdeklassers uitge deeld, en het comité hoopt op nog meer mede-stakers. De bussen moe ten door de leerlingen zelf betaald worden, de school is weliswaar niet tegen de actie en ze willen ook wel meewerken om het zo goed moge lijk te laten verlopen, maar ze geeft geen financiële steun. Spiegelt u zich aan de Engelsen bij uw plannen voor een nieuwe tuin? Samen met Rien van Mierlo komt u lol de uitvoering van een ontwerp waarin romantiek en melancholie onmiskenbaar zijn terug te vinden. Compleet met vijvers en bestrating zo u wilt. En onderhoud niet te vergeten. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmen dueweg J S'51 P'" uit naar de romantiek in tuintradities? gaat uw

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5