1/eel ve>via<i&e*tde UUff van den munckhof Cf Nieuwe kaarten Heiligen Regiokalender A OIRKX VAN SOEST Dames in de bloemetjes gezet boek- en kantoorboekhandel grotestraat 68 venray - tel. 0478-582727 Sinterklaas aanbiedingen 15-20% KORTING Doe mee met het literair café len maas 1 donderdag 25 november 1999 - Pagina 11 WAO VAN SOEST vanaf 1 oktober een nieuwe naam Taxaties Advies 100% ONAFHANKELIJK rni hypotheek taxatie bedrijfsadvisering woz-taxaties VENLO iet Deken van Oppensingel 45a 5911 AB, 077-3513301 bedrijfs taxatie verkoop taxatie aankoop taxatie VENRAY wvjw.dirkx-vansoest.nl eel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omge- i We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de it. io plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas L iokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen 0,. immen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. meelvereniging Voetlicht brengt tijdens de jaarlijkse toneelavond in rrij |Van de Weijer in Milheeze drie stukken op de planken. Aanvang 20.00 Er zijn ook voorstellingen op zondag 28 november en woensdag 1 jnber. aterdag 27 november; ijl galerie Wilma Boseheri in Arcen exposeren leerlingen van Boscheri T werken. Tot en met zondag 19 december is de galerie iedere zaterdag )le! ondag open van 14.00 tot 17.30 uur. J^jondag 28 november; het vernieuwde gebouw van De Riebn in Helden-Dorp vindt weer liet inde Zaelke Zinge plaats. Aanvang 20.30 uur, streekboerderij De Loeht in Meldersio vinden demonstraties brood. ;en en scharen slijpen plaats. Het museum is open van 14.00 tot 17.00 laandag 29 november; i manege Wieneshof in Horst vindt onder leiding van Dave Maessen rrij springclinie plaats. Aanvang 20.00 uur. 13 bt 1 december: ie de Cock exposeert in de poliklinieken van het Maasziekenhuis in ige imeer. Op een vrije, speelse manier gebruikt De Cock diverse druk-, ige-, teken- en schildertechnieken, oensdag 8 december: (inter)nationaai bekende bergbeklimmer en expeditieleider Ronald rverzorgt vanaf 20.15 uur een dialezing in de Bibliotheek Boxmeer, ondag 12 december: iltureel centrum De Haandert in Tegelen biedt onderdak aan een grote t-lnn. Hobbyisten en andere creatievelingen kunnen van 11.00 tot 10 uur hun zelfgemaakte kerstspullen en aanverwante artikelen aan de brengen, dag 12 december: lief atelier De Baersdonck in Grubbenvorst opent ook haar deuren e.fcns de traditionele kerstmarkt. In het atelier aan de Kloosterstraat 76 u dt van 11.00 tot 17.00 uur een verscheidenheid aan producten gepre- serd. ot en niet 12 december: i Museum De Wieeer in Deurne zijn werken te zien van Elly Strik cn ip Akkerman. Beiden zijn onderscheiden met de Jeanne Oosting Prijs respectievelijk de olieverfschilderkunst en de aquarelleerkunst. In die- rsü 4e periode exposeert Paul van Dongen schilderingen op papier, aqua-. I tekeningen en etsen. 19 december: tec Galerie Marijke Raaymakers in Grubbenvorst wordt om 16.30 uur een 6' ïsitie geopend van de" Fotogroep NI>-70. De expositie is verder te zien p 26 December en 8.9, 15 en 16 januari telkens van 13.00 tot 17.00 J Er zijn weer 8 nieuwe kaarten ver schenen van de beelden van de Grote kerk. Het zijn dubbele kaarten met achter op het verhaal van de heilige. Ze worden aangeboden in pakketjes van 8 stuks inclusief enveloppen voor de prijs van ƒ15,- per pakketje. Ze zijn verkrijgbaar bij de boekhan dels, de VVV, het Freulekeshuis en bij ondergetekenden. Een mooi cadeau voor Sinterklaas. Dit zijn kaarten om waardig en beteke nisvol vrienden, bekenden en relaties alle goeds toe te wensen voor de 21ste eeuw. Misschien ook iets voor bedrijven om hun relaties te verrassen met de overgang naar het derde millennium? Hier volgt de beschrijving met de weergave van de teksten, die op de kaar ten staan. Piëta of de Nood Gods Opper-Gelre, le kwart van de 16e eeuw. Neogotische polychromie. Deze afbeelding, voor het eerst voorkomend op het einde van de 14e eeuw, wordt ook wel de "Nood Gods" genoemd. De meest beroemde voorstelling is die van Michelangelo in de Sint Pieter te Rome. Maria, bedroefd gezeten aan de voet van het kruis, toont ons het ontzielde lichaam van Jezus op haar schoot. Onder invloed van de Moderne Devotie wordt hiermee een beroep gedaan op ons gevoel om mee te leven met het lij den van haar zoon. Christus op de koude steen Brabant, begin 16e eeuw. Mogelijk afkomstig uit het klooster Jerusalem, dat in 1802 is opgeheven. Christus wordt hier voorgesteld op het moment dat hij het kruis naar Golgotha heeft gedragen en van Zijn beulen even is mogen gaan zitten op een rotsblok, terwijl zij verdere voorbereidingen tref fen om Hem te kruisigen. Deze voorstelling komt onder invloed van de Moderne Devotie in zwang om de mensen tot "mede"-lijden op te wek ken bij het zien van deze menselijke scène. H. Barbara Atelier van de Meester van Elsloo, begin 16e eeuw. De polychromie dateert van na de 2e Wereldoorlog. Afgebeeld als jong meisje met een palmtak in de hand, naast een toren met drie ramen. Deze heilige maagd werd door haar vader eigenhandig onthoofd, omdat hij ontzettend boos was geworden toen hij ontdekte dat ze stiekem Christen was geworden en omdat ze, ondanks allerlei soorten folteringen haar Geloof en haar maagdelijkheid niet wilde prijs geven. Meteen na deze gruweldaad werd haar vader door een bliksemstraal uit de hemel dodelijk getroffen. H. Barbara wordt daarom bijzonder vereerd tegen een plotselinge dood. Onvoorbereid sterven was in de middel eeuwen immers de grootste ramp die iemand kon treffen. Feestdag 4 december. H. Laurentius Atelier van de Meester van Elsloo, le kwart 16e eeuw. Neogotische polychro mie. Afgebeeld als diaken, in albe en dal- matiek en met een rooster als attribuut. Hij was aangesteld als diaken met de zorg voor armen en zieken en daarom had hij ook het beheer over het geld van de kerk in Rome. Hij was dus zoveel als de penningmeester. Toen men van hem de uitlevering eiste van het geld dat hij beheerde, toon de hij aan zijn beulen de armen en zie ken met de woorden: "Kijk dit zijn de rijkdommen van de Kerk!" Daarop werd hij levend geroosterd. Feestdag 10 augustus. O. L. Vrouw, door Christus gekroond en gezegend Detail van middenstuk van retabel, Atelier Kuypers-Stolzenberg, einde 19e eeuw. Maria is met lichaam en ziel opgenomen in de Hemel. Hier wordt het moment voorgesteld waarop Maria door Christus wordt geze gend nadat zij door Hem is gekroond heeft tot Koningin van de hemel. Dit is een van de mooiste beeldhouwwerken afkomstig uit het Atelier Kuypers- Stolzenberg te Roermond. De zijvleugels van dit retabel zijn na de 2e Wereldoorlog verdwenen. Engeltje uit het Marianum, Gelre 1460-1470 Een van de pronkstukken van St. Petrus 'Banden te Venray is het z.g. Marianum. Dit is een voorstelling van Maria in dubbele gedaante, midden in de kerk hangend, kijkend naar het oos ten én naar het westen, haar voeten op de maansikkel, omgeven door een stra lenkrans, op het hoofd een kroon van twaalf sterren, aan haar voeten een dub bele satanskop en in haar armen het Jezuskind, dat aan de ene kant een vogel en aan de andere kant een vrucht in het handje houdt. Zij wordt hier voorgesteld als de moe der en het middelpunt van de kerk en als koningin van de hemel, vandaar ook dat ze omringd is door vier engelen die haar spelend lof toezingen. Dit is een van deze feestende engel tjes. Interieur St. Petrus' Banden kerk Dit is zeker het derde kerkgebouw op deze plak: de oudste resten dateren uit omstreeks de negende eeuw. Een aflaat brief van paus Pius II uit 1462 beteken de het startsein voor de bouw van deze gotische "kathedraal van de Peel". Er hebben 16 altaren in gestaan, die in de loop der eeuwen zijn verdwenen maar waarvan de beelden nog zijn bewaard. Hierdoor is deze kerk momenteel de rijkste kerk van Nederland voor wat betreft oorspronkelijke beeldenschat. Maria in feestgewaad Dit is een bijzondere voorstelling van Maria, zoals men haar meestal aantreft in bedevaartsoorden, gekleed in een kostbare brokaten mantel. Achttiende eeuw, herkomst onbekend. Dit beeld bestaat alleen uit hoofden en handen. Het beschikt over twee paar kronen: een gouden voor feestdagen en een zilveren voor gewone dagen. Vóór de Tweede wereldoorlog werd het mee gedragen in de vele processies, die in de loop van het jaar door Venrays straten trok. Nu bieden jonge bruiden haar de huwelijkskaars of het bruidsboeket aan om haar zegen en bescherming over hun huwelijk af te smeken. Tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van GV St. Christoffel in Wijkcentrum de Kiosk werden de dames Wismans, van Daal en Janssen in de bloemetjes gezet vanwege hun twaalfjarig jubileum als lid van GV St. Christoffel. Naast de gebruikelijke agendapunten, welke werden afgewerkt, werd er tij dens de vergadering afscheid genomen van José van Elswijk als kleuterleid ster. I.v.m. haar drukke werkzaamheden was zij niet meer in staat dit te com bineren met het geven van kleuterlessen op zaterdagmorgen. Veronique Philipsen heeft inmiddels deze lessen overgenomen. ff. /ff-SJ-ff Van zondag 28 nov t/m zaterdag 4 dec BRONX Laarsje zwart ISsPrffr 119,95 Bij aankoop schoenen v.a. 149.95 Niet bii aanbiedingen BERKELMANS Broque Zwart Bordo 229^5 149,95 Wintercollectie Laatste maten Bl) elke ƒ.25- besteding krasloten cadeau Ook op de aanbiedingen /Iffforfe- c>c/t<senefp ifc&etp gezelligste schoenwinkel van venray GROTESTRAAT 11 <c^eU>A, De laatste opgave van deze wedstrijd in het poëzie-herkennen van dit jaar luidt als volgt P. "Liefde is de zin van 't leven der planeten en mense' en diere'. Er is niets wat kan storen "t stijgen tot haar. Dit is het zeekre weten: naar volmaakte Liefde stijgt alles mee" Uit welk gedicht zijn deze regels afkomstig en wie is de auteur ervan. Antwoorden op dezè vragen kunt u voor donderdag 23 december a.s. stu ren naar het Secretariaat. Rochusstraat 1, 5801 RR VENRAY. Telefoon: 0478-582948. Elke laatste donderdag van de maand zal er een citaat van een ot' meer dichtregels verschijnen op het speciale plekje in Peel en Maas. Aan elke poëzieliefhebber of poëziekenner wordt dan de vraag gesteld van welke dichter en uit welk gedicht de aangehaalde dichtregels afkomstig zijn. Elke maand zijn er zo 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de juiste titel van het gedicht. Elke maand wordt ook het klassement gepubliceerd. De uiteindelijke win naar daarvan wordt tijdens de feestelijke zitting rond de uitreiking van de Raadselige Roos gehuldigd. Uit reacties, die het Literair Café regelmatig krijgt, blijkt dat velen in Venray-regio de poëzie in deze rubriek lezen en waarderen, ook zonder dat zij aan de"wedstrijd meedoen. Zij genieten van de prachtige gedichten die er in de Nederlandstalige literatuur zi jn. zonder dat zij een heel jaar lang willen wedijveren om de le plaats. Maar ook wanneer zij wel eens een oplossing weten kunnen zij meedoen en de prijs die beschikbaar gesteld wordt voor incidentele deelnemers verdienen. In de maand volgend op de opgave wordt steeds bij de lokale Omroep Venray.op de laatste donderdag van de maand tussen 18.00 en 19.00 uur onder "meer aandacht besteed aan de rubriek "Doe mee met het Literair Café" en wordt het antwoord op de vragen gegeven. Voordat de laatste ronde ingegaan wordt is de stand: mevrouw L. Coisett met 90 punten, de heer A. Leijssen en mevrouw H. van Beek met 70 pun ten, mevrouw R. van Daal, de heer A. Kroft en de heer J. Craghs met 60 punten. Mevrouw W. Vink met 40 punten. Mevrouw L. Geuits en mevrouw j. van Rooy 10 punten. Het bleek, dat de oktoberopgave geen gemakkelijke was. Maar wie het wel 1 ukte het gedicht te vinden, vond een prachtig gedicht van Edgar du Perron, afscheid te nemen). v J een vrouw die er blijkbaar op uit wasom zoveel mogelijk, profijt uit haar relatie met haar heer te halen. Zij deelt in zijn fortuin en in zijn roem. Maar helaas "uw ziel is klein!" Ondanks haar schoonheid en ondanks dat zij hem uiteindelijk trouw blijft (zij blijft "hoogstaan") neemt de ik-figuur afscheid van haar. omdat zij een bekrompen iemand is en in die zin zichzelf blijft. Hij minacht haar diep! Edgar dus Perron - P.P.C. Vaarwel Clary. Ik wens u geen geluk. Zoiets klinkt "dom. bij hen reeds die het menen. Gij hebt u goed verkócht. Maak u niet druk Over de rest: want Mie mensen wenen. Uw huis was klein. Uw heer heeft het vergroot. De bron van zijn fortuin heet niet te stelpen. Uw roem wordt groot en duurt wel tot zijn dood, Uw ziel is klein. Ik kon het niet verhelpen. Uw lijf is goed. Gij zijt een mooie vrouw. Gij zult uw heer veel mooie kindren baren. Uw hart is nauw; gij blijft hem ook wel trouw. Gij zult hoogstaan en goed uw naam bewaren. Vaarwel, Clary. Mij zult gij niet meer zien. Ik zal u mijden, zelfs tot in uw dromen. Gij waart mijn droom, voor ik u had gezien. Gij zijt uzelf. Ik minacht u volkomen. Reserveer zondag 12 december, In een twee uur durende Kerstbijeenkomst ontvangt het Literair Café Volksmuziekgroep Mallemoer in de Witte Hoeve te Venray, aanvang 11.30. Dat mag u niet missen! Mocht u donateur willen worden van het Literair Café Venray-regio - mini male bijdrage van f 30,- per jaar - dan krijgt u het programma toegezonden Ais donateur steunt u hiermede de activiteiten van het Venrayse Literair Café en krijgt u bovendien reductie op de entreekosten van de bijeenkom sten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, Telefoon0478-582948.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 11