Pica's staan stil bij 44-jarig bestaan Ysselsteyn pilotproject op sociaal beleid Krasactie 'Handje contantje' ^2ty J aarvergadering wijkraad Antoniusveld Twee kandidaten voor beheer binnensport- accommodaties Ouderen sluiten 6 hun jaar' waardig af STOMERIJ Winkeldief opgepakt Venraynaar gewond in Venlo Vechtpartij in Ysselsteyn GEBUNDELDE DIENSTEN GEVEN KRACHT 1 A&A GROEP Geen extra koopavond in 2000 Gemeente lost problemen Heuvelstraat op Transporter gestolen Jongen steelt portemonnee Rongen >eel en maas donderdag 11 november 1999 - Pagina 7 Ysselsteyn gaat fungeren als andelijk pilotproject voor sociaal icleid. In samenwerking met de ewoners gaat landbouwminister Irinkhorst een hulpverlenings- irogramma opzetten om de vers- rekkende gevolgen van de her- Iructurering van de intensieve eehouderij enigszins te verzach- en. Het ministerie heeft 500 miljoen lilden beschikbaar voor het flanke- ;nd beleid. Het is uiteraard ook bij ;t Ministerie van Landbouw ekend dat de herstructurerings- lannen van de minister een hoop lende gaan veroorzaken, dus is sociaal beleid noodzakelijk. "Het ministerie heeft daar echter geen ervaring mee", volgens directeur J. Eyck van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), "En daarom wilden we de situatie in Ysselsteyn bekij ken in overleg met de bewoners." Eyck is samen met pastoor Jenniskens woordvoerder van de werkgroep 'Ysselsteyn leeft' en het ministerie. Alle inwoners van het dorp hebben inmiddels een brief gehad waarin opgeroepen wordt mee te denken met het pilotproject. Over een tot anderhalve week volgt een gesprek met LNV over de ideeën. Intussen is bij LNV in Eindhoven een ambtenaar vrijge maakt om de groep te begeleiden. "Pilots zoals in Ysselsteyn moeten vorm geven aan het beleid", ver volgt Eyck, "Vanuit de ideeën in de streek moeten we verder. Je kunt wel alles vanuit Den Haag beden ken, maar het is zinvoller de streek er bij te betrekken." Als de plannen uiteindelijk goed zijn wil de minis ter van Landbouw zelf financieel bijdragen of dat via andere ministe ries zoals WVC of Sociale Zaken doen. Dat Ysselsteyn is uitgekozen is, behalve dan aan pastoor Jenniskens, ook te danken aan het gegeven dat 75 a 80 procent van de bevolking in de varkenshouderij werkzaam is of er mee betrokken is. Eyck: "Op korte termijn betekent dat gigantische klappen, het tast de hele gemeenschap aan: de sociale eenheid, functioneren van vereni gingen, enzovoort. Wij willen niet dat het dorp desolaat wordt, vandaar dit pilotproject." Een soortgelijk project in Nederweert op het gebied van ruim telijke ordening heeft inmiddels geleid tot het beschikbaar stellen van 12,5 miljoen gulden om de plannen en ideeën uit de dorpsge meenschap uit te werken. Het Ysselsteynse pilotproject is voorals nog het enige op sociaal gebied. Snel Betrouwbaar t REINIGING VAN: kleding (vloer-)kleden dekens dekbedden (vitrage-) gordijnen trouwjaponnen etc. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 Een 37-jarige man uit Venray is nderdagmiddag aangehouden op rdenking van diefstal uit een win- el aan de Kempweg. De man stopte «n aantal levensmiddelen met een itale waarde van ongeveer 6 gul- en in zijn tas en probeerde zonder betalen de winkel te verlaten. Hij /erd aangesproken door een van de ledewerkers en overgedragen aan e politie. Tegen de verdachte is roces-verbaal opgemaakt. Bij een eenzijdig verkeersongeval de Europaweg in Venlo is ndagmiddag een 19-jarige auto- bilist uit Venray gewond geraakt, man werd met een handverwon- g en mogelijke hersenschudding ergebracht naar het ziekenhuis oor nader onderzoek. Volgens de litie is het een wonder dat de man latief weinig verwondingen heeft gelopen. De auto was na de aan- ding volledig verwoest. Het voer- was van de weg geraakt en in berm terecht gekomen, ervolgens gelanceerd via een angrail en is daarbij in botsing komen met een boom die op 3 ter hoogte was beschadigd, teindelijk kwam de auto tegen metalen hekwerk tot stilstand, man verklaarde in een bocht bij aansluiting van de A73 met de 67 de macht over het stuur te heb- verloren. De carnavalsvereniging De Pica's van het Vincent van Gogh Instituut in Venray bestaat in het seizoen 1999-2000 4x11 jaar. In het kader van dit jubileum orga niseren de Pica's in samenwer king met de personeelsvereniging voor de leden van de carnavals vereniging en de personeelsver eniging een grandioze galapronk- zitting op vrijdag 12 november. Voor de leden, oud-leden en oud- gardeleden van de Pica's is er op zaterdag 13 november een feest avond die in het teken staat van een reünie. De eerste carnavalsvieringen op het toenmalige St. Servatius waren niks meer en niks minder dan gekostumeerde bals. In januari 1956 werd voor de eerste keer op ini tiatief van Herman Lamers, Henk Kobessen, Sjaak Bexkens en Gerrit Litjens een gekostumeerde dans avond gehouden in de camavalstijd. Deze initiatiefnemers legden daar mee de grondslag voor carnavals vereniging de Pica's. In 1958 kreeg de groep carnavalsvierders van Si. Servatius een naam: De Pierotten. De verklaring voor deze naam is even treffend als ook verrassend. De eerste prins in 1958 was Piet Roelofs. De naam Piet(je) in het Frans is Pierrot. De voornaam en achternaam van Piet Roelofs samen getrokken is PieRo, dat uitgespro ken hetzelfde klinkt als Pierrot. Daar komt nog eens bij dat Pierot de aanduiding is voor de wat melan cholieke clownsfiguur die zo treffend weergeeft dat humor in wezen een ernstige zaak is. Deze samenloop leidde logisch tot de conclusie dat Piet Roelofs als prins zich Pierot zou noemen. De schrijf wijze Pierot met één r is dus typisch Venrays. In zijn toespraak zei Piet Roelofs de -voor de Pica's histori sche gebleken- woorden: Vanaf heden is mijn haam uw naam. Vanaf heden zult gij Pierot heten en Pierotten zijn'. Zo is het op de dag van vandaag nog: de carnavalisten van het Vincent van Gogh Instituut zijn Pierotten en Pierottinnen, al heet de vereniging geen Pierotten meer, maar Pica's, ontstaan in de jaren zestig. Want intussen hadden de Pierotten zich ook gestort op het toneel, de musical en het cabaret. De naam werd toen gewijzigd in de Pica's, daarmee ook het cabaret als tak van activiteiten erkennend. Stichting Wijkraad Sint toniusveld heeft op donderdag 18 ember de algemene jaarvergade- in wijkcentrum De Kiosk in het kske. De avond begint om 19.30 Op de agenda staat onder ande- het benoemen van een officieel Stuur, kascontrolecommissie en mcommissie. De wijkraad doet dringend beroep op bewoners in wijk die zitting willen nemen in bestuur, redactie van de wijk- nt of als ondersteunend commis- lid. U kunt zich hiervoor schrifte lijk aanmelden bij het secretariaat p/a St. Servatiusweg 80, 5803 AD in Venray. Kandidaten voor een bestuursfunctie dienen zich uiterlijk 15 november voor 19.00 uur aange meld te hebben. Op de agenda staan ook de aandachtspunten voor het nieuwe bestuur van de wijkraad. Daartoe behoren onder andere speel- en groenvoorzieningen, vei ligheid, verlichting, bewonersactivi teiten, wijkkrant, hondenuitlaat- voorziening en ondergrondse afvalcontainers. Er zijn nog twee bedrijven in de ace om het beheer van de bin- lenisportaccommodaties in de Hneente Venray voor hun reke- ing te nemen. Dit zei ambtenaar irits Vossen in de commissie ultuur, Onderwijs en Sport COS) op vragen van Van de loek (fractie V.d. Vorle). In het kader van de privatisering 'orden de binnensportaccommoda- es overgedragen aan een beheer st. "Beide bedrijven hebben een fferte die past binnen onze uit- angspunten voor het beheer van de acommodaties", aldus Vossen. Op °tte termijn verzorgen de twee drijven een presentatie en op asis van die bevindingen wordt oor de gemeente en de gebruikers anten een keuze gemaakt. Nog oor het einde van dit jaar wordt fckend met welk bedrijf de gemeen- ;in zee gaat. Met dit bedrijf wor- ÊI1 de definitieve onderhandelingen oortgezet, zo zei Vossen. "Als het jaar niet Laco wordt", wees Van de loek op de kans dat de exploitant van zwembad De Sprank in beeld is voor het beheer van de accommoda ties, "Want dan krijgen we alleen maar te maken met een stijging van de tarieven." De politie heeft, zaterdagavond twee 28-jarige Britten gearresteerd die elkaar om onuidelijke redenen hadden mishandeld op de openbare weg de Jan Poelsweg in Ysselsteyn. Het tweetal werd eerst voor behan deling aan de opgelopen verwondin gen naar het ziekenhuis gebracht en vervolgens ingesloten in een politie cel. De politie heeft de zaak in onderzoek. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard 44 jaar De Pica '5, 44 jaar veel plezier tijdt dolle dagen LOGO In de beginjaren hadden de Pierotten geen logo of vignet. Dat werd pas ingevoerd in 1968, toen de Raad van Elf bij de eerste pronkzit- ting nieuw caps kreeg. Een sierlijke letter "P" vormde het herkennings teken. Diezelfde letter "P" is nog steeds terug te vinden op de caps van de Raad van Elf. De gedistil leerde clownsfiguur die het briefpa pier siert is ontworpen door Venraynaar Louis Leenders. Het eerste carnavalsbal werd zo'n succes dat het volgend jaar al een boerenbal aan het programma werd toegevoegd. Maar nog steeds was er geen sprake van een carnavalsver eniging met een bestuur. Dat kwam pas in 1959. De leden van de ini tiatiefgroep, de grondleggers zoge zegd, vormden het voorlopig en ook eerst gekozen bestuur. Daarmee was de vereniging "De Pierotten", later dus de Pica's, een feit. Vanaf het eerste prille begin heeft Gerrit Litjens de voorzittershamer vastgehouden tot aan het 33-jarig bestaan in 1988. Daarna is het voor zitterschap overgenomen door Harrie Goemans. Momenteel is Toon de Jong voorzitter van de Pica's. In de loop van deze 44 jaar hebben de Pica's 38 prinsen gekend. De eerste prins was Piet Roelofs, Prins Pierot de 1ste en de laatst prins was Ben Philipsen, Prins Pierot de 38e. Zes keer hebben de Pica's geen prins gehad. Behalve de eerste twee jaar toen het prinsgevoel nog moest groeien was dat in 1966, 1967, 1998 en 1999. De eerste 33 jaar zwaaide Gerrit Litjens als vorst de scepter. De laatste 11 jaar heeft Ger Guffens deze taak waargeno men. Ook op het bestuurlijk vlak, en dan met name wat betreft de voor zitters, was er sprake van vastig heid. Zoals al eerder vermeld was Gerrit Litjens de eerste voorzitter. Hij trok de kar 33 jaar. Zijn opvol ger werd Harrie Goemans. De derde voorzitter van de Pica's is Toon de Jong. Hij nam in 1995 de-voorzit tershamer over. BOERENBRUILOFT Vanaf 1961 organiseerden de Pica's ook de jaarlijkse boerenbrui loften in het instituut. Bij gelegen heid van het 11 -jarig en het 33-jarig bestaan hebben de Pica's de boeren bruiloft van de Piëlhaas in Venray verzorgd. In de jaren zeventig, toen psychiatrie en anti-psychiatrie dik wijls lijnrecht tegenover elkaar stonden,, haalde St. Servatius op zeker moment de landelijke pers. Naar aanleiding van een kritische brief van patiënten aan de redactie van De Nieuwe Revue, kwam er voor de eerste keer een gesprek tus sen patiënten, staf en directie en de pers. De hele affaire zorgde uiter aard voor veel onrust. Vooral omdat de openlijke geuite kritiek op de paviljoensleiding niet mals was. Als reactie op alle kritiek besloten de Pica's daarom een speciale onder scheiding uit te reiken aan de colle ga die naast alle kritiek zeker ook waardering en morele steun ver diende. Die onderscheiding werd de "Vorstenplak" genoemd. De eerste onderscheiding werd in 1972 uitge reikt. Sindsdien wordt deze onder scheiding elk jaar toegekend aan iemand die zich bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap van het Vincent van Gogh Instituut. PIEROTTENGARDE Nadat op 1 mei 1974 met een negental meisjes gestart werd, kende de Pierottengarde vele hoogtepunten. De leiding van de eerste groep was in handen van Ans Ewalts-Litjens. Er werd in die tijd nog deelgenomen aan toernooien en wedstrijden. Nadat de garde 1975 en 1977 had meegedaan aan de Europese kampioenschappen, werd in 1980 de organisatie van de Nederlandse kampioenschappen aan de Pierotten toegewezen. Ónder de bezielende leiding van de toenmali ge voorzitter en Vorst Gerrit Litjens, werd een prima organisatorische prestatie afgeleverd, waaraan de vereniging vele positieve herinne ringen heeft overgehouden. Wat ver der nog te denken van de succesvol le optredens tijdens Circus Mök, het begeleiden van de Raad van Elf van de Venrayse Piëlhaas en op koop zondagen in het centrum van Venray met de bekende Can-Can? Helaas, op 9 februari 1996 dansten de junio ren en senioren hun laatste 'garde- dans en showpasjes'. Daarmee werd 22 jaar Pierottengarde definitief geschiedenis. Gedurende de eerste elf jaar van het PICA-carnaval. dat toen nog als Pierottenfeest bekend stond, waren er twee feestavonden, een prinsen bal en een boerenbal. In 1968 werd de eerste pronkzitting gepresen teerd. Die kreeg zijn jaarlijks ver volg in november en in januari volg de de boerenpronkzitting. De afgelopen jaren was de animo voor de boerenpronkzitting zo gering dat de laatste boerenpronkzitting plaats vond in het seizoen 1996-1997. En voor het eerst in de geschiedenis was er in het seizoen 1998-1999 geen pronkzitting. Nu in 1999, is er wel weer een pronkzitting in het kader van dit jubileum. Deze keer weer voor een uitverkochte zaal! Bron: Voor mekaar al 33 jaar, Heili Heilo... (uitgegeven ter gelegenheid van het 33-jarig bestaan) en archiefmateriaal van de Pica's. ACCOUNTANCY ADVIEZEN FISCAAL/JURIDISCHE ADVIEZEN BEDRIJFSKUNDIGE ADVIEZEN AUTOMATISERINGS ADVIEZEN LOONSERVICE en PZ-CONSULTANCY ACCO UNTANTS EN ADVISEURS REGIOKANTOOR. Leunseweg 51 5802 CG Venray tel.: (0478) 582 556 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN, HORST, MAASTRICHT, PANNING EN, ROERMOND, S1TTARD. VALKENBURG, VENLO en WEERT Najaarsactie Winkelcentrum Venray De deelnemende winkels zijn: A&S Intersport Venray, Bloemenhuis Angèle, Brood- en Banketbakkerij Pierre Pijpers, Chic Choc, Chris 1 uur Foto's, City Stomerij Venray, De Venrayse Postzegelhandel, Drukshop Venray, Echte Bakker Gommans, Electronica Team, Elektro Martens Detail bv, Enorm Leo Hendriks, Etos van den Heuvel, Foto Hoedemaekers, Foto Video Rini van de Leur, Holland International Reisburo, Iris Mode, Jamin Venray, John's Jeans Shop, Jos Arts Jeugdmode, Juwelier Henri Camps, Kijkshop Venray. Lifestyle, Livera Foundations, Marius, Martin Cuypers Kantoorboekhandel, Martin Cuypers Boekhandel, Mijling Speciaal Optiek bv, My Way, New Look, Nimco House of Shoes, Old Charm, Olympic Sport, Parfumerie Cocon, Pasch Luxe Geschenken, Pearle Opticiens, Primafoon Venray, Rabobank Venray-Oostrum, Reisbureau Vice Versa, Ricor, Rozemarijn Thijm, September Bloemsierkunst, Schols Sigaren, Secondo, Vakfotografie Frido Smeets. Boekhandel Van den Munckhof bv, Van Meurs Opticiens, Van Mil Herenmode, Van Oorschot Mode bv en Van Opbergen Damesmode. De Sinterklaas- en Kerstdagen komen er weer aan. Vandaar dat ondernemers van het Winkelcentrum Venray -na het succes van vorig jaar- weer een najaarskrasactie organiseren. Dit jaar onder het motto 'Handje Contantje'. De actie loopt van vrijdag 19 november tot en met vrijdag 24 december. Er zit dit jaar in het totaal f 10.000,-- in de prijzenpot. Doet u aankopen bij één van de maar liefst 50 deelnemende winke liers? Dan krijgt u -en dat kan per winkel verschillen- één of meer kra sloten bij uw aankoop. Met die loten maakt u kans op een van de 600 (400 van f 10,— en 200 van f. 25,—) geldprijzen of de waardecheck van f 1.000,—. Want heeft u geen prijs handje contantje dan kunt u nog meedingen naar de waardecheque van f 1.000,-. Schrijf dan uw naam en telefoonnummer achter op uw lot en deponeer het in een van de bus sen bij HEMA, AH of Primafoon. De trekking voor de waardecheck is op maandag 27 december. De check is te besteden bij een of meer deel nemers aan de krasactie. Overigens zijn er op 28 november en op 19 december koopzondagen. Op 19 december mét Kerstmarkt. ln de foyer van de Schouwburg Venray vond afgelopen zaterdag de slotmanifestatie plaats van het Venrayse Jaar van de Ouderen. Het was gezellig druk met een geva rieerd programma met onder andere de uitreiking van de prijzen van de opstelwedstrijd, een oecumenische dienst voorbereid door alle kerkelij ke groeperingen in Venray, een optreden van de (Venrayse) Spaanse dansgroep (zie foto) en een sketch speciaal voor het Jaar van de Ouderen door, voor en met ouderen. Voorzitter Ad Hoogeveen beëin digde aan het einde van de middag officieel het Jaar van de Ouderen. Er komt geen extra koopavond op Witte Donderdag, 20 april in 2000, en geen extra koopzondag op Hemelvaartsdag, donderdag 1 juni 2000. Dit blijkt uit een enquête gehouden onder de leden van het Winkelcentrum Venray (WVC). Tweederde van de ondervraagden, er kwamen ruim 40 reacties binnen, waren tegen een extra koopavond en -zondag in 2000. Een krappe meer derheid steunde wel het voorstel om in het najaar een koopzondag te houden. Die vindt nu plaats op zon dag 17 september 2000. De eerste activiteit die het WCV organiseert, is de kerstmarkt op zondag 19 december. Op die dag zijn de win kels open van 12.00 tot 17.00 uur. Tijdens de koopzondag is het parke ren in het centrum van Venray gra tis. In samenwerking met organisa tiebureau Van Eeuwijk en het Venrays Mannenkoor heeft het WVC een kerstsfeermarkt georgani seerd. Tijdens die dag zijn er onder andere optredens van het Venray's Mannenkoor, Van Huure Zegge, Crescendo, MMSK Petrus Banden, De Bandelieren, Tomorrow People, Ars Musica, A Djambo en jeugdhar- monie Euterpe. Naar aanleiding van klachten van bewoners van de Heuvelstraat gaat de gemeente Venray de hobbelige grasbeton- stenen vervangen door stoepte gels. De bewoners van de Heuvelstraat in Venray hadden in de afgelopen weken nogal wat klachten over de nieuwe bestra ting. Aanleiding van de klachten zijn de door de gemeente geplaatste grasbeton-stenen (opengewerkte tegels waartussen gras kan groeien, red.), waardoor de eigenlijke stoep aan de huidige bewonerszijde is versmald. De grasbetontegels veroorzaken volgens de bewoners van de Heuvelstraat geluidsoverlast als er auto's overheen rijden. Bovendien zijn de opengewerkte stenen vol gens hen niet veilig voor mensen met hoge hakken en voor rolstoelge bruikers van het nabijgelegen Gezinsvervangend Tehuis De Noorderhof en Het Vincentiushuis. Vorige week vrijdag vond er overleg plaats tussen H. Oudenhoven van de gemeente Venray en de bewoners. Oudenhoven beloofde de bewoners van de Heuvelstraat hierin om met nieuwe voorstellen over de bestra ting te komen. "Het was een positief gesprek. Binnenkort worden de grasbeton-stenen vervangen door Tegels, zoals we graag wilden", ver telt bewoonster M. Vermeulen. Vanaf een parkeerplaats aan het Kennedyplein is maandag een rode VW Transporter gestolen die eigen dom is van een 46-jarige man uit Beringe. De waarde van de auto is vooralsnog onbekend. De politie heeft yrijdagmorgen een 15-jarige jongen uit Merselo aangehouden. De jongen heeft bekend op 28 oktober op de Derpshei in Overloon betrokken te zijn geweest bij de diefstal van een portemonnee. Óp de avond van die dag belde de jongen met een vriend aan bij een bejaarde man om zoge naamd geld te wisselen. Eerder op de avond was het tweetal al aan de deur geweest om een lot te verko pen. Tijdens het wisselen griste een van de jongens de portemonnee met enkele honderden guldens uit de handen van de man. Het tweetal nam daarop de benen. De politie verwacht volgende week een twee de aanhouding te doen.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7