Help Ambon in nood! FRANSOL Lichte stijging gemeentetarieven Leesbril zoek??? Venray stuurt boze brief naar Tweede Kamer VOOR ALLES WAT HET ZONLICHT NIET KAN VERDRAGEN Dagelijks leven instituten belichten" Expositie in het kader van Vredesposterwedstrijd Intocht van Sint Nicolaas in Venray ionweringen Manifestatie 'Multicultureel Platform op ïxcursie naar eede Kamer Gewond 55 K U R S T J E N S CONTACTLENZEN Anderhalf jaar celstraf voor ontucht Locatie Debat Venrayse Ruimte gewijzigd Diefstal auto IEL EN MAAS donderdag 11 november 1999 - Pagina 5 id Dpi Manifestatie van Batu Badaun lichting Batu Badaun Venray nog één keer flink van zich en horen. Op zondag 21 novem- organiseert zij de manifestatie elp Ambon in nood!'. Johannes rhitu, voorzitter van Batu daun: "De situatie op Ambon, Mulokken, is door de intensie- berichtgeving over Oost-Timor >t meer zo in beeld. Ambon is en een vergeten eiland." Maar ook daar heersen onrust, rlog en opstand. Ook daar gaan nstenen en moslims elkaar te lijf. hannes: "Tijdens emotionele tele- lische contacten met onze fami- leden krijgen we de meest ver- hrikkelijke verhalen te horen. En I als op Oost-Timor speelt het ionesische leger op de Molukken heel bedenkelijke rol. Enkele en geleden zijn enkele ouderen nrayse Molukse echtparen terug gaan naar de Molukken. Om er in si en in een vertrouwde omgeving d te worden. Een van de echtpa- luiti i heeft er inmiddels zijn huis met klewang moeten verdedigen. Dat nje je toch niet voorstellen als je :r in Venray woont. Wij vinden :we de mensen op de Molukken jeten laten weten dat we om ze ven, ook al zitten ze ver weg. En idat we ons niet helemaal machte- os willen voelen, organiseren we manifestatie Help Ambon in lod! WELZIJN BEVORDEREN det de manifestatie Help Ambon nood! zet de Stichting Batu idaun overigens een punt achter Een impressie van het verwoeste Ambon haar activiteiten. De stichting werd opgericht in 1978 met de bedoeling het welzijn van de Molukse mensen in Venray te bevorderen. In het ilve ike kOI Be manifestatie Help Ambon in nood! op 21 november begint om 16.00 feefrert wordt gehouden in De Witte Hoeve. Wethouder Jan Dnessen zal de «ning verrichten. Er is een optreden van de H.o.u.J.S.T.D. Band en de olukse dansgroep Parang Salawakn. Ds. Mozes Tahitu, die intensief con- d£ :ten onderhoudt met de mensen op de Molukken houdt een lezing. Er is ^fototentoonstelling over de situatie daar en een diapresentatie over het ven van de Molukkers in Nederland en in het bijzonder in Venray van >51 tot heden. De diapresentatie is samengesteld door Venraynaar Sjeng R'alds. Er is uiteraard ook volop heerlijk Moluks-Indisch eten en drinken, utree is f 50.-- per gezin en f 25.- per persoon (inclusief catering). Wie geld wil storten om de mensen op Ambon te helpen kan dat doen op nkrekeningnummer 17.39.65.423 van .Stichting Batu Badaun, inzake ir'lelp Ambon in nood! Het geld wordt gebruikt om zowel christenen als aoslims te helpen. geval van Batu Badaun betekende dat ook integratie in de Venrayse gemeenschap. Johannes Berhitu: "Ik denk dat we nu in 1999 op een punt zijn waarop we kunnen zeggen dat we dat doel voor een heel groot deel hebben bereikt. En dan wordt je als stichting geleidelijk overbodig. Je merkt dat aan de terugloop van vrij willigers, activiteiten en dergelijke. Dan moet je niet krampachtig door willen gaan." ERVARING DELEN De Molukse kerkgemeenschap is in onderhandeling met de gemeente Venray over het gebruik van het gebouw van de Stichting Batu Badaun. De Molukse gemeenschap wil het blijven gebruiken voor bij eenkomsten ter gelegenheid van huwelijken, begrafenissen en andere bijzondere gelegenheden. Johannes: "Want stiekem leeft toch de vrees dat de gemeenschap anders hele maal uit elkaar zal vallen. Je bent dan wel geïntegreerd en je voelt je dan wel thuis hier in Venray, er blijft toch de verbondenheid via de gemeenschappelijke wortels die je hebt. Ondanks alles blijft het belangrijk dat we niet vergeten waar we vandaan komen. Dat is ook de reden dat we blijven deelnemen aan het multicultureel platform waarin allerlei minderheidsgroepen met elkaar in contact komen. We zien voor onszelf daar een rol wegge legd. Integreren in een vreemde samenleving is een proces dat je moet leren. Wij hebben daar veel ervaring in opgedaan. Die delen we graag met andere groeperingen die daar het belang van zien." fATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478 515010 [Het Multicultureel Platform jnray heeft bij B&W van nray een subsidie van 1200 gul- tn ingediend voor een excursie ir de Tweede Kamer in Den 'ag let platform heeft plannen om in man of februari 2000 met vijftig :nsen een bezoek te brengen aan Tweede Kamer. Tijdens dit werk- zoek wordt een kamerdebat bijge wond en is het verder de bedoeling teen van de Limburgse kamerle- n een toelichting geeft op het drijven van landelijke politiek, 'n het werkbezoek zullen mensen alle Venrayse geledingen deelne- en. Daarnaast worden ook verte- tnwoordigers van lokale pers, /nthese en de gemeente Venray ■genodigd om aan de excursie deel nemen. Ed Cadirci, vicevoorzitter n het Multicultureel Platform inray, over het initiatief: "We wil- vooral bereiken dat de leden van platform en hun bestuurlijke hterban zicht krijgen op hoe de lelijke politiek werkt." en 16-jarige bromlietser uit a^en en een evenoude jongen uit curne die bij hem achterop zat akten woensdagmiddag gewond dens een aanrijding op de kruising ln de Ringweg met de Puttenweg. I ongeval gebeurde doordat een jarige automobilist uit Meterik ïn voorrang verleende aan de omfietsen Beide jongens werden 'r ambulance overgebracht naar II ziekenhuis, de bestuurder met gebroken enkel en hel andere achtoffer met een gebroken lvenbeen. Tarieven toeristen en riool fors hoger De inwoners van de gemeente Venray zullen het komende jaar twee procent meer moeten betalen voor de meeste diensten van de gemeente. De raad besloot dins dagavond zonder tegensputteren het collegevoorstel over te nemen om de tarieven slechts met de inflatiecorrectie van twee procent aan te passen. Omdat de evaluatie van diftar nog niet helemaal rond is werd de afval stoffenheffing 2000 nog even van de lijst gehaald. Het college had hier een verhoging met gemiddeld 7,7 procent voor ogen. In het kader van de 'kostendekkende tarieven' bleek dat de tariefberekening voor de rioolrechten op een verhoging van gemiddel 8,1 procent uitkomt. Deze verhoging zal de komende jaren zo blijven. De toeristenbelasting was al zes jaar niet verhoogd maar wordt nu met maar liefst 25 procent omhoog gejaagd en lijkt zo een aar dig melkkoetje voor de gemeente te worden. PROCENT De 3200 hondenbezitters in Venray mogen ook twee procent extra betalen. Voor de eerste hond gaat het tarief van f 79,80 naar f 81,60, voor elke volgende hond wordt de verhoging van f 119,70 naar f 122,40. Per kennel hoeft slechts f T,20 meer betaald te wor den, f 326,40. De marktgelden, de leges, precariobelasting, lijkbezor- gingsrechten, woonwagenrechten en de tarieven voor de gemeentelijke brandweer gaan met slechts twee procent omhoog. Alleen de parkeerbelasting blijft op het huidige peil. 'Ten aanzien van de parkeerbelasting geldt dat het parkeerbedrijf tenminste kostendek kend moet blijven', stelt het college. Eind dit jaar volgt nog een evaluatie met betrekking tot de tariefstructuur zodat in de loop van 2000 een beleidsnota inzake eventuele aan passing van de parkeertarieven kan worden voorgelegd. De kosten van de 'naheffingstoeslag' bedragen in het nieuwe millennium f 82. Gedenkboek over St. Anna en St. Servatius Het St. Annaterrein, dat eigen dom was van het Vincent van Gogh Instituut (VvGI), kwam vorige week vrijdag met het ondertekenen van het samenwer kingscontract door wethouder Kersten (Cultuur) en VvGI-voor- zitter Van den Boom officieel in handen van de gemeente Venray. Beide partijen gaan samenwerken om het parkachtig en monumen tale karakter van het gebied te behouden. Ook werken de gemeente Venray en het Vincent van Gogh Instituut samen aan een weten schappelijk gedenkboek over de historie van de psychiatrische instellingen St.-Servatius en St.- Anna in Venray. Het boek wordt wellicht het eerste deel van een serie wetenschappelijke naslag werken over de geschiedenis van Venray. Dat maakte wethouder Kérsten (Cultuur) bekend bij de ondertekening van de samenwer kingsovereenkomst. Een werkgroep van deskundigen, bestaande uit onder andere Harrie Vriens, Twan van Els, Sraar Lucassen, Antoon Kroft en en Jessie Riechelman, cultuurmede werkster van de gemeente Veray, is, onder supervisie van gemeentear chivaris P. Van Meegeren, een onderzoek gestart dat moet leiden tot publicatie. De kosten zullen gezamenlijk gedragen worden, zo mogelijk met aanvulling van pro vinciale subsidie en sponsoring. HISTORIE "Het boek moet een wetenschap pelijk verantwoord beeld geven van het leven van alledag in de instellin gen Anna en Servaas", vertelde wet houder Kersten. "Het naslagwerk moet het belang onderstrepen van de psychiatrie in Limburg en Venray in het bijzonder. Die geschiedenis is nooit uitvoerig beschreven. Wel is er af en toe iets op papier gezet, maar met name het dagelijks leven in beide instituten is nog nooit uit voerig belicht." Wethouder Kersten kan zich voorstellen dat er een duur dere sjieke en een goedkopere popu laire versie van het boek wordt uit gebracht. "En ook zouden in volgende uitgaven andere aspecten uit het verleden van Venray belicht kunnen worden. Ik denk dan bij voorbeeld aan De Peel en aan Venray in de oorlog." De productie van het boek over Anna en Servaas, dat naar schatting anderhalve ton gaat kosten, zal een kleine twee jaar in beslag nemen. Wethouder Kersten en VvGI-voor- zitter Van den Boom ondertekenden vrijdagmiddag de samenwerkings- bijeenkomst. BIJ ONS VINDT U BIFOCALE CONTACTLENZEN MET EEN VERAFLEESDEEL VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 In de week van 22 tot en met 26 november vindt in de raadszaal van het gemeentehuis in Venray een expositie plaats met tekenin gen die gemaakt zijn door leerlin gen van de Venrayse basisscholen in het kader van de Vredesposterwedstrijd van de Lions Club Venray. De Lions Club houdt dit jaar voor de twaalfde keer in successie de Vredesposterwedstrijd voor alle basisscholen in de gemeente Venray. Het idee achter de 'Peace Poster Contest' is om kinderen uit de gehe le wereld mee te laten denken over vrede. Ze kunnen door middel van het maken van een tekening hun eigen visie over vrede geven. De tekening is geënt op een jaarlijks wisselend thema dat met vrede te maken heeft. Het thema voor dit jaar luidt 'Een nieuw begin voor vrede'. Kinderen van de groepen 7 en 8 van de basisscholen mogen aan de wed strijd deelnemen. Een deskundige jury bepaalt de winnaar per basis school en bovendien kiest de jury de beste tekening uit onder alle Venrayse inzenders. Lions Club Venray stelt een mooi cadeau beschikbaar voor de 'beste tekening van Venray'. In december wordt de Nederlandse winnaar bekendge maakt en begin volgend jaar in Amerika de wereldwinnaar. De vre desposterwedstrijd in Venray is toe aan zijn ontknoping. Op donderdag 18 november worden de laatste tekeningen op de Venrayse basis scholen opgehaald. Van 22 tot en met 26 November vindt de expositie plaats met op de slotdag de jurering door een deskun dige jury. Dan zal bekend worden gemaakt welke basisschoolleer- ling(e) dit jaar de mooiste tekening heeft ingezonden en deelneemt aan de landelijke wedstrijd. De Roermondse rechtbank heeft afgelopen dinsdag de 50- jarige Venraynaar K. een onvoor waardelijke celstraf van ander half jaar opgelegd. De man werd schuldig bevonden aan het plegen van ontucht met zijn dochter. De rechtbank achtte niet bewezen dat de vader zijn dochter ook ver kracht heeft. K. werd ervan verdacht in de periode 1983 en 1989 zijn toen min- deijarige dochter meerdere malen te hebben verkracht. De Venraynaar ontkende tijdens de rechtszitting twee weken geleden die beschuldi ging. Volgens officier van justitie Kuipers heeft K., docent aan het Dendron College in Horst, zijn dochter gedwongen tot seks. Dit gebeurde vanaf 1983 toen de ver dachte gescheiden was van zijn vrouw. Het meisje woonde na de scheiding bij haar vader in, zodat zij haar school in Venray kon afmaken. K. begon vanaf die tijd al snel avan ces te maken, hetgeen uiteindelijk leidde tot seks. Hij onderbrak het seksueel misbruik van zijn dochter enige tijd toen hij een relatie kreeg met een leerlinge van zijn school. De aangifte van de vrouw en het dagboek van de dochter, daarin schrijft zij onder andere 'vader wilde weer met me naar bed', zijn de belangrijkste bouwstenen waarop officier van justitie Kuipers zijn aanklacht onderbouwde. Daarnaast voerde Kuipers getuigenissen aan van twee andere vrouwen met wie K. in het verleden een (seksuele) relatie heeft gehad. Zo deed een vrouw drie jaar geleden aangifte dat K. in de periode 1974 en 1976 een relatie met haar heeft gehad. Zij was vijftien toen de relatie begon met K., haar toenmalige leraar aan een school in Landweert. De vrouw beweert dat K. in die tijd ongeveer zestig keer seks met haar heeft gehad. De zaak ging destijds niet door, omdat die al veijaard was. Het meisje met wie K. midden jaren tachtig een verhouding had, legde eveneens een belastende verklaring af. De raadsman van K, advocaat Julicher, bepleitte twee weken gele den vrijspraak of hooguit een werk straf voor zijn cliënt. Volgens Julicher is het bewijsmateriaal van het openbaar ministerie gebrekkig en stoelde die alleen op de getuige nis van de dochter. De vrouw heeft sinds 1992 geen contact meer met haar vader. Pas jaren later deed zij aangifte. De 50-jarige Venraynaar werd vorig jaar juli aangehouden, maar na enkele dagen weer vrijgela ten. De directie van het Dendron College heeft de leraar inmiddels geschorst. Op donderdag 18 november is er weer een bijeenkomst in het kader van Hel Debat over de Venrayse Ruimte. Harry Vriens houdt dan een diapresentatie met als onderwerp de Venrayse burgerlijke baksteencul tuur zoals die in Venray nog in tallo ze historische panden kan worden aangetroffen. In tegenstelling tot eerdere berichten is deze lezing niet in de burgerzaal van het gemeente huis maar in Hotel Asteria. Na afloop van de lezing door Harry Vriens zal er na een korte inleiding door wethouder Bert Kersten van Stedelijke Ontwikkeling gelegen heid zijn tot een kort debat over de Venrayse Ruimte en het toekomstig gebruik daarvan. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en zal rond 22.30 uur gesloten worden. Sint Nicolaas heeft aangekondigd dit jaar op zondag 14 november naar Venray te komen. De stoet stelt zich om 13.15 uur op in de Dr. Poelsstraat, waarna Sint Nicolaas rond de klok van 13.50 uur wordt verwacht. Om 14.00 uur vertrekt de stoet voor een rondgang door het centrum. De route ziet er als volgt uit: Hofstraat, Grote Markt, Marktstraat, Schoolstraat, Henseniusplein en Grotestraat. Op het bordes wordt de Sint vervolgens door locoburgemeester Jan Driessen van Venray toegesproken. De intocht van Sint Nicolaas wordt dit jaar muzikaal opgeluisterd door MMSK St. Petrus Banden, harmo nie Euterpe, jeugdorkest De Bandelier onder leiding van Joke Halmans en uiteraard is schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan eveneens present. Voor de intocht heeft het Sint Nicolaas Gilde Venray een spe ciale verslaggever ingehuurd die de activiteiten aan elkaar praat. Een dag eerder, zaterdag 13 november, zijn er in de middaguren al zwarte Pieten in het centrum van Venray om de jeugd te amuseren en voorbe reidingen te treffen voor de komst van de Goedheiligman. In 1998 waren ruim 300 vrijwilli gers in de weer om ruim 7000 bezoekers een schitterende middag te bezorgen. B&W van Venray zijn het niet eens met de beslissing om Venray te korten op de uitkering van het gemeentefonds. In een boze brief aan de vaste commissie voor bin nenlandse zaken van de Tweede Kamer concludeert het college dat Venray dubbel gepakt wordt. In 1997 zag Venray af van een bijdrage uit de artikel 12 pot, daar tegenover stond een extra uitkering van 27 gulden per inwoner. Per saldo lever de Venray toen echter al 147 gulden per inwoner in vergeleken bij 1996. Met de herziening financiën komt daar nog eens 94 gulden per inwo ner bij. Venray is nog tot 2004 bezig om de financiële gevolgen van het wegvallen van de aanvullende uit kering 1997 te verwerken. Het col lege: "Als wij in 2001 met een forse korting worden geconfronteerd, mag onmogelijk verwacht worden dat wij stabiliteit in onze financiële situatie kunnen bereiken." Venray spreekt van 'een onverantwoorde korting' die grote gevolgen zal heb ben voor het voorzieningenpeil en de lastendruk. Vanaf de parkeerplaats De Gouden Leeuw is zondag een witte volkswagen Golf gestolen. De 23- jarige eigenaar uit Venray lijdt hier door een schade van 14.000 gulden. UE BEKORING VAN KLEUREN GAAT Uw voorliefde voor geuren en kleuren vertaalt Rlen van Mierto in een adembenemend schouwspel: Een tuin zó Ingericht dat u zich in oosterse sferen waant Via een uitgekiend onderhoudsplan bent u er desgewenst van verzekerd dat dit lustoord tot in lengte van jaren z"n ultieme bekoring behoudt Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helm ond se we g Iti Stil fti ö*vri*4

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5