Circusvoorstellingen voor scholen en gehandicapten D66 wil aandacht voor open jongerenwerk 'Stoppen met diftar' Uitreiking Gregoriusmedaille Dag van de Mantelzorg Bestemmingsplan Schaartven goedgekeurd door Raad van State Onzekerheid over soepeler stankbeleid voor Zuivere Ei-project 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND 1 Gitaardief Noodmeldpunt voor problemen millenniumnacht ^Rongen dè specialist voor tegels, sanitair en tegelwerken! 3gi PEEL EN MAAS donderdag 4 november 1999 - Pagina 7 Het St. Nicolaas Comité van de Groep Geleide Wapens De Peel organiseert op zondag 14 novem ber een circusvoorstelling voor de kinderen van de medewerkers van de Groep Geleide Wapens (GGW) De Peel. Een dag later, zondag 15 november, zijn een aantal gehan dicapten en enkele scholen uit de regio uitgenodigd om extra voor stellingen bij te wonen. Jaarlijks organiseert het St. Nicolaas Comité van het lucht- machtonderdeel uit Vredepeel aller- laj lei activiteiten ter viering van de Spontane geste Groep Geleide Wapens De Peel verjaardag van de Sint. Vanwege het vijfjarig bestaan van GGW De Peel heeft het comité gemeend dit jaar speciale aandacht te moeten beste den aan de verjaardag van de Goedheiligman. Dit jaar zal Sint zijn verjaardag bij GGW De Peel vieren met een circusvoorstelling. Om ook een aantal kinderen uit de regio in de vreugde te laten delen, heeft het comité een aantal gehandi capten en enkele scholen uit de omgeving uitgenodigd voor twee extra voorstellingen. Gezien de uiteraard beperkte capaciteit zijn uit praktische overwegingen een aantal instellingen en scholen uitgenodigd waarmee GGW De Peel reeds een band heeft. Alleen zij zijn in de gelegenheid gesteld om de voorstel lingen bij te wonen. Er worden geen kaartjes verkocht. Circus Variété van Aladdin ver zorgt de voorstellingen in een cir custent, geplaatst achter het Groeps Informatie Centrum van GGW De Peel. Het informatiecentrum is gele gen net buiten het hek van de voor malige vliegbasis De Peel aan de Ripseweg in Vredepeel. De circus tent heeft een capaciteit van onge veer 700 personen. Het programma duurt ongeveer twee uur en wordt geopend met een Oosterse parade waarin facetten van de Oosterse magie worden getoond. Verder zijn er onder meer een clown, dressuur met allerlei dieren, jongleren, het vertonen van kunsten hoog in de nok van de tent aan het verticale koord en nog veel meer. De voor stellingen zullen worden bijge woond door Sint en zwarte Pieten. Alle ingrediënten zijn aanwezig om een circusfeest te maken dat de bezoekertjes niet gauw zullen verge ten. IttyeyottcUK Krijgt Venray wel een 'AZC'? Blijkens een bericht in de Peel en Maas van 28 oktober, is het college van B&W voornemens een zg. AZC |(Asiel Zoekers Centrum) in Venray ie vestigen. Is daar al in goed over leg met de bevolking over gespro ken? Betreft dit wellicht een dwin gende maatregel van de nationale overheid of is dit mogelijkerwijs een actie die B&W zelfstandig heeft ondernomen? Venray heeft mede op initiatief van B&W al een TBS-instelling, waar veel inwoners echt niet op zaten te wachten. Als het argument van werkgelegenheid de glorie van deze TBS-instelling voor de Venrayse bevolking moet staven, |dan kunnen we dat argument met [erust hart schrappen gezien de iterst krappe arbeidsmarkt. Tegen de achtergrond van de öodzaak het aantal asielzoekers te fcperken tot in elk geval de zg. J échte asielzoekers en de ervaringen van de plaatselijke bevolking van de ia! diverse 'AZC'-centra in ons land, m moet Venray zich kritisch afvragen Bei of zo'n centrum in Venray wel noodzakelijk en gewenst is. B&W dient allereerst de vraag te beantwoorden of de bevolking een dergelijk centrum wil en pas bij een bevestigend antwoord te starten met door B&W aangekondigde u 'goede en langdurige' discussie met de bevolking over het eventuele hoe en waar. B&W moet beseffen dat dit Iet onderwerp uitermate explosief is en •ai dat het college de bevolking daarom aai niet met een voldongen feit terzake tel van de vestiging mag confronteren. Het college van B&W speelt in dat I0t geval met vuur! Vermijdt derhalve te stellen dat 1UI het 'AZC' er überhaupt komt en wel in 2002, zolang de bevolking niet serieus geraadpleegd is. Vermijdt leven dat"de suggestie wordt gewekt dat de bevolking alleen tijd wordt gegeven aan dat voldongen feit te wennen en dat B&W de tijd tot 2002 gebruikt voor dat gewennings proces en het uitzoeken en gereed- aken van de detail locatie. Het lijkt me dat wethouders als frtegenwoordigers van hun politie- partijen in het gemeentebestuur bevolking representeren. Weet i lan eerst wat er leeft via een gede gen onderzoek bij een zo belangrijk onderwerp! De burgemeester heeft als een door Kroon benoemde functiona ris in deze wellicht een andere, meer nationaal dan lokaal gerichte nsteek. Durft B&W het aan over zo'n dangrijk besluit als het eventueel itigen van een Asiel Zoekers ntrum, de burgerbevolking te pol- in? In dit geval adviseer ik de 'neenteraad als representant van verschillende politieke partijen in definitief besluit te nemen met :kking tot voorstellen van B&W de eerst volgende gemeente lsverkiezingen! I. v. Weijngaarden, Brussel De politie heeft zaterdagmiddag rond 13.30 uur een 23-jarige inwo ner van Venray aangehouden. De man wordt ervan verdacht in de voorafgaande nacht uit de woning )^,een kennis een gitaar en enkele CDi's te hebben gestolen. De Venraynaar had die nacht geslapen in de woning van een ken nis aan de Geijsterseweg in Oostrum ,j en was vroeg in de ochtend vertrok ken met medeneming van de spul- len- Getuigen hadden de man later °P de dag met de gitaar zien lopen; °P grond daarvan kon de politie hem al? verdachte aanmerken. Volgens pp?,verklaring zijn de gitaar en de v-Di's inmiddels verkocht; de politie °nderzoekt nog waar deze zijn gebleven. De man is ingesloten. D66 maakt zich in de algemene beschouwingen ernstig zorgen over de ontwikkelingen in de agrarische sector. 'De gevolgen van de thans voorliggende plan nen gaan naar verwachting nog verder dan die van een eerder beoogde herstructureringswet', meent de partij. 'Op basis van de constateringen die in het kader van het Sociaal Plan Venray wor den gedaan met betrekking tot de agrarische sector, zal het plan ook richting moeten geven aan oploss ingen en de bijdrage die de sector daarin van de gemeente mag ver wachten', zo stelt D66. De gemeente kan zich volgens de par tij niet beperken tot deelname aan diverse overlegsituaties 'Bent u op korte termijn bereid om een meer actiever opstelling te garande ren?', zo vraagt D66 het college van B&W. De partij constateert tot haar ergernis dat de gemeente tot op heden geen concrete voorstellen heeft gedaan over de uitvoering van het open jongerenbeleid, zoals de partij in haar voorjaarsnota gevraagd had. 'Tot onze ergernis moeten wij constateren dat tot op heden nog geen concrete voorstellen zijn gedaan om deze groep jeugdi gen te faciliteren. Wij verwachten op korte termijn concrete voorstel len uwerzijds'. MINDERHEDENBELEID D66 zou graag een actief beleid zien van het college om deelname van allochtone jongeren aan sport activiteiten te promoten. 'Het is alom bekend dat er weinig allochto ne jongeren lid zijn van een sport club. Er zou in beeld gebracht moe ten worden hoe toegankelijk sportclubs zijn voor deze jongeren. Bovendien zal er een actief wervend beleid nodig zijn om deze jongeren te bereiken. In de afgelopen jaren is er ondanks de nota Minderhedenbeleid in dit opzicht niets van de grond gekomen. Is het college bereid in deze beleid te ont wikkelen?', vraagt D66 zich af. ADVIESTEAM D66 hoopt dat er in het jaar 2000, na een evaluatie, een structureel bedrag wordt gereserveerd voor de pilot 'Zorg Advies Team', waarmee scholen in staat worden gesteld maatschappelijke problemen van kinderen vroegtijdig aan te pakken en te voorkomen. Ook vraagt de partij aan het colle ge of de gemeente niet tot voorfi nanciering van de sloopkosten voor leegstaande gebouwen zou kunnen overgaan om eventuele overlast en ergernis van de burger te kunnen voorkomen. 'Denken we bijvoor beeld aan het gebouw op de Eikenlaan/Beukenlaan. Graag ver nemen wij uw mening in deze'. ANNATERREIN Ten aanzien van de plannen rond om het St. Annaterrein blijven de uitgangspunten van D66, zoals in het verkiezingsprogramma opgeno men, overeind, namelijk behoud van landschappelijke waarde en behoud van de karakteristieke gebouwen. We gaan ervanuit dat bij de invul ling van het terrein zoveel mogelijk gestreefd zal worden om burgers mee te laten denken en praten over de richting die opgegaan zal wor den', aldus D66. Bij de ontwikkeling van de Brabander en het Landschapspark tussen de Overloonsweg en Smakterheide zou de Loobeek en het Loobeekdal volgens D66 herin gericht moeten worden in de vorm van een meanderende rivier/ beek, 'waarbij aan de Venrayse zijde recreatiemogelijkheden gecreëerd zouden moeten worden. Graag ver nemen wij van u of er. en zo ja welke plannen in deze ontwikkeld worden'. ARMOEDEBELEID D66 vraagt het college verder, nu het financieel duidelijk beter gaat in Venray, de wenselijkheid naar, en de mogelijkheden tot een ruimhartiger armoedebeleid te onderzoeken. Ook vraagt de partij het college welke beperkende maatregelen met betrekking tot het terugdringen van de chemische bestrijding in de openbare ruimte er tot op dit moment reeds zijn getroffen bij de aanleg, reconstructie en onderhoud van projecten in de openbare ruimte. D66 verzoekt het college om ten aanzien van bovenstaand onderwerp een gemeentelijk projectteam aan te stellen die een plan van aanpak maakt en dit plan in 2000 ter discus sie te stellen in de daarvoor bestem de commissies. Van de Vorle: De fractie Van de Vorle consta teert in haar algemene beschou wingen dat het proefjaar van dif tar mislukt is wegens het niet in de hand hebben en houden van de kosten. 'Maasbree en Helden zijn gemeenten die zelfstandig de huis vuilophaaldienst verzorgen en daarbij wel de kosten in de hand houden en geen extra werk en kosten.' De partij vraagt zich af of hoe het college de 'doorboorde (diftar)buidel' gaat repareren. Ook vraagt fractie Van de Vorle zich af of het college bereid is het AVL-monopolie te doorbreken en de huisvuilophaaldienst ten behoeve van de burgers weer in eigen hand te nemen. De partij vraagt het college verder om inzicht te geven in de adressen die instemmend gereageerd hebben met betrekking tot het prijskaart je dat aan diftar hangt, 'omdat we ons niet kunnen voorstellen dat er burgers te vinden zijn die tevre den zijn over het prijskaartje. Vaker al hebben we gezegd te stoppen met diftar'. De fractie Van de Vorle vindt ver der dat er voor jongeren van 12 tot 18 jaar een betaalbare een aantrek kelijke keuze te maken moet zijn hoe ze de vrije tijd kunnen besteden. Realisering van een speeltuin voor kinderen tot 12 jaar blijft volgens de partij noodzakelijk voor de ontwik keling van het jonge kind. LEGALISERING De partij blijft zich ook verzetten tegen legalisering van softdrugs. 'Liever besteden we de beschikbare middelen om jeugdigen te helpen, die met verslavingsvormen te maken hebben', zo stelt fractie Van de Vorle, 'als autonome gemeente moeten we - bij legalisering - de eer maar aan Venlo laten en onze APV dusdanig opstellen dat handel in drugs in onze gemeente verboden blijft'. De electronische snelweg zal vol gens de fractie Van de Vorle zeker een rol spelen bij de informatise ring. De fractie waarschuwt er wel voor dat het geautomatiseerde kan toor van de toekomst nog lang niet toe is aan interactieve dientverle- ning aan de burgers. Grote investe ringen voor bijvoorbeeld paspoort verstrekking en dergelijke zijn volgens de partij niet verantwoord omdat de professionele apparatuur die de burgers dan in huis moeten hebben te duur is en fraudegevoelig blijft. VERKEER Volgens de fractie Van de Vorle moet de planologie voor de aanleg van wegen en rioleringen in Venray verbeterd worden. 'Weggebruikers moeten zonder al te veel problemen hun doel kunnen bereiken'. Met name de toegangswegen naar Venray en alternatieve routes ver dienen volgens de partij extra aan dacht. Bij werkzaamheden in het centrum van Venray moet gezorgd worden voor zo min mogelijk over last voor het winkelende publiek De kwaliteit van het openbaar ver voer mag volgens de partij niet ver minderen en bestaande buslijnen mogen niet verdwijnen, zeker niet als er geen alternatieven zijn. LEEFBAARHEID Fractie Van de Vorle vindt dat minister Brinkhorst moreel de plicht heeft waar te maken, dat aan de her structureringswet middelen voor alternatieven worden gekoppeld die het voortbestaan van de agrariërs garanderen. 'Een heroriëntatie op mogelijkheden is noodzakelijk', aldus de partij. 'Nu aan de agrari sche welvaart een abrupt einde dreigt te komen, moet de leefbaar heid van de Venrayse kerkdorpen met alternatieve mogelijkheden extra worden gestimuleerd.' PODIUMPLAATS De partij zou tevens graag zien dat er in het centrum van Venray een vaste podiumplaats zou komen voor festi\ iteiten en evenementen van diverse verenigingen. "Het Venrayse publiek heeft in doorsnee geen al te groot vertrouwen in moderne kunst en weet. gezien de publieke belang stelling bij evenementen, bedoelde uitvoeringen te waarderen... kan het kunstwerk bij de schouwburg ach terwege blijven en hiervoor~in de plaats een amateurkunstenpodium (kiosk) worden gerealiseerd?" Auto terug De politie van Den Helder heeft maandagmorgen een auto terugge vonden die op 16 oktober is gesto len op de Westsingel in Venray. De 20-jarige eigenaar van de rode Opel Kadett is inmiddels in kennis gesteld. Tijdens de viering van het 10-jarig bestaan van het Venrays Gregoriaans Koor, heeft de heer Charles Luykx uit Ysselsteyn de gouden medaille van de Gregoriusvereniging van het bisdom Roermond ontvangen. De 80-jarige nog zeer vitale heer Luykx is meer dan 50 jaar koorzan ger geweest, o.a. van het kerkkoor van de parochie Ysselsteyn en de laatste tien jaar van het Venrays Gregoriaans Koor. Nadat tijdens een feestelijke bij eenkomst de voorzitter zijn grote verdiensten als koorzanger nog eens de revue had laten passeren, werd hem de gouden medaille van het bisdom door zijn echtgenote opge speld. Omwonenden van 't Schaartven hebben geen gelijk gekregen in hun bezwaren tegen de plannen van de gemeente met de recreatie- plas en omgeving, en de goedkeu ring daarvan door de provincie. De Raad van State in Den Haag heeft het gewijzigde bestemmings plan, dat de veranderingen moge lijk maakt, goedgekeurd. Dat heeft de Raad van State onlangs in een uitspraak bekendgemaakt. Omdat 't Schaartven al enige tijd een regionale aantrekkingskracht heeft, zijn de voorzieningen niet meer toereikend voor het aantal recreanten. De gemeente heeft het beheer van het terrein aan de Holthesedijk overgedragen aan eenK particuliere eigenaar. Voor een" goede exploitatie is echter uitbrei ding van de voorzieningen onmis baar, zo redeneert de gemeente. Het plan maakt de komst van een hore cagelegenheid met sanitaire voor zieningen mogelijk, en een natuur kampeerterrein met 40 plaatsen. Bovendien mag het parkeerterrein worden vergroot. De buurtbewoners zijn bang voor parkeeroverlast, voor lawaai, vanda lisme en criminaliteit, en voor de aantasting van natuur en milieu. Een aantal agrarische bedrijven in de omgeving vreest bovendien met beperkingen te maken te krijgen als de toeristen last hebben van de stand van hun bedrijven. De Raad van State is het echter met de provincie Noord-Brabant eens dat het bestemmingsplan past in het beleid van de provincie voor tegen het soepeler stankbeleid dat de gemeente Meerlo- Wanssum hanteert voor deelne mers aan het Zuivere Ei-project. Dat bleek maandag bij de Raad van State in Den Haag bij de hoorzitting over de bezwaren van de milieuverenigingen tegen de vergunning voor Janssen Pluimveebedrijven aan de Heesweg in Meerlo. Eerder dit jaar werden soortgelij ke procedures gevoerd tegen pluim veebedrijven "Van Leendert uit Meerlo-Wanssum en Smulders uit Horst. Er is nog geen uitspraak gedaan over deze geschillen, maar die wordt binnenkort verwacht omdat er inmiddels een rapport van de adviseur van de Raad van State ligt. De conclusie van deze onafhan kelijke deskundige geeft de partijen echter ook nog weinig houvast, omdat hij niet verder komt dan de constatering dat het soepeler stank beleid 'prematuur' lijkt, omdat er nog geen bewijzen zijn dat de stank ook daadwerkelijk afneemt. Het Zuivere Ei-project is een experiment van het Limburgse pluimveebedrijfsleven met de Limburgse milieubeweging, de gemeenten en het ministerie van Landbouw. Door een nieuw mest- drogingssysteem leidt dit project tot een aanzienlijke vermindering van de ammoniakuitstoot. Voor Janssen betekent dit dat hij kan uitbreiden met 60.800 legkippen (naar een totaal van bijna 378.000). De gemeenten hebben afgesproken om bij de vergunningverlening een bepaalde omrekeningsfactor toe te passen op de standaard stankregels, omdat zij ervan overtuigd zijn dat ook de stank aanzienlijk zal vermin deren bij toepassing van dit gesloten en versnelde mestdrogingssysteem. De milieuverenigingen zetten echter grote vraagtekens achter de juist heid van deze factor. 'Het lijkt nooit goed', zo ver zuchtte gemeentelijk woordvoerder W. Gossens in Den Haag. De gemeente is juist bijzonder ingeno men met het nieuwe gesloten mest- systeem, omdat daarmee een einde komt aan de vliegenoverlast 'die veel erger is dan dat beetje stank', aldus Gossens. Ook voor Janssens woordvoerder R. Verkoijen is het een raadsel waarom de Limburgse milieubeweging dit project goed- 10 november ook in regio noordelijk Noord-Limburg De Dag van de Mantelzorg is bedoeld om de vele mantelzorgers in Nederland in de schijnwerpers te zetten. Mantelzorgers zijn mensen die vanuit een persoonlijke band zorgen voor een zieke of hulpbehoe vende. Het gaat om ouders, partners, kinderen, familieleden of kennissen. Je kiest er niet voor, je wordt van zelf mantelzorger juist vanwege die emotionele band die er bestaat met de persoon die zorg nodig heeft. In het kader van deze landelijke Dag van de Mantelzorg op 10 november zal de Werkgroep Mantelzorg Noordelijk Noord- Limburg ook in onze regio aandacht schenken aan 'mantelzorg', via de lokale omroepen. De uitzendingen zijn o.a. in Venray op 9 november van 17.00 tot 18.00 uur. Tijdens de uitzendingen zullen enkele mantelzorgers praten over 'het versterken van je netwerk', het netwerk van familie, vrienden, hulp en dienstverleners. Een netwerk is belangrijk als je mantelzorger bent. Samen delen van de zorg maakt de Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze nieuwe showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray Tel: (0478) 55 04 10 mn PEEL EN MAAS 'n abonnement waard de zogenoemde 'groene hoofdstruc- tuur'. Voor wat betreft de gevreesde I overlast wijst de provincie erop dat i het plan juist is bedoeld om de situ- atie beter beheersbaar te maken. Een I voorbeeld daarvan is de vergroting van het parkeerterrein bij 't Schaartven. Zaken als lawaai, van dalisme en vergroting van het par keerterrein bij 't Schaartven. Zaken als lawaai, vandalisme en criminali teit kunnen echter niet in een bestemmingsplan worden vastge legd. Voor de agrarische bedrijven in de omgeving verandert er verder niet veel, zo oordeelt de Raad van state. De belangrijkste veranderingen ten opzicht van het oude bestemmings plan liggen immers voldoende ver van de bedrijven af. keurt en clubs uit Amsterdam en Wageningen zo'n probleem maken over de lokale stankhinder. 'Janssen heeft straks na de installatie van de nieuwe maatregelen binnen tien jaar een ammoniakvermindering van maar liefst 88 procent bereikt', liet hij weten. Namens de milieuverenigingen betoogde V. Wösten dat het mest- droogsysteem inclusief luchtwasser weliswaar goed is voor de ammo niak, maar hij is evenals de Raadsadviseur van mening dat nog op geen enkele manier is aange toond dat hierdoor ook de stank ver mindert. Aanvankelijk raakten de deelne mers aan het Zuivere Ei-project nogal in paniek over de procedures van de milieuverenigingen, omdat het ministerie als voorwaarde had gesteld dat de droogunit uiterlijk op 31 december aanstaande klaar moet zijn. Vorige week heeft het ministe rie echter uitstel verleend aan die deelnemers die nog in een procedu re zijn verwikkeld. De Raad van State beloofde bin nen drie weken schriftelijk uitspraak te doen. zorg minder zwaar. Een netwerk zorgt er voor, dat de mantelzorger niet in een isolement terecht komt en biedt tevens gelegenheid aan de mantelzorger er even tussen uit te kunnen gaan. Verder zal er tijdens de uitzendin gen o.a. informatie gegeven worden over het starten van 'een contact groep voor mantelzorgers' op woensdag 10 november te Venray. Het doel van een contactgroep voor mantelzorgers is op de eerste plaats, met elkaar ervaringen uit te wisselen en hierdoor steun te vinden bij elkaar. Van 10.00 tot 12.00 uur bent u welkom in de Kemphaan, Kennedyplein 1. Informatie over deze bijeenkomst is te verkrijgen bij Synthese. Trudy v.d. Bera. tel. 0478-583730. In de werkgroep Mantelzorg zijn momenteel vertegenwoordigd Welzijnsinstelling Synthese, de Stichting Thuiszorg, de Praktische Thuishulp en het Groene Kruis. Informatie over de werkgroep is te verkrijgen bij Synthese, Jos Gerritsen, tel. 0485-342770 en bij de Praktische Thuishulp, Lia Oostdam, tel. 0478-526240.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7