Reisauteur Carolijn Visser fotografeert met woorden Kom Merselo 30 km-zone PEEL EN MAAS Extra kans voor jongeren De Sint is weer in aantocht ƒ279.- Eerste TBS-patiënten worden in februari geplaatst. Nieuwe Wegwijzer Oostrum' Boomkwekers en kassen naar Oirlo lillennium- proms in Maashees Bestelbus gestolen millennium- smokim noking JonêMleê J.I.IJ -I! I M .|ll).lj -11 l.ll .1 BP Band bij Time Switch Dronken automobilist Jenniskens Literair Café Venray nieuwe stijl Wie van reizen en literatuur udt komt aan zijn trekken tij- os de eerstvolgende schrijvers- ond op dinsdag 9 november van t Literair Café Venray-Regio. gast is dan Carolijn Visser, al tn lang een van Nederlands test vooraanstaande reis- teurs. Ze heeft de afgelopen jntig jaar de hele wereld rond reisd en daarover prachtige eken geschreven. teizigers zijn niet alleen nieuws- :rig, maar verwonderen zich ook iag over dingen die in de landen zij bezoeken alledaags zijn. iar in eigen land allerminst, rolijn Visser koppelt deze uwsgierigheid en verwondering ieen scherp journalistiek obser- lievermogen, een handige inter- wtechniek en een vlotte, zeer ïldende stijl. Carolijn Visser foto- ifeert met woorden, schreef Vrij derland bij gelegenheid van haar :k -Aan het Einde van de senboog over de goudzoekers in üta Rica. Het Literair Café intro vert deze avond ook een nieuwe isentatie. Carolijn Visser wordt melijk geïnterviewd door Viktor fering. Hij is docent Nederlands ihet Dendroncollege in Horst en eft zijn sporen op dit terrein ver- :nd. Deze bijzondere schrijvers- ond. die om 20.00 uur begint. vindt plaats in de speciaal door theatercafé d'n Artiest aangeklede foyer van Schouwburg Venray. Muzikaal wordt deze schrijvers avond opgeluisterd door het duo Anja Muysers (zang) en Sonja Vissers (zang/piano). De entree bedraagt vijftien gulden. Carolijn Visser werd in 1956 geboren te Leiden en groeide op in Zeeland. Ze reist al vanaf haar vijf tiende. Op haar negentiende stuurde ze een verhaal naar het NRC, dat geplaatst werd. Na een tweede ver haal, over haar studie pedagogiek, durfde ze niet meer terug naar de universiteit. Er zat niets anders op dan te gaan reizen en daarover te schrijven. Visser schrijft vooral over gewone mensen in min of meer gewone omstandigheden en is min der geïnteresseerd in brandhaarden. Daarover wordt al genoeg geschre ven, vindt ze. In 1982 schreef Carolijn Visser haar eerste boek, Grijs China, een intrigerend verslag van een reis door een somber land met mensen die alleen schoorvoetend met haar durf den te praten. Daarna verscheen Alle dagen vrij. een bundel artikelen over jongeren in de jaren zeventig en tachtig. In 1986 publiceerde ze Aan het einde van de Regenboog, dit boek kreeg in 1992 een herdruk. In dit boek doet zij verslag van een verblijf van een half jaar tussen goudzoekers in Costa Rica. In 1989 volgde de bundel reisverslagen Verre reizen. De meeste verschenen eerder in Avenue. NRC- Handelsblad. Intermagazine en Elseviers Magazine. Hierna volgde Buigend bamboe. In dit boek wordt een reis door China beschreven, voor en tijdens de studentenopstand. LOVEND Carolijn Visser bleef reizen en schrijven. In maart 1991 verscheen De koude heuvels van Mongolië. Het jaar daarop verbleef ze vijf maanden in Vietnam, het land dat zij uit haar jeugd kende van de tv-beel- den van de oorlog. Wat zij aantrof beschreef ze in Hoge bomen in Hanoi 1993). Dit boek werd in dag en weekbladpers alsmede in de vak pers lovend besproken. Weken stond het boek op de eerste plaats van de reisboeken-top-10. In 1994 ver scheen de bundel Brandend zout. De verhalen spelen o.m in China, Vietnam. Estland en Haiti. In 1995 verscheen Ver van hier. een bunde ling van de mooiste verhalen van Carolijn Visser. Een jaar later schreef ze het boekenweekessay: Het goud van Bonanza. In 1997 ver scheen De Kapers van Miskitia. In dit boek beschrijft ze onder meer haar verblijf temidden van de Miskito-mdianen in Nicaragua. Carolijn Visser kan zich een leven zonder reizen niet meer voorstellen. Ze kan niet lang op een plek blijven: "Mijn probleem is meer: als ik in Nederland ben. verlang ik vreselijk naar China of naar Costa Rica, en als ik in China ben. verlang ik vrese lijk naar Malawi. En zo is er altijd wat." Toch blijft Nederland de thuis haven: "Ik ben door de taal gebon den aan Nederland. Plus: Tk heb altijd weer ontzettend behoefte om in m'n eigen taal te leven." In haar eigen moedertaal vertelt ze dinsdagavond 9 november voor het Literair Café Venray. Beleef haar reizen nog eens mee aan de hand van haar verhalen. lurgemeester en wethouders iben besloten de bebouwde van Merselo tot 30 kilometer keerszonegebied te verklaren, verkeersborden, -tekens en - rkeringen, voor zover in strijd dit besluit, worden verwij- d en vervangen door nieuwe kilometer verkeersborden, - tens en -markeringen. ierder dit jaar startte de Deente Venray al met de aanleg van verkeersremmers in hartje Merselo om de verkeersveiligheid in de kom te verbeteren. Bovengenoemd besluit ligt voor eenieder ter inzage bij de publieksbalie in het gemeentehuis. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen zes weken na de dag van bekendmaking een bezwaarschrift indienen bij het college van burgemeester en wet houders van Venray, Postbus 500, 5800 AM Venray. e Dorpsraad Oostrum brengt al b een eigen dorpsgids uit. Dat nze elke twee jaar, alleen deze r zit er drie jaar tussen. De oud: geen advertenties, geen ame. Wel de gegevens van alle ïnigingen, artsen en doktoren, leentezaken en dergelijke, vrouw Tromp heeft dit jaar de ling van de commissie van drie de dorpsgids op poten heeft el. Samen met mw. J. Hermans mw. M. van de Bogaard is ze in dit jaar met de werkzaamhe- begonnen. Met steun van de lousiaste dorpsraad hebben ze adressen, telefoonnummers en len gecontroleerd van de vorige ie. "Het is echt een dorpsgebeu- de Wegwijzer wordt door de psraad betaald, er is veel zelf- ikzaamheid en we zoeken altijd wegen om het zo goedkoop moge lijk te doen." aldus mevrouw Tromp. Behalve de standaardvermeldingen van verenigingen en voorzieningen op allerlei gebied, is er ook een hoofdstuk over de parochie, de jeugd, een algemeen stukje over goed winkelen in Oostrum en de banken en het postagentschap. Mevrouw Tromp: "Nu alle gegevens zijn verzameld maak ik het boekje, met een fraai gekleurde kaft en veel plaatjes. Het is ook een beetje een hobby van me." Als zij klaar is met haar werk zorgt doipsraadslid J. Künen voor het kopieerwerk, ook geen klus van een uurtje. De nieuwe "Wegwijzer Oostrum' wordt in november gratis huis aan huis bezorgd door de leden van de dorpsraad. nt Nicolaas heeft aangekondigd dit jaar op zondag 14 november naar ay te komen. De stoet stelt zich om 13.15 uur op in de Dr. Poelsstraat ma Sint Nicolaas rond de klok van 13.50 uur wordt verwacht. Om X) uur vertrekt de stoet voor een rondgang door het centrum. De route er als volgt uit: Hofstraat, Grote Markt, Marktstraat, Schoolstraat, ueniusplein en Grotestraat. Op het bordes wordt de Sint vervolgens burgemeester Waals van Venray toegesproken. De intocht van Sint alaas wordt dit jaar muzikaal opgeluisterd door MMSK St. Petrus *len, harmonie Euterpe en jeugdorkest De Bandelier onder leiding van i Halmans. Voor de intocht heeft het Sint Nicolaas Gilde Venray een dale verslaggever ingehuurd die de activiteiten aan elkaar praat. Een eerder, zaterdag 13 november, zijn er in de middaguren al zwarte en in het centrum van Venray om de jeugd te amuseren en voorberei den te treffen voor de komst van de Goedheiligman. de sporthal van Maashees ft op zaterdag 6 november de fenniumproms, een muzikale, 'lieve en swingende happening, 'uden. RTL-4 presentatrice la Gommans (afleomstig uit rty) neemt de presentatie voor rekening. Venraynaar Dolf wis, die erg succesvol was bij "-programma 'Una Voce parti- verzorgt eveneens een eden. koren uit Oostrum en Inees voeren, samen met fanfa- Cecilia, onder meer 'Slay with 'dl the morning' uit. Ook het to van Robert van Ratingen, Poort en Denise Verbruggen °pde planken, net zoals tenor Wetzel. Heidi Knelissen en •am Creemers zijn de toppers e'gen bodem die deze happe- iopluisteren. De avond begint Muur. Op maandagmorgen tussen 10.00 en 11.00 uur is aan de Merseloseweg een blauwe Volkswagen Transporter gestolen. Het bestelbusje van 33-jarige man uit Veulen stond op een parkeerter rein nabij het ziekenhuis. De waarde is nog onbekend. verkoops prijs ook verhuur JANS SEN STEENSTRAAT 60, BOXMEER TEL. 0485-576226 vtfrf 12.95 bet Keuz« „itenkaas Ulo 0 Joné °eic& 0 ook bij u op de markt ^^maandags: Il.00-I6.00 u. markt voor u. op het H DONDERDAG 4 NOVEMBER 1999 - NR. 44 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Uniek leerlingenproject Venray van start Er groeit iets moois aan de Smakterweg in Venray. Om dat te zien moet je naar binnen op num mer 29, het gebouw van van het Technisch Opleidingscentrum. In de grote hal rechts kom je dan een hele enthousiaste projectleider tegen en zestien jongens en meis jes in blauwgrijze stofjassen. Zij vormen het topje van het VAP, 'Venrays Arbeids Practicum', een uniek opleidingsproject voor moeilijk lerende jongeren. Woensdagmiddag was de officiële opening. Niet met een symbolische over dracht, maar met de overdracht van maar liefst 800 sleutels, werd afge lopen vrijdag de TBS-kliniek in Oostrum overgedragen aan de stich ting. De bouwers hebben het com plex in 13 maanden gereed gekre gen. Op een aantal details na is de bouw nu afgerond. De komende zes Bij de oplevering, afgelopen vrij dag. ontbrak natuurlijk de cham pagne niet. weken wordt het complex ingericht waarna rond half december met het "proefdraaien" wordt gestart. Eind januari 2000 zijn er diverse activitei ten in het kader van de opening gepland. Begin februari wordt een eerste groep tbs-patiënten in de kli niek verwacht voor behandeling. Op dat moment zijn ongeveer 50 mede werkers, die nu in opleiding zijn, werkzaam in de kliniek. De kliniek heeft een capaciteit van 102 patiën ten. welke binnen een jaar het com plex zullen behuizen. Agrarische bedrijven krijgen bouwkavels 'op maat' De nieuwe nota 'Beleids uitgangspunten bestemmingsplan Buitengebied' maakt een aantal opmerkelijke keuzes die van in vloed kunnen zijn op leven en werken van de boeren in de gemeente Venray. Het begrip 'bouwblokken' is er een van, even als de concentratie van glastuin bouw en boomkwekers bij Oirlo In haar nieuwe opzet voor het bestemmingsplan Buitengebied heeft de gemeente Venray een begin gemaakt met het idee van bouw blokken. Invoering heeft grote gevolgen voor de ontwikkelinsgmo- gelijkheden van agrarische bedrij ven omdat voor het eerst de bouw en gebruiksmogelijkheden van de grond worden vastgelegd. Omdat de gemeente blijkbaar zelf nog niet over voldoende gegevens beschikt zal zij de boeren persoonlijk uitno digen om hun zienswijze en eventu eel gewenste aanpassingen kenbaar te maken. De gemeente kijkt dan weer of de plannen en ideeën van de boeren in de beleidslijnen passen. Belangrijke punten zijn de situatie zoals die nu is. de aard van de bedrijvigheid, de omvang van het bedrijf en de toekomstverwachting van het bedrijf. Bestaande bedrijven moeten wel de mogelijkheden hou den om zich te ontwikkelen, maar die benodigde ruimte is per bedrijf verschillend. Vergroting \an het kavel moet \ia bestemmingsplan- wijzigingen. GLAZEN STAD Bij de nieuwe vestiging of ver plaatsing \an agrarische bedrijven wil de gemeente niet-grondgebon- den bedrijven kunnen doorsturen naar concentratiegebieden in rijko- mende agrarische bebouwing. Zo wil men nieuwbouw bij glastuin bouwbedrijven beperken tot een concentratiegebied bij Oirlo. Ook intensie\e landbouw èn boomteelt wordt richting Oirlo gestuurd. Het beleid ten aanzien \an tweede bedrijfswoningen zal 'terughou dend' zijn. zoals dat heet. Alleen bij bedrijven die een tweede woning echt nodig hebben en een toekomst perspectief van tenminste tien jaar hebben komen in aanmerking \oor een tweede woning. De handleiding van de provincie is hier richtingge vend. Nevenactiviteiten zoals campings of \erkoop en bew erking van agrari sche producten w il Venras stimule ren. Niet-agrarische bedrijven ech ter blijven nog steeds niet welkom in het buitengebied. Bij bedrijven die vrij komen zal agrarisch herge bruik voorop staan. Dat alles bete kent ook dal aan nieuw burgerwo ningen geen medewerking zal worden verleend. Door boerderij splitsing. hergebruik van agrarische bebouwing en sloop zullen toch al meer burgerwoningen in het buiten gebied ontstaan. Over de nota zal nu verder worden gepraat met de klankbordgroep, commissies en belanghebbenden zodat de gemeen te Venray het in het voorjaar van 2000 klaar heeft voor interne besluitvormins. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Ans van Oers is vanuit het Raayland College nauw betrokken bij het ontstaan en de opstart van het VAP. Twee jaar voorbereiding resul teerden begin dit schooljaar in de start van het project. Dat het echt van start kon gaan had ook een beet je met geluk te maken. "De Juniorkamer zocht een oprichtings project en ik zei 'ik heb wel wat'. En je kunt wel zeggen dat een groot stuk dankzij de Juniorkamer tot stand is gekomen. Uiteindelijk droe gen ze ook nog 40.000 gulden bij", vertelt Ans van Oers. Lachend vult ze aan: "Iemand zei een keer tegen ze dat ze een weeskindje op de wereld hadden gebracht, toen ant woordde de Juniorkamer met 'wij zijn de draagmoeder, maar het kind komt wel met luiers en een jaar voe ding op de wereld'. Dat was een mooie opmerking." TRAININGSDOELEN Het VAP is bedoeld voor kinderen die een beetje tussen wal en schip vallen wat stageplaatsen betreft. Het blijkt dat een bepaalde groep kinde ren uit de afdeling Praktijk Onderwijs van het Raayland, vroe ger MLK - Moeilijk Lerende Kinderen, niet in aanmerking komt voor hun certificaat. Ans van Oers: "Deze leerlingen kunnen best werk krijgen ook zonder dit certificaat, maar door hun werkhouding tijdens bijvoorbeeld stage vallen ze buiten de boot." De stap van school naar stage is vaak te groot. Het VAP is dus een I a 2-jarige voorbereiding op deze stageperiode: "We trainen niet zozeer het beroep als wel werk houdingsaspecten," licht Ans van Oers toe, "Maar daarvoor hadden we wel een eigen werkplek buiten de school met een eigen begeleider nodig." Dus volgde de periode van plek zoeken, geld zoeken, steun zoeken bij het bedrijfsleven en over heid. Onder de slogan 'De praktijk school is onze gezamenlijke verant woordelijkheid' ging men op pad: "Als het bedrijfsleven er niets in zou zien dan is het over en uit." De eigen plek werd gevonden bij het TOC en hel startgefd kwam met f 30.000 van zowel de gemeente Venray als de provincie Limburg en de f 40.000 van de Juniorkamer. Het VAP is puur individueel en als de leerlingen klaar zijn krijgen zij een certificaat plus een stageplaats. Van te voren worden de kinderen De BP Band luistert op dinsdag 9 november van 20.00 tot 21.00 uur het muziekprogramma Time Switch van Omroep Venray op. Het is de eerste keer dat in het programma een live-band haar opwachting maakt. De BP Band bestaat uit Boudewijn Pelzer (zang en gitaar) Grad Dijkmans (drums), Thijs Verberk (basgitaar) en Frans van den Berg (wordt dinsdag vervangen door Paul van den Waayenburg op gitaar). De formatie speelt muziek van onder andere Elvis Costello, REM. Bob Dylan, Luca Bloom en Peter Koelewijn. Overigens is Time Switch nog op zoek naar bands die het aandurven zich via de radio 'in de kijker' te spelen. De politie heeft zondagavond een 24-jarige man uit Horst aangehou den op verdenking van rijden onder invloed. De verdachte weigerde mee te werken aan een ademanalyse en beledigde daarbij een politiemede werker. De Horstenaar bracht de nacht door op het bureau voor nader onderzoek. Daarbij bleek dat de APK van zijn auto is verlopen. De man kreeg een dagvaardiging voor bovengenoemde zaken en moet op 12 januari 2000 voorkomen. Verder is zijn rijbewijs ingevorderd. Projectleider Jack Huybers helpt leerlingen Wesley Kellenaers en Sjoerd Bongers met het werk aan een ventilator voor Rotadyne foto Seth Hirdes) getest door een arbeidsdeskundige die samen met de stagedocent en projectleider opleidingsdoelen vast stelt. Dat betekent voor de leerlin gen de hele dag werken, sociale vaardigheden leren, werken aan de werkhouding. De opleiding is niet alleen technisch, ook schoonmaken is bijvoorbeeld mogelijk. "Bij een stage ben je alleen en komt er één keer per maand een begeleider langs, hier heb je de hele dag bege leiding. Elke dag wordt er ook in de eigen map ingevuld hoe het gegaan is en hoe ze het zelf vinden", vult Ans van Oers aan. "De leerlingen zijn hier twee dagen per week, de rest zitten ze gewoon op school." WERK NODIG "Er is op zich werk genoeg," ver telt Jack Huybers, projectleider van het VAP, "Maar we zouden nog een of'twee bedrijven kunnen gebrui ken, vooral voor montagewerk met weinig tijdsdruk." Jack Huybers is van het begin af aan bij het project betrokken: "We hebben het van de grond af opgebouwd. In mei begon nen we met niks en in september mnoesten we starten. De bedrijven kenden mij niet en het project niet. Dat kostte heel veel tijd, maar de contacten lopen nu soepeler." Huybers is heel blij met de steun en opdrachten van het bedrijfsleven. Er zijn nu opdrachten van Jos van Deursen uit Elsendorp, Janssen en Fritsen uit Helmond, en uit Venray Rotadyne, Torresol, Speciaalwerk Venray. Kusters Hydraulica en bin nenkort Van Geel Hermes en Drukkerij Van den Munckhof. Hij roemt ook de samenwerking met de leerkrachten van het TOC. "We trainen de kinderen sociale vaardigheden, het gedrag om het werk heen. Al die zaken die in het bedrijfsleven zwaar wegen zoals op tijd komen, leren om gaan met kri tiek, kantinebezoek, "wennen aan vaste pauzetijden en zo. Ze worden ook niet op het werk op zich beoor deeld, het werk is de training." Jack Huybers staat eigenlijk voor twintig uur in de week op de 'wer- krol' maar als je twee dagen van half acht 's morgens tot vijf uur 's mid dags bezig bent plusje vergaderin gen. acquisitie bij bedrijven, contac ten met scholen en ouders bij elkaar op telt: "Dan ben je 's avonds wel bekaf. Je moet alles controleren, alles blijven uitleggen, zeker als ze het werk niet kennen. Maar dat is geen ramp. Het is eigenlijk een beet je een roeping, het moetje liggen." Jack Huybers is duidelijk trots op het project. Hij moppert wat op mensen die eerst naar de gekregen bureau's en tafels kijken en niet eerst naar de kinderen en het doel en houdt tegelijkertijd alles in de gaten. Huybers: "De stap van school naar stage-arbeid is voor deze kin deren te groot, negentig procent valt temg en stopt met stage, met school. Wij geven ze nu een Tussenstap. De kunst is dan om de schakelaar bij de kinderen in hun hoofd om te krij gen. Ze moeten het project echt zien als werk. Ik wil binnen nu en twee jaar tachtig procent op stageplaatsen hebben. Of dat lukt weet ik niet, maar dat is mijn doel." installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13