FRANSOL "We hebben ontzettend veel gerealiseerd" ."Veel gezinnen zijn ten einde raad MET EEN FRANSOL JALOEZIE ZIEN UW GROEN VAN JALOEZIE» Comité wil Speelplaats in Leunen 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND ZONWERINGEN UW Drie personen bekeurd Lezing over Venrayse baksteen stuurt brief aan Brinkhorst Opening Arbeids Practicum Millennium feest Veulen Automobilisten op de bon Deze bisschopsstaf past perfect in onze kerk" UW i'eel en maas -p donderdag 21 oktober 1999 - Pagina 5 Toon Classens teleurgesteld over afzegging Brinkhorst De telefoon in de woning van bon Classens, de organisator van stille protest dat afgelopen idag in Ysselsteyn zou plaats- iden tijdens een bezoek van jster Brinkhorst, rinkelt dins- agmorgen nog steeds onophou- dijk. "Het is sinds maandagmor- >n al een gekkenhuis hier", ■rtelt Toon Classens, voorzitter de Vereniging van srkenshouders (NVV) in Noord- jmburg. "Eerst waren we druk ezig met de organisatie van het ille protest, en nadat ik maan- agmiddag door de politie op de oogte werd gesteld van het feit it minister Brinkhorst niet naar jelsteyn zou komen, wilde de •rs natuurlijk weer een reactie, it ik dit zeggen: De actie was in ijn ogen open en eerlijk. De ilitie zegt dat zij de veiligheid Brinkhorst niet kon garande maar als een minister niet leer in het openbaar kan ver enen, moet hij toch maar eens nadenken over zijn eigen leleid. De emoties lopen inder- aad hoog op, want héél, héél veel •rengezinnen zijn echt ten ide raad." Een woordvoerder van het minis- ie van Landbouw liet de organisa- maandag weten dat het bezoek jrlopig wordt uitgesteld in ver- nd met een door de Vereniging i Varkenshouders (NVV) aange- idigde actie. Brinkhorst zou snsdag een gesprek hebben met Jenniskens van de iparochie in Ysselsteyn en met iaalf boeren uit het dorp. iderwerp van gesprek waren de oblemen in de varkenssector en oral de gevolgen van de mest- iatregelen voor de boerengezin- n. "We hadden achthonderd brie- n in Ysselsteyn verspreid waarin inwoners werden opgeroepen om actie te komen ondersteunen. Het jest een stil, maar indrukwekkend otest worden", aldus Classens, die ige week donderdag in Den w tijdens het mestdebat van de weede Kamer, net als een handvol lere boeren, door de Haagse poli- werd opgepakt en 2,5 uur in een I doorbracht. lEen zwarte loper van 150 meter jing zou woensdag het pad van de ninister naar het gemeenschapshuis Naveien. Met aan weerskanten een pijgende, stil voor zich uit kijken- 1 menigte. "Een teken van eensge- Dat vele mensen niets wisten van de afzegging van minister Brinkhorst vanwege de aangekondigde actie in Ysselsteyn, bleek dinsdagmorgen wel. zindheid over de mestmaatregelen van de minister, dat had het moeten worden", aldus Classens. VEILIGHEID De politie vertelde Classens dat zij met zoveel mensen op de been de veiligheid van de minister niet kon garanderen. "Maar niet de actie zelf was het probleem", zegt Classens, "bij het ministerie van Landbouw waren berichten binnengekomen dat ook anderen naar Ysselsteyn zouden komen, die misschien minder stil wilden protesteren tegen de minister en zijn beleid." Classens betreurt het uitstel van het gesprek. "Ik vind het vooral triest dat door de late afzeg ging van de minster de boeren hun democratisch grondrecht om te pro testeren is ontnomen. Boeren kun nen door hun werk al moeilijk een dagje vrij nemen om te protesteren, en nu krijgen we dit. Wij hadden een fatsoenlijke actie op poten gezet. Het beeld van actievoerende boeren die niet te vertrouwen zijn, is abso luut niet terecht. Het NVV wil alleen absoluut geen overleg in een achterkamertje waar verder niemand bij aanwezig mag zijn. Ik vind de afzegging een zeer slechte zaak, want overal kunnen mensen de zaak in de war sturen." GEHEIM OVERLEG Omdat de minister niet wilde wij ken voor de druk van de NVV vond dinsdagmorgen In Eindhoven op het kantoor van een directie zuid van het ministerie een anderhalf uur durend geheim overleg plaats tussen minister Brinkhorst, pastoor Jenniskens en elf boeren. Ook bur gemeester Waals en wethouder F. Janssen waren bij dit gesprek aan wezig. "Ik werd maandagnacht gebeld vanuit Den Haag en uitgeno digd voor een gesprek in Eindhoven. Ik kan zeggen dat het een open en eerlijk gesprek is geweest, waarin we wederzijds de bezwaren hebben uitgesproken die er leven. Ook heb'ik een aantal sug gesties gedaan, die de minister ver der wil bekijken", vertelde pastoor Jenniskens dinsdagavond. Concrete afspraken zijn er volgens Jenniskens niet gemaakt. "Maar minister Brinkhorst heeft wel aangegeven dat ideeën van onze zijde een gewillig oor bij hem zullen vinden." Gesproken is onder meer over het omschakelen van boeren naar een andere bedrijfstak. Volgens Jenniskens komt er een vervolgge sprek, maar is het nog niet duidelijk of het dan opnieuw in het geheim wordt gehouden. De werkgroep in Ysselsteyn gaat volgende week overleggen welke concrete zaken richting minister Brinkhorst kunnen worden aangedragen. Woordvoerder Classens verwacht weinig van het gesprek tussen de minister en de delegatie uit Ysselsteyn en Venray. "Soortgelijke gesprekken tussen boeren en Brinkhorst zijn voor de boeren altijd op een teleurstelling uitgelopen", aldus Classens. fflONSWEG 13 VENRAY TEL 0478 515010 Wijkplatform Brukske viert vijfjarig bestaan Het Venray se wijkplatform Brukske viert op zaterdag 13 november zijn vijfjarig jubileum met een receptie en een feest avond. "We waren het eerste wijk platform in Venray en hebben in al die jaren ontzettend veel gere aliseerd", vertelt penningmeester Cor Bijl trots. "Eigenlijk bestaat het wijkplatform al zeven jaar, maar op 11 november 1994 om 11.11 uur heeft het wijkplatform pas een officieel karakter gekre gen, met statuten en zo, tijdens een bijeenkomst bij de Venrayse notaris Paantjens." Cor Bijl, die vanaf het allereerste begin als bestuurslid betrokken was igA Het comité Leunen-Oost nendelijk stelde maandagavond i"? ijdens de dorpsraadvergadering I gemeenschapshuis De Brink oor een nieuw speelterrein met •eeltoestellen in hun eigen buurt 0 te richten. "We hadden in het ader van het agendapunt wijk 0 dorpenfonds een oproep een an verenigingen en wijkraden adaan om ideeën aan te dragen Leunen zouden kunnen ver- aaien", vertelt dorpsraadvoor- tter Wim Jenniskens, "maar in incipe is het niet de bedoeling 1 speeltereinen uit het dorpen- ids te financieren. De gemeente "ft een Speelruimteplan en is intwoordelijk voor de inrich- en aanpassing van de speel- 'inen in haar gemeente." De dorpsraadvoorzitter kan zich d voorstellen dat de ouders van inderen in Leunen-Oost zich zor- ïn maken. "De kinderen moeten de baarlijke Albionstraat oversteken 'mrf1 op de speelterreinen in Leunen komen. In hun eigen buurt was in 1 verleden wel een speelplaats, laar die is toen de wet deelvoorzieningen werd aange- lierpt door de gemeente afgebro- !n. Het speelterrein en de -toestel- n voldeden niet aan de eisen. En er eigenlijk niks voor teruggeko- ien. GEMEENTE De dorpsraad van Leunen wil na enspraak met het comité bin- :ort de gemeente op haar verant- 'tdelijkheid gaan wijzen. "De 'eente heeft altijd gezegd te wil- wachten met een speelterrein tot de nieuwbouwplannen in Leunen zijn gerealiseerd. Maar de vele ouders met kleine kinderen hebben nu behoefte aan een speelterrein in hun eigen buurt en die nieuwbouw laat nog wel enkele jaren op zich wachten. We zullen een gaan kijken of we bij de gemeente wat geld los weten te peuteren voor een nieuw speelterrein." HONDENPOEP Ook wil de dorpsraad binnenkort bij de gemeente de overlast van hon denpoep aankaarten. "Op het Brinkplein en bij de lagere school laten veel hondeneigenaren hun hond uit, terwijl het eigenlijk een kleine moeite is om met hun hond naar de rand van het dorp te lopen", vertelt Jenniskens. "Het is voor ouders bijvoorbeeld heel vervelend als hun kinderen steeds met honden poep onder de schoen thuiskomen. In de Venrayse wijken Brukske en Landweert is de gemeente nu gestart met uitlaatstroken, maar ik weet niet of dat voldoende werkt. We willen als dorpsraad de gemeente eigenlijk vragen om een actie, die de honden- bezitters wijst op hun eigen verant woordelijkheden. Desnoods dient men maar eens verbaliserend op te treden. We hebben al een signaal afgegeven aan de heer Sassen van de gemeente." PEEL EN MAAS WEEKBLAD bij alle activiteiten van het wijkplat form, herinnert zich een aantal 'zaken' en 'kwesties' die in de afge lopen jaren met de hulp van het platform al dan niet gerealiseerd zijn in de wijk. "We stonden echt op de barricaden toen in 1994 in een rapport over de sociale vernieuwing in Venray te lezen viel dat een enke le woningen in de wijk afgebroken, of beter gezegd, omgedraaid dien den te worden. Dat heeft veel com motie veroorzaakt in Venray. Uiteindelijk is het niet gebeurd; als wijkplatform hebben wij in die kwestie een belangrijke, vooral bemiddelende rol gespeeld." WINKELCENTRUM Maar ook op het parkeerverbod voor vrachtwagens, dat sinds het afgelopen weekend in de gemeente Venray van kracht is. heeft het wijk platform herhaaldelijk aangedron gen. Verder heeft Venrays oudste wijkplatform meegewerkt aan de realisatie van het gloednieuwe win kelcentrum, waarvoor op 1 novem ber de eerste schop in de grond gaat en aan de 'oprichting' van de stads wacht in Venray. "Binnen het wijk platform hebben we een aantal werkgroepen, zoals de werkgroepen Groen, Verkeer, Bouw en Wijkbeheer", vertelt Bijl. "Bewoners van de wijk kunnen met hun plannen en opmerkingen altijd bij de vrijwilligers van de verschil lende werkgroepen van het wijkplat form terecht. We krijgen van de gemeente jaarlijks 20.000 gulden die we vrij kunnen besteden voor het bekostigen van allerlei zaken in de wijk. En een goed plan wordt beloond. Zo hebben we in het verle den met een gedeelte van de subsi die bijvoorbeeld de Kiosk opge knapt en de Hummeltjeshoek verfraaid." MEER VRIJWILLIGERS Ook speelde het platform een belangrijke rol bij de realisatie van een basketbalveld in de wijk, wat voor veel omwonenden lange tijd onbespreekbaar was. "Het was een goed plan voor de jeugd, maar veel Omwonenden waren in het begin verschrikkelijk tegen de komst van een basketbalveld", vertelt Bijl, "maar nadat we zowel met de jeugd als de omwonenden aan tafel had den gezeten en strenge regels had den afgesproken, is het veld toch gerealiseerd. Aan het einde van deze maand volgt een evaluatie, maar ik heb al vernomen dat de omwonen den erg tevreden zijn. Ze hebben nauwelijks overlast van de sporten de jeugd. Het doet je als lid van het wijkplatform erg goed als je je inzet op een positieve wijze beloond ziet worden." VERS BLOED Het wijkplatform, dat zo'n zestien leden telt, heeft een dagelijks bestuur dat bestaat uit drie personen. "Het is jammer dat niet meer men sen in de wijk actief zijn in het wijk platform", meent Bijl, "we zouden nog best wat vers bloed kunnen gebruiken, zodat we als wijkplat form te maken krijgen met nieuwe ideeën en opvattingen en niet in slaap vallen. Ik hoop dat in de nabije toekomst meer mensen in de wijk lid van het wijkplatform worden." CONTACT GEMEENTE Cor Bijl is erg te spreken over de communicatie met de gemeente Venray. "Zeker in de beginjaren hadden we een uitstekend contact met wethouder De Loo, maar ook nu kunnen we altijd met onze plan nen bij wethouder Driessen terecht. Meestal is het zo dat als we met een goed plan voor de wijk komen, de gemeente ons voorstel overneemt. Wij kennen immers de wijk op ons duimpje en weten wat er leeft onder de mensen. Nee, over het contact met de gemeente Venray zijn we erg tevreden." SAAMHORIGHEID Maar niet alleen de leden van het wijkplatform verrichten ontzettend veel werk in de wijk. Ook de Activiteiten Vereniging Brukske Actief (AVA) steekt ontzettend veel tijd en energie in activiteiten die de saamhorigheid in de 't Brukske ver sterken, vindt Bijl. "Ze organiseren bijvoorbeeld dansavonden, optre dens en spellenmiddagen voor de jeugd. Laatst hadden zich negentig kinderen opgegeven voor een kin dermiddag, maar helaas waren er te weinig vrijwilligers om de middag door te kunnen laten gaan. Dat vind ik dan weer onbegrijpelijk. Maar ja, het is een maatschappelijk pro bleem: mensen zijn steeds minder bereid om als vrijwilliger aan de slag te gaan bij een vereniging, en dat is en blijft erg jammer." In het district Venray werden in de nacht van 15 op 16 oktober drie personen aangehouden die teveel gedronken bleken te hebben. Op de Venrayse Langstraat werd gecontro leerd maar aangezien het verkeers aanbod zeer gering was, werden er geen blaastesten afgenomen. Op de Prins Bemhardstraat in Venray bleek 1 automobilist teveel gedron ken te hebben. en dit moetje er i niet van bouwen j Uttl r D66 N D66 in Venray maakt bezwaar tegen het feit dat boeren die fors in milieumaatregelen geïnvesteerd hebben no het hardst getroffen worden door maatregelen van de regering. Dit staat in een brief aan landbouwminister Brinkhorst die wordt uitgenodigd voor een gesprek met de Do6-fractie. D66 stelt een beleid voor te staan dat leidt tot een absolute afname van de mestproductie, maar 'de effec ten daarvan zijn echter minder acceptabel, zeker voor de boeren in deze regio'. Volgens D66 heeft de agrarische sector grote inspan ningen geleverd om de milieube lasting re doen afnemen. De ffac. tie denkt daarbij aan het bouwen van green-labelstallenemissie- „arm uitrijden, fosfaatverminderi denr^ Ei en het Ammoniak Reductie Plan, dat wordt ondersteund door provincie, gemeente en milieufe deratie. D66 Venray onderkent de noodzaak van het inkrimpen van #'V^stapel, maar de ties voor de boeren baren Het Venrays Arbeids Practicum (VAP) wordt op woensdag 3 novem ber officieel geopend door gedepu teerde J. Tindemans van Limburg. Het VAP beoogt moeilijk lerende kinderen door middel van praktijk gerichte trainingen vaardigheden bij te brengen en hen een kans geven op de vrije arbeidsmarkt. Daartoe is een aparte bedrijfsruimte ingericht bij het Technisch Opleidings centrum (TOC) op het industrieter rein Smakterheide in Venray. Het initiatief voor het VAP is genomen door het praktijkonderwijs Raayland College. De oprichting is mede mogelijk gemaakt door"de Juniorkamer Venray e.o. en finan cieel ondersteund door Provincie Limburg, gemeente Venray, het bedrijfsleven en sponsoren. Aan het begin van het schooljaar 1999-2000 is een eerste groep leerlingen van het Raayland College gestart. In Veulen wordt het nieuwe mil lennium ingeluid met een brunch, op zondag 2 januari. "Liefst 200 inwoners hebben zich nu al opge geven voor de uitgebreide brunch, als zich nog meer mensen melden moeten we nog een tent aan de zaal bouwen", zegt dorpsraad voorzitter Hay van Rijswijck. Tijdens de brunch zal onder andere de dorpsraad en het kerk bestuur een woordje tot de gemeenschap richten en de plaat selijke joekskapel zal de Veulense millenniumviering van een extra feestelijk tintje voorzien. De beklinkering van de parkeer plaats bij de kerk in inmiddels afge rond. "De omgeving wordt nog ver der verfraaid met nieuwe beplanting en binnenkort wordt er nog gras ingezaaid", aldus Van Rijswijck. Op de Noord- en Westsingel in Venray controleerde de politie dins dagmiddag tussen 13.30 en 16.45 uur 702 automobilisten. Daarvan reden er 160 harder dan de toegesta ne 50 km/u. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 79 km/u op de Westsingel. 44 Vervolg voorpagina BEKENDE VENRAYNAAR In het rijtje van bekend geworden Venray naren zoals Gijsbert van der Gaet, Dr. Henri Pöels, Rutgerus van Veltum, Comelis Raedts, Jan Poels, Herman Maas, Godfried Henschenius, Lambertus Gruterus. Mgr. Wijnhoven en Mgr. Goumans, behoort zonder twijfel ook mgr. Verriet. Hij was als Petrus Johannes Hubertus Vérriet geboren te Venray op 4 november 1880. Zijn ouders waren Mathijs Verriet, geboren te Blerick op 30 november 1850 en Petronella Coopmans, die op 12 maart 1855 te Venray het levenslicht zag. Het echtpaar was gehuwd op 10 mei 1878 en woonde oorspronkelijk op de Kruisen. In het begin der tach tiger jaren begonnen ze aan het Henseniusplein een winkel in krui denierswaren. Na de lagere school aan de Schoolstraat te hebben door lopen, ging Petrus Verriet studeren bij de paters Franciscanen in Venray. Merkwaardiger wijze werd hij ech ter geen Franciscaan maar deed hij in september 1898 zijn intrede in het klooster der Dominicanen te Huissen in Gelderland. Op 15 augustus 1905 werd hij in de kathe drale kerk te Utrecht door Mgr. Henricus van de Wetering (1850- 1929), de aartsbisschop van Utrecht, tot priester gewijd. Daarna volgde weldra zijn benoeming tot leraar aan het St. Dominicus College te Nijmegen, waar hij wiskunde doceerde. VERTREK NAAR CURACAO Lang duurde zijn leraarschap niet, want in april 1909 werd hij door zijn orde uitgezonden naar de missie van Curacao. Na daar enige tijd redac teur te zijn geweest van het blad 'la Cruz', werd hij tot 1913 secretaris van Mgr. Vuylsteke, de apostolisch vicaris van Curacao. Daarna werd pater Verriet benoemd tot pastoor van Westpunt op Curacao. Hij werk te in Westpunt met grote ijver en enthousiasme en won spoedig de sympathie van zijn parochianen die hem 'pastor ta bon', de goede pas toor, noemden. In januari 1914 ging hij weer terug naar Willemstad, waar hij zijn vroegere functie weer opvatte tot juni 1914, toen hij werd benoemd tot pastoor van Oranjestad op Aruba. ZWAKKE GEZONDHEID Ook daar spaarde hij zichzelf niet en moest hij al zijn inspanningen bekopen met een aantasting van zijn gezondheid. Dit maakte in 1918 een terugkeer naar zijn vaderland nood zakelijk. Op Curacao geloofde nie mand dat men hem nog ooit terug zou zien. Groot was dan ook de verbazing toen men pater Verriet in 1920 terug zag komen. Een verblijf van enkele jaren in het klooster te Huissen en in zijn geliefde geboorteplaats Venray, hadden zijn krachten weer enigszins op peil gebracht. De bedoeling was dat hij op de pastorie van Otrabanda-Willemstad een 'rustig' leven zou gaan leiden. Maar dit viel hem moeilijk. Al spoedig ontplooide hij weer een grote werkkracht. Hij werd adviseur van de R.K. Volksbond, stichtte het blad 'la Union', richtte een zieken- en begrafenisfonds op, redigeerde twee kranten (la Union) en de (Amigoe di Curacao) en bestuurde als tijdelijke rektor het St. Elisabeth Gasthuis. Tijdens een vakantie in Nederland bereikte pater Vernet op 13 novem ber 1931 vanuit Huissen te Venray het bericht dat hij door Rome was benoemd tot Apostolisch Vicaris van Curacao. De 'sociale' pater Verriet was hiermee de opvolger geworden van de in augustus 1930 overleden Mgr. Michael Vuylsteke. Venray was zeer ingenomen met deze eer volle benoeming. De zondag daarop bracht het Venrayse fanfarekorps, de voorloper van Euterpe, de promi nente zoon een serenade. CURACAO Nadat de nieuwe bisschop op 22 april 1932 vanuit Amsterdam naar Curacao vertrok, deed hij op 11 mei zijn intrede in het vicariaat. Als bis schop toonde hij zich zoals hij vroe ger was geweest: een man met grote geestdrift, ondernemingslust en een grote sociale gezindheid. Groot was zijn inzet voor de jeugd van de Antillen. Onder zijn bezielende leiding kwamen onder andere clubhuizen en een sportcentrale tot stand. Ook liet hij nieuwe kerken bouwen of herbouwen, onder andere te Groot Kwartier (Curacao) en San Nicolas (Aruba). Verder bevorderde hij de bouw van bejaardentehuizen op Bonaire, St. Maarten en St. Eustatius. STRAATNAAM Ook de katholieke pers ging hem nog altijd zeer ter harte. Op zijn ini tiatief werd de 'Amigoe di Curacao' op 1 maart 1941 omgezet in een dagblad. Gedurende "de Tweede Wereldoorlog riep Mgr. Verriet de gelovigen herhaaldelijk op te bidden en te getuigen voor de rechtvaardige strijd die het moederland te voeren had tegen de wrede Duitse onder drukkers. Ondanks zijn tanende gezondheid bracht Mgr. Verriet begin maart 1948 een werkbezoek aan het eiland Aruba. Enkele uren na zijn aankomst aldaar werd hij getroffen door een hartaanval waar aan hij een week later bezweek. Na een plechtige uitvaartdienst in de kathedraal van Willemstad werd de overledene onder overweldigen de belangstelling op 10 maart 1948 begraven op het Dominicaner kerk hof. "De vraag lijkt gewettigd waar om men in Venray tot dusverrre geen straatnaam heeft gewijd aan deze excellente Venraynaar", zegt Wiel Kremer. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Spiegelt u zich aan de Engelsen bij uw plannen voor een nieuwe tuin? Samen met Rien van Mierlo komt u tot de uitvoering van een ontwerp waarin romantiek en melancholie onmiskenbaar zijn terug te vinden. Compleet met vijvers en bestrating zo u wüt. En onderhoud niet te vergeten. R'en van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur wr9 VU J?S

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5