FRANSOL V Bezoekers tevreden over winkelcentrum Venray Reparatie 4 Oor logs brug' kost veel geld op 1/ Harold B LENSSEN "Pa 'Detailhandel concentreren op De Hulst' OOK ZO DE BALEN VAN LASTIGE ZONNESTRALEN? GEWOON FRANSOLIN HUIS HALEN! Bezwaar tegen bouw loonbedrijf Verwarring bij kopers woningen Franciscanerpark Waals voor gedogen van wietteelt Dronken chauffeurs STOMERIJ Dronken achter het stuur É!1HM PEEL EN MAAS donderdag 14 oktober 1999 - Pagina 5 Venray heeft regionale verzorgingsfunctie Het bedrijf Kolpron Con sultants uit Rotterdam heeft ten behoeve van de Detailhandelsnota onder 300 huishoudens een telefo nische enquête uitgevoerd. Uit de cijfers blijkt dat de respondenten tevreden over het hoofdwinkelge bied van Venray. Gemiddeld wordt aan het gebied een beoor deling van 6,2 gegeven. Er zijn enkele aspecten die duidelijk minder positief worden beoor? deeld. Dit zijn de veiligheid in het winkelgebied, aantal parkeer plaatsen, uiterlijk, inrichting, toe ristische aanbod en de bereik baarheid met het openbaar vervoer. De consument is zeer tevreden over de bereikbaarheid met de fiets en te voet, de keuze aan winkels voor levensmiddelen, de service en bediening en de kwaliteit van de winkels. Op de vraag welke winkel branches in het hoofdgebied van Venray worden gemist of uitgebreid zouden mogen worden, komen in feite twee branches naar voren; de modebrache, waar met name meer damesmodezaken gewenst zijn en een uitbreiding met een warenhuis, ondanks dat er een Hema is geves tigd in Venray. Over het kwaliteits niveau is bijna de helft van de respondenten tevreden. Minder tevreden is men over de kwaliteit van de modezaken voor dames- en herenkleding. Ook in het winkelcen trum Brukske zou men graag (meer) kledingzaken willen. In winkelcen trum Landweert is behoefte aan een slager en een bloemist en in Veltum zou men graag een drogist zien komen. De bezoekfrequentie onder de respondenten ligt vrij hoog: 27% van de ondervraagden komt dage lijks in het hoofdwinkelgebied, 40% komt 2 tot 4 keer per week en 15% komt er wekelijks. De overige groep komt eens in de twee weken of min der vaak. VERZORGINGSFUNCTIE Uit de gegevens blijkt tevens dat Venray een regionale verzorgings functie heeft; ruim 50% van de respondenten uit de omringende gemeentes en 40% van de respon denten uit overige gemeentes komt minimaal 1 keer per week naar Venray. De meest gebruikte invals wegen naar het hoofdwinkelgebied blijken de Stationsweg (14%), de Leunseweg (14%), de Hoenderstraat (12%), de Raadhuisstraat (11%) en de Langstraat (10%). De meeste respondenten (80%) hebben gemak kelijk tot normaal een parkeerplaats kunnen vinden, blijkt uit de onder- zoekscijfers. Iets meer dan de helft van de parkeerder kan zich vinden in de hoogte van de parkeertarieven. AANBEVELINGEN Uit de enquête blijkt dat de consu menten nog steeds behoefte hebben aan 'trekkers' als C&A en V&D. Ook moet de gemeente Venray vol gens het bureau streven naar een duidelijk en compact winkelgebied: Grote Markt, Grotestraat, Kapelaanspad, Passage, Schouw burgplein, Henseniusplein en Schoolstraat of De Bleek. Kolpron kiest voor De Bleek omdat door de Schoolstraat ook fietsers en auto's rijden. Enkele andere aanbevelingen zijn het behoud en versterking van de weekmarkt, desnoods alleen op Schouwburg- en Henseniusplein, en het streng toezien op wildgroei van reclame op straat en overlast van geparkeerde fietsen. Verder zou men het winkelgebied moeten vastleggen in een bestemmingsplan en de func tie van het Kapelaanspad en de Passage zou men dienen te verster ken. Ook zou volgens het bureau ae etalage van Berden Wonen een win kel moeten worden. Verder moet de bewegwijzering van de parkeerter reinen verbeterd worden: goede bewegwijzering van het pdv-gebied naar centrum en omgekeerd. Kolpron adviseert tevens om de winkels op de kerkdorpen zoveel mogelijk bij elkaar te houden. Dat biedt de winkels meer kansen en vergroot de leefbaarheid van het dorp. Er volgt een uitgebreide inspraakronde met onder meer eind deze maand een informatie-avond. Burgemeester Waals van Venray onderschrijft op persoon lijke titel het idee van 20 Nederlandse gemeenten om wiet teelt onder bepaalde voorwaarden te gedogen. Dit zegt Waals desge vraagd naar aanleiding van de brieven die onder andere de bur gemeesters Pleumeekers van Heerlen en Schrijen van Venlo richting kabinet en Tweede Kamer hebben gestuurd. Volgens de 20 deelnemende gemeenten zou de teelt van wiet gedoogd moeten worden. De telers zouden op hun beurt moeten leveren aan de koffieshops. Dit zou een einde kunnen maken aan de crimi naliteit en aan de huidige tweeslach tigheid van het gedoogbeleid. Burgemeester Pleumeekers van Heerlen noemt het huidige beleid hypocriet: "We gedogen wel de ver koop via de voordeur van de koffies hop, maar het inkopen van wiet via de achterdeur is verboden. Dat komt niet met elkaar overeen. Op die manier werk je criminaliteit bij de ondernemer in handen." Burgemeester J. Stekelenburg van Tilburg is een van de initiatiefne mers van de brief. Hij pleitte voor de zomer al bij minister Korthals van Justitie voor legalisering van de wietteelt. Korthals zag daar op dat moment weinig heil in, maar deed wel de toezegging in het voorjaar van 2000 met een notitie te komen. Reden voor de 20 gemeenten om zich nu al te melden middels een brief aan kabinet en Tweede Kamer. Waals onderstreept de beweegrede nen om het telen van wiet te gedo gen en zegt voor 'decriminalisering van de wietteelt te zijn'. Venray sluit zich vooralsnog echter niet aan bij de gemeenten die zich tot de Tweede Kamer hebben gewend. "Het is het persoonlijke standpunt van burgemeester Waals. Dus niet het standpunt van het college of de gemeenteraad", aldus gemeente voorlichtster Thea Koot. De politie Limburg-Noord onder schrijft ook de actie van de gemeen ten, maar stelt wel dat er concrete voorwaarden aan moeten worden verbonden. Zo moeten met name goede afspraken worden gemaakt met het buitenland. "Het is niet de bedoeling dat we als grensregio nog meer aantrekkingskracht uitoefenen op Duitse junks. Vrije wietteelt moet de overlast van handel op straat en rond koffieshops vermin deren", aldus politiewoordvoerder Van Kruchten. PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS De brug aan de Overloonseweg waar precies vijfenvijftig jaar geleden hard werd gestreden om de bevrijding van Venray, ver toont ineens nogal wat gebreken: scheuren, verzakkingen in het wegdek, kortom structurele scha de aan de fundering. Oorzaak is 'achterloopsheid', een nieuw begrip voor de meeste aanwezigen bij de Commissie Stedelijk Beheer maandagavond. Wethouder Driessen bleek tekst en uitleg over de 'achterloopsheid' te kunnen geven. Het staat voor een wijziging in de stroom van een rivier, in dit geval de Loobeek. waardoor grond rond de brug weg spoelt en het geheel kan gaan ver zakken. Teer punt voor een aantal fracties was het feit dat ondanks alle controles deze situatie rond de brug ineens kon ontstaan. CDA, Fractie Samenwerking, Van de Vorle en VVD vonden het ook allemaal erg veel geld voor zo'n oude brug. Het CDA stelde voor een openbare aan besteding uit te schrijven om de kosten te drukken. Van de Vorle wilde graag weten hoeveel geld er aan personele kosten in de vier ton zit die de gemeente voor de klus over heeft. Bovendien wees hij de wethouder er op dat de brug in een moeras ligt, "Dat is toch allang bekend." De VVD vroeg zich hardop af hoe de toestand van de 57 andere 'kunstwerken', bruggen en dergelij ke, in de gemeente is als de schou wers de gebreken bij de Overloonsebrug al niet hebben zien aan komen. Wethouder Driessen meldde dat er inderdaad bij de laatste inspectie niets aan de brug te zien was geweest, het veranderen van de stroomrichting had echter de situatie snel verslechterd "En dan komt het geld dus uit het calamiteiten-potje." Wel zal het college bekijken of er nog ergens subsidiemogelijkheden voor bepaalde onderdelen in het plan beschikbaar zijn, te denken valt aan de faunapassage. Driessen bena drukte ook dat het allemaal eigenlijk te lang duurde. Al in juni bleek de deplorabele toestand van de brug, maar hij kan pas in actie komen als er een positief advies van de com missie ligt. De aflevering van de brugelementen duurt ook acht weken en dan is het winter. Het kan dus nog maanden duren voordat de brug klaar is. waarschuwde hij de commissie. "De overlast voor de weggebruiker blijft dus nog wel even." I KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Poolse man aangehouden De politie heeft dinsmiddag een 22-jarige man uit het Poolse Kowala aangehouden die in een winkel aan de Bleek in Venray een broek pro beerde te ontvreemden. De man werd betrapt en toen het winkelper soneel de politie wilde bellen tracht te de man er tussenuit te gaan. Het winkelpersoneel maakte gebruik van de telefooncirkel (een onderlin ge afspraak tussen verschillende winkeliers om elkaar in geval van problemen te bellen en zodoende snel medewerking krijgen) en kreeg hulp. De man is overgedragen aan de vreemdelingenpolitie en zal op een nog nader te bepalen tijdstip worden uitgezet. De door de man aangerichte schade bedraagt enkele honderden guldens. Venray kent ten opzichte van andere branches verhoudingsge wijs weinig aanbod in de woning inrichting en doe-het-zelf. Het aanbod dat aanwezig is, is relatief sterk geconcentreerd in het cen trum. Dit heeft consequenties voor de oriëntatie van de inwo ners van de gemeente Venray. Er vloeit redelijk veel koopkracht af naar omliggende gemeenten op het gebied van woininginrichting en doe-het-zelf. Dat is één van de conclusies van Kolpron Colsultants in de Detailhandelsnota, die het bureau in opdracht van de gemeente Venray heeft opgesteld. Momenteel blijkt De Hulst 2 de meest geschikte locatie voor detail handel te zijn. Op dit moment is er economisch gezien ruimte voor circa 5000 vierkante meter van dit type winkels: bouwmarkten, keu kencentra, kampeerartikelen, woninginrichting en dergelijke. Met de locatiekeuze voor de perifere detailhandel (pdv) onderstreept Kolpron het standpunt van collega adviesbureau BRO, dat vorig jaar tot dezelfde conclusie kwam. Op het terrein zijn volgens Kolpron vol doende mogelijkheden aanwezig voor geconcentreerd pdv-aanbod, waardoor sprake kan zijn van een duidelijk consumentgerichte uitstra ling. Ook zijn er voldoende presen tatiemogelijkheden richting A73 mogelijk en is het terrein goed bereikbaar met auto en openbaar vervoer, zowel vanuit de regio als vanuit Venray zelf. De winkels in dit segment liggen nu verspreid in het centrum en aan de rand ervan. De consument wil echter alles overzich telijk bij elkaar en rijdt daar nu regelmatig voor naar een grotere plaats. Als eerste vestigingen op een pdv-locatie denkt het bureau aan de winkels van Praxis en Leenbakker, die nu riog op het Gouden Leeuwterrein zijn gevestigd. OMVANG In de gemeente Venray bevinden zich circa 270 vestigingen op het gebied van de detailhandel, die een omvang innemen van ruim 57.000 m2. Het huidige voorzieningenaan bod is verdeeld over het hoofdwin kelgebied, drie buurtwinkels en ver spreid gelegen locaties in de kern Venray en de kerkdorpen. Het groot ste deel van de detailhandel is gele gen in de kern Venray en de kerk dorpen. Het winkelaanbod is in vergelijking met kernen van verge lijkbare omvang groot te nomen. Dit impliceert volgens het bureau Kolpron Consultants te Rotterdam een sterke regiofunctie. Naast de detailhandelsaanbod bevinden er De leden van de commissie voor bezwaar-, beroep en klachtschrif ten behandelden maandagmorgen het bezwaarschrift van de heer Pubben uit Merselo tegen het besluit van het college van B&W van Venray waarbij een bouwver gunning is verleend aan de heer G. de Mulder voor de bouw van een loods op het perceel Endepoel 9 te Merselo. Pluimveehouder Pubben, die tijdens de bijeen komst op het gemeentehuis niet aanwezig was, vindt het onbegrij pelijk dat burgemeester en wet houder willen meewerken aan de oprichting van een loonwerkbe- drijf vlakbij het pluimveebedrijf. Volgens hem is de afstand tussen beide bedrijven veel te klein. Een loonbedrijf op nog geen veertig meter is in verband met infecties volgens de pluimveehouder een grote risicofactor voor zijn pluim vee. De grond aan de Endepoel is eigendom, van De Mulder. Hij wil zijn bedrijf verplaatsen omdat hij op de huidige locatie aan de Schaapskooi klem zit en niet kan Voor de aanvang van de Commissie Stedelijk Beheer dins dagavond kregen de toekomstige bewoners van het Franciscanerpark het woord. Zij wezen de commissieleden op een onderdeel van hun Koop/Aannemerovereenkomst, de 'Algemene grondkoopvoorwaar- den Venray 1993'. Daarin staat dat 'doorverkoop moet geschieden tegen dezelfde grondprijs als waartegen de gemeente de grond aan wederpartij verkoopt en wel in die zin dat de De politie maakt proces-verbaal op tegen een 27-jarige automobilist uit Venray die vorige week in de nacht van woensdag op donderdag in dronken toestand over het Brukske in zijn woonplaats reed. De man kreeg een rijverbod van vier uur opgelegd en zijn rijbewijs werd ingevorderd. De politie van Venray heeft vorige week woensdagnacht een 35-jarige man uit Helmond bekeurd wegens het rijden onder invloed van alcohol op de Deumeseweg te Heide. Tegen de man werd na een ademanalyse op het bureau een proces-verbaal opge maakt en kreeg hij een rijverbod opgelegd van 5 uur. som van alle kavelprijzen gelijk moet zijn aan de totale verkoopprijs - van de gemeente' De projectontwikkelaar vroeg voor de grond, inclusief bijkomende kosten, aan de meeste bewoners f 77.000. Dat betekent een gemiddel de meterprijs, volgens de bewoners, van tussen de 430 en 798 gulden. "Aangezien de grondprijs in Venray op f 245 ligt, roept dit vragen op", meldde de woordvoerdster. Bovendien vroeg ze de commissie waar zij als toekomstige bewoners de schade kunnen verhalen in ver band met een te laat afgegeven bouwvergunning. Snel Betrouwbaar REINIGING VAN: kleding (vloer-)kleden dekens dekbedden (vitrage-) gordijnen trouwjaponnen etc. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN l|glÉ Julianasingel 3 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 I Wethouder Kersten kon korte metten maken met het hele verhaal. De grond was in zijn geheel aan de projectontwikkelaar verkocht, dus de grondkoopvoorwaarden zijn niet van toepassing en ook de grondprijs bleek dan niet aan de orde. Over vertragingen met vergunningen was hem niets bekend. Wel toonde de wethouder begrip voor de proble men van de toekomstige bewoners en hij zegde ook toe contact op te nemen met de projectontwikkelaar. "Als ze iets doen in strijd met de afspraken dan zoeken we dat uit voor u. Tevens zullen we ze vragen wat beter naar de prijzen te kijken en beter naar u te communiceren." Het bedrijf heeft de kopers niet dui delijk genoeg gemaakt dat de prijs ook nog andere kosten bevat dan de pure grondprijs, volgens Kersten en hij beloofde de bewoners zo spoedig mogelijk te informeren over het ant woord van projectontwikkelaar Amstelland. Verkeerscontrole Tijdens een verkeerscontrole op diverse locaties in Venray heeft de politie vrijdagavond 13 bekeuringen opgemaakt. 5 Brom-/snorfietsen hadden een te groot motorvermo gen. 3 Bromfietsers bleken geen bromfietscertificaat te hebben en 3 bromfietsers droegen geen verplich te helm. Aan de controle namen 3 politiemensen deel. Tegen een 39-jarige automobi list uit America wordt proces-ver baal opgemaakt omdat hij vrij dagavond in dronken toestand over de Deurneseweg in Heide reed. De man kreeg een rijverbod van 7 uur. Hetzelfde overkwam een 22-jari- ge automobilist uit Ysselsteyn die in dronken toestand eveneens over de Deurneseweg in Heide reed. Hij kreeg een rijverbod van 5 uur opge legd. Tevens wordt tegen de man proces-verbaal opgemaakt omdat hij na afhandeling het politiebureau in Venray niet wenste te verlaten. Uiteindelijk ging hij toch huis waarts. Een 16-jarige bromfietser uit Venray probeerde zich in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Deurneseweg aan een alcoholcon trole te onttrekken door een stopte ken van de politie te negeren. Na een korte achtervolging werd de bromfietser alsnog aangehouden. Hierbij bleek hij teveel alcohol gedronken te hebben. De jongen kreeg tevens een rijverbod van 7 uur opgelegd. Tegen een 30-jarige automobiliste uit Venray wordt proces-verbaal opgemaakt omdat zij in de nacht van vrijdag op zaterdag in dronken toestand over de Langstraat in haar woonplaats reed. De vrouw kreeg een rijverbod van 2 uur opgelegd alsmede een geldboete van 390 gul den die meteen werd betaald. uitbreiden. Ook is het woonhuis van De Mulder aan de Ambachtstraat in industriegebied Smakterheide II geprojecteerd. Verder hebben de omwonenden last van geluidover- last. Er waren in plastic verpakte balen nodig om een eind te maken aan de geluidhinder. VESTIGINGSPLAATS Al eerder schakelden buren van De Mulder de rechter in om een geluidwal af te dwingen. Overigens is de gemeente volgens Rutten bij de keuze van een geschikte plek beslist niet over één nacht ijs gegaan. "De locatie Endepoel was één van de opties die we hadden, we hebben ook naar mogelijke agrari sche bedrijfsgebouwen gekeken, want de Endepoel blijft immers een bos- en heidegebied, maar de overi ge plekken waren om diverse rede nen (o.a. niet in het verzorgingsge bied van De Mulder, te duur, geen verkoop, te lage loodsen voor de machines van het loonbedrijfred.) niet geschikt als vestigingsplaats voor de nieuwbouw van De Mulder. Na het kappen van de bomen, zal er herbebossing plaatsvinden. Per saldo zal het aantal bomen niet afne men", aldus Rutten. LOOBEEK Volgens Rutten valt het perceel net buiten het stroomgebied van de Loobeek. "Maar desalniettemin zal De Mulder het hemelwater opvan gen in een vijver en mag hij het niet lozen op het riool, ook al is het regenwater niet verontreinigd. Verder wijs ik de commissie erop dat de Raad van State het infectier isico 'niet aannemelijk' achtte en geen bijzondere overlast verwacht." De provincie ging in mei akkoord met de vrijstelling van het bestem mingsplan en op 1 september is de bouwvergunning voor het bouwen van een loods aan de Endepoel te Merselo aan loonbedrijf De Mulder verleend. De commissie doet bin nenkort uitspraak. zich in de gemeente circa 140 overi ge commerciële voorzieningen. WINKELVOORZIENINGEN Het hoofdwinkelgebied van de gemeente Venray ligt centraal in de kem Venray. De Grotestraat kan vol gens Kolpron getypeerd worden als het hart van het hoofdwinkelgebied. Het gebied kent een overzichtelijke structuur. Er is bijvoorbeeld sprake van langgerekte winkelstraten, of een hoge mate van verspreide bewinkeling. De loopafstanden zijn beperkt en de mogelijkheid bestaat om een rondje langs de commercië le voorzieningen te maken. De belangrijkste trekkers van het win kelgebied zijn de Hema en de super markten Edah, Albert Heijn en Basismarkt. Daarnaast spelen ook Blokker, Kijkshop. Praxis en Leenbakker een belangrijke rol als trekker. Voorbeelden van regionaal bekende trekkers zijn Van Schaijk Electro, Thomassen woninginrich ting en enkele modezaken. BUURTWINKELCENTRA Naast het winkelgebied kent de kem Venray drie buurtwinkelcentra. In buurtwinkelcentrum Brukske bevinden zich twee supermarkten, drie foodspeciaalzaken, twee non- foodzaken en een postagentschap. De uitstraling van het winkelcen trum is matig tot slecht, het heeft volgens Kolpron Consultants een introvert en verouderd karakter. Het winkelcentrum Landweert, dat wordt gevormd door een super markt, een bakker en een kapper, heeft een redelijke uitstraling. Het winkelcentrum Veltumse Kleffen bestaat uit een supermarkt drie foodspeciaalzaken en een horeca- voorziening. De voorzijde van het winkelcentrum, waar zich de slager, bakker en de Cl000 bevinden, ziet er volgens het Rotterdams bureau goed uit. De looproute richting de overige winkels laat te wensen over. Donkere, smalle gangen nodigen een bezoek aan deze voorzieningen niet uit. Naast de winkels in het hoofdwin kelgebied en de buurtwinkelcentra bevindt er zich verspreidt in de kem Venray nog een aantal winkels. De Intratuin aan de Langstraat is hier van het grootst, namelijk ongeveer 5000 m2. Naast het winkelaanbod in de kem Venray bevinden zich in totaal 42 winkels in de kerkdorpen. Het kerkdorp Oostrum neemt met 14 winkel vestigingen en circa 2100 m2 vloeroppervlak de belangrijkste positie in het winkelgebied in. De andere kerkdorpen hebben zes of minder detailhandelsvestigfingen. In de kerkdorpen Castenray, Smakt en Vredepeel bevinden zich geen winkels. AANTREKKINGSKRACHT Ten aanzien van de ontbrekende food-branches merkt Kolpron Consultants op dat een poelier en delicatessenzaak nog niet vertegen woordigd zijn in het hoofdwinkel gebied. De komst van deze twee branches is echter niet strikt nood zakelijk, aangezien andere winkels (supermarkt, slager, kaasboer) een deel van het assortiment van deze branches aanbieden. De aantrek kingskracht van Venray zal verster ken wanneer het totale winkelaan bod toeneemt. De volgende hoofdbranches zijn volgens Kolpron momenteel ondervertegenwoordigd: drogisterij/parfumerie, fiets/auto- accessoires en sport, speelgoed en hobby. Er zijn ook weinig telecom- municatiewinkels in het centrum gevestigd. Het aantal kinderkleding zaken is volgens het onderzoek van Kolpron in Venray met twee winkels ondervertegenwoordigd ^VANMItmor Verkiest u ach te omringen met een afspiegeling van Moeder natuur, dan brengt Rien van Mierto u op ideeén. Een bosrijke idyfle, doorsneden door een klaterende waterpartij bijvoorbeeld Ontwerp, aanleg en onderhoud weet u bij deze brj Tophoveniers" aangesloten vakman in vertrouwde handen. Rlen van Mierto geeft uw tuin een eigen signatuur iyWe ¥£?'i t T*s. 04?3 JÏ4S93

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5