ff Commissieleden ruiken geld PEEL EN MAAS "Doe maar normaal, dan doe je al gek genoeg' '7 Samenwerkingsovereenkomst St. Anna-terrein goedgekeurd Ziekenhuis Venray klaar voor nieuwe millennium Pastoor Weijs viert gouden priesterjubileum Jeugd wil zien en gezien worden" "U neemt de politiek niet serieus" Gregoriusspeld voor Teng Vollenberg Slot manifestatie Jaar van de Ouderen IK teftei iE'".S W} DE GROOT B.V. Dronken Brit maakt amok WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING GEBUNDELDE DIENSTEN GEVEN KRACHT A&A GROEP Waarschijnlijk loopt de .enrayse politiek in gedachten al ooruit op een eventuele inkrim- jng van de toelage uit het ^meentefonds aan Venray. Want et is opvallend hoe vaak er over e|d, en dan met name: méér geld, esproken wordt in de diverse Mnmissies. De verkoop van Kempweg 166, e voormalige beheerderswoning an de failliete camping Vlakwater, aan de huidige bewoners leverde dus toch nog wat vragen op bij de leden van de Commissie Stedelijke Ontwikkeling. Lamers van Samenwerking Venray meende dat het pand afgebroken zou worden en Van de Ven van het CDA vroeg zich hardop af waarom het eigenlijk ver kocht moest worden, "Het is dan een enclave in gemeentelijk gebied," Wethouder Kersten legde geduldig uit dat het college als stelregel heeft dat 'alles wat we strikt genomen niet nodig hebben stoten we gewoon af'"De gemeente heeft geen plan nen in het gebied en bovendien heeft de gemeente het eerste kooprecht contractueel vastgelegd. De ver koopprijs was vastgesteld aan de hand van een taxatierapport waarbij rekening was gehouden met wat gebrekkig onderhoud", aldus Kersten. Van de Ven (CDA) was niet overtuigd: "U twijfelt zelf over de verkoop anders had u die clausule niet in het contract gezet. Wij vin den verkoop niet verstandig zolang niet duidelijk is wat uw plannen zijn." D66-er Teunissen wilde weten waarom het pand niet openbaar ver kocht kon worden, "Dat levert mis schien meer op." Kersten leerde hem dat verkoop in verhuurde toe stand altijd minder opbrengt, maar "Als een pand echt leeg komt voel ik er wel voor zo'n pand gewoon in de vrije markt te zetten, bij opbod of Venraynaar Teng Vollenberg krijgt aterdag 16 oktober de Jregoriusspeld uitgereikt. Dit ;ebeurt bij gelegenheid van de vie ring van zijn 25-jarig jubileum bij let kerkelijk zangkoor parochie H. Matthias in Castenray. De jubileum- riering begint om 19.00 uur met een ivondviering in de parochiekerk. Na de heilige mis wordt de legoriusonderscheiding uitgereikt ior deken Coenen van Venray. firna bestaat voor iedereen de tegenheid de jubilaris in de kerk Brede steun fracties voor college De aanwezige fracties in de Commissie Stedelijk beheer waren dinsdagavond duidelijk gelukkig met de aanpak van het Venrayse college bij de verwer ving van het St. Annaterrein. En dat maakte het college weer blij. Wethouder Kersten: "Het is ver heugend dat alle fracties roepen 'laten we het sterke en unieke van St. Anna behouden en laten we niet laten leiden door het grote geld'." Zoals bekend moet het Vincent van Gogh Instituut haar zorgtaken con centreren op één locatie en dat wordt het grootste gedeelte van het St. Servatiusterrein. Deze concen tratie heeft tot gevolg dat het over gebleven gedeelten daarvan plus het St. Annaterrein in fases worden afgestoten. Commissielid Lemmens (Van de Vorle) was nog even bang dat de gemeente een miljoen aan voorbe- reidingskosten zou kwijtraken als de deal toch niet doorgaat, maar daar kon de wethouder hem in geruststel len. "De VvGI betaalt dan de kosten terug." Linskens van de PvdA wees op de consequenties voor de woningbouwverdeling en -program- mering en wilde de discussie daar over graag tijdig in de commissie. Theeuwen (CDA) concludeerde dat het onderwerp leeft bij de Venrayse bevolking en benadrukte het belang van een zorgvuldig beleid bij het behoud 'van dit groene gebied'. Ook Lamers van Samenwerking Venray riep op om de inrichting van het gebied zorgvuldig ter hand te nemen, "We hebben die verplichting tegenover de bevolking van Venray." Kersten benadrukte dat er bij alles wat er gebeurt het parkachtige karakter behouden moet blijven, zelfs bij verkoop aam particulieren. "Het echte werk gebeurt in de pro jectgroep die voorbereidend werkt voor de werkgroep." Hij wees er nogmaals op dat de hele zaak een soort package-deal iS met verschil lende belangen: "We hebben elkaar allemaal nodig, maar de koop gaat door omdat we er allemaal behoefte aan hebben." De slotmanifestatie van het Venrayse Jaar van {le Ouderen vindt op zaterdag 6 November plaats in de foyer van de Schouwburg Venray. Het programma begint om 14.00 uur. Op het programma staat onder andere de uitreiking van de prijzen van de opstelwedstrijd waaraan door 33 kinderen van diverse scholen werd deelgenomen. Om 14.45 uur begint een oecumenische dienst voorbereid door alle kerkelijke groeperingen in Venray. Vanaf 15.00 uur is er een optreden van de (Venrayse) Spaanse dansgroep en een sketch speciaal voor het Jaar van de Ouderen door, voor en met ouderen. Het mag gerust een voor stelling met een hoog verrassingsef fect genoemd worden. Voorzitter Ad Hoogeveen beëindigt rond 16.15 uur officieel het Jaar van de Ouderen. ledereen kan met een gerust hart zijn been breken op oude jaarsavond en de nacht doorbren- en in het Venrayse Elisabeth iekenhuis. Al twee jaar lang is men onder leiding van projectlei der en IT-adviseur Nico Janssen bezig met de voorbereiding van de Oïergang naar een volgende eeuw en millennium. In Venray werd eind september de eerste zogenaamde 'Noodstroomtest' uitgevoerd, een nachtelijke onderneming waarbij net edaan werd alsof de stroom uitviel, n de ziekenhuisdraaiboeken staat jrecies hoe er gehandeld moet wor- Jen bij stroom-, water- of gasuitval. "We kunnen drie dagen zelfstandig functioneren dankzij onze eigen voorzieningen zoals een noodaggre- en de eigen watervoorziening." egt Janssen uit. De Venlose en Venrayse ziekenhuizen zijn heel iewust vroeg begonnen met de aan- >ak van de overgang van 99 naar 00 (ij de jaarwisseling. "Onze inschat- is geweest dat we alles heel secuur moeten nakijken. We hebben dus niet alleen leveranciers gevraagd naar een 'goed'-verklaring maar we hebben ook alles zelf gecontroleerd", vertelt Nico anssen. "We hebben alle 2.500 medische apparaten gecontroleerd en met een stuk of vijftig waren wat problemen. Ongeveer twintig daar van hebben we vervangen, maar die stonden eigenlijk allemaal al op de rol om te worden vervangen." Voor de rest heeft de projectgroep alle IT software doorgelicht en gewoon aangepast. Ook de technisch instal laties werden niet vergeten maar uit eindelijk bleek er met weinig wat mis. Om te voorkomen dat er met apparaten en organisatorische din gen die aan elkaar gekoppeld zijn iets fout gaat, heeft men al deze pro cessen ook nog eens tegen het licht gehouden. "Je moet dit gewoon doen als zorginstelling. Bovendien hebben we alle afhankelijkheden van apparaten en diensten nageke ken en daar weer zekerheden inge bouwd. Wij zijn er nu klaar voor, alle draaiboeken liggen er. We gaan nu nog wat aan voorlichting doen en dat is het", besluit projectleider Janssen tevreden. "Wat ons betreft kan volgende week het nieuwe mil lennium beginnen." Snelheidscontrole Bij snelheidscontroles op de Maasheseweg en Langstraat in Venray heeft de politie maandag morgen en -middag 333 automobi listen bekeurd. In totaal werd van 2.584 passerende aut's de snelheid gemeten. Op beide wegen mag niet harder van 50 km/u worden gere den. De hoogst gemeten snelheden bedroeg 78 en 79 km/u. Zoveel mensen, zoveel smaken. Dus ook zoveel tegels. Wat dacht u van een prachtige tegelmozaïek. Of de combinatie tegels en vloerverwarming. Eigenlijk moet u zelf eens naar Stevensbeek komen, want De Groot heeft een enorm assortiment vloer- en wandtegels. mm i kueilJ U kiest niet zo moor voor gerenommeerde merken. De Groot. Dot doet u om de En natuurlijk om het odvies op uitstekende service. Dot doet moat von onze deskundige u om het brede assortiment medewerkers. 1 bouw - tegels - sanitair Kloosterstraat 18,5844 AN Stevensbeek, Tel. (0485) 38 23 05 Op 28 augustus van dit jaar was het vijftig jaar geleden dat Jan Weijs, oud-inwoner van Castenray, tot priester werd gewijd. Vele Castenraynaren zul len zich Jan nog goed kunnen her inneren, speciaal degenen, die bij hem op school of in de klas heb ben gezeten. Zij zullen zich ook nog herinneren, hoe in die tijden een eerste heilige mis gevierd werd. Na de wijding heeft Jan zo'n 35 jaar in de missie gewerkt en wel speciaal in de Flores-missie in het zuidoosten van Indonesië, kort bij Timor. Daarna is hij enkele jaren rector geweest van het Missiehuis St. Willibrord' in Deume. Vervolgens verbleef hij een tiental jaren in een kloostergemeenschap in het zuidoosten van België, om ten slotte weer terug te keren naar het missiehuis in Deurne. Het gouden priesterjubileum van Jan Weijs wordt op zaterdag 6 november in besloten kring gevierd. Hieronder het adres voor het geval iemand graag een felicitatie stuurt. Missiehuis St. Willibrord, Jan Weijs viert op zaterdag 6 november zijn 50-jarig jubileum als priester. Vlierdenseweg Deume. 109, 5753 AC Jongerenplatform start voor de zomer Mevrouw Theeuwen van het CDA stelde dinsdagavond tijdens de commissievergadering Welzijn dat het blijkbaar erg problema tisch is om een jeugdoritmoetings- plek in een kerkdorp of een Venrayse wijk te realiseren. "Bewoners van wijken en dorpen vinden de komst van een jeugd- ontmoetingsplek prima, maar niet in hun eigen achtertuin. We kun nen het nog zo mooi omschrijven, maar het realiseren van een plek voor de jeugd is gewoon heel erg moeilijk. Wat wilt u hieraan gaan doen." Wethouder Driessen erkende dat het inderdaad de kunst is om een strategie te vinden en draagvlak te creëren voor de realisering van der gelijke 'hangplek'. "Maar dezelfde problemen kwamen we tegen bij de realisatie van bijvoorbeeld de skate- voorziening in Landweert. Het vergt allemaal ontzettend veel tijd en energie. Ook de wijkplatforms heb ben erg veel tijd gestoken in bespre kingen met buurtgenoten en belan genverenigingen, maar als iemand de zaak mobiliseert en bezwaar aan tekent loopt de komst van zo'n voorziening in het ergste geval forse vertraging op. Er kunnen zelfs jaren overheen gaan. Maar we moeten de democratische processen wel door lopen, ook al lopen we daardoor forse vertraging op." GOEDE LEERSCHOOL Toch dienen er volgens Driessen enkele voorzieningen te komen voor de jeugd, het liefst op een sociale plaats in een woonwijk. "De gouden regel is 'zien en gezien worden"', aldus Driessen, "er moet immers wat leven in de brouwerij zijn. Het is en blijft een speerpunt van het gemeentelijk beleid, ondanks alle hobbels die we tegenkomen bij de uitvoering." Door de jeugd te mobi liseren in een jongerenplatform hoopt de gemeente de problemen deels een stuk voor te zijn. Dit plat form volgens Driessen gezien wor den als een 'denktank' voor de jeugd. "Het platform moet kenbaar maken wat er precies leeft bij jonge ren en waaraan zij behoefte heb ben", aldus Driessen. "We kunnen dan met de jongeren ook duidelijke spelregels afspreken en ze medever antwoordelijk maken." Het jonge renplatform is nog in wording, maar zal als alles volgens planning ver loopt voor de zomer van 2000 star ten. "De jongeren manifestatie Take One is een goede prikkel geweest voor een aantal enthousiaste jonge ren om mee te denken", vertelde wethouder Driessen, "ze hebben kennis kunnen maken met wat er zoal komt kijken bij de organisatie van een grote bovenwijkse activiteit. Deze activiteit is hiermee een goede leerschool geweest." Ook wilde de gemeente en Synthese met Take One de jongeren stimuleren om aan de jeugpanels mee te doen en zich vervolgens beschikbaar te stellen voor het uiteindelijke jongerenplat form. Zij zullen hierop ook verder worden aangesproken. Synthese is momenteel druk doende de jeugdpa- nels voor te bereiden. Realisatie is echter echter vooral afhankelijk van voldoende deelname van jongeren. Een 21-jarige Brit is afgelopen zaterdag twee keer binnen 24 uur in de boeien geslagen door de Venrayse politie. De man werd 's morgens opgepakt omdat hij, vol gens de politie, in beschonken toe stand rondreed over een parkeer plaats aan De Bleek. Bij zijn arrestatie reageerde de Brit erg agressief en weigerde hij een blaastest af te leggen. Later op de dag mocht de man het politiebu reau weer verlaten In de loop van de middag kreeg de man vervolgens ruzie met en 48- jarige man uit Asten, die net als de Brit op een camping aan de Veerweg in Blitterswijck verbleef. De man, die volgens de politie nog steeds dronken was, maakte stennis en beledigde de Astenaar. Ook schopte hij het slachtoffer in de maag. Met behulp van enkele andere camping- gasten werd hij in bedwang gehou den totdat de politie arriveerde. DONDERDAG 14 OKTOBER 1999 - NR. 41 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Politie gaat Venrayse basisscholen bezoeken De Nederlandse politie hield zaterdag haar eerste landelijke politiedag. Deze dag was een geza menlijk initiatief van 26 korpsen en werd ondersteund door de Raad van Hoofdcommissarissen die deze dag het thema 'jeugd zorg' had meegegeven. Naast alle andere nationale themadagen vindt de politie het belangrijk een eigen dag te organiseren om de contacten tussen burger en politie te verstevigen. "En daar kun je niet vroeg genoeg mee beginnen", vertelde Ad Wetjens, medewerker Jeugdzorg van de Venrayse poli tie. Ilse, Tim, like, Marie-Louïse, Bob en Teun namen samen met zo'n vijf tien andere jeugdige kinderen van de groepen 7 en 8 van diverse basis scholen voor het eerst een kijkje in de keuken van het Venrayse politie bureau. Een onvergetelijke dag voor veel kinderen, want ze mochten een echt politiepistool en handboeien ter hand nemen, een vingerafdruk maken en achter het stuur gaan zit ten van een heuse politie- en ME- wagen. Hoogtepunt van de dag vormde ongetwijfeld het bezoek aan het cel lenblok van het politiebureau, waar een groepje kinderen even later door Ad Wetjens grijnzend werd wegge- Welgeteld 61 vragen hadden de fracties van de Commissie Stedelijk Beheer afgevuurd op wethouder Driessen en de zijnen met betrekking tot de Produktbegroting 2000. De klein ste fractie, Samenwerking Venray, had er de meeste: achttien. Verkoeijen van Samenwerking Venray werd echter niet vrolijk van een aantal antwoorden op zijn vra gen. Het merendeel bleek hij al ver schillende keren gesteld te hebben, met wisselende antwoorden. Dat de gemeente voor het jaar 2000 geen rustbanken tussen de woonwijken en het centrum had gepland vond hij niet juist: "U heeft dat vorig jaar beloofd en nu doet u het niet." Wethouder Driessen zegde toe dat na te kijken en wees er op dat er nog dit jaar banken verplaatst cq. geplaatst zullen worden, alleen vol gend jaar niet. De simpele vraag naar de recreatieve bestemming voor de oude vuilstortplaats in het Venrayse broek kreeg als simpele antwoord: "...valt niet binnen de huidige bestemming». Op dit moment laten wij de natuur zijn gang gaan. 'Gods water over Gods akker"', vulde wethouder Driessen vrolijk aan en dat vond Verkoeijen niet aardig. "Ik stel deze vraag al sinds 1992 en het is best wel leuk als je alle antwoorden eens op een rijtje zet, maar vorig jaar zegde u nog toe dat er een onderzoek zou komen." Driessen benadrukte dat de gemeente helemaal niets met de oude vuilstortplaats gaat doen en Verkoeijen vroeg zich hardop af waarom dat in 1992 niet meteen gezegd was, "Dan had ik mezelf en u al die vragen kunnen besparen. Het is ergerlijk dat u de politiek niet serieus neemt." Een twintigtal kinderen bracht zaterdag een bezoek aan de proefles van het project 'Doe effe normaal in het Venrayse politiebureau. leid. "Want we zijn op een echt poli tiebureau en er komt iemand aan die wat te diep in het glaasje heeft geke ken." Inderdaad, wanneer de in het Engels tierende Brit in de cel is opgesloten, keren de kinderen iet wat gespannen kijkend terug naar het cellenblok, van waaruit zo nu en dan het geluid van de vloekende en tegen de deur schoppende Engelsman te horen valt. Met een zacht 'goodbye' nemen de kinderen even later voorzichtig afscheid van de 'boef' in de cel. SCHOLENBEZOEK Eerder op de dag namen de kinde ren met een blikje cola en een stuk vlaai plaats in de kantine van de Venrayse politie. Agent Peter Gommans, die het project 'Doe effe normaal' in Venlo al drie jaar lang met veel succes begeleidt, opende op vriendelijke toon de landelijke politiedag in Venray. Het is immers de bedoeling dat onder andere door middel van deze themadag de con tacten tussen de burger en de politie verstevigd worden. "'Doe effe nor maal' is een project dat erop gericht is om kinderen te laten inzien wat de gevaren en de risico's zijn van onder andere drugs, geweld, vuurwerk, geweld en overmatig alcoholge bruik". vertelde Peter Gommans. "De politie gaat scholen bezoeken om regelmatig contact te hebben met leerlingen en leraren. Ze moe ten weten dat ze alles tegen ons kun nen vertellen, want in principe is de politie een vriend voor iedereen. Ik heb zelf vroeger ook wel eens katte- kwaad uitgehaald." Even later ver telt hij de kinderen precies hetzelf de, met een kleine toevoeging. "Wij willen alleen maar tegen jullie zeg gen: baldadigheid en diefstal kosten anderen handenvol geld, vraag dat maar eens aan je ouders. Doe maar normaal, dan doe je al gek genoeg." FILM In de videofilm, met op de achter grond een knallend rapnummer,, die Gommans even later start staan drie kinderen uit Rotterdam centraal die in een winkel een familiepak Mars stelen. De kinderen worden opge pakt en ingesloten op het politiebu reau. Na een paar uur in de grauwe cel doorgebracht te hebben, vraagt één van de kleine boetjes met een benepen stemmetje aan zijn vriend jes: 'Zijn ze ons vergeten'. Ilse, Tim, like en co kijken ademloos toe. Even later verlost een Rotterdamse tv-agent de winkel diefjes uit hun lijden. Het volgende vraaggesprek tussen de politieman en de kinderen volgt op het beeld scherm. Politieman: "Wat hebben jullie gedaan?. Diefjes: 'We hebben een mars vergeten te betalen'. Politieman:'Vergeten te betalen? Heb ik soms voor de kat z'n viool voor jullie klas gestaan?' DRUGS EN VUURWERK "Niet zo leuk hé", zegt Peter Gommans tegen de Venrayse kinde ren, die direct 'nee' met hun hoofd schudden. "Dit is slechts één film die jullie tijdens het project te zien krijgen. Ook komen bijvoorbeeld de onderwerpen baldadigheid, drugs en vuurwerk aan de orde. Maar nu star ten we eerst met de les van vandaag. Daarom wil ik jullie vragen. Wat doet de politie zoal?" Vijf vingers flitsen direct de lucht in. 'De politie helpt mensen en vangt boeven' klinkt het luid en duidelijk. "Klopt", zegt Gommans, die er uitstekend in slaagt om gedurende de proefles de aandacht op zich gevestigd te hou den. De agent heeft in Venlo-Oost een klas geadopterd en houdt daar wekelijks een babbeltje. Over ver slaving bijvoorbeeld. Of over de goede dingen die de politie allemaal doet. En dat allemaal om twee rede nen. Ten eerste om te voorkomen dat de jeugd in aanraking komt met justitie. En ten tweede om het con tact te verbeteren, zoals de Venlose politieman al eerder zei. Gommans doet erg zijn best om een vriend van de kinderen te worden. Hij opent de rondvraag met de vraag 'welke wapens heeft een politieagent?' Hij haalt zijn dienstpistool uit zijn hol ster en laat de kinderen het wapen van dichtbij bekijken. 'Maar wel voorzichtig. Je mag niet aan de trek ker komen en niet op iemand rich ten'. De kinderen bekijken het wapen glunderend. Even later gaan ook nog de kogels, de mobilofoon, de gummiknuppel en de handboeien van een breed grijnzende Gommans van (kinder)hand tot (kinder)hand. 'Of de kinderen ook wat geleerd hebben?' vraagt de verslaggever aan Bart. "Nu weet ik tenminste wat de politie allemaal doet", vertelt de Venrayse scholier. Hij kijkt al uit naar de ontmoeting op school. "Een agent is toch ook wel iemand die toch wel een beetje normaal is." ACCOUNTANCY ADVIEZEN FISCAAL/JURIDISCHE ADVIEZEN BEDRIJFSKUNDIGE ADVIEZEN AUTOMATISERINGS ADVIEZEN LOONSERVICE en PZ-CONSULTANCY ACCOUNTANTS EN ADVISEURS REGIOKANTOOR: Leunseweg 51 5802 CG Venray tel(0478) 582 556 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN. HORST. MAASTRICHT. PANNINCEN. ROERMOND, SHTARD. VALKENBURG, VENLO en WEERT

Peel en Maas | 1999 | | pagina 17