Strenge eisen voor aanvraag vergunning coffeeshop FRAniSO Onthulling Oorlogs- Vredesmonument in Holthees In juni definitief besluit St. Annaterrein Koninklijk goud voor Leo Janssen WEG MET ALLE ZONNETJES IN HUIS... Duitse tvzender te gast bij Start LENSSEN Groenstrookbeheer Veltum terug naar gemeente ZONWERINGEN j7500 Gulden voor De Meent A Leo en Lei Mishandeling Op yA VAN OORSCHOT MODE EN MAAS donderdag 30 september 1999 - Pagina 5 maart van dit jaar nam de nrayse gemeenteraad het sluit om de nota 'Drugsbeleid in nray' te steunen en twee legale (feeshops in de gemeente te dogen. Dit gebeurde op voor rij aarde dat voor de exploitanten de twee coffeeshops strenge ;n en regels zouden worden jesteld. Het college van B&W zich aan die afspraak gehou- Jegadigden die in aanmerking lllen komen voor een vergunning dienen zich te houden aan een was lijst aan spelregels en voorwaarden. Vanaf 1 oktober kunnen aanvragen bij burgemeester Waals worden ingediend. De voorwaarden om voor een vergunning in aanmerking te komen zijn vastgelegd in vier A4- tjes. Zo dienen de nieuwe exploitan ten sinds maart van dit jaar in Venray te wonen en zullen zij per soonlijk het beheer van de coffees hops moeten voeren. Het overdra gen van de vergunning aan een nieuwe eigenaar/beheerder is niet mogelijk. Dan zal namelijk opnieuw een vergunning afgegeven moeten worden. In de coffeeshops mogen verder geen mensen werkzaam zijn die in de afgelopen vijf jaar betrok ken zijn geweest bij handel in hard drugs. heling, geweldsdelicten en handel in vuur- en/of steekwapens. Ook is het niet toegestaan om recla me te maken; op de pui van het pand mag dan ook de naam van het de zaak en de tekst 'coffeeshop' wor den aangebracht. De exploitanten zijn verplicht om door gemeente gevoerde of goedgekeurde voor lichtingsacties deel te nemen. Het moge duidelijk zijn dat verkoop van harddrugs taboe is, maar dit geldt eveneens voor zogenaamde eco- drugs, smartdrugs, smartproducts, paddo's en aanverwante drugs. De verkoop van softdrugs aan jongeren beneden 18 jaar wordt niet getoler eerd, onder 18-jarigen mogen zelfs niet in een coffeeshop komen. Tot uiterlijk 1 november bestaat de mogelijkheid om een aanvraag in te dienen. Vervolgens wordt een selec tieprocedure opgestart die uiteinde lijk moet leiden tot de foekenning van de twee vergunningen. OH (ATIONSWEG 13 VENRAY TEL 0478 515010 i Een school zonder speelvoorzie- ng is als een huis zonder meubels, idorpsraad Leunen, leerkrachten vrijwilligers van basisschool De eent hebben hun krachten gebun- Iden zijn al geruime tijd enthou- ftaan de slag om de speelvoor- mg gerealiseerd te krijgen. De Tase (voor de bovenbouw) is [dels klaar. Maar ook de 2de voor de onderbouw) staat al in iigers. Afgelopen week gaf het Is Speel op Zeker (Jantje Beton) bericht het jeugdwerk in Leunen steunen. Dit fonds stelt voor de eelvoorziening in Leunen een bij- age beschikbaar van 7500 gulden, it geld wordt in zijn geheel steed aan de aanschaf van een of eerdere speeltoestellen. Het Fonds «el op Zeker zet zich in voor de eelveiligheid van kinderen in heel Nederland en stelt daartoe tanciële middelen beschikbaar aan ganisaties die (buurt)speelvoor- eningen beheren. Dit gebeurt op n zodanige wijze dat aan de wet- ijke eisen wordt voldaan. De commerciële Duitse tvzender «7 heeft donderdag (vandaag) namen gemaakt bij Start tzendbureau aan de Passage in nray. De opnamen worden jbruikt voor een van de actuali- tenprogramma's van Pro7 dat hoort tot de drie grootste com- erciële zenders in Duitsland. Het onderwerp van het program- i is de werving, selectie en werkstelling van Duitsers uit de ïnsregio in Nederlandse bedrij- n. Bij Start Uitzendbureau, dat middels zo'n 100 Duitsers in iderlandse bedrijven heeft onder bracht, werden interviews opge ien met vestigingsmanager Hans i der Waerden en Lambert Weijs, tbinnen de Startvestiging verant- »rdelijk is voor de begeleiding en wegwijs maken van Duitse ïknemers in Nederlandse bedrij- Aansluitend werden Duitsers hun werkvloer geportretteerd. Zo :rden bezoeken gebracht aan achine Metaal Industrie BV in mray en Geelen Beton in inssum. In beide bedrijven, en 'hbij Inalfa, Xerox, Speciaal werk, sko en Irish Express, zijn Duitsers 1 bemiddeling van Start tzendbureau werkzaam. Het is eigens nog niet bekend wanneer opnamen door Pro7 worden uit zonden. Zondag 3 oktober door burgemeester Waals Na vele maanden van voorbe reiding is het op zondag 3 oktober zover: de onthulling van het Oorlogs-Vredesmonument aan de St. Jozeflaan in Holthees. Om 10.00 uur is er een eucharis tieviering in de kerk van Smakt met aansluitend om 11.00 uur de onthul ling van het monument door de bur gemeesters O. Bouwmans van Boxmeer en J. Waals van Venray en oudburgemeester H. Dittner van Vierlingsbeek. Zij worden daarbij geholpen door twee familieleden van gevallenen, de oudste inwoon ster van Holthees en een kind uit Smakt. Om 12.00 uur verzorgt fanfare O.L. Vrouwe Gilde Holthees-Smakt onder leiding van dirigent J. van Acht een concert. ADEMLOOS Eind 1994 wordt op veel plaatsen in Nederland gesproken over de vie ring van het feit dat het 50 jaar gele den is dat ons land werd bevrijd. Ook op de redactie van 't Krentje, het dorpsblaadje van Smakt en Holthees, komt de naderende vie ring ter sprake. "Alleen, we hadden een probleem", weet Pius van Loon van de Werkgroep Oorlogsmonument zich te herinne ren, "Niemand van de redactie had de oorlog in Holthees en Smakt meegemaakt. We moesten dus onze informatie van anderen krijgen. We hebben toen de oudere generatie uit onze woongemeenschap uitgeno digd om hun verhaal over die oor logstijd te vertellen." De verhalen komen dan snel los. Iedereen heeft zijn eigen herinneringen aan een tijd die veel narigheid bracht voor veel mensen. "We hebben die avond vaak ademloos zitten luisteren naar alles wat er werd verteld. Verhalen De Venrayse gemeenteraad zal in juni 2000 definitief beslissen of het tot aankoop van het St. Annaterrein overgaat. Dat deelde wethouder Kersten dinsdagavond mede tijdens de raadsvergade ring. Voor die tijd dient er echter nog veel te gebeuren. In oktober zal de raad haar goedkeuring moeten geven over een samenwer kingsovereenkomst tussen het Dodelijk ongeval Bij een aanrijding tussen een trein en een fietser is in de nacht van zaterdag op zondag om 00.25 uur een 38-jarige Pool om het leven gekomen. De man was na de aanrij ding op de overweg aan de Boddenbroek op slag dood. Het slachtoffer woonde met zes landgenoten in Meerlo aan de Stendert en was per fiets op weg vanuit Meerlo naar Leunen. De 2;es anderen reden vooruit en waren de spoorwegovergang al gepasseerd toen het slachtoffer door de passe rende trein werd gegrepen. Be een neemt afscheid dc ander komt eraan. Dinsdagavond nam de Weenteraad afscheid van Leo Janssen, Lei op z'n Venrays. Tegelijkertijd js er ook aan afvaardiging van een nieuwe politieke partij in Venray, de zli deelden een foldertje uit met daarop het opschrift "Een nieuwe een schone lei". Door het afscheid van Leo Janssen leek het daar- fsalsof de SP aangaf dat het tegelijkertijd tijd is ont met een schone lei te jannen. Of was het een eerbetoon voor voor de "schonne meens". Lei Jansse. Vincent van Gogh Instituut (VVGI) en de gemeente. Met deze samenwerkingsovereen komst zullen beide partijen de komende maanden gaan werken aan een nota van uitgangspunten en een globaal stedebouwkundig plan voor zowel het Annaterrein (Noordsingel) als het Servatiusterrein (Stationsweg). Hiermee moet de herbestemming van beide terreinen in beeld gebracht worden. Zo zal ook bekeken worden welke gebouwen wel en niet bewaard dienen te blij ven. Hetzelfde geldt voor het groen in beide gebieden. Een van de uitgangspunten in de samenwerking is dat de gemeente de gronden van St. Anna wil ver werven terwijl het VVGI de gron den op het St. Servatiusterrein wil exploiteren cq. verkopen aan der den. In de samenwerkingsovereen komst is verder afgesproken dat de kosten die gemaakt worden in de komende maanden door beide par tijen zullen worden gedeeld. Het gaat daarbij om een bedrag van ruim negen ton. Indien de gemeenteraad in juni niet accoord gaat met de aankoop van het St. Annaterrein is het VVGI gerechtigd om het gebied aan der- PEEL EN MAAS 'n abonnement waard over hoe men uit Holthees en Smakt weg moest vluchten, over het bom bardement op 30 september 1944, de ellende die mee hoeft moeten maken. Kortom, alles wat onze ouderen nog lang niet vergeten zijn en ook nooit zullen vergeten", aldus Van Loon. LANGE WEG Uit die gesprekken bleek ook dat er ongeveer 20 mensen uit Holthees en Smakt tijdens de oorlog zijn overleden. Zo zijn twee jonge gezin nen omgekomen op hun schuiladres en van een gezin werden vader, moeder en drie van hun zeven kin deren gedood. Weer een ander gezin verloor door het oorlogsgeweld vader en twee van de kinderen. "Op die bijeenkomst was iedereen er het over eens dat het eigenlijk vreemd is dat er niet eens een monument is voor die slachtoffers", vertelt Pius van Loon, "En er werd dan ook besloten om iets te doen voor de dorpsgenoten die de oorlog niet hebben overleefd. Er moest een plek komen waae die slachtoffers op een waardige manier herdacht zouden kunnen worden." Het was het begin van een uiteindelijk heel lange weg. Eerst moesten alle juiste namen ach terhaald worden. Een moeilijke klus omdat van sommige mensen nauwe lijks nog familie leefde en het dus een kwestie van geluk was om ach ter de juiste gegevens te komen. "Gelukkig konden we op diverse gemeentehuizen terecht voor infor matie. hoewel dit met het oog op de privacy nogal eens een probleem was. Maar het was nog niks vergele ken bij de weg langs de ambtelijke molens." INSPANNING De eerste optie om het monument te plaatsen, was een plaats tussen Holthees en Smakt. De grond daar bleek echter in het bezit van een particulier. De tweede keus, bij de kapel in Holthees, stuitte op bezwa ren van het bisdom Den Bosch, vooral vanwege de ligging. Een zoektocht naar een geschikte locatie werd uiteindelijk succesvol afge rond dankzij de medewerking van de gemeente Vierlingsbeek die grond had weten te verwerven langs de Loobeek tussen Holthees en Smdkt. De gemeenteraad stemde zelfs in met een subsidie van 15.000 gulden. Autodidact kunstenaar Jan Driessen uit Venray werd bereid gevonden een geheel nieuw monu ment te ontwerpen. Geld zoeken werd daarna de prioriteit. Van Loon: "Zo kregen we 10.000 gulden via het Dorpsradenoverleg van de gemeente Venray en geld van ver schillende subsidiegevers, en kregen we schenkingen van familieleden van slachtoffers en particulieren. Daarnaast meldden zich vele vrij willigers voor het verlenen van hand- en spandiensten. Al met al genoeg medewerking om na vijf jaar inspanning het oorlogs- en vre- desmonument te realiseren. We kij ken dan ook met z'n allen vooruit naar komende zondag als het monu ment wordt onthuld." Een 33-jarige Venraynaar deed zaterdagmiddag bij de politie aan gifte van mishandeling. De man had vrijdagavond omstreeks 21.30 uur in een bar aan de Henseniusstraat een woordenwisseling met een 30- jarige plaatsgenoot. Het twistge sprek werd op straat voortgezet. Op enig moment werd de 33-jarige Venraynaar met een glas op het ach terhoofd geslagen. De ontstane hoofdwond werd in het ziekenhuis gehecht. De politie is op zoek naar getuigen van de vechtpartij. De poli tie in Venray is bereikbaar via tele foonnummer 0478 53 11 11. KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Het gebeurt niet vaak maar dinsdagavond moest Leo Janssen, tot op dat moment nog raadslid voor de VVD erkennen dat hij met de mond vol tanden stond. Aan het eind van de raadsverga dering werd na een 20-jarig raadslidmaatschap afscheid geno men van dit markant raadslid. Als verrassing had burgemeester Waals een koninklijke onder scheiding in petto. Janssen mag zich nu Lid in de Orde van Oranje Nassau noemen. Het afscheid ging op dezelfde wijze waarmee Janssen twintig jaar lang aanwezig was in de raad, vol humor maar toch serieus. Janssen staat bekend om zijn spitsvondige opmerkingen waarmee hij de belan- Burgemeester Waals toont de oor konde die bij de onderscheiding hoort aan Leo Janssen. gen van de Venrayse burger wist te verdedigen. Belangen die Janssen verdedigde door dicht bij de burger te staan. Zo was Leo Janssen nooit een fan van externe rapporten. Hij vond het beter om behoeften binnen de Venrayse bevolking en gemeen schap te peilen in plaats van uit te gaan van landelijke trends. Janssen was verder ook een van de eerste raadsleden die begrippen als "klant" en "klantvriendelijkheid" invoerde in het lokale politieke jargon en het begrip kwaliteit dat door anderen dan de eigen organisatie getoetst zou moeten worden en daarmee bestuur en politiek dwong zich kwetsbaarder op te stellen. Leo Janssen stopt na 20 jaar met het raadslidmaatschap in verband met zijn werk en ook zijn gezond heid. "Mijn lichaam doet niet altijd meer wat ik wil" aldus Janssen in zijn afscheidswoord. Naast twintig jaar gemeenteraads lid was Leo Janssen ook elf jaar lang (van 1982 t.m. 1993) voorzitter van vastelaovesvereniging De Piëlhaas. Verder geniet Janssen ook nog steeds bekendheid als pastoor van de "Heilege van de Groeëte Kerk" die elf jaar lang optraden in Circus Mök. Leo Janssen wordt in de raad opgevolgd door John Oosterbeek. De bewoners van de Veltumse Kleffen zijn in meerderheid niet meer van plan om de gemeentelij ke groenstroken voor hun huis te verzorgen. In een soms tumultu euze bijeenkomst met vertegen woordigers van de gemeente, het wijkbestuur en bewoners borrel den verwijten als 'dictatoriaal gedrag', 'waar is het geld' en 'ver nielers' naar boven. De gemeente w as duidelijk in haar antwoorden, de wijkraad niet altijd. Het zaaltje van wijkgebouw Het Schopke zat vol. twee vertegen woordigers van de gemeente, twee bestuursleden. 1 journalist en twin tig wijkbewoners. Onderwerp van de avond: het "vrijwillige' onder houd door de bewoners van de groenstrook voor hun huisdeur. Ambtenaar Sassen benadrukte dat de gemeente het op zich een prima zaak vindt als bewoners betrokken zijn bij het onderhoud van openbare ruimten. Maar dan moeten er wel goede afspraken gemaakt worden met een dorps- of wijkraad en die hebben dan de verantwoording dat ze contact opnemen met de bewo ners. Tegenover het werk staat een vergoeding en die wordt afgerekend met de dorps- of wijkraden. "Hoe dat in Veltum gegaan is, daarover tast ik in het duister. Het intiatief kwam vanuit de bewoners maar ik weet niet hoe hard en concreet er afspraken zijn gemaakt. Als bewo ners het onderhoud niet zien zitten, dan neemt de gemeente het onder houd weer terug." De voorzitter van de vergadering gaf vervolgens een kort overzicht van de problemen rond de groen strook en besloot zijn betoog opti mistisch met de woorden: "Wij heb ben gezegd wij willen wel onderhoud doen. maar dan moeten we later afspraken maken en dat doen we nu toch?". Dat viel niet goed bij alle bewoners, de een vroeg zich af waarom hij dan nog belas ting betaalde als hij zelf gemeente grond moest bijhouden, de ander wilde weten wie er nu echt de afspraken had gemaakt namens de bewoners en nummer drie eiste het geld. Dat geld bleek door de gemeente nog niet overgemaakt te zijn naar de wijkraad, maar ambte naar Sassen benadrukte dat het uit drukkelijk bestemd was voor dege nen die het onderhoud pleegden. De ambtenaren legden ook geduldig het hoe en waarom van de nieuwe aan plant begin dit jaar uit en gaven later in de vergadering de mogelijkheden voor verfraaiing door bewoners van de gemeentestroken aan. "Als we het maar schriftelijk vastleggen." Een van de buurtbewoonsters bevestigde dat zoiets inderdaad met de gemeente mogelijk was. Op de vraag van verschillende bewoners aan de wijkraad wie er nu echt de eerste afspraken met de gemeente had gemaakt, kwam geen antwoord. Slechts een klein deel van de bewoners bleek blij te zijn met het eigen onderhoud, maar de meerder heid was er graag vanaf. Wel wilden velen de mogelijkheid hebben om zelf eenstruikje, plantje of bloemen in het gemeenteperk te zetten. En ook dat bleek mogelijk. Als het maar schriftelijk bevestigd werd. De vrouw van nu koopt mode bij.... Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5