erikaans m I PEEL EN MAAS Stichting Gedenkteken Kloosters bijna klaar Frans de Roos presenteert film 'Moj Rooj 1' MOSSEL AVOND 42.50 tac lag 26september mray centrum id Jenniskens^ aanvang 19.30 uur Secretaris De Bever weg uit Venray Woning inbraak Oirlo Pool 'leent' auto van Venraynaar WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING T-shirts voor Horeca Werkgroep Activiteiten I Zakel/rke -tness van Haren Autobedrijven Twaalf stenen uit de stroom' m- 11.50 uur 13.00 uur 13.00-17.00 uur 13.45 uur 13.55 uur 15.00 uur 15.10 uur 15.30 uur 16.00 uur 16.45 uur 17.15 uur 17.30 uur 1830 uur 18.40 uur 19.20 uur 20.30 uur 21.15 uur 22.30 uur Rabobank Venray-Oostrum lOOJaar Gospelmis door One Name, One Heart (Petrus' Bandenkerk) Promenadeconcert Euterpe Evergreen JazzBand Het Kinderprobeercircus (locatie De Bleek) American Dances Showblock Evergreen JazzBand American Dances Showblock King Size Trio ArsMusica jm ..iifc.Y. dS™ÊÊcÊÊÈ Dixie Aces (Rock Roll, Sixties Seventies, Country Western) Frans Theunisz Muziek- en Majorettekorps MMSK Dixie Aces «7 A'"™- American Dances Showblock Geert Pelzer Dixie Aces The Working Girls (Songs Dances) Bloose Brothers Revue Show Rabo LineDancers en grote finale Toeschouwer maakt culturele tocht door Venray Het Freulekeshuus, de Grote (erk, het hoofdgebouw en de lokterswoningen' op het St. nnaterrein en het Theehuis in et Odapark zijn slechts enkele an de vele monumentale gebou wen die de revue passeren tijdens Ie videofilm die Frans de Roos uit 'enray tijdens de Open lonumentendag van komende aterdag aan het publiek presen- eert. In deze film, getiteld" 'Moj looj 1: Langs monumenten van 'enray', zijn nagenoeg alle 'enrayse rijks- en gemeentelijke lonumenten te zien. "Bovendien een aantal bezienswaardighe- len in de film opgenomen dat niet ip de monumentenlijst voorkomt, naar historisch interessant en raardevol is, zoals diverse gebou- ien op het St. Annaterrein, vak O an begraafplaats Boschhuizen en e Duitse militaire begraaf- laats", vertelt Frans de Roos. "In e film staan de landschappelijke raarde, de rijke cultuur en de his- nrie van Venray centraal." Ook laat De Roos, die bestuurslid van de Stichting Stadspark 'enray, de kijker in de vijf kwartier urende film genieten van de uthentieke interieurs. Ook heeft hij ipenbare beeldende kunst toege legd in de vorm van opnamen van ieelden zoals 'de Kringloop', 'de fachter' en 'Vriendschap', tatische opnamen zijn zo nu en dan iet bewegende beelden afgewis- ild: van acts bij de opening van het L Odapark tot momenten uit het enrayse leven zoals carnaval, luziekfeesten, kermis en n s t a I I a t i e verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 anail: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Jeep gestolen Vanaf de onverharde parkeer- laats aan de Hoenderstraat is laandagmorgen tussen 12.30 en -•45 uur een grijze Nissan Patrol :eP gestolen. De auto heeft een 'aarde van ongeveer 22.000 gul- aldus de 52-jarige eigenaar uit sselsteyn. Koninginnedag. TOCHT DOOR VENRAY De film. die vanaf 14.00 uur door lopend in de kapel van het Vincent van Gogh Instituut te zien is, neemt de toeschouwer mee in een tocht door Venray, die begint bij de Grote Kerk en via de kerkdorpen eindigt in de Grote Kerk, waar de toeschouwer een mooie muzikale verrassing wacht. De opnamen zijn gemaakt door de jaren heen, in alle jaargetij den, ook in de winter en ook 's avonds. Vergezichten zijn gekozen vanaf de toren van de Grote Kerk en in het landschap van de Loobeek, de Oostrumse Beek en de Lollebeek. Frans de Roos geeft tekst en uitleg bij de beelden die de toeschouwer te zien krijgt. MONUMENTENDAG In de kapel van het Vincent van Gogh Instituut vindt op zaterdag 11 augustus de officiële opgning plaat§ van de Open Monumentendag die dit jaar in het teken staat van monu mentaal groen. Cultuurwethouder Bert Kersten verricht om even na 11.00 uur de openingshandeling. Verder komen ook Frits Ruyten (voorzitter comité Open Monumentendag Venray), Twan van Els (Stichting Stadspark), Theo van Esch (architect), Harrie Vriens (kunsthistoricus) aan het woord. Strijkorkest Adagio onder leiding van B. Grootemaat zorgt voor de muzikale opluistering. De monumentenfilm van Frans de Roos (foto) wordt komende zaterdag in de kapel van het Vincent van Gogh Instituut op het St. Annaterrein aan het publiek getoond. donderdag 16 september Maasheseweg 76 5804 AD Venray Tel. 0478-581181 Gemeentesecretaris Ad de Bever (53) wordt per 1 januari 2000 gemeentesecretaris van de 70.000 inwoners tellende gemeente Gouda. De Bever, die twaalf jaar in Venray werkte en in Noord-Brabant gebo ren werd, heeft zich volgens loco burgemeester Driessen in zijn Venrayse jaren een grote initiator en realisator getoond. "Hij heeft vooral prima werkt verricht tijdens enkele reorganisaties van het ambtenaren korps, vooral tijdens de artikel-12- periode tussen 1990 en 1996. Ook als bruggenbouwer tussen college, politiek én ambtelijke organisatie heeft hij zich bij de gemeente Venray zéér verdienstelijk gemaakt", aldus Driessen. Over de opvolging van De Bever is nog niets bekend. vAéYeis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Uit een woning aan de Oirloseweg zijn vorige week woens dag geld en sieraden gestolen, met een totale waarde van enkele dui zenden guldens. Een onbekende kans zag tussen 9.45 en 19.00 uur kans ongemerkt het pand binnen te dringen. Mogelijk is er gebruik gemaakt van een valse sleutel. Fietser gewond Bij een aanrijding op de kruising Theobaldusweg - Irenestraat in Overloon is vrijdagavond een 70- jarige vrouw uit Overloon gewond geraakt. Het slachtoffer fietste over de Irenestraat toen zij werd aangere den door een 33-jarige autobestuur der uit haar woonplaats die haar geen voorrang verleende. De auto mobilist reed vanaf de Theobaldusweg de kruising op. De vrouw is met een gebroken heup en een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis in Venray. Een personenauto die zo slecht was dat hij als 'wrak van de maand' hoge ogen zou gooien, is vorige week woensdag op de Hoebertweg in America staande gehouden en direct in beslag genomen. De bestuurder, een 25-jarige Pool, had de wagen even geleend van een inwoner van Venray. Hij dacht dat de auto in orde was, ondanks dat de benzinedop vervangen was door een lapje, de auto geen remlichten voer de en er van alles los hing, zowel buiten als binnen. De drie inzitten den moesten verder lopen en de eigenaar is naar het politiebureau in Horst gebracht. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1999 - NR. 36 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Realisering monument laatste jaar in stroomversnelling De eerste brief van initiatiefne mer HarrieTheunissen dateerde van 15 juni 1992. Teunissen voelde zich betrokken bij de vele kloos ters in Venray in heden en verle den en het stoorde hem dat zoveel kloosters eigenlijk met stille trom vertrokken waren. Hij nodigde daarom een aantal mensen uit voor een eerste bespreking voor een comité cq. stichting 'monu ment herinnering en dank voor hetgeen de verschillende orden voor Venray betekend hebben'. De afgelopen tientallen jaren heb ben de kloosters en kloosterorden zich langzamerhand teruggetrokken uit hun traditionele werkkringen op het gebied van gezondheidszorg en onderwijs. Het monument moest een blijvende herinnering vormen aan de rol van de kloosters. Het stichtingsbestuur bestond, behalve uit Harrie Theunissen, uit mw. A.P. Rutten-Tielen, A.F. den Brok, P.L.L. Dorren, L.A.Nelissen, Ch.J. de Vilder en P.J.J. van Aar, een samen stelling die niet veranderde, tot aan de dood van initiatiefnemer Theunissen. RUKER De stichting stelde zich eigenlijk meteen maar liefst drie doelen: ten eerste natuurlijk het monument als gedenkteken voor alle kloosterlin gen, daarnaast moest er een boek komen met beschrijving van de orden en ten derde een expositie. Historicus A.F. den Brok is vanaf het begin betrokken geweest bij het hele project en hij kan zich nog goed de start herinneren: "Als je een monument wilt, moet je ook de geschiedenis beschrijven, eerst maakten we een brochure en dat werd later een echt boek waar we verschillende schrijvers voor De laatste opname op de plek waar het monument komt waar Harrie Theunissen bij aanwezig was. V.l.n.r. Sjef Courtens. L.A. Nelissen, mw. Rutten, Ch. de Vilder. H. Ouderkorn, S. Heij en Harrie Theunissen. gevraagd hebben." Direct na de oprichting van de stichting werden alle provinciale besturen aange schreven en werd er een folder uit gebracht. Daar kwam onmiddellijk veel respons op en dat was belang rijk voor de fondsenwerving. Den Brok: "We hebben allereerst alle instituten benaderd die hun ontstaan te danken hebben aan activiteiten van kloosters en di^ hebben heel positief gerageerd." Daarna bena derde de stichting particuliere bedrijven die gewerkt hadden voor de kloosters, zoals bouwbedrijven of banken. "We moeten niet verge ten dat de kloosters tot aan de twee de wereldoorlog het belangrijkste waren van alles in Venray, de eerste industrie kwam pas daarna," ver volgt Den Brok, "en voor de aanleg van electriciteit ooit in Venray nam men bijvoorbeeld eerst contact op met de kloosters, die waren rijker dan de gemeente." PENNINGSKE Het geld inzamelen bleek op deze manier heel erg mee te vallen. Den Brok benadrukt echter dat uit de overzichten die hij elke maand kreeg duidelijk bleek, en blijkt, dat juist het geld van de gewone man en vrouw uit Venray, 'het penningske van de weduwe', een grote rol heb ben gespeeld bij het bij elkaar krij gen van het totaalbedrag. "We staan er zelf verbaasd over dat we zo'n snaar bij de bevolking hebben geraakt, het leeft bij de mensen, Ondernemers noteer,.... 23 t/m 25 september a.s. Escort Van - Escort Wagon Van - Mondeo Van Courier - Transit - Galaxy Van Venray: Raadhuisstraat 38 (0478) 55 61 10 Boxmeer Lionstraat 9 (industrie terrein Saxe Gotha) (0485) 56 17 20 Piet van Dijck, eigenaar van de kledingszaken Lifestyle aan het Henseniusplein en Secondo aan het Kapelaanspad in Venray, overhandigde dinsdag aan de leden van de Horeca Werkgroep Activiteiten Venray genaamd 'Eventjes', bestaande uit de exploitanten van Feestcafé De Koets, Café De Bonte Koe, Koffiehuys Zowyzo, Brasserie De Heeren van Aemstel, Café Hulsman en Café Het Podium, enkele t-shirts. "Ik vind het prachtig dat 'Eventjes'gezamen lijk activiteiten onplooit ter pro motie van Venray. Het is de bedoeling dat het personeel van de zes horeca gelegenheden de t-shirts draagt bij gezamenlijke activiteiten." maar ja, de kloosters hebben wel voor iedereen in Venray wat bete kend." Het moeilijkste voor de mensen van de stichting was wel het kunst werk op zich: hoe moet het er uit zien en waar moet het staan. "Van het begin af aan planden wij het in het stadspark, aanvankelijk zelfs midden op." Dat leverde in eerste instantie misverstanden op met de gemeente, maar die werden geluk kig, toen de gemeente eenmaal een duidelijk plan voor het park had, goed opgelost. De stichting is trou wens helemaal tevreden met de medewerking van gemeentewege: nu bij de plaatsing verzorgt de gemeente de laatste afwerking, zowel bestrating als verlichting bij het monument. Ook zorgt Venray voor een plaquette en geeft men nog f 12.500 subsidie. Bij het ontwerp en uitvoering van het monument kwamen er wat rimpels in de vijver. Aanvankelijk werd beeldhouwer Niel Steenbergen uit Oosterhout aangetrokken als adviseur. De voor keur voor uitvoering ging naar een Venrayse kunstenaar. Steenbergen was aangetrokken omdat hij 'goed de katholieke visie' kon uitdrukken, maar helaas overleed hij voortijdig. Zijn opvolger als adviseur Eugen vertrok in mei 1998 omdat de com missie van de gemeente die met het masteiplan beeldende kunst bezig was zijn plannen afkraakte. Daarop werd Sjèf Courtens uit Maastricht aangetrokken die enthousiast aan het werk ging. Begin .1999 werd dan eindelijk een definitieve plek vast gesteld, naast de Grote Kerk. POSITIEF Met man en macht hebben de bestuursleden van de stichting afge lopen zomer geprobeerd de plaat sing van het monument naar voren te halen in verband met de ernstige ziekte van initiatiefnemer Harrie Theunissen. Helaas bleek de ziekte erger dan verwacht en zo kan Theunissen de onthulling van 'zijn' monument niet meer meemaken. Den Brok: "Het beeld was klaar in juli. maar door de bouwvak lag alles stil, en eigenlijk was Harrie ook al te ziek." Op de hele periode vanaf 1992 kijkt Den Brok met positieve gevoelens terug, "Ten eerste hebben we weer een band geschapen tussen de bevolking en kloosters, maar met het schrijven van het boek en de hele samenwerking in de stichting hebben we vriendschappen voor het leven gevormd. Het zijn eigenlijk alléén maar positieve ervaringen. Vooral bij het boek was het jammer dat het afgelopen was." Na de onthulling van het monu ment aanstaande zondag 12 septem ber na de Heilige Mis om 11.00 uur in de Petrus' Bandenkerk is het werk van de Stichting gedaan. Dan rest nog de taak om de expositie ergens onder te brengen. Daarvoor gaat een werkgroep aan de gang. Het doel van Harrie Theunissen is in ieder geval bereikt: het dank je wel van Venray aan al die kloosterlingen die zich eeuwenlang belangeloos voor de bevolking hebben ingezet. In 1998 is het prachtige gedenk boek 'Twaalf stenen uit de stroom' verschenen met de geschiedenis van de verschillende kloosters. Het boek is nog steeds te verkrijgen via de Venrayse boekhandels voor f 35 en op 12 september bij de toreningang van de Grote Kerk.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9