FRAIMSOL Vlag in de top bij ontmoetingscentrum Meer aandacht voor Stadsbos Venray "Gemeente dient haar plicht na te komen" Masterplan Beeldende Kunst ambitieus Esdoorns en kastanjes voorlopig gered MET ONZE GOEDKOPE ROLLUIKEN KUNT U BLIJVEN DIEPZEEDUIKEN... 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND ZONWERINGEN Hondencontroleur weer op stap Venraynaar mishandeld ALLE ENORME COLLECTIE Motorrijder gewond ia<| PEEL EN MAAS donderdag 9 september 1999 - Pagina 5 Wethouder Kersten en samen stelster Jessie Riechelman waren duidelijk trots op hun nota 'De Kracht van Kunst' die zij tijdens een persbriefing woensdagmorgen presenteerden. Het Masterplan Beeldende Kunst moet het kader vormen waarbinnen het kunstbe- iekhde komende haren vormgege ven kan worden. De projectgroep die aan het geheel meewerkte, heeft de volgen de doelstellingen: I. Een bezige stad is bezig met kunst, een kunstbeleid voor Venray, 2. Venray kiest voor kunst, 3. Draagvlak voor kunst door deelname aan kunst. 4. De juiste kunst op de juiste plek plaatsen, 5. Venray kiest voor investeren van tijd en geld in kunst. Volgens wethouder Bert Kersten heeft het de nodige en energie gekost om het kunstbeleid inhoudelijk en financieel op orde te krijgen. "Een kunstbeleid is niet alleen belangrijk voor de stad zelf, maar ook naar subsidieverstrekkers toe. Tot nu toe ging men in Venray STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Vervolg van pagina 1 Niet dus. Het geheel geeft mij dan ook de indruk van ambtelijke wille keur of erger. Ik vind het volstrekt niet duidelijk waarom bij een bestaande loods, die voorzien is van j alle benodigde vergunningen geen woning gebouwd mag worden gebouwd, terwijl de gemeente Venray wél een compleet bedrijf laat bouwen in een hoogwaardig natuurgebied." REACTIE GEMEENTE Volgens woordvoerster Thea Koot van de gemeente Venray is er geen sprake van het 'meten met twee maten' van de gemeente. Meneer Hendrix mag volgens de voorlicht ster aan de Lollebeekweg geen woning bouwen omdat er al een bestaande burgerwoning bij de loods aanwezig is. "Probleem voor meneer Hendrix is alleen dat de woning in handen is van iemand anders. Het bestemmingsplan geeft aan dat het verboden is om een I tweede woning bij de loods te bou- f wen. En dat is niet voor niks. De [gemeente Venray wil met het bestemmingsplan voorkomen dat bij Fe'én bedrijf in het buitengebied ^meerdere woningen verrijzen." LEGITIEM Volgens de voorlichtster heeft onbedrijf De Mul der-S trijbosch [volstrekt legitiem gehandeld. 'aarom heeft de gemeente Venray ook haar medewerking aan de bedrijfsverplaatsing verleend", ver telt Thea Koot. De grond aan de Endepoel is eigendom van De Mulder. De Mulder wil zijn bedrijf verplaatsen omdat hij op de huidige locatie aan de Schaapskooi klem zit en niet kan uitbreiden. Verder had den omwonenden las van geluid- lOverlast. Er waren lichtgroen plastic jverpakte balen nodig om een eind te [maken aan de geluidhinder van het [bedrijfsperceel van loonwerker De [Mulder voor de familie Linskens in [de naastgelegen bungalow. Het '"onbedrijf ligt op Schaapskooi immer la en de voorziening is vol- ins de Hinderwet verplicht. De iren schakelden de rechter in om oen geluidwal af te dwingen. Het heeft naar hun smaak lang genoeg geduurd en van een snelle verplaat sing zijn zij niet zo overtuigd. Zeker niet omdat omwonenden van de ^Endepoel bezwaren hebben "lèmaakt tegen de nieuwbouw van Mulder daar. VERGUNNING Overigens is de gemeente bij de keuze van een geschikte plek voor ide bouw van een loods volgens woordvoerster Thea Koot beslist net over één nacht ijs gegaan. "De locatie Endepoel was de vierde optie de we hadden. Het blijft immers toch een natuurgebied. Maar de overige drie mogelijke Pjekken waren om diverse redenen "•et geschikt als vestigingsplaat ^°or de nieuwbouw van De Mulder", aldus Koot. De provincie Sing in mei akkoord met de vrijstel- 'ng van het bestemmingsplan en op september is de bouwvergunning voor het bouwen van een loods aan oe Endepoel te Merselo aan loonbe- - f'jf De Mulder-Strijbosch ver- tand. te vaak voorbij aan de mogelijkhe den die de beeldende kunst in de inrichting van de zogenoemde 'openbare ruimte' kan bieden. Tot nu toe was het teveel 'een plekje zoeken voor een kunstwerk of beeld' en te weinig een totaalomvat- tende visie." SAMEN Om meteen maar de zaak goed op te pakken, heeft de gemeente zich laten bijstaan door adviseurs van buiten. Niet alleen de Venrayse kun stenaar Joop Wismans maar ook bij voorbeeld iemand van de Mondriaan Stichting. De nota maakt onderscheid tussen kunst met een grote K en decoratie. "We willen met zaken als het straatmeubilair of de verlichting net iets boven de stan daard uitgaan en daarom was een werkbaar en practisch plan het doel. En dat is gelukt", meldt Jessie Riechelmann trots. Een trots die gedeeld wordt door de wethouder: "We willen een debat over de inhoud en niet over geld, wat willen we met kunst, wat is mooie kunst. Kunst moet uitnodigen tot discus sies, kunst moet de leefomgeving gezelliger maken. Het doel is om met de inwoners van Venray te gaan praten over de kunst en om via edu catieve projecten ook de school gaande jeugd er bij te betrekken. Praten over kunst dus op alle niveau's maar zonder invloed op het creatieve proces van de kunstenaar zelf." Het Venrayae college van B&W realiseert zich dat het kunst beleid alleen een succes kan worden als er een draagvlak is onder de bevolking, maar een discussie hier over mag niet teveel over geld gaan en te weinig over de functie van kunst. Kersten heeft daar een heel uitgesproken mening over: "kunst roept emoties op, maakt je blij, nadenkend en het brengt gewoon gezelligheid." KOSTENPLAATJE Er hangt natuurlijk een prijskaart je aan de diverse projecten. Als je acht rotondes in Venray wil voor zien van kunst kost dat geld. De nota geeft aan dat bij de rotondes het geld komt uit bestaande midde len van het grondbedrijf. Voor ande re projecten hoopt men uit subsidie potjes te kunnen oogsten en voor bijvoorbeeld het straatmeubilair zijn al posten in de begroting gereser veerd. De nota spreekt over de periode 1999-2004 en er wordt gemiddeld ruim 287.000 gulden per jaar voor het kunstbeleid uitgetrok ken. Het ene jaar iets meer dan het andere. In 2000 is de begroting bijna vijf ton en dat komt onder andere door het Project Psychiatrie. Dit grootschalige project moet nog wor den uitgewerkt. Het wordt een pro ject met en voor de bewoners van de psychiatrische instellingen. In het jaar 2002 staat een kunst manifestatie gepland. Deze kunst manifestatie moet cultuur, educatie en natuur met elkaar verbinden. De kosten worden jaarlijks begroot op 20.000 gulden. Een redelijk bedrag uit het totale budget zal besteed worden aan het herplaatsen van kunstwerken, o.a. De Schutterij en De Ontmoeting, en het opknappen van bestaande werken zoals het kunstwerk Spelelement van Gussen Wie in Leunen. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Officiële opening voor de jaarwisseling De werkzaamheden aan het T\irks-Marokkaans ontmoetings centrum aan de Beukenlaan vor deren gestaag. Afgelopen maan dag hees welzijnswethouder Jan Driessen gezamenlijk met twee afgevaardigden van de l\irkse en Marokkaanse gemeenschap drie vlagen, de Turkse, Marokkaanse én Nederlandse, naar de top van de vlaggenstok, vanwege het feit dat het hoogste punt van het ont moetingscentrum bereikt is én om symbolisch de samenwerking gestalte te geven. "De werkzaam heden verlopen precies volgens schema en blijven binnen het afgesproken budget", vertelde wethouder Driessen tijdens zijn speech. "In oktober vindt de ople vering plaats en voor de jaarwis seling willen we het ontmoetings centrum feestelijk openen." Als aannemer van de verbouwing Afgelopen maandag werden naast de rood-wit-blauwe vlag ook de vlaggen van de thuislanden van de toekomstige gebruikers van het ont moetingscentrum gehesen. sprak ook directeur Peter Koenen van het gelijknamige bouwbedrijf uit Holthees enkele woorden. "Wat we werkelijk vieren is een bekro ning van de inzet van alle medewer kers van de aannemer, onder- en nevenaannemers én de vertegen woordigers van de gemeente Venray en 'last but not least' de architect die de afgelopen weken met zijn allen de schouders onder deze verbou wing hebben gezet om het te maken tot wat het nu is", vertelde Peter Koenen. "Een inzet die getuigt van plezier en een goede motivatie om dit ontmoetingscentrum uit te bou wen tot een modern en gebruikers vriendelijk onderkomen voor de Turkse en Marokkaanse gemeen schap in Venray." FINANCIËLE BIJDRAGE Peter Koenen stipte ook nog even de noodsituatie in Turkije aan. "Er is in Turkije nog veel werk aan de winkel en vanuit alle hoeken ont vangen de mensen in Turkije steun. De mensen die hier werken hebben een enveloppe ontvangen met richt- geld. Gezamenlijk hebben ze beslo ten om het geld over te maken op het rekeningnummer voor de slacht offers van de aardbeving. Namens Installatiebedrijf Manders, Alu- miniumbedrijf Thermo. Archite ctenbureau Maarten de Jonge. Installatiebedrijf Van Goch, Schil dersbedrijf Willems, Vloerenbedrijf Van Rijbroek en Bouwbedrijf Koenen kan ik mededelen dat wij deze bijdrage verhoogd hebben met een bedrag van 1100 gulden." Grazende kolossen in Vlakwater Ondanks op- en aanmerkingen over illegaal gedumpt afval en niet helemaal uitgevoerde werkzaam heden bleek de Commissie Stedelijk Beheer afgelopen maan dag vol lof over de aanpak van de bosgebieden van de gemeente Venray door Stichting De Marke. Deze stichting beheert sinds janu ari 1997 de grotere bosgebieden die eigendom van de gemeente zijn. Het jaarverslag over 1998 is opgedeeld in vier stukken, terreinbeheer, alge meen beheer, algemene zaken en de jaarrekening van 1998. De commis sieleden en wethouder Driessen waren blij met het verslag en het uil- gevoerde werk. Aandachtspunten voor de komende tijd blijken het terugdringen van het aantal motor crossers en van de illegale vuilstort. Er schijnen nog steeds mensen te zijn die bijvoorbeeld hun bietenloof of de verbouwing van de keuken in natuurgebieden storten. Als de poli tie snel genoeg gewaarschuwd wordt, kan er blijkbaar vaak nog worden nagegaan waar het vuil van daan komt. Verder ruimen de mede werkers bijvoorbeeld niet bezorgde kranten direct zelf op. EDUCATIE Duidelijk werd wel dat de com missieleden graag zien dat de stich ting, met de onder haar beheer val lende gebieden, meer naar buiten treedt. Voorzitter Gerard de Baaij van De Marke wil graag meer bekendheid naar de burgers van Venray toe: "Ik wil er altijd veel over vertellen, en we zoeken nu manieren om in Venray bekend te worden." Van de commissie kreeg hij groen licht om verschillende educatieve thema's te ontwikkelen, zoals bomen van het bos. leven in het bos, bos en energie of speelbos. Van ieder thema komt dan een rou tebeschrijving op kleurig papier, en alle folders samen vormen de kleu ren van de regenboog. Zo ontstaat de Regenboog Route. 'Recreatie, met educatie als toegevoegde waar de' noemde wethouder Driessen het. GRAZEND BEHEER De commissie maakte zich zorgen over het dalende grondwaterpeil, maar het blijkt dat dat al 20 tot 30 jaar het geval is en in heel Nederland plaats vindt. Het is het gevolg van onder andere de uitge breide ruilverkavelingen. Het onder houd van de bossen zelf bleek ook af en toe problematisch omdat voor het uitbestede werk niet altijd de juiste mensen gevonden konden worden. Gerard de Baaij gaf aan dat voor deze problemen een oplossing gevonden was. Ook de keuze tussen natuurlijke of gemechaniseerde begrazing werd opgelost. De stich ting was op zoek gegaan naar 'het beste beest voor het beheer via de begrazing'. Dat bleek het Schotse Hooglandrund te zijn en deze kan men gratis van een stichting in bruikleen krijgen. Dagelijks toezicht is gegarandeerd en de dieren hebben behalve hun beheerswaarde ook dui delijk een attractiewaarde voor het bezoekende publiek. Als eerste plek is het Zwartwater aangewezen, bij gebleken succes volgt daarna de Paardekop. Bromfietser gewond Bij een botsing tussen een tractor met aanhangwagen en een bromfiets op de Grauwveenweg in Griendtsveen is zaterdagmiddag de bromfietser uit Ysselsteyn (leeftijd nog onbekend) ernstig gewond geraakt. Het slachtoffer werd in zorgwek kende toestand opgenomen in het ziekenhuis te Venray en later op de avond vervoerd naar het ziekenhuis te Nijmegen. Bewoners Reseda en Ridderspoor zijn het bladafval beu Voor de bewoners van de woningen aan de Reseda en Ridderspoor in wijk Landweert is de maat vol. Vorige week woens dag deponeerde Piet Kowcz een vuilniszak gevuld met bladeren, afkomstig van de elzen langs de Reseda, bij de balie van het gemeentehuis. "Al meer dan een jaar probeer ik een gesprek met iemand van de gemeente Venray te krijgen over het leefbaarder maken van onze straat, maar nie mand reageert op onze vragen. De elzen verliezen het hele jaar door blad, bloeisel en vruchten én de wortels van de bomen liften de klinkers van de stoep en de straat omhoog zodat ze er bijna uitlig- gen. Dit alles levert gevaarlijke situaties op voor de wandelaars en de vele spelende kinderenen. Het is gewoon wachten op ongeluk ken. Met de wintermaanden voor de deur houd ik mijn hart vast, want dan is de stoep door al het bladafval ook nog eens spekglad." Piet Kowcz en zijn vrouw Riet zijn het bellen en wachten op de gemeente Venray beu. "De gemeen te dient er toch eigenlijk voor de belangen van de inwoners van Venray te zijn, maar daar merken wij bitter weinig van", vertelt Piet Kowcz. "Tientallen keren heb ik al gebeld, maar nog nooit heb ik iemand aan de lijn gekregen waar aan ik mijn verhaal kon vertellen. Of ze waren op vakantie, of niet aanwezig en er is me al diverse keren verteld dat ik teruggebeld zou worden, maar tot op heden heb ik nog steeds niets van de gemeente vernomen. Op zo'n manier kunnen inwoners van Venray en de gemeen te toch niet samenwerken." BLADKORF Het echtpaar Kowcz vestigde zich in 1992 in de Venrayse wijk Landweert. "De bomen waren toen net geplant en dus nog erg klein", zegt Riet Kowcz. "Het bladafval konden we destijds nog rustig opve gen en in een vuilniszak stoppen. Het kostte ons immers geen cent, maar sinds de invoering van de GFT-container moeten we zelf voor de kosten van het bladafval opdraai en, en daar passen we dus voor. De gemeente heeft de bomen immers gepland en dient haar plicht dus ook na te komen." OPLOSSING Een oplossing voor het 'bladpro bleem' ligt volgens Piet Kowcz erg voor de hand. "Met het plaatsen van enkele bladkorven zouden wij al erg tevreden zijn", vertelt Piet Kowcs. "Er is plaats genoeg in de buurt en we zijn echt niet te beroerd om de bladeren op de weg en de stoep op te vegen en in een bladkorf te depo neren. Nu worden we in feite gedwongen om de bladeren zelf op te ruimen, want medewerkers van de gemeente hebben hier in de buurt nog nooit hun gezicht laten zien. Tenminste niet om de bladeren op te ruimen. Een buurtgenoot gooit de bladeren gewoon in de platsoenen, maar dat is natuurlijk ook niet dé oplossing voor ons probleem. Ik hoop van ganser harte dat er nu snel een reactie van de gemeente komt." Een telefoontje (afgelopen dinsdag, red.) naar de gemeente Venray leert dat de gemeente wel degelijk bezig is met het probleem. Volgens woordvoer ster Thea Koot heeft de heer Kowcz op woensdag 1 september al gespro ken met een inspecteur die de pro blemen heeft bekeken. "Toen is met hem afgesproken dat de gemeente op korte termijn zou gaan bekijken hoe ze de problemen kan oplossen." Piet Kowcz beaamt dat hij vorige week woensdag een gesprek heeft gehad met een medewerker van de gemeente. "Maar die g oede man zei alleen dat hij de problemen zou doorgeven. Na al mijn telefoontjes had ik niet zo'n snelle reactie van de gemeente verwacht." Toevallig of niet, afgelopen dinsdag zijn de klin kers rechtgelegd en ook de bladeren zijn inmiddels opgeruimd. "Maar ik blijf het vreemd vinden dat het zo lang moet duren voordat de gemeente actie onderneemt", vertelt Piet Kowcs, "nu alleen de bladkor ven nog." De bewoners van de Julianasingel lijken succes te heb ben met het redden van 'hun' esdoorn en kastanjes. Tijdens de commissievergadering Stedelijk Beheer maandagavond bleek dat er allerlei nieuwe feiten bekend geworden waren sinds de kapvergunning werd verleend. In de commissie bezwaar- en beroep van volgende week maandag worden de protesten van de buurtbewoners tegen de kapvergunning behandeld. Wethouder Driessen gaf duidelijk aan: "De gemeente neemt nadrukke lijk nieuwe feiten en de stand van zaken mee. Het college heeft op basis van gegevens van 'toen' een besluit genomen. Nu zijn er na de trekproef nieuwe feiten boven water gekomen en dus zit het college nog niet bij zijn eindoordeel." VVD'er Verhaeg riep het college Een 24-jarige Venraynaar heeft bij de politie aangifte gedaan van mis handeling door enkele onbekende personen in de nacht van vrijdag op zaterdag in een horecagelegenheid aan de Gouden Leeuw in Venray. De man verklaarde dat hij zonder enige aanleiding door enkele personen in elkaar geslagen is. Het slachtoffer werd voor onderzoek meegenomen naar het ziekenhuis en daar behan deld aan diverse verwondingen op zijn hele lichaam. De politie stelt een nader onderzoek in en zoekt getuigen. op om de kapvergunning maar meteen in te trekken. Wethouder Driessen legde uit dat dat eigenlijk niet wenselijk en ook niet goed mogelijk was. De kapvergunning is er, er is bezwaar tegen ingediend en dan moet dit traject helemaal afge handeld worden. Als dan alle feiten op een rijtje staan zal het college het standpunt heroverwegen. Verhaeg bergeep de redenering niet echt, maar toen zowel CDA als PvdA het punt naar de volgende agenda scho ven ging hij daarin mee" Wel wilde Verhaeg de toezegging van Driessen dat het college echt 'eerst terugkomt in de commissie' alvorens een definitief besluit op de mat valt. De wethouder zegde dit toe, want "De commissie is een adviserend orgaan en groen is heel belangrijk in Venray." Van de Vorle was niet zo optimistisch: "Als het riool komt dan kun je ze wel vergeten, dan waaien ze toch om." BEVESTIGINGSMATERIALEN BOSMAAIERS - KETTING ZAGEN - BOUTEN -MOEREN SCHROEVEN - LASARTIKE LEN - COMPRESSOREN TRAPPEN - STEIGERS ELECTR. GEREEDSCHAP KEIZERSVELD 61 VENRAY TEL 0478 - 55 33 55 Bij een verkeersongeval op de Noordsingel in Venray is zondag middag een motorrijder uit Holthees (leeftijd vooralsnog onbekend) gewond geraakt. De motorrijder moest flink afremmen en uitwijken voor een afslaande personenauto die hem geen voorrang verleende. De auto werd bestuurd door een 19-jari- ge man uit Oostrum. De motorrijder werd met beenletsel per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. TUINRENOVATIE CAAT BIJ ONS VERDER DAN HET INKLEUREN MET ROOD,CEEL OF BLAUW \fcn een tuin een lusthof maken, daar komt meer bi) kijken dan hel planten van bloemen. Op basis van uw wensenpakket omzoomt Rien van Mierlo uw woning met een weelderige natuur, sierbestrating en luindeco- raties. Een aanwinst voor het leven, de meerwaarde van ÖDH3 'l VAN MIERLO f iv bezit nog niet meegerekend! iRIen van Mlerio geeft uw tuin een eigen signatuur ndieweg ITT S7$ t PH Deurne Te'. D«» :)l«»3

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5