"Het is belangrijk dat de jeugd een eigen plek heeft" Jeugdbrandweer vlammend van start Geslaagde Veltumse Dagen Spoedprocedure tegen loonbedrijf Merselo mislukt 't Silveren Swaentje voor Harrie Vriens Bezoekersaantal open huis overtreft verwachtingen NIEUWBOUWPLAN FRANCISCANENPARK SPECIALE HYPOTHEEKTARIEVEN AANTREKKELIJKE KORTINGEN PEEL EN MAAS IBEZORGEN? 'romotiefolder 'Natuurlijk Venray!' Eetcafé zoekt vrijwilliger (Intervencollege): Snelheids controles in Venray Rongen dè specialist voor tegels, sanitair en %el en maas donderdag 9 september 1999 - Pagina 11 Jeugd Uit Merselo viert 25-jarig jubileum Pe jeugdorganisatie Jeugd Uit erselo (JUM) viert in 1999 haar l-jarig jubileum. In het jubi- umjaar stonden bij de JUM verse activiteiten op stapel. Zo lende de JUM op 15 januari het bïleumjaar met een groot sport- lektakel voor de nieuw opgezette rijdagavondgroep (groep 8 t/m 1 jaar), organiseerden de leden j 12 en 13 maart een heuse eachparty en verzorgde Theo the ing op 21 maart een spetterend ptreden. Maar de jubileumacti- teiten zijn nog niet allemaal ach- er de rug. Het jubileumweekend oor iedereen die de JUM een farm hart toedraagt vindt plaats n 11 en 12 september en op 20 ovember worden ongetwijfeld ude herinneringen opgehaald tij- ens een reünie voor alle oud-lei- ing- en bestuursleden. Wethouder Van Oers opende op mei 1974 het nieuwe onderko- ien van de KPJ afdeling Merselo. it gebouwtje was gevestigd in het oerenbond-gebouw, gelegen aan Haag. Dit nieuwe jeugdhonk erd 'Kapaja' genoemd. De feeste- jke opening werd gevierd met een tortdag voor iedereen uit het dorp 's avond was er ook nog een root discobal in de toenmalige zaal lts. BIJEENKOMST Pas in december van dat jaar vond eerste bijeenkomst in 'Kapaja' plaats. De jeugd van twaalf tot veer tien jaar kon zich tijdens die ope ningsavond vermaken met spelletjes en muziek. Ook. was er de mogelijk heid om te knutselen. Al snel bleek dat het KPJ-idee in Merselo niet meer aansprak. Na enig overleg werd KPJ Merselo bij gebrek aan belangstelling opgeheven. JEUGDSOOS JUM Net op dat moment wilden Harrie Muijzers, Teja Michels, Henk van Meijel, Antoinette Jacobs en Nel van de Akker 'iets nieuws' in Merselo. Zij wilden een soos en open jeugdwerk voor de jeugd van twaalf' tot vijftien jaar. Eind 1974 werd de naam 'Kapaja' geschrapt. De soos werd JUM genoemd, wat staat voor Jeugd Uit Merselo. Er werd op de vrijdag avond vanalles georganiseerd voor de jeugd van twaalf tot vijftien jaar. Op zaterdag kon iedereen van vijf tien jaar en ouder komen genieten van muziek en een pilsje. In overleg met het Regionaal Jeugd centrum werd er een bestuur en een leiders(sters)-raad gevormd. Theo Berents werd tot eerste voorzitter van de JUM benoemd. In januari 1976 werden de statuten goedge keurd en vanaf dat jaar heette de JUM voortaan officieel Stichting JUM. ACCOMMODATIE Het gebouw moest gedeeld wor den met andere verenigingen. Dit waren wandelclub De Natuurvrienden, de blaaskapel en de bejaarden (Bond van Ouderen). Er moesten schema's gemaakt worden van wie waar en wanneer en hoe laat gebruik kon maken van de ruimte. Nadat JUM ongeveer drie jaar in dit gebouw gezeten had, werd er van accommodatie veranderd. Het toch leegstaande jeugdhuis was natuur lijk dé aangewezen locatie voor de JUM. Halverwege 1977 kon de JUM intrekken op de bovenverdie ping van het jeugdhuis. Er werd onder andere een disco theek gemaakt en een lange bar om aan te zitten. De soos werd natuur lijk verschillende keren opgeknapt en opnieuw in de lak gezet. In 1994 onderging de soos een grondige opknapbeurt. Er werden onder ande re een compleet nieuwe bar geplaatst en nieuwe muurschilderin gen aangebracht. Een oude muur schildering is nog bewaard geble ven. Dat is de adelaar boven de nooddeur. Dit is een herinnering aan de overleden maker van de beschil dering en ex-bestuurslid van de JUM Henk van Meijel. DOEL De officiële doelstelling van de JUM luidt: 'de belangenbehartiging van jongeren in de woonkern Merselo'. De meest voorkomende activiteiten van de JUM in de begin jaren waren o.a. sport en spel, oriën- tatietochten, informatie en discus sie, handenarbeid én disco. Tegenwoordig .zijn er ook vele regionale bands in de soos te belui steren. De jaarlijks terugkerende vastelo- avend begon voor de jeugd pas goed in 1976. In dat jaar werd de eerste jeugdprins gekozen: Twan Klaassen. Ook wordt er jaarlijks tijdens de zomervakantie een voor de leiding erg vermoeiende kampweek georga niseerd. In 1999 is de Jeugd Uit Merselo gestart met een nieuw jeugdplan voor de jeugd van groep 8 tot en met 14 jaar. "We hopen dat de jeugd de weg naar de soos blijft vinden", ver telt Wilma Zegers. Het blijft toch belangrijk dat de jongeren een plaats voor hun eigen hebben, een plaats waar ze zelf kunnen doen wat ze willen." PROGRAMMA Vrijdag 10 september: Groot waterspektakel voor de jeugd van groep 8 tot en met 14 jaar. Aanvang: 19.00 uur. Zaterdag 11 september: Optreden van de band 'No Way Out' (20.00 uur). Zondag 12 september: 'Crazy Wheels Street Cup': de verschillen de straten van Merselo gaan tegen elkaar in competitie op de gekste fietsen. Aanvang: 14.00 uur. Om 19.00 uur is er een optreden van de feestband 'Shit! Wiend Ien'. Het gehele weekend is entree-vrij. Wil jij of andere bladen zoals irens en Maas,Zondagskrant E3-Journaal, Trompetter, De Telegraaf Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Om toch een visitekaartje te kun- cn afgeven en globaal een beeld te cheppen van het wonen en werken I Venray, vooral voor doelgroepen uilen de gemeentegrenzen, heeft de ■meente Venray besloten een nieu- e promotiefolder getiteld latuurlijk Venray!' te maken. Het iel van de folder, die vooral door lar fotomateriaal en kleur tot de irbeelding moet spreken en als idertitel 'Stad en dorp tegelijker- d, dat maakt Venray bijzonder!' eft, is om in samenwerking met nray Initiatief, het draagvlak voor representatie van Venray te ver eden. Daarnaast zal de folder the- aiisch opgevolgd worden door dere promotie-activiteiten, zoals deofilms en deelfolders voor drijventerreinen. De kosten van folder zullen uit het budget romotie en acquisitie' van de ■meente Venray worden betaald, "kosten bedragen 16.865 gulden .een oplage van 10.000 stuks in ll-colour en glossy-uitvoering, ureau LaVerbe uit Nijmegen gaat 'folder maken. De Wijkvereniging Veltum kan terugkijken op een zeer geslaagde Veltumse Dagen. Voor het eerst werd het jaarlijks wijkfeest over twee dagen verspreid. Het bijzonder fraaie weer droeg aan het welslagen natuurlijk een steentje bij. Nadat zaterdag de jeugd had gestreden om de zeskamptitels, en had kunnen genieten van een fraaie musical speelde 's avonds in de feesttent het Puppies Huisorkest. Tijdens die avond, waar zo'n 250 wijkbewoners present waren, werd tevens een start gemaakt met de grote zeskamp waaraan dit jaar acht teams deelnamen. De punten die tij dens de captainswedstrijden werden vergaard, telden zondag mee tijdens de sportieve wedstrijd. Die wed strijd kende een grote publieke belangstelling, mede door de vele randactiviteiten die de wijkvereni ging had georganiseerd. Meest spec taculair was het tobbedansen waar alle deelnemers het water in moes ten. Iets waar ze gezien de hoge temperaturen absoluut geen pro bleem mee hadden. De zeskamp kende een verrassen de uitslag. Het Team Isabellahof, vorig jaar nog laatste, ging dit jaar met de wisselbeker aan de haal. Mede doordat de joker optimaal werd ingezet, had het team maar liefst acht punten voorsprong op nummer twee, de "F12 Veteranen". Derde werd het team Lidwinahof. Titelverdediger Hardeweg moest zich met een zesde plaats tevreden stellen. Na bijna anderhalf jaar van voor bereiding is op zaterdag 4 septem ber de jeugdbrandweer van Venray een feit. Zeven jongens en drie meisjes vormen het jeugdbrand- weerkorps en kwamen voor het eerst bij elkaar in een eigen ruimte achter de brandweerkazerne. Het oprichten van een jeugd brandweer is één van de mogelijk heden om de continuïteit van een vrijwilligerskorps te waarborgen. Jaarlijks stromen tussen de 150 en 300 leden van de jeugdbrandweer door naar de 'volwassen' brandweer. Dit was voor Brandweer Venray een reden om te starten met het opleiden van hun eigen 'toekomstige' colle ga's. Venray is hiermee het 99e korps in Nederland en als eerste in Limburg die tevens aangesloten is bij het NVBC (Nederlandse Vereniging van Brandweer Commandanten). Spelenderwijs leren de jeugdleden De poging van een pluimveebe- ijfaan de Endepoel in Merselo b het naast de kippenhouderij te richten loonbedrijf tegen te •uden, zijn voorlopig mislukt, s Raad van State in Den Haag aakte onlangs bekend dat de meente Venray op het eerste richt geen fouten heeft gemaakt de milieuvergunning van het onbedrijf. Later dit jaar zal de Raad van State zich inhoudelijk over de ver gunning van het loonbedrijf buigen, waarna een definitieve uitspraak volgt. Voor die tijd hoopte de buur man van het loonbedrijf, een pluim veehouder, er echter via een spoed procedure voor te zorgen dat de vergunning in de tussentijd nog niet geldig is. Volgens de pluimveehou der past het loonbedrijf niet in het Venray draait al zes jaar een eetcafé voor mensen die begeleid zelf- wdig wonen. De bezoekers vinden het prettig om eens per twee weken 'zaterdag buiten de deur te eten. Behalve de maaltijd spreekt het onder op contact met anderen erg aan. Vrijwilligers bereiden de maaltijd en orgen dat iedereen het naar zijn zin heeft. Door het vertrek van een van de vrijwilligers is er een plekje vrijeeko- en Als je graag met mensen omgaat die af en toe een steuntje in de rug töïg hebben en je vindt koken een leuke bezigheid, dan moetje zeker ageren, rÖe Sociaal Pedagogische Dienst begeleidt dit project. De consulenten ^tijdsbesteding en Vorming zorgen voor de noodzakelijke ondersteu nt? van de vrijwillige medewerkers. Nieuwsgierig? Bel tel. 077-3870020 en vraag naar Herman Verweij of Marga Holtackers. buitengebied. Bovendien dient hij dat er gevaar voor infectie bestaat wanneer ziektekiemen en bacteriën van het loonbedrijf naar de kippen houderij overwaaien. Tenslotte is de pluimveehouder bang voor lawaai bij het loonbedrijf. De Raad van State is echter van mening dat de afstand tussen de pluimveehouderij en het loonbedrijf te groot is om de angst voor infectie te rechtvaardigen. De Raad ziet verder op het eerste gezicht geen reden om te twijfelen aan de geluidsgrenzen die de gemeente het loonbedrijf heeft opgelegd. Pas bij de inhoudelijke behandeling van de zaak zal de Raad zich verder uitgebreid in de geluidsvoorschriften verdiepen. De klacht dat het loonbedrijf niet in het buitengebied past, gaat vol gens de Raad van State om ruimte lijke ordening en past daarom niet in deze procedure. Later dit jaar zal de Raad alle par tijen nog eens voor de definitieve behandeling van de zaak in Den Haag uitnodigen. samen met elkaar te werken aan een opdracht. Discipline, gehoorzaam heid en teamvorming staan hierbij hoog in het vaandel. Daarnaast leren de leden brandweertechnische vaar digheden, zoals het aflegsysteem, EHBO, portofoongebruik en een voudige commandovoering. Om alle bovengenoemde brand weervaardigheden onder de knie te krijgen, vormen de jeugdleden naast de praktijktrainingen ook theorie- onderwijs. En om de spanning er in te houden worden er periode jeugd- brandweerwedstrijden georgani seerd. Verschillende jeugdbrand- weerkorpsen meten zich dan met elkaar in een spannende en serieuze strijd. De praktijk- en theorielessen worden verzorgd door 25 vrijwilli gers van Brandweer Venray en staan onder toezicht van gediplomeerde instructeurs. Nog even, en dan wordt gestart met de bouw van woningen in het plan Franciscanenpark. Huizen met een mooie stijl, gelegen in een uniek stukje Venray met een rijk en boeiend verleden. Bovendien liggen de woningen op een steenworp afstand van het centrum. Voor hypotheken in dit project kunnen wij u zeer scherpe rentetarieven aanbieden. Daarbij mag u rekenen op een perfect advies, dat helemaal is afgestemd op uw persoonlijke situatie en wensen. Onze gecertificeerde hypo theekadviseurs staan in voor een vakkundig advies voor nu en straks. Wij hechten grote waarde aan een goede rela tie met u en zorgen ervoor, dat er regelmatig onderhoud wordt gepleegd aan uw hypo theek. Zodat die ook na vele jaren nog steeds als gegoten zit. Vul daarom de antwoordcou pon in of bel ons vandaag nog voor een afspraak voor een scherpe en op maat gesneden offerte. Rabobank Venray-Oostrum tel.(0478)530216 peelmaas@tref.nl J3.5 ik wil graag meer informatie over uw hypotheekaanbod voor het plan Franciscanenpark. Bel mij voor een afspraak! naam j adres I I postcode/woonplaats I I telefoon Deze coupon uitknippen en opsturen naar: Rabobank Huis Hypotheekadvies, Antwoordnummer 1001, 5800 VB VENRAY (Een postzegel is niet nodig) De leden van de Stichting 't Silveren Swaentje hebben una niem besloten dat Harrie Vriens dit jaar de door juwelier Antoon Verlinden vervaardigde ereprijs zal krijgen. Vriens krijgt het ere metaal vanwege zijn specifieke verdiensten voor het uitdragen en behoud van de Venrayse cultuur. "Ik was blij verrast en voel me inmiddels zeer vereerd", reageert Harrie Vriens op het bericht, "Je denkt tenslotte eerst aan zoveel andere mensen die zo'n prijs verdie nen. Maar ik zie het nu toch als erkenning van je werk wat je voor Venray gedaan hebt." Hij hoopt dat het een groot feest wordt met alle gasten plus de mensen die hij zelf heeft mogen uitnodigen. Eigenlijk is Vriens bij toeval in de Venrayse cultuur terechtgekomen. Na zijn 'vutting' kwam hij bij museum 't Freulekeshuus terecht. Daar werd hem gevraagd om een cursus Heemkunde te volgen en zo ontdek te hij hoeveel schitterende en inte ressante dingen Venray te bieden heeft. 'Toevallige omstandigheden' noemt hij het, 'die fraai uitpakten'. "Ik ben vers van de lever aan het werk gegaan, misschien omdat ik van buiten Venray kom. Ik ben blij dat ik Venrayse mensen héb mogen vertellen wat er voor bijzonders in hun omgeving zit. Niet alleen de Grote Kerk maar al die kleine din gen, want niet alles is weg of afge broken." Harrie Vriens probeert wat hij weet altijd zo eenvoudig moge lijk door te geven want alleen zo betrek je volgens hem de mensen bij de dingen van alledag. Op zaterdag 2 oktober zal om 20.30 uur, na de dialectmis, 't Silveren Swaentje aan hem overhandigd worden in Hotel de Zwaan. Dinsdagmorgen is tussen 07.30 en 08.30 uur op de Noordsingel een controle gehouden op de terplaatse geldende snelheid van 50 km/u. Er passeerden 540 voertuigen het meet punt, waarbij als hoogste snelheid 83 km/u werd geklokt. 114 bestuur ders zullen een acceptgiro in de bus krijgen. Ook op de Maasheseweg werd de snelheid van de 561 passan ten gecontroleerd. 109 automobilis ten reden harder dan 50 km/uur, de hoogste snelheid tussen 08.45 en 10.00 uur was 87 km/uur. In de Langstraat werd tussen 13.15 en 14.30 uur gecontroleerd op de ter plaatse geldende snelheid van 50 km/u. Van de 563 passerende voer tuigen reden 73 bestuurders te hard. Hoogst gemeten snelheid was 81 km/u. Tussen 11.15 en 12.30 uur werd op de Wanssumseweg een con trole gehouden op de terplaatse gel dende snelheid van 80 km/u. Er pas seerden 368 voertuigen het meetpunt, waarbij als hoogste snel heid 120 km/u werd geklokt. 40 bestuurders krijgen een acceptgiro. Belangstelling voor baan bij de luchtmacht verdubbelt Het aantal bezoekers aan het open huis van de Groep Geleide Wapens De Peel afgelopen zater dag 4 september overtrof de ver wachtingen van de luchtmacht militairen Waren er twee jaar geleden bij het open huis 30.000 bezoekers aanwe zig, dit jaar waren dat er 5.000 meer. De 35.000 bezoekers hadden aan ruimte geen gebrek, gezien de ruime opzet van het terrein waar het eve nement plaats vond. Ook het aantal jongeren dat middels het invullen van een belangstellings-formulier te kennen gaf interesse te hebben in een baan bij de Koninklijke TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze nieuwe showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray ■i Tel: (0478) 55 04 10 T E G E L Z ETT E R S B K D R I I F RONGEN Luchtmacht verdubbelde van 65 belangstellenden tijdens het open huis in 1997 naar 130 belangstellen den dit jaar. Belangstellenden voor een baan bij de luchtmacht kunnen zich nog steeds aanmelden (0493- 598022). Het publiek dat vanaf 10.00 uur het terrein opstroomde genoot zicht baar van de vele demonstraties en de gezellige sfeer. Voor alle leden van de vaak in gezinsverband arriveren de bezoekers was er wel wat voor zijn of haar gading. Een ieder kon uitleg krijgen over de manier waar op de Groep geleide Wapens De Pel het luchtruim verdedigt tegen vijan dige vliegtuigen en raketten. Zoals dat bij de luchtmacht natuurlijk hoort waren er behalve de raketten ook vliegtuigen te bewon deren. Zo vlogen er bijvoorbeeld super-moderne F-16 straaljagers maar ook een Spitfire uit de Tweede Wereldoorlog. Kinderen vermaak ten zich met de kinderkermis of genoten ervan samen met een echte militair rond te draaien in een heus luchtafweer kanon. Ook het mooie weer droeg haar steentje bij. Voor velen was het optreden van de Drumfanfare van de Koninklijke Luchtmacht een bijzon der prettige verrassing. Een perfecte show van muziek en zeer gediscipli neerde veelal zeer verrassende bewegingen. Op muzikaal gebied behoorde een optreden van Gordon en Replay ook zeker tot de hoogte punten. Ondanks de warmte lieten de bezoekers door hun bewegingen duidelijk merken op te gaan in muziek en swingende bewegingen van deze artiesten Het was een bijzondere dat voor zowel de luchtmachters als het publiek, waar nog lang enthousiast over gesproken zal worden. Velen zullen zeker uitkijken naar een vol gend open huis. Het houden van een open huis bij De Groep Geleide Wapens De Peel is dan ook zeker voor herhaling vatbaar! Cursussen voor verstandelijk handicapten Voor mensen met een verstandelijke handicap organiseert de Volksuniversiteit, bij voldoende deelname de volgende cursussen. Voor deze cursussen geldt dat goed gekeken wordt naar ieders mogelijkheden. Ieder mag in zijn eigen tempo leren. Het plezier van nieuwe dingen doen en ervaren staat op de eerste plaats. De docenten zijn vertrouwd in de omgang met mensen die wat langzamer leren. Engels is een taal die je bijna overal kunt spreken en die je vaak hoort. Tijdens films op de tv. of als je naar cd's luistert De docent leertje in een voudige Engelse zinnen te spreken. Dit gebeurt met leuke spelletjes en door naar Engelse muziek te luisteren. Iedereen krijgt aandacht, ook al heb je nog nooit eerder Engelse les gevolgd. Deze cursus start op woensdag avond 22 september bij de Volksuniversiteit in Venray. tel. 0478-580185. informeer bij de leiding.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 11