Elly Swinkels meest markante horecaondernemer Eerste open rolstoel- racekampioenschappen PEEL EN MAAS Oud-raadslid Harrie Theunissen overleden Schooljaar 1999-2000 in het teken van pesten Vt Tijd dringt voor Vastelaoveshal Signalement van verdachten winkeldiefstal Proef de Noord- Limburgse gastvrijheid tt ©I Jenniskens Botsing Venraynaar Wereldwinkel Venray Jaar van de Ouderen Winkeldievegge aangehouden Knaagdieren niet in de zon Mobiele telefoon gestolen y Elly Swinkels van Zowijzo in "^1 Venray is benoemd tot 'De meest markante horecaondernemer van Limburg'. De prijs is bestemd voor een horecaondernemer met zeer markante en innoverende ideeën over het ondernemerschap in de horeca. Dit jaar worden zeven regionale horecaondernemers benoemd. Uit de regionale winnaars wordt een landelijke winnaar gekozen die later Él dit jaar de Koninklijke Horeca Nederland Award 1999 krijgt uitge reikt. Elly Swinkels jaagt in alle opzichten kwaliteit na: "Snelle bediening, alert, attent en vriende lijk, daar draait het om. De kwaliteit van de keuken doet de rest." Swinkels gelooft heilig in samen werking. Zij is een van de drijvende krachten achter de profilering van Horeca Venray als een klantgerichte organisatie. "Alleen door goede samenwerking weet de gast de weg naar Venray te vinden", aldus ^winkels. De criteria waaraan de genomi neerde horecaondernemers mini maal moeten voldoen zijn: een financieel gezond bedrijf een goed personeelsbeleid samenwerken met andere colle- een goede presentatie van hun bedrijf en product. De kandidaten worden veelal Primeur voor Venray Jezelf voortbewegen in een rol stoel is moeilijker dan je denkt. Op zondag 29 augustus heeft Venray een primeur! Voor het eerst wordt er dan een rolstoel wedstrijd gehouden. Dat gebeurt tijdens het 25 jarig jubileum van zaalvoetbalvereniging De Bonte Koe. De race zal plaats vinden voor het ;café aan de Hoenderstraat en op een [gedeelte van het Edah parkeerter rein. De drie beste deelnemers mogen een prijs in ontvangst nemen. Men kan zowel als groep of individueel deelnemen aan dit spek takel. Jezelf voortbewegen in een rolstoel is moeilijker dan menigeen denkt. Het komt aan op kracht, techniek en een juiste balans om zo snel mogelijk de obstakels te [nemen. Het doel van de race is om als snelste de finishlijn te passeren. Afhankelijk van het aantal deelne mers zullen er voorrondes plaats vinden. Dit zal uiteraard resulteren in een hopelijk spannende finale. Aanvang van de race is om 14.00 uur bij het café De Bonte Koe op zondag 29 augustus. FIERLJEPPEN Het fierljeppen is van een cultu reel gebeuren uitgegroeid tot vol waardige sport. Het stamt af van een cultureel gebeuren, namelijk het eieren zoeken. De landerijen zijn in Friesland van elkaar gescheiden door sloten en kanalen. Om van het ene weiland naar het andere te komen, werd gebruik gemaakt van een houten stok van 4 a 5 meter lang. De onderkant van de stok was voorzien van een blok, om te voor- Snelheidscontrole op Middenpeelweg Bij een controle op de Middenpeelweg maandagmorgen tussen 07.40 en 09.40 uur zijn 735 in beide richtingen tussen Ysselsteyn en Kessel passerende voertuigen gecontroleerd op de ter- Elaatse geldende snelheid van 80 m/u. Het aantal overtredingen bedroeg 192 bij een hoogstgemeten snelheid van 146 km/u. komen dat de stok al te diep weg zakte in een drassige bodem. Dit beeld is nog steeds niet verdwenen uit de Friese cultuur. Vanaf 1957 zijn er wedstrijden in georganiseerd. Vanaf toen heeft het fierljeppen een enorme ontwikkeling doorgemaakt. In 1966 ontstond de tweekamp Holland-Friesland, een wedstrijd tussen de beste springers van de Friese en Hollandse Polsstokverspringbonden. In 1972 vonden voor het eerst de Nederlandse Kampioenschappen Fierljeppen plaats. De houten pol stokken waren inmiddels vervangen door aluminium polsen en de lengte werd opgevoerd tot 10 a 11 meter. Ook werd de techniek beter. De eer ste Nederlandse Kampioen was Roel Bokke Span, hij sprong 15.45 meter. De huidige Nederlands recordhouder Aart de With is de negentien meter grens reeds gepas seerd! Zoals gezegd is het doel van dit evenement om een zo groot mogelijke afstand te overbruggen. De drie besten zullen ook hier een prijs in ontvangst mogen nemen. Uiteraard bestaat er altijd een kans dat je in het water valt. Het meene men van droge kleding lijkt ons dan ook geen overbodige luxe. Er is een ruimte aanwezig waar de deelne mers zich kunnen omkleden en dou chen. Het fierljeppen zal plaats vin den op het parkeerterrein van de Edah, direct gelegen aan het terras van het café De Bonte Koe. Op zon dag 29 augustus zal dit evenement om 14.00 uur van start gaan. Het aftellen is begonnen!!! VERKOOP VERHUUR SMOKING JAN S Al A SEN STEENSTRAAT 60, BOXMEER TEL. 0485-576226 ALUMINIUM - HOUT - KUNSTSTOF SERRES VOUWWANDEN TERRASOVERKAPPINGEN RAMEN EN DEUREN DAKKAPELLEN SCHUIFPUIEN KOFRA Kempweg 35 ko7iinen 5801 VL Venray Kozijnen Te|. 0478550967 Venray mobiel: 06 - 51419976 MUZIEK De deelnemers worden bij beide activiteiten muzikaal ondersteund. Tevens is er een barbecue en kan het publiek al kijkend naar de wedstrij den op het terras genieten van een hapje of een drankje. Als klapstuk en afsluiting van hel jubileumweek end van ZVV De Bonte Koe vindt om 18.00 uur een optreden plaats van De Vrolijke Jordanezen. Deze Horster feestband trad onlangs nog op in het voorptogramma van Rowwen Hèze. Voor meer informa tie of inschrijving kunt u bellen naar de volgende telefoonnummers: (0478)511115 of (0478)584729 Inbraak Onbekenden hebben in de nacht van 1 op 2 augustus ingebroken in een kermisattractie aan het Henseniusplein in Venray. De daders openden het zeil, waarmee de attractie was afgedekt en namen een tiental grote knuffels mee. De knuffels werden een stukje verderop teruggevonden. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Een 22-jarige vrouw uit Bergen werd op zaterdag 7 augustus rond het middaguur ter observatie in het ziekenhuis opgenomen nadat ze betrokken was geweest bij een ongeval op de Rijksweg N271 in Afferden. De vrouw reed als laatste in een lange rij auto/Es die met lage snelheid achter een landbouwvoer tuig reden. Een 49-jarige man uit Dokkum zag de file en remde. Vermoedelijk door de combinatie van remmen, regenval en met water gevulde rijsporen in de rijbaan, ging de auto glijden en botste tegen de auto van de vrouw. Deze botste op haar beurt weer tegen de voor haar rijdende auto die bestuurd werd door een 37-jarige man uit Venray. Onbekenden hebben afgelopen zaterdag bij een winkel aan de Kempweg in Venray een geldbedrag gestolen. Aan het begin van de mid dag kwamen enkele personen de winkel binnen die het aanwezige winkelpersoneel aan de praat hiel den. Een ander wist ongemerkt het kantoor binnen te komen en een geldbedrag van enige duizenden guldens mee te nemen. Naar aanleiding van de diefstal heeft de politie inmiddels een duide lijk signalement van de daders kun nen samenstellen. Naar aanleiding van het onderzoek, gaat de politie ervan uit dat de daders in een groep van ongeveer vijf lot zes mensen samenwerkten. Een van hen leidde Oké-bananen In het zuiden van Costa Rica. tegen de grens met Panama, liggen drie bananenplantages die beheerd worden door een coöperatie met de naam Coopetrabasur"(Coöperatie van (bananen)-arbeiders in het Zuiden). Tot 1979 regeerde de multinational Chiquita hier. Na een conflict met de bon den vertrok Chiquita uit dit gebied. Dankzij een programma van de over heid kwam de grond in handen van voormalige Chiquita-werknemers. Ze maakten er een grote plantage van. Op de plantage van 307 hectare plant- bananen en op 200 hectare palmbomen voor de pro ductie van palmolie. In de tijd van Chiquita was de grond zwaar vergiftigd ten ze op 107 hectare h met bestrijdingsmiddelen, dus Coopetrabasur zat met een lastige erfenis. Chiquita zelf opende nieuwe plantages op onyervuilde grond aan de Atlantische kust. Tegen afbraakprijzen namen zij de bananen af van de coöperatie van arbeiders-eigenaren. In 1995 kwam Coopetrabasur door pionierswerk van de ontwikkelings organisatie Solidaridad in contact met Max Have laar. In 1997 sloot Coopetrabasur een contract met Agrofair. de Nederlandse importeur van Oké-bananen met het Max Haveiaarkeunnerk. Van de totale productie van 13.500 per week begon Agrofair met het afnemen van 4.000 dozen per weck .Inmiddels' is dat aantal verhoogd tot 8.000 dozen per week. De bana nen gaan naar Nederland, België, Denemarken en Zwitserland. Terwijl de multinationals 5 dollar per doos betalen geven de inkopers van Max Havelaar 6 dollar plus een premie van 1.75 dollar. De premie is bedoeld voor verbetering van de levensomstandigheden van de arbeiders in brede zin en natuurbehoud. Wat is het voordeel van de ommezwaai van Chiquita naar Agrofair'? De vijf voordelen van het Max Have laarkeurmerk: 1Rechtstreekse inkoop van de bananen; 2. Een gegarandeerde prijs; 3. Toeslag op de wereldmarkt prijs; 4. Voorfinanciering; 5. Langdurige contracten. Hét Max Havelaarkeurmerk bestaat nu voor koffie, thee, cacao, honing en bananen. Oké-bananen zijn niet te krijgen in de Wereldwinkel, maar wel in de supermarkt. Kom eens Wereldwinkelen op het adres Heoseniusstraat 3a. tel. 588571. De winkel is iedere dag op winkeltijden open. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1999 - NR. 32 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG de aandacht af van de plaatsvervan gende bedrijfsleider. Deze verdachte is een mediterraan type, ongeveer 30 tot 35 jaar oud en ongeveer l .70 m. lang. De man heeft een zwaar postuur met een buikje. Hij had een goudkleurige zonnebril op, die hij tijdens de diefstal niet afdeed. Hij was netjes gekleed in donkere kle ding, waarbij zijn 'dansschoenen' opvielen. Hij heeft zwart haar met een lichte slag. De man sprak gebrekkig Nederlands met een bui tenlands accent. Intussen wist een van de anderen uit zijn groep onge merkt hel kantoor binnen te komen en enige duizenden guldens mee te nemen. Het onderzoek is nog lopen de. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Er is nog geen oplossing gevon den voor de opslag van carnavals artikelen in Venray. Nadat De Piëlhaas en De Hazekeutel na vijf seizoenen afscheid moesten nemen van hun Romneyloods zijn ze naarstig op zoek gegaan naar een nieuwe ruimte. De spullen staan nu nog in een fabriekshal van Maessen b.v., maar moeten ook daar weer weg omdat de eigenaar per l september de ruimte nodig heeft. Joos Verbeek, voorzitter van de 'Stichting Beheer Instandhouding van de Vastelaoveshal Venroj', heeft wel wat aanbiedingen gehad maar wat hoogte betreft kon men daarmee niet uit de voeten. De datum van 1 september nadert nu wel erg snel: "We zijn nog niet verlost van het euvel. Er wordt wel links en rechts wat ondernomen maar we hopen dat er na de kermis weer aan carnaval gedacht wordt." Op 24 augustus heeft het bestuur weer een vergade ring en op die datum verwacht men dan een definitief besluit te kunnen nemen. Joos Verbeek, en heel cama- valminnend Venray, hoopt nog steeds op een oplossing met een netto deurhoogte van 5.50 m.: tele foon 582832. Onder grote belangstelling is maandagmorgen de uitvaart dienst voor oud-raadslid Harrie Theunissen (61) gehouden. Een lange stoet auto's trok na afloop richting kerkhof voor de ter aarde bestelling. Harrie Theunissen is namens Samenwerking Venray lid van de Venrayse gemeenteraad geweest van 1982 tot eind 1987. In 1987 was hij al tijdelijk met het raadswerk gestopt vanwege gezondheidsrede nen. Van maart 1988 tot november 1990 was hij voorzitter van Samenwerking Venray, daarvoor heeft hij diverse andere functies bekleed binnen de vereniging. Theunissen was een zeer sociaal en cultureel bewogen, integer mens en hij heeft in Venray veel functies bij verenigingen en instellingen bekleed. Zo was hij onder andere bestuursvoorzitter van het oude Boschveldcollege, directeur van het later gefuseerde Regionaal Jeugdcentrum, schrijver van de nota tegen kernwapens ten tijde van bur gemeester Defesche, mede-oprich ter van het Literair Café Venray, secretaris van de Winkel van Sinkel en voorzitter van de Atletiek vereniging Venray en handbalver eniging Manual. Het kloostermonument ter nage dachtenis van de twaalf kloosters die Venray ooit rijk was, was ook een initiatief van Harrie Theunissen. Het monument wordt dit najaar ont huld. GGD komt met schoolgerichte aanpak De GGD Noord-Limburg heeft het schooljaar 1999-2000 uitge roepen tot het anti-pest-jaar. Scholen uit het primair onderwijs kunnen in het kader van schoolge- zondheidsbeleid ondersteuning krijgen bij het schoolgericht aan pakken van pesten: een probleem waar bijna 15% van de kinderen last van heeft. Pesten is een probleem dat de laatste jaren meer en meer aandacht krijgt. Een belangrijke reden hier voor is dat de gevolgen van pesten steeds duidelijker worden. Kinderen die gepest worden hebben vaker problemen met leren en raken achter in hun sociaal-emotionele ontwik keling. Bij een groot aantal van hen werkt dit door tot ver in de volwas senheid. Landelijk onderzoek heeft aangetoond dat 1 op de 7 kinderen tot 12 jaar in meer dan normale mate gepest wordt. ANTI-PEST-PROJECT De GGD heeft een project ont wikkeld voor een schoolgerichte aanpak van pesten. Dit project bestaat uit drie belangrijke onderde len. Allereerst wordt op school een inventarisatie gemaakt vanJiet-pesG probleem. Dit gebeurt aan de hand van vragenlijsten voor leerlingen en leerkrachten. De inventarisatie levert een gedetailleerde beschrij ving op van het pestprobleem op school en per klas: wie pest er, wie wordt er in welke mate gepest en waar? Tevens wordt er aandacht besteed aan regels en afspraken op school, de rol van de leerkracht en de ouders. De inventarisatie neemt ongeveer twee maanden in beslag, inclusief rapportage. PLAN VAN AANPAK Op basis van de inventarisatie ont wikkelt de GGD vervolgens samen met de school een plan van aanpak. Hierin wordt aandacht besteed aan maatregelen die de school kan nemen op school-, klas- en individu eel niveau. De maatregelen hebben betrekking op de school als geheel, de leerkrachten, de leerlingen (pes ters, meelopers en gepesten) en de ouders. Er wordt bij de invulling gebruilf gemaakt van bestaande voorzienin1 gen en programma's van onder meer RIAGG, het Begeleidings Centrum Onderwijs en Opvoeding (BCO) en de GGD. Tijdens de uitvoering van het anti-pest-project en het plan van aanpak wordt regelmatig de balans opgemaakt met de school en indien nodig vindt bijstelling plaats. Begin juli is door Stichting Innovatief Platteland Venray e.o. de folder 'Bekijk, beleef en proef de Noord-Limburgse gastvrij heid' gepresenteerd. In deze fol der staan twaalf bedrijven die ieder op hun eigen wijze bezig zijn met agrotoerisme. Nu, een maand na de presentatie kunnen ze stel len dat het goed loopt. De folders zijn verspreid op recreatieparken, campings en openbare gelegenhe den. Verder is de folder verkrijg baar bij alle VVV's in de regio. In de komende zes weken zullen de twaalf bedrijven die op de overzichtskaart staan paarsgewijs aan bod komen in de vorm van een bedrijfsreportage. KAMPEERBOERDERIJ We starten deze bedrijvencarousel in het Venrayse kerkdorp Merselo. In het prachtige landelijke gebied exploiteren twee ondernemers een verblijfsaccommodatie. Aan de Weverslo 4 vindt u kampeerboerde rij Hermkus Hof. Deze boerderij is uitermate geschikt voor pony- en schoolkampen en andere groepsacti viteiten. Op de grote speelweide (1 ha) kunnen de meest uiteenlopende activiteiten georganiseerd worden. Denk eens aan een zeskamp of een voetbaltoernooitje. Belt u gerust eens voor meer informatie of een afspraak met de fam. Willems, tel. 0478-546202. DE MARTIENE PLATS Een beetje verder vindt u aan de Weverslo 3 de Martiene Plats en 't Bakhuuske. Dit zijn twee accommo daties waar max. zes personen van een zorgeloze vakantie kunnen genieten. Beide accommodaties zijn op basis van Bed Bötteram (bed en breakfast). De kinderen kunnen zich uitleven op de grote klimspeel- toren. de schommef, de glijbaan of de zandbak. Al met al is dit een compleet arrangement voor het hele gezin in een rustieke omgeving met zijn mooie natuur en vete beziens waardigheden. Vogelschieten A.s.zaterdag is het dan zover. Ouderen geven gehoor aan de uitno diging van het Schuttersgilde St.Jan om op de schutterswei Endepoel te komen "vogel en hark schieten!" Ook kijkers zijn welkom. Routebeschrijving: Beekweg rich ting Vredepeel. vervolgens richting Overloon (rechtsaf dus vanuit Venray komend) en dan de borden volgend al gauw linksaf het bos in naar de schutterswei. Consumpties zijn voor redelijk lage prijzen beschikbaar. Sterfietstocht A.s.dinsdag 17 augustus. Meer dan 150 deelnemers. Men hoopt op goed weer! PEEL EN MAAS 'n abonnement «aard Open dag fysioterapie Zaterdag 4 september a.s. De Gouden Leeuw 1 van 13.00 tot 16.00 uur. Ouderen krijgen infor matie over fitness en bijbehorende apparatuur. Open dag Red Stars Dinsdag 28 september a.s. Clublokaal Red Stars in 't Brukske. Senioren worden verzocht te komen tafeltennissen. Een 46-jarige vrouw uit Venray werd op maandag 2 augustus aange houden op verdenking van winkel diefstal. De vrouw rekende bij een winkel aan de Grotestraat een bikini niet af. Zij kreeg een boete van fl 240.-. üi xN\e\eis -O** Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Het wordt weer heet dit week end en dat is niet goed voor onze kleine knaagdieren zoals cavia's, hamsters, gerbiis of muizen. Zorg ten dat de dieren niet in de voile zon staan, het wordt heet vooral in glazen bakken. Een beetje zon is goed, maar dan moeten ze ergens onder kunnen schuiten. Zorg ook voor vers water de hele tijd. Doe voor de verandering het eten eens niet in een bakje maar verspreid het door de kooi. Uw knager blijft zo niet te lang op een (warm) plek zitten. Een onbekende heeft vorige week zondagavond rond 23.00 uur op de Grotestraat in Venray de mobiele telefoon van een 30-jarige man uit Arnhem gestoten. De man uit Arnhem liep over de kermis in Venray en terwijl hij aan het belten was werd de telefoon uit zijn hand getrokken. De dader verdween in de menigte. De telefoon heeft een waarde van 1 ;200 gulden, aldus de eigenaar. voorgedragen door collega-onderne mers, organisaties en bedrijven die betrokken zijn bij de bedrijfstak horeca. Elly Swinkels is genomineerd voor de Horeca Nederland Award 1999.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9