Bij Surprise leegverkoop van schilderijen en spiegels r„r; rJ "Venray is hard op weg om culturele status te verwerven" IL, Legioen van Maria viert 50-jarig jubileum (Sr REGIOKALENDER "Gewoon leven als ieder ander mens" Riagg sluit 1998 af met positief saldo Schoolwoningen in gebruik wij moeten ruimte maken PEEL EN MAAS BEZORGEN? Campagne tegen hoofdluis Venraynaar in hand gestoken 6 PEEL EN MAAS donderdag 12 augustus 1999 - Pagina 7 Bijzondere keramiekexpositie in Galerie Rooyart Kunstenaar Leo Martens is maar wat trots op zijn spiksplin ternieuwe expositieruimte op industrieterrein De Hulst in Venray De metselaars, timmer lieden en schilders zijn wekenlang dagelijks in touw geweest en het resultaat mag er zeker wezen. Het dak van het gebouw wordt op een bijzonder creatieve manier gedra gen door een aantal stevige peilers en de expositieruimte zelf leent zich door de uitmuntende lichtin val en ruimtelijke vormgeving uit stekend voor het exposeren van bijzondere kunstwerken. "Venray is hard op weg om een culturele status te verwerven. Kijk maar naar de schouwburg, het Odapark en het kunstencen trum", vertelt Leo Martens. "Maar ook onze galerie hoort met haar bijzondere keramiekwerken zeker in dit rijtje thuis." Martens, die in 1990 samen met Mariëtte Groeneveld een galerie aan de Kempweg in Venray begon en al jarenlang een pottenbakkerij in het kasteel van de Kasteeltuinen te Arcen bezit, houdt zich vooral bezig met keramiekkunstwerken. Dé auto riteit op het gebied van de Nederlandse keramiek. Mieke Spruit-Ledeboer, kunsthistorica en auteur van twee standaardwerken over Nederlandse keramiek, lid van selectiecommissies en organisator van landelijke keramiektentoonstel- lingen, verricht op zondag 26 sep tember om 14.00 uur de officiële opening van de eerste bijzondere expositie in de Venrayse galerie. SCULPTUREN Met Herman Muys, een interna tionaal bekend Belgisch kunstenaar, Monique Muylaert, echtgenote van Muys, Maggi Giles, een internatio naal bekend Nederlands kunstenaar, Nikolaas van Os. die grote interna tionale bekendheid verwierf met zijn kleurrijke monumentale beel den, Siegfried Gorinskat, een inter nationaal bekend Nederlands kun stenaar en Renate Klussmann, die in 1998 het internationale podium bek lom met sculpturen van mensfigu ren, heeft Martens een expositie samengesteld die staat als een huis. "In onze galerie staat keramiek centraal", vertelt Martens. "In de afgelopen jaren hebben mijn vrouw en ik vele exposities en galerieën bezocht. We hebben de indruk dat het voor ons beter is om ons te spe cialiseren, anders zien de klanten door de bomen het bos niet meer. Het ligt in onze bedoeling om zowel in Duitsland, België als Nederland aandacht voor onze galerie, die makkelijk via de A73 te bereiken is. Leo Martens hoopt dat vele kunst liefhebbers de weg naar zijn exposi tieruimte op industrieterrein De Hulst zullen vinden. te vragen. Het is ons gebleken dat de echte kenners en liefhebbers voor 'allure-kunst' wel 200 kilometer willen rijden." Galerie Rooyart is ook te vinden op Internet: http://artned.nl/rooy- art/expol.htm. Wil jij of andere bladen zoals Grens en Maas,Zondagskrant E3-Journaal, Trompetter, De Telegraaf Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray De vereniging van het legioen van Maria 'Koningin van de vrede' in het dekenaat Venray bestaat vijftig jaar. Het werk van de rooms katholieke caritas dateert van het begin van deze eeuw. Vanaf die tijd heeft het ker kelijk vrijwilligerswerk ten behoeve van de hulpbehoevende mens zijn verdiensten wel bewe zen. Vanuit de christelijke overtui ging dat de leden van het Legioen van Maria 'Gods- liefde' onder de mensen zichtbaar moeten en kun nen maken, is er in die vijftig jaar ook veel werk verricht. De leden leven en werken vanuit de gelovige overtuiging dat christe nen moeten getuigen van de blijde Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omge ving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Zaterdag 14 en zondag 15 augustus: Stichting Historisch Transport houdt voor de tweede maal een oldtimer truckshow op het evenemententerrein in Tienray. De show begint op beide dagen om 09.00 uur. Zondag 15 augustus: In streekboerderij De Locht in Melderslo staat het maken van een kroet- wis op het programma. Het museum is open van 14.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 20 en zaterdag 21 augustus Optreden van The Gathering en Jovink en de Voederbietels in evenemen tencentrum De Schansenberm in Maasbree. Info: (077)4654377. Zaterdag 21 en zondag 22 augustus: In Sevenum vinden voorde 21e keer de Sérumse Fiste plaats. Met trots wordt een wervelend showprogramma gepresenteerd met theaterartiesten uit binnen- en buitenland. Het feest begint zaterdag om 20.30 uur en wordt zondag vervolgd vanaf 14.30 uur. Zondag 22 augustus: Museum De Wieger in Deume treedt voor de vijfde achtereenvolgende keer naar buiten met de culturele manifestatie Rond De Wieger. Theatergroepen, kunstenaars, muzikanten, verenigingen en artiesten zor gen van 12.00 tot 18.00 pur voor een feestelijk festivaL Zaterdag 28 augustus: Op het terrein Hollevoort in Bakel barst om 17.00 uur Tractor Pulling Bakel, European Mega Pull, los. Tientallen, duizenden pk's lellende tracto ren gaan de strijd met elkaar aan op een 100 meter lange, speciaal geprepa reerde kleibaari. Truck- en tractorpulling is een sport die motorische kracht koppelt aan snelheid. Tot 31 augustus Dries Bossers exposeert in de poliklinieken van het Maasziekenhuis in Boxmeer zijn werk, voornamelijk stillevens. Bossers is als orthopaedisch chirug aan het ziekenhuis verbonden. Zondag 5 september In manege De Megelsprong in Meerlo vindt van 10.00 tot 18.00 uur de manifestatie Demo '99 plaats. Er zijn tal van demonstralies door deelne mende bedrijven, de kinderen kunnen zich vermaken in het kinderdorp, en i er is volop muziek en amusement uit eigen regio. boodschap van Christus, omdat dit mensen gelukkig kan maken. Het is een apostolistisch werk aan de plaatselijke zieken, gehandicapten, alleenstaandep en andere mensen waarbij wat troost en bemoediging op zijn plaats is. Dit willen werken in de geest van de apostelen bracht in 1921 een eerste principebesluit met zich mee: zoals Christus de apostelen de wereld inzond, zo zou den mannen en vrouwen hun zen ding in de wereld volbrengen; altijd twee aan twee. Het werk van het legioen verleend zijn bijzondere kracht en uitstraling vanuit de wekelijkse gebed- en werkvergadering. Dit gebeurd zo in alle landen van de wereld, en dus ook in het dekenaat Venray. Het kerkelijk liefdeswerk kent een vaste structuur over heel de wereld. Het heeft een 'handboek' waarin de geestelijke bedoelingen, achtergrond en instructies van het apostolaatswerk staan omschreven. Het lidmaatschap en de werkzaam heden zijn gebaseerd op de Moeder Maria. Het praesidium (vereniging) in Venray heet 'Maria, Koningin van de Vrede', een vereniging van strij ders voor en van liefde waarbij trouw, moed. discipline en uithou dingsvermogen hoog in het vaandel staan. JUBILEUM Het legioen is op 7 september 1921 te Dublin door een leek Frank Duiff opgericht. In Nederland op 25 Van 'goed initiatief' tot 'kinder achtig'. Dit waren de reacties op de campagne 'Stop je jas in de luizen tas' die de GGD Noord-Limburg in de eerste maanden van dit jaar heeft gehouden. Op scholen waar hoofd luis heerste, kregen alle kinderen een plastic tas om hun jas in op te bergen. Naast het uitdelen van de tassen bestond de campagne verder uit het verstrekken van brieven en folders aan ouders. In de winterpe riode is er sprake van een toename van het aantal gevallen van hoofd luis. De toename wordt mede toege schreven aan het overbrengen van hoofdluis via kledingstukken als jassen, mutsen en sjaals, die op school veelal dicht legen elkaar han gen. Door de kledingstukken in een plastic tas te stoppen, wordt ver spreiding via deze weg tegengegaan. maart 1942. Het Legioen van Maria bestaat in Venray nu vijftig jaar. In het dekenaat Venray telt het legioen ruim zestig leden, terwijl het over de hele wereld gezien 1,5 miljoen wer kende en 10 miljoen biddende leden kent. Het legioen is in het dekenaat Venray nog steeds op zoek naar leden. Mensen die tijd en ruimte weten in te ruimen, om als vrijwilli ger 'bezoekwerk' te gaan doen. Doel is en blijft om de mens die je treft en die tot een gesprek bereid is in hun denken op een iets hoger geestelijk niveau achter te laten. Een strikte voorwaarde daarbij is de "absolute geheimhoudingsplicht' die de legionairen moeten naleven. De kracht om dit werk te doen wordt geput uit het persoonlijk gebed en in de wekelijkse vergadering. Informatie: Christel Munten, tel: 510179, Christin van Gils, tel: 587949, Lies van de Heuvel, tel: 546271 Kermis Ook dit jaar is het Kermisteam er weer in geslaagd een prachtige ker mis op poten te zetten. Een grote verscheidenheid aan attracties, voor zover ik kan beoordelen, voor jong en oud. Toch wil ik nu eens opbou wende kritiek leveren. Aangenaam verrast was ik toen ik vanaf de Merseloseweg voorlangs de schouwburg liep. Een werkelijk prachtig terras van de 'jonge onder nemers' van zowel De Artiest als van de Lion D'or, en natuurlijk de andere niet genoemde horeca-gele- genheden. Alleen het uitzicht op onze kermis is dan zeker niet het je- van-het. Om vanaf de terrassen te kijken naar de achterkant van de kassa van de botsauto's en als klap op de vuurpijl de poffertjekraam is niet bepaald uitnodigend. Ik en velen met mij vragen zich sowieso af of er niet voldoende gelegenhe den zijn van Venrayse horeca-onder- nemers, grensend aan de kermister reinen. Was het met wat passen en meten niet mogelijk geweest om ook de kermis aan de schouwburg zijde een open karakter te geven? Natuurlijk zal het niet zo gemak kelijk zijn als menig buitenstaander denkt, maar toch moet het mogelijk zijn om volgend jaar tijdens de ker mis het 'terrasplein' in ieder geval vanaf alle terrassen van de prachtige kermis te kunnen genieten. Kermisteam succes en tot volgend jaar. R. Janssen Bij een ruzie aan de Zuidsingel in Venray is dinsdagmiddag kort voor 15.00 uur een 66-jarige man uit Venray in zijn hand gestoken. De man is opgenomen in het zieken huis. De politie heeft in verband daarmee een 67-jarige man uit Venray aangehouden en ingesloten. De ruzie ontstond toen de 67-jarige verdachte zich stoorde aan het lawaai dat het slachtoffer maakte toen die zijn auto in een garage par keerde. Hij wond zich daar zo over op dat hij een klein mesje pakte, naar buiten liep en het slachtoffer opwachtte. Daar ontstond een woor denwisseling en raakte het slacht offer gewond aan een hand. De poli tie onderzoekt nog de exacte toedracht. Nieuwe vereniging verstandelijk gehandicapten Op 26 mei is in Venlo de 'Vereniging Onderling Sterk' offi cieel opgericht. Dit is een vereni ging van en voor mensen die zelf een verstandelijke handicap heb ben. De nieuwe vereniging presenteert zich op 7 september met een infor matiebijeenkomst in Dienstencentrum De Molenbossen 614 in Venlo-Blerick. Om acht uur is het begin en om ongeveer tien uur hoopt men klaar te zijn. Nicolette Pelzer uit Venray is de enthousiaste voorzitster van de nieuwe vereni ging. 'Vereniging Onderling Sterk' wil opkomen voor de belangen van mensen met een verstandelijke han dicap. "We willen gewoon kunnen De Riagg Noord-Limburg heeft 1998 afgesloten met een voordelig resultaat van 248.970 gulden. In 1997 had de instelling nog een tekort van 124.377 gulden. Het eigen vermogen is gestegen met 296.500 gulden, terwijl de voor zieningen zijn gedaald met 20.900 gulden door onderhoud aan de vloeren van het dagactiviteiten centrum Venlo. De Mutsaersstichting behaalde in 1998 een negatief resultaat van 40.321 gulden; in 1997 was dit nog 124.3777 gulden negatief. Het eigen vermogen stijgt met 116.447 naar 1.889.192, voornamelijk als gevolg van de overname van de van het 'vereffeningssaldo' RIGG (38.300), de subsidie van het ministerie van VWS voor circuitvorming jeugdle den van 50.000 gulden en de toena me van de bestemmingsreserve voor instandhouding. Het aantal opnames van medisch kleuterdagverblijf De Kleuterhof (capaciteit 60 stoelen, waarvan 40 in Venlo en 20 in Venray) steeg van 32 opnames in 1997 naar 50 in 1998. Het aantal ontslagen steeg van 33 naar 44 en de gemiddelde behandelduur bedroeg in 18,5 maanden (1997: 20,2). Kinder- en jeugd psychiatrisch zie kenhuis De Drie Vennen kreeg zes meer opnames te verwerken, in totaal 73. Slechts twee opgenomen kinderen werden niet ontslagen en de gemiddelde behandelduur in de kliniek daalde van 10,5 naar 7,3 maanden. Het aantal nieuwe inschrijvingen groeide fors, van 69 naar 146. Ook het aantal behande lingen steeg van 201 naar 316. Het aantal opnames van Mutsaersoord daalde van 192 naar 181De gemid delde opnameduur bedroeg hier tien weken. Het totale aantal behandelin gen/begeleidingen van Riagg Noord-Limburg steeg van 29.352 naar 30.706. Het aantal ingeschreven bezoe kers van de dagactiviteitencentra in Venlo en Venray steeg van 297 naar 299 in 1998. Venray telt 158 inge schreven bezoekers. Aan de werk projecten namen in Venray 48 men sen deel en aan de trajectbegeleiding, gestart in juli 1997, namen 88 mensen deel. leven zoals ieder ander mens. Wij hebben dezelfde rechten en plichten als andere mensen", zegt Pelzer. "Door samenwerken in de vereni ging voelt men zich gesterkt. Het is de bedoeling om tijdens de maande lijkse vergaderingen met elkaar te praten over onderwerpen zoals 'we kunnen meer dan anderen soms den ken'. 'elkaar vertellen dat er op het werk soms niet goed naar ons geluisterd wordt', 'mensen nemen ons vaak niet serieus' en 'we willen geaccepteerd worden zoals we zijn"." BIJEENKOMST Nicolette Pelzer voegt toe dat er in heel Nederland op het ogenblik 26 'Onderling Sterk' verenigingen functioneren. In Utrecht staat het Federatie Bureau. De vereniging in Noord-Limburg heeft nog niet zoveel leden maar dat blijft niet lang, zo hoopt Nicolette: "We heb ben nu een voorzitter, een penning meester en een secretaris, maar we staan nog maar aan het begin, daar komt echt wel verandering in." Het is de bedoeling dat er na verloop van lijd ook verstandelijk gehandicapten in het bestuur komen. Alle mensen in Noord-Limburg met een verstan delijke handicap worden uitgeno digd om 7 september naar Venlo- Blerick te komen. Het programma ziet er als volgt uit: 1Interview met enkele deelnemers van Onderling Sterk, door Herman Verweij van SPD Blerick, 2. Petra Schoen, zelf met een verstandelijke handicap, zingt een lied. 3. Een videofilm waarin getoond wordt hoe belang rijk en leuk het is om onderling sterk te staan, 4. Vragenuurtje. Na afloop hoopt de Venrayse voorzit ster heel wat nieuwe leden te kun nen begroeten voor deze in Limburg unieke vereniging. Voor een deel van de leerlingen van de basisscholen De Kraudwis en De Land weert krijgt het nieuwe schooljaar een bijzonder tintje. Vanaf maan dag 23 augustus nemen zij namelijk plaats in de schoolbanken van de schoolwoningen aan de Sleutelbloem 22 tot en met 28. De schoolwoningen worden op vrijdag 27 augustus officieel in gebruik genomen. In de aula van de school staat een stand van projectontwikkelaar NVSRO in Amersfoort die de schoolwoningen heeft gerealiseerd. Weken hebben ze er naar uitgekeken. Eindelijk zelf wat Verdienen Lguk, want ook met eigen omgaan dat moet je leren. En daar hoort een ening bij. Als u nu een Rabo JongerenRekening |opent krijgt u een cadeautje. Het spannende leesboek'Roos en Mees en het geheim van de geldwelp' en een jCD-rom. Met ruim een uur VOOrleesplezier (kan ook in een gewone CD-speler) en 4 verschillende spelletjes. en u krijgt een cadeau. Rabobank Venray-Oostrum

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7