FRANSOL m\m Verzoeningsactie traditie in Venray METEEN FRANSOL JALOEZIE ZIEN UW GROEN VAN JALOEZIE.» Herdenking op Brits oorlogskerkhof Gemeente zoekt exploitant voor sporthallen 'Venray' actief in verenigingsleven Restauratie Mariakapel vordert gestaag Venray telt 37.500 inwoners 3 ZONWERINGEN 'Gemiddeld' jaar brandweer Erfbeplanting in Venray Valse aangiftes GESLOTEN GEOPEND 12 Jarige aangehouden 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND GSM meegenomen Bedreiging PEEL EN MAAS donderdag 29 juli 1999 - Pagina 5 Jongeren uit Duitsland en Hongarije werken op soldatenkerkhof In het kader van de actie 'Verzoening over de graven heen, werken aan de Vrede', gaat van 29 juli tot 14 augustus een aantal jongeren uit de deelstaat Baden- Wurttemberg en Hongarije wer ken op het Duitse soldatenkerkhof inYsselsteyn. Deze actie werd reeds in 1962 gestart, toen vanuit Neder-Bayern een aantal katholieke jongeren uit de Boerenstand, gesteund door de latere monsignore Kohl over de gra ven heen de hand tot vriendschap wilde reiken aan hun voormalige vijanden. In Frankrijk en België had de actie reeds succes geboekt, maar ook in Nederland was, met name gesteund door de toenmalige pas toor van Ysselsteyn Sjef Janssen, de bevolking van Ysselsteyn en Venray bereid de jeugd die geen schuld had aan de gruwelen van de oorlog een kans te geven. all-mag-inspr:Dat het een traditie zou worden kon destijds nog niet worden voorzien, maar wel kan heden ten dage worden vastgesteld dat er vele vriendschapsbanden zijn ontstaan die na 37 jaar nog steeds voortduren. Het vorig jaar zag het er naar uit dat de traditionele bijeen komst geen doorgang meer zou vin den, maar door de veranderde opzet is het ook dit jaar weer gelukt een aantal jongeren uit Hongarije en Baden-Württemberg aan de vredes- actie te laten deelnemen. Liefst 39 keer eerder werd de vre- desactie gehouden waaraan in al die jaren meer dan 1000 jongeren heb ben deelgenomen .Dit jaar valt burgemeester Waals de eer te beurt voor de veertigste keer een groep jongeren op het gemeentehuis te mogen ontvangen. all-mag-inspr:Voordat de jonge ren op het gemeentehuis worden ontvangen, leggen ze eerst een krans bij hel monument van de Venrayse gevallenen aan het Kerkpad. Na de bijeenkomst in het gemeen tehuis vertrekken de jongens en meisjes naar Ysselsteyn, waar ze bij het centrale kruis op het soldaten kerkhof een krans leggen. Dit jaar is de nieuwe president van de VDK, Norbert Schelleis, met de Jugendreferent Hele Obst aanwe zig, evenals vele gasten uit de orga nisatie en het Duitse leger en de ambassade. Leider van de groep is ook dit jaar weer Alois Schmidt. De actie is een voortzetting van de traditie 'Verzoening over de graven heen, werken voor de vrede', een actie die veel heeft bijgedragen tot een betere verstandhouding tussen de Nederlanders en de Duitsers. STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Het was een 'gemiddeld'jaar voor de Venrayse brandweer. In 1998 bedroeg het aantal branden 65, zes tien minder dan in 1997. Van de 65 branden waren drie schoorsteen branden, 41 buitenbranden en 21 overige branden. Zogenoemde 'Grote' branden vonden vorig jaar jiiet plaats. Het aantal hulpverlenin gen steeg met bijna een derde, van 65 tot 93. Loos alarm was er ook, 69 keer. 42 Keer bleef de brandweer binnen, 27 keer rukte ze uit. De actie 'Het Limburgse Erf heeft in de LLTB-kringen Weert, Roermond, Helden, Horst en Venray in totaal 237 nieuwe erfbeplantin- gen op. Meer dan 4000 bomen en 150.000 stuks bosplantsoen zijn geplant. De bedoeling is het project dit jaar tot heel Limburg uit te brei den. De organisatie heeft een subsi die klaarliggen voor deelnemers, die wel een eigen bijdrage van f 200 moeten betalen. Planten en onder houd is ook voor eigen rekening. Volgende week GEEN Peel en Maas Een 20-jarige man heeft tegenover de Venrayse politie bekend dat hij recentelijk twee valse aangiftes heeft gedaan. De man deed op 9 juli aangifte van het feit dat hij op 4 juli na het pinnen van 250 gulden door drie mannen was overvallen en onder bedreiging met messen van het geld was beroofd. Dat zou zijn gebeurd bij een bank aan de I Patersstraat in Venray. Ook deed de man op 22 juni aangifte van diefstal van 250 gulden uit zijn auto. Dat zou zijn gebeurd vanaf een parkeer plaats aan de Kardinaal van Rossumstraat in Venray. Omdat de politie de beide aangiftes niet ver trouwde stelde ze een nader onder zoek in en verhoorde de man over deze feiten. De man bekende de overval te hebben verzonnen en de diefstal in scène te hebben gezet door zelf een portierraam te vernie len. Als motief gaf hij op gokver slaafd te zijn en op deze wijze een alibi te hebben tegenover zijn ouders voor het uitgeven van zoveel geld. Wapenbroeders Venray vieren derde lustrum De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en omgeving bestaat vijftien jaar. De bond viert deze mijlpaal op 14 september met een receptie en een feest avond. Voorafgaande aan de festi viteiten houdt de afdeling op zon dagmorgen 12 september om 11.00 uur, voor de vijftiende keer in successie, de inmiddels traditio nele herdenking op het Britse oor logskerkhof. Wederom zal bij de plechtigheid een gezelschap met Britse oorlogs veteranen aanwezig zijn, alsmede enige Britse oorlogsweduwen. De afdeling Venray nodigde in de perio de 1986-1988 reeds vele Britse oor logsweduwen uit om het graf van hun gesneuvelde man te komen bezoeken. In de periode 1989-1993 werden door de Venrayse Wapenbroeders Britse invalide bevrijders geïnviteerd voor een weekje vakantie in het dankbare Nederland. Jaarlijks bleef een bus komen met Britse veteranen om in Venray de traditionele herdenkings plechtigheid bij te wonen. JUBILEUMBOEK Behalve de receptie, feestavond en herdenking, wordt er dit jaar een jubileumboek uitgegeven met een verslag van de afgelopen vijftien jaar, waarin het ledenbestand groei de van twintig leden in 1984 tot meer dan 200 in de jaren negentig. De oprichters, voorzitter Nico van Hoek en penningmeester Henny Meijer, zijn al vijftien jaar actief bestuurslid. Dit duo zette, met behulp van de overige leden, de schouders onder de taak om het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat uit de vergetelheid te halen en er jaarlijks eveneens een herdenking te organiseren. Dit jaar De Wapenbroeders afdeling Venray e.o. met hun onvergetelijke gasten in 1992. wordt dus al het derde lustrum gevierd. all-mag-inspr.Heden is het over grote deel van de leden Indië-veter- aan, die hun dienstplicht hebben vervuld in de periode 1945- 1950. Om economische redenen werden zij niet op tijd afgelost, waardoor de meesten in'de periode 1945-1950 onder oorlogsomstandigheden moesten dienen. De officiële erken ning door de regering kwam pas in de jaren negentig schoorvoetend op gang. Het bestuur ziet het tot zijn taak de belangen van deze veteranen te behartigen en te voorkomen dat zij niet meer ten onrechte worden gekwetst door ongenuanceerde uit spraken. Het feit dat 5500 jongens sneuvelden en moesten worden achtergelaten in Indonesië weerspie gelt het gevaar waarin zij zich bevonden. Herdenkingen en reünies zijn onder andere een remedie voor hen en deze bijeenkomsten worden door de overheid gesteund en gefi nancierd. all-mag-inspr:Na de eerste poging werden in het tweedejaar 59 Britse oorlogsweduwen en nabestaanden per bus naar Venray gehaald, met financiële hulp van het jubilerende Venrayse bedrijf Inalfa, dat zijn gas tvrijheid voor de Britse gasten al vijftien jaar laat voortduren. Toen bekend werd dat de Britse oorlogs weduwen in Groot-Brittanië onder de armoedegrens leefden, kwam spontaan actie lot stand, hetgeen resulteerde in publiciteit die de regering Thatcher in een moeilijk parket bracht. Na een jarenlange ontkenning werd in 1990 het scha mele pensioentje met 70% opge- ALUMINIUM - HOUT - KUNSTSTOF schroefd. Gelukkig hielden toen ook de beschuldigingen op dat de Venrayse Wapenbroeders hun voor malige bevrijders in verlegenheid brachten. HERDENKING Op zondagmorgen 12 september om 11.00 uur wordt voor de vijftien de keer de herdenking georgani seerd op het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat. Medewerkenden zijn burgemeester J. Waals, aalmoezenier pastoor J. Maessen, Zangvereniging Venrode, MMSK St. Petrus Banden, doedel zakspeler P. Van de Vorle en Scouting Venray. Er worden weer veel gasten verwacht, waaronder de Grebbeberg-Veteranen-mei 1940 van 8-3 RI. De bijeenkomst is het bewijs dat vijftien jaar Venrayse Wapenbroeders een spoor van waar dering en vriendschap heeft achter gelaten, tot ver over Venray's gren zen. De eerste 2 weken van augustus zijn wij op maandag, dinsdag en woensdag de rest van de week zijn wij normaal """"mm De politie van Venray heeft een 12-jarige jongen uit die plaats opgespoord, die ervan wordt ver dacht vorige week woensdagmid dag nabij de uitkijktoren aan de A73 in Venray drie leeftijdgenoot jes te hebben mishandeld. Ook dwong hij hen thuis geld te halen om sigaretten te kunnen kopen. De jongen trof de leeftijdgenoot jes bij de uitkijktoren en begon hen zonder verdere aanleiding te intimi deren. Dat mondde uit in mishande ling die bestond uit schoppen en slaan. Ook kraste hij met een stuk steen op de benen van de kinderen, waardoor er bloedende krassen en wondjes ontstonden. Verder dwong hij hen thuis enkele guldens te halen, zodat hij een pakje sigaretten kon kopen. Ook dwong hij hen hun middelvinger op te steken tegen pas serende automobilisten. De jeugdige verdachte heeft verder bekend de afgelopen tijd in Venray meerdere winkeldiefstallen te hebben gepleegd en ook enkele vernielin gen, zoals het ingooien van een ruit van een tuinderskas en het kapotste- ken van een autoband. De jongen is ingesloten en in bewaring gesteld. De politie onderzoekt of hij nog meer strafbare feiten heeft gepleegd. De gemeente Venray heeft besloten de binnensportaccommo daties aan één beheers- en exploi tatiepartij te privatiseren, dit met uitzondering van het gymnastiek lokaal Langeweg. De gemeente gaat nu op zoek naar een onder nemer die de sporthallen en gemeenschappelijke gymzalen wil gaan beheren en exploiteren. Om tot een weloverwogen keuze te komen acht de gemeente het wen selijk om een brede selectie van potentiële partijen te hebben. Binnenkort nodigt Venray twaalf ondernemers uit voor een eerste gesprek. De gemeente heeft een lijst opgesteld, bestaande uit partijen die in den lande ervaring hebben met beheer en exploitatie van sportac commodatie én kandidaten die in een eerder stadium hebben aangege ven dat zij belangstelling hebben voor beheer en exploitatie van de Venrayse sportaccommodaties. Tevens gaat Venray een advertentie zetten in het tijdschrift Sportaccom. om eenieder die belangstelling heeft de kans te geven te reageren. BELANGSTELLING De gemeente vraagt de partijen of zij, op basis van het gemeentelijke informatiepakket (randvoorwaar den. exploitatiegegevens, etc.), belangstelling hebben voor beheer en exploitatie van de binnensportac commodaties. De belangstellenden dienen een bedrijfspresentatie, een visie op beheer en exploitatie en mogelijke randvoorwaarden op te sturen. Op basis van deze informatie zal een selectie van circa drie kandi daatpartijen plaatsvinden die vervol gens worden gevraagd om tot een concreet aanbod te komen. Op basis van de aanbiedingen wordt vervol gens één exploitant geselecteerd. Nu het karakteristieke torentje op de historische Mariakapel te Holthees is teruggekeerd, wordt het ook voor de buitenstaander duide lijk, dat de restauratie in volle gang is. Eerder waren de fundamenten al vrijgelegd en behandeld, de muren en bogen ontdaan van het vochtige stucwerk, zodat ht oorspronkelijke metselwerk vrijkwam. De kerk is thans geheel leed, de inventaris ligt op diverse plaatsen in Holthees en Venray opgeslagen. De kostbaarhe den, zoals oude geschriften, houten beelden, delen van het altaar, kelken e.d. liggen in kluizen en kelders opgeborgen. Het ui 1639 daterende Barbaraklokje hangt inmiddels weer in het torentje en heeft vorige week voor het eerst sinds jaren haar geluid weer laten horen. Dankzij een subsidie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en een subsidie van de gemeente Boxmeer, overge nomen van de voormalige gemeente Vierlingsbeek, kunnen de meest noodzakelijke bouwkosten aan het kerkje betaald worden. Dat bete kent, dat er nog geld moet komen voor o.a. een nieuwe vloer, keuken blok in de sacristie met toiletruimte, verwarmingsinstallatie, aanpassen van de elektrische installatie, nieu we verlichtingsarmaturen, inrichting devotiekapel O.L. Vrouw van Zeven Smarten etc. Hiervoor is nog veel geld nodig. Spontaan zijn er al diverse bedragen van particulieren op de bankrekening van de Stichting binnengekomen. De Stichting is door de Belastingdienst erkend als instelling zoals bedoeld in artile 24, lid 4 van de Successiewet 1956. Het bestuur van de Stichting heeft een bankrekening geopend onder nummer 53.99.86.518, waarop gif ten en schenkingen van geïnteres seerden overgemaakt kunnen wor den. Het bestuur zal u er dankbaar voor zijn. Verdere inlichtingen over alles, wat met het Kerkje in Holthees te maken heeft, kunt u verkrijgen bij diverse bestuursleden, die zonder financiële beloning zich inzetten voor de Mariakapel Holthees. Voorzitter G. de Beijer, tel. 0478- 510037; Penningmeester A. Swinkels, tel. 0478-510741 of mw. O. v.d. Meer, tel. 0478-636448. Het bestuur hoopt het gerestau reerde kerkje voor de kerstdagen weer te kunnen openstellen voor het publiek. Venray telt in totaal 37.500 inwo ners op een oppervlak van 14.603 hectare. Ongeveer 700 hectare is voor bebouwing, 135 ha voor de industrie en ruim 10.000 ha voor agrarische doeleinden. Met haar oppervlakte behoort de gemeente Venray tot de grotere gemeenten van Nederland. In 1999 werden er 561 geboortes geteld, 284 overlijdens, 1560 mensen kwamen hier wonen en 1498 zagen het niet meer in deze fraaie gemeente zitten. Dat betekent een toename van 339 inwoners. Hoeveel inwoners en huizen telt elk dorp nu: Leunen 2035 mensen in 708 panden; Heide 488-162; Ysselsteyn 2095-732; Merselo 1050-360; Vredepeel 248-78; Smakt 203-65:Oostrum 1949-677; Oirlo 1181-404; Castenray 812-281; Veulen 495-161; In Venray: Centrum 1429 mensen in 826 pan den: Oost 2294-1029; West 3506- 1633; Vlakwater 764-300; Veltum 4242-1700: Brukske 5165-1931; Landweert 7577-2877; Smakterheide 843-328: Brabander 334-117. Dat betekent 14.368 hui zen met 16.447 gezinnen. Bovenstaande gegevens zijn afkomstig uit het Statistisch over zicht 1998 van de gemeente Venray. De bewoners van de gemeente Venray zijn heel actief in het verenigings leven. Er zijn 32 gesubsidieerde sportverenigingen met in totaal 3.445 jeugdleden en 4.380 volwassen leden. Een fikse stijging vergeleken bij de twee vorige jaren. Het leerlingenaantal aan de Muziekschool liep terug van 1833 naar 1786, maar de Vrije Academie had juist weer meer cursisten, met 332 het hoogste aantal sinds 1991. Het aantal cursisten aan de ballet school was in 1991 nog 305. daarna daalde het geleidelijk aan tot 170 in 1996, en sindsdien loopt het weer langzaam op naar 184 in 1998. De acht toneelverenigingen tellen samen 163 leden, de acht zangverenigingen 386. De twee schutterijen/gilden komen samen op 66 leden, en de ene volks dansvereniging doet het met 31 man/vrouw. De tien muziekverenigingen teilen samen 899 leden. Het aftellen is begonnen!!! VERKOOP VERHUUR SMOKING JANSi I All A. SEN STEENSTRAAT 60, BOXMEER TEL. 0485-576226 Een 35-jarige man uit Venray raakte op 25 juli op onfortuinlijke wijze zijn GSM telefoon kwijt. De man had de telefoon omstreeks 08.00 uur bij een tankstation aan de A73 in Venray laten liggen. Een andere klant had dat gezien en attendeerde de cassiere daarop. Deze legde de telefoon bij de kassa neer. Enkele minuten later komt er een onbekende man binnen die ver telt dat hij zijn GSM heeft laten lig gen. Hij weet de cassiere het juiste merk te noemen en hij krijgt de tele foon mee. Enkele minuten later komt de werkelijke eigenaar binnen en die vraagt naar zijn telefoon. Als hij hoort dat een ander die inmiddels heeft meegenomen belt hij zijn eigen nummer. Hij wordt dan te woord gestaan door een onbekende man. De eigenaar wil zijn telefoon terug maar de onbekende zegt dat de eigenaar pech heeft gehad en hij nu in het bezit van de telefoon is. Hierna wordt de verbinding verbro ken. Volgende week GEEN Peel en Maas In de nacht van vrijdag op zater dag werden twee vrouwen bedreigd door een viertal jongens. De vrou wen belden de politie terwijl zij in hun auto zaten die bij parkeergarage öDe gouden Leeuwö stonden. De vrouwen, een 28-jarige Venrayse en een vriendin van haar uit Uden (leeftijd onbekend) vertelden de politie dat zij een verkeersconfilct hadden gehad met de vier jongens. De jongens stonden met hun auto voor het groene stoplicht en ze reden niet door. De Udense claxon neerde en wilde de auto met de jon gens rechts inhalen. Op dat moment reed de auto alsnog weg en een aan rijding kon maar net voorkomen worden. De jongens achtervolgden het tweetal tot bij de genoemde par keergarage. Ze schreeuwden tegen de beide vrouwen die in de auto ble ven zitten. Een van de jongens schopte een deuk in de auto van de Udense vrouw. Toen de vrouwen zeiden dat ze de politie hadden gebeld ging het viertal er vandoor. SERRES VOUWWANDEN TERRASOVERKAPPINGEN RAMEN EN DEUREN DAKKAPELLEN SCHUIFPUIEN KOFRA Kempweg 35 kozijnen 5801 VL Venray kozijnen Tel. 0478550967 Venray mobiel: 06 - 51419976

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5