CDA: AVL moet brief verzenden naar alle burgers Grondprijs Smakterheide snel vaststellen "De organisatie verdient 'n dikke pluim" 'Kinderarbeid' in Venray Martinet Roling in Provinciale Staten Vrouw dreigt huis in brand te steken Situatie SHA niet rooskleurig >T VENROJS LAEVE GETAEKEND Samenwerkingsovereenkomst Venray - Wanssum over haven-ontwikkeling, want Venray heeft een haven nodig. Dramatisch overlijden pastoor Geelen UW AddiCuras PEEL EN MAAS donderdag 15 juli 1999 - Pagina 5 Vrijdag laatste dag Fietsvierdaagse Venray Venraynaar levert meer GFT-afval in Venraynaar Ton van Hilten bracht vorige week donderdag zijn afvalbakken naar het Venrayse gemeentehuis. Van Hilten, die onlangs een nieuwe woning kocht, had vorige week herhaaldelijk met een medewerker van de gemeente gesproken die hem beloofde dat de gemeente de door de vorige bewoners vuil en ongeledigde achtergelaten containers stiel zou ophalen. "Een week later waren ze nog niet geweest. Voor mij was van daag (donderdagmorgen, red.) de maat vol. Ik zet de containers voor het gemeentehuis neer. Eens kijken wat de reactie van de gemeente is." Donderdagmiddag om 14.00 uur Hm alles opgelost. Van Hilten: "De gemeente heeft de afvalcontainers met 'Overtoom-snelheid'verschoond en teruggebracht naar mijn huis." De vraag van onze altijd cre atieve hoofdredacteur is kort maar krachtig: 'wie wil er dit jaar een sfeerreportage van de Fietsvierdaagse Venray maken en... een ochtendje meefietsen?' Na de twijfelende blikken in de ogen van mijn collega-redac teuren (wat meer op leeftijd en minder sportief, red.) gezien te hebben, schik ik me dan maar, als jongste broekie van de redactie van Weekblad Peel en Maas, in mijn lot. Twee weken geleden heb ik me immers nog met mijn ploeg maats van de Udense hoofdklas ser UDI'19 in het zweet gewerkt tijdens een fietstocht door de dui nen bij Noordwijk. Duintje op en duintje af.... en dat over een afstand van veertig kilometer! De vlakke wegen van de 'Witte Vennen'-route (de kortste route, red.), die op dinsdag 13 juli op het programma van de Fietsvierdaagse Venray staat, moeten voor mijn persoontje dan ook absoluut geen probleem vor men. 's Morgens bij het ontbijt een ste vige boterham met spek en een fris glaasje melk. Een witte motor kan ik immers wel gebruiken vandaag, en het belooft in tegenstelling tot vorig jaar een warme en droge dag te wor den. Rijdende over de A73 van Vierlingsbeek naar Venray vallen de tientallen auto's, met achterop de 'bagagedrager' één of twee goed 'gesoigneerde' fietsen, als eerste op. Na op het werk de fiets van een collega, die de banden van zijn vehi kel nog even snel volpompte met lucht, geleend te hebben, fiets ik rond 9.30 uur in opperbest humeur (wie wil er nu niet fietsend zijn geld verdienen, red.) richting sporthal De Wetteling, waar 's morgens om 9.00 uur reeds het startschot voor de 40- en 60 kilometerroute is gelost. INSCHRIJVEN Een enorme sliert fietsers, jong en oud, komt me al tegemoet als ik de Sportlaan op wil draaien. Een donkerblauw vlagje aan het stuur of bagagedrager maakt onwetende voorbijgangers al snel duidelijk dat het hier deelnemers aan de Fietsvierdaagse Venray betreft. 'Je fiets parkeren in de rekken', laat de behulpzame 'presentator' me direct weten. 'Dag Mientje en Toos uit America". 'Oh, de dames uit Arcen zijn ook dit jaar weer van de partij' en 'Uitkijken bij de kruisingen' klinkt het tussen 9.30 en 10.30 uur luid en duidelijk uit zijn mond (benieuwd of hij vrijdag nog net zo fanatiek is, red.)Nog even inschrij ven en dan kunnen we starten. De rij wachtenden voor de balie 'Daginschrijvingen' zorgt voor enig oponthoud, maar even later krijgen we vlotjes een 'survivalzakje*, gevuld met reclamemateriaal, fiets route, informatieboekje én pen, aan gereikt door Annie Selder, één van de vele stralende vrijwilligers van de fietsvierdaagse. ORGANISATIE Maar natuurlijk wil ook de orga nisatie me nog even de hand schud den. 'Waarom fiets je niet de lange route over Duitsland' vraagt de heer Johan Philipsen, één van de pr-man- nen van de Fietsvierdaagse. Na uit gelegd te hebben dal er nog meer bestaat dan de Fietsvierdaagse Venray, al durf je dat gezien het overweldigende aantal deelnemers op deze zonnige dag bijna niet meer te zeggen, en de routebeschrijving opgehaald te hebben, stap ik op mijn stalen ros. Gelukkig, ik ben niet de enige die alleen van start gaat. Na 2,5 kilometer achter een groepje 'huisvrouwen on tour' getrapt te hebben, haal ik de 70-jari- ge heer Bevende uit Venray vlotjes in. "Dit is al de vijfde keer dat ik aan de fietsvierdaagse deelneem", vertelt de kwieke senior vrolijk. "Helaas moet ik altijd alleen fietsen, want de ogen van mijn vrouw zijn niet zo best meer. We wandelen altijd veel, maar dit is voor mij altijd een evenement waar ik al weken naar uit kijk. Het is altijd prima georganiseerd en vandaag (dinsdag, red.) zit het weer natuurlijk erg mee. De organisatie verdient een dikke pluim." STEMPELPOST Vrolijk babbelend vervolgen we onze tocht, die ons via Leunen uit eindelijk naar recreatiepark 'De Witte Vennen' in Oostrum brengt. Vlak voor we een kleine versnape ring tot ons kunnen nemen bij de eerste controlepost aan het water, moeten we nog eerst een blaffende hond ontwijken die er een sport van maakt de honderden fietsers de stuipen op het lijf te jagen. Eindelijk, hel bordje 'De Witte Vennen' nadert met rasse schreden. Kijk wie we daar hebben.... Venray Initiatief op de fiets! Victor Weijs is al op het terras neergeploft en gelukkig, nel voordat de nieuwe voorzitter Gerry Swinkels van een fris spaatje of colaatje wil gaan genieten, slaag ik er nog net in haar een korte reactie te ontfutselen. "Het is de eerste keer dat ik aan de Fietsvierdaagse Venray deelneem. Ik fiets bijna nooit en heb nu al (na 9 kilometer, red.) pijn aan mijn achterste. Ik ben blij dat we hier even kunnen uitrusten." Ook de VVV-Venray. in de perso nen van Erik Peters en Betty Bradley, heeft zich bij het iniatiefrij- ke groepje aangesloten. "Het evene ment is voor Venray natuurlijk een prachtig stukje promotie", vertelt Peters. "Vorig jaar had de organisa tie gewoon pech met het weer, maar nu is iedereen in een juiste stem ming. Fietsje ook mee... prachtig! Helaas kon ik niet op het aanbod van de heer Peters om wat te drin ken op het terras van 'De Witte Vennen' ingaanHet werk wacht te immers! Na 9 van de 25 kilometer afgelegd te hebben, fiets ik staye rend achter een tractor in rap tempo terug naar mijn 'werkbasis' in hartje Venray. De honderden fietsliefheb- bers hebben het op deze zonnige dinsdag beter bekeken... Zwetend achter mijn computer wens ik, mede namens mijn colle ga's van Weekblad Peel en Maas, iedereen een prettige en zonnige Fietsvierdaagse Venray toe. De CDA-fractie vindt dat alle inwoners van Venray een brief van AVL moeten krijgen waarin duidelijk wordt uitgelegd wat er allemaal is misgegaan bij de invoering van diftar, het gediffe rentieerde systeem voor afval- heffing. Ook de andere fracties vinden dat de Venrayse burgers netjes geïnformeerd dienen te worden. Ook tijdens de commissie Agrarische Zaken en Milieu werd duidelijk dat politiek Venray de problemen rond de invoering van het diftarsysteem meer dan zat is. Vorige week belandde de verkeer de aanslag afvalstoffenheffing bij de burgers in de brievenbussen. Wethouder Janssen was het hele maal met de fracties eens en zei, net als zijn collega-wethouder Houba eerder deze week, de gang van zaken zéér te betreuren. "Dit is de zoveelste blunder, het is jam mer dat we zo moeten sukkelen bij de invoering van diftar. Maar we zijn er met vijf andere gemeenten ingestapt en moeten nu door. Toch blijf ik achter het diftar-systeeni staan, maar het is wel te hopen dat het de laatste fout van AVL is geweest." Ook over de afnemende bereid heid van de Venraynaren om afval te scheiden maakten de fracties zich zorgen. Volgens woordvoerder C.Patelski van AVL wordt zo'n algemene excussbrief echter niet verstuurd. "Elke inwoner van de gemeente Venray die is aangeslagen Erik v. Keulen, de huidige frac tievoorzitter van D66, zal vanwe gen het aanvaarden van een func tie bij de provincie Overijssel, de Provinciale Staten gaan verlaten. Martinet Roling zal de vrijgeko men zetel in de Provinciale Staten gaan bezetten. Bij de Statenverkiezingen van maart jl. behaalde zij evenveel voor keursstemmen, dal zij op eigen kracht een zetel zou hebben verwor ven als D66 vier zetels zou hebben behouden. Martinet Roling heeft een ruime ervaring als raadslid en fractievoor zitter in de gemeente Venray en zal in de Staten de portefeuilles Welzijn, zorg en cultuur en Economische Zaken en werkge legenheid gaan beheren. vooreen 40 litercontainer, terwijl hij of zij een bak van 140 liter heeft, krijgt wel zo'n brief. Ook de men sen die tussentijds hun container geruild hebben voor een kleiner of groter exemplaar, maar nog voor hun 'oude' bak zijn aangeslagen, kunnen de brief eind volgende week in de bus verwachten. Vrijwel ieder een krijgt dus een brief, maar een brief met uitleg voor elke inwoner is niet afgesproken met de andere regiogemeenten en dus wordt die niet verstuurd." De fracties maakten Patelski echter duidelijk dat zij voor de belangen van de Venrayse bur gers opkomen. BLUNDER Tientallen Venraynaren hebben vorige week hun ingevulde accept- Een 44-jarige vrouw uit Venray werd vorige week zaterdag net na middernacht aangehouden op de Beethovenstraat in haar woonplaats omdat ze brand probeerde te stich ten. De vrouw had eerder op de avond ruzie gekregen met haar part ner, een 47-jarige man uit Venray. De ruzie liep uit de hand en de poli tie moest eraan te pas komen om de zaak te sussen. Om de rust te laten terugkeren maakte de man aanstal ten om met de twee kinderen ergens anders te gaan slapen. De vrouw- werd echter niet rustig en dreigde het huis in brand te steken. Ze pro-' beerde vervolgens een enveloppe met inhoud in brand te steken. Dat wist een van de agenten te voorko men. Hierna haalde de vrouw een kostuum van de man tevoorschijn, overgoot dat met een vloeistof en wilde dit in brand steken. Op dat moment werd zij door de politie aangehouden cn mee naar het poli tiebureau genomen. giro's ter betaling yan hun aanslag afvalstoffenheffing retour gekregen. PMG Milieuservice BV te Maastricht, dat de gelden voor de gemeente Venray int, had vorige week maandag het rekeningnummer nog niet geopend. "De problemen deden zich alleen voor bij mensen die in het weekend van 3 en 4 juli de accept-giro's bij de Rabobank heb ben ingeleverd", vertelt Thea Koot, voorlichtster van de gemeente Venray. "We hebben in de loop van de week vele telefoontjes met vra gen van burgers gekrgegen. maar vanaf dinsdag 6 juli loopt alles weer op rolletjes. Alle problemen zijn nu uit de wereld." GFT-AFVAL De Venrayse huishoudens hebben in het tweede kwartaal van 1999 twee keer zoveel GFT-afval aan de straat gezet dan in de eerste drie maanden van het jaar. Ging er in januari, februari en maart 475 ton groenafval de container in, de afge lopen drie maanden was dat 963 ton. Dat bleek vorige week woensdag toen AVL-woordvoerder C. Patelski de cijfers aan de leden van de com missie Agrarische Zaken en Milieu presenteerde. "In het afgelopen kwartaal werd 20% mindere groen afval ingeleverd dan in 1998. Een kwartaal eerder was dat nog 40%", vertelde Patelski. VERDUBBELING De verdubbeling van het GFT- aanbod was volgens Patelski slechts ten dele te verklaren uit de traditio nele toename van de tuinactiviteiten in het voorjaar. Vorig jaar nam het aanbod van restafval in het tweede kwartaal met 21% toe. dit jaar werd in dezelfde perionde 38% meer res tafval aan de straat gezet. In absolu te cijfers liep het aanbod van restaf val terug van 1789 tot 1003 ton. "Maar met een reductie van 40% over de gehele linie kan Venray zich landelijk best laten zien", vertelde Patelski. "Binnenkort gaat AVL met de woningstichting samenwerken om te zorgen dateer ook minder zwerfafval bij de flats ligt. De hoe veelheid zwerfafval liep in het twee de kwartaal weliswaar af met 18 ton lol 89 ton, maar dat vindt AVL niet genoeg", aldus Patelski. Bi| Rien van Mierio Tuinen kunt u zich verbazen over een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Nederlandse topontwerpers bogen zich over de tafel om de klassiekers van de toekomst te ont werpen. Het resultaat is verbluffend. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel absoluut weerbestendig en superkwaliteiL Een combinatie van teakhout met gietaluminium in een strakke vormgeving voor alle weersomstandigheden geschikt. Tijdloze vorm geving in combinatie met een fraaie tuin of serre? U bent welkom bij Rien van Mierio. Rien van Mierio geeft uw tuin een eigen signatuur weg HI S7SI PH Oeuii Tel. 049 5 3 1*595 Pastoor Martin Geelen uit Meerlo is afgelopen zondag aan een hartaanval overleden. Geelen, die op deze voor hein zo bijzonde re dag de onderscheiding lid in de Orde van Oranje Nassau zou ont vangen, werd tijdens de eucharis tieviering ter gelegenheid van zijn 50-jarig priesterjubileum in de Heilige Johannes de Doper in Meerlo onwel en' overleed korte tijd later. Pastoor Geelen werd 73 jaar. De pastoor is heden, donder- V^dag, begraven. De situatie van de Stichting Huisvesting Alleenstaanden (SHA) is vooralsnog niet roos kleurig. Dat blijkt uit het jaarver slag van de stichting. De SHA heeft een aanvraag voor het Centraal Fonds voor de Volkshuisvesting in voorbereiding in verband met financiële steun. Het bestuur en directie van de corporatie doen al het mogelijke om de financiële positie te verbe teren. Verder wordt er nog gezocht naar een corporatie waar de SHA mee kan fuseren. Ook wordt de eigen interne organisatie onder de loep genomen om effi- In verband met de uitgifte van gronden is het volgens de gemeen te Venray van belang de grond prijs voor Smakterheide 2 zo snel mogelijk vast te stellen. De gemeente Venray wil de uitgifte prijs voor 1999 bepalen op 105 PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Ruim 700 Venrayse kinderen zijn zich deze week in het zweet aan het werken. En dat is heel lek ker want het is werk dat ze zelf uitgekozen hebben: Kindervakantiewerk. Dinsdag was de zwemdag, 's mor gens om negen uur mochten de kleintjes uit groep 3 en 4 spetteren, glijden en zwemmen in de Sprank. De groten mochten creatief zijn in de aula van het Raayland college. Vanaf half twee werden de rollen omgedraaid. In optocht trok een colonne van 360 vier- en vijfjarigen van de verzamelplaats bij het oude zwembad naar de fietsenstalling van het Raayland. Daar werden ze onder de fietsafdakken gedrapeerd in afwachting van de run op verschil lende kraampjes met knutselwerk. ciënter te kunnen werken zonder voorbij te willen gaan aan de sociale doelstelling van de stichting. Het is in 1998 niet gelukt een cor poratie te vinden die geïnteresseerd is in samenwerking en/of fusie met de SHA in haar huidige vorm. Daarom zal in 1999 onderzocht worden of schaalverkleining van het woningbezil en het oplossen van de overfinancieringesproblematiek tot de mogelijkheden behoort. SCHAALVERKLEINING Van nieuwbouw is geen sprake. Het gulden per vierkante meter. De ontwikkeling van Smakterheide verloopt dusdanig dat in het najaar van dit jaar de eerste gron den uitgegeven kunnen worden. Uit contacten met geïnteresseerde bedrijven blijkt volgens dc gemeen te Venray dat deze prijs, ook in ver gelijking met de grondprijzen voor bedrijventerreinen in enkele omlig gende gemeenten, voor een derge lijk bedrijventerrein niet als onrede- De meestal jonge vrijwilligers hadden zich al zeer strategisch ach ter de tafels in de aula opgesteld. Ieder kind had een papiertje bij zich en mocht zelf kiezen. Je zag ze twij felen. Als mijn vriendin daarheen gaathee daar is mijn groepsleid ster of: is dat vies Smeltkralen, wasknijpers versie ren, toeters en trommels maken, golfkartonfiguren, maskers, buttons, doosjes en 'woodsies' maken, gips verven en kaarsen beplakken. Dat kon allemaal in de aula. Binnen een paar minuten krioelde het van de plakkertjes, knippers en tekenaars. Op de grond werden t-shirts ontwor pen en ontwerpen met elkaar verge leken. Met het puntje van de long uit de mond priegelden ze het kleinste tekeningetje met de meeste tekst op de buttons. WSW borgt vanwege de financiële problematiek geen nieuwe leningen meer. De SHA heeft mede daarom de acquisitie van nieuwbouw tijde lijk stilgelegd. Een eventuele schaalverkleining heeft tot gevolg dat het werkappa raat hierop aangepast moet worden. Maximalisering en effinciency zijn daarbij aandachtspunten. De bedrijfsmatige en sociale doelstel lingen moeten wel op elkaar aan sluiten. De SHA blijft actief op het gebied van beleggingsmelhodieken om inkomsten te creëren, e.e.a. In ovcerleg met de huisbankier. lijk wordt ervaren. Ook reacties van adviesbureaus gaan in dezelfde richting. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Papa's, mama's, opa's en oma's zullen de komende dagen ruim bedeeld worden in de artistieke pro ducten van het nageslacht. ROMMELEN BUITEN De echte rommel mocht buiten gemaakt worden. Bij de verfcentri- fuge liep het storm, maar de kinde ren mochten hier niet veel zelf doen. De prachtigste kleurencombinaties lagen bij de trap te drogen tot de rechtmatige eigenaar kwam opda gen. Maar liefst drie tafels waren gere serveerd voor het zoutkleuren. Een ingewikkeld proces waar de kinde ren zich met overgave op stortten. Wat jozo-zout, stoepkrijt, een plastic bordje en heel veel zweet waren de ingrediënten van deze activiteit. Problemen waren er om opgelost te worden door de jeugdige leiding. 'Ik heb te veel geel', 'm'n potje is vol', 'hoe krijg ik hel zout in het potje', 'juf, het zout is weggegewaaid'. 'SINDS WANNEERBEN IK JUF!?'. In de hoek van het plein verried een bak hamers dat het echte knut selwerk daar plaatsvond. Veel jon gens en een paar meisjes lieten zien dat de technische beroepen in ieder geval over tien jaar niets te vrezen hebben. Patrick bouwde een ladder voor zijn boomhui, hel jongetje naast hem probeerde cje tank van zijn t-shirl na te bouwen. Zagen waren niet aanwezig van wege het gevaar voor de kinder handjes. de hamers zelf bleken nog weinig aantrekkingskracht op de duimen te hebben. Spijkers waren er in een standaardmaat, wat sommi gen tol een kunstwerk uit veel spij kers en een klein blokje hout ver leidde. GENOEG TE DOEN Als de kinderen weer schoonge- krabt zijn mogen ze op woensdag rennen, klimmen en springen, don derdag is een verrassingsdag met zwemkleding en zakgeld en vrijdag staat een spetterend groot bosspel voor alle groepen op het program ma. Hard werken dus, maar. zoals Britt bij het timmeren opmerkt: "Het is een kunstwerk". Voor de jeugdige begeleiding is het ook aanpakken. Veel van de knutselactiviteiten zien ze blijkbaar ook voor het eerst. Hel Knutselboek ligt opengeslagen op de tafels met materialen. Wie even uit wil puffen mag door McDonalds gratis beschikbaar gestelde frisdrank ophalen. En daarna is het weer doorwerken. Elektroscooters: - Fast, zoals afgebeeld, compleetprijs ƒ4900,- - 3 wiel shoprider luxe uitvoering ƒ6300,- - 4 wiel stabiel shoprider de luxe ƒ6500,- Allen compleet met accu's en oplader. Inclusief rij-instructie en afleveringskosten! Kindervakantiewerk zonnig van start Uw winkel voor thuiszorgproducten Winkelcentrum De Bleek nr 68 5801 MD Venray TelTfax 0478-584840

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5