'Hier word ik een beetje ziek van' lijk 5000 gulden voor fanfare Smakt/Holthees Vergroting riolering Oost- en Zuidsingel Jubilea bij Ars Musica Synthese kan zichzelf steeds beter bedruipen Caravancontrole negen bekeuringen Belangen medewerkers staan voorop Theo Hoebergen 25 jaar in het onderwijs Gemeente Venray gaat cijfers inkopen Installatiebedrijf Fa. J. Kengen MANDERS BV VENRAY Venray gaat clubs attenderen op 100-gulden regeling. r Veiligheid Verbaasd N GEBUNDELDE DIENSTEN A&A GROEP PEEL EN MAAS donderdag 8 juli 1999 - Pagina 9 Zwarte Piet Dingus onterecht Zeventig regels in een dagblad en de hel breekt los. Het Venrayse Jongerencentrum Dingus wordt in het artikel beschuldigd van 'misbruik van de Turkse gemeen schap'. Woordvoerder Pieter Gijsbers van Dingus ploft bijna van woede en het bestuur van de Turkse Gemeenschap snapt er niks van. Pieter Gijsbers van Dingus is niet meer te stuiten. In felle bewoordin gen hekelt hij de opmerkingen van CDA-raadslid Cadirci en het beleid van de gemeente in deze zaak. "Het is juist Cadirci die zijn eigen men sen misbruikt om het CDA-beleid te verkopen," briest Gijsbers, "Schande, schande, schande, heel triest! Cadirci loopt gewoon zijn eigen bestuur in de wielen omdat het CDA al jaren greep wil hebben op Dingus." Pieter Gijsbers legt uit hoe een van de bestuursleden van de Turkse vereniging hem belde om te vragen of het eventueel mogelijk is dat de Turkse Gemeenschap drie maanden gebruik kan maken van Dingus. Het Turks ontmoetingscentrum wordt verbouwd maar daardoor kunnen veel mensen, ouderen, vutters en dergelijke, overdag niets of weinig doen. Dingus wilde best een gesprek en drie dagen later kwamen drie bestuursleden onder leiding van voorzitter Kocyigit de zaak bespre ken. Bij Dingus kwamen al eerder andere groepen met het verzoek om gebruik te mogen maken van het gebouw cq. de zaal, aangezien daar voor echter mensen van Dingus ook mee moest werken, wezen ze het elke keer af. "Als men het niet zelf kon regelen, ging het niet door. De Turkse vereniging doet alles zelf en dus dachten we 'het kan wel'." Kocyigit bevestigt deze versie van het verhaal: "Wij hebben Dingus benaderd met ons verzoek. Dingus was blij dat we alles zelf deden en gingen akkoord. Ze zeiden dat ze alleen formeel nog toestemming aan de gemeente moesten vragen. Dingus heeft ons heel netjes behan deld." MERKWAARDIGE ROL Overleg met de gemeentelijke jurist Reits leverde geen problemen op, vooral door de gekozen bruik leen-constructie. Ook signalen van uit de afdeling Welzijn wezen op medewerking vanuit de gemeente. Groot was de verbazing en veront waardiging toen de brief op de mat plofte met het verbod. Volgens de gemeente is Dingus bedoeld voor jongeren en niet voor ouderen. Pieter Gijsbers plofte bij het lezen van deze brief: "Dit is hypocriet. Waarom zouden wij geen ruimte uit mogen lenen die we toch niet mogen gebruiken. Dit is belachelijk en schandalig, we willen gewoon helpen en hebben in alle goed trouw met deze mensen samengewerkt. De Gemeente wijst het af en dan krij gen wij de zwarte Piet toegespeeld! Ik word hier ziek van!" CDA-COMPLOT? Het werd allemaal nog erger. In het krantenartikel maakt Cadirci niet alleen het bestuur van Dingus harde verwijten, hij wijst ook met een beschuldigende vinger naar de voorzitter van de Turkse vereniging. Cadirci beweert dat die het gesprek met Dingus op persoonlijke titel heeft gedaan. Cadirci gaat daarbij voorbij aan het feit dat een paar dagen later een drie-mans delegatie het gesprek voert. Volgens Cadirci voelen de Turken zich door Dingus misbruikt en niet door de gemeente Venray. Voorzitter Kocyigit probeert de zaak in goede banen te leiden: "Ed heeft dat interview wel gedaan, maar het allemaal niet zo bedoeld begreep ik. Ik ben de voorzitter, hij is de vice-voorzitter, en we hebben geen conflict met elkaar. Misschien heeft hij wat emotioneel gereageerd op de brief van Dingus, maar als ik terug ben praten we met elkaar." Pieter Gijsbers legt gewoon een duidelijk verband tussen het CDA- raadslidmaatschap van Ed Cadirci. de houding van het CDA ten opzich te van Dingus en Cadirci's functie bij de Turkse vereniging. "Cadirci heeft geen contact gehad met mij of met de Turkse vereniging voor dit artikel, hij loopt zijn eigen bestuur in de wielen." KRITIEKLOZE STEUN Al in 1995/1996 torpedeerde het CDA de verbouwingsplannen van Dingus. Later, bij een bezoek van een CDA-delegatie aan het jonge rencentrum, ontstond bij Dingus het idee dat 'we het wel goed doen'. In 1997 stemde het CDA ook voor zaken die met Dingus te maken had den. "En nu liggen ze weer dwars, nu willen ze, met kritiekloze steun van de PvdA, Dingus de nek omdraaien door middel van de eis van die beheerstichting. Het CDA runt Venray al veertig jaar en nou willen ze ook bij Dingus een dikke vinger in de pap. Maar Dingus is Dingus en blijft Dingus. Als wij ons aan de regels houden blijft iedereen met z'n tengels van Dingus af." Vijf voorzitters en twintig bestuursleden van Dingus hebben inmiddels in de loop der tijd het moede hoofd in de schoot gelegd, maar Pieter Gijsbers is vastbesloten tot het uiterste door te knokken voor het Jongerencentrum. EERLIJKHEID Gijsbers: "Het gaat in dit geval niet voor Turken of tegen Turken, als het een huisvrouwenclubje was geweest hadden wij hetzelfde gere ageerd als ze aan de voorwaarden hadden voldaan. Wij willen alleen maar helpen. Gelukkig hebben al een heleboel mensen uit de Turkse gemeenschap ons gebeld en die waren het allemaal met ons eens." Op de valreep lukt het om Ed Cadirci aan de telefoon te krijgen: "Ik heb eerlijk antwoord gegeven op de aan mij gestelde vragen." Hij blijft bij zijn antwoorden in het gewraakte artikel. Op de verbinding die Gijsbers legt tussen zijn CDA- raadslidsmaatschap en zijn functie binnen de Turkse Gemeenschap reageert Cadirci uiterst verbolgen: "Het heeft niets te maken met het CDA! Ik heb een andere positie, ik spreek namens de Turkse gemeen schap en niet als CDA-raadslid. Het is een schande dat men dat denkt." In een gesprek met Dingus om de lucht op te klaren ziet hij niets. Ook de rol van de journalistiek valt bij hem op dit moment wat verkeerd: "Jullie journalisten moeten eerlijk bekijken wat er aan de hand is, meer zeg ik er niet over." Cadirci raakt daar een teer punt in het hele geval. Maar waarschijnlijk is de hele zaak rondom Dingus al te veel geëscal eerd om nog in alle eerlijkheid tot een oplossing te komen. "Het zal een hete herfst worden", voorspelt Pieter Gijsbers van het jongerencen trum. Onder grote belangstelling werd afgelopen zondag door fanfare O.L. Vrouwe Gilde Holthees-Smakt het Harrie Koopmans concert gegeven in het Pelgrimshuis in Smakt. Bij die gelegenheid werd door directeur Peijnenborg en voorzitter Van Mil namens Rabobank Peelrand en Rabobank Venray- Oostrum een cheque van 5000 gulden overhandigd als bijdrage in de aan schaf van instrumenten en uniformen. Tevens werden door burgemeester Bouwmans van Boxmeer de diploma 's uitgereikt aan de leerlingen. Enkele schoolkinderen overhandigden Bouwmans een brief met betrekking tot de noodzaak van een ballenvanger op het voetbalveldje bij de basisschool. De gemeente Venray trekt 262.000 gulden uit voor het plaatse lijk vergroten van de riolering van de Oostsingel en Zuidsingel. In het kader van de gemeentelijke inspan ningsverplichting dient het aantal overstorten in de gemeente Venray van riolering op open water worden teruggedrongen. In de Oostsingel en Zuidsingel betreft het een vergroting van het riool met een diameter van 300 mm naar 500 mm. Vooruitlopend op de rioleringswerk zaamheden zal de gas- en waterlei ding door de nutsbedrijven in de groenstroken moeten worden ver legd. Dit vanwege het feit dat de huidige leidingen boven op de riole ring liggen. Hierdoor zal de groen strook langs de Oostsingel en Zuidsingel plaatselijk worden ger ooid. In het najaar van 1999 zal het groen (heesters) opnieuw worden ingeplant. De verharding zal vol gens bestaande situatie worden teruggebracht en de openbare ver lichting zal tijdelijk worden verwij derd en nadien weer worden terug geplaatst. Voor aanwonenden en overige belangstellenden zal op 12 juli een nadere toelichting worden gegeven op hel voorliggende plan. Afgelopen zondag vierden Trees £ardici en Fien Verstegen het feit dat zij 25 jaar geleden lid werden van Groot Vocaal Ensemble 'Ars Musica' Venray. Ars Musica was 's morgens al vroeg vertrokken voor een concertdaglocht naar Maastricht. Zij begonnen de dag met het opluisteren van de Hoogmis in de Koepelkerk van Maastricht. Gezongen werd de messe de Minuit van Charpentier. De dag werd ver der voortgezet met een boottocht, excursie en diner. Tijdens het diner sprak Marjo Kuypers-Mater. de nieuwe voorzitter van Ars Musica de beide jubilarissen toe en werden zij gedecoreerd met de speld van de KBZON (Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriuinverenigingen in Nederland) en gehuldigd met bloe men. Welzijnsinstelling Synthese kan zichzelf steeds beter bedruipen. Dat blijkt uit het jaarverslag dat unitleider M. Vincken woensdag avond aan de leden van de com missie Welzijn overhandigde. Waar Synthese in het eerste jaar van zijn bestaan nog in de rode cij fers zat, is het vorig jaar voor de tweede keer sinds 1996 met een positief resultaat afgesloten. In 1998 zijn de kosten ten opzichte van 1996 met 15% gestegen; de opbrengsten over dezelfde periode zijn met 19% gestegen. De opbrengst uit de regu liere subsidie van gemeenten steeg over deze drie jaar slechts met 7%, waardoor dit aandeel in de totale opbrengsten daalde van 76% naar 70%. "De bijdragen van de negen aangesloten gemeenten houden geen gelijke Tred met de toename aan werkzaamhden van Synthese", stelde Vincken. blijft met andere woorden weliswaar voor het meren deel afhankelijk van de gemeentelij ke financiering, maar slaagt er wel steeds beter in zijn opbrengsten ook uit andere bronnen te genereren. "Dit betekent dat we ons in de afge lopen jaren hebben ontwikkeld tot een volwaardige, moderne welzijns onderneming". vertelde M. Vincken. Toch kampt de welzijnsinstelling nog met de nodige 'problemen'. "Steeds meer mensen en instanties in Noord-Limburg doen een beroep op de regionale welzijnsinstelling, maar de gemeentelijke bijdragen blijven achter. Ook leidt de groeien de hulpvraag tot een steeds hogere werkdruk voor het personeel, waar door het ziekteverzuim toeneemt. Geld voor extra personeel is er niet. Grootste knelpunt is de steeds groei ende vraag naar maatschappelijk werk, waarop jaarlijks circa 5000 mensen een beroep doen. Aanvragers in Venray en Gennep moeten doorgaans zes weken wach ten voor ze geholpen kunnen wor den. Maar ook andere vormen van dienstverlening mogen zich in een groeiende belangstelling verheugen, zo blijkt uit het jaarverslag. De psy chologische hulpverlening an vluch telingen is bijna verdubbeld: 112 asielzoekers hebben daar in 1998 een beroep op gedaan. Ook de ondersteuning en begeleiding van dioverse activiteiten, groepen, orga nisaties en projecten vergden in het afgelopen jaar meer tijd: ruim der tienduizend uur, honderd meer dan een jaaar eerder. Bij een controle op de A73 bij Venray zijn vorige week vrijdag vier caravaneigenaren bekeurd. Drie caravanbezitters beschikten niet over de juiste papieren, van een caravan was een richtingaanwijzer niet in orde. In totaal werden 76 caravans aan een controle onder worpen. Hiervoor werden nagenoeg de hele dag acht medewerkers van het politiedistrict Venray ingezet. Ook op zaterdag heeft de politie in het district Venray een caravan controle gehouden. Eerst zou bij Gennep worden gecontroleerd op de A77 maar het aanbod vakantiegan gers was zo gering dat de controle naar Oirlo verplaatst werd. In totaal werden 32 caravans gecontroleerd. Vijf keer moest proces verbaal wor den opgemaakt voor o.a. overbela- ding, verkeerde papieren en het niet in orde zijn van de losbreekremin- richting. Bij de twee controles werd ook nadrukkelijk gelet op het totaal toegestane gewicht van de caravan. "En die bleek in alle gevallen aan vaardbaar". aldus Ton Hendriksen van het politiedistrict Venray. Die was dik tevreden over het verloop van de controle: "Geslaagd, zonder meer. We hebben ook van de carava neigenaren veelal positieve reacties gehad. Die zien het nut van een der gelijke controle beslist in." Met ingang van 1 juni 1999 hebben wij overgenomen, waarbij alle 16 medewerk(st)ers zijn ondergebracht bij Manders bv. Manders bv zal alle lopende zaken afhandelen en ook alle servicewerkzaamheden overnemen. Op Keizersveld 40 zal een balie-verkoop- punt worden gerealiseerd voor materialen op het gebied van gas, water, centrale verwarming en electro alsmede verkoop van sanitair. De administratie, planning en werkvoor bereiding is gevestigd op Lovinckplein 6 te 5813 CC Ysselsteyn. Wij zijn bereikbaar onder het centrale telefoonnummer 0478-544210 (fax 0478-544215). Wilhelminastraat 2-4 Venray Showroom Sanidrome Tel. 0478-550670 Installatiebedrijf Kengen overgenomen door Manders Het bekende Venrayse installa tiebedrijf Fa. J. Kengen is begin juni overgenomen door Manders b.v. uit Venray. Met deze overna me is het totale personeelsbestand van Keijsers Manders nu op 79 gekomen, waarvan er 38 bij het vergrote Manders b.v. werkzaam zijn. Installatiebedrijf Kengen werd in 1961 opgestart door Jan Kengen sr. en groeide in de jaren daarop gesta dig uit. In 1995 droeg senior het bedrijf over aan zijn zoon Jan Kengen jr. De groei zette door en in 1997 nam het bedrijf feestelijk de nieuwbouw op het Keizersveld in Venray in gebruik. Kengen bedien de vooral de particuliere markt met daarbij nadruk op sanitair en ook cv-ketels. Verdere plannen werden echter doorkruist door het plotseling overlijden van Jan Kengen jr., in februari van dit jaar. Men moest op zoek naar een manier om de werk gelegenheid van de zestien mede werkers te kunnen continueren. Het bedrijf kwam in contact met Keijsers Manders toen deze op zoek gingen naar een chef monteur. en deze toevallige samenloop van omstandigheden leidde tot de eerste verkennende gesprekken. VERKOOPPUNT Op 1 juni gingen de volledige werkzaamheden, gebouwen, voorra den en al het personeel over naar Manders b.v., waarbij de naam Kengen verdween. Voor Manders betekent de overname van Kengen een welkome versterking van de werkzaamheden in de particuliere sector. Manders werkt voornamelijk voor agrarische bedrijven, met name in de kerkdorpen. Het huidige werk gebied ligt nu in een ruime straal om Ysselsteyn heen, tot aan Deume toe. In het gebouw van Kengen op het Keizersveld 40 zal zo spoedig mogelijk een uitgebreid balie-ver kooppunt gerealiseerd worden met alle technische installatiematerialen en servicematerialen op het gebied van gas, water, sanitair, electro en centrale verwarming. De verhuizing van de showroom van de Willemstraat naar Keizersveld is een zaak van de toekomst en zal niet eerder dan de volgende eeuw plaats vinden. Theo Hoebergen (48), directeur van de Dr. Poelsschool in Venray, viert vandaag (donderdag 8 juli) dat De gemeente Venray gaat bin nenkort een brief naar clubs en verenigingen in Venray sturen. De gemeente wijst hen in de brief op een onderdeel van haar minima beleid. Families met een inkomen op of net boven de minimumgrens kunnen van de gemeente honderd gulden per gezinslid krijgen als tegemoetkoming in de kosten van het lidmaatschap. "De regeling bestaat al twee.jaar en is vorig jaar nog verruimd", liet wethouder J. Driessen woensdag avond tijdens het bezoek van de raadscommissie Welzijn aan wel zijnsinstelling Synthese weten.. "Maar we hebben de stellinge indruk dat lang niet iedereen die daar recht op heeft, ook daadwerke lijk van de mogelijkheid gebruik maakt. We vermoeden dat veel men sen niet van het bestaan ervan weten." De 100-gulden regeling is bedoeld om mensen met een lager inkomen eenvoudiger te laten deel nemen aan het verenigingsleven. "Het moet drempelverlagend wer ken", stelde wethouder Driessen. Vorig startte de gemeente Venray met een voorlichtingscampagne om de regeling, waar naast gezinnen, alleenstaande ouders en 65-plussers ook alleenstaanden en meerper- soonshuishoudens gebruik van kun nen maken, meer bekendheid te geven. Venray gaat de campagne nu verder uitbreiden. Binnenkort ver schijnt er bijvoorbeeld een artikel in de gemeentekrant over de 100-gul den regeling. De gemeente Venray dient volop aandacht te besteden aan de parkeergelegenheid rond het nieuwe kunstencen trum aan de Heuvelstraat. Ook de veiligheid van de leerlingen die het centrum bezoeken moet gewaarborgd zijn» Rond het kunstencentrum bevindt zich veel groen en zijn diverse onoverzichtelijke plekken waar de veiligheid van de jeugd in het gedrang kan komen. Wethouder Bert Kersten zei dat déze zaken de volle aandacht verdienen als het kunstencentrum binnenkort klaar is. Hij deed dit tijdens het bezoek van de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport aan het kunstencentrum waarin in het nieuwe seizoen de balletschool, de Vrije Academie en de Muziekschool Venray worden gehuisvest. Het centrum is ondergebracht in een deel van de voormalige school en internaat Jerusalem. De drie instellingen verhuizen deze zomer naar hun nieuwe behuizing.J hij 25 jaar in het onderwijs werk zaam is. Voordat hij in Venray aan de slag ging, werkte Hoebergen onder andere als leraar en directeur op een basisschool in Ooijen (bij Nijmegen, red.). Theo Hoebergen recipieert vandaag van 18.30 tot 20.00 uur. Eerder op de dag vierde hij zijn 25-jarig jubileum gezamen lijk met de kinderen van de Dr. Poelsschool. Theo Hoebergen is al 25 jaar actiefin het onderwijs. De gemeente Venray stelt maxi maal 45.000 gulden beschikbaar ten behoeve van de opbouw van een Sociaal Economische Verkenning met daarin geïntegreerd een carto theek Stedelijke Ontwikkeling. "Met het oog op het evalueren van beleid op sociaal, economisch en ruimtelijk beleid dient de gemeente te kunnen beschikken over feiten en cijfers van de gemeente over een reeks van jaren", stelde wethouder Houba maandagavond tijdens de commissie Financiën. Tussen de feiten en cijfers moeten volgens de wethouder verbanden kunnen worden gelegd en vergelij kingen met andere (vergelijkbare) gemeenten kunnen worden gemaakt (benchmarking). Het eindresultaat is bij voorkeur een jaarlijks rapport in de vorm van een zogenaamde Sociaal Economische Verkenning (SEV) waaruit die verbanden en vergelijkingen moeten blijken. Statistisch materiaal is volgens wethouder Houba niet alleen nodig voor evaluatie maar ook voor het initiëren van nieuw beleid. "Te den ken valt hierbij aan het ontwikkelen van bijvoorbeeld nieuwe woon- en werklocaties. Een goed inzicht in de ontwikkeling in de woning- en arbeidsmarkt is daarbij ontontbeer- lijk. Het is wenselijk om alle rele vante gegevens in een overzichtelijk document te verzamelen. Inzichtelijk is inmiddels, na een interne inventarisatie, aan welk soort informatie de gemeente Venray behoefte heeft." GEMIS De gemeente Venray heeft ver kennend overleg gevoerd met onder andere het ETIL. Dit bureau is in Limburg als geen ander gespeciali seerd in gegevensbeheer, -verwer king en interpretatie van de cijfers. Het ETIL kan volgens Houba in de bij de gemeente Venray bestaande behoefte aan informatie voorzien. In de meest vergaande vorm biedt het ETIL daarvoor het nog in ontwikke ling zijnde Gemeentelijke Informatie Systeem (GEMIS) aan. :"Het GEMIS geeft een snel en goed inzicht in de belangrijkste ruimtelij ke, sociale en economische kenmer ken van de gemeente en maakt daar bij vergelijkingen met andere gemeenten. "Vanwege de tijd, de kosten, het ontbreken van direct profijt en het feit dat het systeem nog in ontwik keling is, ligt het niet voor de hand direct volledig op het GEMIS in te steken", meende wethouder Houba. "Het geniet de voorkeur daar gelei delijk naar toe te groeien. Zo'n geleidelijke opbouw van gegevens wordt ook door het ETIL geadvi seerd. Concreet betekent dit. dat een begin kan worden gemaakt met het opzetten van een zogenaamd Sociaal Economische Verkenning Venray. Verbaasd en ook geïrriteerd. Dat was P. v.d. Velden (Samenwerking Venray) in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport. V.d. Velden sprak zijn verbazing uit dat in het schouwburgprograinma het theaterspektake! Spirit of the Dance met trots wordt aangekon digd, terwijl de voorstelling al lang en breed is uitverkocht. "Heel vervelend dat mensen uit heel Nederland de voorstelling bijwonen en de Venraynaar zo'n bijzonder interessant programma moet missen." De reden is dat de landelijke voorverkoop voor Spirit of the Dance, een show die Ierse dansen combineert met een harts tochtelijk verhaak afin februari van dit jaar is gestart. Met als gevolg dat vanuit het hele land aanvragen voor kaartjes bij de schouwburg zijn binnengekomen en gehonoreerd. V.d. Velden deed een verzoek aan wethouder Kers ten om dit voorval bij het schouw burgbestuur aan te kaarten om zo in de toekomst teleurstellingen bij de Venraynaar te voorkomen. ACCOUNTANCY ADVIEZEN FISCAAL/JURIDISCHE ADVIEZEN BEDRIJFSKUNDIGE ADVIEZEN AUTOMAT1SERINGS ADVIEZEN LOONSERV1CE en PZ-CONSULTANCY accountants en adviseurs regiokantoor. Leunseweg 51 5802 CG Venray tel (0478) 582 556 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN, HORST, MAAS1RICHT. PANN1NGEM ROERMOND. SriTARD, VALKENBURG, VKNIjü cn WEERT

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9