FRANSOL I' k Armoedebeleid kan beter WEG MET ALLE ZONNETJES IN HUIS... t Milieuvriendelijk kerstpakket en relatiegeschenken Kom Heide wordt 30 km-zone Rechts voorrang op kruisingen Kattestaart doet mee aan 'Straat op Stelten', Problemen diftarnota's houden aan Mevrouw Verstegen wint prijsvraag ZONWERINGEN Jan Loonen nieuwe voorzitter CDA SV Venray ontvangt subsidie Mega- meubelzaak geblokkeerd UW Hennep kwekerij opgerold Jongen weer aangehouden PEEL EN MAAS donderdag 8 juli 1999 - Pagina 5 Venrayse straat zet zich in voor Unicef De populaire presentatrice Fabiënne 9 (ex-TMF, red.) brengt op maandag 19 juli om 17.00 uur met haar tv-ploeg van het RTL4-pro- gramma 'Straat op Stelten' een bezoek aan de straat Kattestaart in de Venrayse wijk Landweert."Hel programma wordt op donderdag 29 juli uitgezonden", vertelt een enthousiaste initiatiefneemster Els Janssen. In het programma kruisen twee 'straten' uit Nederland de degens met elkaar. "Het is de bedoe ling dat we zoveel mogelijk geld voor een vaccinatieprogramma van Unicef in Bolivia binnenhalen.", zegt Els Janssen. :"In een vorige uit zending kregen de twee deelnemen de straten bijvoorbeeld de opdracht om zoveel mogelijk vogelverschrik kers te maken binnen drie uur. De Sponsorloterij van de Postcode Loterij keerde toen een bepaald bedrag per gemaakte vogelver schrikker uit. Wat voor opdracht wij krijgen weten we natuurlijk niet. Tien mensen uit onze straat coördi neren de opdracht, maar in principe mag iedereen meehelpen. We roe pen iedereen in Venray dan ook op om op maandag 19 juli naar de Kattestaart te komen." STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 n ii Jan Loonen uit Heide is de nieu we voorzitter van de CDA-afde ling Venray. Loonen werd benoemd tijdens de algemene ledenvergadering van de plaatse lijke CDA. Hij is opvolger van Toon Theeuwen. Jan Loonen komt voort uit de jongerenafde ling van het CDA, het CDJA. In het CDA- hoofdbestuur Was hij al enkele jaren penningmeester. Vy Burgemeester en wethouders van Venray verstrekken een subsi die van 506.557 gulden aan SV Venray ten behoeve van de bouw van een kleedgebouw op sport park De Wieën ter vervanging van het bestaande kleedgebouw. Ook gaat het college akkoord met de sloop van het huidige kleedge bouw, de daarbij behorende fiet senstalling en de aanpassing van de gemeenteloods op de Wieën voor een totaalbedrag van 43.443 gulden. De uitbreiding van Goed Idee Meubelen op het bedrijventerrein De Brier is voor de gemeente Venray een 'ongewenste ontwik keling'. Goed Idee Meubelen wilde met de aankoop van het naastgelegen pand van spuiterij Theuws een uitbreiding van bet winkeloppervlak bewerkstelligen. De vestiging in zijn huidige vorm wordt gedoogd door de gemeente, maar aan uitbreiding naar 3000 m2 wil de gemeente niet meewer ken. Belangrijkste reden hiervoor is dat de provincie als politiek heeft dat grootschalige detailhan del alleen op speciaal daarvoor ingerichte bedrijventerreinen gevestigd mag worden. De Vereniging van Zelfstandige Ondernemers is het hiermee eens. De gemeente Venray heeft hier voor het industrieterrein De Hulst 2 gereserveerd. De Brier moet, na het vertrek wan het milieustation, Buitenbeheer en misschien de brandweerkazerne, een grondige opknapbeurt hebben. Wat de volgende stap van Goed Idee Meubelen is weet woord voerder Van de Kamp nog niet; "Ik heb net de brief binnen en ik heb wel wat kanttekeningen. De gemeente heeft ons anderhalfjaar aan het lijntje gehouden, zo van het-komt-wel-goed. Je kunt er bijna een boek over vullen. Ik heb me nog niét gebogen óver eventu ele stappen. Want wat niet kan, kan niet." PEEL EN MAAS WEEKBLAD Gemeente spaart milieu maar geen geld De invoering van een 'milieu zorgsysteem' in het gemeentehuis Venray kost de gemeente dit jaar f 32.349 en in de jaren 2000-2003 nog eens f 23.300. De geplande besparing op jaarbasis is bere kend op f 4.230. Schrijfster Carla Steeghs van het rapport 'Gemeentelijk Intern Milieuzorg systeem' wijst echter op de voor beeldfunctie van het project naar de burgers toe. De gemeente Venray heeft het opstellen en uitvoeren van een intern milieuplan als speerpunt van haar gemeentelijk milieubeleid opgenomen. Doel van het nieuwe interne milieuzorgsysteem is het verminderen van de belasting van het milieu als gevolg van het werk. Besparingen op kantoor zijn tegenwoordig heel makkelijk aan te geven omdat bekend is hoeveel de gemiddelde kantoormedewerker per jaar het milieu belast. Uitgaande van 200 werkdagen a 8 uur is dal twee keer twintig kilometer per auto per dag, vijf uur computer en vijf uur licht aan per dag, verwarming kost 250 kubieke meter gas per jaar en twee minuten per dag gaat hij of zij met de lift voor totaal 10 kWh. Verder gebruikt de gemiddelde kan toormedewerker 70 kilo papier en 4,6 wegwerppennen a 8 gram per jaar. "Het uiteindelijke doel is wel geld besparen", zegt Carla Steeghs, "Elk jaar gaan we opnieuw bekijken wat we kunnen gaan doen. Jaarlijks rap porteren we aan de commissie alge mene zaken wat er is gedaan." Het invoeren van het hele milieuzorg systeem is ook niet iets van 'we doen het even', het is een zaak van de lange termijn. Carla Steeghs ziet het als een veranderingsproces waarbij het gedrag van de medewer kers milieubewuster moet worden. "De medewerkers zullen gemoti veerd moeten worden om hun gedrag aan te passsen." CONCRETE BESPARINGEN Het grootste deel van het energie verbruik van de gemiddelde kan toormedewerker gaat op aan zijn woonwerkverkeer. De gemeente Venray gaat proberen het autoge bruik van het personeel terug te dringen door het promoten van car poolen en het gebruik van het open baar vervoer plus het beschikbaar stellen van fietsen aan het personeel. Dit onderdeel wordt nog bestudeerd, men denkt aan een regeling zoals bij pc-privé projecten. Electriciteit besparen is mogelijk door het licht en de computer uit te doen als men langer dan een uur van de werkplek weg is. bijvoorbeeld bij de middagpauze, en door de aan schaf van spaarlampen. Hel nieuwe computersysteem gebruikt op zich al minder energie. Gas besparen gaat pas als er een nieuwe hoogren- dements-ketel is aangeschaft. Mogelijkheden van waterbespa- ring zijn er ook, bijvoorbeeld min der water uit de kraan, het vervan gen van douchekoppen en door minder water door de toiletten te laten stromen MILIEUWINST De 'winst' voor het milieu moet Carla Steeghs over de gemeentelijke milieuzorg: "Het uiteindelijke doel is wel geld besparen gevonden worden in dubbelzijdig kopiïren, dat spaart een hoop bomen, en het scheiden van afval. Per kamer resulteert dat waarschijn lijk in een hele rits verschillende bakken: GFT, papier, restafval en klein chemisch afval. In de keuken komt een glasbak en bij de biikken- automaat komt een blikkenpers te staan. Carla Steeghs: "Het zijn vaak een voudige oplossingen, maar je moet mensen er wel regelmatig op wij zen". Het personeelsblad Oogwenk gaat een belangrijke taak in de voor lichting vervullen. Hier zullen elke keer weer tips gepubliceerd worden en worden de medewerkers op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Ook bij de inkoop wordt het milieu in de gaten gehouden. Er blij ken al een heleboel 'groene' produc ten in omloop te zijn, waarvan natuurlijk milieuvriendelijk papier de bekendste is. Maar er zijn ook milieuvriendelijke schrijfblokken, balpennen, tekstmarkers, potloden, ordners, ringbanden en hechtmap pen. De gemeente Venray heeft tot nu toe weinig aan 'groene' inkoop gedaan, maar velooft beterschap. GEEN LEUKE DINGEN "Hoe maak je duidelijk datje met simpele dingen kunt besparen? Behalve dan via Oogwenk, ga je ook bij bijvoorbeeld afdelingsover leg zitten en je geeft aan wat men sen kunnen doen." vertelt Carla Steeghs. "Het is heel leuk om te doen, maar het blijft altijd een lange adem-project. Jammer is alleen dat bij voorlichting de krenten uit de pap zijn gehaald." Vooral op het gebied van voor lichting naar de gemeente-medewer kers toe zijn nogal wat projecten geschrapt, vooral die met motivatie te maken hebben. Zo is de feestelij ke start van het Milieuproject door gestreept. de milieu-ideïenbus, publicatie van de resultaten op bor den en het waterverbruikplan. Vervangen van de toiletten en de aanschaf van een 'warmteterugwin- ning luchtbehandelingskast' zijn te duur om terug te verdienen. Alleen het inkopen van groene energie staat nog op de rol voor het jaar 2000. Carla Steeghs is inmiddels, na het uitwerken van de milieuplannen in Boxmeer en Venray. op pad naar de volgende grote klus: "De eenvoudi ge dingen bij dit soort projecten zit ten tussen de oren, en dat moet groeien." De gemeente Venray gaat 1178.000 gulden uittrekken voor het project koude recycling 99-7. Dit project is noodzakelijk vanwege de slechte onderhoudstoestand van de Groeneweg en Spiekert in Heide. De bestaande asfaltverharding in de Groeneweg en de Spiekert wordt in zijn geheel gefreesd, waarna door middel van zogenaamde koude recy- Een lekker zonnetje, stralende mensen, enthousiaste muzikanten, en nog eens muzikanten. Venray Muzikaal Totaal urn weer het feest voor en door de Venraynaar. Ruim duizend muzikanten zetten op de diverse podia hun beste beentje voor om het massaal opgekomen publiek te vermaken. En als de muziek een keer niet in de smaak viel.... dan was er de troost van een met zorg getapt glaasje bier. Dat Castenray veel jeugdig muzikaal talent voort brengt, blijkt uit de uitslag van de playbackshow: 1Maikel Wismans en vrienden Castenrayals de groep Five 2) Manon Vullings (Castenray) als Cindy Lauper (zie foto) 3) Stacey Ruiter (Venray) als Britney Spears 4) Debbie Wismans en Cindy Geerets Castenrayals de Venga Boys 5) Pleunie Theeuwen Venrayals Anouk. cling (koude toepassing) een nieuwe funderingslaag met een dikte van twintig centimeter wordt gereali seerd. Hierop worden nog twee lagen asfalt aangebracht zodat de totale wegconstructie een dikte krijgt van 0.27 meter. Daarnaast wordt in het kader van het bevorde ren van de verkeersveiligheid de kom van Heide ingericht als 30 km- gebied, conform de uitgangspunten Duurzaam Veilig. De kruisingen Heidseweg/ Groeneweg/Spiekert. de Heidsweg/ Begijnhofweg en de Ysselsteyn- seweg/Volen zullen worden uitge voerd als verkeersplateau. Het bestaande plateau op de Groeneweg/M. Driessenstraat en de drempel in de Heidseweg zullen ongewijzigd blijven. De komdrem- pel op de Groeneweg moet sowieso verwijderd worden. De werkzaam heden worden gecombineerd met het aanbrengen van een SMA dek laag op de Heidseweg. Door deze integrale aanpak wordt werk met werk gemaakt. Aan de komgrenzen zal een uniforme bebording worden aangebracht en de openbare verlichting zal op een voorliggend plan worden aangepast. De totale projectkosten worden geraamd op 1.178.000 gulden. De uitvoering van hel project zal medio september starten en naar verwach ting eind oktober worden afgerond. Voor aanwonenden en overige belangstellenden zal op 19 juli een nadere toelichting worden gegeven op het voorliggende plan. Het gemeentelijke armoedebe leid is op punten voor verbetering vatbaar. Dat is de conclusie van een debat tussen vertegenwoordi gers van de gemeente Venray en 32 cliënten van de afdeling sociale zaken. Onder het motto "Helpt het wat de gemeente doet" moch ten de cliënten hun ideeën en meningen uiten. De uitkeringsgerechtigden zijn tevreden over de gemeentelijke par ticipatieregeling waardoor zij een bijdrage van 100 gulden krijgen zodat met name kinderen kunnen deelnemen aan sport- en cultuuracti viteiten. Wel wordt het bedrag van 100 gulden als te weinig beschouwd. Een lidmaatschap voor een sportclub is vaak veel meer. Ook het voorschieten, De cliënten vinden het daarnaast een probleem dat zij die 100 gulden moeten voor schieten en pas achteraf door de gemeente krijgen terugbetaald. KWIJTSCHELDING Het kwijtscheldingsbeleid van de gemeente Venray loopt volgens de deelnemers van het debat niet in lijn met de schuldhulpverlening die de mensen wordt geboden. Vanuit de bijstand worden cliënten aangemoe digd om geld te sparen voor onvoor ziene omstandigheden. Als men echter een beroep wil doen op kwijt schelding van gemeentelijke belas tingen, wordt ook naar het banksal do van de cliënten gekeken. Als daar wat op staat komt men voor kwijt schelding niet in aanmerking. Ook wanneer men beroep wil doen op de Bijzondere Bijstand, bij de aanschaf van duurzame goede ren. zijn er vaak problemen. Mensen worden door deze regeling toch vaak gedwongen om eerst schulden te maken om voor een uitkering in aanmerking te komen. Bovendien wordt het aanvraagformulier voor Bijzondere Bijstand als te ingewik keld beschouwd. Ook de voorlich ting is niet optimaal. DREMPEL Voor veel uitkeringsgerechtigden bestaat er nog steeds een drempel om bij de gemeente een beroep te doen 'op bepaalde voorzieningen. Daarbij komt dat, wanneer men met verschillende ambtenaren te maken heeft, de verstrekte informatie niet altijd eenduidig is. De gemeente Venray ontwikkeld deze zomer een stappenplan om de resultaten van het debat uit te werken en in de praktijk te brengen. Zo wordt momenteel al een verkorte procedu re voor de Bijzondere Bijstand ont wikkeld. Dit najaar zal met de deel nemers van het debat de voortgang worden besproken. Verkeerswethouder Driessen kan binnenkort weer met ver keersbureau BVA om de tafel gaan zitten. Vijf van de zes frac ties in de Venrayse gemeenteraad vinden namelijk dat alle^kruisin- gen op de binnensingel, Waar ver keer van rechts voorrang heeft, gelijkwaardig moeten worden. Een uitzondering maken voor vier of vijf plaatsen waar een primaire fietsroute het centrum binnen komt is niet consequent en leidt tot verwarrende en gevaarlijkse situaties. In de vergadering van de com missie Stedelijk Beheer van vorige week woensdag maakten ze hun standpunt aan wethouder Jan Driessen duidelijk. De fracties leg gen daarmee het advies van ver keersbureau BVA naast zich neer. Dat bureau wil in- en uitgaande wegen die als primaire fietsroute zijn aangewezen voorrang geven. VOORRANG Voorrang voor fietsroutes is een van de uitgangspunten van het door BVA zelf opgestelde verkeersveilig- heidplan van de gemeente. Op dit moment is alleen nog maar de krui sing Merseloseweg-Langeweg inge richt volgens de richtlijnen van het plan. En dat bevalt maar matig zo lieten de verschillende woordvoer ders de wethouder weten. Overal op de binnensingel weten weggebrui kers waar ze aan toe zijn, behalve op de bewuste kruispunten. Het feit dat er in de toekomst meer kruisingen bijkomen waar de primaire fietsrou tes eveneens voorrang krijgen, doet daar niets aan af. Het blijft onduide lijk, vindt de meerderheid. Alleen het CDA hield donderdagavond nog vast aan het plan van de deskundi gen. Wethouder Driessen vond het allemaal wel meevallen. Alleen de communicatie had misschien wat beter gekund. Bijvoorbeeld met spandoeken, zoals bij fietspadkruis ingen bij de Henri Dunantstraat en in Landweert is gebeurd. Persoonlijk is het de wethouder om het even wie er voorrang krijgt. Maar kiezen voor gelijkwaardigheid betekent volgens Driessen wel dat in de praktijk de primaire fietsroutes bij de binnensingelring ophouden. Plus natuurlijk het veranderen van het kruispunt Merseloseweg- Langeweg. Na de zomervakantie buigt het"verkeersbureau zich over de opmerkingen van de politiek. De problemen met de afvalstoffen heffing in de zes Noord-Limburgse gemeenten die dit jaar het diftarsys- teem hebben ingevoerd zijn nog steeds niet opgelost. Nadat de diftar nota's tot vorige week niet eens kon den worden opgemaakt doordat de koppeling van computerbestanden telkens mislukte, blijkt nu een deel van de rekeningen die eind vorige week werden verstuurd onjuist te zijn. "Diverse nota's bevatten ver keerde bedragen", vertelde wethou der Houba maandagavond in de commissie Financiën. "Afgelopen vrijdag en maandag werden de medewerkers van het gemeentehuis en die van PMG Mileu Services (het Maastrichtse bedrijf dat de facture ring verzorgt, red.) overstelpt met vragen en klachten. We zijn er goed ziek van. Dit is niet meer uit te leg gen aan de burgers." De fout komt erop neer dat bezit ters van een 140-litercontainer wor den aangeslagen voor een 40-liter- bak, die vanwege de kleinere inhoud aanmerkelijk goedkoper is. Daardoor valt het totaalbedrag van van de nota fors lager uit: 284,40 gulden in plaats van 390 gulden. De zes bijgeleverde acceptgiro kaarten bevatten overigens wel de juiste bedragen. Mensen dié een verkeerd eindbedrag op hun nota aantreffen, kunnen die acceptgiro kaarten dan ook gewoon gebruiken, hoewel het bedrag daarop dus niet overeenkomt met de nota. Het betreft een voorlopige aanslag. De feitelijke eindafrekening vindt pas begin volgend jaar plaats als bekend is hoe vaak mensen hun afvalcontai ner of -bak in 1999 aan de straat hebben gezet. Voor zover bekend zijn de rekeningen voor de 40-liter- bakken. die vooral in flatgebouwen worden gebruikt, wel correct. Houba: "In het eerste halfjaar van diftar maken we telkens drie stap pen vooruit en dan weer twee terug. Frustrerend, want de gemeenten hebben er veel tijd en energie inge stoken om het systeem eindelijk soepel te laten verlopen. Het spreek voor zich dat wij AVL (waarvan PMG Milieu Services een dochter onderneming is, red.) laten opdraai en voor de kosten van deze nieuwe misser." Hoe hoog de kosten uitvallen is nog onduidelijk. PMG slaagde er maandag niet in na te gaan hoeveel foutieve aanslagen de deur zijn uit gegaan. Voor vragen over de voorlo pige aanslag afvalstoffenheffing kan men contact opnemen met PMG Milieuservices in Helmond, tel: 0492-584434. Aan de Burgemeester Janssenstraat in Venray werd vorige week donderdag een hennepkweke rij door de politie opgerold. Omstreeks 07.15 uur ging de politie het pand binnen en troffen in een tuinhuisje achter de woning 35 hen nepplanten aan en 228 hennepstek jes. Een 37-jarige man uit Venray werd aangehouden. Hij kreeg een transactie aangeboden van fl 4375,-. De hennep werd vernietigd. De politie Land van Cuijk heeft vrijdag opnieuw de 13-jarige jongen uit Boxmeer aangehouden. Hij wordt nu tevens verdacht van het plegen van ontuchtelijke handeling bij een 4-jarig meisje uit die plaats. De ouders van het kind hebben hier van aangifte gedaan. Eerder al bekende de jongen een 7-jarig meis je te hebben verkracht. De 13-jarige is voorgeleid aan de rechtercommis saris en vervolgens overgebracht naar de jeugdinrichting in Breda. PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Mevrouw Verstegen uil Venray is winnares geworden van een door Rabobank Venray-Oostrum en reisbureau Vice Versa gehouden prijsvraag. Die was uitgeschreven tijdens een medio juni gehouden vakantiemarkt. Afgelopen dinsdag mocht zij de prijs in ontvangst nemen: een reischeque ter waarde van 250 gulden (zie foto). Leuke bijkomstigheid was dat Verstegen, moeder van vijf kinderen, die dag levens 20 jaar met haar man was getrouwd. Gewonden bij aanrijding Bij een aanrijding op de Wanssumseweg in Oostrum zijn vorige week vrij dag omstreeks 17.30 uur twee personen licht gewond geraakt. Na behande ling konden beiden huiswaarts. De aanrijding ontstond doordat een 30-jarige uit Arcen afkomstige automobilist, rijdend vanuit de richting De Zomp, niet tijdig stopte voor een voor hem stilstaande auto. De 30-jarige bestuurster hiervan uit Wanssum wilde linksaf de oprit naar een woning inrijden, maar moest tegemoetkomend verkeer doorlaten. Door de klap schoot de auto op de andere weghelft en werd vervolgens door de auto van een 66-jarige inwoner van Grave geraakt. De auto schoot verder door het fietspad op en kwam in botsing met een 16-jarige bromfietser uit Blitterswijck. Deze liep een pijnlij ke rechtervoet op. De vrouw werd met nek- en rug- klachten voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis, maar kon later naar huis. Bij Rien van Mierlo Tuinen vindt u Amerikaans com fort voor tuin of serre. Nederlandse topontwerpers bogen zich over de tafel om de klassiekers van de toe komst te ontwerpen. Vernieuwend, dynamisch, verba zend en indrukwekkend zijn slechts enkele uitdrukkin gen om een predikaat te geven aan dit bijzondere ontwerp. Manhattan, xeer exclusief design, com fortabel, absoluut weerbestendig en sfeervol. Zeer goed toe te passen zowel binnen als buiten. Voor exclusieve tuinmeubelen met een vleugje Amenka 'find your way to" Rien van Mierlo. RJen van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur HTS75I PH C-urn- T*t 0493 314S93 1 VAX MIERLO T

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5