G/x f°( PEEL EN MAAS Pastoor Harry Janssen viert gouden jubileum Slotfeest RabWgJw Carnavalsverenigingen zoeken ruimte Feestelijke opening speelplaats Oirlo "Kinderkunst moet serieus worden genomen" zondag 26 september f Venray centrum met van elftot elf onder andere optredens van Evergreen Jazzband 'f&ng Size Trio Dixie Aces Frans Theunisz^an 'Sjeng aon.de gem'.' The Working Girls Geert Peizet Bloose Brothers Revue Show Tóegang gratis Noodweer zorgt voor overlast Koeien gedood vsdéYeis Jenniskens samen een eeuw bank^i^ren^ Modekoopzondag met modeshows v in winkelcentrum Venray van 12.00 -17.00 uur en boekenmarkt op het Henseniusplein De hevige regen- en onweersbui en zorgden in de nacht van zondag op maandag ook in Venray voor overlast. De Henri Dunantstraat werd korte tijd door de brandweer afgesloten omdat er 15-20 centime ter water op het wegdek stond. Pompen bleek niet nodig, het water trok vanzelf weg. Wateroverlast ook in cafÈ D'n Terp in Oirlo. daar moest de brandweer wel in de pom pen om water uit de kelder te halen. Bewoners van de Kortestraat in Venray klaagden na de stromende regen over gaslucht. De brandweer concludeerde dat het ging om bio gas uit het riool. Op de Putten weg in Ysselsteyn werden maandag omstreeks 01.30 uur vier koeien aangereden door een busje. De koeien waren als gevolg van het noodweer van die nacht losgebroken en liepen over de rijbaan. De 40-jarige bestuur der van het busje, afkomstig uit PosterhoTt, kon de dieren niet meer ontwijken. Hij liep bij de aanrijding gekneusde ledematen op. Ook de twee andere inzitten den, 16 jaar en 29 jaar afkomstig uit resp. Posterholt en Echt, liepen gekneusde ledematen op. Drie koeien overleefden de botsing niet, een vierde belandde in een sloot en werd daar later door de brandweer uitgehaald. Diefstal aanhangwagen Onbekenden hebben onlangs aan de Smakterweg in Venray een tril plaat en een aanhangwagen ont vreemd. De daders kwamen het ter rein op door een toegangspoort te forceren. De waarde van het gesto len goed is niet bekend. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur KUNSTSTOF - ALUMINIUM installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD Kempweg 35 5801 VL Venray Tel. 0478 - 550967 mobiel-06-51419976 KOFRA kozijnen Venray 'Krak' deed de Romneyloods van De Piëlhaas en De Hazekeutel op 18 juni. Na vijf jaar liep de gedoogtermijn van de gemeente voor het gebouw af en bovendien had grondeigenaar Maessen b.v. het terrein zelf weer nodig. Vijf seizoenen lang hebben De Piëlhaas en de Hazekeutel gebruik kunnen maken van de nissenhut van 12x30 meter. Deze 'Vastelaoveshal Venroj' hadden ze zelf neergezet op het door Maessen b.v. gratis beschikbaar gestelde lapje grond. In de hal werden carnavalswagens gebouwd en allerlei spullen voor het carnaval zelf opgeslagen. "Drie carnavalswagens, het Piëlhaasmonumenl, een verfcontai- ner en ontelbare attributen zijn op die dag in juni met behulp van veel rollend materieel en vrijwilligers opgeslagen in een deel van de fabriekshal van Maessen", vertelt Joos Verbeek. Hij is de onafhankelijke voorzitter van de 'Stichting Beheer Instandhouding van de Vastelaoveshal Venroj'. Deze stich ting is vorige zomer opgericht. Het stichtingsbestuur bestaat uit twee bestuursleden van zowel De Piëlhaas als De Hazekeutel plus een onafhankelijke voorzitter. Joos Verbeek: "Het doel van deze stich ting is een gebouw waar we carna valswagens en andere carnavalsattri buten kunnen bouwen." De Stichting heeft dus een stuk grond nodig, van minimaal 1000 vierkante meter, om een gebouw op neer te kunnen zetten. Daarvoor hebben we geld en materiaal nodig." Er is natuurlijk wel haast bij, want voor dat er met de wagens begonnen kan worden moet eerst de hal zelf wor den gebouwd. AL AF? "Het streven naar een eigen hal bestaat al lang", aldus Joos Verbeek, "alleen het begint nu te dringen want op 1 september heeft Maessen b.v. hun eigen ruimte weer helemaal nodig." November 1998 heeft de stichting de gemeente Venray al om een stuk grond van 1000 m2 gevraagd, maar tot nu toe heeft de gemeente niet kunnen helpen. De stichting zoekt nu zo snel mogelijk een ruimte van minimaal 350 m2 waarin de spullen van de vorige hal kunnen worden opgesla gen. "Twee afzonderlijke ruimtes mag ook," zegt Verbeek, "de wagen berging moet echter een deurhoogte van netto 5.50 m. hebben." Om het enthousiasme van de wagenbouwers cq. Vastelaovesvierders niet al te veel te temperen zou een aanbod van grond of een bestaande ruimte welkom zijn. "Onze zustervereni gingen De Marotten in Sittard en De Kadolstermennekes in Oldenzaal hebben respectievelijk halennen van 1500 en 560 m2 tot hun beschik king", verzucht Verbeek. Als er niet snel een oplossing komt wordt het misschien geen kwestie van 'Alaaf!', maar helaas "Al af?' Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Joos Verbeek, telefoon (0478)582832. DONDERDAG 8 JULI 1999 - NR. 27 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Marlies van Zeben wil expositie naar Venray halen Op vrijdagmorgen 9 juli zal op feestelijke wijze de speelplaats rondom basisschool Maria te Oirlo worden heropend. Een pro jectgroep is ongeveer twee jaar bezig geweest met de voorberei ding en uitvoering van de herin richting van deze speelplaats, die in totaal ongeveer 80.000 gulden heeft gekost. Daarbij komen nog de vele arbeidsuren van vrijwilli gers, die veel aan kosten bespaard hebben. Via een unieke samen werking tussen school, gemeente en dorpsraad is dit project tot stand gekomen. De speelplaats rondom de school is daarom niet alleen bedoeld voor school, maar is ook een openbare speelplaats voor heel Oirlo, waar al veel gebruik van wordt gemaakt. De financiering van het project is gerealiseer door bijdrages van de school, de gemeente Venray, het dorpsradenfonds van de gemeente en verschillende nationale fondsen. Het poroject mocht bijdrages ont vangen an stichting Katholieke Noden, stichting Kinderpostzegels Nederland, stichting Madurodam en stichting Speel op Zeker. In Oirlo zelf is via verschillende acties ook het nodige geld bij elkaar gebracht. De belangrijkste bijdrage van de Oirlose mensen bestond echter uit de vele arbeidsuren die door tiental len vrijwilligers zijn geleverd bij de renovatie van de- speelplaats. Een speelplaats die ruim een jaar gele den bestond uit een enkel versleten en onveilig klimtoestel, een klein speelhuisje dat bijna was weggerot en een grote betonnen zandbak. Deze dingen hadden hun tijd gehad en zijn weggehaald. De speelplaats is nu voorzien van twee grote speel toestellen, een voor de kleinere kin deren en een voor de grotere kinde Pastoor Harry Janssen uit Vredepeel viert op zondag 11 juli zijn gouden priesterjubileum. Pastoor Janssen is van dat staat voor Mill Hill Missionary, en dat betekend dat hij gezonden werd en 28 jaren missionaris is geweest op de Filippijnen, van 1957 tot 1985. Met 60 jaar vond hij het welletjes en wilde hij nog graag terug naar Nederland om in een parochie te gaan werken. Na verschillende cursussen in binnen- en buiten land te hebben gevolgd werd hij op 15 februari 1986 benoemd in de parochie Akerpoort in Maastricht. In deze parochiegemeenschap, waar hij 7,5 jaar actief was, raakte hij snel ingeburgerd. "Na de drukke jaren in Maastricht wilde ik het wat rustiger aan gaan doen in een klei nere parochie", vertelt Harry Janssen. "Ik ging stiekem een keer kijken in Vredepeel en de omgeving en het 'vakantiehuis' vlak naast de kerk beviel me wel. In september 1993 ben ik in Vredepeel begonnen en het bevalt me nog steeds uitste kend. Samen met mijn steun en toe verlaat Tilla Janssen uit Ysselsteyn geniet ik nog steeds van het leven. Ja, Ik hoop nog vele jaren de kerk diensten voor de 254 parochianen in Vredepeel te mogen leiden." Pastoor Harry Janssen, die de laatste twee jaar in het Venrayse kerkdorp geen begrafenismis meer leidde, werd in 1923 in Baarlo gebo ren. Zijn vader was postbesteller bij de PTT en was bekend onder de naam: 'D'n Dieke van Bekker Sjang'. Zoals Harry Janssen zelf vertelt werd hij als kind al gefasci neerd door de preken van missiona rissen in de parochiekerk. "Het werd een jongensdroom... dat wil ik ook worden! In een ver land op een avontuurlijke manier je geloof en levensovertuiging proberen uit te dragen", vertelt hij Op 12-jarige leeftijd ging hij naar het kleine semenarie van de Mill-Hill Fathers in Tilburg. Daarna volgde hij met succes de studie filosofie en theolo gie in Haelen en Roosendaal. In 1946 werd hij opgenomen in de congregatie van Mill-Hill en ging hij zijn studie voortzetten in Londen. Op 10 juli 1949 werd hij tot priester gewijd. Enige jaren was hij leraar in Hoorn en Tilburg, studeerde aan de Leergangen aldaar en werd in 1953 benoemd bij het studiecentrum van de Mill-Hill Fathers in St. Louis, Amerika. Hij studeerde tegelijker tijd aan de universiteit pedagogiek en geschiedenis, promoveerde in deze vakken en deed tussendoor ook nog parochiewerk. Hij wilde het liefste voor mensen werken en voor al voor degenen die er het meeste recht op hebben: de armen. FILIPPIJNEN Na enige tijd op de Filippijnen werkzaam te zijn geweest in het parochiewerk werd Harry Janssen met al zijn kwaliteiten en talenten benoemd tot directeur van een mid delbare school en later zelfs tot inspecteur van het middelbare schoolonderwijs. Vele jaren heeft hij in dit ontwikkelingsland zijn werk mogen doen. Toen er een goede Docente tekenen en schilderen Marlies van Zeben heeft serieuze plannen om de kunstwerken die 50 kinderen tijdens de manifesta tie Child Art 2000 in Amerika gepresenteerd hebben naar Venray te halen. Van Zeben is in overleg met het Nederlands Instituut voor Kunsteducatie (LOKV) hoe de expositie hier gestalte is te geven. Van Zeben begeleidde vorige week de Nederlandse prijswinnaar van deze internationale tekenwed strijd, de achtjarige Hessel Muyres uit Venray. naar Amerika. Samen met het gezin Muyres woonde zij de manifestatie over kinderkunst in Washington bij. De kwaliteit van de tentoongestelde werken maakte grote indruk op haar: "Het niveau van de werken was bijzonder hoog. Het was duidelijk dat de kinderen veel zorg aan de werken hebben besteed. Opvallend was het verschil in opvatting van bijvoorbeeld de kinderen uit Europa ten opzichte van die uit Azië. In veel werken is duidelijk de cultuur van een land te ontdekken." Het belang van kunste ducatie op jonge leeftijd wordt door Van Zeben nadrukkelijk onder streept: "Het is ontzettend belang rijk dat kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar te maken krijgen met kunst. In die periode wordt de basis gelegd voor hun verdere ontwikke ling. Kinderen die om wat voor reden zich in hun creativiteit niet kunnen ontwikkelen, als gevolg van bijvoorbeeld oorlog, kinderarbeid of prostitutie, missen iets. Dat is ook de achterliggende gedachte van de manifestatie, kinderkunst moet seri eus genomen worden." REPRODUCTIES De hoge kwaliteit van de werken en het feit dat kinderkunst niet genoeg gepromoot kan worden, is voor Van Zeben voldoende aanlei ding om de kunstwerken naar Venray te willen halen. De originele werken blijven in bezit van de Amerikaanse International Child Art Foundation. Die stelt er een rei zende tentoonstelling mee samen, die onder andere de Olympische Spelen in 2000 in Sydney aandoet. "Volgende week heb ik opnieuw een gesprek met de LOKV om de moge lijkheden te bekijken hoe we de expositie naar Nederland kunnen halen, en het liefst natuurlijk naar Venray, want daar komt de landelij ke winnaar vandaan. Maar of het haalbaar is, is afwachten. Er hangt vanzelfsprekend een aanzienlijk financieel plaatje aan." Als het niet lukt om de originele werken naar Venray te halen, dan probeert Van Zeben een expositie met reproduc ties te presenteren, "leder land krijgt een pakket met 85 reproducties van alle ingezonden werken. Het zou toch al mooi zijn als we die hier in een geschikte locatie kunnen expo seren." Hessel Muyres en zijn vriendje Kaung My ui Zaw uit Myanmar (liet voormalige Birma) zijn trots op hun medailles ren. Daarnaast staan er enkele klei nere toestellen, een tafeltennistafel, een speelhuisje en zijn er enkele banken geplaatst. Verder is de aan kleding verfraaid door de bestrating en groenvoorziening aan te passen, alsook verschillende zaken te voor zien van een nieuwe verflaag. De werkzaamheden om alles gereali seerd te krijgen zijn vrijwel allemaal verricht door vrijwilligers, hier en daar ondersteund door verschillende bedrijven. Deze inbreng van eigen mensen was ook een belangrijke voorwaarde voor het verkrijgen van subsidies bij de verschillende fond sen. Op vrijdagmorgen 9 juli, de laat ste schooldag van het schooljaar, zal de speelplaats op feestelijke wijze worden geopend. De openingscere monie begint om 10.00 uur en zal Pastoor Harry Janssen: "Ik hoop nog vele jaren de kerkdiensten in Vredepeel te leiden opvolger voor het middelbare onderwijs gevonden was kon hij wéér aan een nieuwe taak beginnen. Nu werd hij moderator op een mid delbare school in Manilla en tegelij kertijd werd hij vertegenwoordiger van de Mill-Hill Congregatie in de hoofdstad Manilla. Deze belangrijke en uitdagende functie heeft hij het langste uitgeoefend. "Het was fijn werk", zegt Harry Janssen, "Ik reis de het hele land door, ontmoette veel mensen en kwam met allerlei mensen en culturen in aanraking." In Manilla had hij een soort reisbu reau, runde een opvangtehuis voor de in- en uitgaande missionarissen, zorgde dat iedereen op de juiste plaats kwam en fungeerde als praat paal voorde Filippijnen Toen hij zestig jaar jong werd zette hij een punt achter dit werk. Hij keerde naar Nederland terug, naar huis, en wilde het liefste in een parochie aan het werk. Hij was te rusteloos om thuis te gaan zitten en bood zijn diensten aan in Limburg. Het werd uiteindelijk Maastricht. De mensen in de buurt Akerpoort waren jarenlang erg blij met pastoor Janssen VIJFTIG JAAR PRIESTER Vijftig jaren priesterleven is niet zo maar iets, is geen lichte taak geweest. Pastoor" Harry Janssen heeft een werkbaar leven gehad waarvan 28 jaren in een ontwikke lingsland. In al die jaren hebben de veranderingen in kerk en maat schappij niet stil gestaan. Vijftig jaar onderweg voor anderen. Het was een bewogen leven en met de veran deringen in deze tijd blijft hij samen met zijn parochianen nog steeds in beweging, hoewel dat fysiek na een zwaar auto-ongeval twee jaar gele den steeds moeilijker op te brengen is. "Het lopen gaat me steeds moei lijker af en dat doet me soms pijn. Vroeger was ik namelijk een erg sportief type. Voetball en tennis waren mijn grote hobby's, nu zit ik veel achter de computer." Sommige veranderingen in de maatschappij kan Janssen, die vol gens zijn parochianen altijd wel in is voor een grap. niet zo goed vatten. "Ik vind bijvoorbeeld dat echtparen tegenwoordig veel te snel weer uit elkaar gaan. Zelfs in Vredepeel heb ik dat al een keer meegemaakt. Een huwelijk gaat natuurlijk niet altijd over rozen, maar met een beetje begrip voor elkaar kom je toch een heel eind." Pastoor Janssen viert zijn gouden priesterfeest op zondag 11 juli. Na een heilige mis in de parochiekerk 'Koningin van de Vrede te Vredepeel recipieert pastoor Janssen in gemeenschapshuis 'De Kleine Loef'. Vooraf wordt de nieu we Mariakapel ingezegend. van muziekvereniging Ons Genoegen. De leden hiervan zitten nog bijna allemaal op de basis school van Oirlo. Na de opening is er voor de kinderen van de peuter zaal en de basisschool een mooi programma opgesteld ter afsluiting van het schooljaar. Daarbij zal zeker ook gebruik worden gemaakt van de nieuwe speelplaats, waar men nog lang plezier van hoopt te hebben in Oirlo. muzikaal worden opgeluisterd door de jeugdfanfare en jeugddrumband

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13