Venray's Gilde steekt geen kaarsjes op Religie in de bamboe-kathedraal Fikkie verliest vrijheid "Vrijwilligerswerk is hartstikke leuk om te doen" Alle kinderen mogen mee.... frijwilligers- centrale Synthese Leden vergadering IVN Geysteren- Venray STOMERIJ Tokkelen bij Boerenbond Aanhouding GEBUNDELDE DIENSTEN A&A GROEP DE GROOT B.V. iNGSKANNZN? Pa EL EN MAAS donderdag 24 juni 1999 - Pagina 7 Schutters bereiden zich voor op OLS »!og drie weken en tienduizen- n mensen trekken richting fenbeek om daar te genieten n het Oud Limburgs huttersfeest (OLS). Bij mooi er verwachten de organisato- i op zondag 4 juli ruim 50.000 a! kers. Op 41 schietbomen zullen i beste zestallen van maar liefst 4 schutterijen strijden om de Ook het A-zestal van het 1de St. Jan uit Venray onder 3 to nvoering van Henk de Klein 'J" reidt zich op dit unieke n(!j mburgse evenement voor gO )e strijd om de schutterseer is it makkelijk en keihard, schoten wordt eerst op blokjes ut van anderhalve bij anderhalve itimeter, op zaterdag na de mid- gaan de zestallen die nog over i schieten op blokjes van slechts bij een centimeter. En dat is niet ergste: als er iemand van het inli m een schot mist is het ook tui :teen afgelopen en kan het zestal ar huis. Na de eerste ronde is vaak eenderde van de teams afgeval- sa 1 'Het is inderdaad keihard", erkent nk de Klein, al jaren eerste schut- ap van het St. Jans Gilde/Schutterij e|j tandakker, "en het is mij ook al as overkomen dat je als eerste lutter miste zodat we met z'n i. 6 sn weer naar huis konden. En dat niet leuk voor de rest en al hele- al niet voor jezelf." De Klein is al 'r ids 1976 bij het gilde en kan zich Pr! ;enlijk niet meer herinneren hoe 'G( ig hij al in het A-zestal van de jpj mtters zit. Heel lang, zegt hij er van. Ook de rest van de familie Klein is aktief binnen het gilde, oeder, dochter en zoon maken :1 uit van de tien tamboers en loonzoon Giel Krijnen is zesde a lutter van het A-zestal. "Schrijf op g maar even op dat we nog meer gr nboers zoeken", lacht Henk de ugdsoos 'de Kelder' v.h. Stekske Landweert zoekt volwassenen toezicht willen houden op de 3 tmoetingsplek voor jeugd van ndweert en Venray. De werk- imheden vinden plaats in Venray- ndweert. Er worden geen verder en gesteld, maar er wordt voor g, ee avonden per week iemand M zocht: op woensdag van 19.30- .00 uur en op vrijdag van 20.00- 00 uur (disco). id Meer informatie: Openbare glbliotheek, Merseloseweg 59. ei DO GA Venray. tel. 0478-516995. Huurdersvereniging Noord-Limburg lp donderdag 1 juli a.s. om 20.00 houdt de huurdersvereniging ird-Limburg in het cultureel cen- 1 't Gasthoes te Horst haar half- rlijkse ledenvergadering. Op de :nda staan o.a. voorstellen tot het cepteren van leden, die huurder n van een woning die geen eigen- m is van de Stichting Wonen iord-Limburg; het instellen van n uit drie personen bestaande schillencommissie en goedkeu- ig van het jaarverslag 1998. Na de uze zal mw. M. v. Iersel, consu- regiokuntoor Nederlandse -oonbond te Eindhoven, een inlei- ng houden over de inzet van de oonbond ten aanzien van het urbeleid voor de komende jaren. Het Limburgs Landschap organi- ïrt op zondag 4 juli een mert/Maasduinendag 1999 op het enemententerrein aan de alenbeekweg (Bosscherheide, leente Well). Het programma jint om 08.00 uur en duurt tot 00 uur. Er zijn onder andere een oege vogelexcursie, natuurexcur- s met als thema's 'stilte' en ischiedenis van het landschap' en 8 irkshops natuurbelevingsactivi- ten. Van 11.00 tot 17.00 uur zijn doorlopend een kabouterpad en schreven fiets- en wandeltochten, toegang en deelname is gratis. 3ior meer informatie, telefoon '7)4737575. v ni( gil Duizend gulden voor Beeldenschat Grote Kerk Een mis met drie heren, vijftien misdienaars, een volle kerk en de inzegening van hel Odabeeld in het Odapark. Afgelopen zondag bleek er enorme belangstelling te zijn voor de heilige mis in de Bamboekerk in het Odapark. De opbrengst van de collecte van de mis, groot 1000 gulden, wordt door de organiserende Kunstkring Venray aan de Stichting Beeldenschat van de Grote Kerk geschonken. In de bamboe-kathedraal, een bouwwerk van het kunstenaars collectief De Lutteltuin uit Velen, vinden cle komende weken nog tal van activiteiten plaats. Het moet. aldus kunste naar Versteegde, een ontmoetingsplaats zijn 'waar de grenzen tussen verbeelding en werkelijkheid worden doorbro ken Snel Betrouwbaar REINIGING VAN: kleding (vloer-)kleden dekens dekbedden (vitrage-) gordijnen trouwjaponnen etc. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 IttyefGKctett Ik voel mij gedwongen te moeten reageren op het artikel over het 'bijna oerwoud' in de groenstroken langs de Veltumse Kleffen. Tijdens een wandeling door Veltum zal eenieder, toerist of wijkbewoner, zich afvragen 'hoe kunnen deze groenstroken er zo bij liggen?' Een begrijpelijke vraag, doch de oorzaak ligt dieper dan wordt voorgesteld in uw weekbladartikel. Plotseling wor den wij geconfronteerd met het feit, dat de groenstroken voor de percilen 35 t/m 85 van de Veltumse Kleffen werden 'gerenoveerd'. Geen vragen of overleg met de betreffende bewo ners, maar een besluit waaraan niet te tornen viel. De stroken werden ontdaan van meerder bomen en struiken. Ervoor in de plaats kwam een groene kruipplant. Geen gezeur, pikken en slikken! Dat door het rooien van diverse bomen en struiken (was er wel een kapvergunning?) de vluchtweg van eekhoorntjes en vele vogels vernield werd, deed niemand pijn. Och wat, eekhoorns en vogels zijn er genoeg; niet zeuren, pikken en slikken was toch het devies. Mevrouw Smits, die zo van tuinieren houdt, vulde de kale vlakte voor haar woning met nieuwe planten, struiken en bloe men. Edoch, deze mevrouw had binnen enkele dagen een brief van de gemeente op de mat liggen, met het bevel dat de door haar geplante voorzieningen, en wel binnen zeer korte termijn, verwijderd dienden te worden: zo niet dan liet de gemeen te dit doen op kosten van de goed willende tuinierster. Mevrouw Smits reageerde onmiddellijk met een brief aan de gemeente. Groot was de verbazing dat nooit geantwoord werd. De lezing van de gemeente woordvoerster in het weekblad-arti kel klopt niet; er was geen bewoner die vroeg om de strook te mogen beplanten. Maar ja, de gemeente moet zich toch schone handen mogen wassen. Het is niet alleen het probleem met de groenstroken; wat denkt u van het plaatsen van de gescheiden afvalcontainers voor de Cl000. De wandelaar verdwaalt in de oerwoudstroken; de bewoners kijken uit op een vuilstortplaats rond de ondergrondse containers voor de Cl000. Waar ligt dan de oorzaak van het ontstaan van al deze problemen langs die mooie Veltumse Kleffen. Ik zal het u zeg gen! Er is geen overleg, nu niet en nooit! Het enige overleg, als het er al is, wordt gevoerd door één man, secretaris Wijkplatform, tevens voorzitter Wijkvereniging, beheer der wijkgebouw, aanspreekpunt bij meldingen van groen (en ga zo maar door), dhr. Ter Beek. Hij tracht met zijn ideeën de wijkbewoners te regeren. Het riekt naar dictatuur en daar zijn meerdere bewoners, onder wie ikzelf, niet van gediend! Dirk Krouwel. bewoner Veltumse Kleffen 49. Hondeneigenaren willen inspraak De gemeente heeft snode plan nen met de honden in Venray. Althans, dat vinden veel honden bezitters. Sinds de varkenspest is er een aanlijngebod, maar moeten Fikkie, Flossie, Tarzan en Hector dit najaar nu ook naar het eigen 'toilet'? De plannen van de gemeente zul len na de zomer in een nota open baar worden gemaakt. Het gaat vooral om het instellen van speciale honden-uitlaatroutes waar de hon den, aangelijnd en wel, hun natje en droogje mogen doen. Eigenlijk: 'moeten' doen. want buiten deze plaatsen wordt dat verboden. Op dit moment is men bij de gemeente aan het bekijken welk openbaar groen geschikt is voor het veelvuldige hondenbezoek. Daarmee houdt men rekening met de veiligheid, dus vol doende licht, en of de plek niet te dicht bij woningen ligt. De volgende fase is overleg meT wijkraden en bewonersorganisaties. In de plannen is tot nu toe geen mogelijkheid van speciale uitren-veldjes opgenomen. Secretaris mevrouw Wattie Poels van politiehondenvereniging 'Bij Dag en Bij Nacht' kent de plannen niet: "Nog niks van gehoord. Het zou wel prettig zijn als de gemeente eerst eens met de hondenverenigin gen zou overleggen. Maar ja. dat vergeten ze. maar de hondenbelas ting vergelen ze niet." Echt blij op voorhand kan ze nog niet zijn, maar ze zou graag wat meer van de gemeente horen. CONTROLE Gematigd positief is de reactie van voorzitster Peters van Kynologenclub Venray Omstreken. "Ik heb natuurlijk nog niet kunnen overleggen met de rest van hel bestuur, op zich is het geen slecht idee om bepaalde plaatsen voor honden aan te wijzen. Maar de mensen moeten zich er dan wel aan houden." De vereniging zet zich al jaren in voor baas en hond in Venray: "Zo'n tien jaar geleden was er een voorstel om via de politiever ordening (Algemene Plaatselijke Verordening, red.) honden in de bin nenstand van Venray te verbieden. Wij waren toen heel boos, honden horen in het straatbeeld thuis. Onze club probeert de honden sociaal gedrag bij te brengen. 'Aanvaardbaar maatschappelijk gedrag' noemde minister Apotheker dat onlangs. En daar hebben we nadrukkelijk op gewezen." De APV ging niet door. De Kynologenclub tracht door middel van cursussen voor honden vanaf acht weken, en hun bazen, het slechte beeld van honden te verbeteren. Te vaak wor den honden alleen nog maar gezien I als vervuilers of enge beesten die tegen van alles en nog grommen. Voorzitter Peters ziet als allerbe langrijkste in eventuele plannen dat er een goede controle wordt uitge voerd. "Alleen maar plaatsen aan leggen en verder niks verandert ook het gedrag van de mensen niet. Veel controle, goede hygiëne, daar gaat het om." Liever heeft ze groenstro ken waar de bazen zelf zorgen voor het opruimen van de poep. De aller grootste wens van de vereniging is de aanleg van een echte speelweide waar honden lekker kunnen rennen en dollen. Dat zou minimaal twee hectare moeten zijn. eventueel slechts op bepaalde dagen beschik baar. "De bazen moeten dan natuur lijk wel de poep goed opruimen." In andere gemeenten heeft men daar voor poepzak-automaten neergezet en dat zou ook voor Venray een mogelijkheid zijn. Duidelijk is voor de kynologen dat als er geen contro le is en er niet goed schoongemaakt is. de gemeente de plannen beter kan laten liggen. BESMETTINGSGEVAAR Dierenarts Ruymbeek ziet weinig besmettingsgevaar voor de honden op de uitlaatplaatsen opdoemen. "Als daar goed gereinigd wordt is er geen probleem. Nu gebeurt poepen te pas en te onpas en met deze plaat sen raken de mensen van het poep- trappen af." Belangrijkste voor waarden voor het goed functioneren van uitlaatplaatsen zijn volgens de dierenarts de afmetingen en de fre quentie van het opruimen. "Bij veel gebruik betekent dat dus veel oprui men. Verder moet je het zand, als dat er komt te liggen, goed verzor gen en regelmatig verschonen." Over de financiering maakt Ruymbeek zich geen zorgen: "Het potje hondenbelasting moet toch ruim genoeg zijn om eens wat terug te doen voor hond en baas." Nicolien Ruyter, vrijwilligster Tiener Actief: De 12-jarige Nicolien Ruyter is één van de drie tieners die deelne men aan het project Tiener Actief, een project naar een idee van Home Start. "Tiener Actief is een project voor jongeren tussen de 12 en 18 jaar die graag vrijwilligers werk willen verrichten", vertelt Karen Longstorff van de Vrijwilligerscentrale Venray, die bemiddelt tussen vraag en aanbod en de begeleiding van de jongeren voor haar rekening neemt. "Op dit moment hebben we 'slechts' drie jongeren geplaatst omdat we nog niet zoveel tijd aan het tiener project besteed hebben, maar in de toekomst willen we meer aan dacht aan Tiener Actief geven", zegt Karen Longstorff. "Via vrij willigerswerk kunnen jongeren ervaring opdoen als oriëntatie voor een latere beroepskeuze. Meisjes en jongens tussen de 12 en 18 jaar die een individu, groep of organisatie als vrijwilliger willen helpen zijn bij ons van harte wel kom." De Vrijwilligerscentrale Venray bemiddelt tussen vraag en aanbod. Organisaties die vrijwilligers zoe ken, kunnen hun vacatures voor vrijwilligers bij de centrale indie nen. De centrale publiceert die vaca tures in plaatselijke weekbladen en de kabelkrant en neemt yacatures op in mappen die mén in de Vrijwilligerscentrale kan inzien. Mensen die vrijwilligerswerk zoe ken, kunnen een afspraak maken met een van de medewerkers of even binnenlopen om de vacatures te bekijken. Nicolien Ruyter kwam vorig jaar in de Openbare Bibliotheek, waar ook de Vrijwillligerscentrale gevestigd is. voor het eerst in aanraking met Tiener Actief. "Het leek me een heel leuk project, maar toen ik me opgaf dacht ik bij mezelf 'daar hoor ik nooit meer wat van"*, vertelt Nicolien Ruyter, die hoopt over enkele jaren haar brood als kraam verzorgster in het ziekenhuis te ver dienen.. De leerlinge van de openbare basisschool Landweert was dan ook blij verrast toen ze na een tijdje via Home Start een adresje kreeg toege wezen waar ze als vrijwilliger aan de slag kon. "Ik ga wekelijks op woensdagmiddag naar het Brukske om een gezinnetje met drie kinde ren, waarvan de moeder een spier ziekte heeft, te helpen. Mijn 'taak' is het vooral om met Micky, het drie jarige zoontje van de familie, te spe len. Ik neem de moeder gewoon wat werk uit handen zodat ze zich op andere dingen kan concentreren. Met Micky voetbal ik wat of we doen enkele spelletjes. Laatst vroeg hij al of ik niet wat vaker wilde komen spelen. Ik vind het werk gewoon hartstikke leuk om te doen." TOEKOMST Ook de hoogzwangere moeder van Nicolien, Monica, juicht de werkzaamheden van dochterlief toe. "Nicolien weet wat ze wil en is van jongs af aan al begaan met het lot van de medemens. Ze wilde vroeger al altijd oppassen op haar jongere zusje Stacey en kijkt al wekenlang uit naar de geboorte van de baby. Zolang ze het leuk vindt en het werk haar resultaten op school niet schaadt, heb ik geen enkele proble men met het vrijwilligerswerk dat ze nu verricht. Nicolien doet veel ervaring op in de dagelijkse werk en dat komt haar ontwikkeling alleen maar ten goede." Ook over de samenwerking met de Vrijwilligerscentrale is moeder Monica te spreken. "Na het eerste telefoontje hebben we met Karen Longstorff een gesprek gehad. Ik wilde toch precies weten wat de bedoeling van het project was. Nicolien en ik hielden een positief gevoel over aan dat gesprek en dat gevoel is tot op de dag van vandaag zo gebleven, want Nicolien gaat nog steeds fluitend naar haar vrijwilli gerswerk toe." De organisatie van het Kindervakantiewerk heeft de knoop doorgehakt. Dankzij de spontane reacties die de afgelopen weken bin nen zijn gekomen durft de organisa tie het aan om het Kindervakantiewerk met alle kinde ren door te laten gaan. Iedereen mag dus mee doen. Deze beslissing is mede genomen omdat men vindt dat Kindervakantiewerk voor alle kin deren toegankelijk moet zijn, en de organisatie dus ook alle kinderen mee wil laten doen. Toch is men nog niet helemaal uit de zorgen en wordt er leiding gezocht voor 120 kinde ren. De organisatie is er van over tuigd dat er in Venray en omstreken toch nog genoeg mensen zijn die zich alsnog aan willen melden als leiding. Iedereen boven de 15 jaar is welkom. Heb je dus nog tijd tussen 12 juli en 16 Juli meld je dan aan als leiding bij het Kindervakantiewerk. Bel. ook voor meer informatie: (0478)587560, (0478)588606 of (0478)584687. Fietsster gewond Bij een botsing tussen een perso nenauto en een fiets op de kruising van de Stationsweg met de Tuin straat in Venray is zaterdagmiddag de 36-jarige fietsster uit Venray gewond geraakt. De vrouw werd met verwondingen naar het zieken huis gebracht. Aan de fietsster werd geen voorrang verleend door een 19-jarige automobiliste uit Venray. De jaarlijkse Dorpszeskamp in Ysselsteyn is een echt festijn. Het spektakelstuk dit jaar is de 'afgang' van 20 meter hoogte van de Boerenbond af. Voor f 7.50 kunnen waaghalzen en andere levenslustige bezoekers onder begeleiding van ervaren sportinstructeurs naar bene den. De veiligheid is hiermee maxi maal gegarandeerd. Om 13.00 uur kan de eerste durfal het dak op. De zeskamp Ysselsteyn wordt van 11 tot 16.30 uur gehouden. Tien ploe gen strijden tegen elkaar in allerlei water-, kracht- en behendigheids spellen. Toegang is gratis. De orga nisatie is in handen van VV De Piëlreus Ysselsteyn. De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op een parkeer plaats aan de Gouden Leeuw in Venray een 20-jarige Amsterdammer aangehouden die een politieauto had vernield door er tegenaan te trappen. De politie was ter plaatse geroepen omdat er one nigheid zou zijn tussen enkele per sonen. Toen de agenten arriverden, bleek er niets meer aan de hand te zijn. De verdachte uit Amsterdam begon opeens en zonder aanleiding tegen de politieauto te trappen waar door deze licht beschadigd raakte. Toen hem werd duidelijk gemaakt dat hij was aangehouden, probeerde hij nog te vluchten. De agenten wis ten hem echter na een korte achter volging alsnog te arresteren en de man werd ingesloten in een politie cel. Tegen hem zal proces-verbaal worden"opgemaakt. ACCOUNTANCY ADVIEZEN FISCAAL/JURIDISCHE ADVIEZEN BEDRIJFSKUNDIGE ADVIEZEN AUTOMATISERINGS ADVIEZEN LOONSERVICE en PZ-CONSULTANCY ACCOUNTANTS EN ADVISEURS REGIOKANTOOR: Leunseweg 51 5802 CG Venray tel.: (0478) 582 556 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN, HORST, MAASTRICHT. PANNINCEN, ROERMOND. SlTfARD, VALKENBURG, VENLü en WEERT GEEN KAARSJES Deze zullen nog niet mee lopen in Offenbeek. Daar zullen alle 164 schutterijen de twee kilometer lange route door het dorp lopen. Voorafgegaan door hun 'bieleman nen' zal de tocht leiden naar de 'Offenbekerbemden' tussen het dorp en de Slreekweg. Hier zal over een tijdje een woonwijk verrijzen, maar op 4 juli wordt vijftien hectare als feestterrein gebruikt en 35 hectare als parkeerterrein. Sinds juli vorig jaar, toen de schutterij van Offenbeek de felbegeerde titel haal de, zijn 80 mensen bezig met de Henk de Klein (tweede van rechts) is eerste schutter van hel A-zestal organisatie. Op de dag zelf zullen maar liefst 1600 vrijwilligers hand en spandiensten verlenen. Het Venrayse team bestaat uit Henk de Klein, Jo Lenssen, Hans van Rhee, Peter Henssen, Ronnie Linders en Giel Krijnen. Vanaf volgende week gaan ze drie keer in de week oefe nen, samen met, het B-zestal, de reserves. Henk de Klein: "We maken er niet zo'n heisa van, we doen ons best maar zullen heus geen kaarsjes gaan branden." Hij kan er echter niet omheen om te erkennen dan zijn team dit jaar tot de kans hebbers gerekend kan worden. Het OLS begint om 14.00 uur met de optocht en aansluitend het schieten. Het uur van de waarheid dus. en zal dan in het jaar 2000 het Gilde St. Jan de organisatie van het Oud Limburgs Schuttersfeest overgeno men hebben van St. Barbara uit Offenbeek? Helemaal zonder hulp van bovenaf doet het Venrayse gezelschap het toch niet. Op 24 juni wordt de traditionele Sint Jansmis gehouden en daar zal waarschijnlijk wel een extra kaarsje gebrand worden. bouw - tegels - sanitair (yrroots A X** Kloosterstraat 18,5844 AN Stevensbeek, Tel (0485) 38 23 05 Kwaliteit en betrouwbaarheid gegarandeerd, want De Groot is een erkend NVOB-bedrijf, waar u terecht kunt voor zowel renovatie als nieuwbouw. U kunt bovendien rekenen op deskundig advies en begeleiding van A tot Z. Dat scheelt u tijd en neemt u werk ui» handen uouw GARANT U kiest niet zo maar voor De Groot. Dot doet u om de uitstekende service. Dot doet u om het brede assortiment gerenommeerde merken. En natuurlijk om het advies op maat van onze deskundige medewerkers.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7