20% tassen week Zorgen om NLW-bedrijven SURPRISE KORTING Eetcafé De Graaf opent haar culinaire deuren Zeventien leerlingen krijgen arbeidstraining ^2ty op alle tassen bags ugzakken 53.500 telefoonoproepen in '98 Gemeentelijk Ammoniakreductieplan afgewezen GGD: draag een bril in de botsauto's Nieuwe gemeentegids Venray is uit Topsporters geven clinic Twee nieuwe rotondes in Venray 'atersstraat 5 Tel. 516016 Bomen wijken voor bedrijven Nieuwe woningen in intoniusveld Service of winstbejag? GEBUNDELDE DIENSTEN A&A GROEP STOMERIJ PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Help! Mijn pensioen! 5000e Electro- scooter afgeleverd ,a(EL EN MAAS (donderdag 10 juni 1999 - Pagina 7 )e Venrayse politiek maakt zich ■%gen over de toekomst van de W-bedrijven. De tekorten van Werkvoorzieningschap wor- lopen op van 8 ton naar 1,3 joen gulden. Er zijn nog wel reservers maar raken zo een keer op", liet Wiske ster (CDA) tijdens de commissie- gadering Sociale Zaken vorige ek weten. De zorg van Koster rd gedeeld door Mea van Vught 'dA) en Ine Clarke imenwerking). Wethouder ssen stelde dat voor 1999 en 10 er, gezien de reserves, nog geen problemen zijn. "Dat zal op z'n vroegst pas in 2001 zijn", aldus de wethouder. Omdat de WSW- bedrijven in Nederland ook gelden van de overheid krijgen, is momen teel nog niet inzichtelijk hoe de toe komst van die bedrijven, en dus van de NLW er uit ziet. Volgens de wet houder is de situatie binnen dergelij ke bedrijven niet gemakkelijk. "WSW-bedrijven krijgen van bovenaf opgelegd dat er naar gestreefd moet worden zoveel mogelijk werknemers te laten door stromen naar het reguliere bedrijfs leven. Daardoor komt plaats vrij voor andere mensen met een handi cap." Het gevolg is volgens de wet houder wel dat het peil van de werk nemers daalt terwijl de produktie en omzet juist omhoog moeten om de tekorten binnen de WSW-bedrijven zo klein mogelijk te houden. Directeur Pleijers van NLW bedrijven bevestigt het verhaal van de wethouder. "Twee jaar geleden zijn de subsidies gewijzigd. Voor ons bedrijf heeft dat nadelig uitge pakt omdat onze medewerkers gemiddeld een hoge leeftijd hebben en in een hoge categorie qua subsi die zaten." Volgens Pleijers zal die subsidie op termijn wel weer rechtgetrokken worden maar dat effect- is pas merk baar in 2004. Met verbetering van de productiviteit is de verminderde subsidie echter niet recht te trekken. Pleijers wees er overigens op dat het geld dat de gemeenten uit deze regio aan de NLW betalen, verweven zit in de gelden die de gemeenten ont vangen van het Rijk."In het verleden hebben ze dat niet voor de NLW- bedrijven nodig gehad en het ergens anders voor kunnen gebruiken. Nu zullen ze dat wel aan moeten wen den om het tekort bij NLW-bedrij ven op te vangen. Voor sommige gemeenten is dat een zware last." let bos bij de kruising ïrkterweg/Smakterweg moet ats maken voor industrieterrein, ls vastgesteld in het bestem- igsplan. Formeel moest eerst via ministerie van Landbouw, uurbeheer en Visserij (Laser) kapvergunning worden aange- igd. Deze procedure is inmiddels 'er de rug, de kapvergunning is eend en er zijn geen bezwaren nen gekomen. De aanvraag voor kapvergunning bij de gemeente ray zelf is nu in feite een forma- t, vandaar dat de bezwaartermijn cort is van zes weken naar twee ;en. Inmiddels is al begonnen het uitdunnen van de 10.035 m2 direct na het verlopen van de nijn voor het indienen van waren zal met het kappen wor- begonnen. De gemeente kan geen mededelingen doen over iteresseerden voor dit stuk grond lat de onderhandelingen nog niet :rond zijn. let college van B&W wil vergun- g verlenen voor de bouw van en vrijstaande woningen, op een el van 600 m2. in het zuidweste- deel van Antoniusveld. Dit ned grenst aan de bestaande irderij van de familie Claassen. woningen zullen relatief ver geveer zeven meter) van de weg en en bovendien zal bij de plan rekening worden gehouden met bijzondere architectuur van het ied. Dat betekent dat op onder- :hikte onderdelen zoals dakvorm fstand tot de erfgrens afgeweken dt van de bestaande regelingen het bestemmingsplan 'St. oniusveld'. heb afgelopen weekend de Toer Asperge gefietst, georganiseerd ir de ANWB Venray. Als service len zij aan bij vertrek asperges te tellen en bij terugkomst mee te ïen. Ik vond dat wel handig, daar lacht dat er op zondag nergens erges te koop waren. Ik bestelde kilo en moest ƒ10,- betalen, lens de fietstocht kwam ik bij ergeboer Dings. Ik vroeg of hij isperges aan de ANWB leverde, bevestigde dat. Ik vroeg welke leverde en Dings vertelde dat de WB asperges van ƒ5,50 had telt. Dat betekende dus ƒ4,50 st voor de ANWB. zodat ze dat :igen zak stopten. Ik vind dit indalig en heb zelf asperges ocht en mijn geld bij de ANWB ggevraagd. e andere mensen die ook besteld den hebben dus wel 4,50 teveel laid. Ik vraag mij nu af, wat is voor schandalig gedrag? Feenstra Horst Zondag 13 juni vanaf 16.00 uur 'Na het nodige graafwerk opent eetcafé De Graaf haar culinaire deuren'. De tekst op de invitatie voor de opening is net zo origineel als de naam van de zaak en de plannen die uitbaatster Wendy Dakkus heeft met haar nieuwe eetcafé aan de Stationsweg 1 in Venray. Zondag 13 juni is ieder een vanaf 16.00 uur welkom om te toosten op de jongste culinaire aanwinst van Venray. Twee dagen later, dinsdag 15 juni, gaan de deuren echt open. Wendy Dakkus dook in de geschiedenisboeken van Venray om een naam te bedenken voor haar horecagelegenheid in het hartje van Venray. Het werd uiteindelijk De Graaf ("met dank aan Stella"), afge leid van De Burggraaf, een gracht die in lang vervlogen tijden door een groot deel van het huidige cen trum van Venray haar weg vond. De cultuurhistorische 'goeroe' van Venray, Louis Rutten. Ticht een tipje van de sluier op over de historie: "Een vijf eeuwen oude gracht waar van we met de archeologische werk groep nog steeds bezig zijn om de juiste loop vast te stellen. Feit is in ieder geval dat vanuit het eetcafé aan twee zijden, de voor- en zijkant, de ellipsvormige gracht heeft gelo pen. Uit opgravingen zijn bovendien veel 15e en 16e eeuwse materialen naar boven gekomen." Een deel hiervan, voornamelijk aardenwer- ken potten en pannetjes, worden in vitrines in eetcafé De Graaf perma nent tentoongesteld. "Met dank aan het bestuur van 't Freulekeshuus. Die reageerde ontzettend enthou siast op het voorstel om hier een stukje geschiedenis van Venray te presenteren", richt Wendy een dank woordje in de richting van het muse umbestuur. LAAGDREMPELIG Maar met alle respect voor de Venrayse geschiedschrijving, een eetcafé bezoekje toch om culinair te genieten. En dat is zeker de bedoe ling bij De Graaf. Wendy Dakkus richt zich daarbij op een brede doel groep: "We willen laagdrempelig en een voor iedereen toegankelijke eet gelegenheid zijn. Voor tweeverdie ners die komen voor een snelle hap tot aan een gezin met kinderen. De menukaart is hier ook op aangepast, van een saté of tournedos tot de overheerlijkste salades van een voor Venray unieke saladekaart. een pesto gemarineerde lamsfilet. gam ba's of saladezwezerik. Ook de culi naire Fijnproever komt hier aan zijn trekken." Wendy is als dochter van een ondernemersechtpaar in de horeca opgegroeid. Vanaf haar negentiende levensjaar is zij fullti me werkzaam in de horeca, onder andere in Luxemburg en Nijmegen. De laatste jaren nam zij een kijkje in de keuken van Zowyzo en De Zwaan in Venray. Totdat haar droom uitkwam, een eigen zaak. "Daar heb ik wel driejaar op moeten wachten. Zo lang heeft het geduurd, voordat ik een geschikte locatie vond." Het lange wachten heeft zich geloond. De Graaf beschikt over 40 zitplaat sen, een gezellig terras en een sfeer volle inrichting waar het goed toe ven is. In de directe omgeving is bovendien ruim voldoende parkeer gelegenheid. Vooraf reserveren is niet noodzakelijk, echter wel gewenst. Eetcafé De Graaf, Stationsweg 1 in Venray, telefoon (0478)511330. VAP officieus van start Met het seminar 'Een gat in arbeidsmarkt, ontwikkelen van arbeidskrachtenin de Schouwburg Venray werd vorige week vrijdag het officieus startschot gegeven van het Venrays Arbeids Practicum (VAP), een nieuwe arbeidsoefenplaats voor moeilijklerende leerlingen uit het praktijkonderwijs. S. Cuppers van Junior Kamer Venray overhandigde bij die gelegenheid symbolisch een cheque van 70.000 gulden aan Erik Peters, bestuursvoorzitter van het VAP (zie foto). De geldschieters van het VAP zijn het bedrijfsleven en de provincie Limburg die respectievelijk 40.000 en 30.000 gulden bijdragen. Bij de gemeente Venray ligt nog een aan vraag voor een bijdrage van 30.000 gulden, maar daar is nog geen besluit over genomen. Het VAP gaat per 1 september van start in nauwe samenwerking met het Raayland College. In het eerste jaar worden zeventien leer lingen in de leeftijd van 14 tot 19 jaar al tijdens de schoolperiode gerichte arbeidstraining aangebo den. Telefonische hulpdiensten voorzien in behoefte De Stichting Telefonische Hulpverlening Limburg omvat de SOS Telefonische Hulpdiensten en de Kindertelefoon in Venlo en Heerlen. In 1998 werden er door de medewerkers van de stichting 53.500 telefoonoproepen beant woord. De Limburgse SOS Telefonische Hulpdiensten kregen in 1998 25.433 telefoonoproepen, waarvan 16.663 hulpverleningsgesprekken. Een op de vijf gesprekken ging over relatie problemen. Ook werd veel gebeld over eenzaamheid (17 en psy chosociale problemen (13 De Telefonische Hulpdienst signaleert een toename van bellers met psyc hiatrische problemen (in 1997 339 gesprekken, in 1998 765 gesprek ken). Dit betreft vaak mensen die in afwachting zijn van een behandeling of die een behandeling afgesloten hebben. De Telefonische Hulpdienst in Heerlen opende in 1998 een Verslavingsinformatielijn. In Venlo ging in november 1998 het Steunpunt Seksueel Misbruik van start. Beide lijnen zijn bereikbaar via de reguliere telefoonnummers die op de achterkant van de tele foongids vermeld staan. De Kindertelefoon Limburg beant woordde in 1998 28.007 telefoonop roepen. bijna 9 meer dan in 1997. 24 Van de oproepen betrof vragen over seksualiteit. 15 vragen over relatieproblemen. Ook werd er ruim 2500 keer gebeld over geweld en machtsmisbruik. De Kindertelefoon constateert dat er steeds meer jonge ren van 13 tot 15 jaar bellen (ln 1997 5971 keer. in 1998 7676 keer). De Kindertelefoon is bereikbaar via hel voor bellers gratis nummer 0800-0432. Dit telefoonnummer werd gefinancierd door sponsors die in 1998 te kennen gaven dat zij hun financiering op korte termijn zouden beëindigen. De Provincie Limburg gaal nu hel Limburgse aandeel in de kosten van dit (landelijke) nummer subsidiëren. De telefonische hulp verlening van zowel de Telefonische Hulpdiensten als de Kindertelefoon wordt uitgevoerd door vrijwilligers. Bij de Telefonische Hulpdiensten waren eind 1998 76 vrijwilligers werkzaam, bij de Kindertelefoons 47. Na de zomervakantie kunnen er voor beide werksoorten weer nieu we vrijwilligers opgeleid worden. De Slichting Telefonische Hulpverlening Limburg bereidt zich voor op hulpverlening via internet. Sinds kort is er informatie over de Stichting beschikbaar via: http://www.tref.nl/horst- sevenum/sos ACCOUNTANCY ADVIEZEN FISCAAL/JURIDISCHE ADVIEZEN BEDRIJFSKUNDIGE ADVIEZEN AUTOMATISERINGS -ADVIEZEN LOONSERVICE en PZ-CONSULTANCY ACCOUNTANTS EN ADVISEURS REGIOKANTOOR: Leunseweg 51 5802 CG Venray tel.: (0478) 582 556 OVERIGE KANTOREN. HEERLEN, HORST, MAASTRICHT, PANN1NCEN, ROERMOND, StTTARD, VALKENBURG, VENLO en WEERT De Raad van State heeft het Ammoniakreductieplan (ARP) van de gemeente Venray naar de prullenbak verwezen omdat het in strijd is met artikel 8 van de Interimwet ammoniak en veehou derij. In het Venrayse ARP worden beperkingen gesteld ten aanzien van verzuringgevoelige gebieden, met verschillende normen voor de ver schillende gebieden. De Raad van State concludeert dat met deze regels het ARP niet gericht kan zijn op een beperking van de ammoniak- uitstoot in deze gebieden omdat er geen waarborgen vastgesteld zijn. Het probleem voor de Raad van State ligt in het artikel van de Venrayse verordening waarin gesteld wordt dat ammoniak-afna- me gerealiseerd kan worden door het verrekenen van de resultaten in toe- en afname van verschillende bedrijven. Venray wil dit zogenaam de 'salderen' laten plaatsvinden door tussenkomst van de depositie- bank. De Raad van State is echter van mening dat de werkwijze met de depositiebank afbreuk doet aan de door de overheid verlangde 'onmiddellijke samenhang'. Alhoewel de gemeente Venray van mening is dat de Raad van State onvoldoende rekening heeft gehou den met haar argumenten, zal men toch de uitspraak respecteren. De inzet is nu om te komen tot een uni forme aanpak binnen de regio, waarbij Venray een actieve bijdrage zal leveren bij de keuze voor een definitieve oplossing van het ammo- niak-probleem. De gevolgen van de uitspraak zijn uiteraard direct te merken bij de ver gunningverlening voor de veehou derij. Ten eerste zal er veel onduide lijkheid blijven bestaan bij iedereen zolang er nog geen definitieve rege lingen zijn, verder zullen bij meer dan 25 lopende vergunningsproce dures in overleg bekeken moeten worden wat de gevolgen zijn. Door de onrust, onduidelijkheid en de hoeveelheid extra werk zullen de procedures zeker een maand stil lig gen. Bovendien zal bij enkele lopen de procedures geen verplaatsing meer mogelijk zijn en zullen bij reeds verleende vergunningen juri dische procedures kunnen ontstaan. Het is niet uit te sluiten dat ook bij de overige agrarische procedures vertraging zal ontstaan. Het seizoen van de Limburgse kermissen is in volle gang. Ook dit jaar wordt de GGD weer gecon fronteerd met signalen van kerm- isogen. Deze vervelende aandoening ont staat doordat er metaaldeeltjes, waarschijnlijk afkomstig van bots auto's, in de ogen terechtkomen. De GGD adviseert iedereen dan ook in de botsauto's een (zonne)bril te dra gen. In 1994 werd de GGD voor het eerst geconfronteerd mer kermis- ogen. Huisartsen meldden de GGD dat diverse personen, met name jon geren bij hen waren geweest met metaaldeeltjes in hun ogen. Een eer ste onderzoek van de GGD wees op de botsauto-attractie als mogelijke oorzaak. Door de vonken van het contactnet kunnen metaaldeeltjes in de lucht komen en vervolgens in de ogen. De afgelopen jaren zijn er in elk kermisseizoen klachten van kermisogen geweest. Op initiatief van de Limburgse GGD'en en in samenwerking met kermis-exploi- tanten is diepgaander onderzoek verricht naar kermisogen. Met dit onderzoek kon niet volledig worden aangetoond dat de botsauto's de oorzaak zijn. Het verschijnsel komt ook niet op alle kermissen en in alle botsauto-attracties voor. De reden hiervoor is onbekend. Uit het onder zoek is wel gebleken dat brildragers een tien keer zo kleine kans hebben op kermisogen dan personen zonder bril. De eerste kermissen in de regio hebben inmiddels weer nieuwe gevallen van kermisogen opgele verd. De GGD raadt bezoekers dan ook aan in de botsauto's een (zonne)bril te dragen. Wie na een bezoek aan de kermis last krijgt van pijnlijke geïrriteerde en tranende ogen doet er verstandig aan naar de huisarts te gaan. In een groot aantal gevallen moeten de metaaldeeltjes door de huisarts uit het oog verwij De nieuwe gemeentegids van Venray is klaar. De komende twee weken wordt de gids huis aan huis verspreid. De gids staat boordevol adressen van verenigingen, stichtin gen en andere organisaties die in Venray gevestigd zijn. Verder zijn er alle gegevens over de samenstelling van het college van B&W, gemeen teraad en raadscommissies geactu aliseerd. Ook omvat de gids veel informatie over de gemeentelijke dienstverlening. De gids staat dit jaar in het teken van het vrijwilli- Snel Si Betrouwbaar REINIGING VAN: kleding (vloer-)kleden dekens dekbedden (vitrage-) gordijnen trouwjaponnen etc. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN jpgggj [Rïï§rb3| Jutianasinget 3 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 gerswerk. De gemeente wil op die manier het werk van de vele vrijwil ligers onder de aandacht brengen, want - zo stelt burgemeester Waals in zijn voorwoord -"niemand kan meer zonder de inbreng van de vele vrijwilligers(Hun inzet draagt bij aan de grote mate van leefbaar heid van de Venrayse gemeen schap". Bijna alle foto's in de gids zijn dit keer dan ook gewijd aan het vrijwilligerswerk. De gids biedt dit jaar een extra service door de opna me van de plattegronden van Venray en de tien kerkdorpen. De gids wordt deze week op alle adressen in Venray bezorgd (ook op de sticker adressen). Als u na 18 juni nog geen gemeentegids heeft ontvangen, kunt u gratis een exemplaar ophalen bij het gemeentehuis. De volgende gids komt over een jaar weer uit. Vermeldingen voor de gids zijn gra tis en kunnen schriftelijk worden ingediend bij de gemeente Venray (t.a.v. bureau communicatie). Voor vakantiekrachten Randstad Uitzendbureau Randstad Uitzendbureau is onlangs begonnen met een lande lijke wervingsactie voor vakantie krachten. Mensen die zich voor 1 juli '99 voor (vakantie)werk inschrijven, maken kans op het winnen van een sportclinic met een Nederlandse topsporter. De actie komt voort uit het feit dat Randstad een van de hoofdspon soren is van het NOC*NSF. De vakantietijd nadert. In deze periode zijn veel mensen, met name school verlaters, op zoek naar (vakantie)werk. Randstad speelt hier op in door de (potentiele) vakantiekrachten aan te spreken met vijf Nederlandse topsporters. Alle uitzendkrachten kunnen zich opge ven voor een sportclinic. Begin juli worden uit de inzendingen 300 win naars getrokken. De sportclinics worden gegeven door de volgende vijf topsporters: Marianne Timmer (skeelers), Floris Jan Bovelander (hockey), Ron Zwerver (volleybal), Jessica Gal (judo) en Jacco Eltingh (tennis). Een clinic is een training waarbij de sporter een demonstratie geeft en de deelnemers ook zelf les krijgen in de desbetreffende sport. Alle clinics vinden plaats in september op het nationale sportcomplex Papendal in Arnhem. De uitzendkrachten geven zelf aan bij welke sporter ze een cli nic willen volgen. Vanzelfsprekend neemt Randstad Venray In het kader van de volgende fase van 'duurzaam veilig verkeer' wordt binnenkort, na goedkeuring van de gemeenteraad, begonnen met de omvorming van twee kruisingen naar rotondes. Burgemeester en Wethouders stellen de raad voor om een rotonde te bouwen op de krui sing Westsingel/Noordsingel en, in nauw overleg met de provincie, een op de kruising Leunseweg, met de af- en opritten aan de noordzijde van het viaduct Deumeseweg. De roton de hier wordt wenselijk geacht ter bevordering van de verkeersveilig heid en om de doorstroming van het verkeer te bevorderen. Het probleem bij de kruising Westsingel/Noordsingel is dat er meer ruimte nodig is dan er op basis van de geldende verkeersbestemm- ming beschikbaar is. Het college wil alvast aan de slag met de plannen, vooruitlopend op een herziening van het geldende bestemmingsplan, en wil graag dat de raad hiervoor toe stemming geeft. De uNV-regio Noord-Limburg organiseert op donderdag 17 juni om twee uur 's middags een bijeen komst voor haar senioren en anders- actieven onder het motto 'Staat mijn pensioen op de helling?!". Het CNV verstrekt op deze avond informatie aan haar leden over nieuwe ontwik kelingen bij de pensioenfondsen, zoals ABP, en bedrijfspensioenfond sen. Het gaat met name om ontwik kelingen die een bedreiging kunnen zijn voor de bestaande pensioenen. De middag wordt gehouden in het Wijkcentrum 't Schöpke, Veltumse Kleffen 62B in Venray en ook geïn teresseerde niet-leden zijn van harte welkom. 'Zorglease' verhuurt rolstoelen en electroscooters voor gehandicapten in heel Nederland. Op het ogenblik heeft men maar liefst 75.000 van deze voertuigen in de verhuur. Hiermee is Zorglease op dit gebied de grootste van Nederland, en waar schijnlijk zelfs van Europa. Het unieke concept draait mede op de enthousiaste en vakkundige inzet van Het NLW-Industrieel Bedrijf in Helden dat vanaf 1997 actief is op het gebied van het reconditioneren van kapitaalintensieve goederen, zoals rolstoelen en scooters, van Zorglease. NLW 's hebben vestigin gen in heel Nederland, waaronder Venray. In Helden-Panningen krijgt men per week 50 electro-scooters in handen die terugkomen uit de ver huur. Onder het motto 'alles wat in de verhuur gaat mag niet van nieuw te onderscheiden zijn', repareren de 35 medewerkers alles: van opnieuw bekleden tot aan het zelf maken van nieuwe onderdelen. Binnenkort zal de capaciteit uitgebreid worden naar 75 eenheden per week. Sleutelwoorden in deze uitbrei dingsoperatie zijn 'efficiency' en 'ervaring'. Op een feestelijke bij eenkomst woensdag werd de mijl paal van 5.000 stuks gevierd, met alle afdelingen van Zorglease en daarbuiten die hier hun bijdrage aan geveleverd hebben.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7