BB floreert als nooit tevoren PEEL EN MAAS 1 abobank groeit mee met maat schappelijke ontwikkelingen 'Veilig-op-straat-bus' komt naar Raaylandcollege Groep 3 De Kemp toch in Peel en Maas Informatiemarkt 40+ bij het Arbeidsbureau JH¥ïr De Keg sluit jubileum af met sponsorloop WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING EB een eeuw bank eren Jenniskens Vrijwilligers- centrale Venrayse Biljart Bondviert 40-jarig bestaansfeest Venrayse Biljart Bond viert dit jaar het 40-jarig msfeest. Het bestuur van de jging recipieert zaterdag 5 /an 18.30 tot 20.00 uur in centrum De Witte Hoeve f Gasstraat 5 in Venray. negentien aangesloten biljart- gingen en ruim 400 actieve floreert de VBB als nooit O. Joop van Gennip, die twee teleden tot voorzitter werd en, beaamt dat maar al te "We staan er gezond voor. denaantal blijft gestaag groei- J je competitie verloopt perfect. wat misschien wel het aller- «rijkste is, de leden hebben er tend veel plezier in om onder gvan VBB te biljarten. Dat ^*8e meeste voldoening." Bij itreden als voorzitter had Van twee doelen voor ogen: een reglement realiseren en een rlijke competitie-indeling kstelligen. In zijn eerste mis- hij inmiddels geslaagd, het doel levert aanzienlijk meer mien op. "Al hopen we vol- jeizoen een competitie-inde- fe realiseren waarin iedereen jan vinden. Makkelijk is echter Je hebt te maken met wen- voorkeuren van verenigin- |j le openingstijden van café's, antal beschikbare tafels. Je een 'knappe puzzel' neerleg- n met alles en iedereen reke- houden." DAMES 959 werd de VBB opgericht, verenigingen namen deel aan ste wintercompetitie en met idering van een korte onder- ig, in 1961, bleef het aantal mers in die beginjaren stabiel. 964 werd de Venrayse rtbond in één klap een bond llure. Het was tot op dal nt een bond waarbij alleen gingen uit Venray-dorp waren sloten. Voor het eerst sloten aftellen is pnnenü! VERKOOP HHUUR SMOKING ZENSTRAAT 60, BOXMEER TEL 0485-576226 zich toen ook verenigingen uit de kerkdorpen en zelfs uil de gemeen ten Wanssum en Overloon aan. In de loop der jaren groeide de VBB uit tot een bloeiende bond met in het jubileumjaar 1984 (25 jaar VBB) 16 verenigingen met 250 actieve leden uitkomend in vier klassen. De laat ste vijftien jaar is het aantal biljar ters gegroeid tol in totaal 400, waar onder 15 dames. De vier zusjes Van Asten uit Ysselsteyn mogen gerust worden gezien als de pioniers van hét damesbiljarten. Nadat zij in 1984 als eerste dames het edele bil jartspel hadden ontdekt, mag de VBB nu jaarlijks nieuwe dames ver welkomen. VOLWASSEN SPORT In tegenstelling tot vele andere sporten heeft de biljartsport niet te maken met een daling van het aantal actieve leden. Ook de opkomst van snookeren en poolbiljart vormde geen bedreiging voor de traditionele spelsoorten. "Eerlijk gezegd waren we in het begin toch een beetje bevreesd voor hun concurrentie. In de praktijk echter ongegrond. De VBB floreert als nooit tevoren", zegt Van Gennip. Hij krijgt bijval van secretaris Gérard Thissen. Beiden zijn het er ook roerend over eens dat het imago van biljarten als cafésport waar alleen maar 'gezo pen' wordt de realiteit geweld aan doet. Thissen: "Absoluut niet waar. Biljarten is een volwassen sport waar de prestatie voorop staat. Natuurlijk, een gezellig pintje na afloop hoort erbij. Maar dat is in vrijwel iedere sport tegenwoordig ingeburgerd." De VBB~ telt nu 19 verenigingen, waarvan VOP uit Venray sinds het begin deel uit maakt van de bond. De nieuwste aanwinst is BV De Witte Hoeve dat dit jaar toetrad tot de VBB. Naast verenigingen uit Venray en haar kerkdorpen zijn ook biljartclubs uit Overloon en Geysteren in de bond vertegenwoordigd. Er wordt gespeeld in vier libreklassen (A. B. C en D) en een driebandenklasse met zo'n tien teams. Na afloop van het afgelopen seizoen streden de bil jarters in zeven libreklassen en drie driebandenklassen om de persoon lijke kampioenschappen. Thissen: "Binnen de VBB wordt op een hoog niveau biljart gespeeld. De bond telt alleen al acht kaderspelers. Helaas te weinig om een eigen competitie op te starten." Is er binnen de VBB dan geen enkel minpuntje? Van Gennip: "De aanwas van jeugdige biljarters laat te wensen over. Maar dat is begrijpelijk. Veel sporters die stoppen zoeken een nieuwe hobby en voor hen is biljarten vaak een uit stekende uitlaatklep. De jeugd gaat eerst voetballen, die voelt zich niet meteen tot biljarten aangetrokken." Komend weekeinde sluit open bare basisschool De Keg haar jubileumjaar af met een sponsor loop. De Keg die dit jaar 25 jaar bestaat, vierde onlangs een week lang dit jubileum. De sponsorloop wordt op zondag 6 juni gehouden op de atletiekbaan aan de Zuidsingel. Kinderen van groep 1 en 2 "wandelen" drie kilo meter terwijl de kinderen van groep 3 t.m. 8 rondjes rennen op de atle tiekbaan. Hoeveel zij lopen bepalen de kinderen zelf van te voren. Ook zoeken zij daarvoor sponsors. De opbrengst van de sponsorloop, die om 10.30 uur start, is bestemd voor de Cliniclowns. DONDERDAG 3 JUNI 1999 - NR. 22 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG In januari of februari 2000 komt de 'veilig-op-straat-bus' naar het Raaylandcollege in Venray. Deze verkeersbus van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Limburg (ROVL) bezoekt alle scholen voor Voortgezet Onderwijs in Limburg. In de bus zullen in de vorm van voorlichtingsfilmpjes en foldermateriaal onder andere onderwerpen aan bod komen als alcohol en verkeer en de gevolgen van verkeersongelukken. De verkeersbus is een initiatief in het kader van het 10-jarig bestaan van het ROVL. In die afgelopen periode heeft het ROVL een groot aantal successen geboekt op het gebied van het bevorderen van de verkeersveiligheid in Limburg. Zo heeft het ROVL zich tot doel gesteld het aantal verkeersslachtoffers in Limburg in het jaar 2000 te doen afnemen tot 2755. Binnen die doel stelling heeft het ROVL ervoor gekozen om haar activiteiten op scholieren te richten. Dit heeft te maken met het feit dat jongeren bin nen het verkeerssysteem tot een van de meest kwetsbare doelgroepen behoren. Uit de jaarcijfers van 1997 blijkt dat de groep jeugdigen in de leeftijdscategorie van 0 tot en met 24 jaar, 40 procent deel uitmaakt van alle verkeersslachtoffers. Bovendien overschatten veel jonge ren hun eigen verkeerskennis. Naast het tekort aan kennis komt daar nog bij dat eind van dit jaar de verkeers regels voor fietsers en bromfietsers HOLLAND KAASCENTRUM PB1 Graskaas introductieprijs per kilo nu: Boeren Pikant belegen kg Danish Blue 100 gr 0 ook bij u op de markt 11.00-16.00 u. markt voor Schouwburg, vrj^fcgs: 09.30-18.00 u. op het HenseniuspleinJ 0 8.95 S 14.95 J 1.95J 0 0 0 Rabobank Venray-Oostrum 100 jaar bank die midden in de samenleving staat. Dat geldt al honderd jaar dor Rabobank Venray-Oostrum. In de afgelopen eeuw is zij meegegroeid iet de plaatselijke ontwikkelingen. Venray ontwikkelde zich van een geïso- erd agrarisch Peeldorp tot een stad met veel detailhandel en industriële idrijvigheid aan de A 73. De lokale Rabobank, ontstaan als financier van leine noodlijdende boerderijen, werd een bank die inspeelde op de vraag on de agrarische én niet-agrarische klant. gin 1900 bloeir de agrarische Ctor in Venray en de omliggende rpën op. Het aantal boerderijtjes iidt zich aanvankelijk gigantisch tnaar de groei stopt uiteindelijk, j agrarische bedrijven worden in loop der jaren wel groter van nvang. In de eerste helft van deze iw krijgt het Noord-Limburgse tldorp, dankzij de vestiging van psychiatrische inrichtingen en door de geestelijken opgerichte Men, een extra impuls. Het rsoneel van deze instellingen kiest mray als woonplaats. Mede door 'vestiging van de instellingen en ttlrijven groeit de Venrayse bevol- iïig, met name na de Tweede 'ereldoorlogj in een snel tempo. Jiouwburg, openbare leeszaal, vembad, sporthallen, muziekschool vrije academie bieden de Venray- [inwoners vermaak, cultuur en tholing. Een streekziekenhuis, rpleeginrichtingen en de stichting ainszorg zorgen voor de medische ulp. Ook detailhandel en industrie omen snel tot bloei. 'spe/en op maatschappij De Rabobank heeft op deze latsch a ppelijke v e ra n de ringen jespeeld, omdat ze rekening wil ouden met de wensen van haar 'anten," zegt Jos van Rens, sinds 982 voorzitter van het driekoppige cstuur van de lokale bank. Van ens trad destijds vanwege zijn stuurlijke ervaring als ziekenhuis- recteur tot het bestuur toe. Van lens: "Het bestuur heeft behoorlijk «zeggenschap over het beleid, 'aar niet over financiële zaken. Dat etekent dat wij niet zomaar in de oeken van onze klanten kunnen Jos van Rens op de A 73, met op de achtergrond Venrayse bedrijven kijken. We houden ons niet met de dagelijkse gang van zaken bezig. Dat laten we over aan directie en management, de deskundigen op dar gebied." Veel know-how Van Rens heeft de veranderingen van de Rabobank als bestuurder van dichtbij meegemaakt. "De bank heeft altijd veel know-how gehad van de agrarische sector. Dat was één van onze sterke punten. En nog altijd is het grootste deel van de agrariërs klant bij ons. Daarnaast doen wij inmiddels zaken met vele particulieren en ondernemers uit de handel, industrie en dienstverlening." Ook op dat gebied werd de Rabo bank specialist. Ze werd de grootste hypotheekbank in Nederland, werd spaarbank en ging steeds meer dien sten aan ondernemers verlenen. Zo was de Rabobank bijvoorbeeld de eerste financiële Venrayse instelling die 's avonds - toen nog aan de Julïanasingel- haar kas openhield. "Ondernemers brachten de dagop brengst 's avonds naar dc kassier. In de loop der jaren maakten steeds méér winkeliers van die gelegenheid gebruik. Zie het als een stukje service van de bank. We stonden letterlijk dicht bij de mensen. Nu zijn daar kluizen voor in de plaats gekomen. Dat systeem werkt veel sneller en is bovendien veiliger." De Rabobank werd meer dan alleen spaarbank. "Vroeger brachren werk nemers hun loonzakje naar de bank en zerten hun geld op een rekening. Nu gebruiken ze dat geld ook om te beleggen, of om een verzekering af te sluiten. En daar hebben we ook allemaal deskundig personeel voor. Dat moet ook wel, want anders komen je klanten niet terug." Lokale bank Ondanks de groei van Venray is de Rabobank een lokale bank gebleven. "We kennen de lokale gemeenschap goed, en dus ook het lokale onder nemersklimaat. We hebben daardoor de plaatselijke ondernemers veel te bieden. Als een startende onderne mer een lening bij ons wilr afsluiten, kijken we allereerst of zijn onder nemersplan in orde is. Maar we doen meer. We kijken bijvoorbeeld ook naar zijn doorzettingsvermogen. Of naar zijn betrouwbaarheid. Allemaal factoren waardoor zo'n ondernemersplan kans van slagen heeft. En een jonge, ambitieuze ondernemer met goede plannen wil len wij graag ondersteunen." Toch is ook op dit punt het een ander voor de Rabobank veranderd. "Als een agrariër vroeger geld wilde lenen, kon hij een stuk grond als onder pand geven. Tegenwoordig komt dat veel minder vaak voor. Een soft warebedrijf heeft bijvoorbeeld geen onderpand. Dan moer je naar andere oplossingen zoeken." Minder agrarisch De veranderende samenleving heeft directe gevolgen gehad voor de samenstelling van herbestuur. Zo heeft de bank in Venray nog nauwe lijks agrariërs in het bestuur. "Logisch, de Rabobank is een af spiegeling van de opbouw van de maarschappij. Rabobank Zevenrode bijvoorbeeld, dat haar werkgebied in het buitengebied heefr, heeft meer agrarische klanten dan wij. Toch vinden ook wij onze agrarische ach terban nog steeds belangrijk. Dat is een stukje historie dat we willen bewaren." En, hoe zijn de bestuurs leden zelf met die veranderingen omgegaan? "De een gaar daar natuurlijk makkelijker mee om dan een ander. Het is een proces van jaren. Venray is natuurlijk niet van de ene op de andere dag een stad geworden. Daar gaat heel wat tijd overheen. De relaties met de klanten zijn natuurlijk wel afstandelijker geworden. Dar is wel even wennen, ja. Maar de bank staat na honderd jaar nog steeds voor hetzelfde: ze wil een goed product aan haar klanten leveren en midden in de maarschap pij staan. Daaraan heeft ze nog geen enkele concessie gedaan." Dit artikel is het tiende in een reeks van 12 over ontwikkelingen binnen 100 jaar Rabobank Venray-Oostrum. Ze verschijnen maandelijks tussen juli 1998 en september 1999. lekst: lansen Hinilners ontwerp, tipmaak en jubileumlogo: Ricky van der Putten - l.eo 'reenters foto: Hirdes gewijzigd gaan worden: voorrang fietsers van rechts en bromfietsers op de rijbaan binnen de bebouwde kom. Mede daarom richt het ROVL zich met haar busproject met name op 12-13 jarigen (brugklassers) en 15-16 jarigen (bromfietsers). VERKEERSQUIZ De 'veilig-op-straat-bus' komt één dag naar het Raaylandcollege. Een door te school te selecteren groep leerlingen bezoekt de bus. waar zij een kort programma volgen. Dit bestaat uit het onder begeleiding zelf actief bestuderen van panelen met teksten en opdrachten, een stuk je video bekijken en het werken aan een cd-rom. De thema's zijn fiets en fietsverlichting, bromfiets, alcohol en drugs en gevolgen van verkeers- onveilig gedrag. De leerlingen die de bus bezocht hebben, vullen na afloop een quizformulier in met veertien vragen over verkeersveilig heid. Diverse antwoorden op de vra gen zijn te vinden op de panelen. De quizformulieren worden verzameld en door ROVL nagekeken. De scho len met het beste scoringsgemiddel- de maken kans door te dringen tot de finale op 1 maart 2000. Op deze dag strijden in de Statenzaal in het Gouvernement in Maastricht vijf SVO- en vijf VO-scholen om de eer 'beste school van Limburg'. De beste school verdient bovendien 5000 gulden. IDEEEN Naast de verkeersquiz kunnen leerlingen gebruik maken van de ideeënbus. Zo kunnen zij ideeën met betrekking tot verkeersveiligheid inzenden. De leerling met het beste idee wordt tijdens de finaleronde op I maart 2000 beloond met 750 gul den. Tevens zorgt ROVL ervoor dat het idee, indien mogelijk, wordt uit gevoerd. Overigens kunnen de leer lingen van de school, ook als zij niet de verkeersbus bezoeken, ideeën insturen. Iedere school krijgt tijdens het busbezoek 25 muziekcd's met muziek van school bands rondom het thema alcohol en drugs. Ze hadden zich er zo op verheugd. De kinderen van groep 3 van basis school De Kemp in Venray. Samen met juffrouw Annie op de foto en dan nog wel in Peel en Maas. Helaas, bij de opmaak van de krant kreeg een foto, met daarop juffrouw Annie met haar klas uit 1970 op de toenmalige Henseniusschool, de voorkeur. Echter niet getreurd, deze week staan jullie wel in de krant. Samen met juffrouw Annie die komende zaterdag haar 40- jarig onderwijsjubileum viert. Gratis boekje met handige sollicitatietips Op zaterdag 5 juni van 10.00- 15.00 uur zijn de Arbeidsbureaus in Limburg, waaronder het Arbeidsbureau in Venray, speciaal geopend voor oudere werkzoeken den. Het Arbeidsbureau geeft op deze dag specifieke informatie aan 40-pIussers. Zo verzorgen een aantal Arbeidsbureaus persoonlij ke sollicitatieadviezen, zijn de centra vakopleiding vertegen woordigd en worden uiteraard vacatures gepresenteerd. Bovendien krijgen ouderen een boekje met sollicitatietips, speci aal voor ouderen. Ouderen steeds meer in trek De huidige krapte op de arbeids markt maakt de kansen voor 40- plussers een stuk beter. Steeds meer ouderen lukt het dan ook zelf. of met behulp van het Arbeidsbureau, ene nieuwe baan te vinden. Uit een onderzoek, dat de Arbeidsbureaus in Limburg vorig jaar lieten uitvoeren, kwam een groot aantal nuttige tips van oudere werkzoekenden naar voren, die inmiddels wel een nieuwe baan hebben gevonden. De tips zijn voor de hand liggend. De meest eenvoudige tips hebben vaak het grootste rendement. Hun ervaringen kunnen wellicht anderen helpen. Reden dan ook voor de Limburgse Arbeidsbureaus om de tips in een boekje te bundelen. Alle oudere werkzoekenden die op zater dag 5 juni het Arbeidsbureau bezoe ken. krijgen dit boekje mee naar huis. Uiteraard staan er ook consu lenten klaar om de werkzoekenden persoonlijk sollicitatieadviezen te geven. Praktijk De meeste oudere werkzoekenden zitten niet echt erop te wachten om i n s t a .1 1 a t i e verwarming ventilatie aircondition elektra sanitair Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl weer terug te keren in de schoolban ken. De gedachte om weer in de boeken te moeten duiken, klinkt niet echt aanlokkelijk. Dat je bij een opleiding echter ook kan denken aan nieuwe ervaringen opdoen in de praktijk, laten de Limburgse Centra Vakopleiding op deze zaterdag zien. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activi teiten. In Peel en Maas zal regelma tig een oproep hiervoor geplaatst worden. Synthese zoekt voor de Terminale Thuiszorg Noordelijk Noord- Limburg een vrijwilliger. Hij/zij gaan praktische hulp en ondersteu ning bieden aan zieken thuis en aan de mensen in zijn/haar directe omgeving, (terminale situaties). De door de vrijwilligers geboden hulp is een aanvulling op de zorg die door familie, vrienden en kennissen wordt verstrekt. De werkzaamheden vinden plaats in Noordelijk Noord- Limburg. U moet in staat zijn om zowel pracktische als psychische ondersteuning te bieden. Synthese zoekt voor het bezorgen van koel versmaaltijden bij ouderen en gehandicapten in Noord-Limburg en bezorger/ster. U moet in het bezit zijn van een rijbewijs. Een auto is niet nodig omdat met koelwagen gereden wordt. Meer informatie: Synthese, Openbare Bibliotheek. Merselosewes 59. 5800 GA Venrav. tel. 516995. jmJk ANieVeis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9