FRANSOL CDA Ria Oomen Grootscheepse caravancontrole door politie Leeftijdsgrens is verhoogd naar 75 jaar Ziekenhuispersoneel wil opnieuw gaan staken VOOR ALLES WAT HET ZONLICHT NIET KAN VERDRAGEN Dingus krijgt tot 1 juli subsidie EURWA fe Maasheseweg Zwemverbod De Diepeling opnieuw van kracht r.. xX 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Reünie MMSK St. JPetrus Banden Overval met geweld Controle in centrum UW II 1! Te zwaar beladen donderdag 10 juni 1999 lijst 1 nummer 3 Voor Limburg in Europa Paa PEEL EN MAAS donderdag 3 juni 1999 - Pagina 5 Evenals in de afgelopen jaren is iet ook deze zomer verboden om in M nabij de ontgrindingsplas De piepeling tussen Meerlo en Venray Je recreëren. Zo hebben de gemeen- jien Meerlo-Wanssum en Venray opnieuw een algeheel zwemverbod uitgevaardigd en is er een parkeer verbod in de gehele omgeving van De Diepeling. De bewakingsdienst van de aannemer zal streng contro leren op handhaving van het beleid, zonodig met assistentie van de poli tie. Overtreders kunnen rekenen op een fikse boete. Illegaal zwemmen kost tenminste 100 gulden, een par- keerovertreding minstens 90 gulden. De politie kan ook gebruik maken van de wegsleepregeling. De eige naar van het voertuig kan dan reke nen op een boete van minimaal 187 gulden. Het strenge beleid is sinds enkele jaren van kracht vanwege het grote gevaar van zwemmen in De Diepeling. Enige jaren geleden ver dronk een Poolse man en ontkwa men enkele zwemmers maar net aan de verdrinkingsdood. JL In het kader van het 40-jarig B bestaan houdt MMSK St. Petrus Banden een reünie voor leden en oud-leden tijdens de feestavond op zaterdag 19 juni om 20.00 uur in verenigingslokaal de Opmaat, Oostsingel 37 te Venray. Het feestcomité 40 jaar MMSK ■zal er alles aan doen om deze avond I ledoen slagen. Oud-leden met even- tuele partners, die zich nog niet heb ben opgegeven voor deze reünie kunnen'zich alsnog wenden tot een de contactpersonen: Leo tel. 0478-584253; Theo Smits. tel. 0478-583579 of Wiel Stoffels, tel. 0478-588279. Verder is erop zondag 13 juni om 09.30 uur een jubileum H.Mis in de Grote ■Kerk van Venray. Aansluitend aan H.Mis zullen de leden en geno- ■digden met hun partners aanzitten |ian een koffietafel in verenigingsge bouw de Opmaat. De volgende veertig jaar zetten ze in met 's middags weer een optre den bij het défilé van de avondvier daagse in Venray. In het weekend van 18 en 19 juni volgt verder een receptie op 18 juni 1999, waar het eerste exemplaar van het jubileumboek gepresenteerd zal worden. Dit jubileumboek met als hoofdsponsoren: Rabobank Venray- Oostrum en Accontantskantoor Rühl Haegens van Aar en verder door de Venrayse bedrijven en instellingen is de moeite waard om te hebben. Tijdens deze receptie zul len Jan v. Kempen, Willem v. Lieshout en Frans Rommen worden gehuldigd die allen 40 jaar lid zijn van de vereniging. Een 31-jarige Russische vracht wagenchauffeur is dinsdagmiddag g pmstreeks 13.15 uur op een parkeer plaats aan de A73 bestolen van zijn geld door twee landgenoten. De vrachtwagenchauffeur hield samen met een collega een pauze op genoemde parkeerplaats en werd door twee hem onbekende mannen aangesproken in zijn eigen taal. Hij werd gedwongen zijn portemonnaie af te geven, waarbij gedreigd werd met een vuurwapen. Hierop over handigde het slachtoffer zijn beurs met daarin enkele honderden dollars en Pools geld. Hierop vertrokken beide overvallers met een donkerk leurige Ford Escort voorzien van een witte kentekenplaat met zwarte P letters in de richting Venray Nijmegen. Bij een verkeerscontrole in het centrum van Venray zijn donderdag middag achttien bekeuringen uitge reikt. Zeven bromfietsers reden op de Hofstraat door de geslotenverkla ring; in de voetgangerszone van het Schoutenstraatje werden acht fiet sers bekeurd Verder werd een auto mobilist die op het Henseniusplein parkeerde, op de bon geslingerd en inde Schoolstraat twee automobilis ten bekeurd die reden in strijd met de gesloten verklaring. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Vrijdag 2 en zaterdag 3 juli De basiseenheid van de politie Venray houdt op vrijdag 2 en zaterdag 3 juli een repressieve caravancontrole. Tijdens de actie worden caravans aan een techni sche controle onderworpen, ter wijl de eigenaars op het in bezit hebben van de vereiste papieren worden gecontroleerd. Caravanbezitters die in gebreke blijven kunnen rekenen op fikse boetes die kunnen oplopen tot meer dan 600 gulden. Bovendien bestaat de mogelijkheid dat zij hun caravan moeten laten staan. De actie is een vervolg op de preventieve caravancontrole zoals die afgelopen zondag werd uitge voerd door medewerkers van het politiedistrict Venray. In samenwer king met onder andere Veilig Verkeer Nederland en de Brandweer Venray werden op het terrein van Boom Transport in Venray 61 cara vans aan een controle onderworpen. Bij de keuring werd onder andere gekeken naar de technische staat van chassis, remmen en banden, de belading van de caravan en vond een controle plaats van de electrische- en de gasinstallatie en de opbouw van de caravan. De eigenaren moes ten ook de vereiste papieren kunnen laten zien. "De controle is uitste kend verlopen", zegt brigadier Sjef van Rooij van de basiseenheid Venray. "Er hebben zich geen extre me gebreken voorgedaan, waarvoor eigenaren hun caravan eigenlijk zouden moeten laten staan. Wel kleinere zaken zoals het ontbreken van een registratie, een niet goed functionerende koppeling of een te zware belading. We hebben die caravaneigenaren een passend advies meegegeven." PROCES VERBAAL Bij de controle bleken de docu menten van vijftien caravaneigena ren niet in orde te zijn, terwijl bij heel wat caravans de koppeling, assen, banden en remcapaciteit niet voldoende bleken te zijn. De gasin stallatie was in vele gevallen ook niet zoals die moest zijn. Zo werden gebreken geconstateerd bij het afpersen van de gasleidingen, de gasslangen en de drukregelaar, ter wijl 22 gasflessen aan vervanging toe waren. Zowel aan het trekkend voertuig als de caravan werden klei ne technische mankementen gecon stateerd, met name richtingsaanwij zers. spiegels, remlichten en ken tekenverlichting die niet in orde waren. "Alle gebreken waren echter niet van dien aard dat de verkeers veiligheid ermee in geding komt en dat de bezitter de caravan zou moe ten laten staan." Volgens Van Rooij zal bij de grootscheepse controle op 2 en 3 juli, vermoedelijk op de A73 of de grensovergang op de A77 bij Heijen, wel streng gecontroleerd worden op de technische staat van caravan en trekkend voertuig. "Speling op de koppeling betekent dan een proces verbaal en de cara van laten staan. Einde vakantie dus. Maar hetzelfde geldt voor overbela- ding. De eigenaren kunnen dan bij voorbeeld tuinstoelen afladen om gewicht kwijt te raken. Zo niet dan is het eveneens caravan laten staan. Hetzelfde geldt voor slechte banden met onvoldoende profilering of droogtescheurtjes. Tijdens die con trole hanteren we strenge landelijke richtlijnen die consequent worden toegepast. De boetes zijn dan ook niet mals en variëren van 120 gul den indien de caravan niet is geregi streerd tot ruim 600 gulden "als de overbelading meer dan 75% procent van het toegestane gewicht bedraagt." De rechtbank in Roermond heeft het bestuur van stichting Open Jongerenwerk Venray (OJWV) één voorziening toege kend: de gemeente moet de subsi die aan de stichting tenminste tot 1 juli van dit jaar voortzetten. Eerder besloten B W van Venray (met goedkeuring van de gemeenteraad) om per 1 april jongstleden de subsidie stop te zet ten na de impasse rond de nieuwe bestuursstructuur van het OJWV en de daaraan gekoppelde renovatie van het pand van Dingus aan de Hoenderstraat. Het bestuur van het OJWV had tevens om een voorzie ning gevraagd om de jongerenwer ker van Synthese te mogen behou den. De gemeente had de welzijnsinstelling opgedragen haar jongerenwerker terug te trekken van Dingus. De rechtbank zag echter geen grond om hier aan tegemoet te komen. De jongerenwerk komt dus niet terug naar Dingus. Pieter Gijsbers, voorzitter van het OJWV- bestuur, was gedeeltelijk verheugd over de uitspraak van de rechtbank: "We kunnen nu in ieder geval finan cieel overleven en gaan een bodem procedure in gang zetten." Gijsbers is van mening dat met de uitspraak duidelijk is geworden, dat het afschaffen van Dingus niet zomaar kan: "Het is wel duidelijk dat dit de doelstelling van de politiek is geweest: het afschaffen van Dingus ten faveure van een jongerencen trum voor de jeugd tot 16 jaar. En dat gaat natuurlijk niet na 34 jaar." Triest vindt hij het wel dat de jonge renwerker niet mag terugkeren bij Dingus: "Daardoor krijgen wij de komende maanden de grootste pro blemen. Wellicht dat we daardoor zelfs enkele dagen dicht moeten." Bevolkingsonderzoek borstkanker in Venray In de vierde ronde van het bevolkingsonderzoek borstkanker in de gemeente Venray kunnen voortaan vrouwen tot 75 jaar deelnemen. In de voorgaande ronde in 1997 (met een opkomst van 78,1%) lag de leeftijdsgrens nog op 70 jaar. De screening is medio mei gestart en duurt tot half augustus. Alle vrouwen uit de gemeente Venray, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1949, kunnen deel nemen aan het bevolkingsonderzoek borstkanker. Het onderzoek vindt plaats in de onderzoekseenheid, die in deze periode staat op de kleine parkeerplaats naast het gemeente huis. Alle vrouwen die voor het onderzoek in aanmerking komen, krijgen persoonlijk een uitnodiging thuisgestuurd. Nieuw is, dat nu vrouwen van 50 tot 75 jaar aan het onderzoek kunnen meedoen. Medio 1997 heeft minister Borst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport de leeftijdsgrens voor deelname aan het Bevolkingsonderzoek borstkan ker verhoogd van 70 naar 75 jaar. Het onderzoek heeft als doel borst kanker in een zo vroeg mogelijk sta dium op te sporen. Borstkanker is in Nederland de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen. Het wordt jaarlijks bij ruim 10.000 vrou wen vastgesteld. Daarvan geneest zo'n 60 Als borstkanker in een vroeg stadium wordt ontdekt, is de kans op genezing veel groter. Bovendien is dan vaker een borst- sparende behandeling mogelijk. Daarom vindt het onderzoek om de twee jaar plaats. Zo kunnen de meeste afwijkingen tijdig worden ontdekt. Het onderzoek blijft echter een momentopname en kan geen absolute garantie bieden. Tijdens het onderzoek maken vrouwelijke labo ranten röntgenfoto's van de borsten. Bij een vrouw die voor het eerst deelneemt, maken zij vier foto's: bij de meeste andere vrouwen zijn twee foto's voldoende. Het maken van de foto's duurt een paar minuten. Het kan wat pijnlijk zijn, maar dat hoeft niet. Het totale onderzoek, inclusief aan- en uitkleden, neemt ongeveer een kwartier in beslag. Binnen vijf tot veertien dagen na het onderzoek krijgt elke deelneemster de uitslag thuisgestuurd. Voor vragen over het bevolkingsonderzoek borstkanker of voor het verzetten van de afspraak kan men terecht bij het Informatiepunt Borstonderzoek, tel. (077)3598844, van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur. Gewond na val Bij een arbeidsongeval op de Leunseweg in Venray is woensdag een 34-jarige werknemer van een sloopbe drijf gewond geraakt. De man werd met een slagaderlijke bloeding en andere onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis en daar meteen geopereerd. Over zijn toestand is verder niets bekend. De man was doende met de sloop van het Intervengebouw en stond daarvoor op een plat dak. Plotseling zakte het slachtoffer door het dak en kwam ruim 4 meter lager op een stenen vloer terecht. Onderweg raakte hij nog een ruit waardoor hij ernstig gewond raakte aan een arm. Een collega bood Eerste Hulp bij de slagaderlijke bloeding hetgeen vermoedelijk de red ding van de man is geweest. Face-lift voor Oude Maasheseweg .De kans bestaat dat het perso neel van het St. Elisabethziekenhuis in Venray na de zomer opnieuw gaat staken. Dit is afhankelijk van de cao onderhandelingen die deze week worden gevoerd tussen de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen en de vakbonden. Afgelopen maandag werden de werknemers van de Stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg (met ziekenhuizen in Venlo en Venray) door de vakbonden AbVaKaBo, Nu'91 en CFO/SBG op de hoogte gebracht van de meest actuele ont wikkelingen. Volgens de bonden sturen de werkgevers in de zieken huizen aan op een harde botsing. Dit vindt CFO/SBG na kennis genomen te hebben van de voorstellen van de werkgevers voor een nieuwe CAO- Ziekenhuizen. CFO/SBG is dan ook bijzonder pessimistisch gestemd over de lopende onderhandelingen. De belangrijkste eisen van de bon den zijn: bestrijding van het ziekte verzuim door verbetering van de Arbo-zorg, verbetering van de regis tratie van ziekteverzuim, herplaat sing van (gedeeltelijk) arbeidsonge schikten, verlaging van werkdruk en bestrijding van onveiligheid en agressie en een loonsverhoging van 3.5 procent per 1 april 1999 voor de duur van twee jaar. Verder willen de bonden een verhoging van de struc turele eindejaarsuitkering van 0,75 naar 1 procent, een volledige invoe ring van het vernieuwde systeem van functiewaardering, een verla ging van de vakvolwassen leeftijd van 22 jaar naar 21 jaar en het laten vervallen van de wachttijden voor uitloopperiodieken. Ook stelt zij een verbetering van de positie van oproepkrachten en tijdelijke mede werkers voor. ZEKERHEDEN Volgens de vakbonden gaan de ziekenhuiswerkgevers uit van de lijn dat werknemers 'te duur zijn' en 'te veel rechten hebben'. De Vereniging van Ziekenhuizen is de onderhande lingen ingegaan met het aanbod van een eenmalige loonsverhoging van 2,25% (inclusief eindejaarsuitke ring). "Een aanmerkelijk verschil met ons uitgangspunt. De werkge vers willen alle zekerheden uit de CAO halen", aldus de CFO/SBG- onderhandelaars Ed de Bruin en Stephan van de Ven. "Een greep uit hun voorstellen: een zeer gematigde loonsverhoging, want de loonach terstand is volgens de werkgevers ingelopen en het vervallen van het uitgangspunt van de jaarlijkse perio dieke verhoging en van de 'vaste' arbeidsovereenkomst. Bovendien willen zij meer tijdelijke arbeids overeenkomsten. De werkgevers willen werknemers meer dan 36 uur per week laten werken zonder de regeling voor overwerk toe te pas sen. Ook de invoering van onbetaal de wachtdagen bij ziekte en afschaffing van de 55-plusregeling Verlaging van het vakantieverlof staan op hun wensenlijstje." HARDE ACTIES De CFO/SBG vindt op basis van de voorstellen van de werkgevers dat de ziekenhuizen geen besef heb ben van de huidige normen. "Op alle fronten van de zorgsector doen zich forse personeelstekorten voor. Een goede, concurrerende cao is nodig om het werk in de ziekenhui zen aantrekkelijk te maken. Werkgevers moeten daarop inspe len. Zij laten dit na", aldus De Bruin en Van de Ven. "Zij sturen met dit voorstellenpakket aan op een harde botsing met de werknemers. Gevolg van deze beschadiging van het imago van de sector is dat nog min der mensen interesse voor een baan krijgen in een ziekenhuis. De opstel ling van de ziekenhuizen is volstrekt onbegrijpelijk en onverantwoord." Afhankelijk van de resultaten van de onderhandelingen deze week beslui ten de vakbonden of er. in navolging van de zomer van 1998, opnieuw stakingen komen onder het zieken huispersoneel. "En dan gaat het niet om ballonnetjes oplaten, maar bij voorbeeld de sluiting van operatie kamers. Indien het zover komt, wor den de stakingen wel over de zomer Vorig jaar staakten de werkne mers in het Venrayse ziekenhuis ook. De inzet was ook toen een betere cao. heengetild. Want dan is het effect groter", aldus Ineke Grootemaat van het actiecomité Ziekenhuizen Noord-Limburg. Volgens Grootemaat legt de directie van de Noordlimburgse ziekenhuizen de schuld nadrukkelijk bij de overheid. Volgens algemeen directeur G. Peeters dienen de vakbonden zich tot de overheid te wenden "want die moet met geld over de brug komen." Medisch directeur T. de Vet toonde zich maandag wel voorstander van een marktconforme cao. Die toezeg ging neemt Grootemaat echter met een korreltje zout: "Het is makkelijk om je achter dergelijke woorden te verschuilen. Het gaat er toch om hoe de Vereniging van Ziekenhuizen zich opstelt. Daar veranderen de woorden van De Vet niets aan." Een bestuurder uit Venray kreeg maandagmorgen een bekeuring, omdat zijn auto te zwaar beladen was. De politie zag de auto rijden over de A73 bij Boxmeer. De auto was beladen met muziekapparatuur van een muziekband. Na controle op de weegbrug bleek de overbelading 45% te bedragen. De man kreeg een boete van 360 gulden.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5