lion d'or De zaak. De drukte. De haast. De oudedag. Jterair Café wil pater Kemps eren met straatnaam )ntspannend avondje schouwburg, begint natuurlijk bij de LION D'OR LION D'OR Tour d'Asperges in Venray Muzikaal weekeinde met Rick de Vito en Lunatic Jump Wat let U om bij ons voor de voorstelling een hapje te nuttigen en de rest van de avond met een voldaan gevoel in de schouwburg door te brengen. Graag tot ziens in de tam. Stoks en medewerkers Schoolstraat 40-42 - Venray - tel. 0478-582630 'Zin in zingen' Soos-avond de Wendel Bloemenactie Kermis Heide in een nieuw jasje Muzikale braderie Oirlo IEL EN MAAS donderdag 3 juni 1999 - Pagina 3 Iet Literair Café Venray-Regio it de gemeente Venray voorstel om de Venrayse missionaris rard Kemps te eren met een [aatnaam. Deze pater heeft ote verdiensten voor de litera- ur en in het bijzonder voor zijn ordrachten over Guido Gezelle. t eren zou kunnen in een nieu- wijk waarin alle straten, lanen pleinen benoemd worden naar tnsen die zich verdienstelijk bben gemaakt in de literatuur, deze nieuwe straatnaamgeving ag ook de naam van de Vlaamse iester dichter Guido gezelle niet tbreken. Dat voorstel lanceerde vorige :ek vrijdag bestuurslid René Poels n het Literair Café Venray-Regio het begin van de Gezelle-activi- len in Venray, Zoals bekend wordt [jaar de honderdste sterfdag van ze beroemde Belgische dichter rdacht. Voor het Literair Café nray-Regio aanleiding om enkele ote activiteiten op touw te zetten, ijdagavond werd deze ingezet et een door de Generale Bank nray gesponsorde openingsavond iar biograaf en journalist Michel n de Plas op boeiende wijze ver- alde over het leven van deze aamse dichter. Rond 150 belang eenden luisterden zeer aandach- naar de meesterverteller, ivendien werd de unieke cd oemlezing uit Gezelles Gedichten ipresenteerd waarop het trio jntabile te horen is met prachtige eengedichtjes van Gezelle en wor- n door Hanna van Beek Gezelle dichten voorgedragen. De avond :rd geopend met een inleiding or René Poels over de izellesporen in Venray. Deze zijn zet door pater Gerard Kemps die 1902 in Venray is geboren. Na jn wijding wilde hij het liefst uit zonden worden als missionaris. aar de leiding van zijn congrega- de paters van de Heilige Geest, sliste anders. Op 31-jarige leeftijd .'rd 'de pater met de vlotte babbel' f noemd tot propagandist van het issiewerk van zijn congregatie, mps had toen al grote belangstel- ig voor Guido Gezelle. Tijdens n studies leerde hij de gedichten inen en raakte er van in de ban. Hij genoot van de taal van deze dichter. Met meer dan normale belangstelling verzamelde Kemps alles wat er maar te verzamelen was van en over de priester-dichter. ONE-MAN-SHOWS Gewapend met een vooroorlogse filmprojector en een stapeltje druk werk trok Kemps door het land. Tijdens deze propaganda-tochten ontpopte hij zich meer en meer als een entertainer. Voor de pauze ver toonde hij korte films en verhaalde hij boeiend over het werk in de mis sie. De praatgrage Kemps leefde pas echt op na de pauze als hij voor het aandachtig luisterend publiek tien lallen gedichten van Gezelle uit zijn blote hoofd voordroeg. Tussen de bedrijven goochelde hij. Volle zalen trok pater Kemps met zijn one-man- shows. Zaal Wilhelmina aan de Venrayse Schoolstraat is enkele keren te klein geweest als Kemps een thuiswedstrijd speelde. Er waren vrijdagavond mensen aanwe zig die dit nog hebben meegemaakt. In de periode tussen 1934 en 1954 moet Kemps naar schatting zo'n 1000 avondvullende pogramma's hebben gedraaid. Omdat hij toen nog geen rijbewijs had verplaatste hij zich met het openbaar vervoer of liet zich rijden. "Guido Gezelle in woord, muziek en zang door pater Kemps", luidde de tekst op de affi ches uit die tijd. Tijdens de oorlog verbleef Kemps of in het moeder huis van de paters in Gemert of in de kelders van het psychiatrisch zie kenhuis Sint Joep in Heel. Door het oorlogsgeweld in Midden-Limburg waren de patiënten zeer onrustig. Kemps werd gevraagd om de patiënten met zijn gedichten en goo- cheltrucjes bezig te houden. Met succes. Wekenlang is hij in de kel ders van Sint Joep in touw geweest als een soort bezigheidstherapeut. VORSTIN In 1954 volgde zijn benoeming tot pastoor van het dorpje Grandcase op het eiland Sint Maarten bij pater Verstappen uit Oirlo. Hij schreef en componeer de op het eiland het lied "O Sweet Sint Maartens land", dat door de eilandbewoners nog steeds wordt beschouwd als het volkslied. De première vond plaats in bijzijn van de toenmalige koningin Juliana die het eiland bezocht. Ook de vorstin kreeg enkele Gezelle-gedichten voorgeschoteld In 1983 werd het volkslied van Sint Maarten in de studio van Venraynaar Jan Theelen in Munster-Geleen in twee talen op de plaat gezet. Met drieduizend singles reisde de zingende pater terug naar zijn eiland. Een weinig bekende activiteit op het eiland was zijn inzet voor de Dominicaanse protituees. Deze meisjes werden uitgebuit en mis bruikt en daar waar mogelijk sprong Kemps voor hen op de bres. Mede voor dit sociale werk kreeg hij een koninklijke onder scheiding. In 1985 namen, zoals wordt beweerd, maffia en soute neurs wraak en werd het pas met veel moeite en inzet van Kemps gerestaureerde kerkje in brand gestoken. Het godshuis brandde tot de grond af. De toen 84-jarige Kemps was gebroken. Hij kon het niet meer aan en keerde voorgoed terug naar Nederland. Zijn gezondheid liet hem in de steek. In het rusthuis van de paters van de H. Geest te Gennep bracht hij zijn laatste jaren, weliswaar lief devol verzorgd, toch in eenzaam heid door. Pater Kemps overleed op 31 december 1990 op 88-jarige leeftijd te Gennep. Enkele dagen later werd hij begraven in Gemert. Tijdens de uitvaart las zijn neef Herman van Cuijk uit Boxmeer, die vanavond onze gast is, enkele Gezelle gedichten voor. EXCURSIE Het Literair Café Venray-Regio treedt de komende maanden in Kemp's voetsporen. Vrijdagavond werden de eerste stappen gezet onder grote belangstelling. Het idee om een straat naar deze bekende Venrayse zoon te vernoemen werd zeer positief ontvangen. Komende zondag gaat er een bus met een klei ne vijftig mensen naar Brugge, de geboorteplaats van Gezelie, op excursie. Onverwachts zijn drie plaatsen vrijgekomen in de bus. Wie nog interesse heeft om mee te gaan kan bellen: 0478698241. Kosten 50 gulden, donateurs 5 gulden reductie. De VVV Noord- en Midden- mburg organiseert op 4, 5 en 6 g mi voor de vijftiende keer een ^driedaagse. De start is dit jaar Venray en de organisatie in nden van de plaatselijke VVV- leling. )e tocht voert langs de mooie en eressante plekjes in Limburg, reven wordt ook het Brabantse aangedaan. Op de route liggen Aanstaande zondag 6 juni, zingt 3> eer het grootste koor uit Venray en "Crre omgeving in zaal In de Engel 'Venray. Zo rond de 200 zingenden tnieten dan een avond lang van 'n favoriete liedjes. Vanaf 19.30 tstroomt de zaal vol. De af en toe keel wordt dor Carla en Jan Smeerd, om dan om 23.00 uur met 'ILimburgs Volkslied de ongetwij- ld gezellige avond af te sluiten! Kielde foto's zijn dan ook af te tan aan de infotafel, eveneens zijn iarzangbundels te koop. Tot dan! een drietal musea: 't Freulekeshuus in Venray (een streekmuseum met een vaste expositie van archeolo gie), De Peelstreek in Ysselsteyn (een particuliere verzameling van gebruiksvoorwerpen uit De Peel van begin deze eeuw) en streekmuseum De Locht in Melderslo (met alles in het teken van de asperge). Iedere dag heeft een eigen thema. Zo bakt vrijdag de museumbakker in De Locht een overheerlijk vers broodje; zaterdag komen de deelnemers langs de bedevaartplaats van St. Jozef en zondag fietsen zij door 'het lekkerste straatje van Limburg', met een bezoek aan de bereider van de St. Joseph Witte (een heerlijke feta kaas), geitenkaasboerderij De Bokkensprong en de asperge- en aardbeienboerderij van de familie Dinghs. Na afloop kunnen de deel nemers genieten van een heerlijke aspergemaaltijd in een van de res taurants in Venray of omgeving. Voor aanmeldingen/informatie over deze culinaire fietsdriedaagse kunt u bellen met VVV/ANWB Venray, telefoon (0478)510505. Soos Venray houdt vrijdag 4 juni haar laatste avond voor de vakantie periode. De avond staat in het teken van muziek en een dansje. Muziek wordt verzorgd door Rob en Marcel. Bezoekers kunnen hun eigen favo riete muziek meebrengen. Vrijwilligers staan klaar voor een gesprekje en een hapje, de gezellig heid staal voorop. Soos Venray heeft maandelijks activiteiten in wijkcen trum 't Stekske aan de Kruidenlaan in Venray. Het biedt mensen met een verstandelijke handicap gelegenheid elkaar te ontmoeten in een ontspan nen sfeer. Vrijwilligers zorgen voor begeleiding van de activiteiten. Entree is ƒ3,- per avond. Soos Venray is onderdeel van Vrije Tijd/De Wendel. Voorjaarsconcert Orkest Vereniging Op zondagmorgen 6 juni speelt de OVV weer onder leiding van Laurens Boogbaarls in de aula van het Raaylandcollege aan de Zuidsingel in Venray, en het concert begint om 11.30 uur. De toegang is gratis. De vier solisten zijn: Johan Adams, hobo; Harmen Klomp, kla rinet; Patricia de Jong, fagot en Maarten Theulen. hoorn. U bent van harte uitgenodigd. De zaak. De drukte. Vaak is er weinig tijd om stil te staan bij de planning van de lange termijn. Het kan echter geen kwaad om dat toch eens even te doen. Er komt immers, onvermijdelijk, een moment dat u het rustiger aan wilt doen. Gelukkig heeft u uw financiële toekomst voor een groot gedeelte in eigen handen. Zo heeft Interpolis, samen met de Rabobank, een aantal oplossingen in de lijfrentesfeer voorhanden. Juist voor ondernemers biedt dit extra interessante mogelijkheden. Ondernemers die geïnteresseerd zijn in de mogelijkheden en kansen, zijn uiteraard van harte welkom voor een uitgebreide toelichting en praktisch advies. Bel voor een afspraak. Gemakkelijk geregeld bij de Rabobank. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530253 tel. (0478) 530 300 peelmaas@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl De Evenaar viert tweejarig bestaan Het is inmiddels weer twee jaar geleden dat De Evenaar aan de Merseloseweg in Venray haar deuren opende. In deze tijd heeft deze horecagelegenheid steeds meer naam gemaakt. De thema-avonden in exotische sfeer, Thais eten, live-muziek en jazz tot een gezelschap uit Mongolië, de zaal die bij uitstek geschikt is voor (bedrijfs)feesten met uiteenlopende activiteiten etc. heeft zijn eigen plaats gekregen in horecaland. Rond de tweede ver jaardag heeft De Evenaar enkele festiviteiten. Op vrijdag 4 juni is er een optreden van Rick de Vito met de band Dirty Work. Dirty Work bestaat uit zes zeer gedreven muzi kanten die allen hun sporen reeds verdiend hebben op de Nederlandse poppodia. De rauwe, doorleefde stem van Henk Lux en het venijnige gitaarspel van Jeroen van As bepa len het gezicht van de band. Fred Sleutelaar uit het vroegere Headline is ooit de Nederlandse Pete Townsend genoemd in de OOR. Paul Vink, de toetsenvirtuoos uit de legendarische Swinging Soul Machine en Limousine. De basis, het fundament, bestaat uit Remco Deil. Hij was bassist bij Angela Groothuizen en Back to Basics en speelde jarenlang tenten plat. De drums wordt gespeeld door Bob Langeberg. Hij werkte onder andere met Hans Duffer en Margriet Eshuis. Deze avond zal Rick de Vito ook een aantal nummers met deze band ten gehore brengen. De front man van Ricky en The Frog heeft inmiddels alweer zeven albums op zijn naam heeft staan. Enkele jaren geleden stond in de top van de Nederlandse hitlijsten met het num mer Eva. In het voorprogramma staat de BP band uit Venray. Zij spe len covers van Lou Reed tot Bruce Springsteen. Deze avond begint om 21.00 uur en de entree is gratis. Op zaterdag 5 juni staat de band Lunatic Jump centraal met in de gelederen Jan Fleurkens van de Evenaar. Verder Nelleke Rijs (zang), Roy Bistervelts (gitaar en zang), Fer Lucassen (zang en gitaar) en Jan Engels (bas). Dit optreden is semi- akoestisch en vindt plaats in het café. Aanvang van deze avond is 22.00 uur en de entree is gratis. Op zaterdag 19 juni wordt rond het thema 'eten rond De Evenaar* een nieuwe variant op de succesvolle avonden met exotisch eten in De Evenaar gehouden. Een uitgebreid diner met bij elkaar passende gerechten uit diverse landen rond De Evenaar wordt dan geserveerd. Een voorgerecht uit Indonesië, soep uit Suriname geserveerd met brood, hoofdgerechten uit Japan en Afrika met salades en exotisch fruit als nagerecht. Deze avond begint om 20.00 uur. Kosten bedragen 35 gul den per persoon. Reserveren is noodzakelijk. De Evenaar is te vin den aan de Merseloseweg 96 in Venray. Tel. (0478)510036. MONZOGOBIER Eigenaar Jan Fleurkens is verder een bedrijfje begonnen dat zich bezighoudt met exotische dranken. Wie een bezoek brengt aan De Evenaar moet zeker eens het Monzogo speciaalbier proeven. Dit Afrikaanse bier wordt op een tradi tionele manier gepresenteerd in een uitgeholde kalebasvrucht die is geplaatst op een ringetje. De kalebas is een Afrikaanse vrucht die eerst wordt uitgehold en daarna wordt gedroogd in de zon. Monzogo is het eerste echte Afrikaanse bier, gebrouwen volgens traditioneel recept op basis van natuurlijke grondstoffen met de unieke palm- nootsmaak. Het bier heeft een alco holpercentage van zeven procent en is voor de liefhebber van speciaal- bieren beslist de moeite van het pro beren waard. Ruim anderhalf jaar geleden werd deze Afrikaanse bier soort voor het eerst in Nederland geïntroduceerd. De uit Angola afkomstige Henrique Kabia deed een poging om het in ons land op de markt te zetten. Hij kreeg al snel de helpende hand aangereikt van De Evenaar-uitbater Jan Fleurkens: "Henrique had het nadeel dat hij de wegen op de Nederlandse markt niet wist te bewandelen om dit nieuwe product aan de man te brengen. Ik heb hem in beginsel daarbij gehol pen, ideeën aan de hand gedaan, en uiteindelijk zijn we samen een jaar geleden begonnen met de introduc tie van het Monzogobier in heel Nederland. Dat gebeurde in eerste instantie voornamelijk op festivals en themafeesten." Al spoedig werd een samenwerking aangegaan met De Brouwketel, een dochteronder neming van Heineken in Breda, die alle speciale bieren van Heineken en Brand in Nederland op de markt brengt. "Die zagen wel heil in het product", aldus Fleurkens. "We had den echter een geheel ander, prak tisch probleem.^Er waren te weinig kalabassen, waarin het bier wordt verschonken, voorhanden. Zo kon den we in de zomer van 1998 dan ook nog niet groots uitpakken met het Monzogobier." Inmiddels is dit probleem ook opgelost en nestelt zich het speciaalbier op het 'bier menu' van vele horecagelegenhe den. Het Monzogobier is inmiddels te verkrijgen in flesjes van 33 en 75 centiliter en van het fust. Het toon aangevende vakblad voor bierlief hebbers, De Pint, riep het al uit tot smaakvolste bier onder de speciale bieren. Jan en Henrique bestormen de Nederlandse markt, maar willen meer. Fleurkens: "De bedoeling is dat we, als we het bier in Nederland gedegen op de markt hebben weten te zetten, we hel buitenland verover en. In eerste instantie denken we dan aan België, maar in de nabije toekomst zien we ook andere Europese landen als potentiële afzetgebieden." Op zaterdag 5 juni kunnen de mensen in de parochie Petrus Banden de kinderen van kinderkoor 'de Bandelieren' en jeugdkoor 'Tomorrow People' verwachten, die hun jaarlijkse bloemenactie houden. Ze komen langs tussen 10.00 en 13.00 uur. U herkent ze aan de koor sweaters! Het is bekend dat het kermisbe zoek, vooral in de kleine(re) dorpen, de laatste jaren steeds meer aan het afnemen is. Om verdere terugloop te voorkomen hebben enkele inwoners van Heide het initiatief genomen om de kermis nieuw leven in te blazen. Nabij het kermisterrein zal een feesttent worden geplaatst waarin een aantal optredens plaatsvinden. Op vrijdag 18 juni vanaf 20.30 uur zal de formatie Trade Mark haar muziek laten horen. Zij brengen nummers waaronder rock roll, uitgevoerd in een originele show. De entree voor deze avond is ƒ5,-. Zaterdag 19 juni rond de klok van 21.00 uur laat de zingende kastelein Geert Pelzer de hele tent meezingen met bekende nummers, entree ƒ7,50. Zondag 20 juni zal tijdens het matinee de Leunse coverband Puppies Huisorkest de sfeermaker zijn. Deze middag begint om 16.00 uur en de entree is vrij. Om de ker mis goed af te sluiten zal maandag 21 juni vanaf 20.00 uur Roy Janssen zijn zang en dj-kunsten vertonen. Ook deze avond is er geen entree. Hopelijk vinden velen van u de weg naar 'de Hedse kermis', net zoals jaren geleden toen deze ker mis als een van de beste in de streek bekend stond; dat de goede oude tijd weer mag herleven. De vorig jaar, bij gelegenheid van het 90-jarig bestaan van muziekver eniging Ons Genoegen, gehouden braderie was een succes, ondanks het frisse weer. Daarom krijgt deze een vervolg op zondag 6 juni a.s. van 1 1.00-17.00 uur. Voorop staat dit jaar de gezelligheid! Hiervoor zorgen o.a. de volgende zes joekskapellen: Zuutjes An (Venray); Heisa (Heide); Op Tied Muj (Castenray); Snabberjoeks (Ysselsteyn); Beter as Niks (Meerlo) en Ut Göt (Oostrum). Er zijn twee grote straatterrassen bij D'n Terp en de Linde. Iedere joeks- kapel zal op beide plaatsen een optreden verzorgen. Er zijn vele leuke kraampjes van bedrijven, hob byisten en verenigingen. De meerste Oirlose verenigingen presenteren zich door middel van activiteiten. Er is vermaak voor jong en oud: pony rijden, een draaimolen, schminken, korfbal- of voetbaldoelen. Ook Aid Oeldere presenteert zich, evenals hobbyisten met oude tractoren. De scouting bouwt aan de toekomst. De carnavalsvereniging komt met een verrassing. De LVB heeft nachten lang gewerkt en bidt de werkstuk ken te koop aan. En wat dacht u van handboogschieten of zelfs eieren gooien op soosleden! Voor een natje en een droogje wordt uiteraard ook gezorgd. Deze leuke aanbiedingen, regionale en creatieve producten en gezellige activiteiten wilt u toch niet missen? De toegang is uiteraard gra tis, u bent zondag welkom in Oirlo! /4$e*td<x, ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van R. Bruins, B. van Casteren-van Gils, R.E. Gabeler, H. Schraven, F. Schmeetz, M. van Tiel, I. van Tiel- Knoppen en J. Wittgen: Zaterdag: F. SCHMEETZ Aronskelk 76, tel. 585900 Zondag: H. SCHRAVEN Stationsweg 15a, tel. 581465 Weekenddienst voor de patiënten van A. Coenen. P. Corver, P. Henkes, R. Keijzer, L. Keijzer-Bors, G. van Loon, E. de Muinck Keizer, M. Van Straaten, J. de Vocht: Zaterdag en zondag: A. COENEN Pr. Hendrikstraat 26, tel. 588800 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN ST. ODA Passage 1, tel. 581255 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: C. van GEMERT, tel. 580700 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTUK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 581336 of 586457 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. Eelderink, G. Gelling en mevr. H. Loonen W. de VOCHT en H. van WINDEN DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 582690 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. V.d. Reis, mevr. Tiggeloven en mevr. Van Eerten T. TIGGELOVEN Blauwververstraat 30, tel. 582411 WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten, mevr. V.d. Reis en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargenomen door: H. v. EERTEN Volen 2A, Heide Afspraken maken 's middags tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 0478-513727 INFORMATIECENTRUM GEES TELIJKE GEZONDHEIDSZORG tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 uur MELDPUNT VOOR HULP, ADVIES EN INFORMATIE tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 9 tot 12 uur. Na genoemde tijd, tijdens feest dagen en weekend is het Meldpunt bereikbaar via het antwoordapparaat. Aangesloten instellingen/organisaties: Algemene Hulpdienst. Gehandicapten Platform Venray. Synthese - Instituut voor Zorg en Welzijn PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Henk Lammen Christ van den Munckhof Ron Koenen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk woensdag 10.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigmgsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 3