PEEL EN MAAS HAVO en VWO-leerlingen weten wat ze willen Junimaand muziekmaand Feestelijke opening De Kemphaan Afscheid conrector Theo Spronk Numac wint vierde Bedrij vensportdag Record aantal muzikanten Venray Muzikaal Totaal Dementie wijzer Riagg WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Ie eindexamenkandidaten VO en VWO van het ivlandcollege in Venray heb- i spannende weken achter de Stress en zenuwen, hard kken en zwetend achter de menopgaven, twee weken lang rd het onbekommerd tienerle- ïtje aan de kant gezet. Het iloma, hun waarborg voor de komst, moest immers zeker rden gesteld. Maar wat daar- Werken, verder studeren, tn niets doen. Peel en Maas ilde de stemming op de laatste Jmendag. Een voorzichtige con- isie; het grootste deel van de WO- en VWO-leerlingen keert ug in de schoolbanken. Op het binnenterrein van de loca- zuid van het Raayland College len vrijwel alleen nog jongeda- s. Zij kletsen na over het derlands opstel dat zij zojuist )ben ingeleverd. Hun mannelijke sgenoten zijn dan al lang en ed naar huis. "Jongens nemen in regel veel minder tijd voor het Eken van een opstel", verduidelijkt ok Janssen, afdelingsleider VWO ot en met 6, later. Dan maar de I iden ondervragen. Alhoewel, de ;j slaggever wordt eerst aan een j nlijk kruisverhoor onderworpen, ij ken jou wel, jij was vorig jaar bij Muziekfeesten in Merselo.' 'Dal nkloppen', antwoord ik enigszins errompcld. De eindexamenkandi- le in kwestie is Liesbeth v.d. nne (18 jaar) uit Merselo. Zij dl er alle vertrouwen in dat zij I felbegeerde papiertje VWO 6 inenkorl in handen heeft, esbeth kiest bewust niet voor een iversitaire opleiding. "Nee, ik ga Jt de HBO in Eindhoven voor het 'gen van de vierjarige opleiding 'atschappelijk werk en dienstver- 'ing. Tenminste, wanneer ik Bg." Haar klasgenoten Marieke Kleijn 18, Oostrum) en Kim v.d. 1(17. Well) hebben respectieve- tvoor de opleidingen voeding en marketing aan de HBO in Heerlen en commerciële economie aan de HEAO in Venlo gekozen. In de eind- examenweken hebben zij volop gebruikt gemaakt van de (moderne) media. Marieke: "Je volgt toch nauwlettend teletekst, internet, de krant en de radio voor uitslagen en besprekingen van de examens." De beide VWO-studenten Willeke de Veth (18) en Mette Meerdinkveldboom (18), beiden uit Venray, hebben heel andere plan nen. "We gaan een jaartje naar Australië. Werken en reizen", zegt Willeke niet zonder trots. Daarna is zij van plan om een studie psycholo gie op te pakken. Toekomstplannen heeft Mette nog niet: "Nee, eerst maar eens genieten in Australië. En zelfstandig worden. Daarna zie ik wel verder." WISKUNDE Een kleine tien meter verder zit een groep HAVO eindexamenkandi daten. Ingrid van Rens (17) uit Heide staat er goed voor. De cijfers vormen geen probleem en de vol gende stappen in haar leven zijn vastomlijnd: "Ik ga naar PABO De Kempel in Helmond om de lerare nopleiding te volgen. Ik heb al lan ger de wens om lerares in het basis onderwijs te worden." Leon Saalmink (18) uit Venray is een vreemde eend in de bijt. Hij valt als enige jongen lussen de meisjes op. En niet alleen daardoor. Zijn rech tervoet zit in het gips, zeker gevoet bald? "Precies, middenvoetsbeentje gebroken." "Mijn toekomstplannen? Als ik slaag naar de MTS of HTS. Ik wil electrotechniek gaan doen en dan de luchtmacht in. Maar het ligt er aan wat ik met wiskunde heb gedaan, het wordt in ieder geval kantje boord." Bij het woord wis kunde komt er een gemeenschappe lijke klaagzang. "Heel, heel erg moeilijk", zegt Eveline Cremers (16) uit Overloon. "Vorig jaar was het ontzettend makkelijk, nu was het eigenlijk niet te doen." Dat de HAVO-leerlingen van de Venrayse 'enray barst op vrijdag 2 juli uit haar voegen. De derde editie van iray Muzikaal Totaal zal dan vanaf 's middags 17.00 uur tot 01.00 uur 's :hts door de Venrayse straten en over de Venrayse pleinen galmen. let idee voor Venray Muzikaal Totaal is drie jaar geleden geboren tij- is het 50-jarige bestaan van de VVV. toen het midzomermuziekspekta- werd gehouden. Dat leidde tot inmiddels twee succesvolle versies van tray Muzikaal Totaal met daaraan gekoppeld het Midnight Shoppen, tray Muzikaal Totaal wordt ook dit jaar gehouden door de VVV in netwerking met de Venrayse horeca-ondernemers en de Venrayse ziekverenigingen cq. -organisaties. Gezamenlijk heeft men een totaal ways programma in elkaar gezet met in totaal ruim 800 muzikanten, ze gaan op diverse locaties in het centrum hun muzikale kunnen verto- .Op de pleinen en in De Bleek worden daarvoor podia ingericht. Verder de winkels op deze dag tot 23,00 uur geopend, waardoor dit cvene- nt voor de consument en muziekliefhebber een extra attractie vormt, nray Muzikaal Totaal betekent ook een totale promotie van Venray. vendien komen de baten van dit evenement ten goede aan de realisatie <an een muziekkiosk in het centrum van Venray. De Riagg Noord-Limburg heeft een boekje gemaakt, met de titel 'Dementiewijzer'. Dit boekje is bedoeld voor familieleden van dementerende ouderen. Het biedt een praktische gids op het terrein van hulpmogelijkheden. Naar schatting lijden in Nederland tussen de 160.ÖÖÖ en 2ÖÖ.ÖÖÖ men sen aan dementie. In de regio Noord-Limburg hebben zo'n 1600 mensen deze ziekte. Verreweg de meesten van hen wonen nog thuis en worden verzorgd door familieleden. Het zorgen voor een dementerende is geen eenvoudige zaak. Het is vaak een zware klus, die de nodige belas ting meebrengt. Ook leven er bij familieleden vele vragen. De 'Dementiewijzer' biedt fami lieleden een handreiking bij het zoe ken naar antwoorden op deze vra gen. Het boekje verschaft een com pleet overzicht aan mogelijkheden voor het inschakelen van hulp, advies en ondersteuning. Allerlei voorzieningen en de bijbehorende adressen, telefoonnummers e.d. staan er in vermeld. De Riagg Noord-Limburg stelt dit boekje gratis ter beschikking aan familieleden die betrokken zijn bij de zorg voor een dementerende oudere in de regio Noord-Limburg. Voor instellingen c.q. organisaties zijn wij genoodzaakt de kostprijs te hanteren. Zij kunnen dit boekje bestellen a ƒ10,- per exemplaat (incl. Verzendkosten). De 'Dementiewijzer' is op te vra gen bij het secretariaat van de afde ling Preventie en Dienstverlening, tel. 077-3550300. DONDERDAG 3 JUN11999 - NR. 22 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG In de havenstad gaat zij naar de Middelbare Hotelschool: "Eigenlijk vanaf mijn twaalfde staat het voor mij vast dat ik de horeca in wil. Ik werk dan ook al sinds tweeëneen half jaarbij Gran Dorado Loohorst in America. In de snackbar en het pannenkoekenhuisje." Een pannen koekenhuisje is niet haar eindbe stemming: "Mijn eerste droom is altijd een eigen restaurantje geweest. Maar als de MBO-oplei- ding heb voltooid, kan ik ook als horecamanager aan de slag." FATAAL Bianca Achten (16) uit Leunen en Linda Pelzers (17) uit Venray kiezen voor dezelfde studie management, recht en economie (mer) aan de HEAO. Bianca kiest voor de school in Arnhem, Linda voor Eindhoven. Voor de Leunse leerlinge wordt het eerste jaar een hele opgave: "Mijn ouders vinden me nog te jong om op kamers te gaan wonen. Dat wordt dus elke dag op een neer naar Arnhem. Een te zware belasting? Ik denk het niet. Twee tot tweeëneen half uur reizen per dag moet te doen zijn." Voor Linda is de mer-studie een opstapje naar hogere doelen: "Ik ga daarna misschien wel rechten doen. Of aan de slag in het bedrijfs leven, in de richting juridische zaken." Susan Janssen (17) uit Oostrum heeft er geen goed gevoel over. Zij denkt dat het wiskunde-examcn haar fataal gaat worden. "Ik ben van nature voorzichtig." Als het onver hoopt toch gaat lukken, heeft ook zij haar toekomstplaatje al rond: "Een anderhalf jaar durende opleiding management-assistente aan het Economisch Lyceum. Als ik die stu die afheb, hen ik negentien. Dan ga ik een vervolgopleiding doen. Om te werken voel ik me voorlopig nog te jong." Moniek v.d. Borg (17) uit Venray straalt een en al positivisme uit. "Ik slaag wel. het moet gek lopen als hel niet het geval is." In Wageningen gaat zij een vierjarige opleiding facilitaire dienstverlening volgen. Lange tijd wist zij niet wat te doen: "Het is een relatief kleine school. Na een jaar moet ik een keuze maken: de richting pr/voor- lichting of dienstverlening. Wat ik uiteindelijk wil worden? Dat weet ik niet precies, misschien iets in de evenementenorganisatie." UNIEKE FORMULE Afdelingsleider Henk Janssen is in zijn geheel niet verbaasd over de reacties van de leerlingen: "Nee. beslist niet. De meesten weten pre cies wat ze willen. We hebben hier op school dan ook zes actieve deca nen rondlopen, die de studenten heel goed begeleiden in hun loopbaan oriëntatie. Alle eindexamenkandida ten komen bij de decanen op gesprek, ze krijgen zelfs vrij voor het bijwonen van meeloop- en infor matiedagen op universiteiten en hogescholen. In samenwerking met het Dendroncollege in Horst hebben we daarnaast een unieke beroepen voorlichtingsavond voor leerlingen en hun ouders. Dan zit de aula van de school helemaal vol, zo groot is de belangstelling. Op die avond zijn praktijkmensen aanwezig die een beeld geven wat een bepaalde studie of opleiding inhoudt. Die formule slaat bijzonder goed aan." Het is nu op de kop af nog dertien dagen sid deren voor de 112 VWO- en 122 HAVO-eindexamenkandidaten. want op woensdag 16 juni wordt de uitslag bekendgemaakt. De leerlin gen die op die dag tussen 12.00 en 13.00 uur een telefoontje krijgen, zijn helaas gedoemd een jaartje over te doen of kunnen eventueel gebruik maken van een herkansing op 22 juni. Die woensdag begint om 16.00 uur de feestelijke afkondiging van de geslaagden. Op dinsdag 6 en woensdag 7 juli vindt de uitreiking van de diploma's in de aula van de school plaaLs. Ditzelfde scenario geldt overigens ook voor de 110 Mavo- en 143 VBO-leerlingen van het Raaylandcolfege die dit jaar eind examen hebben gedaan. Nog enkele spannende weken en dan? school niet alleen staan in hun kri tiek bewijzen de landelijke cijfers. Maar liefst 2875 klachten over het HAVO-examen wiskunde kwamen binnen bij de klachtencommissie. Geen enkel examen werd de afgelo pen examenperiode zo bekritiseerd. Eveline weet wat ze wil. Ze heeft zich al ingeschreven voor een kamer naar Deventer: "Naar de Internationale Agrarische Hogeschool in Deventer. Ik ben op een meeloopdag en een voorlich tingsdag geweest. Het lijkt me een ontzettend leuke opleiding." Marleen Reijnders (18) uit Ysselsteyn gaat met haar vriend Dave een kamer delen in Rotterdam. Rabobank Venray-Oostrum 100 jaar Op vrijdag 11 juni a.s. neemt de heer Theo Spronk na 40 dienstjaren afscheid van het Noord-Limburgse voortgezet onderwijs. Hij begon in 1961 als docent aardrijkskunde aan het toenmalige College Immaculatae Conceplionis, later het Lyceum voor jongens en nog later het Boschveldcoïlege in Venray. Zijn hele verdere loopbaan is hij het vak aardrijkskunde trouw gebleven en tot de dag van vandaag geeft hij een aantal lessen en is hij een vurig pleitbezorger voor het vak. In 1972 werd Theo Spronk dekaan van de afdeling HAVO om via de afde lingsleiding van HAVO-2 en HAVO-3 (1978) uiteindelijk conrec tor HAVO bovenbouw te worden. Ook daarbij is hij steeds zichzelf steeds trouw gebleven tussen de HAVO-leerlingen heeft hij zich altijd het meest op zijn gemak gevoeld. Bij de overstap van het Boschveldcoïlege naar het Dendron College in Horst als gevolg van de fusie Tiet hij een leegte achter, maar in Horst heeft hij zich opnieuw vol ingezet tijdens de afgelopen opbouwjaren. Kenmerkend voor zijn stijl waren zijn inzet, zijn humor en zijn per soonlijkheid. Veel schoolse en bui tenschoolse activiteiten werden door hem aangestuurd. Veldonderzoek met leerlingen en werkweken waren de huidige studiehuistijd voor voor uit. Met een bodemonderzoek werd ooit zelfs een prijs gewonnen bij De Jonge Onderzoekers met een prijs uitreiking door een toen nog jonge Sonja Barend. Zijn creativiteit kwam en komt nog steeds tot uiting in de vorm van een grote hoeveel heid liedjes en teksten die hij geschreven heeft voor de verschil lende schoolcabaretten. Bij al deze activiteiten had hij een "eigenwijze" inbreng. Op een vriendelijke maar dwingende manier regelt Theo Spronk de dingen zo zoals hij zelf wil! In zijn werk was hij altijd een vriendelijk en behulpzaam collega, altijd klaar voor een grap of een steek onder water. Nu zijn postactie- ve periode gaat aanbreken zal hij nog meer tijd krijgen om zijn bij baan als tekstschrijver/zanger/accor deonist van Mallemoer luister bij te zetten. Ook zijn voorliefde voor Frankrijk en Italië zal hij met zijn vrouw Adry verder kunnen uitbou wen. ïlet Dendron College in Horst biedt Theo Spronk op vrijdag 11 juni van 18.30 tot 20.00 uur een receptie aan in de aula van de school. Iedereen kan hem en zijn vrouw Adry daar de hand komen drukken. Het eerste team van Numac heeft de vierde Bedrijvensportdag Venray 1999 gewonnen. Tengevolge van de weersomstan digheden konden niet alle zes de onderdelen van deze sportieve ontmoeting voor de 17 teams wor den afgewerkt. De hevige onweersbui deed echter niets af aan een succesvolle en span nende ontmoeting tussen de ploegen van de tien deelnemende bedrijven. Numac behaalde, behalve de fraaie wisselbeker, de eerste plaats met 62 punten: Speciaalwerk Venray werd tweede met 56 punten en eindigde juist voor het team van Nelipak 1. dat 53 punten behaalde. Deze jaar lijkse Bedrijvensportdag Venray werd georganiseerd in samenwer king met atletiekvereniging Venray en werd gehouden op de nieuwe kunststof atletiekaccommodatie op sportpark De Wieën. De huifkar tochten, het kinderschminken en het luchtkussen, vielen ook erg in de smaak bij de belangstellenden. Doel van deze jaarlijkse ontmoeting is de medewerkers van de diverse bedrij ven in de gelegenheid te stellen om buiten de werkomgeving op een sportieve wijze met elkaar de strijd aan te binden en daardoor ook onderlinge contacten te leggen. Dit jaar werden de prijzen beschikbaar gesteld door Adecco, terwijl voor Diefstal diskdrives In de nacht van maandag op dins dag is vanuit een magazijn van een bedrijf aan de Vennootstraat een pal let met twee dozen diskdrives gesto len. De waarde ervan wordt geschat op ruim 25.000 gulden. De vracht was maandag binnen gekomen en werd in het magazijn geplaatst, waar deze dinsdagmorgen om 07.00 uur bleek te zijn verdwe nen. Op welke manier het afgesloten gedeelte van het bedrijf is betreden is niet bekend. een onderdeel het gebruik van de auto beschikbaar werd gesteld door autobedrijf Beunen en Weijmans in Overloon. De volledige uitslag luidt: I. Numac 1, 2. Speciaalwerk Venray, 3. Nelipak 1, 4. MMT, 5. Van Mierlo 1, 6. Adecco. 7. Numac 2, 8. Irish, 9. Nestlé 2, 10. Van Mierlo 3, II. Van Mierlo 2, 12. Start, 13. Nelipak 2, 14. Nestlé 1, 15. Nestlé 3, 16. Plusmarkt 2, 17. Plusmarkt 1. Na de zomervakantie wordt gestart met de voorbereiding voor de Bedrijvensport Venray 2000, waarvoor zich nog enkele bedrijven kunnen aanmelden. Welzijnswethouder Jan Driessen van de gemeente Venray opent op woensdag 9 juni om 16.00 uur officieel de gerenoveerde en verbouwde Kemphaan. Op zaterdag 12 juni wordt er tussen i 0.00 en 13.00 uur open huis gehouden. Het gebouw is dan voor iedereen te bezichtigen. Men kan dan zelf zien en eventueel deelnemen aan de activiteiten die De Kemphaan te bieden heeft Dit zijn onder andere; Meer Bewegen voor Ouderen (volksdansen, gymnastiek, koersballen) en biijaien. Vertegenwoordigers van de diverse groepen zullen graag nader informeren. Tijdens dit open huis zullen zangvereniging Crescendo en het Seniorenorkest diverse muzi kale nummers ten gehore brengen. Iedereen is bij deze van harte uitgeno- digddeze dageenkijkje te komen nemen. Leerlingen van hei Raaylandcollege praten op Intn laatste exameirttag terug maar ook vooruit. Rabo zomermuziekprogramma 18 20.00 uur Fanfare St. Oda Merselo 4 20.00 uur Fanfare Ons Genoegen Oirlo juni 21.00 uur Koninklijke Harmonie Euterpe Venray juni 21.00 uur Fanfare de Peelklank Ysselsteyn 22.00 uur Gabriella Massa 22.00 uur Diep Sjit 25 n 20.00 uur Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum 20.00 uur MMSK St. Petrus Banden Venray juni 21.00 uur Fanfare Onze Lieve Vrouwe Gilde Smakt- juni 21.00 uur Harmonie St. Catharina Leunen-Veulen-Heide Holthees 22.00 uur Fanfare de Dorpsklank Castenray 22.00 uur Beppie Kraft Een vond* beste muurtjes voer d« fat* mrtjeu haar naam doet vermoeden. Inmid dels heeft ze twee populaire CD's gemaakt: 'Kameraod' en 'Van Vleis en Bloed'. Diep Sjit speelt eigen nummers in dialect. Voor wat betreft de stijl wordt dé muziek van Diep Sjit vaak omschreven als Limburgse folk: een vleugje texmex, Ierse folk en folk-rock zijn de ingre diënten. De band zingt in dialect omdat "je je in je eigen taal toch het best kunt verwoorden. Bovendien gaat het ons erom ons ei kwijt te raken en niet om door te breken in de Nederlandse hitparade," zegt Huub Janssen die gitaar en zang voor zijn rekening neemt. Overige bandleden zijn Frans Gieien (trom pet, sclnuftrombone), Sraar Lenssen (drums), Hans van Peer (gitaar, zang, mondharmonica), Robert van Ratingen (basgitaar), Rogier Rutten (accordeon, keyboard) en Wim Lensen (crew). tekst: lansen Houbiers ontwerp, opmaak en jubileumlogo: Rtttky van der Putten - l.eo Creemers i vrijdag 4 juni is het eerste Rabo 100 zomeravondconcert de Grote Markt in het centrum van Venray. Dan treden inaf 20.00 uur achtereenvolgens Fanfare Ons Genoegen uit vlo, Fanfare De Peelklank uit Ysselsteyn en de Wanssumse llectformatie Diep Sjit op. De serie van vier concerten is iji cadeautje van de 100-jarige Rabobank Venray-Oostrum ii de mensen in haar werkgebied. De serie is uniek omdat jor het eerst zoveel muziekgezelschappen uit Venray en n/iggende dorpen hun medewerking aan één evenement tienen. ley uit de film 'Grease', de 'African Symphony' van Maurice Jarre in een arrangement van Naohiro Iwai. De Peelklank is een orkest dat veel ervaring heeft met optredens voor een ontspannen publiek. Onlangs nog verzorgde de fanfare samen met het muziekgezelschap van Overloon een zeer geslaagd voorjaarsconcert. En, hebben de muzikanten de organisatie van de serie Rabobank- coneerten laten weten, "ook nu halen we weer alles uit de kast." Het orkest van De Peelklank heeft veertig leden en staat onder leiding van Jo Laumen uit Echt. Diep Sjit Diep Sjit is een veel betere band dan reeks concerten wordt gegeven nat een speciaal podium op de :ote Markt. "Met enige spijt vanaf ispeciaal podium," zegt Pietlut- namens de Rabobank Venray- strum verantwoordelijk voor de ganisatie. "Liever zagen we al die jziekgezelschappen optreden in l kiosk zoals die vroeger in bijna dorp en elke stad in gebruik tren. Niet vanwege de nostalgie ar omdat de aanwezigheid van ii Voorziening uitnodigt tot spon- e optredens op mooie zomer- nden. Muzikanten maken graag ziek en genieten eens te meer als mbhek is. Oefenen in het dorps- s kan altijd nog," js Genoegen !t spits bijt op 4 juni Fanfare Ons noegen uit Oirlo af. De fanfare :dt een populair en luchtig zomer- ondprogramma met muziek en ng. In het programma filmmuziek nJohn Travolta en Olivia Newton hn. Daarnaast evergreens als wee Motten' van Tom Manders, rer bekend als clochard Dorus. idere bekende titels zijn 'One Mo- rnt in Time' van Whitney Houston eren same en 'The Exodus Song' van Ernest Gold en Pat Boone. Op 4 juni staat de fanfare onder leiding van tweede dirigent Henk Jacobs omdat vaste dirigent Gert-Jan Rongen dan ver plichtingen heeft met het Militaire Orkest. Ons Genoegen vierde in 1998 haar 90-jarig bestaan en zal het komend najaar in de afdeling uitmuntendheid deelnemen aan het bondsconcours in Venlo. De fanfare staat dus helemaal óp scherp. De Peelklank Ook Fanfare De Peelklank uit Yssel steyn tekent voor een luchtig concert voor een breed publiek. Geen zware kost dus, maar acht prachtige zomer avondnummers waaronder een med-

Peel en Maas | 1999 | | pagina 17