DIE 2 ZOMERPANTAI LON 59.- NU 2 STUKS 98.- PEEL EN MAAS "Ik wil jongeren iets meegeven" Wandelen, skeeleren en muziek Skeeler toertocht in Venray tgrarische sector staat centraal Galerie Rooyart in september geopend \N\e\eis Kunstmarkt in centrum Venray Leunse leerlingen rennen voor Duchenne diverse kleuren m machine wasbaar X met riem vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING UW Jenniskens Met een feestelijk programma ordt maandag 17 mei het ligdontmoetingscentrum (JOC) j het oorlogskerkhof in selsteyn geopend. Voor de nicu- ebeheerster Tarcicia Voigt (45) gt hier sinds augustus van het rig jaar een nieuwe taak in het rschiet: het stichten van een iropees vredesdorp. Hel oorlogskerkhof in Ysselsteyn igeert al jaren als ontmoetings int voor (Duitse) jongeren die uit Itverleden willen leren en willen iwen aan een toekomst voor de :de. Op uitnodiging van de initia- de Volksbund Deutsche iegsgraberfürsorge, komen ieder jongeren uit Neder Bayern en en Würtemberg naar Ysselsteyn onder het motto 'Verzoening >rde graven heen, werken aan de V mee te helpen aan het onder- van het Duits soldatenkerkhof. ir", benadrukt Voigt, "Dat is slechts een heel klein facet van jeugdontmoetingscentrum. Een fer per jaar komen jongeren uit jitsland hier naartoe om op het 'Jiof te werken. Je kunt die jeugd ji 16, 17 jaar echter niet de schuld Iven van wat er in de Tweede fcreldoorlog is gebeurd." Ze kijkt Igend en verduidelijkt meteen hetgeen ze even eerder heeft gesteld: "Oorlogskerkhoven hebben zeker een functie. Iedereen moet weten wat er in de wereldoorlogen is gebeurd. Dat dit niet meer mag gebeuren. Maar de jeugd van tegen woordig kun je niet meer aankijken op dit stuk geschiedenis." FACELIFT Het jeugdontmoetingscentrum heeft het afgelopen jaar een heuse facelift ondergaan. Er zijn zes nieu we chalets gekomen die slaapge legenheid bieden aan 68 mensen. Daarnaast werden een vergader ruimte, recreatiezaaltje en kantoor gerealiseerd en werd de inventaris vernieuwd. De bestaande keuken en eetzaal konden in het geheel worden ingepast. Een terras, een voetbal- en beachvolleybalveldje en een ping- pongtafel maken het geheel com pleet. Voigt gaf twaalf jaar les aan vrouwen in gevangenis Ter Peel. Als beheerster van het jeugdontmoe tingscentrum ging zij augustus 1998 een nieuwe uitdaging aan: "Het is toch prachtig om jeugd uit heel Europa bij elkaar te brengen. Jongeren die met elkaar voetballen, samen naar dezelfde meiden kijken, samen aan een kampvuur zitten, allen met hun eigen culturen en ach tergronden. Het zou toch saai zijn als iedereen hetzelfde zou zijn." Samenwerken, zichzelf ontdekken, respect voor elkaar opbrengen: het JOC is veel meer zijn dan een vakantiekamp voor jongeren. Van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge, eigenaar van het kerkhof waar 32.000 oorlogs slachtoffers begraven liggen, heeft Voigt ook een duidelijke opdracht meegekregen. "Er moet een vredes- opdracht inzitten. Alle jongeren die hier komen, krijgen dan ook een rondleiding op het oorlogskerkhof. Ik vertel hen over de historie, de oorlog, de mensen die hier begraven liggen. Ik merk dat dat veel indruk maakt." DRIJFVEER De vredesboodschap wordt ook uitgedragen in de andere activiteiten op het JOC. Idealisme is voor Voigt dan ook mede de drijfveer geweest om haar nieuwe uitdaging aan te gaan: "Mijn taak is het om de jeugd iets mee te geven. Ik doe dit met behulp van verschillende themapro gramma's over bijvoorbeeld voor oordelen en mensenrechten. Vast onderdeel is een bezoek aan het oor logsmuseum in Overloon, terwijl ik contacten heb gelegd met het asiel zoekerscentrum in Stevensbeek om een soort uitwisseling te realiseren. Jongeren praten hier met elkaar, doen samen de afwas, dekken de tafel, zijn met elkaar bezig. Leren ook zo voor elkaar respect te heb ben. Zien ook dat iemand met goed kope kleding niet meer of minder hoeft te zijn dan iemand met dure spullen. Feitelijk stop ik bij iedereen iets in een potje in de hoop dat het er ooit uitkomt. Dan ben ik tevreden, heb ik het goed gedaan." OPENING Minister Bram Peper van Binnenlandse Zaken is maandag 17 mei aanwezig bij de officiële ope ning van de zes nieuwe barakken in het jeugdontmoetingscentrum in Ysselsteyn. De opening vindt plaats om 15.00 uur en wordt onder andere muzikaal omlijst door hel Heeres muziekkorps uit Düsseldorf en de groep Melody uit Ysselsteyn. Naast Peper wonen ook burgemeester Waals van Venray en minister Fr. Behrens van Binnenlandse Zaken in de Duitse deelstaat Nordrhein- Westfalen, en tevens voorzitter van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge, de opening bij. Peper, Behrens en Waals planten bij die gelegenheid ook een vredes- boom bij het centrum. Discussieavond VVD afdeling Venray jlDc VVD afdeling Venray orga- peert op vrijdag 21 mei een Jformatie- en discussieavond met Ionderwerp 'De agrarische sec- in beweging versus de ropese gedachte c.q. richtlij- jen'. De bijeenkomst in partycen- pim De Witte Hoeve in Venray jnt om 20.00 uur. Gastsprekers i Jan Mulder en Gert Jan JJaat. [Gert Jan Oplaat is sinds mei 1998 leede Kamerlid namens de VVD. pj maakt deel uit van de commis- 5 Landbouw, Natuurbeheer en serij. Volkshuisvesting, pimtelijke Ordening en lilieubeheer, Nederlandse Antillen Arubaanse Zaken en Defensie, (laat is gemeenteraadslid in jrkelo. lid van de partijcommissie en lid van de VVD- Bestuurdersvereniging. Jan Mulder is sinds 1994 lid van het Europees Parlement en houdt zich in die hoe danigheid vooral bezig met stedelij ke ontwikkeling, transport en agrari sche zaken. Van 1977 tot 1988 was hij voorzitter van de VVD. Tijdens de bijeenkomst in De Witte Hoeve komen de volgende onderwerpen aan bod: agenda 2000, verslag van Berlijn, Europese regelgeving inza ke mestafzet en dierenwelzijn, kooi- huisvesting dieren, herstructurering varkenshouderij en time out' pluim veehouderij. Aansluitend bestaat de mogelijkheid om met de twee gast sprekers in discussie te treden. De avond duurt tot circa 23.00 uur. Voorafgaande aan de avond bezoe ken Oplaat en Mulder vier agrari sche bedrijven in de gemeente Venray Op zondag 26 september vindt aan De Hulst 12 in Venray de offi ciële opening plaats van Galerie Rooyart, een nieuwe galerie die sculpturale kermamiek van interna tionale topkeramisten gaal presente ren. De opening zal 's middags om 14.00 uur verricht worden door Mieke Spruit-Ledeboer, kunsthisto rica en dé autoriteit op het gebied van de Nederlandse keramiek. Galeriehouders Mariëtte Groeneveld en Leo Martens, die zelf keramist zijn en jarenlange ervaring hebben in presentatie en verkoop van hun werken - gaan zich vanuit de Euregio op Nederland, België en Duitsland richten. De bouw van galerie Rooyart is in volle gang. Over twee maanden kan een begin worden gemaakt met de inrichting van de vloer die een oppervlakte van 140 vierkante meter beslaat. Na de opening op 26 sep tember gaat de eerste expositie van start, die tot en met 7 november is te bewonderen. Aan deze expositie nemen de volgende gerenommeerde keramisten deel: Herman Muys (België), Monique Muylaert (België), Maggi Giles (Nederland), Renate Klussmann (Duitsland). De twee eigenaars hebben het vol ste vertrouwen in hun onderneming. "Het kunstklimaat in Venray is de laatste jaren sterk verbeterd, mede dankzij de succesvolle exposities in het Odapark. Als er nog meer regio nale samenwerking wordt nage streefd, is het klimaat voor een internationaal geörienteerde galerie ook gunstig. Voor de kunst die wij exposeren zullen de mensen - hope lijk van ver - naar Venray komen. Meer informatie over galerie Rooyart is te vinden op website: www.artned.nl/rooyart. Opening jeugdontmoetingscentrum in Ysselsteyn WOENSDAG 12 MEI 1999 - NR. 19 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Zestiende Kennedymars in Venray Hoeveel kilometers zullen inmiddels onder de noemer Kennedymars onder de voeten van wandelaars vandaan zijn gekomen sinds wijlen president John F. Kennedy begin jaren zestig vertelde dat hij het een bla mage voor het Amerikaanse volk vond dat de gemiddelde Amerikaan geen 50 mijl (80 kilo meter) aaneengesloten kon lopen in een tijdsbestek van 20 uur? Het antwoord is niet te schatten, maar dat zaterdag 15 mei om 21.00 uur op het Schouwburgplein in Venray opnieuw honderden wande laars de uitdaging van de Kennedymars Venray aangaan, staat als een paal boven water. De organi serende stichting staat aan de voor avond van de inmiddels zestiende editie. Voorzitter Arie Liebregts heeft er het volste vertrouwen in dat na jaren van teruglopende deelne mersaantallen volgend weekeinde een stijgende lijn wordt ingezet: "Als organisatie hebben we nog slechts een streven: er ieder jaar een groot wandelfeest van maken. Aantallen zeggen me niets meer. De hele entourage moet perfect zijn, voor zowel de wandelaars als het publiek. De deelnemers mag het aan niets ontbreken. Voedsel, drank en verzorging moeten tot in de puntjes worden geregeld. Daarnaast dienen we een omlijstend programma te presenteren dat de bezoekers op zaterdagavond en zondag naar het Schouwburgplein trekt." Om de Kennedymars Venray een impuls te geven heeft de organisatie gekozen voor een nieuwe activiteit: een skate/skeelertocht over ongeveer 25 kilometer. De tocht start diezelfde zaterdag om 17.00 uur, eveneens vanaf het Schouwburgplein. Liebregts: "De skeelertocht is dit jaar de meest wezenlijke verande ring. De tocht moet met name de 'dode uren' op zaterdagmiddag opvullen. Verder hopen we dat dit evenement de Kennedymars Venray extra cachet geeft." SKEELERTOCHT Als het aan Toon Michiels uit Vierlingsbeek ligt, die als lid van de Skeeler Bond Nederland (SBN) skeelerevenementen in de regio Zuid coördineert, hoeft de organisa tie van de 'Mars der Marsen, zoals de Kennedymars ook wel wordt genoemd, zich geen zorgen te maken: "Ik denk dat de skeelertocht een toegevoegde waarde is voor het evenement. Zeker vanwege de pop ulariteit die de sport op dit moment geniet. Het aantal toertochten is in enkele jaren vertienvoudigd. Recreatief skeeleren is in. Ik ver wacht dan ook dat ongeveer 300 deelnemers aan de start verschij nen." Als het startschot klinkt, zit de skeelerfanaat uit Vierlingsbeek ech ter met gewone veterschoenen aan de kant. "Daar baal ik eigenlijk wel van. Ik ben namelijk een fervent skeelerrijder, rij erg veel toer- en wedstrijdtochten. En niet zonder succes." Geen loze woorden, want Michiels werd in 1991 skeelerkam pioen van Zuid-Nederland en vorig jaar eindigde hij als zesde op het Nederlands Kampioenschap over 80 kilometer. Zijn grootste zorg is vol gend week dat de skeelertocht vlek keloos verloopt. Het feit dat de tocht slechts 25 kilometer bedraagt, hoeft volgens Michiels geen nadeel te zijn. De deelnemers krijgen drie uur de tijd om de skeelertocht te vol brengen. "Op het eerste oog lijkt dat meer dan genoeg. Maar in het par cours zitten enkele verraderlijke stukken. Er zijn plaatsen waar het asfalt niet in optimale staat verkeert. Dat kan voor de minder geoefende deelnemers problemen opleveren." Volgens Michiels is het een goede zaak om bescheiden van start te gaan: "Beslist, want als je de eerste keer de zaken te groots aanpakt, loopje het gevaar dat het evenement onvoldoende van de grond komt. De bedoeling is om ook van de skeeler tocht een jaarlijks terugkerende gebeurtenis te maken. Dan ben je niet gebaat bij een flitsende start die geen vervolg krijgt. Dit is een eerste begin van naar ik hoop een nieuwe traditie." INSCHRIJVEN De voorinschrijving voor de 16e editie van de Kennedymars Venray is officieel afgesloten. Dit houdt echter niet in dat u zich niet meer kunt inschrijven. Op zaterdag 15 mei is er van 14.00 tot 20.30 uur een daginschrijving in een apart daar voor bestemde stand op het Schouwburgplein. Inschrijven kost dan 27,50 gulden. De organiserende stichting wil de route nog aantrek kelijker maken voor de wandelaars. Naast nog meer aandacht voor voe ding en verdere verzorging onder weg denkt de organisatie dat meer activiteit langs de wegen het voor de wandelaars lichter maakt om de lange tocht te volbrengen. De stichting is dit jaar dan ook weer op zoek naar mensen die muzikaal actief zijn en solo of in groepsvorm voor kortere of langere tijd langs de route van de Kennedymars muziek willen maken. De gedachte gaat daarbij vooral uit naar muzikanten voor wie plezier voorop staat en die het eens leuk vinden om muziek te maken voor een groot publiek en honderden langstrekkende wande laars. Een kleine vergoeding behoort tot de mogelijkheden. Muzikanten, dragen jullie de Kennedymars een warm hart toe. neemt dan contact op met voorzitter Arie Liebregts, telefoon (0478)586455 (overdag) of (0493)695375. Het programma van de zestiende Kennedymars Venray op een rijtje: Zaterdag 15 mei: 09.00-11.00 uur start fietstoer- tocht TWC Oostrum bij café Hulsman 17.00 uur start skeelertocht vanaf Schouwburgplein 21.00 uur start Kennedymars Venray vanaf het Schouwburgplein vanaf 21.00 uur. Het startsein wordt gegeven door wethouder Houba van Venray. Optreden Deep Sjit op Schouwburgplein. Op het plein staat voor de jeugd een mobie le skatebaan. Zondag 16 mei: vanaf 06.00 uur binnenkomst wandelaars op Schouwburgplein vanaf 07.00 uur begeleidt joeks- kapel Zuutjes An de wandelaars richting finish 11.00-17.00 uur kunstmarkt op Henseniusplein 14.00 uur optreden Lucky Aces op Schouwburgplein. De Stichting Kennedymars Venray organiseert zaterdag 15 mei voorafgaande aan de Kennedymars een schitterend uit gezette skeeler toertocht door de gemeente Venray. De tocht wordt verreden onder auspiciën van de Skeelerbond Nederland (SBN) en is exact 26 km lang. De inschrij ving is vanaf 15.00 uur en het ver trek is om 17.00 uur. De laatste deelnemer moet uiterlijk 20.00 uur binnen zijn in verband met de start van de Kennedymars Venray. Tijdens de skeelertocht is het dra gen van een helm verplicht. Startpunt is het Henseniusplein tiraszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON W Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel, 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg PEEL EN MAAS WEEKBLAD QP Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 TJenniskens@Jewa.nl In samenwerking met de Kennedymars Venray organiseren de Venrayse poppenmaaksters Tiny Swaghover en Annie Thijssen op zondag 16 mei van 11.00 tot 17.00 uur een kunst markt in het centrum van Venray. Uit heel Nederland komen stand houders naar Venray en presenteren een gevarieerd aanbod van creatieve activiteiten zoals onder andere glas in lood, schilderijen, keramiek en plexiglas snijden (wandelaartjes). Uit Tilburg komt Jean-Louis die als hobby 'wijn maakt'. Het publiek krijgt de gelegenheid de kwaliteit van zijn wijnen te proe ven. Een flesje wijn kopen is natuur lijk ook mogelijk. Uit Den Haag komt Anke Hofland met haar grote collectie fimofigu- ren. Hofland heeft al verschillende boekjes over haar hobby op haar naam staan. Verder zijn er stands ingericht met beestenboel van ber kenhout en houtsnijwerk, terwijl Misty-Mistic airbrush, auto's en schilderijen presenteert. De Venrayse kunstenaar Harrie Linskens laat een verzameling oude klederdrachten zien. Als eerste in Noord-Limburg heeft Linskens zich verdiept in het ontwerpen en maken van oude klederdrachten. De initiatiefnemers Tiny en Annie hebben kans gezien een zo groot mogelijke variatie van creatieve mensen naar Venray te halen. In totaal 30 standhouders presen teren hun hobby. Uiteraard is het tweetal zelf ook aanwezig met een geheel nieuwe collectie 'fantasievis- sen' (Tiny) en Bosfugen (Anny). Leerlingen van basisschool De Meent uit Leunen houden op don derdag 20 mei een sponsorloop. Het geld dat bij elkaar wordt gerend, is bestemd voor kinderen met de spier ziekte 'Duchenne spierdystrofie', een vreselijke aandoening waar tot op heden nog geen adequaat medi cijn tegen gevonden is. Ouders van kinderen met deze ziekte hebben internationaal hun krachten gebun deld in het Duchenne Paren Project. Deze organisatie stimuleert het onderzoek naar behandeling van deze ziekte. De Nederlandse ouders hebben zich tot doel gesteld om voor het jaar 2000 minimaal vier miljoen gulden bij elkaar te bren gen. Dankzij de inzet van vele men sen en bedrijven is al bijna drie mil joen gulden ingezameld. Het jaar 1999 staat in het teken van de eind sprint...op naar de vier miljoen. Topsporters zetten hun beste beentje voor onder het motto 'Gezonde spieren voor zieke spieren'. In juni gaat een aantal topatleten de langste estafette ter wereld lopen, van Verona naar Amsterdam. Rennen voor Duchenne zal gesponsord wor den door het bedrijfsleven. Publiciteit en geld zijn van levens belang om deze ziekte aan te pak ken. De kinderen van De Meente willen ook hun steentje bijdragen in de vorm van een sponsorloop. Binnenkort komen de basisschool leerlingen langs de deuren om een sponsorbedrag van u te vragen. Op 20 mei kunt u van 13.30 tot 15.10 uur naar de sponsorloop komen kij ken op het sportpark in Leunen.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13