[Debat over richtlijnen humanitaire hulp Weijs treedt af als voorzitter Venray Initiatief Een mobiele open haard voor ieder hoekje Deense zomeractie bij Van Opbergen in Venray HALT-bureau Venray: meer aandacht voor preventie Borstkankeronderzoek in Venray Certificering in land en tuinbouw {Koninginnedag? Verjaardag? Moederdag? Coffeeshop gesloten |Acht mei gaat regionaal Verdiende waardering voor Sjef Verlinden Informatie avond over honden Geld uit school gestolen VVV Venray gesloten Vy Lentefeest Senioren Moeders en kinderen op de gevoelige plaat Demonstratie klokken maken op alle afdelingen zijn koninklijke aanbiedingen. Pijl Plus niet in de prijzen peel en maas donderdag 29 april 1999 - Pagina 7 De politieke partijen in Venray gaan binnenkort in debat over op te Stellen richtlijnen voor het geven van humanitaire hulp aan rampge bieden. In de Venrayse gemeente raadsvergadering, dinsdagavond, stelde F. van Hooft namens de [VVD-fractie, dat het wellicht beter hou zijn om dergelijke hulp aan de Land van vastgelegde criteria te ver- Henen. "De hulp aan vluchtelingen Lit Kosovo gebeurt nu ad hoe.", Uldus Van Hooft. I De gemeenteraad ging dinsdag avond akkoord met de 37.500 gul den, die het college van B&W wil storten op giro 555 voor vluchtelin gen uit Kosovo. Van Hooft merkte echter op dat er meerdere gebieden in de wereld door onheil worden getroffen. "Venray geeft bijvoor beeld geen hulp als er in Amerika een orkaan of aardbeving is geweest. Daar zouden we graag een fundamentele discussie over heb ben." Burgemeester Waals zegde toe op korte termijn hierover in discussie te willen gaan in de commissie Algemene Zaken. Hij merkte wel op dat af en toe wat emotie bij zulke beslissingen best wel mag. Hij kreeg daarin bij val van I. Busser van Samenwerking Venray: "Het is juist weieens goed om op basis van emoties een beslis sing te nemen in plaats van aan de hand van kille, strikte regels." Geen opvang vluchtelingen Burgemeester Waals zei dinsdag avond verder, dat op Venray voorlo pig geen beroep gedaan zal worden om Kosovaarse vluchtelingen daad werkelijk op te vangen. Uit overleg met het Centraal Orgaan voor opvang Asielzoekers (COA) bleek, dat volgens het COA niet verwacht wordt dat Venray vluchtelingen zal moeten opnemen. Wethouder Kersten heeft bij de woningstichting Wonen Noord- Limburg inmiddels wel al geïnfor meerd naar woningen, die leegstaan of binnenkort leegkomen. "Het gaat dan hooguit om 4 of 5 huizen, maar we zijn dan in ieder geval voorbe reid, mocht het COA een beroep op ons doen", aldus Kersten. AdAiCuvos Behulpzaam In Comfort Winkelcentrum De Bleek nr 68 B01 MD Venray Tel./fax 0478-584840 Elke dag: j praktische produkten voor zorg in eigen omgeving! Optimaal zitcomfort met onze aangemeten electrisch verstelbare relaxfauteuils. De Venrayse politie heeft vorige reek woensdag op last van burge- leester Waals een illegale coffees- op aan de Hofstraat in Venray csloten. De eigenaar van het etreffende pand heeft een vergun- ling voor het runnen van een alco- olvrij horecabedrijf. Aan deze ver- unning is het voorschrift ïrbonden dat de verkoop van soft- rugs verboden is. Vorige week oensdag constateerde de politie ;hter dat er in het pand wel dege- jk cannabis-producten over de lonbank gaan. Burgmeester Waals èeft onmiddellijk ingegrepen door et pand te laten sluiten. De gemeenteraad besloot eind laart om twee coffeeshops in het entrum van Venray toe te laten, ien onderzoek moet uitwijzen elke twee softdrugswinkels een ergunning krijgen. Door het gedo- en van twee verkooppunten van iftdrugs denkt Venray overlast en etsovertredingen beter aan te kun- en pakken. Tot op heden zijn cof- eshops in Venray niet toegestaan, och bestaat er in het illegale circuit tn levendige handel in softdrugs, oor twee coffeeshops toe te laten, inkt de gemeente meer grip te krij- m op het probleem. Illegale cof- eshops kunnen in de toekomst lard worden aangepakt. De sluiting in het pand aan de Hofstraat kan in t kader als een waarschuwing torden beschouwd. Dit jaar manifesteert de Acht Mei weging zich niet landelijk maar gionaal. Het Acht Mei Platform gio Venlo en de Oecumenische Jsisgroep Venray e.o. organiseren )8 mei a.s. een regionale manifes te. Het thema van die dg Op >ek naar sporen van gerechtigheid' uit aan bij het landelijke thema. De rganisatie werkt het thema in drie uderdelen uit. De vluchtelingen- oblematiek, toenemende vereen- tming en de land- en tuinbouwpro- lematiek zullen onderwerpen van tsprek zijn tijdens lezingen en orkshops. De thema's worden Hen besproken tegen de achter fond van de regionale Noord- imburgse situatie. De manifestatie ordt gehouden in de Zwanenhof, ligerstraat 2 in Venlo. De dag tgint om 10.00 uur en eindigt om •00 uur. De entree is gratis. U ordt verzocht zelf een lunchpakket te te nemen. De organisatie stelt tomelding op prijs, dat kan via: C. v. Hoof, Langstraat 136, »1 AG Venray, tel. 0478-513189. ier kunt u ook terecht voor meer formatie. Automobilist maakt brokken Vorige week donderdagmorgen akte een 20-jarige automobilist uit 'eerlo in een bocht van de ingstraat in Venray in een slip. Hij landde met zijn wagen tegen de vel van een woning. De gevel liep eerdere scheuren op en in de Dning werden wandtegels losge- en een keukenblok ontzet. De 'omobilist verliet de plaats van de "tijding, maar kon worden achter- "Id- Hij is inmiddels verhoord en 'fdt aansprakelijk gesteld voor n daad. De schade aan het pand öfdt geraamd op 20.000 gulden. Sjef Verlinden kreeg afgelopen weekeinde de waardering die hem toekomt. Met de uitreiking van de 'Aid Venrodsen Ieërepriesvan Veldeke Venray aan Verlinden werd hij beloond voor zijn vele verdiensten voor het behoud en bescher ming van de waardevolle aspecten van Venray's historisch erfgoed. Verlinden publiceerde diverse artikelen over de geschiedenis van Venray en haar kerkdorpen. De eerste publicaties dateren van 1971over de ontginning van De Peel en de stichting van Ysselsteyn, zijn geboortedorp. Victor Weijs heeft besloten om zijn functie van voorzitter van de stichting Venray Initiatief naast zich neer te leggen. Weijs, die een bedrijfsadviesbureau heeft en daar naast bezig is met de oprichting van een nieuw bedrijf, zegt het voorzit terschap niet meer met zijn drukke werkzaamheden te kunnen combi neren. "Ik weet dat dit het imago van Venray Initiatief niet ten goede komt maar na lang nadenken ben ik tot de conclusie gekomen dat er geen andere mogelijkheid is", zegt de man die in juni 1998 de voorzit tershamer van het oud-Tweede Kamerlid Eisso Woltjer overnam. Woltjer was maar een halfjaar voor zitter van de stichting, die Venray bij .een breed publiek onder de aan dacht probeert te brengen. Ook hij had naar eigen zeggen te weinig tijd om actie te ondernemen. Bovendien deed de kritiek van buitenaf op het functioneren van het Venray Initiatief hem besluiten om zijn functie neer te leggen. Weijs heeft het iets langer volge houden. Elf maanden om precies te zijn. Weijs blijft wel lid van het dagelijks bestuur van de promotie stichting. Zijn terugtreden heeft geen gevolgen voor de dagelijkse gang van zaken en het beleid binnen Venray Initiatief. Begin mei zal bekend worden gemaakt wie de nieuwe voorzitter wordt. Exclusief bij Henk van der Rijt Meubelen Een open haard die geschikt is voor ieder hoekje van het huis, de tuin, het vakantiehuisje en zelfs voor op de boot. Er komt geen hak- en breekwerk aan te pas, er is geen rookkanaal nodig, en toch branden er echte vlammen in. Mobiele open haarden van dit type zijn verkrijgbaar bij Henk van der Rijt Meubelen in Boekei. Het geheim van de mobiele open haard is het schone vuur. De haard wordt gevuld met milieuvriendelij ke brandstof die geen gas of rook produceert, maar wel warmte en echte vlammen. Door de keramische houtblokken in de haard, lijkt het alsof er echte houtblokken branden. Het vuur geeft geen vuil en stof. Bovendien is hefveilig. De haard is zodanig gebouwd dat er geen vuur uit kan spetteren. De brandstof ver brandt volledig. De mobiele open haard is eigenlijk een kast met een vuurkoif. De kast is niet zwaar en is daarom gemakkelijk te verplaatsen. Wie op een koele avond even buiten wil zitten, neemt de open haard mee naar het terras of balkon. Verkassen naar binnen? De haard gaat mee. Zo eenvoudig gaat dat. De open haard heeft nog een voordeel op het con ventionele houtvuur en dat is de prijs. Er is al een mobiele open haar voor 1698 gulden, een fractie van wat een gewone haar kost, zeker als er ook nog hak- en breekwerk aan te pas komt. MOOI IN IEDER INTERIEUR Er is een mobiele haard voor ieder interieur. Er zijn rustieke en strakke houten modellen, in zandsteen ges poten, mamrer. in white wash, antiekwas of gepatineerd. u zegt het maar. Het zijn de veelzijdige kwali teiten van de mobiele open haard die Henk van der Rijt Meubelen deed besluiten om ze in het assorti ment op te nemen. "De mobiele haard past uitstekend in de stijl meubelen die wij aanbieden", aldus Van der Rijt. "Een open haard is een detail dat de woninginrichting com pleet maakt. Helaas kleven er nogal wat nadelen aan de conventionele open haard. De mobiele open haar den uit ons assortiment hebben die nadelen niet." In de showroom van Van der Rijt Meubelen BV in Boekei staat een selectie uit het totaalaanbod mobiele open haarden. Van 3 tot en met 8 mei wordt er bij Geven Van Opbergen in Venray een zomeractie gehouden in samenwerking met het Deense damesmodemerk Lindon. Gedurende deze week zijn er ver schillende activiteiten voor alle klanten en belangstellenden. Lindo presenteert haar nieuwe zomercollectie die voornamelijk bestaat uit soepele jurkjes, heerlijk draagbare t-shirts en rokken die goed met elkaar gecombineerd kun nen worden. Lindon staat garant voor kwaliteit, optimale pasvorm en uitstekende was- en draageigen- schappen, waardoor de collectie een brede groep vrouwen zal aanspre ken. Aan de eerste 50 bezoeksters wordt een gratis DA cosmeticapro- duct aangeboden. Deze cosmetica- producten hebben verzorgende eigenschappen en zijn afgestemd op de laatste mode- en kleurtrends. Een bijzondere promotie met uw DA- drogist. Gedurende deze week kan iedereen deelnemen aan de Lindonwedstrijd. Men maakt hierbij kans op het uitzoeken van Lindon kleding ter waarde 300 gulden. De wedstrijdformulieren treft men in de winkel. "We willen graag vieren dat de zomer in aantocht is en hebben daarom de winkel al in een zomerse sfeer gebracht. Onze medewerk sters, die de kleding van Lindon dra gen, serveren koffie en Deense koekjes en staan graag onze klanten bij met advies over de nieuwste zomercollectie", aldus Geven Van Opbergen. Het hebben en houden van hon den in onze huidige maatschappij Op 4 mei aanstaande organi seert KC Venray e.o. onder bovenstaande titel een informatie avond. Als spreker is uitgenodigd dhr. Peter Beekman, die onder meer zal spreken over: de conse quenties van het hebben van een hond; de plaats die een hond inneemt in gezin en samenleving en het belang van een juiste opvoeding tot een maatschappe lijk aanvaardbaar dier. De voorwaarden die tegenwoor dig worden opgelegd aan fokkers en eigenaren, betreffen niet alleen de rassen Dogo Argentino. Rottweiler, Mastino NapolUano, Fila Brasiliero en Amerikaanse Staffordshire Terriër die zich van regeringswege moeten onderwerpen aan een agres sietest, maar ook diverse rasvereni gingen binnen de groep Herderhonden en Dogachtigen, heb ben inmiddels de MAG-test (Maatschappelijk Aanvaardbaar Gedrag) of een vergelijkbare gedragstoels ingevoerd in verband met hun fokprogramma. De actualiteit is nogmaals een bevestiging van het belang van socialisatie en gehoorzaamheidsop leidingen die worden gegeven door de erkende Kynologenverengingen. Iedereen die actief bezig is met het hebben, houden, fokken en/of trai nen van honden zal deze avond dan ook niet willen (of mogen) missen. Plaats van handeling: Zaal 'In den Engel'. Poststraat 1 te Venray, aan vang 20.30 ur. De avond is gratis toegankelijk voor leden van de KC Venray e.o. Geïnteresseerden die geen lid zijn, zijn eveneens welkom, hun bedraagt entree 2.50. Onbekenden hebben afgelopen zondag ingebroken in een schoolge bouw aan de Oostsingel in Venray. De dader forceerde een deur en ver nielde vervolgens enkele automaten. Daaruit werd een geldbedrag van ruim honderd gulden ontvreemd. De VVV Venray verhuist van de huidige vestiging aan de Grote Markt 23 uaar het nieuwe onder komen aan het Henseniusplein 13 in Venray. In verband met de ver huizing is het VVV-kantoor maan dag 3 mei tot en met 13.00 uur sesloten. De Centrale van Ouderenverenigingen Venray orga niseert donderdag 20 mei in de feesttent van de Muziekfeesten in Merselo een Lentefeest voor senio ren. De middag duurt van 13.30 tot 16.30 uur en alle Venrayse 55-plus- sers zijn van harte welkom. Wethouder Jan Driessen van Venray verricht om 14.00 uur de officiële opening. De werkgroep Lentefeest is erin geslaagd een aantrekkelijk en gevarieerd programma samen te stellen met medewerking van onder andere het Peeltrio met zanggroep De Smelebrothers, het Seniorenorkest onder leiding van Wim van Osch en buuttereedner Pierre Heidens. Onder leiding van Geert Mulders is ook het onmisbare Rad van Avontuur aanwezig. De entree bedraagt in de voorverkoop 5 gulden. In de feesttent kost een kaartje op 20 mei 7 gulden. Voor meer informatie of als u geen ver voer heeft kunnen regelen, kunt u bellen met Ad Hoogeveen, telefoon (0478)583592. Moederdag staat weer voor de deur. Voor Henseniusplein Promotion, een samenwerkingsver band tussen de winkeliers en mini- markt-ondernemers op en aan het Henseniusplein, reden om een leuke moederdagactie op touw te zetten. Op vrijdag 30 april en zaterdag 1 mei worden winkelende moeders samen met hun kinderen op de foto gezet. De fotograaf legt hen vast op de gevoelige plaat aan de kraam pjes, in de winkels of lekker aan de wandel of gezellig op een bankje op het Venrayse Henseniusplein. Het resultaat is op vrijdag 7 en zaterdag 8 mei te zien in de etalage van Foto Hoedemaekers, uiteraard aan het Henseniusplein. En het is de moeite waard om dan even een kijkje te nemen. Want wie op de foto staat, krijgt die gratis mee. Maar daar houdt het nog niet mee op. Behalve de foto ontvangen de gefotografeer de moeders namelijk ook nog een leuke attentie. De moederdagactie is een van de (jaarlijks terugkerende) activiteiten van de Stichting Henseniusplein Promotion. De aan gesloten ondernemers willen met hun acties het winkelen op het Henseniusplein nog aantrekkelijker maken. Aangetroffen/ vermiste goederen van 1-24 april 1999 Gevonden voorwerpen: Gouden schakelarmbanden; gouden halsketting: diverse horloges; goud kleurig hangertje, hartje; zwarte handtas, witte handtas: witte plastic sandalen; fototoestel; diverse bank passen: diverse portemonnees en portefeuilles; diverse GSM-toestel- len; schroevendraaier; zaklamp. Verloren voorwerpen: zilveren Seiko horloge; bruin leren schoenen maat 40; Europese Identiteitskaart; kentekenbewijzen; keuringsrapport; paspoort; rijbe wijs; OV-jaarkaart; bankpassen; giropassen; bibliotheekkaart; Raaylandpas; agenda-ringband; kleine rode bril; Kenwood Discman; Philips Discman; Sony Discman; gehoorapparaat; diverse portemon nees en portefeuilles; sleutels. Op zondagmiddag 2 mei hebben we in onze reeks oude ambachten een primeur: Jan Geerts geeft deze middag een demonstratie klokken maken. Het eeuwenoude ambacht heeft nog niets van zijn aantrekke lijkheid verloren. Jan repareert zowel uurwerken als kasten en heeft hierin meer dan 40 jaar ervaring. Vanmiddag demonstreert hij zijn ambacht in ons museum. Het museum is geopend: ieder dinsdag-, donderdag- en zondag middag van 14.00-17.00 uur. Van dinsdag 27 april tot en met zondag 27 juni is het museum iedere dag geopend van 11.00-17.00 uur! Streekboerderij De Locht, Koppertweg 5, 5962 AL Horst- Melderslo, tel. 077-3987320 of 077- 3983366. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard 'Majesteit, van harte gefeliciteerd. Mocht u nog tijd over hebben: Venray Grotestraat 93, tel. 0478-581214 30 april open van 12.00 tot 17.00 uur Pijl Plus Markeringen uit Venray is er niet in geslaagd te worden uitge roepen tot winnaar van de eerste kwartaal verkiezing van de Venlose Start, de ondemeniingsplannenwedstrijd voor startende en doorstartende onder nemers in Noord-Limburg, Pijl Plus was samen met Versado Personeelsdiensten uit Venlo en Paardenhouderij De Engelse Hoeve uit Grashoek genomineerd voor de prijs. Die ging nu naar De Engelse Hoeve dat in de ogen van de jury het meest doordachte ondernemingsplan presen teerde. De Engelse Hoeve is sinds dit jaar operationeel en levert producten die te verdelen zijn in de volgende categorieën: hoog opgeleide dressuur- paarden, veulens uit eigen fok en kür op muziek samenstellingen. Het HALT-bureau in Venray gaat extra uren inzetten om meer preventieve activiteiten te ont plooien. De hoogste klassen van de basisscholen en de brugklassen van het Raaylandcollege in Venray worden voortaan zeker een keer per jaar bezocht. Dat zei coördinator Annelies Smits van het HALT-bureau tijdens de commissievergadering Welzijn. Om die extra uren te kunnen verwe zenlijken deed Smits een beroep op de gemeente Venray voor een hoge re bijdrage. Nu betaalt Venray 58 cent per inwoner, het overige deel wordt opgehoest door het Ministerie van Justitie. Volgens wethouder Driessen is een verhoging niet eer der dan in het jaar 2000 aan de orde. Hij zei het verzoek op de gemeente lijke wensenlijst voor dat jaar te zet ten. Smits gaf tijdens de commissie vergadering een presentatie over het werk van het HALT-bureau in Venray. Zo wees zij op het aantal verwijzingen (243) in 1998 naar het HALT-bureau steunpunt Venray. Dat lag fors boven het landelijk gemiddelde. Vorig jaar werden 243 jongeren naar het HALT-bureau voor een alternatieve afdoening ver wezen. Er werden 214 jongens (88%) doorverwezen tegenover 29 meisjes (12%). Ruim 95% van de naar het HALT-bureau verwezen zaken werden met een positief resultaat afgesloten. Op 20 mei start in de gemeente Venray een nieuwe ronde van het bevolkingsonderzoek naar borstkan ker. Alle vrouwen die na 1948 gebo ren zijn, krijgen een uitnodiging voor het maken van röntgenfoto's van de borsten. Het onderzoek vindt om de twee jaar plaats. Het bevolkingsonderzoek borst kanker wordt sinds 1988 in Nederland gehouden. Om beginnen de ziekte en afwijkingen zo vroeg mogelijk op te sporen, krijgen alle vrouwen in ons land van 50 tot 75 jaar om de twee jaar een uitnodiging voor het onderzoek. Hierdoor neemt de kans op genezing toe. Sinds het begin van het bevolkingsonderzoek is het aantal ernstige gevallen van borstkanker in Nederland sterk gedaald. De deelname in Nederland is dan ook erg groot. Dat geldt zeker voor Noord-Limburg, waar gemid deld ruim acht van de tien vrouwen foto's van hun borsten laten maken. De onderzoekseenheid voor het bevolkingsonderzoek borstkanker staat vanaf 20 mei op de kleine par keerplaats naast het gemeentehuis. Alle vrouwen krijgen automatisch een uitnodiging thuisgestuurd, waarop het tijdstip van onderzoek staat vermeld. Iedereen die meer informatie wil over het bevolkingsonderzoek kan van maandag tot en met vrijdag tus sen 09.00 en 12.00 uur bellen met het informatiepunt bevolkingson derzoek borstkanker bij de GGD Noord-Limburg, telefoon: 077- 3598844. Het thema certificering begint ook binnen de land- en tuinbouw sector, in navolging van andere delen van het bedrijfsleven, opgang te maken. De agrarische sector is nog niet goed ingewijd in de voordelen én verplichtingen die certificering met zich mee brengt maar wil zich daar graag op oriënteren. Inmiddels is er een dienstverlener opgestaan op het gebied van kwaliteitsmanagement en certificering, die zich specifiek richt op agrariërs. KEMÜ is een jong bedrijf, gevestigd in Meterik, horst. Het bureau biedt actieve ondersteuning bij de introductie van kwaliteitszorg in de land- en tuinbouw en begeleidt het volledi ge certificeringsproces, van inter ne analyse tot certificaat. Het kwaliteitsbesef bij de consu ment dwingt ook agrariërs steeds meer om verantwoording af te leg gen over de kwaliteit van werken en handelen rondom het af te leveren product. Veel bedrijven zijn bereid om hier tijd en aandacht aan te besteden en getuigen graag openlijk van de eigen kwaliteitsnormen en werkwijze. Maar certificering blijkt doorgaans nog een bewerkelijke zaak. Het gaat immers niet alleen om om alle interne processen goed op papier te krijgen. Des te meer is het van belang om papieren wensen te vertalen in verbeteringen op de werkvloer en bewustzijn bij mede werkers. Certificering vindt niet alleen plaats op grond van één bedrijfsbezoek. Een onafhankelijke instantie houdt het hele interne functioneren van een bedrijf tegen het licht. Er moet een kwaliteits handboek komen dat aan de ISO- normen voldoet. Aan de hand daar van worden vervolgens alle interne processen getoetst. De certificeren de instantie volgt het bedrijf gedu rende een langere periode om aan het eind van de rit garant te kunnen staan voor een constant kwaliteitsni veau. Alleen dan kan deze instantie het certificaat toekennen, en vanaf dat moment blijft zij het bedrijf ook regelmatig controleren. Het zal dui delijk zijn dat deskundige begelei ding hierbij geen overbodige luxe is. KEMU acht daar om de tijd rijp om een bredere markt te gaan betre den. KEMU heeft ervaring in kwali teitszorgsystemen, zoals HACCP, ISO 9002 en 14001. en heeft haar expertise opgebouwd in de sectoren champignonteelt en bedekte teelten, inclusief de bloemenbranche. Het bureau helpt bedrijven een kwali teitszorgsysteem te ontwikkelen, schrijft handboeken en kan een coachende rol op zich nemen bij de implementatie van kwaliteitsmaat regelen. Indien een bedrijf certifice ring nastreeft kan KEMU het totale traject verzorgen; het doorlopen van de vereiste procedures, het voorbe reiden en uitvoeren van interne audits, het verzorgen van alle com municatie met de certificerende instantie. KEMU staat daarmee aan de basis van aantoonbare kwaliteit. Voor meer informatie over de activiteiten van de KEMU kunt u terecht bij: KEMU. Math Laurensse, tel. 077-3987212. Venraynaar gewond bij ongeval Een 20-jarige Venraynaar raakte zondag gewond bij een ongeval op de Ooijenseweg in Blitterswijck. De man kwam met zijn auto links in de berm terecht, probeerde nog te cor rigeren maar verloor de macht over het stuur. Hij belandde met zijn auto rechts van de weg in een akker, en belandde rechts van de weg in een akker. Hij werd met een hersen schudding en enkele kneuzingen opgenomen in hert ziekenhuis.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7