FRANSOL Studente uit Wales loopt stage bij Duimelot Ouderbijdrage 600 gulden onaanvaardbaar CONTACTLENZEN Uitbreidingsplannen Rooyse VK Thema-avond over jubilee 2000 Priesterjubileum G. op 't Veld Gemeente gaat gebouwen met asbest inventariseren Voor de aanschaf van nieuwe trekkenwand VOOR DE RAAM MEN, PLANTEN, EN STRUIKEN, OF TOCH FRANSOL ROLLUIKEN? Ik heb er ook buikpijn van gehad Gemengd verplegen in ziekenhuis Boxmeer ionweringen )ingus laat zich ongerenwerker niet zomaar afpakken 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Transportondernemers geven les op Venrayse basisschool K U R S T J JNJ ALLES op het gebied van ,!fr contactlenzen oj igEL EN MAAS donderdag 8 april 1999 - Pagina 5 Pater G. op 't Veld uit Oostrum viert op 11 april het feit dat hij op 27 maart 1949 tot priester werd gewijd en een maand later, op 17 april, zijn eerste heilige mis opdroeg in de parochiekerk van Oostrum. Tijdens plechtige eucha ristievierin - gen in Genhout op zaterdag 10 april om 17.45 uur en in Schimmert op zon dag 11 april om 10.30 uur herden ken beide parochies dit heuglijke feit en wordt de jubilaris aansluitend een receptie aangebo den. Volleybalvereniging Rooyse VK heeft plannen om de exploitatie van de gymzaal in het Brukske alleen te gaan exploiteren. De vereniging denkt daarbij aan een aanzienlijke uitbreiding van de gymzaal en het bouwen van een kantine. De ambiti euze plannen van Rooyse VK stui ten echter op problemen, zo liet wet houder Jan Houba in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport weten op vragen van commissielid Van 't Reve (D66). "'De plannen van Rooyse VK hebben ons kwa omvang verrast", zei Houba die in het kader van de privatisering overi gens "een deal met een partij wel ziet zitten." Volgens Houba levert de komst van een moskee nabij de gymzaal in het Brukske en de uit breidingsplannen van de volleybal vereniging stedebouwkundige pro blemen op. "Het wordt dan ook een moeilijk traject", aldus de wethou der. PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD Rondom de Evenaar ondersteunt internationale campagne Rondom de Evenaar, een lanienwerking tussen Werkgroep londiale Vorming Venray en café Ie Evenaar, organiseert op don- Ierdag 15 april een thema-avond lie in het teken staat van Jubilee 000. De bijeenkomst is vrij toe- ankelijk en begint om 20.30 uur i café De Evenaar aan de lerseloseweg in Venray. Jubilee 2000 is een internationale ampagne in meer dan 50 landen iverde hele wereld, met als logo de etenen van de (schuld)slavemij die erbroken worden. Doel is dat de ndraaglijke schulden van de armste nden worden kwijtgescholden, ibilee 2000 staat voor het jubeljaar 100, een uit de bijbel afkomstige :rm, met als doel een nieuw start ok voor de armste landen in het jeuwe millennium. In totaal heb- en de minder ontwikkelde landen maf de jaren 70 een schuld opge- juwd aan westerse banken, rege ngen en internationale financiële istellingen die is opgelopen van 75 miljard dollar in 1975 tot 2200 mil jard dollar in 1998. Jaarlijks moeten deze landen alleen al aan rente 250 miljard dollar afbetalen. Ter verge lijking: deze landen ontvangen jaar lijks van rijke landen samen maar 50 miljard dollar aan ontwikkelings samenwerking. Voor de armste landen is deze schuldenlast desastreus. Zo beste den Afrikaanse landen gemiddeld vier keer zoveel geld aan schuldaf lossing als aan gezondheidszorg. Verder zijn het onderwijs maar ook het milieu vaak de dupe, omdat de landen gedwongen zijn hun natuur lijke hulpbronnen in snel tempo uit te buiten om maar voldoende finan ciële middelen te kunnen ontvangen voor rente en aflossing. HANDTEKENINGENACTIE De enige voorwaarde die aan kwijtschelding wordt verbonden, is dan ook dat de schuldenlanden het vrijkomende geld in goed overleg met parlement en bevolking beste den aan duurzame en sociale ont wikkeling (zoals onderwijs en zorg). Onder een petitie met daarin de eis van kwijtschelding worden in de komende maanden handtekeningen verzameld die tijdens de actieweek van 12 tot 19 juni worden aangebo den aan de vergadering van de acht rijkste landen (G8) in Keulen. Het ziet er naar uit dat het de grootste internationale handtekeningenactie wordt die ooit is georganiseerd. In Nederland is een coalitie gevormd waaraan tientallen organisaties mee doen, waaronder Oikos, de landelij ke vereniging van Wereldwinkels, Bilance, NOVIB en COS. Oikos, de Oecumenische Ontwikkelingsorganisatie voor onderzoek, vorming en campagnes in Nederland, ondersteunt onder andere de actie in de kerken. ACTIES Op de thema-avond in Venray verzorgt Maurits van Ravesteyn een inleiding. Hij zal hierin ingaan op de aard van de huidige schuldenproble matiek, de omvang en de betekenis voor ontwikkelingslanden en Jubilee 2000 (het initiatief, de omvang en het draagvlak van de actuele acties). Daarna volgt een videopresentatie met als onderwer pen: het ontstaan van de schulden crisis, rol van de banken, regeringen en internationale instellingen, de aanpassingsprogramma's van IMF en Wereldbank en de gevolgen voor de handel, het onderwijs, de gezondheidszorg en het milieu. Hierna wordt besproken hoe grope- ringen en andere belangstellenden in Venray en omgeving kunnen meewerken aan Jubilee 2000. Dit zou bijvoorbeeld kunnen bestaan uit het zoveel mogelijk handtekeningen verzamelen bij de achterban. Deze handtekeningen moeten uiterlijk 15 mei worden opgestuurd naar Oikos. Voor meer informatie: Guus Geurts, telefoon (0478)513286. Een infor matiepakket kunt u bestellen bij Oikos, telefoon (030)2319424. kïlONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 De Venrayse welzijnsinstelling rothese heeft haar jongerenwer- ir D. van Ooy per 1 april terug trokken uit het open jongeren- intrum Dingus in Venray. Het besluit van Synthese vloeit »rt uit een eerder genomen besluit in de gemeente om het vertrouwen Dingus op te zeggen en de subsi kraan aan het jongerencentrum rl april dicht te kraaien. In een ef aan Synthese heeft het college nB en W gevraagd om de jonge- iwerker uit Dingus terug te trek- nen de uren vanaf die datum voor idere vormen van jeugd- en jonge- nwerk in de gemeente Venray in te Uten. Dingus is verontwaardigd en verweegt de gang naar de rechter maken als Synthese niet onmid- illijk op haar besluit terugkomt, el bestuur van het jongerencen- im verwijst naar een detacherings- ereenkomst uit 1995 waarin spraken met Synthese rond de jon- renwerker zijn vastgelegd, ilgens Dingus kan en mag deze ereenkomst niet zomaar worden tbroken. Het bestuur is bovendien tbolgen over het feit dat de com- issie Welzijn vorige maand het oductplan 1999 van Synthese «ft gewijzigd, zonder het jonge ncentrum daarover in te lichten, wijziging betreft ondermeer de ekomstige dienstverlening van uthese aan Dingus. Synthese, dat in opdracht van de meente Venray werkt, laat op haar urt weten niets anders te kunnen «n dan haar jongerenwerker uit IC Dingus terug te trekken. De 18-jarige scholiere Betsan Williams uit Wales verblijft momenteel drie weken in Venray om stage te lopen bij kinderop vangcentrum Duimelot. Het betreft hier een uitwisselings project van de afdeling SPW van Gildeopleidingen Venray. De scho liere uit het Verenigd Koninkrijk, die de studie 'Health and social care' volgt aan het Uandro College in Colwyn Bay, krijgt de voor Noord-Limburge begrippen unieke kans om ervaring op te doen en de link te leggen tussen theorie en praktijk. "Betsan wordt bij Duimelot ondermeer geïnformeerd over de Nederlandse opzet, werk wijze en planning van kinderop vang", vertelt coördinator Twan Baeten van Kinderopvang Venray. "Ze leert werken met ons dagpro gramma, waarin de kind-observatie- methode een belangrijke plaats inneemt. Ze wordt zich op deze manier bewust van de verschillen in kinderopvang in Wales en Nederland. Deze kennis kan ze ver volgens weer terugkoppelen naar haar mede-studenten." Volgens Baeten is kindercentrum Duimelot het enige opvangcentrum in de regio Noord-Limburg dat buitenlandse stagiaires de kans biedt om drie weken lang in de keuken van de kin deropvang te kijken. Drie jaar gele den gebeurde dit voor het eerst. Met de komst van Betsan heeft deze uit wisseling een vervolg gekregen. Betsan Williams is tot en met 16 april in Venray. Politiek wil regeling leerlingenvervoer aanpassen 'Een ouderbijdrage van 600 gulden voor het vervoer van kin deren naar de scholen voor speci aal onderwijs is onaanvaard baar'. Politiek Venray maakte dit duidelijk in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport. Waar alle ouders nu nog 250 gul den betalen, kan dit bedrag conform een nieuwe, landelijke regeling oplopen tot 600 gulden. De hoogte van de bijdrage, voortaan drempel bedrag geheten, wordt vastgesteld op basis van het aantal kilometers dat een kind moet afleggen om op school te komen. Bij een afstand tot vier kilometer gaan ouders 370 gul den per jaar betalen, tot zes kilome ter maar liefst 600 gulden. Gemeenten kunnen zelf de toegesta ne km-grens vaststellen. Venray gaat daarbij vooralsnog uit van een maximumgrens van zes kilometer. De Venrayse fracties vinden dat ouders, waarvan het kind is aange wezen op speciaal onderwijs, niet met dergelijke hoge kosten opge zadeld mogen worden. Anders ligt het voor ouders die een vrijwillige keuze kunnen maken, maar voor hun kind bijvoorbeeld de voorkeur geven aan een vrijwillige of Islamitische school. Voor die laatste groep zou de 6-km regeling wel kunnen gelden. Wethouder Kersten kon zich hierin wel vinden en zei dit voorstel mee terug te nemen naar het wekelijkse overleg tussen burge meesters en wethouders. Evenals de politiek toont ook Focus, de Venrayse school voor speciaal basisonderwijs, zich ongerust over het voorstel van B&W van Venray. In een brief aan het college, de com missieleden en de fractievoorzitters stelt directeur Hans Spee van Focus dat "voor leerlingen die zijn aange wezen op speciaal onderwijs een goede bereikbaarheid gewaarborgd moet blijven. En betaalbaar. Door een verhoging van 250 naar 600 gulden wordt de drempel naar het speciaal onderwijs alleen maar ver hoogd." Volgens Spee betekent de invoering van een 6-km-grens voor sommige ouders een kostenstijging van maar liefst 140 procent. Ook hij gaf aan een onderscheid te maken tussen leerlingen van Focus en leer lingen die op vrijwillige basis naar reguliere basisscholen buiten hun dorp of wijk gaan. Venray gaat nader in beeld brengen in welke gebouwen in de gemeente nog asbest is verwerkt en indien nodig wordt onmiddel lijk tot sanering overgegaan. Wethouder B. Kersten deed die toezegging in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport bij de behandeling van het raads voorstel voor de verwijdering van asbest in het kunstencentrum. De aangetroffen asbest in het Kunstencentrum, dat wordt gereali seerd in het voormalige Jerusalemgebouw, is inmiddels ver wijderd. Dat heeft de gemeente Venray 75.000 gulden gekost. Kersten wees in de commissie op de verantwoording van de gemeente: "Het kan niet zo zijn dat we mensen die daar aan het werk zijn, blootstel len aan een dergelijk gevaarlijke stof. Daarom komt er een structurele aanpak om te bekijken in welke gebouwen asbest is gebruikt." De raadsfracties konden zich daarin vinden, maar vroegen wel of in de toekomst bij verbouwingsplannen de eventuele verwijdering van asbest meegenomen kan worden in de begroting. De fractie V.d. Vorle was overi gens tegen het collegevoorstel om 75.000 gulden beschikbaar te stellen voor de verwijdering van asbest op de zolder van het Kunstencentrum. Voor commissielid V.d. Hoek was het onverteerbaar dat daarmee de kosten van het Kunstencentrum, dat wordt gerealiseerd in het vroegere Jerusalemgebouw, niet binnen de geraamde 2,8 miljoen gulden blij ven. "En dat was in een eerder stadi um toch de uitdrukkelijke voor waarde om. in te stemmen met de verbouwing tot Kunstencentrum", aldus V.d. Hoek. "We krijgen opnieuw de rekening gepresenteerd. Of het nu de schouwburg, het gemeentehuis of De Kemphaan is. De uiteindelijke kosten vallen altijd hoger uit dan de oorspronkelijke begroting. Wat hebben we dan aan begroten?" "Ook het college heeft behoefte aan meer zekerheden in de budgettering van dergelijke groot schalige projecten", reageerde wet houder Kersten. "Maar de praktijk wijst altijd weer uit dat er extra kos ten bijkomen waarmee vooraf geen rekening is te houden." - vraag ons informatiepakket aan - VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Venray en schouwburg vragen bijdrage Rijk De gemeente Venray heeft het Rijk om een bijdrage gevraagd in de kosten van de aanschaf van een nieuwe, gemotoriseerde trekken wand voor de Schouwburg Venray. Venray heeft in een brief aan staatssecretaris R. van der Ploeg van cultuur en alle Tweede Kamerfracties hiertoe een ver zoek ingediend. De Schouwburg Venray heeft ook een brief met dezelfde strekking richting Den Haag gestuurd. De Arbeidsinspectie heeft door de aanscherping van de arbo-normen veel schouwburgen in Nederland in een lastig parket gebracht. Noodzakelijke aanpassingen stellen de theaters voor extreem hoge uitga ven. In totaal gaat het voor de 125 schouwburgen in Nederland om een bedrag van 225 miljoen gulden. Om de Venrayse cultuurtempel aan alle arbo-eisen te laten voldoen, is een investering nodig van 3,1 miljoen gulden. Alleen al een gemotoriseer de trekkenwand kost de schouwburg 2,4 miljoen gulden. De gemeente komt de schouwburg in Venray daarin tegemoet met een bijdrage van 1,7 miljoen gulden. Het reste rende deel moet de schouwburg zelf ophoesten. Ook de CDA Tweede Kamerleden Th. Stroeken en M. Visser hebben schriftelijk vragen gesteld over de aangescherpte arbo-eisen en de con sequenties daarvan voor de schouw burgen in ons land. Volgens Stroeken en Visser kan het niet zo zijn dat daardoor de gemeentelijke belastingdruk wordt verhoogd of dat de toegangsprijzen voor voorstellin gen flink omhoog moeten. De CDA- ers zijn van mening dat dan de toe gankelijkheid van cultuur in het gedrang komt. 66 Aanvullend onderzoek sportaccommodaties te duur 99 "Het doet ons pijn dat er 61.500 gulden moet worden uitgetrokken voor een aanvullend onderzoek." P. v.d. Velden (fractie Samenwerking) liet er in de com missie Cultuur, Onderwijs en Sport weten moeite te hebben met een onafhankelijk onderzoek van het NOC*NSF naar de kosten van beheer en onderhoud van de sportvelden in Venray. Het onderzoek is noodzakelijk omdat verenigingen en gemeente er niet zijn uitgekomen over de jaar lijkse bijdrage die Venray gaat beta len voor onderhoud. "Geloof me maar dat ik er ook buikpijn van heb gehad", reageerde wethouder Houba in de commissie. "Een onafhanke lijk onderzoek is echter een eis van de sportverenigingen. Er moet dan ook nog duchtig onderhandeld wor den." Door het onderzoek van het NOC*NSF loopt de privatisering van de sportparken aanzienlijke ver traging op. "We kunnen alleen maar proberen er de vaart in te houden. Ik hoop dat we alles aan het eind van dit kalenderjaar geregeld hebben", aldus Houba. Commissielid V.d. Hoek (fractie V.d. Vorle) plaatste vraagtekens bij de uitvoering van het onderzoek door het NOC*NSF. Houba heeft echter het volste ver trouwen in de koepelorganisatie van sportbonden in Nederland: "Het NOC*NSF is gespecialiseerd in het onderhoud van sportaccommoda ties. De organisatie kan als geen ander maatwerk afleveren." Het Maasziekenhuis in Boxmeer gaat, in navolging van het St.Elisabethziekenhiüs, met ingang van 1 mei gemengd verplegen op vrijwel alle afdelingen invoeren. Alleen voor urologische en gynaecolo gische patiënten, inclusief de kraamvrouwen, blijven afzonderlijke mannen- en vrouwenkamers gehandhaafde Patiënten die niet gemengd verpleegd willen worden, kunnen dit bij inschrijving aangeven. Door gemengd verplegen op bijna alle afdelingen in te voeren, kan de toch al hoge bezettingsgraad van de bedden nog wat verder stijgen. Hierdoor ontstaan kortere wachtlijsten bij opname. Daarnaast wil het Maasziekenhuis ook bereiken dat patiënten "tijdens hun verblijf minder vaak van kamer hoeven te verwisselen. De invoering van gemengd verplegen maakt dit mogelijk. Gemengd verplegen is overigens al een Bekend fenomeen in het Maasziekenhuis. In maart 1995 vond de eerste proef plaats met de verpleging van mannen en vrouwen op één kamer. De patiënten waren zeer te spreken over gemengd verplegen.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5